Soest toen - Soest nu Vrijdag 2 april 1971 49e jaargang no. 26 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Rureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 EHBO-COLLECTE - BITTERE NOODZAAK Soester Eerste Hulp Bij Ongelukken verdient grotere belangstelling en steun Niemand werd er beter van in Laos Officiële opening peuterspeelzaal aan de Kamperfoeliestraat Politiebureau 4444 Telef. Brandweer 3333 Het oog gericht op Pakistan Oplichter aangehouden Met defecte stuurinrichting naar de schroot Openbare schennis der eerbaarheid Landelijke verkeerscontrole In Soest 451, in Soesterberg 483 controles Inbraak HOE ZIT DAT MET HET „VERENIGINGSGEBOUW" Ned. Omroepstichting toch niet naar Soest SOE5TER(ÏTOORANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vredig Eeri klein deel van de Soester inwoners heeft slechts enig idee wat er door be stuur en leden van de afd. Soest voor de Kon. Ned. Ver. E.H.B.O. allemaal moet ■worden gedaan om dagelijks, bij de in onze gemeente nu eenmaal veelvuldig voorkomende ongevallen, te kunnen be schikken over voldoende geoefende en zelfbewuste E.H.B.O.-(st)ers. Dat nagenoeg bij alle verkeersongeval len, waarbij persoonlijk letsel veroor zaakt is, steeds Soester E.H.B.O.-ers de eerste hulp verlenen, js gewoon een feit. Dat ze niet als zodanig door het pu bliek herkend worden, komt doordat zij geen uniform dragen of aan andere te kenen te herkennen zijn. Niettemin is het voor de Soester ge meenschap een grote geruststelling te weten, dat er wekelijks een avond ge oefend wordt in het verlenen van een verantwoorde eerste hulp bij ongeluk ken. Het Verenigingsgebouw gonst dan van aktiviteiten. Twee zalen zijn dan regel matig bezet door gemiddeld een hon derdtal „Samaritanen", die, onder leiding van één der Soester artsen, geassisteerd door twee kaderinstructrices cn een in structeur, hun kennis van het verlenen van eerste hulp op peil houden en trach ten te vermeerderen. Het deskundig leggen van de vele ver banden op geschminkte verwondingen, 't aanleggen van spalkverbanden, het ge bruik van de snelverbanden, het aanle ren en beoefenen van de handgrepen bij slagaderlijke bloedingen, wat te doen bij voorkomende ernstige en minderernstige schedelletsels en ernstige inwendige bloe dingen, alsmede het stellen van een wel overwogen diagnose, zijn les-onderdelen, die in een logische volgorde, voorzien van een gedegen theoretische begelei ding, worden geoefend. Een gemeente als de onze is er bij ge baat, dat het totale aantal geoefenden in het verlenen van eerste hulp bij onge lukken zo groot mogelijk wordt. Immers, van hun kan toch verwacht worden dat zij, in voorkomende omstandigheden, de geleerde levensreddende handelingen toe passen? Weet wat het zeggen wil voor een ehbo- (st)er om een gewonde „in een zo goed mogelijke conditie te houden in afwach ting van een dokter"? Dat betekent oefe nen. oefenen en nog eèns oefenen. Weet u dat een ehbo-er geleerd wordt om ook coördinerend te werken? Telefo nische waarschuwing van de arts en de Niemand is er beter van geworden dat is de voorlopige balans van de inval in Laos. De Zuid-Vietnamezen kunnen niet verbloemen dat ze eerder dan hun bedoeling was moesten terugtrekken en evenmin dat zacht gezegd hun le ger niet zo'n manhaftige indruk heeft gemaakt. Maar evenzeer is het een feit dat de Noord-Vietnamezen niet hebben kunnen voorkomen dat geruime tijd de Ho Tsji Minh-route .verbroken is ge weest zodat daarlangs minder voorraden voor hun troepen en medestrijders in Cambodja en Zuid-Vietman vervoerd konden worden, juist terwijl haast was geboden voor de regens het wegennet onbruikbaar maken. Pluspunten zijn er ook voor beide par tijen. De Zuid-Vietnamezen mogen ook zeggen dat hun debuut in de aanval wel niet voor honderd maar dan toch voor negentig procent is geslaagd Is voor een eerste keer niet slecht. De Noord-Vietnamezen kunnen met ge paste trots ervan gewagen dat ze zeer snel veel troepen en zelfs tanks konden dirigeren naar het nieuwe gevechtster rein een staal van veldheerstalent. Het lijkt zelfs zeer waarschijnlijk dat in Saigon de tegenstander zwaar is onder schat en dat daarom de expeditie min der glorieus is verlopen. Overigens kan pas in de naaste toekomst blijken van hoeveel procent succes werkelijk sprake is, namelijk wanneer in de komende maanden inderdaad wegens gebrek aan materiaal een communistisch offensief uitblijft. Maar het minst is nog president Nixon beter geworden van de inval in Laos. Die expeditie was tenslotte ook een soort examen voor de „Vietnamisering" het Amerikaanse streven om de Zuidviet- namese strijdkrachten sterk genoeg te maken zodat ze het verder alleen afkun nen en de V.S. zijn legers terug kan ha len zonder dat dit lijkt op een capitulatie of een nederlaag. Naar wat men van de Saigonse armee op foto en film zag leek hun terugtrekken meer op een vlucht in paniek, maar uiteraard zijn dit slechts detailopnamen. Nixon zegt categorisch dat achttien van de 22 bataljons zich uitstekend weerden ook al hadden ze tc lijden van een grote overmacht. Dus, zegt hij, kan het sche ma van terughalen van Amerikanen ge woon gevolgd worden iets wat uiter aard een mededeling is die velen in de V.S. gelukkig moet maken. Maar Nixon overkomt nu wat voor hem Johnson wedervoer: de Amerikanen geloven hem niet erg meer. Ze denken misschien aan de grote aantallen helikopters en bom bardementsvliegtuigen die te pas kwa men aan deze „zuiver Vietnamese" veld tocht. In ieder geval staat Nixon, ondanks een groot aantal televisie-interviews in men selijke sfeer, lagen dan ooit genoteerd bij de opiniepeilingen. En de man die het eind van het avontuur in Vietnam echt naderbij had gebracht zou stellig de populairste man in de V.S. zijn geweest. politie, met opgave van de letsels enz. kunnen van onschatbare waarde zijn. De oplettendheid van de eerste helper op de plaats van het ongeval kunnen voor de artsen in het ziekenhuis bij hun onder zoek tijdbesparend werken. Gelukkig staat er aan de basis van de afdeling Soest een bestuur van enthou siaste medewerkers, die aan deze op leiding en training telkens weer nieuwe impulsen geven en het oefenprogramma door het aantrekken van o.a. gastdocen ten zó variëren, dat een maximum aan cursusbezoek verwacht mag worden. Het bestuur van de afdeling Soest van de Kon. Ned. Ver. Eerste Hulp Bij On gelukken is ieder jaar weer erg dank baar dat zij van de gemeentelijke sociale dienst de toestemming krijgt voor een huis-aan-huis-collecte, waardoor zij de middelen kan vergaren om haar werk voor de medemens in nood te kunnen voortzetten. Natuurlijk zal het voor iedereen begrij pelijk zijn, dat bij een dergelijke serieuze opvatting van haar taak, de afdeling Soest dagelijks bezig is middelen te vin den om de financiële zorgen de baas te blijven. Een geslaagde collecte is hier bij een grote pleister op de wond. Namens het bestuur van de afdeling Soest zwermen volgende week negentig collectanten en collectrices van deur naar deur om voor het komende jaar het eerste hulp-werk voor de Soester bevol king weer veilig te stellen. Van haar kant heeft de afd. Soest aan deze nood zakelijke collecte-voorwaarde' gedaan wat zij kon. Voor de collecte-opbrengst is zij afhankelijk van het meer of min der diep in de portemonnee tasten van de Soester inwoners, die, hoewel ongaar ne, in het voorkomende geval dat hen een ongeluk overkomt, verzekerd kunnen zijn van een aan hem verleende verant woorde „eerste hulp bij ongelukken". Voor volgende week geven wij heel Soest, de leuze mee: „Wie leed en pijn de mensheid spaart, die leeft gelukkig op deez' aard' Talrijke belangstellenden, waaronder raadsleden, medewerkers en ouders wa ren dinsdagavond aanwezig toen me vrouw T. R. Walma van der Molen-de Vries, voorzitter van de Stichting Peu terspeelzalen Soest, de speelzaal aan de Kamperfoeliestraat officieel opende. Hoe belangrijk deze speelzalen wel zijn blijkt uit de enkele cijfers, die mevrouw Walma van de Molen noemde. Op de wachtlijst staan op het ogenblik 200 ge gadigden, waarvan uit het Soesterveen alleen al 65. Voor de nog te openen speelzaal bij de gereformeerde kerk aan de Julianalaan hebben zich al 70 kinde ren opgegeven, terwijl er maar voor 30 plaats is. In Soesterberg wordt donderdag 1 april de Peuterspeelzaal in de dependence van het Dorpshuis officieel geopend. In Soestdijk gaat men 19 april van start. Wat de financiën betreft staat de Stich ting er niet al te rooskleurig voor. Al hoewel de kledingverkoop-actie een ver dienstelijk resultaat opleverde, komt men veel tekort. De inrichting kostte veel geld. Het speelmateriaal moet steeds ver nieuwd worden en daarnaast gebruiken de peuters grote hoeveelheden papier, verf e.d. De Stichting heeft slechts 19 donateurs, waarvan 10 industrieën en slechts 9 ouders. Mevrouw Walma was overigens blij met de steun van de gemeente, met name van gemeentewerken. Het is prettig te kunnen constateren dat de gemeente heeft ingezien, dat door de toenemende verstedelijking veel van het natuurlijke leefmilieu van de kleuter wordt afge- De „ochtendploeg" op een stille morgen. Mevrouw Zwageman leest voor, terwijl mevrouw De Wit het „gehoor" bijeen houdt. knabbeld. Dankbaar was zij dan ook voor de gemeentelijke subsidie en de hulp die een vijfentwintig-tal dames bij de inrichting hebben geboden. Met de wens dat ook de beide andere speelzalen even succesvol zullen gaan draaien,- verklaarde zij deze speelzaal officieel geopend. Mevrouw Huijge-Haring zegde toe, dat bij mooi weer de kleuters terecht kun nen op de kinderboerderij De Vrije Teu gel. Voor het toezicht is vorige week een speelzaal-commissie gevormd. Pakistan is in tweeën gebroken. Dat blijft een feit ook al slagen de troepen van president Yaghya Khan er in om d«: geboorte van een onafhankelijk Bangla Desh (Bengalenland) te verijdelen. Maar de eenheid van een natie is zo min te handhaven als te herstellen met mili tair geweld, zeker niet als het zoals hier gaat om 75 miljoen Oostpakistani, die zich nagenoeg unaniem achter hun sjeik Moëjiboer Rachman hebben geschaard. Dat gebeurde onlangs bij verkiezingen, waarbij Moejib trouwens zoveel stem men vergaard heeft bij landelijke stem ming dat hem logischerwijze de post van minister-president had moeten toevallen. Moejibs eis voor meer zelfbeschikking in oost-Pakistan wortelt in het gevoel dat men daar heeft ouderwets koloniaal overheerst te worden door west-Pakistan. Wat nu gebeurt - Westpakistanse troe pen die grof huishouden in oost-Pakistan - toont aan dat dit gevoel niet mis plaatst is. Het vreemdst is nog dat Yaghya Khan, die toch wel de reputatie heeft een ge matigd en redelijk man te zijn, plots sjeik Moejiboer absurd voor verrader uitmaakt en met geweld begint, dat hoe dan ook Pakistan als tweedelige een heidsstaat verenigen moet. Want de Bengalis tot eenheid te dwingen is alleen maar slechts tijdelijk mogelijk. Als iets het Bengaals nationalisme meer kan aanwakkeren dan Moejibs woorden, dan zijn het wel Yaghya's kogels. KANTMAN. WÊÊés-ÈM Huize „Bevcrsteyn" nabij de splitsing Van Wccdcstraat-Burg. Grothestraat. Vijftig jaar geleden. ..;s. Dezelfde plaats nu. Ter zake van oplichting werd door de Amsterdamse politie, op verzoek van de Soester politie, aangehouden W. H. H. (29), banketbakker, geboren in Heerlen. H. was niet teruggekeerd van verlof in de inrichting „Groot Batelaar" te Lun- teren. In Soest had hij bij twee inwoners 10,voor reisgeld weten los te praten en bij een andere goedgelovige inwoner 1000,voor een nieuwe auto. Hij is ingesloten op het bureau van politie. Maandag werd de auto, bestuurd door M. M- uit Baarn, op de Vredehofstraat aangehouden. Bij controle bleek de stuurinrichting dermate defect te zijn dat de auto uit het verkeer genomen moest worden. Met toestemming van de eigenaar is hij direct verkocht voor de schroot. In het Zeisterbos werd door de politie aangehouden J. v. d. K. (50) wonende te Doorn. Bij verhoor gaf hij toe zich meer dere malen aan schennis der openbare eerbaarheid te hebben schuldig gemaakt. K. werd aan de politie van Zeist over gegeven. Dinsdag werd in alle Nederlandse ge meenten van 8.00 - 18.00 uur een één- daagse verkeersconlrole-actie gehouden, uitgaande van de Centrale Politie Ver- keerscommissie. De controle betrof de geldigheid van de benodigde papieren en de technische staat van de auto. In Soest werden hiervoor op drie con trolepunten twaalf man ingezet, in Soes terberg op één post aan de Amersfoort- sestraat zes man. In Soest waren de re sultaten: totaal 451 controles, 8 geen rij bewijs bij zich. 5 niet in bezit van rijbe wijs, 6 kentekenbewijs niet bij zich, 4 niet in bezit van kentekenbewijs, 3 slechte banden, 8 defecte remmen, 1 de fecte stuurinrichting, 4 kapotte uitlaat, 22 andere gebreken, 13 geconstateerde verkeersovertredingen. In Soesterberg waren de resultaten: 483 controles - 3 geen rijbewijs, 3 auto's met slechts één kentekenplaat, 1 vrachtauto zonder lengte driehoek, 11 geen claxon, 7 slechte handrem, 3 lekke uitlaat, 3 vrachtwagen-chauffeurs zonder werk boekje, 2 gladde banden, 1 geen stop licht, 1 geen kentekenbewijs, 2 verkeerd inhalen. Totaal werden in Soest 61 en in Soes terberg 39 overtredingen geconstateerd. In Soesterberg werden vier nieuwe auto's aangehouden, waarvan er twee met een dezelfde kentekenplaat reden. Ook wer den daar twee dames aangehouden, die voor de controleplaats van plaats wis selden. Een van de dames was zonder rijbewijs. Zij kreeg een bekeuring. Later meldde zij zich op het bureau waar zij vertelde niet naar huis te durven in verband met de opgelopen bekeuring. Dinsdag werd ingebroken in de directie keet van de firma Hoogevest aan de Peter van den Breemerweg. Door het in slaan van een ruit is men de keet bin nengekomen, alwaar een telefoontoestel werd ontvreemd. Nadat wij dinsdag in ons blad melding maakten van de verkoop van het Soes ter Verenigingsgebouw aan de Neder landse Omroep Stichting, die dit gebouw zou gaan inrichten als bedrijfsruimte, ter vervanging van de door brand verwoeste studio Vitus in Bussum, zijn er vele glimlachjes gekomen op de gezichten van de aandachtige, schrandere lezers, die er onmiddellijk het hunne van dachten. Een verontruste lezeres echter belde ons met de mededeling dat zij, als bewoon ster van een huis in de onmiddellijke omgeving, niet gelukkig was met de te venvachten stroom van auto's van NOS- medewerkers, die, in tegenstelling tot onze publicatie's, beslist niet in de om geving van het Verenigingsgebouw te parkeren zou zijn. Zij zou zich wen den tot de politie, die dan maar voor maatregelen moet zorgen. De onmiddellijke nabijheid van een kerk, een kerkhof en twee scholen was voor een andere lezer reden genoeg om de verkoop van het Verenigingsgebouw aan de „televisie" te veroordelen. NOS weet van niets Een verontruste medewerker van de Ne derlandse Omroepstichting te Hilver sum, die de Soester Courant zelf niet gelezen had maar een verzoek om inlichtingen ontvangen had van een Soester inwoner, zei zeer verbaasd te zijn over deze publicatie en een derge lijke gang van zaken niet te begrijpen. Begrijpelijk vroeg hij om meer gege vens en naar de bron van onze informa tie, want hij vroeg zich af wat hij aan zijn medewerkers moest mededelen. Toen hem voorzichtig verteld werd dat «leze „publicatie's" nauw verband hiel den met de „eerste dag van het tweede kwartaal", zoals in de eerste regel van het bericht te lezen stond en dat de bron van informatie een „enorme duim" was, bleek hij tevreden gesteld. Geen NOS Heel begrijpelijk hebben de argelozen donderdag 1 april geen activiteiten ge zien die verband hielden met het op richten van een zendmast achter het Verenigingsgebouw en lieten ook „De Boertjes van Buuten" en „The Golden Earring" verstek gaan. Hoewel het niet regende was het gisteren, op de eersre dag van het tweede kwartaal, zwaar be wolkt en was de temperatuur niet zó, dat belangstellenden in de open lucht zouden komen genieten van het. c-ptreden van de aangekondigde artiesten. Overigens was ook de grote tentoonstellingstent waar van sprake was, nergens re bespeuren. Alles bij het oude Nu 1 april weer verleden tijd is en daarmede ook het publiceren van een 1 april-grap weer moet wachten tot vol gend jaar, is het prettig te weten dat de aktiviteiten van de heer Roeten, die op zo voorbeeldige wijze de scepter zwaait in ons Verenigingsgebouw, gewoon door gaan. De vele bruiloftgangers, die in de komende weken de zalen gehuurd heb ben, behoeven dus niet naar andere ruimten om te zien en kunnen er op rekenen, dat zij door het echtpaar Roe ten, zoals immer, op voorbeeldige wijze verwend zullen worden. De verenigingen, die in het Verenigingsgebouw wekelijks hun „Onderdak" hebben, kunnen blijven waar ze zijn, want: „Het Verenigingsge bouw is niet verkocht." 1 april.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1