KLEINE MENSJES ETEN KLEINE PORTIES Ordelijkheid Rijst met kippelevertjes en bijlagen HOE GAAT 'MENEER' STRAMS GEKLEED? Veel moeders schudden haar hoofd over de onordelijkheid van haar doch' ters. Zouden ze vergeten zijn hoe ze ook zelf eens wel graag wat lieten slingeren«n het besef dat een lieve ■moeder het zo stilletjes-weg wel op zou, ruimen f Er zijn allerlei soorten zwaar niets doen". Voor de ene mens staan de handen bepaald verkeerd, zo lang er om, hun heen nog rommel op te ruimen valtanderen kunnen temidden van de grootste troep zich op een be zigheid werpen die voor dat ogenblik hun volle belangstelling en liefde heeft en die zij misschien tot in de puntjes keurig afwerken. Toch zal de onder vinding ons leren dat we met ordelijk heid heel wat tijd kunnen benutten die anders verloren gaat met wachten zoeken en dergelijke onnutte dingen. Op den duur passen vaste regels als een mozaïek in elkaar en heeft elk ogenblik sCn bestemming. Niet dat dit tot doordravenzou moeten leiden integendeeljuist op deze manier kun nen we ook vaste rustpauzes invoe gen en dan ook zonder gewetensbe zwaar niets doen". Voor de ens wens is uit de aard der zaak het dagelijks leven veel regelmatiger dan voor de ander. Dan doen we goed van te voren onze dagindeling rustig te overdenken en liefst even notities te maken. Dit voorkomt vergeten en uitstellen van dingen, terwijl het toch zo prettig is ze „afgedaan" te weten. Door goed overleg kunnen we dikwijls bezoeken of boodschappen die we te doen heb ben combineren en ook hierdoor onze beschikbare tijd zo produktief moge lijk maken. Ordelijkheid hoeft bepaald geen pietepeuterigheidte zijn of 'n vastgeroestzitten aan vaste regels waarvoor geen prijs van afgeweken mag worden. Dan zijn we voor onszelf een slaaf en voor anderen een erger nis. Juist waar gewoonlijk orde heerst kan voor één keer gemakkelijk een in breuk op de regel verwerkt wordent We kunnen ordelijkheid bereiken door voortdurend opruimen; we kunnen ook zoveel mogelijk voorkomen rommel te maken. Het is niet nodig dat de keu kenvloer „drijff* als toe een paar stuk jes hebben uitgewassen. We kunnen kinderen een beperkte hoeveelheid speelgoed tegelijk geven, zodat niet de hele grond vol Ugt, tot ongerief van groot en klein. Zo zijn er vele dingen, die vereenvoudigd kunnen worden als we de kunst verstaan orde op zaken te stellen. JETTT Een zwart fluwelen japon, waarvan de roklengte juist over de U hebt voor dit gerecht nodig: liter water. 1 tablet goud vleesbouillon, 3 algestreken eet lepels kerriepoeder, 200 g droogkokende rijst, 50 g boter, 400 g kippelevertjes, 2 gesnip perde uien, 1 blik doperwtjes, zout en peper. Breng het water met de goudvlees bouillontablet aan de kook. Strooi de rijst en de kerriepoeder In hel kokende water. Draal, als de rijst weer kookt, het gas of de knop van het elektrische fornuis op de laag ste stand en laat het zo 30 minuten staan. Smelt de boter In de koeke- pan. Bestrooi de levertjes met zoul en peper, en bak ze vervolgens snel In de gebruinde boter. Haal de levertjes uit de pan en bak nu In de zelfde boter de gesnipperde ul. Ver warm Intussen de doperwten. Meng, als de rijst gaar Is de levertjes, ge bakken ui en de doperwten door el kaar. Men kan, Indien gewenst een schotel beboteren, het bovenstaan de mengsel er In doen, afdekken met paneermeel en klontjes boter, en er in een hete oven snel een bruin korstje op laten komen. Be kraag is apart en doet denken aan de smokingkraag van heren. Ben katoenen midi-jurk van zwart satijn met fraaie borduursels. Ofschoon u het al lang weet, blijven wij er ons over verbazen- dat-„de- vrouw" in deze tijd, waarin emanci patie en zakelijkheid hoogtij vieren en masse door de knieën is gegaan voor de romantische stijl van onze grootmoeders. Christian Dior, Nina Rieci, Coco Chanel (die zoals u weet kort geleden op 87-jarige leeftijd is overleden) en Mary Quant hebben er de afgelopen herfst en de winter van 70/71 allemaal aan meegedaan om in hun nieuwe creaties de al lang dood gewaande romantiek weer. van stal te halen. Soepele lijnen, veel guipire ('n soort kant) en een quasi-lange rok doen alles om de (ook quasi?) stoerheid van de geëmancipeer de vrouw de charme en sierlijk heid van hun grootmoeders te rug te geven. Voor zo'n japon moet u natuurlijk wèl behoorlijk slank zijn, want mollige en voor al al te mollige vormen doen niet alleen het romantische ef fect te niet, maar maken van de draagster een soort carnavals pop. Bij deze kleding behoren laarzen, maar die hebben de meesten van ons nog wel „op stal staan" van het vorig jaar. En zo niet, dan kunt u zich aan de prijs van zo'n paar „stiefels" geen buil vallen, want ze zijn voor redelijke prijzen en in al lerlei modellen te koop. Hals, mouwen en onderkant van de rok zijn vaak met rose bloem motieven geborduurd. Soms doet de jurk wat stijfjes aan, maar de versiering maakt alles weer goed. Volgens insiders is vooral Mary Quant erg ingeno men met deze nieuwe mode. En Coco Chanel volgde de rokleng te maar al te graag, want zij heeft in het verleden al meer dan eens een lans gebroken voor haar favoriete roklengte uit de twintiger jaren. Een zwart katoe nen gehaakte midi-jurk, gedra gen op een rose onderjurk. Het kant langs mou wen en rokzoom is eveneens rose van kleur ben gezien zal zich weer iets verder uitbreiden tot het mannelijke -silhouet van grote eenvoud. De mooie en fijne snit van de standaardkostuums zal het echter in visueel opzicht gaan winnen van de opwindende nieuwe patronen en ontwerpen, welke in volkomen nieuwe subtiele en op de verbeelding werken de kleuren gemaakt zullen worden. Bij de kleding voor de jongere man zouden de revers van de jasjes bij de nieuwe mode wel eens kunnen gaan verdwijnen (ze zijn trouwens gedeelte lijk, vooral bij sportcolberts al enkele jaren zoek). De ontwerpers vinden dat revers niet meer bij het huidige tijds beeld passen. Ze hebben dan ook veel al plaatsgemaakt voor een opstaande en aan de voorkant omvallende kraag, welke overloopt naar een hoge knoop- sluiting. Voor de vrijetijdskleding zal men van de zomer voornamelijk rits sluitingen zien. Een bijzonderheid is, dat de zakken volgens het nieuwe modebeeld alleen nog maar opgezet zullen worden; klep jes vindt men overbodige ballast. Bij de pantalons-nieuwe-stijl komen de broekspijpomslagen weer terug. Wat dessin betreft, zullen jacquard-pa tronen .de .boventoon voeren, uitge voerd in lichte kleuren op een contras terende ondergrond. Het krijtstreepje wordt verdrongen door veel onderbro ken of onregelmatige strepen. Ook rui ten blijven mode; de grote ruiten ech ter alleen voor sportkolberts en spor tieve jassen. Kastanjebruin, zandkleu rige en beige tiriten zullen ,,in" zijn. Zacht groen wordt gecombineerd mei lichtgrijs of oker; blauw komt ook te rug, maar dan in een koele kleur. Zo, nu bent u in ieder geval summier ge ïnformeerd. Misschien accepteert uw man ,,een zachte wenk" wanneer hij er straks op'Uit trekt om iets nieuws te gaan kopen. We nemen aan dat het u interesseert hoe uw man (of/en andere mannen) in de komende zomer gekleed zal gaan, want de „meneren" hebben immers óók interesse voor onze mode. Welnu, het Internationaal Wolsecretariaat heeft er zijn mening over. „Verwach tingen" noemen de mensen van die toonaangevende instelling het. Hier komt de prognose: In het voorjaar 1971 zullen geen grote stijlveranderingen in de herenkleding plaatsvinden. De gestadige evolutie welke we de laatste vijftien jaar heb- Schrik de kleine maagjes van kleine mens jes niet af met ,,grote-mensen-porties". Ouders overschatten de eetlust van hun kinderen maar al te vaak en houden er dan geen rekening mee dat kinderen die tot eten worden gedwongen opstandig worden. Komt zo'n situatie herhaaldelijk voor, dan ont staat er bil het kind een negatieve houding tot eten. Geef het kind daarom liever klei ne hoeveelheden, zodat het gelegenheid krijgt voor een tweede keer op te scheppen als het nog trek heeft. De Kellogg Nutrition Counsil-specialisten, die zich o.m. bezig houden met voedingsge woonten bij kinderen, adviseren alle zoetig heden achter slot en grendel te houden als een kind helemaal niet wil eten. In negen van de tien gevallen wordt daarmee be reikt dat de kleine bij de volgende maaltijd ;ieren voor zijn geld zal kiezen en zijn eet- ust het van de koppigheid zal winnen. J kunt de eetlust ook aanmoedigen door wat ■neer variatie in de maaltijden te brengen, tiet is echt niet zo erg eens bakzeil te halen als het kind te kennen geeft een zeker soori groente beslist niet te lusten. Bij kinderen <an de voorkeur voor bepaalde spijzen mei le dag veranderen. Wat ze vandaag per s< liet lusten, kunnen ze morgen heerlijk vin den. Als het kind drie dagen achtereen dc '.elfde lunch wil, is dat ook geen ramp. vooropgesteld dat het om voedzaam eten gaat. Dat komt per dag neer op: twee gla zen melk. twee keer een maaltijd die vee) eiwitten bevat (vis, vlees, eieren, kaas), tenminste twee vruchten en de nodige do sis koolhydraten in de vorm van brood en Corn Flakea. Deze dame draagt een wel zeer origi neel (en kostbaar) vingersieraad. Het bestaat uit tien witgouden met bril jant versierde bandjes (ringen), die onderling flexibel met. elkaar zijn ver bonden. Het is een ontwerp van Jutta Arndt uit Wuppertal-Elberfeld.

Soester Courant | 1971 | | pagina 20