JE MERKT GOED DAT DE NMB WEET WATSNELHEID BETEKENT DE HEILIGE KOE HOT-PANTS TANK-TOPS VERRASSENDE WINSTEN EN VERLIEZEN Schooljeugd plantte „1200 woudreuzen in spé" ALLEENSTAANDE BEJAARDEN ETEN VA AK TE WEINIG KINDERBERSCHERMING IN NEDERLAND J. A. Smorenburg Begrafenisondernemer in Soesterberg, Soest en omstreken. zuiver wollen gabardine fluweel satijn v.a. 27,50 in felle strepen en in effen mode-kleuren v.a. ƒ29,50 leuke polopulls in 10 kleuren v.a. 24,95 colltruien met korte mouw v.a. ƒ19,95 ST. BARBARA Verzorging van R.K. Begrafenissen J. LUSTENHOUWER gaiMuwtgdmee-ganaardenmb! Zaterdagavond „Longstreet Company" in Verenigingsgebouw De leeftijd waarop alles te vermoeiend wordt VRIJDAG 2 APRIL 1971 De kinderbescherming in Nederland steunt op de z.g. kinderwetten van 1901- 1905, die door het ministerie Cort van der Linden werden ingevoerd. Deze •wetten werden in de loop der jaren aangevuld of vernieuwd, o.a. door de invoering van de wettelijke ondertoe zichtstelling (1921), de pleegkinderen wet (1953), de adoptiewet (1956) en een vernieuwing van het kinderstrafrecht (1965). Grote rem op een krachtige modernise ring van de kinderbescherming vormt nog altijd de blijkbaar onvermijdelijke verzuiling, gevolg van de confessionele verdeeldheid in ons land. Ook in ge heel andere opzicht is er sprake van verzuiling, te weten naar werksoort. Voogdij, gezinsvoogdij en tehuizen In de particuliere kinderbescherming kent men drie werksoorten. Allereerst zijn daar de voogdij-instellingen, om streeks honderd, die zich „de duurzame verzorging van minderjarigen" ten doel stellen. Deze instellingen voeren de voogdij over kinderen, wier ouders ont zet of ontheven zijn van hun gezag of over kinderen voor wie er geen gezag is, bijvoorbeeld wezen en kinderen van minderjarige, ongehuwde moeders. De leeftijd waarop een kind onder voogdij van een instelling kan komen varieert van enkele weken tot plusminus 18 jaar. De voogdij vervalt, wanneer het kind 21 jaar is geworden of bij een eerder huwelijk. Al deze kinderen worden bui ten het eigen gezin opgevoed, hetzij in een inrichting, hetzij in een pleeggezin. De voogdijvereniging bepaalt na ampele overwegingen, of het kind in een inrich ting of een pleeggezin moet worden ge plaatst. Soms kan een kind niet in een gezin worden opgenomen, omdat de band met de echte ouders nog te sterk Generaal Winkelmanstraat 62 Soesterberg. Telefoon 03463 - 1223 - 1458 OOK VOOR CREMATIE. Tevens algehele verzorging door geheel het land, (Geen klassesysteem.) is, of omdat het kind te moeilijk is- In vele gevallen lukt het ook niet een ge schikt pleeggezin te vinden. Van verschillende kanten is de laatste tijd sterk aangedrongen op hogere sub sidies voor de voogdijverenigingen, die daardoor meer mensen in dienst kunnen nemen, die zich kunnen inzetten voor deze kinderen. Daardoor zou het moge lijk worden voor een aantal kinderen andere mogelijkheden dan een inrichting te vinden. Nu zijn de meeste voogdij verenigingen zodanig overbelast, dat aan sommige kinderen te weinig aandacht kan worden besteed. Gezinsvoogdij Naast de voogdij-instellingen zijn er ruim 60 gezins-voogdij-instellingen in ons land. Wanneer de kinderrechter een wettelijke ondertoezichtstelling heeft uit gesproken, wijzen deze instellingen een gezinsvoogd aan, die steun biedt aan ouders en kinderen in een bepaald ge zin. De onder toezicht gestelde kinderen worden zoveel mogelijk thuis opgevoed. Niet altijd is dat echter mogelijk. Soms moet het kind toch buitenshuis worden geplaatst, veelal in een inrichting. Vele gezinsvoogdij-instellingen „runnen" ook een adviesbureau, dat adviezen geeft aan ouders en kinderen die met problemen te kampen hebben. Dit uiteraard op vrij willige basis. Ook deze instellingen wor stelen dikwijls met onvoldoende man kracht, hetgeen bijzonder te betreuren is, aangezien de gezinsvoogdij-instellingen vooral een preventieve taak hebben. Zij moeten een kind tijdig opvangen en wanneer dat onvoldoende gebeurt dan zal het kind daar veel schade van on- ondervinden. Tenslotte zijn er in ons verzulide land je liefst 300 instellingen, die on der toezicht van de overheid een of meerdere opvoedingsinrichtingen behe ren. Volgens de beginselenwet van 1965 worden deze inrichtingen onderscheiden in vier categorieën: opvanghuizen, ob servatiehuizen, inrichtingen voor opvoe ding en inrichtingen voor buitengewone behandeling. In vele gevallen worden alle kosten door het ministerie van justitie vergoed. Vanzelfsprekend stelt de overheid eisen aan de inrichtingen, die veelal tot de particuliere kinderbescherming behoren. Veel besturen De instellingen van kinderbescherming worden geleid door besturen. En omdat er zoveel instellingen zijn, zijn er ook veel besturen. Niet alle besturen zijn met deskundige, bekwame mensen be mand. Konflikten tussen besturen en uitvoerende werkers komen veelvuldig In India heb je de Heilige Koe, zij loopt zonder levensgevaar, bij stille aanbidding, in 't drukke verkeer, en over het rustig trottoir, zij gaat zo tevreden en op haar gemak, en overal zie je vanzelf wel een plak, zij loeit in de straat: boe, boe, boe, boe, dat mag, 't is de heilige koe. Bij ons zijn de auto's ook heilig verklaard, zij hebben er nu drie millioen, zij rijden als gekken en 't leven ontaard je kunt tegen Heilig niets doen, de claxon die gaat oorverdovend, dat mag, we hebben voor iedere auto ontzag, en ga nu maar weg: toet, toet, toet, toet, wat doe je op straat, en te voet? Je gaat naar de slager en de kruidenier, berijdt er je status symbool, je gaat naar de post, en je gaat naar de bank, en brengt er je kind'ren naar school, gebruikt dan de wagen, waarom zou je niet? geheel afbetaald of nog onder krediet, 't is rijden in jacht: tuf, tuf, tuf, tuf, en heus niet alleen voor de bluf. En eens in de week word je car opgepoetst, de horens, de uier, de staart, de heilige heeft dit wel van je verdiend, je koetje is duizenden waard, je afgod, zij staat op de stoep geparkeerd, je zorgt dat je beestje geen glansbeurt ontbeert, je pronkstuk bemin je: hoe, hoe, hoe, hoe? als in Bombay de Heilige Koe. As. FOR YQUMG PEOPLE VOOR HAAR (SPENCERS) En voor onder de tank-tops voor. Feitelijk zijn er ook veel instel lingen en dus besturen. De uitbouw van particuliere kinderbe scherming wordt helaas nog dikwijls gezocht in het oprichten van nieuwe in stellingen, terwijl de noodzaak tot sane ring van de bestaande inrichtingen niet wordt onderkend. In sommige inrich tingen zijn de methoden te bevoogdend en soms ronduit paternalistisch, zodat de kinderen eenmaal uit dit benau wende milieu ontslagen dan vaak uit de band springen. Kortom, in de meeste inrichtingen van de particuliere kinderbescherming valt nog heel wat te saneren. De Nationale Federatie voor Kinderbescherming doet zijn best om nieuwe werkwijzen in de inrichtingen te introduceren, maar in de praktijk komen de verbeteringen vaak uiterst moeizaam - iot stand. Enkele staatscommissies werken op het ogen blik aan een rapport over de toestand van de kind?renbescherming in ons land, maar ook in een van die commissies kwam het reeds tot onenigheid en tot het terugtrekken van een der belang rijkste rapporteurs, de Rotterdamse cri minoloog prof. Hoefnagels. We moeten dus vrezen, dat de ontwikkeling van de kinderbescherming in ons land zich moeizaam zal voortzetten. Van de onder linge onenigheid van de „groten" zul len nog vele „kleintjes" de dupe wor den. voor Soest, Soestdtfk en Soest-Zuid. Kolonieweg 10 - Soestdjjk Tel. 2327. b.g.g. 03490-22444. Als je zelf snel werkt en slagvaardig beslissingen moet nemen, verlang je dat ook van je bank. Daarom voert de NMB betalingsopdrachten, die 's morgens zijn binnengekomen, nog diezelfde dag uit. En reeds de volgende dag bent u in het bezit van uw dagafschrift. Maar de NMB kan nog veel meer. Want van oudsher weet de NMB wat er In het bedrijfsleven omgaat. Daarom kan zij u goed en snel helpen bij het oplossen van uw financie ringsproblemen, bij uw zaken met het buitenland, met assurantie-adviezen. Als moderne, dyna mische bank voert zij een volledig diensten pakket. Hoe kan een bedrijf van dit alles profiteren? Door gewoon een reke ning te openen bij de NMB. U bent helemaal klaar met zo'n NMB-reke- ning, want praktisch alle bedrijven - en steeds meer particulieren - be schikken vandaag de dag over een rekening. Zodat betalingen over en weer zeer snel kunnen worden uit gevoerd. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! De door het Algemeen Dagblad gepu bliceerde verkiezings-enquête, gehouden in de tweede helft van februari, gaf o.a. te zien dat de huidige regeringscoalitie in de nieuwe Tweede Kamer juist geen meerderheid zou behalen. Ze zou komen op 74 van de 150 zetels (nu 83). Maar minstenszo verrassend is, dat de daar tegenover gestelde alternatieve coalitie van P.v.d.A., D '66 en P.P.R. tot geen meerderheid zou komen. Weliswaar een grote winst voor D '66 van 7 op 14 ze tels, maar geen enkele zetel voor de P.P.R. nu 3 afgescheidenen van de K.V.P. en een verlies voor de P.v.d.A. van 37 naar 32 zetels. Groter nog zou het verlies zijn voor de K.V.P., die van 42 maar daar zijn er al drie van afgescheiden (P.P.R.) naar 35 zou gaan, maar dan toch de grootste partij blijft. De opzienbarendste verrassing van deze enquête is zeker wel, dat de nieuwe partij DS '70 al di rect met 14 zetels uit de bus zou komen. Aan de hand van deze uitslag zou een minderheidsregering, waartoe eventueel de z.g. progressieve combinatie van D '66- P.v.d.A.-P.P.R. zou willen overgaan, geen schijn van kans hebben. Daar zou het verschil in zeteltal, te groot voor zijn. Zelfs als men DS '70 tot samenwerking zou kunnen verleiden, zou die combinatie met 60 zetels nog te klein blijven voor een minderheidsregering. Dan zou de huidige regeringscoalitie dat beter kun nen aandurven, omdat zijvaak nog op medewerking zou kunnen rekenen van b.v. de S.G.P. en G.P.V., die samen nog op 5 zetels zouden komen Anderzijds is'het opvallend, dat hoewel de huidige coalitiepartners in zetelaantal beduidend achteruit zouden gaan en de meerderheid zou verliezen, toch de meer derheid van de ondervraagden, 62 °/o, min of meer tevreden is over het beleid van het kabinet De Jong en deze premier zelfs weer als de meest populaire voor deze funktie wordt aangewezen, door liefst 21 °/o. Waarna volgen Luns en Bies heuvel. Men zou toch zeggen: dan klopt er iets niet in de stembepaling. Waar de reeds samengaande confessio nele partijen in ieder geval dus wel tot de regeringspartners zullen gaan beho ren, kunnen zij, volgens deze uitslag, al leen een behoorlijke meerderheidsrege ring vormen indien b.v. ookDS '70 tot de coalitie zou toetreden. Dan moet er over en weer wel wat water in de wijn worden gedaan, maar zo'n coalitie lijkt zeker niet onmogelijk Het is echter wel begrijpelijk, dat de confessionele groepering ook met de V.V.D. nog niet vooraf tot een regeer akkoord wilde komen. Nu immers houdt zij ook de weg open naar samenwerking met DS '70 en vergemakkelijkt dit de waarschijnlijk te verwachten onderhan delingen daarmee voor een kabinetsvor-1 ming. Nu is, zowel hier als in andere landen, reeds gebleken, dat men aan een kiezers onderzoek als dit nog niet al te veel waarde moet hechten. In de laatste we ken vóór de verkiezing kunnen er nog vele fluktuaties onder de kiezers plaats vinden. In de tweede plaats hebben enquêtes als deze al eens meer een op merkelijk verschil met de werkelijke uit slag getoond. Dit onderzoek, twee maan den vóór de verkiezing, mogen we ze ker nog niet als een zekerheid voor de uitslag beschouwen. Nadat woensdagmorgen de zesde klassers van de Soesterbergse lagere scholen hun aandeel in de nationale boomplanting hadden geleverd, staken donderdagmor gen hun collegaatjes uit Soest de handen uit de mouwen om op de Vrijheidsweg (de verbindings weg tussen de Konings weg en de splitsing Beetzlaan/Laanstraat/ Beukenlaan) een aanvang met de be planting te maken. Twaalfhonderd jonge beukenboompjes lagen keurig rechts gericht naast het door de mensen van de plantsoenen dienst voor hen gegraven gaatje, om min of meer liefderijk geplant te worden en het nageslacht te verzekeren van een redelijk leefklimaat. Onder het toeziend oog van het hoofd van de plantsoenendienst, de heer v. d. Broek, en de directeur van Gemeente werken de heer Van der Dussen. geas- grote groep tuinlieden van gemeentewerken, gingen om half tien de eerste boompjes de grond in. Nadat het karwei voltooid was, verdwe nen de kinderen met hun onderwijzers op de fiets in de richting van het Ver enigingsgebouw, waar ter gelegenheid van de nationale boomplantdag twee films werden vertoond. Een prachtige Engelse natuurfilm, met als daverend sluitstuk een film van Stan Laurel en Olievier Hardy. Bij het verlaten van de zaal kregen de deelnemers aan de boomplantdag de nationale „reep met speciale wikkel". Zoals reeds in de uitgave van dinsdag j.1. werd vermeld, komt op zaterdag 3 'april a.s. de „Longstreet Company" naar Soest in het Vereniginggebouw. In de aanhef van het artikel stond te lezen, dat deze avond wordt georganiseerd door de Jeugdraad van SVV in samenwer king met het Jongerenkoor. Dit is ech ter niet helemaal waar. want dit evene ment. gaat uit van het Jongerenkoor, werd mógelijk gemaakt door het bestuur van dit koor en deels gefinancierd door het koor. Dit alles doet evenwel niets af aan het feit, dat het feest doorgaat. Om acht uur zal de zaal open zijn voor iedereen.' die op enigerlei wijze contact heeft met leden van het Jongerenkoor of van de volleybalvereniging S.V.V. In verband met de hoge kosten zal men genoodzaakt zijn een entree-prijs te hef fen van 3.per persoon. Dit mag geen bezwaar zijn om een dergelijke kans voorbij te laten gaan. Zodra blijkt, dat deze avond een groot succes zal zijn, is de kans groot dat er een herhaling zal plaatsvinden. Het sla gen zal dan ook afhangen van een grote opkomst en een juiste mentaliteit van de bezoekers. Naar het schijnt denken oude mensen dikwijls, dat het voor hen niet meer nodig is de voeding met zorg te rege!en.„Och kom, ik hoef er toch niet meer van te groeien", wordt er dan gezegd. De gevolgen van deze onverschilligheid worden dikwijls nog verergerd, doordat vele bejaarden niet voldoende inkomen hebben om zich de noodzakelijke voe dingsmiddelen aan te schaffen. Wordt een tekort aan deze voedingsstof fen door de dokter vastgesteld, dan dient deze de vitamines en mineralen in de vorm van tabletten of van injekties toe, terwijl frekwente kleine maaltijden van zeer zorgvuldige samenstelling worden voorgeschreven. In betrekkelijk korte tijd is dan grote verbetering van de ge zondheidstoestand te bereiken. Te eten vragen Het reële ondervoedingsgevaar bij be jaarden is dus groot. Laten we ons daarom voornemen om de bejaarden in onze omgeving een beetje in 't oog te houden. Indien mogelijk, doen we er goed aan hen af en toe te eten te vragen. Dit stimuleert hen misschien ook weer om eens wat meer aandacht aan hun warme maaltijden te besteden. Niet alleen jon ge mensen kunnen zich eenzaam voelen. Vaak wordt de bejaarde gezien als iemand „die het. allemaal al gehad heeft". Maar bejaard of niet bejaard, ieder mens heeft van tijd tot tijd een beetje aan spraak nodig. Ook is het voor sommige ouden van da gen te vermoeiend om boodschappen te gaan doen, anderen zien weer op tegen het werk dat het schoonmaken van aard appelen en groenten met zich meebrengt. Het koken voor één mens alleen is trou wens voor de jongere alleenstaanden ook al een moeilijke kwestie, de bejaarden maken daar vaak helemaal een potje van. Dat wil zeggen: was het maar een potje! Bij de ouden van dagen zijn immers de broodmaaltijden troef: er gaan soms en kele dagen voorbij zonder dat er warm wordt gegeten. En als er dan nog eens een potje op het vuur staat, zijn het vaak nog maar opgewarmde restjes die zich daarin bevinden. Voornaamste verschijnselen In een Engels ziekenhuis werd onlangs een onderzoek ingesteld naar de voe dingstoestand en de voedingsgewoonten bij achthonderd bejaarde patiënten. Het bleek dat niet minder dan vierentwintig van deze mensen als duidelijk ondervoed moesten worden beschouwd. Dat wil zeggen er werd bij die vieren twintig personen een ondervoeding ge constateerd, die weinig of niets te ma ken had met de ziekte waarvoor deze patiënten waren opgenomen. Gewichtsverlies, vermoeidheid, trage stoelgang, oedemen, mondontsteking, tandvleesbloedingen, bloedarmoede en tekort aan maagzuur vormden de voor naamste verschijnselen van de deficiënte voeding. Wat oude mensen voornamelijk ont breekt, zijn gewoonlijk de waardevolle eiwitten uit vlees, melk en eieren, als mede de vitamines B, B2 en C, terwijl de minerale stoffen ijzer en kalk even eens onvoldoende in hun voeding ver tegenwoordigd zijn. Amalialaan 19-21 Telefoon 02154-2323 De werkwijze en de organisatie van de kinderbescherming in ons land was het afgelopen jaar onderwerp voor vaak felle kritiek. Zo werden in het Zwartboek Kinderbescherming allerlei wantoestanden in de kindertehuizen aan de kaa^ gesteld, die vele tongen in beweging hebben gebracht.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3