Soest toen - Soest nu Dinsdg 6 april 1971 49e jaargang no. 27 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2599 - Postgiro 129159 R.K. Gymnastiekvereniging „Crescendo" niet tegen fusie met Soester Turnclub Nieuw ledental zal na de fusie pl.m. 1500 bedragen WANNEER VOORRANG GEVEN DE VOORZICHTIGE TOPMAN Vakantievreugde en dierenleed Dierentehuis werkt nu al op zomerniveau WISO paas-aktie Het oog gericht op de verkiezing Reisbespreking van Canada-reizigers Na aanrijding doorgereden 100ste Schoolzwemdiploma SOESTER ff) O UR AN T Abonnement per kwartaal 4,25. Bulten Soest per kwartaal 7,50 Versch^nt Iedere dinsdag en rrtfdag SHSBT Op de buitengewone ledenvergadering van de gymnastiekvereniging „Crescendo" namen bestuur en de aanwezige leden de ingrijpende beslissing dat er geen bezwaar bestaat tegen een fusie met de Soester Turnclub. Voorzitter, de heer H. J. Teeuwen, sprak van een belangrijke ontwikkeling voor de gymnastiek is Soest. Het initiatief voor een gesprek met de S.T.C. was uitge gaan van „Crescendo". Dit samenspreken heeft geleid tot samenwerking. Beide verenigingen zijn tot opheffing bereid en willen komen tot het oprichten van een geheel nieuwe vereniging. De minimale belangstelling voor dit belangrijke besluit is wel bedroevend, aldus de heer Teeuwen, maar gelukkig voorzagen de statuten in een dergelijke situatie en kon men in ieder geval tot besluitvorming komen. Het bestuur had zich uitvoerig beraden alvorens deze stap te doen. Men was echter tot de conclusie gekomen dat, ge zien de ontwikkeling binnen de katho lieke kerk en ook rekening houdend met het standpunt van het Episcopaat in der gelijke zaken, dat er geen bezwaar was tot opheffing en tot fusie over te gaan. Doorslaggevend werd bij deze practische oplossing het voordeel van een grotere club met een bredere basis. Ook het bestuur van de S.T.C. had in deze een positief standpunt ingenomen. Met het oog op de toekomst voelde men ook daar voor het oprichten van een geheel nieuwe vereniging. De naam blijft discutabel. Voorlopig wil men de naam S.T.C.-Crescendo voeren, maar geen van beide besturen wil daar aan vasthouden. Voor de simpelste of origineelste, ieder aansprekende naam stelt het bestuur van de S.T.C. een waardevolle cadeaubon be schikbaar. Alvorens de reeds opgestelde concept statuten te behandelen, namen de aan wezige leden het reeds eerder genoemde principe-besluit, dat er geen bezwaar bestaat tot fusering met de S.T.C. Uit een ontvangen brief van het lid mevrouw Wielinga-Jansen, die geheel instemde met het bestuursvoorstel, bleek bovendien dat Crescendo niet uitsluitend katholieke leden had, hetgeen niet aan alle bestuurleden bekend was. Als tot opheffing zal worden overge gaan, zal het Katholiek Gymnastiek Ver bond van deze beslissing op de hoogte worden gesteld. De nieuwe vereniging zal zich aansluiten bij het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond. Op donderdag 1 april was deze ontwik keling reeds op de Districtsvergadering van het K.G.V. besproken. Het ledental van de nieuw op te richten vereniging zal tussen de 1000 en 1500 komen te liggen. De oprichtingsvergadering zal waar schijnlijk plaats vinden in de maand mei. Hierna werden de concept-statuten be- „Bij nadering van een kruising of split sing van wegen moet een bestuurder aan voor hem van rechts komende be stuurders de doorgang vrij laten." Art. 41 R.V.V. „Verkeer van rechts gaat voor" de basis voor alle voorrang. Dat geldt echter al leen maar voor gelijkwaardig verkeer ten opzichte van elkaar (snelverkeer of langzaamverkeer) en op onderling ge lijkwaardige wegen. Zodra catagorieën weggebruikers of we gen, naar aard of hoedanigheid van el kaar verschillen gelden belangrijke uit zonderingen. Van rechts komen is lang niet altijd recht hebben, want aan bestuurders op voorrangswegen en voorrangskruisingen moet voorrang worden verleend door be stuurders op andere wegen; ook al ko men zij van rechts. Zelfs al zijn zij snel verkeer en het verkeer op de voorrangs- weg langzaam verkeer. Alle verkeer op een niet-voorrangweg of -kruising moet voorrang geven aan alle verkeer op een voorrangsweg of -kruising; ook aan het rijwielverkeer op een tot een voorrangs weg behorend fietspad. Een schooljongen op een gammel fietsje heeft op een voor rangsweg voorrang boven de grootste en snelste auto die van een andere weg de voorrangsweg nadert. Een voorrangweg wordt aangeduid door op één punt staande vierkante oranje borden met witte rand en bermpalen met oranje koppen. De nadering van een voorrangsweg of -kruising wordt aange duid door op één punt staande witte driehoeksborden met rode rand of de zo genaamde ronde „stop"-borden met rode rand. Aan bestuurders op verharde wegen ipoet voorrang worden verleend door bestuurders die van on-verharde wegen naderen. Een automobilist op een on verharde weg moet dus voorrong geven aan een fiester op een verharde weg. Onder on-verharde wegen worden ver staan uitgesproken land- of zandwegen. Op kruisingen of splitsingen van gelijke rangorde moet alle (soorten) bestuurders voorrang geven aan trams. De tram moet voorrang geven aan alle bestuurders op voorrangswegen en voorrangskruisingen. Op kruisingen of splitsingen van wegen van gelijke rangorde moet langzaamver keer (fietsers, bromfietsers, bestuurders van wagens, ruiters en geleiders van rij- of trekdieren en vee) voorrang geven aan snel-verkeer (bestuurders van alle mo torvoertuigen)'. Onder degenen die altijd en overal voor rang hebben, zoals politie, brandweer, Roode Kruis en B.B., valt nu ook de ziekenauto. Van dit absolute voorrecht zijn afgevallen, behalve de tram zoals bovenvermeld, militaire colonnes en uit vaartstoeten, hoewel deze door geen en kele weggebruiker mogen worden door' Bieden. handeld en waar nodig van een toelich ting voorzien door de voorzitter. Naar aanleiding hiervan vroeg de heer Rave aandacht voor de vragen van de niet-stemgerechtigde leden. Hij verzocht het bestuur aan deze leden duidelijk uit een te zetten, wat tot fusie geleid had en wat de eventuele gevolgen hiervan zijn. De heel Teeuwen had hier alle begrip voor en zegde toe van bestuurszijde voor deze explicatie te zullen zorgen. Naar de voorzitter verwachtte, zal ook voor de drumband en de majorettes een betere tijd aanbreken. Door terzake kun- digen waren enige nieuwe uniformen ontworpen, waaruit reeds een keus ge maakt was. Men vertrouwt dat binnen kort de definitieve bestelling voor deze uniformen kan worden gedaan. Naar aanleiding van het in de concept statuten opgenomen punt 5, voorzover het betreft „het beoefenen van sport en spel", vestigt het bestuur er met nadruk de aandacht op, dat dit uitsluitend be doeld is in recreatieve vorm. Het ligt absoluut niet in de bedoeling zich op te stellen naast of tegenover andere sport organisaties. In competitieverband zal aan geen andere sport gedaan worden, dan alleen aan gymnastiek. Alvorens de vergadering te besluiten be dankte de heer Teeuwen de aanwezigen voor hun positieve stellingname en de prettige discussie. Wetend dat ook de plaatselijke overheid zich positief voor deze plannen heeft op gesteld, doet hij een beroep op deze overheid, medewerking te verlenen om alle plannen van de nieuwe vereniging te kunnen verwezelijken. Met de wens dat de nieuwe vereniging zal mogen bijdra gen tot de sportieve ontwikkeling van Soest, sloot de heer Teeuwen de verga dering. Nog maanden en jaren zal alom gestudeerd worden op wat nu gezegd en gedaan wordt in het glazen congrespaleis in Moskou. Het 24ste congres van de commu nistische part(j van de Sowjet-Unie is een belangrijk evenement waarop niet alleen voor de Russen, maar ook voor het hele rode blok de koers wordt bepaald voor de toekomst. Dit gebeurt echterinverhulde termen en in een ondoorzichtig •jargon, zodat het zeer moeilijk is precies de betekenis en het gewicht aan te geven van uitspraken en besluiten. Vandaar de langdurige studies waarvoor de kremlinologen zich schrap zetten. Maar één ding is hun zonder meer dui delijk. Pas nu openbaart zich Leonid Brezjnew als de opvolger van Lenin, Stalin en Chroesjtsjow als de machtigste man in de Sowjet-Unie, Je opperste baas ook van alle landen die tot het machts bereik van Moskou gerekend worden. Hij, als secretaris-generaal van de partij vormde met premier Kosygin en presi dent Podgorny lange tijd een trio een kollektief, zoals dat daar heet waar van niet te zeggen viel wie er de boven toon in voerde. Soms zag meh de hattd van de een bij een binnenlandse beslis sing of een stuk buitenlands beleid, soms die van een ander. Vooral vorig jaar, toen felle aanvallen gedaan werden op het landbouwbeleid waarvoor Brezjnew tekent, leek het erop dat zijn positie verre van sterk was. Het uitstellen van het partijcongres versterk te de indruk nog of Brezjnews tegen standers het materiaal aan het vergaren waren om hem uit het kollektief te sto ten. In die tijd zag men hem ook terugkrab belen: was hij eerst een voorstander er van om aan de zware industrie de voor rang te geven, vorige maand liet hij een nieuw vijfjarenplan bekend maken waar in de produktie van verbruiksgoederen voor de burgerij dus net iets meer de nadruk krijgt dan de zware industrie. Het is een teken voor zijn taktisch ma noeuvreren, dat hem duidelijk de steun! van de meerderheid bezorgde van wat nu het partij kader is. Dat zijn de man nen voor wie de worsteling van de re volutie zowel eigenlijk als de tweede we reldoorlog niet veel meer zijn dan hoofd stukken in het geschiedenisboek. Man nen voor wie een ontwikkeling naar een beter leven belangrijker is dan ideolo gische haarkloverijen: de Rus anno 1971. Aan hun zijde heeft zich Brezjnew ge schaard, iets waarover sterke groeperin gen ais leger en de oude partij-rotten niet al te verheugd kunnen zijn. Het leger heeft als prioriteit kracht macht, die afhankelijk is van wat de zware industrie kan leveren en die wordt nu achtergesteld bij de produktie van hebben. Veel plezierige verrassingen zijn wel plezierige, maar geen kracht ver- lenende artikelen als auto's, televisie toestellen en dergelijke. De partijbureaukratie kan het, niet aan genaam zijn dat met diezelfde beslis sing hun maatschappelijke positie als hoeders van de leer feitelijk in gelijke mate daalt als die stijgt van de mana gers, de technokraten die de verbruiks goederen- en andere industrie leiden. Het is een ontwikkeling die psychologisch volkomen normaal is: na de ontberingen die geleden zijn om de Sowjet-Unie te maken tot een moderne, machtige staat wil men ook profiteren van wat in zo'n staat het leven kan veraangenamen. Een man als Stalin kon op de kentering van die ontwikkeling daar nog bars nee tegen zeggen; na Chroesjtsjow is dit niet meer mogelijk. Wat een man als Brez jnew tekent is een zeker conservatisme: hij ziet dat wat niet tegen te houden is moet komen en zijn zorg daarbij is voor namelijk te voorkomen dat daarbij verlo ren zou kunnen gaan wat al bereikt is. Daarbij kan hij hard zijn, getuige Tsje- choslowakije, waarvan hij misschien wel terecht vreesde dat het in ver nieuwingsdrift ook zou omverwerpen wat hij in dit land en in andere communis tische staten het behouden waard achtte. Wat niet wegneemt dat zelfs in de Sowjet-Unie, maar bijvoorbeeld nog ster ker in Oost-Duitsland als meest stalinis tische van de Oostbloklanden, winst- en rentabiliteitsmotieven hun entree hebben gedaan in het bedrijfsleven, hoewel dit eigenlijk marxlasterlijke afwijkingen van de leer zijn. Een dergelijke voorzichtigheid kenmerkte ook de rede waarmee Brezjnew de toon van het congres bepaalde. Hij pleit voor besprekingen, onderhandelingen, gesprek ken over van alles en nog wat met het westen er. zelfs met de Chinezen, hoe onaardig die ook zijn. Nu zijn de ervaringen van die conver saties, strategische wapens en Berlijn, om er maar twee te noemen die nu aan de gang zijn, niet om over te juichen: ze verlopen uiterst moeizaam en er komt maar niets uit. Geheel volgens het prin cipe, dat je niet over boord zet waar je misschien nog eens wat aan hebt, maar dat brokken voorkomen moeten worden waaraan je nog minder hebt. Het. is voor de westelijke wereld mis schien niet het gemakkelijkste type heer ser in het Kremlin om mee te maken te van hem niet te verwachten. Maar daar staat als een voordeeltje tegeover dat Brezjnew ook weer te voorzichtig is om met erg onaangename verrassingen voor de dag te komen. Met de komst van het voorjaar krijgt de mens meteen weer de vakantie-kriebel. De reizen naar het buitenland zijn bijna allemaal besproken en slechts degenen, die met een eigen vervoermiddel over de grens trekken, hebben nog een goede kans om er in te slagen een onderkomen te vinden. Gelijktijdig met het constateren van die kriebel, begint er bij een ander gedeelte van die vakantiegangers weer een ander probleem de kop op te steken. Voor velen van hen een probleem dat goed wordt opgelost, maar voor een ander deel is het een probleem dat zichzelf oplost. Bij die groep Is het lieve, trouwe begrijpende huisdier, de kat en de hond, het dier van de rekening. veertig katten en vijfentwintig honden. „We waren er juist de laatste weken zo aardig door heen, verschillende dieren hadden we een goed tehuis kunnen be zorgen, maar nu komen er elke dag weer dieren bij". Voor minimaal ƒ25,kunt u uw huis vriend kwijt. Dat houdt niet in dat iedereen voor dat bedrag klaarkomt, als regel geldt „naar draagkracht". Niet alleen voor de mensen, die hun hond kwijt willen, is het Dierentehuis aan de Klein Engendaalweg, ook zij, die een hond of kat willen opnemen, zijn welkom bij het dierentehuis. Niet altijd zal elke wens uitvoerbaar zijn, maar het moet wel gek zijn wil men niet slagen bij het uitkiezen van een lieve hond of kat. Naast een voornamelijk uit bastaarden bestaande dierenverzameling loopt er zo af en toe nog wel eens een rashond, compleet met stamboom tussendoor. Voor een gering bedrag komt men dan in het bezit van een gezonde en ingeënte huis genoot, die door zijn vorige baas in de meeste gevallen harteloos is afgedankt, omdat bet zo lastig is op vakantie en dergelijke. „In sommige gevallen is het zelfs moge lijk dat wij een gesteriliseerde poes kun nen leveren voor hetzelfde bedrag". Me vrouw Isings ziet de komende weken met zorg tegemoet. „Ik begrijp niet dat mensen een huisdier nemen zonder dat zij de konsekwenties er van kennen", want dat is de reden, dat zij na korte tijd geen enkele manier te min vinden om het ongelukkige dier kwijt te raken. Laten ze er dan wat geld voor over heb ben en het bij ons brengen, wij vinden er na korte of lange tijd wel een nieuw tehuis voor". Voor hen, die een hond of kat willen uitzoeken, is mevrouw Isings 's avonds na zeven uut bereikbaar onder telefoon- nr. 4982, zodat eventuele afspraken ge maakt kunnen worden. „Wat mij be treft mag zo'n afspraak ook rustig op een zondagmiddag, als ik het maar van te voren weet". Samen met verschillende jeugdige assis tentes zorgt mevrouw Isings voor een goede gang van zaken in het Dierente huis dat aan de buitenzijde een verwaar loosde indruk maakt., maar waar met liefde over het wel en wee van de die ren wordt gewaakt. De afgelopen week was een top-week voor het Dierentehuis aan de Klein Engendaalweg. Mevr. Isings, Kolonieweg 6, de leidster van het Dierentehuis, heeft er geen woorden voor. „Het is nu al weer net als alle andere jaren, zodra het mooie weer aanbreekt en de mensen er weer op uit gaan trekken, worden de huis dieren dagelijks bij ons gebracht. Niet als pensiongasten, maar het dier dat zij jarenlang in huis hebben, wordt dan bij ons gebracht met de boodschap dat het een zwerfdier is. Ze hoeven dan geen af- standsgeld te betalen, want het dier was niet van hen". Mevrouw Isings begrijpt het niet, om op die manier als het ware een dier, dat jaren tot de huiselijke kring heeft be hoord, af te danken. „Van de week was het helemaal erg. Toen we 's morgens bij het Dierenhuis kwamen, stond er een hond met een stropdas aan het hek geknoopt. Beslist geen zwerver, want hij was goed gevoed en onderhouden. Maar zonder ook maar een paar woorden op een briefje in de brievenbus had men het dier achter gelaten." Het „afstandsgeld" maakte van deze die renvrienden dierenhaters., Naast de pen siongasten zijn er op dit moment vijfen- In de lancering van de aktie „Twintig eieren voor een volle kaart met een kans op een mals braadkuiken", is door om standigheden verzuimd één der deelne mers aan de aktie te vermelden. Hoewel de advertentie nu is aangevuld met dat nieuwe aktie-adres, willen wij, om elk misverstand te voorkomen, deze deel nemer alsnog in onze redactionele ko lommen vermelden. Naast de firma's Bakker, Bas van de Hoef, Verkade en Van Haarlem neemt ook Ton Stalenhoef, wijnen en buitenlandse kaas, aan deze aktie deel. Voor nadere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie. De gezamenlijke vakcentrales hebben de verkiezingsprogramma's van de grote en de kleine drie de confessionele par tijen en P.v.d.A. plus D '66 plus P.P.R. vergeleken met het eigen lijstje van ver langens. Dit kon uiteraard geen volledige vergelijking zijn, want over diverse on derwerpen zoals de buitenlandse politiek hebben N.V.V., C.N.V. en N.K.V. niet zo geweldig veel te zeggen. Maar toch be slaat de vergelijking een zeer breed ter rein: woningbouw, belastingstelsel, re- kreatie, milieubehoud, sport, onderwijs, regionale ontwikkeling en zelfs de wed den van de dienstplichtigen. Tezamen dus geen gering deel van de overheids taken. Wat wijst nu de vergelijking uit? Dat de voornemens van de grote confessionele partijen „op belangrijke onderdelen bij de wensen van de vakcentrales in zijn totaliteit ten achter" blijven. Maar aan de andere kant zullen de kosten van het wel verdergaande programma van de drie kleineren „vermoedelijk op grote weerstanden stuiten", met andere woor den. het is wel plezierig maar te duur. De beoordeling van het loonbeleid in de afgelopen vier jaren valt niet in het voordeel van het kabinet uit. Dat dit ge schreven wordt kan niet verbazen na de trubbels die de vakbeweging met mi nister Roolvink zo al gehad heeft. Maar C.N.V.-voorzitter Lanser merkt hierbij terstond op dat die vergelijking van het gevoerde beleid met de wensen van de vakcentrales nu ook weer niet zo is dat met daarom niet confessioneel zou gaan stemmen. Kortom: de vakcentrales weten veel aan te voeren, maar een duidelijk standpunt komt er niet uit. Wellicht was dit ook niet te verwachten. Tenslotte kan de afkomst van de •voor mannen van diverse centrales zich niet zo maar verloochenen. En gaan van de drie heeft er behoefte aan een groot deel van zijn leden tegen de schenen te schoppen, iets wat altijd voor tenminste één van de centrales zou gelden als zij zich gezamenlijk voor het programma van de grote of van de kleine drie had den uitgesproken. Geen stembusadvies dus uit de vakbe weging, waaraan dan de elegante draal wordt gegeven dat de leden mondig ge noeg zijn om zelf hun konklusies te trek ken en daarbij uiteraard ook rekenitig te houden met de vele aspekten van de re geringsbeleid die niet in dé vergelijking betrokken waren. Elegant., maar wat is het nut? Zowel uit de hoek van regeringspartijen als uit die van de oppositie komen nu opmerkingen dat uit de vergelijking opgemaakt kan worden dat de vakbeweging eigenlijk aan hen de voorkeur geeft. Ze kunnen er zelfs de gepaste citaten voor uit de tekst kiezen. De vakbeweging had om taktische rede nen of omdat ze zelf ook niet uit hei voor en tegen kwam, beter kunnen zwij gen dan op deze manier de verwarring te stimuleren. KANTMAN. Zaterdagmiddag vond in het officiers casino in Soesterberg de reis-bespreking plaats van de deelnemers aan de Cana da-reis, die wordt georganiseerd door de heer Karsters in samenwerking met de heer Rous uit de Meern. De Canadese ambassadeur Mr. A. Piek, opende de bijeenkomst, en heette de aan wezigen bij voorbaat hartelijk welkom in zijn land dat zulke nauwe betrekkingen met ons land heeft. Hij wenste hen een voorspoedige reis en een prettig verblijf in Canada. Daarna kregen de tweehonderd aanwe zigen een vloedgolf van raadgevingen en formaliteiten te verwerken die gegeven werdén door functionarissen vaji de Ca- nadian Pacific Airlines en de K.N.V.V.L. Na de pauze werden dia's getoond van de plaatsen die de reizigers gaan bezoe ken. De film die voor de pauze was ge draaid, liet beslist minder van het land zien dan de dia's. Onder de mensen, die 14 mei in de in de Spacemaster stappen, bevinden zich een aantal Soester inwoners die de trip o.a. gebruiken om familie en kennissen te bezoeken. De heer E. T. M. B. (22) uit Amersfoort moest zaterdagnacht te 1.00 uur met zijn DAF op de Birkstraat uitwijken voor een hem tegemoet komende luxe wagen, die bij inhalen op het linker weggedeel te kwam. De auto van B. werd daarbij aangereden en kwam in de rechter berm tot stilstand. De andere wagen reed door. Achtervol gers zagen hem het Industrieterrein in Amersfoort oprijden, alwaar hij zijn lichten doofde en onvindbaar werd. Op de DAF werd grijze verf aangetroffen en op de grond werden glassplinters ge vonden aan het achterlicht van een Opel. De hiervoor ingeschakelde Amersfoortse politie kon later mededelen, dat zij een zilvergrijze Opel hadden ontdekt, die aan de linkerzijde beschadigd was. Deze Opel behoort toe aan een zekere H„ die niet thuis bleek te zijn. Het onderzoek wordt voortgezet. De tienjarige Jan Groen behaalde af gelopen vrijdag 2 april in het instructie- bad te Bunschoten zijn zwemdiploma. Hij is daarmee de 100-ste leerling van de St. Theresiaschool, met een goed resultaat de zwemlessen voor leerlinge» van deze school volgde.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1