Soest toen - Soest nu DINSDAG GEEN COURANT a.s. neet verschijnen. Vrijdag 9 april 1971 49e jaargang no. 28 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Barean voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Eerste spade in de grond voor Instructiebad Opening Wereldwinkel in Soest met medewerking van „Farce Majeure" ALS DE STORMEN GELUWD ZIJN SPORT ORGANISATIE SOEST TREKT „A"-TRAINER AAN Expositie Nel van Litli en Walter Barten in Artishockgebouw Openbare schennis der eerbaarheid Kraanwagenbestuurder raakt beklemd onder eigen kraanwagen Het oog gericht op walging over Vietnam Dader van aanrijding op de Birkstraat opgespoord SOESTER OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Donderdag 15 april wordt om 11.00 uur in de morgen de wereldwinkel te Soest, gelegen aan de F. C. Kuyperstraat (om de hoek bij Albert Heyn), geopend met de medewerking van Farce Majeure. Het team van Farce Majeure, bestaande uit Ted de Braak, Alexander Pola, Henk van der Horst, Fred Benavente en Jan Fillekers, hoopt tegen tienen in Soest te arriveren, teneinde de opening van de Soester Wereldwinkel tot een grandioze gebeurtenis te maken. Het ligt in de bedoeling van Frace Ma jeure een klein gedeelte van het veer tiendaagse televisieprogramma te wijden aan de ontwikkelingsproblematiek; na tuurlijk geheel op eigen „slap-stick" achtige wijze! Dé televisie-opnamen, die tijdens de opening in Soest gemaakt worden, zullen vrijdagavond 16 april via Nederland 1 om 22.25uur worden uitgezonden. Het alom bekende lied „Dit is uit het leven gegrepen" zal ditmaal door de Soester bevolking worden gezon gen! De Wereldwinkel Soest nodigt alle be woners van Soest en omgeving uit om Het is me het voorjaartje wel. Nu even afgezien van het weer, van Pasen, van ontluikend groen, van schoonmaakorgiën en nieuwe kleren. Het lijkt veel meer alsof wij ontzettende ruzie hebben. De verwijten tegen de politieke tegenstander zijn niet van de lucht. De partijprogram ma's en wensen barsten open als de knoppen van heesters en vroegbloeiers. Het lijkt nu wel een poëtische vergelij king, het voorjaar met de verkiezingen, maar poëtisch is de verkiezingsstrijd be paald niet. Het lijkt veel meer op een slagerij, waarin de tegenstander uitge beend wordt. Als je al die uitbeners van alle partijen echter ontmoet., dan blijken het allemaal lieve, goedwillende mensen te zijn, die het beste met ons allen voor hebben. Ze maken elkaar echter zo wild, dat ze tot een soort amok vervallen. Ze zien alleen maar onkruid om zich heen en willen dat bestrijden. En dan straks, na 28 april, is dat ineens afgelopen. Dan kijken al die uitbeners bedroefd of verheugd, al naar gelang het succes dat hun partij behaalde, maar dan zijn 't weer lieve mensen, waar best mee te praten valt. Al zal de een lachen als een boer die kiespijn heeft en de ander je breed toelachen en zeggen: zie je nou wel. Maar dan ziet iedereen de groeien de knoppen en de bloeiende bloemen weer. Dan gaat iedereen weer zijn ge wone gang. Daarom is de vergelijking van verkie zingsstrijd met voorjaar toch niet zo gek. Ook de natuur kan nog zijn luimen ver tonen. koud en somber aandoen, de groei schijnbaar belemmerend. Maar eensklaps nemen de zoelere winden toch de over hand, breekt de zon weer door en zien we, als ieder jaar, de lente zich ontwik kelen. Nu nog menen al die politieke, strijders, dat de maatschappij bedorven wordt als de tegenstanders de overwinning zouden behalen. Maar mocht dat straks zo zijn, dan draait het leven gewoon door. Een beetje duurder waarschijnlijk, want ook dat is nauwelijks meer, door welke over winnaar ook, te keren. Maar iedere overwinnaar doet dan weer zijn best om vrijwel iedereen daartegen zo goed mogelijk te- wapenen. En de maatschappij draait voort in de evolutie waaraan we met z'n allen naar onze ge middelde instelling voortdurend bezig zijn. Zo bezien is al die politieke drijverij, ge zien in het eeuwige bestel, eigenlijk niet zo erg belangrijk, noch zijn dat al die mensen die zich er nu zo druk voor ma ken. Maar het is niet vriendelijk om hen dat voor te houden. Al zullen zij er wel geen minderwaardigheidscomplex van krijgen. Daarvoor zijn zij toch weer te zelfbewust. Zij menen nu nog, dat hoe bewuster zij zich nu tonen, hoe meer macht zij straks zullen uitoefenen. Maar als de stormen der aantijgingen, die buien van beschuldiging voorbij zijn, wanneer dan de praktijk zich aandient, misschien zullen zij dan toch wel de be trekkelijkheid van alles, ook van hun eigen kunnen, gaan inzien. Dan is de gewone burger vermoeid van alles wat hij heeft moeten aanhoren, zien en lezen. Dan wil deze weer in rust het. ontluiken kunnen aanzien, ook van de steeds voort gaande ontwikkelingen. Dan wil deze weer de natuur zijn werk zien doen, ook op maatschappelijk gebied. bij de opening aanwezig te zijn en om kennis te maken met de winkel en haar doelstellingen. Tevens heeft de wereld winkel zich met een persoonlijke uitno diging gericht tot het gemeentebestuur, de gemeenteraad, de afdelingen van de plaatselijke politieke partijen, de Raad van Kerken, de kunstenaarsvereniging „Artishock", de besturen van de Lande lijke Stichting Wereldwinkel en Sjaloom en verder tot alle vrienden van de wereldwinkel. Gedurende de gehele dag wordt er een gratis stencil uitgereikt, die duidelijk vertelt wat een wereldwinkel eigenlijk is en waarom hij er is. De avond van 20 april zal in het teken staan van „Suriname". De wereldwinkel heeft hiervoor het Suriname Komitee uitgenodigd, dat 's avonds om -O.00 uur in het Artishock gebouw informatie geeft over de huidige toestanden in Su riname en de houding van de Neder landse regering ten opzichte van dit overzeese gebiedsdeel. Het voornaamste doel van het Suriname Komitee ken merkt zich in het streven naar politieke en ekonomische onafhankelijkheid voor Suriname en de Nederlandse Antillen. De toegang is gratis. Het is het bestuur van de S.O. Soest gelukt de heer J. Zwartkruis aan zich te verbinden voor het trainen van haar elftallen. De heer Zwartkruis, algemeen bekend als trainer van het Nederlands Militaire Elftal, zal als manager belast worden met de algehele technische lei ding v. d. afd. voetbal van de S.O. Soest. Hij zal daarin worden bijgestaan door een nog te benoemen tweede trainer en zes assistenten. De huidige trainer, de heer J. Vos, heeft op eigen verzoek ontslag gekregen, per 1 april. De heer Vos gaat een cursus vol gen in Middelburg en heeft zodoende geen tijd meer beschikbaar. De heer J. Zwartkruis is officier bij de Koninklijke Luchtmacht en als zodanig belast met de training van het militaire elftal. Hij behoort tot de tien beste trai ners in Nederland en werd indertijd, bij het vertrek van de heer G. Kessler, door de K.N.V.B. aangezocht, de training van het Nederlands Elftal opzich te nemen. Realiteitszin heeft hem toen doen beslui ten deze functie niet aan te nemen. De heer Zwartkruis is in het bezit van het trainersdiploma A van de K.N.V.B. en ondermeer belast met de opleiding voor het trainingsdiploma D. Het bestuur van S.O. Soest deelde ons mede, dat het aan trekken van de heer Zwartkruis wel be paalde finaciële konsekwenties met zich meebracht, maar dat in verband hier mede de kontributie's niet verhoogd zui len worden. Overigens bestaat er bij de leden van de S.O. Soest grote belangstelling voor het volgen van een trainerscursus. In augus tus zullen vier leden de cursus voor het diploma D van de K.N.V.B. gaan volgen. De toekomst voor S.O. Soest ziet er rooskleurig uit. De heer Zwartkruis en de nu nog onbe kende tweede trainer zullen door het bestuur aan de leden worden voorge steld op een informele bijeenkomst op donderdag 22 aprikte 20.00 uur in het clubgebouw. E Maandagavond opende de bekende jour nalist W. Klinkenberg een expositie in het Artishockgebouw aan de Steenhoff- straat van de beeldhouwster Nel van Lith en de schilder-graficus Walter Bar ten. Nel van Lith kreeg haar opleiding aan de Rijksakademie te Amsterdam. In 1967 won zij de eerste prijs beeldhouwen van Noord-Holland en ontving een beurs van het Ministerie van C.R.M. voor een stu die reis naar Egypte. Zij exposeerde in Nederland, België en Japan. In Artishock zijn 34 van haar werkstukken opgesteld, waarvan 21 uit steen en 13 uit brons. Walter Barten ontving zijn opleiding in Amsterdam en Antwerpen. Hij vertaalde gedichten van de Spanjaard F. G. Lorca Het St. Josefgesticht aan de Steenhoffstraat vijftig jaar geleden. en maakte er etsen bij. Hij exposeerde in Amsterdam, New York, Darmstadt, Göttingen en Antwerpen. Een aantal et sen, tekeningen en olieverfschilderijen van deze veelzijdige kunstenaar zijn op de expositie aanwezig. In het gestencilde overzicht van de ge- exposeerde artikelen zijn ook prijzen vermeld, hetgeen een bezoek extra aan trekkelijk maakt, ook voor de critische bezoeker. De heer v. d. B. deed aangifte bij de politie dat een onbekend gebleven man tegenover zijn zevenjarige zoon en enke le vriendjes in de Soester duinen schen nis der openbare eerbaarheid had ge plaagd. De heer A. M. uit Soest deed bij de po litie aangifte dat ten opzichte van zijn dertienjarig dochtertje en haar nichtje een onbekend gebleven man op de Jacht huislaan schennis der eerbaarheid had gepleegd. De man reed in een donker groene Peugeot. Daar door Fasen de maandag van de komende week als werk dag vervalt, welke dag wjj steeds nodig hebben om onze courant van dinsdag, zowel redactioneel als technisch te verzorgen, zal de Soester Courant Dinsdagmorgen raakte transporteur G. H. beklemd onder zijn eigen kraanwa gen. H. was op de Dorresteinweg bezig met het verplaatsen van een houten huisje. Toen het huisje in de takels hing sloeg de kraanwagen om en kwam H. klem te zitten onder de linkerdeur van zijn wagen. Met een gekneusde linker voet en rechterschouder werd hij. nadat dokter J. Stroband hem eerste hulp had verleend, naar huis gebracht. De veroordeling van luitenant Calley kan een belangrijker keerpunt worden in de Vietnamese oorlog dan welke veld slag ook. Uit de protesten over het von nis, die als een vloedgolf over Amerika gaan, spreekt zo'n diepe walging over die oorlog dat menigeen twijfelt of pre sident Nixon nog veel langer de publie ke steun krijgen, zal die jarenlang de Vietnampolitiek van Washington moge lijk maakte. De protesten komen namelijk niet slechts van de bekende tegenstanders van deze oorlog zoals senator William Fulbright. Verrassender is bijvoorbeeld dat gou verneur Wallace van Alabama. ver maard als een van de felste „haviken", nu wil pogen te voorkomen dat nog één jonge man uit zijn staat voor dienstne ming wordt opgeroepen. Afgevaardigde John Flynt, die zolang de strijd in Vietnam woedt voor alle mili taire uitgaven stemde, zal tegen stem men nu een wet aan de orde komt die uitbreiding van de dienstplicht beoogt. Alleen zo kan een eind gemaakt wor den aan dit militaire avondtuur zegt hij. Zo zijn er legio voorbeelden. Velen onder de ontelbaren die met tele grammen naar het Witte Huis protes teerden kan men afdoen als botte pa triotten die menen dat hun land per definitie geen kwaad kan doen en dat het daarom een belastering van de nalie is een plichtsgetrouw militair als Wil liam Calley te veroordelen wegens moord op burgers. Maar wat bij dieper naden ken zowel duiven als haviken zo mis noegd maakt is dat Calley gebruikt wordtals zondebok. Natuurlijk kon de krijgsraad bij dit be wijsmateriaal niet anders doen dan hem veroordelen, anders zou ze een vrijbrief voor moord hebben afgegeven. Maar de vraag die voor velen geen vraag is blijft of deze lage officier dan wel de enige en echte schuldige is. De verantwoorde lijkheid ligt hogerop, maar is dit bij Calleys commandanten, of moet men uit eindelijk de politici aansprakelijk stellen die Calley en al die honderdduizenden anderen de strijd instuurden? Dit wil in laatste aanleg zeggen dat de Ameri kaanse burgers die bun regering toe stonden zich zo met Vietnam in te laten degenen zijn voor wie Calley nu ala zondebok met de schuld wordt beladen. Zo heeft de nogal onbenullige luitenant, die toevallig die dag in My Lai het com mando voerde, een golf van emoties los gemaakt waarin walging de boventoon voert. Walging over het besef dat My Lai natuurlijk niet de enige smet is op het verder onberispelijk gedrag van „onze jongens". Men hoeft maar te den ken aan de bombardementen met napalm die hele dorpen en hun inwoners uitroei den. En bij die walging komt dan nog een tweede over het morele onrecht dat per krijgsraad nu publiekelijk opgevoerd moet worden o-mdat de V.S. zich zo nodig met Vietnam moesten inlalen. President Nixon heeft deze heftige ge moedsbeweging tegen de Vietnames# oorlog aangevoeld. Vandaar dat hij op zienbarend snel Calley uit zijn cel liet halen. Het was de enige manier om te voorkomen dat deze al te zeer als mar telaar de afkeer tegen het militaire avontuur in Azië bleef aanwakkeren. Ruim veertigduizend Amerikanen zijn intussen in Vietnam gesneuveld. Dat is iets waarmee menige Amerikaan zich nog heeft kunnen verzoenen als het offer dat gebracht moest worden om in Viet nam op de bres te staan voor de vrij heid. Acceptabel was het voor hem misschien ook nog dat die strijd dan wel niet tot het beste eind gebracht kon worden, als het maar met ere gebeurde. De morele kater na het proces-Calley heeft velen overtuigd clat het zelfs niet meer mogelijk is met ere van de ramp zalige Vietnamese oorlog af te komen. Of president Nixon tegen dergelijke ge voelens van walging in zelfs zijn pro gramma van „geleidelijke losmaking uit zuidoost-Azië" en dat zo kort na de flop in Laos nog aan de Amerikanen kan verkopen lijkt zeer twijfelachtig. KANTMAN. De 22-jarige J. D. H. uit Amersfoort werd in verband met de aanrijding van zaterdagnacht op de Birksiraat aange houden. Hij heeft bekend de aanrijding veroorzaakt te hebben. Voor het door rijden kon hij geen aannemelijke ver klaring opgeven. Dinsdagmiddag om vier uur gaat officieel de eerste spade in de grond voor het Instructiezwembad aan Waldeck Fyrmontlaan. Op dit moment is nog niet bekend wie de eer krijgt toebedeeld om dat eerste sym bolische grondwerk te verrichten, maar naar alle waarschijnlijkheid zal de burgemeester of wethouder De Haan dinsdag voor enige ogen blikken de spade hanteren. Hoewel rr al sprake geweest is van een oplevering aan het eind van dit jaar, zullen de zwcmlustigen hun geduld nog wel tot begin 1972 moeten bedwingen. 190 zuivere werkdagen heeft het Sittardse aannemersbedrijf Marcel Muyres nodig voor de bouw van het zwembad. Na aftrek van te verwachten niet werkbare dagen, alsmede de bouwvakvakkantie. en daarbij laten wc niet waarschijnlijk vorst-verlet maar buiten beschou wing. zal het tijdstip van oplevering medio februari 1972 liggen. Maar dan heeft Soest er dan ook eindelijk een overdekte, zij het beperkte zwemgelegenheid bij. Wij, mensen, maken immers ook deel uit van die natuur. In onze waanwijsheid proberen we die dan wel naar onze hand te zetten, willen velen zo graag 'n beetje onzelieveheer spelen, maar dat blijft een spel. Het eigenlijke van de natuur, en ook van de mens, is in wezen niet te veranderen. Al menen we van wel. We kunnen door de ingreep en de kunst mest van de politiek de groei hoogstens wat bevorderen. Maar ook dat heeft zijn grenzen. We moeten oppassen dat de bodem niet te vermoeid raakt. Wil men dan toch voortgaan met zaaien, dan spruiten er tenslotte te zwakke en on vruchtbare planten uit de grond, wordt de maatschappij een veld vol onkruid, rijp voor de dictatoriale maaier. En omdat, de overgrote meerderheid dat beslist niet wenst, zien we nu al uit naar de 29e april, als de buien en stor men zijn geluwd, het normale leven zijn gang herneemt, de natuur zich ontplooit en wij allen daarvan weer ongestoord kunnen genieten. Dat is veel natuurlijker voor de mens dan al die kunstmest - strooierij van deze weken. Dezelfde plaats, het Arti-shoek-gehouw nu.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1