P <s> \im <s> p VD Luchtmachtmuseum heropent I PERSON acht iisnst 18— EGvSETTEN iOEST E KRACHT EKTRICIEN ureau i veilig gevoel i gebruikte wa- i met A-l garan- bij ons kopen april 1969 maart 1970 oktober 1969 mei 1970 febr. 1969 april 1970 april 1970 jan. 1970 maart 1969 - Financieren ice edrijf Pasen '71 brengt Soest opnieuw top-basketbal Rotterdam-Zuid favoriet voor „Garage Stam-wisseltrofee" DOORSMEREN Klaar terwijl u wacht Relangrijkste bezienswaardigheid van Soest opnieuw uitgebreid ALLE VERZEKERINGEN Assurantiekantoor J. G. VAN ROUWENDAAL BEVEROE SMEERSTATIOIV GARAGE BOSBOOM vraagt voor VRIJDAG 9 APRIL 1971 NV ishoudelijke n op ons en gunstige Eventueel ;t candidatq ;elijk of te- 030 - 783641, □en Dolder Dienst wordt ge- tL.) de receptie, voor re administratieve IAVO of een daar- pleiding. van de Gemeente- offstraat 5, alhier, rschijning van dit Brinkweg 25, Soest H), Tel. 02155-1804 rn, Soest en Eemnes ïoon 02155 - 2643 N Vj 1154 - 5555 (b.g.g. 4344) daarna komen ze. bh' Evenals vorig jaar, er kan nog niet van een traditie gesproken worden, organi seert de Soester basketbalveren iging „The Red Stars" een imposant paas- toernooi. Zaterdag a.s. en maandag twee de paasdag, is de sporthal „Beukendal" vanaf 's morgens 10 uur, het domein van basketbal-minnend Soest. Het actieve organisatie-duo, voorzitter Rinus Valk en secretaris Wim Bolwerk, terzijde gestaan door toernooi-secretares- se mej. H. Roest, zijn maanden van te voren al begonnen met de voorbereiding van dit grote en in heel Nederland be kend geraakte toernooi. Een bekendheid die vooral veroorzaakt werd door de bijzonder sterke bezetting die men vo rig jaar bij het lustrum-toernooi had weten te bereiken. Rotterdam-zuid, Flamingo's, Luchtmacht team en een Amerikaans team (op toer- CnoELSE juwelier horloger hjfÉ* SOESTPUK REMBRANDTLAAN 18 - TEL. 02156-4785 aan gewerkt om van het echte „ten toonstellen" af te komen. De opzet is niet alleen kijken en wel of niet mooi vinden, maar kijken en begrijpen. Voor de heer Gleerum is het pas ideaal wanneer het verleden bij de bezoekers gaat leven. Het luchtmachtmuseum is zeker een bezoek waard en daar behoeft het zeker geen regenachtige zaterdag voor te zijn. De toegang is bovendien ge heel gratis. Openingstijden Elke zaterdag tot nader aankondiging, van 10 tot 4 uur en tevens op Tweede Paasdag, Koninginnedag en Hemel vaartsdag. Tijdens de Pinksterdagen is het museum gesloten, ook op de zater dag ervoor. nee d.oor Europa), vormden toen zeker een garantie voor basketbal van de bo venste plank. Maar zelfs in een jaar tijd kan er veel in de sport veranderen. De commercie is dermate ver doorgedrongen dat een team als Flamingo's voor een nationaal-toernooi een onbetaalbare zaak is geworden. Geld speelt een belangrijke, zo niet dé belangrijkste rol bij de Ne derlandse topploegen. Hoewel men Flamingo's heeft moeten la ten schieten, is de bezetting van deze tweede editie van het jaarlijkse Red Stars-toernooi opnieuw van nationale klasse. Qua opzet zijn er enige verschillen met vorig jaar. De jeugd heeft voor een groot gedeelte moeten wijken, slechts de jon gens junioren hebben een plaats in het programma gekregen. Bij de heren is nu ook een team van de organiserende ver eniging ingedeeld, zodat het publiek in elk geval zowel bij de junioren als de dames, nu ook bij de heren 'n eigen team kan aanmoedigen. Zaterdagmorgen om 10 uur beginnen de wedstrijden voor de dames en de jon gens junioren, die 's avonds om 6 uur hun bekroning zullen vinden in de prijs uitreiking, die direct plaats vindt na de finale van de dames die om 17.20 uur aanvangt. De jongens spelen om 16.40 uur hun wedstrijd om de ereplaatsen. Bij de da mes komen zes ploegen verdeelt over twee poules in het veH n.1.: Midland, Utrecht, Red Stars, Soest en Rowic, Dor drecht in de le poule en Rotterdam-zuid, Jumpers, Den Haag en P.S.V., Eindhoven in poele 2. Bij de jongens junioren strijden acht ploegen om de eerste plaats. Ook zij zijn verdeeld in twee poules. Poule 1: Zee macht, Den Helder, Red Stars, Soest, Lions, Zandvoort en Rotterdam-zuid. In de tweede poule: Rowic, Dordrecht, P.S.V., Eindhoven, Oio Stars, Utrecht en Jumpers, Den Haag. Zowel bij de jongens-junioren als bij de dames duren de wedstrijden 2x15 min. Een hangar vol nld-timers Natuurlijk nemen vliegtuigen niet al leen de grootste, maar zeker ook de voornaamste plaats in in het met ruim te woekerende museum. „Mijn liefste wens zou zijn om dit museum direkt buiten de poort van de vliegbasis opnieuw te beginnen, groter en onbeperkt, open". De heer Gleerum, de conservator van het museum, heeft het op de basis best naar zijn zin. De samenwerking met de Luchtmacht is natuurlijk enorm, maar het blijft „in wonen", met de bekende beperkingen. Toch heeft men in die hangar een Buiten de mooie natuur en het natuurbad heeft Soest maar heel weinig te bieden aan de mensen die menen hier een vakantiedag of iets dergelijks door te kunnen brengen. De Soester Vereniging voor Vreemdelingen Verkeer heeft maar heel weinig mogelijkheden om Soest te kunnen verkopen. Maar sinds enige jaren vormt het luchtmachtmuseum op het terrein van de vliegbasis, ingang Van Weerden Poelmanweg, een bijzonder originele trekpleister. In de nog maar nauwelijks drie jaar dat het museum voor publiek toegankelijk is, heeft het al meer dan 125.000 bezoekers getrokken. Dit lijkt natuurlijk erg veel wanneer men er van uit gaat dat het museum slechts op zaterdagen, en dan nog niet eens tijden de wintermaanden, geopend is, maar naast deze beperkte openstelling van 's morgens 10 tot 's middags 4 uur, trekt het museum dat eigelijk geen „museum" te noemen is, veel belangstelling van scholen, verenigingen e.d. die na telefonische afspraak, tijdens de werkdagen naar Soesterberg komen. Grote belangstelling voor vliegerij De luchtvaart en alles wat daarmee sa menhangt trekt, net als bij de zee vaart, heel veel mensen bijzonder aan. Wat Piet Hein met zijn Zilvervloot en Michiel Adriaansz. de Ruyter voor de zeevaart betekenden, zijn Van Weerden Poelman, Anthonie Fokker en Parmen- tier en vele anderen voor de luchtvaart. Ook bij de luchtvaart zijn er veel le gendarische Nederlanders. prachtige collectie machines bij elkaar weten te brengen. De simpele tweedekker Pipercub en de wat robustere Harvard, vormen met hun helgele kleuren in het museum het begin van de luchtvaart. De ontwikke lingen waren dermate snel, dat een verouderd vliegtuig niet als „historisch" werd gezien, maar gewoon als een ver vanging. Bewaren voor later was er jammer genoeg niet bij. Ook vliegtuig-meubilair Het enige dat men uit die beginfase heeft weten te bemachtigen, vormen een tweetal stoeltjes uit een der toestel len, die de luchtmacht in de beginpe riode gebruikte. Uiteraard is het naoorlogse tijdvak royaler vertegenwoordigd. Verschillende straaljagers, die allen het luchtruim boven Soest hebben bevlogen: de Glos ter Meteor (die overigens weer terug gaat naar het Schipholmuseum „Avio- dome") en het eerste straalproduct van eigen bodem, de „Fokker S 14", een toestel dat zelfs buiten ons land als trainer dienst heeft gedaan, staan er naast andere supersnelle, ranke vogels, die in de loop der jaren op Soesterberg werden gebruikt. Midden tussen de motor- en straal vliegtuigen, als een reusachtige libelle, een helicopter, waarvan er tegenwoordig tientallen het luchtruim boven Soest gonzend bevolken. Men werkt echter niet alleen actief op actueel niveau, want al mag er dan volgende week een nog maar nauwelijks uit „vaart" genomen Thunderstreak aan de collectie worden toegevoegd, vol ver wachting is men ten opzichte van de komst van de Mitchell B-25, die op dit moment, volledig gedemonteerd, in het ruim van een schip op weg is van In donesië naar ons land, om ook een plaats in het luchtvaartmuseum te krij gen. De Beachcraft, een toestel voor de op leiding van waarnemers, in gebruik rond de jaren '50, staat als laatste op het lijstje van direct realiseerbare mo gelijkheden. Wensen zijn er natuurlijk nog voldoen de en daarom reist de adjudant Laman heel Nederland af om die adressen te bezoeken, waar men mogelijk nog iets heeft bewaard, dat verband houdt met de luchtmachthisorie. Men verwacht na tuurlijk niet- dat de een of andere oud vlieger of mecaniciën op zolder een oud vliegtuig heeft staan, maar er zijn nog zoveel andere, kleinere zaken, waar men in het museum belangstelling voor heeft. De wanden en vitrines in het museum maken dat overduidelijk. Geen geheimen meer Vliegbasis was eens vliegheide Nog geen zestig jaar geleden hobbelde er op de plaats waar nu supersonische straaljagers het luchtruim kiezen, de van hout, ijzerdraad en linnen in el kaar geprutste apparaten, die onder de naam „vliegtuig" voor kortere of lange re tijd het luchtruim kozen. Die tijd ligt inderdaad nog niet zo ver achter ons. Er leven nog mensen, die op de Soesterbergse heide de eerste vliegtuigen zagen opstijgen en er zelfs aan gewerkt hebben. De ondertussen Koninklijk geworden Luchtmacht mag dan de jongste van de drie strijdmacht-onderdelen zijn, de ra zend snelle ontwikkelingen maakten het in amper vijftig jaar tot een indrukwek kend bedrijf. De „historie" ligt nog maar zó kort achter ons, dat het door die bijzonder snelle ontwikkelingen bijna vergeten wordt. Het luchtvaartmuseum probeert nu al weer een drietal jaren om dat „ver geten" te voorkomen. In een daarvoor beschikbaar gestelde hangar op de vliegbasis Soesterberg (daardoor één van de best beveiligde musea ter wereld) wordt een begin ge maakt met de opbouw van een museum betreffende een onderwerp dat in het begin van deze eeuw door veel mensen nog als duivelskunst werd gezien. COLLECTIEVE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN AUTOMOBIELVERZEKERINGEN (ambtenarenkorting) Verzekeren is een vertrouwenszaak dus daarom naar Geen langdurige wachttijd, daar er 2 smeerbruggen ten dienste staan. VAKKUNDIG PERSONEEL. Eerste klas smeermiddelen Ook voor de technici onder de bezoe kers valt er veel te genieten. Verschil lende opengewerkte modellen staan bij elkaar opgesteld, waarbij de vroegere geheime technische details duidelijk zichtbaar worden. En mochten er zich tijdens de bezichtiging toch nog ondui delijkheden voordoen, dan is er vol doende personeel aanwezig om een en ander van een duidelijke uitleg te voor zien. STADHOUDERSLAAN 120 - SOEST TELEFOON 6467 OOK VOOR EEN DESKUNDIG EN VRIJBLIJVEND ADVIES. Birkstraat 105 - Soest - Telefoon 3251 De excursies die van tevoren zijn aan gevraagd en dagelijks kunnen nlaats- vinden, krijgen automatisch begeleiding van de heer Gleerum of één van zijn assistenten. „Iedere groen vraagt om een andere benadering. De groeDen werkende jon geren verschillen in hun interesses duidelijk van een klas middelbare scho lieren, terwijl een afdeling van de Ne derlandse Vereniging van Huisvrouwen" daar weer volledig van afwijkt. Voor die dames is het veel interessanter te weten wat die vlieger mnet doen als hij merkt dat ziin toestel niet meer naar hem „luistert" en hij een noodlan ding moet maken". De heer Gleerum geniet van al ziin be zoekers. Van de vader, die met ziin zoon samen on de knieën onder de toestellen doorkruint, of een groep meisiesscholieren. die met kennis van zaken de werking van een straalmotor aan elkaar uitleggen. Niet voor niets trekt het nationale cen trum van de burgerluchtvaart Schiphol op een zonnige dag tienduizenden be zoekers, die er graag een paar kwar tjes voor over hebben om de „giganten van de lucht" van heel nabij te bewon deren. De verschillende vliegraces, waarvan de Melbourne-race nog het meest in de herinnering leeft, werden toendertijd door heel Nederland met spanning ge volgd. Het grote aantal bezoekers dat tijdens de „open dagen" gebruik maakt van de gelegenheid om de Luchtmacht van heel dichtbij gade te slaan, spreekt wat dat betreft duidelijke taal. De Ne derlander, met nog steeds sporen van de ware pioniersgeest in het bloed, heeft ook nog steeds waardering en belang stelling voor werk dat in die sfeer ligt en dat blijft de luchtvaart zeker. Zodra er een groep binnenkomt laat -ik ze een half uur vrii rondlnnen. zo dat ze alles even kannen bekü^en, elkaar en stellen we samen vast wat en gaat gebeuren on waar wa het soeciaal ov«r gaan heb ben. In de meeste "«"allen heb ie twee tot drie uur nodig om alles revue te laten passeren. Voor ons ziin bezoekers d1'0 met vragen aankomen de leukste. Dan pas merk je dat het museum geen muffe zaak is, waar ie dereen als het ware m«t een pleister op de mond moet schuifelen en vooral geen ongepast lawaai mag maken". Muf en somber is het luchtmachtmu seum beslist niet. Het is nog wel sta tisch, maar er wordt nog steeds druk Mocht een wedstrijd na het. verstrijken van de speeltijd gelijk geëindigd zijn, dan wordt er telkens verlengt met een periode van drie minuten tot er een be slissing gevallen is. Voor deze wedstrij den zijn scheidsrechters aangewezen uit het district Utrecht. Hoewel er zaterdags ongetwijfeld van goed basketbal te genieten zal zijn, be looft tweede paasdag natuurlijk zonder enige twijfel het hoogtepunt van het toernooi te worden. Het was voor de beide organisatoren dan ook bijzonder jammer dat zij een dezer dagen bericht van verhindering kregen van het West-Berlijnse team dat zij in- plaats van Flamingo's uitgenodigd had den. Maar de nauwe contacten die zij onderhouden met de top van het vader landse basketbal maakte het mogelijk om toch nog verschillende andere sterke teams naar Soest te halen. Oud en nieuw worden ook in de cockpit duideljjk gemanifesteerd. Het prille begin van de luchtmacht, omstreeks de eerste wereldoorlog en de periode tot het uitbreken van de oor log '40-'45, is in het museum dan ook slechts te volgen aan de hand van het deze winter gerealiseerde en goed op- gezete fotografisch verhaal. Om het krachtsverschil zo gering moge lijk te maken wordt er in twee klassen gespeeld, die overigens elk een winnaar op zullen leveren. In de le klas natuur lijk de sterkste teams, waar de winnaar van vorig jaar, Rotterdam-zuid, ook nu zeker weer tot de finale zal weten door te dringen. Tot de kanshebbers voor de andere finaleplaats behoren zeker de teams van Lions uit Zandvoort, die met oud-international Roel Tuinstra in de gelederen onlangs naar de ere-divisie zijn gepromoveerd, alsmede het op dit moment nog promotie-wedstrijden spe lende Haarlem Cardinals, dat grote kans heeft op de andere beschikbare plaats in die ere-divisie. Titel-verdediger Rotter dam-zuid met de „hoogtepunten" Harre- wijn, en „duiveltje uit het doosje" Mar cel Welsh in de gelederen, zal dit toer nooi zeker duidelijk willen maken dat zij in die ere-divisie nog steeds tot de absolute top behoren en aanvallen op die positie zullen afslaan. Minder favoriet, maar zeker in staat tot sportieve verrassingen zijn de teams van het Utrechtse Ola-Stars, naar zij zeggen ijskoud de beste, en de uit het gloei lam- penbolwerk komende teams van P.S.V. en E.B.B.C. De 2e klasse heeft geen uitgesproken fa voriet voor de titel. Red Stars Zal het tegen de voornamelijk hoger spelende teams niet makkelijk krijgen, maar het voordeel van eigen terrein zou nog wel eens de basis voor een verrassing kun nen zijn. Naast het geflonker van de rode sterren, springt het team van de Luchtmacht duidelijk in het oog. De trainer/coach van dit nationale team heeft keus gemaakt uit spelers van maar liefst negen Nederlandse en twee bui tenlandse clubs. Met drie spelers die royaal boven de 1.90 m meten, en een overwegend boven de 1.80 uitstekend team, met als kleinste man de Argus speler Maarten Konter, 1.70 m, maakt dit team zeker een kans op de bovenste plaats. Naast dit „luchtige" team, komt ook het water in de vorm van het „Zeemacht team" uit Den Helder duidelijk aanbod. De Watermannetjes zullen het de jon gens uit de lucht zeker niet cadeau ge ven. In deze poule treedt het team van de Utrechtse Studenten op als 3e kans hebber voor de bovenste plaats. In dw tweede poule, waarin Red Stars is on dergebracht, heeft het Dordrechtse Rowic een goede kans op de finaleplaats, maar dan dient in elk geval gewonnen te wor den van het Haagse Jumpers. De speeltijd van de heren in beide klas sen is vastgesteld op 2 x 20 minuten, waarbij de bepaling voor gelijk eindigen dezelfde is als die bij de junioren-jon gens en de dames. Voor deze wedstrijden, die zeker in de le klasse op nationaal-niveau staan, zijn scheidsrechters aangewezen door de scheidsrechters-commissie van de Neder landse Basketbal Bond. Tussen de verschillende wedstrijden is een periode van 10 minuten ingelast, die vorig jaar door de teams node werd ge mist, zodat van warm draaien en inspe len geen sprake kon zijn. Mede door deze korte pauzes is het mogelijk om bij voorbaat vast te stellen dat de tijden zo als die in het overzichtelijke programma staan vermeld, niet overschreden zullen worden, dat houdt onder meer in, dat de grote finales voor de 2e klas op 18 uur en voor de le klas om 19 uur precies zullen beginnen. Direct na afloop van de wedstrijden zul len de prijzen worden uitgereikt, waarbij voor de winnaar van de le klas de door Autobedrijf „Garage Stam" beschikbaar gestelde wissel-trofee, die na drie jaar achtereenvolgens door dezelfde vereni ging gewonnen te zijn, definitief in het bezit van die verenigng komt. Hoewel de toeschouwers-accommodatie door het spelen op twee velden niet maximaal zal zijn, hoopt men toch dat veel Soester sportliefhebbers de weg naar de sporthal zullen weten te vinden. De lage toegangsprijzen, 1,voor de jeugd en 2,voor de volwassenen, zul len daar zeker geen beletsel voor zijn. Dat het sporthal restaurant beide dagen gedurende de wedstrijden geopend zal zijn is ongetwijfeld voor niemand een verrassing. Nadat de prijsuitreikingen zijn geschied, wordt er elke toernooidag een feestavond georganiseerd door „Red Stars" in het clubgebouw van Peter's Baan" aan de Eemweg. Een overzicht van het museum.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3