Wassecelfe lUassecelle Pasloios-hiaar teruiiji I wacnn MARCHAL - HAARMODE WEER BIJ DE POMP. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Krabbels van Knelis Op welke riolering kan „Het Witte Huis aangesloten worden SOESTER ALGEMENE UITVAARTVERZORGING Burgerlijke stand FOTO VAN ESSEN - OPTIEK Royal Air Forces Association Branch Droitwich bezocht vliegbasis Soesterberg Vergadering „Soester Gemeenschap" i.o. „Eerste schop" voor het instructiehad VRIJDAG 16 april 1971 SOEST-ZUID - BIJ STOPLICHTEN JERVlCi IK DOE MIJN WAS Nou ja, pomp - ik bedoel bij de Dat is toch veel gezelliger dan alleen thuis te staan wassen Die vrouwen vroeger bij zo'n dorpspomp hadden het toch veel leuker1 Alleen stonden die bij slecht weer buiten; wij zitten lekker droog en warm. Weet je, 't gaat me soms zelfs te vlugIn een half uur sta je meestal al weer buiten met je schone was. Ze hebben in de „WASSERETTE" nu ook een grote mangel, dus thuis drogen en strijken hoeft ook niet meer. Komt u ook eens naar de „DORPSPOMP" - IN MODERNE VORM DE SOESTERBERGSESTRAAT 30 VAN WEEDESTRAAT 52 TELEFOON 6220 TELEFOON 5229 AUTOBANDEN SERVICE G. Borgesiuslaan 19A, B A ARN Tel. 02154-6687 UITGEBREIDE SORTERING. VRAAGT PRIJSOPGAVE v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. AJje ut ming vraog dan mok zeige datter zo of en toe wel is iemaand is die zo bar nodug op mot merreke daat de Ne- derlaander zo laang- zaomerhaand nie meer weet waat of hie mit aal zun vrie- je tied mot gaon doen die hie in de loop der jaore liep gekrege. Der binne zellufs wel minse die ut un gevaor voor de saomeleving noe- me, omdaat der veuls te veul tied is om baaldaodughied uut te denke en ok uut te voere. Noeng ken daat messchien ok wel is ge- beure, maor as ik zo om ming heen kiek vaalt ut mit die besteding vaan die vrie- je tied best nog wel mee. De minse mag- ge daan ondaanks aal die vrieje tied nie zo bar veul tied voor mekaor hebbe ge krege, maor daat is un. uutvloeisel vaan de mederne tied. Vreuger waster maor heul wienug te doen, en hajje mekaor wel nodug om un bietje aordughied in ut leve te maoke. maor daat is voorbie. Wullie leve noeng in een tied daat we mekaor as ut waore nie nodug hebbe. Messchien daat da nog wel is zaal vuraandere, maor daat zit der allenug maor in as de tied vuraan- derd, zogezeit belaangrieke slechtur wordt. Maor daor liek ut noeng nog nie op. Der magge daan duuzende minse in ons laand paose viere mit de gedaachte of zullie volgend jaor nog bie de zellefde baos kenne en magge warreke, of daat zullie mit zun alle op straot terecht bin ne gekomme omdaat der om ekonomiese redene gefuseerd mos worde, voor ut grootste gedeelte vaan de minse is daat heulegaor nie belaangriek, zo maar in de geest vaan god voor ongs alle, en ieder voor zich. Zellufs noeng leef de gedaachte nog ,,ut is ver vaan ongs bed". Geen mins blief ter maor ok effe bie stil staon. Noeng zalle der wel minse genog weze die der andenke, maor die durreve voor hullie omgeving niet te laote blieke daat zullie die toestaand ok bar gevaorluk en be- aanstuggend vinde. Maor de mins vaan noeng maok zun eige lievur maor druk om ut uuterluk. Hie knaap zun huus op, en warruk zun eige te baarste in de tuun. Waant ajje zo om je heen kiek, daan is daat geen tuunwarruk meer, maor liek ut op tuunvurdwaozing. As de minse maor halluf zo druk zouwe weze voor de saomeleving as voor hui die graasspriete, daan zaag de weruld der beslist aors uut. Minse ajje noeng allenug is effe bie ongs in de buurt rondkiek, daan weet je nie wajje ziet. Vreuger maag ut daan zo ge- wees zijn daat der in Soest allenug boer- derieje stinge, maor noeng begint ut der op te lieke daat der bie ongs allenug nog maor zaoke bie komme die spulle voor de tuun vurlope. En nie allenug vaan die kleine zaokies mit un maan aachtur de toonbaank en meer nie, maor der komme zaoke, die as ut waore te voet nie meer binne te bekieke. Minse, zukke spulle aster teugeswoordug te kriege binne voor de tuun. Ajje noeng wil laote zien hoe goed je der in zit, in de slappe waas be doel ik, daan stop je un kwak knaoke in de tuun, feguurluk netuurluk, en daan is de zaok voor mekaor. De mooiste en de duurste plaante binne nog nie goed genoeg. Daat wullie midde in heule mooie stukke pure netuur woe- ne is nie belaangriek meer, wullie binne te luu ge worde om die netuur op te zeuke en daorom prebere wullie maor un stukkie vaan die zaolughied bie ongi eige voor of aachtur ut huus op te bou- we. Vreuger stinge der aorepels en wor- tele en bone en kool, noeng bloeie der plaante mit zukke meujelukke naome, dajje der un boek bie mot hebben om t« wete waat of ut is. Je zouw ut haost welvaort noeme. Nie dak iemaand ok maor een graas- spriet zouw misgurme, waant ik weet vaan heul naobie hoe druk minse mit zuk soort zaoke kenne weze, maor ut liek toch eigeluk narruguns op datter an de ene kaant vaan- de aorde minse nie wete hoe of zullie un stukkie brood op de plaank motte kriege, wel of nie vaan de warreme bakkur, recht of dwars gebaakke, terwijl wullie blie binne daat der brood is uuttevongde waor nie zo veul voedingskraacht inzit. Ut ken netuurluk nie, maor ik gloof daat as ellek mins in ons laand inplaots vaan bloeme en plaante aordappele en groente zouw vurbouwe in zun tuun en daat naor die laande gestuurd zouw kenne worde, daat die luu ok is mit un volle buuk naor bed ginge. Ik zei ut aal, daat ken netuurluk nie. Om daat allenug aal ut orgaanzere zaal wel un onmogelukke zaok weze. Maor ik weet wel, daat as wullie de helluf vaan ut geld daat wul lie gebruuke om spulle voor de tuun te kope om die in de grond te stoppe, zouwe gebruuke voor ontwikkelingshul- lup zo as daat hiet, daat iedereen vur- stelt zouw staon vaan ut bedraag daat daan bie mekaor kwaam. Voor de minse die aal die spulle levere zouw ut ne tuurluk un raamp weze, maor zullie hoeve nie baang te weze, waant wullie houwe nog veuls te veul vaan ongs eige, aal vingde we ongs eige bar gul as we un knaok voor ontwikkelingshullup geve. Un bedraag waor je nog geen mooie plaant voor je tuun voor hep. f9 ONDERTROUWD: Gerarduu Lambertus Hilhorst, Meentweg 81, Eémnes en Geer- truida Aleijda Kok, Beukenlaan 11. Nicolaas van Es, Sterrenbergweg 30, Soesterberg en Johanna Pieternella .Ten tje Tiggelaven, Gen. Winkelmanstraat. 23 te Soesterberg. Gerardus .Tacobus Josephus Meulenbroek, Julianastraat 13, Alkmaar en Helena van Es, Sterenberg weg 30, Soesterberg. GEHUWD: Geen. OVERLEDEN: Abraham Pieter Marinus Tilroe, 82 jaar, weduwnaar van M. G. Harthoorn, Van Lijndenlaan 10. Jesse Andreas Gerardus Olie. 61 jaar, gehuwd met G. Mienis, Stadhouderslaan 64. M. Verwoerd Begrafenis (rouwkamer) - Crematie en Transporten Noorderweg 29 - Soest Telefoon 02155-4832 Geboren: Vincent Antonius, zoon van A. Sloos en M. M. Bouterse, Vermeer laan 38. Ronald, zoon van A. van Zeitveld en J. Huttlnga, Plesmaristraat 109. Daniëlle Marja Meta, dochter van H. J. G. Stam en E. F. J. Schoonhoven, Kamperfoeliestraat 32. Menno, zoon van P. Hoek, en F. Wapstra, Varenstraat 294. Pim, zoon van J. J. M. Alders en M. H. L. van de Ven, Weegbreestraat 363. Liesbeth, dochter van E. R. van der Velde en L. van Exter, Nieuwstraat 19. Jeroen, zoon van R. Bos, en C. J. Harmsen, Smitsweg 63. Everhard Jan, zoon van H. H. Elferink en B. G. H. M. Kemperink, Stadhouderslaan 126. Bert, zoon van P. G. Haage en J. Zwep, Weegbreestraat 547. Leontine Suzanne, dochter van J. G. J. Keijer en L. M. Brouwer, J. van Looylaan 6. Rafael, zoon van A. Rebollo Gallardo en J. Ro- mero Arrebola, Smitsweg 73. Maria Wilhelmina, dochter van H. Hulleman en M. A. Braamburg, Anna Paulownalaan 17. Het probleem is, dat de Soester riolering niet verder reikt, dan tot het benzine station van Avia aan de Birkstraat, on geveer 1,5 km van „Het Witte Huis". Dichterbij ligt de riolering van Amers foort, waarop het tehuis „Pasadena" is aangesloten, op ongeveer 500 meter van het pension. Het Witte Huis ligt precies op de grens van de gemeenten Amers foort en Soest. De meest eenvoudige op lossing zou dan ook zijn, aansluiting op de riolering van Amersfoort. Onderhan delingen hierover tussen de beide ge meenten worden gevoerd en lopen nog. Dinsdagmorgen nog heeft de heer Van Kampen hierover een onderhoud gehad met de heer De Bos, adj. directeur van gemeentewerken in Soest. Een uitsluitsel kon nog niet worden gegeven en het laat zich ook niet aanzien dat dit snel komt. „Inmiddels" aldus de heer Van Kampen, „wordt mij verweten, dat ik de sloten vervuil. Ik geef direct toe, en dat weet de gemeente ook, dat ik afvalwater loos op het regenwaterriool. De gemeente moet de putten leeghalen. Dat doet zij ook, maar, gezien de kosten en de be schikbare mankracht en het materiaal, te weinig. Het gevolg daarvan is dat die putten overstromen en dat water loopt naar een lage plaats en komt zo ook in het riool. Nu voorkom ik moddertroep, door zo nu en dan het water maar in eens in dat riool te pompen. Dat water is dan in verhouding nog aardig schoon. Het passeert zóveel put ten, ondermeer 4 septic-putten, dat het aardig gezuiverd is. De vaste substan ties blijven achter. Maar buiten dat, wij wonen toch niet alleen op de Birk straat?" Bij nader onderzoek ter plaatse is te constateren dat meerdere rioolbuizen op de sloten uitkomen. Afvoer op en even tuele vervuiling van deze sloten komt niet alleen op rekening van „Het Witte Huis." Uitbreiding van de Soester rio lering tot aan het pension komt volgens de plannen van de gemeente Soest de eerste twee jaren niet aan de orde, ten zij men er een urgentie geval van maakt. Dat zou wel gewenst zijn. Uitbreiding en nieuwbouw De heren Van Kanpen hebben plannen ingediend om het pension uit te breiden tot het een capaciteit heeft voor 400 man. De schoonheidscommissie heeft zijn goedkeuring hieraan al gegeven. Rest nog de bouwvergunning, die echter nog niet gegeven is. Het pension voldoet aan alle eisen die Rijk en gemeente aan deze tehuizen stel len. Zoals het Rijk bijvoorbeeld voor schrijft, moeten, in dit geval, Turkse maaltijden aan Turkse arbeiders ver strekt worden. Hiervoor zijn twee koks en vier hulpkrachten in dienst, (met een De heer Ph. van Kampen samen met met zijn zoons voor het „hotel". verblijfsvergunning), die aan deze taak een fuil-time job hebben. Als er in Soest om een of andere reden een pension voor buitenlandse werkne mers gesloten moet worden, komt men van gemeentewege de heer Van Kampen vragen of hij nog plaats heeft. Uitbrei ding is dan ook voor iedereen zeer ge wenst. Op de vraag of het niet afkomen van de bouwvergunning soms verband hield met de nieuw aan te leggen verbinding Soest- Amersfoort, kon de heer Van Kampen geen antwoord geven. Volgens zijn gegevens zijn die plannen nog niet definitief. Voor de weg zuidelijk van de Birkstraat zou Amersfoort niets voelen, omdat dan sportterreinen opge offerd zouden zouden moeten worden, aldus de heer Van Kampen. Er bestaat inderdaad altijd nog een mogelijkheid dat de huidige Birkstraat hiervoor ge bruikt zal worden en dus verbreed moet worden. De rooilijn loopt dan dwars door het pension. „Ook wat dat betreft is het afwachten „zegt de heer Van Kampen. Het is een vervelende situatie, voor iedereen, maar op het moment is af wachten het enige wat er gedaan kan worden. SOEST-ZUID - BIJ STOPLICHTEN Twintig oud leden van de Royal Air Forces bezichten woensdag de vliegbasis Soesterberg. Als niet meer aktief dienend personeel van R.A.F. hebben zij zich verenigd in zgn. „Associations", waarvan het doel is steun te verlenen aan invali den en de nabestaanden van oud R.A.F. personeel. Zij werden welkom geheten door de commandant van de vliegbasis, de kolonel R. R. Twijsel, die het op prijs stelde dat op deze manier de oude banden weer aangehaald werden. „Op ons terrein liggen 25 a 30 zink putten, die ons afvalwater niet meer verwerken. De gemeente Soest is hiervan op de hoogte en komt die putten dan ook leegmaken. Niet voor niets, want in de laatste 2 a 3 maanden heeft ons dat ongeveer 900,gekost. En de gemeente kost het nog meer. Er moet dan ook wel een oplossing komen", aldus de heer Ph. van Kampen, eigenaar van het gastarbeiderspension „Het Witte Huis" aan de Birkstraat. Zeker al acht maanden Is de heer Van Kampen, die met zijn beide zoons, de heren L. H. van Kampen en P. Ph. van Kampen het pension runt, met de ge meente Soest aan het onderhandelen om een oplossing te vinden voor de afvoer van het rioolwater. De Soester Gemeenschap in oprichting zal niet vertegenwoordigd z(jn op de kunstmarkt, die koninginnedag wordt gehouden op de Eng. Talmalaan hoek Soester Engweg, en die in het teken zal staan vande Soester gemeenschap. Tijdens de gisteravond in het Artishock- gebouw gehouden maandelijkse verga dering concludeerde het bestuur, dat de S.G. in oprichting nog niet rijp is voor deelname en dat men het publiek nog niet voldoende kan voorlichten, omdat er onzekerheid is over de vorm van de Soester Gemeenschap. Afgezien van het feit, dat de S.G. In de huidige vorm niet rijp is voor een pre sentatie als op de kunsmarkt, heeft ook de werkgroep voorlichting het bestuur een beetje in de steek gelaten. „Achter af is dat niet zo erg", zegt secretaresse mevrouw M. Muurling, „want alles is toch niet voldoende rond. We wachten nu eerst het resultaat van de enquête af die we houden ter inventarisatie van de verenigingên in de gemeente. Van de 95 verstuurde enquêteformulieren zijn er nog geen 10 binnen. De verenigingen hebben tot eind april de tijd om te ant woorden." Het bestuur is het er wel over eens, dat de Soester Gemeenschap een vereniging moet worden, waarvan lid kunnen wor den, verenigingen en personen. Het S.G.- bestuur heeft dan een flinke achterban van leden, want de leden van de ver enigingen die de S.G. vormen, zijn auto matisch ook lid van die S.G. Van de le den zal een kleine contributie worden gevraagd om verder te kunnen werken. Het bestuur heeft nog geen besluit ge nomen over wie de Soester- Gemeen schap moet oprichten. De meest demo cratische 'opzet is, dat de bevolking- het fundament legt en zo naar een top werkt. De andere mogelijkheid is, dat het bestuur naar een zo breed mogelijk fundament toe werkt. Het bestuur geeft aan de eerste moge lijkheid de voorkeur, maar de vraag is of de bevolking hiervoor rijp genoeg is. „Lukt het niet, dan zullen wij als be stuur de lange en kommervolle weg moeten gaan", aldus mevrouw Muurling. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK - TELEFOON 3990 Na enig oefenen verplaatste wethouder K. de Haan dinsdagmiddag met een grote mechanische „schop" de eerste grond, waardoor een aanvang werd gemaakt met de bouw van het overdekte instructiebad aan de Waldeck Pyrmontlaan. Een lange periode van voorbereiding werd hiermede afgesloten, want reeds in 1966 is er een gedachtenwisseling geweest in de gemeenteraad naar aanleiding van een aanbod tot bouw van een instructiebadje in Soest-Zuid. Rekening houdend met de te verwach ten groei van. Soest heeft men echter andere plannen opgezet. In de toekomst is er in Soest plaats voor een groot over dekt zwembad in het nieuwe centrum en twee instructiebaden één in Soesterberg en één in Soestdijk. Een kleine commissie onder voorzitter schap van wethouder De Haan en voorts bestaande uit de heren J. M. Hoppen brouwers, G. Kruimer, Th. M. Peet en enkele vertegenwoordigers van de dienst van gemeentewerken rapporteerden me dio 1970, dat het gewenst was allereerst te komen tot de bouw van een instruc tiebad in Soestdijk. Het financieringsprobleem werd door vijf in Soest gevestigde banken opgelost. De Coöperatieve Raiffeisenbank, de Bondspaarbank Midden-Nederland, de Amrobank, de Algemene Bank Neder land en de Nederlandsche Middenstands- bank bleken bereid de gelden te lenen aan de Stichting Soester Natuur bad. In de vergadering van de gemeenteraad van januari 1971 werd het besluit ge nomen om de Stichting Soester Natuur bad toestemming te verlenen deze geld leningen aan te gaan. Aan het Aannemingsbedrijf Marcel Muyres N.V. Te Sittard werd daarna de opdracht tot de bouw van het bad ge geven. Met de bouw hoopt men gereed te zijn in de periode liggende tussen 1 november 1971 en 1 mei 1972. Naast de zwemvereniging zullen vooral ook dé scholen van dit bad gebruik kun nen gaan maken. Een lesrooster moet hiervoor worden opgezet. Dit zwemmen tijdens de schooltijd zal geen extra kos ten met zich meebrengen. Omdat de aan- en afvoer met bussen zal geschieden, zal de ouders alleen een bijdrage hier voor gevraagd worden. Zoals wethouder De Haan vertelde, ko men de 3e en 4e klas voor dit school zwemmen in aanmerking. Hiervoor wor den drie instructeurs aangetrokken. De supervisie komt in handen van de heer Pouw. In het bad, dat in totaal 1,4 miljoen gaat kosten, komen speciale voorzie ningen voor gehandicapten. Hiervoor worden gebouwd twee speciale kleed kamers met aparte doucheruimten, ter wijl bij het bad een demontable instal latie wordt aangebracht waardoor het te water gaan vereenvoudigd wordt. De diepte van het lesbad loopt van 1,10 meter tot 2,00 meter, terwijl er voor be ginners nog een bad komt met een diep te van 0,45 meter tot 1.00 meter. De belangstelling voor dit gebeuren van officiële zijde was groot. Naast de leden van het bestuur van de Stichting Soester Natuurbad gaven gemeenteraadsleden, bankdirecteuren en andere persoonlijk heden blijk van hun belangstelling. In het restaurant van de sporthal „Beu kendal" werd door wethouder De Haan een toast uitgebracht op de voorspoedige 'w van het bad. In een genoegelijke sfeer werd koffie gedronken, waarna men per bus ver trok-naar de Amerikaanse Basis „Nieuw- Amsterdam" om een „emergency" start van twee amerikaanse straaljagers bij te wonen. Vervolgens werd een bezoek gebracht aan het luchtvaart museum, waar vooral voor de Sitsfire grote belangstelling be stond. Eén van .de engelse gasten had in dit type aan de „Battle of Brittain" deel genomen en kon het niet nalaten in de cockpit plaats te nemen. De Majoor Blaauw vertelde een en ander over de survival-cursus, die aan het vliegend personeel van de Nederlandse luchtmacht op Soesterberg wordt gege ven. Grote belangstelling bestond er voor het „materiaal" dat de vlieger hiervoor mee krijgt en de majoor moest menige vraag beantwoorden. In het officierscasino werd voor de lunch door de chairman R.A.F.A. Branch Tjjdens hun bezoek aan de vliegbasis Soesterberg overhandigden leden van de R.A.F.A. Droitwich Branch een „hand made, hand painted" vaas voor H. M. de Koningin aan de kolonel J. A. ten Broek. Op de foto van links naar rechts: Mr. I. R. Morriss, chairman, Mr. A. v. d. Heyden en de kolonel J. A. ten Broek. Droitwich, Mr. I. R. Morris en de heer A.v. d. Meyden, eveneens lid van de Droitwich Branch, aan de kolonel J. A. ten Broek, chef-staf van de Inspecteur Generaal K.L.U. een prachtige handge schilderde vaas overhandigd als geschenk voor H.M. de Koningin ter gelegenheid van haar verjaardag. De kolonel Ten Broek bedankte voor deze zeer op prijs gestelde geste en be loofde het kostbare geschenk op 30 april te zullen aanbieden. De gastheer, de kolonel R. Twijsel, ont ving van de chairman een kristallen ka raf, en een wapenschildje die iri dank werden aanvaard. Na de lunch vertrok men met een Fok ker Friendschip naar het vliegveld Deelen. De dag werd besloten met een diner in het casino.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3