Soest toen - Soest nu Dinsdag 20 april 1971 49e jaargang no. 30 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bnreau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2500 - Postgiro 126156 I(ort(e) sluitingen tussen bestuur en bewoners van de Molenstraat Kraker Kuyper beet het spits af voor het bewoonbaar houden van de huizen aan de Molenstraat Stiefbeen Zn. zou het water uit de mond lopen Soest voor één dag in Waterlooplein-sfeer ORGELCONCERTEN GERT MUTS Politiek Soest gaat hand in hand de verkiezingen voor de Tweede Kamer tegemoet Alarminstallatie werkte feilloos Vergadering Raad van Kerken Film- en informatieavond van de Stichting Wereldwinkel Soest Te jong op bromfiets Inbraken BETERE HULP VOOR 40.000 KINDEREN! wisten het al lang SOESTERlOOURANT Abonnement per kwartol f «5. Bulten Soest per kwartaal f 7,50 Velh(jnt tedere dinsdag en vr«da8 „Ons bestuur had hier achter de tafel moeten zitten. Volgens de statuten moeten in de eerste drie maanden van het kalenderjaar de jaarvergaderingen gehouden worden, maar aan onze dringende verzoeken is geen gehoor gegeven. Dat spijt ons als bestuur van de bewonerscommissie zeer", aldus de heer J. van Klooster bij de opening van de bewoners-leden-vergadering die op vrijdag 16 april door hem bijeen geroepen was. Aan deze vergadering was een uitvoerige briefwisseling vooraf gegaan. Met brie ven van 17 december 1970, 14 januari en 16 februari was het bestuur verzocht een ledenvergadering uit te schrijven. Bevestiging van ontvangst van de brieven was wel ontvangen, maar verder dan een toezegging „zo spoedig mogelijk" was men niet gekomen. Brief aan de minister Op 25 februari heeft het bestuur van de bewoners-commissie toen maar een brief geschreven aan de minister, om een uitspraak te krijgen over het al dan niet afbreken van de huizen aan de Molenstraat. Antwoord hierop bleef tot op heden uit, al was dan deze week telefonisch toegezegd, dat vóór 15 mei een beslissing genomen zal worden. Woningen zijn alleen van buiten verwaarloosd De woningen, aldus de heer Van Kloos ter, zijn van binnen in prima staat. Van buiten zijn ze verwaarloosd. Wij kunnen daar niet alleen het bestuur de schuld van geven, want een indertijd ingevoerde huurverhoging is door toe- Handelaren in 2e hands goederen, anti quairs en verzamelaars van ouderwetse, luxe en gebruiksvoorwerpen, zullen a.s. zaterdag met open monden staan te kij ken wanneer zij het terein van de „Vangrail" aan de Beetzlaan hebben be treden. Het is nog tekort om van een traditie te mogen gaan spreken, maar ook dit jaar houdt de „Vangrail" op haar grote voor terrein een unieke rommelmarkt. Vanaf 's morgens negen uur is de markt geopend, waar werkelijk van alles te koop zal zijn. Al maanden van te voren in de enorme grote pot met geld die no- zamelen van artikelen, die via de rom melmarkt verkocht kunnen worden en een flinke bodem kunnen gaan vormen in de enorme grote pot metgeld die no dig is voor de tot standkoming van een tweede „Vangrail" ergens op de Eng. Aan de oproep van de rommelmarkt commissie om spullen, onverschillig wat, is door een onvoorstelbaar aantal men sen indrukwekkend gereageerd. De op roep was nog maar nauwelijks gedaan of de eerste schuren en zolders stonden mudvol met spullen, die de ruimte van de hele krant zou vergen om op te noe men. Niet alleen oude, maar desondanks goede spullen werden geschonken, maar ook volledige nieuwe artikelen, die be slist niet op een „vlooienmarkt" thuis horen, werden regelmatig aangeboden. Op de adressen, waar men de spullen kwijt kon. viel men elke dag in nieuwe verrassingen. Wanneer men 's morgens de gordijnen openschoof keek men niet eens gek meer op als één of meerdere dozen of zakken op de stoep stonden. Kinderspeelgoed, radio- en l.v.-toestellen, serviezen, waaronder kristallen glazen, tassen, sieraden, levensmiddelen, elek trische huishoudelijke apparaten, klein- meubelen enz. enz. Ondanks het feit dat de prijzen op de rommelmarkt in geen enkele verhouding •taan met de werkelijkheid, tot wanhoop van elke handelaar in 2e handsgoederen (maar alles is winst) worden er geen entree-gelden geheven. doen van de bewoners via de huurad viescommissie ongedaan gemaakt. Toch verweet hij het bestuur, dat zij te weinig contact met de bewoners on derhoudt. Weliswaar werden wij op 6 april 1.1. verzocht op het kantoor van de secretaris te komen en werd ons daar medegedeeld dat de leegstaande wo ningen weer verhuurd zouden worden. In feite was het bestuur echter in een dwangpositie gekomen door het optre den van kraker Henk Kuyper, die in eerste instantie een proces tegen de gemeente won. Teneinde de winstkansen bij een tweede proces zo klein moge lijk te maken, heeft men ter elfder ure besloten de huizen weer te verhu ren. „Overleg" aldus de voorzitter, „is iets anders". Ook vrijdag bleek weer, dat zonder voorkennis van de ledencommissie, Kuyper uit zijn woning is gezet. Toch heeft Kuyper iets voor de bewoners van de Molenstraat bereikt. Iets wat voor ons bestuur van de bewonerscom missie, door onwil en tegenwerking van het bestuur, onmogelijk gemaakt werd". De heer A. Bast, bestuurslid van de bewonerscommissie, voegde hieraan toe, dat hij meende dat de leden te beslui ten hebben over al dan niet verhuren en niet het bestuur. Wat er nu gebeurd is, de opspraak waarin de Molenstraat gekomen is, is niet de schuld van de bewoners. "Het optreden van het be stuur is een grof schandaal". Goodwill-fonds Om aan te tonen, dat „wij echt wel iets voor onze woningen over hebben", kwam de heer Van Klooster met het voorstel om door middel van een nader vast te stellen wekelijkse bijdrage, een fonds zou men dan een aanvang kun- fonds zou m endan een aanvang kun nen maken om de meest noodzakelijke voorzieningen aan de buitenkant te gaan uitvoeren. Hij was het met de vergadering eens, dat hiermede gewacht diende te wor den tot de beslissing van de minister binnen is. De heer Wanders, secretaris van het bestuur van de bouwvereniging, die de vergadering wél bijwoonde, juichte het voorstel toe, maar wees er op dat niemand verplicht kan worden eraan deel te nenïén en het ook niet gezien moest worden als een verkapte huur verhoging. Met de huidige huren, die variëren van 7,35 tot 10,60 per week, mag u van het bestuur niet ver wachten dat zij veel aan het onder houd van de woningen kan doen. Nu gaat er ieder jaar geld bij. „Wij kunnen de verantwoarding op deze manier niet dragen", aldus de heer Wanders. „Ook het bestuur wacht op antwoord van de minister: óf afbreken óf geld beschik baar stellen voor het onderhoud". De heer Wanders zei er nu geen twin tig procent meer voor te geven, tenzij de bewoners er allemaal aan meewer ken de Molenstraat te redden. Dit deed de heer Verwey de vraag stel len vanwaar deze belangstelling voor de Molenstraat plotseling gekomen was. Vroeger bewezen de uitlatingen van de heer Wanders het tegenovergestelde. Aandeelhouders- of Lidmaatschapskaarten Met een brief van 15 april heeft het bestuur de leden verzocht de aandeel- houderskaarten in te leveren en de mogelijkheid geopend onder bijbetaling van 15,daarvoor een lidmaatschaps kaart in de plaats te krijgen. Groot was en bleef de verwarring over dit voorstel. De heer Van As raadde ieder aan aan zijn aandeelhouderskaart vast te houden. De heer Van Doorn vroeg in verband hiermede naar de uitkering van de statutair beloofde ren te. Een en ander deed de heer Wanders, secretaris van het bestuur, de merk waardige verzuchting slaken, dat hij niet precies wist wie er lid was. Dit was ook een van de redenen dat de vergadering nog niet was uitgeschre ven en ook de balans en de resultaten rekening nog niet klaar waren. Wel kwam naar voren dat er nieuwe leden konden worden aangenomen. Ver wondering wékte het overigens dat er iemand al geruime tijd in een woning aan de Molenstraat woont, die geen huur betaalde. Naar hij mededeelde Onze plaatsgenoot Gert Muts, de orga nist van de Johanneskerk te Amersfoort, zal in de Julianakerk dit jaar een serie orgelconcerten geven. Het ligt in de be doeling dat deze om de twee maanden plaats vinden. Gert Muts, die reeds op zijn 14de jaar vaste organist was van de Emmakerk, eveneens op die leeftijd al voor de N.C.R.V. speelde en zijn op leiding o.a. aan het Utrechts Concerva- torium ontving, waar hij in 1964 afstu deerde en te gelijkertijd winnaar van het nationaal orgel improvisatie con cours te Bolsward werd, zal met zijn bij zondere gaven deze concerten ongetwij feld tot een succes maken voor de Soester bevolking. Aan deze concerten wordt medewerking verleend door Sur- sum Corda o.l.v. de heer L. J. Meijer en Sint Cecilia o.l.v. de heer G. v. d. Schepop. Het programma voor deze concerten be staat uit bekende orgel- en koorwerken afgewisseld door samenzang. Het eerste concert van dit jaar vond 26 februari met veel succes plaats. Het tweede concert vindt maandag 26 april plaats, dit is een Oranjeconcert ter ge legenheid van de verjaardag van H. M. de Koningin. Gert Muts speelt dan o.a. enkele be kende orgelwerken en improvisaties over Nederlandse liederen, terwijl Sursum Corda bekende koorwerken uitvoert. Wij hopen dat velen deze populaire concer ten zullen bijwonen ter instandhouding van deze culturele avonden. Men zie de advertentie in dit blad. A.s. woensdag 23 april zijn de ver kiezingen van leden voor de Tweede Kamer der Staten Generaal. Zeven politieke partijen gaan a.s. zaterdag gezamenlijk in Soest en Soesterberg de straat op om de bur gers op te wekken in ieder geval hun stem uit te brengen. Meer nieuws over dit buitengebeu- ren van de Soester politieke partijen kunt u lezen in onze editie van vrij dag a.s. heeft de heer Korte, de voorzitter van het bestuur van de bouwvereniging, deze huur steeds geweigerd. Deze be woner bleek ook geen lid te zijn, want na de vergadering ging hij zich als lid aanmelden. Voor de heer Verwey was het dan ook in de rondvraag reden genoeg om te vragen of het bestuur niet hard aan vernieuwing toe was. Deze mogelijkheid zit er in, aldus de heer Van Klooster, want het bestuur wordt uitgebreid tot zeven man, ter wijl twee zittende bestuursleden niet meer herkiesbaar zijn. Het wachten is nu daarop. Twee inbrekers werden in de nacht van zondag op maandag in het kantoor van de gemeente-ontvanger op heterdaad be trapt bij een poging tot forcering van de kluisdeur. Door het inslaan van een ruit trad de alarm installatie op het politie bureau in werking en konden W. v. B. (24) en W. A. M. K. (20), beiden uit Soest ter plaatse worden gearresteerd. Zij zijn op het politiebureau ingesloten. Donderdag 22 april vergadert de Raad van Kerken in Soest in het wijkgebouw van de Emmakerk aan de Regentesse- laan. Aanvang 20.00 uur. Op de agenda komen onder meer voor verkiezing van leden voor het dagelijks bestuur, milieuverontreiniging, de Stich ting Jeugdzorg Soest, de commissie SOS- dienst en de deelneming aan de oecume nische kerkdag in Augsburg. Alle be langstellenden zijn welkom. De Stichting Wereldwinkel Soest orga niseert dinsdag 20 april in gebouw Arti- shock een film en informatieavond over Suriname. Dit in samenwerking met het Suriname Komitee, dat beëindiging van de kolonale status van Suriname na streeft. De avond zal worden geleid door Th. J. Rijks van Evangelische Broedergemeente te Zeist. Er zal een film vertoond wor den uit het NCRV programma Hier en Nu, waarin een aantal interviews zijn opgenomen. Een lid van het Suriname komitee zal verder nog het woord voe ren, waarna gelegenheid tot diskussie bestaat. Zondag werden op de Peter van den Breemerweg twee Amersfoortse jongens, J. W. (13) en W. V. (12), rijdend op een bromfiets aangehouden. Zij hadden de brommer van een onbe kende gekregen. Na op het politiebureau op het verkeerde van hun daad te zijn gewezen, werden zij naar hun ouders teruggebracht. De bromfiets is nog niet als vermist opgegeven. In de nacht, van vrijdag op zaterdag is ingebroken in de pastorie van de R.K. Kerk aan het Nieuwehoeksplein. De buit was 5500,Via het keukenraam kwam men de pastorie binnen, waar alle ka mers en kasten op de begane grond wer den doorzocht. In het bureau in de studeerkamer werd de sleutel van de kluis gevonden. Het openen van de kluis was hierdoor een voudig en de buit alleszins de moeite waard. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Ook werd ingebroken in het Shell benzinestation aan de Birkstraat hoek Bartolottilaan. Door het inslaan van een grote ruit met een gasfles wist men bin nen te komen. Een bedrag van 35, wordt vermist. De zaak zit zo: er zijn nog steeds 40.000 kinderen in ons land, die van hun ouders niet de opvoeding kunnen krijgen, die ze nodig hebben. Hoe dat komt is niet in een paar woor den te zeggen, maar die kinderen èn hun ouders moeten geholpen worden. En *c worden ook geholpen door de kinder bescherming, zo goed als maar mogelijk is. Dat is onder meer een kwestie van geld. Voor een zeer groot deel komt. dat geld van de overheid, die het werk van de kinderbescherming - ongeveer 4G0 ver enigingen en tehuizen'. - subsidieert. Maar voor beter werk, voor betere hulp is méér geld nodig. Er is behoefte aan méér deskundigen, want goed helpen is een vak. Er zijn meer mensen nodig om kinderen en ouders zó te begeleiden dat de eenmaal begonnen hulpverlening ook wordt afgemaakt. Er rnoet systematisch en voortdurend naar goede pleegouders worden gezocht, want veel kinderen kunnen tenslotte toch niet naar het eigen gezin terug of daarin blijven. Dat „zoeken" is oen kostbare zaak. Wil de kinderbescherming „bij" blijven, dan moet er geld zijn voor onderzoek - daar aan ontbreekt nog veel. Kortom: de kinderbescherming helpt zo goed mogelijk, maar het kan beter. Daarom is er ieder jaar een „SAKOR"- collecte: deze keer van 19 tot en met 24 april a.s. SAKOR betekent: Samenwerkende Kin derbescherming Organisaties. Alle instel lingen - ongeacht „kleur, zuil of gezind te" - delen in de opbrengst. Het giro nummer is 404040 ten name van de Stichting „SAKOR" te 's-Hertogenbosch. Geluk (ook kindergeluk) is voor geen geld te koop. Geld - Uw geld - kan er wèl voor zor gen dat 40.000 kinderen beter aan hun trekken komen, dat ze de beste hulp krijgen die maar denkbaar is en een eerlijke kans voor een toekomst, waarop ieder kind recht heeft. Van 19 tot en met 24 april gaan de „SAKOR"-bussen rond. En het gironum mer is 404040. Voor iedere inwoner van Soest, zelfs zij die nog net weten dat die drukke rijks weg voor zijn vier kilometers maar liefst zes namen nodig heeft, is het niets nieuws al zij iemand horen beweren dat die weg levensgevaarlijk is. Het aantal ongelukken, waaronder zelfs enige met dodelijke afloop vormt daar voor voldoende bewijs. Maar bij Rijks waterstaat heeft men het jaren beslist niet willen zien, maar daar is men toch zo langzamerhand van terug gekomen. Er mochten stoplichten geplaatst wor den en die geven het drukke verkeer, vooral op de spitsuren, enige gebroken heid, zodat het verkeer dat via de zij wegen de rijksweg op wil, nu een aar dige kans krijgt omdat zonder ongeluk ken te doen. Maar sinds kort worden ook de mensen, die niet in Soest woonachtig zijn, attent gemaakt op het gevaar dat die vier kilo meter dwars door het dorp bevat. Op verschillende plaatsen zijn de bekende „Slip-gevaar"-borden geplaats met. daar onder vermeld hoe lang die gevaarlijke tocht wel gaat duren. Een service die door velen op prijs zal worden gesteld. Jammer dat men er zo lang over moest doen om er achter Xm komen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1