OM GELD VERLEGEN? ;en uit. vandel Eén politieke partij in nederland wil regeren zoals u dat wilt iken EIND MEI NIEUWBOUW VAN POSTKANTOOR IN GEBRUIK Professor Kwant spreekt bij Artishock over Techniek als beklemming" I uw stem is een uitspraak j Personeel van „Garage Stam" viel opnieuw in de prijzen Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" enselftal 'flslrijd Bever- terdag a.s. rein BOEK VAN DE MAAND Uw huis vol ideeën Partij kiezen Groot recordboek gametuwtijdmee-ganaardenmb! Zeepost VRIJDAG 23 APRIL 1971 99j In het kader van de Per Expressie-week, die de Soester Kunstenaarsvereniging organiseert van 23 april tot 2 mei komt op maandagavond 26 april de Utrechtse filosoof R. S. Kwant een inleiding hou den over het onderwerp „Techniek als beklemming". In zijn gezellige eengezinswoning-in Den Dolder vertelt de professor, dat hem als kind al werd geleerd dat elk mens in zijn handpalm twee letters heeft staan, een M en een W, en dat deze lijnen be tekenen: Moeten Werken. „We hebben ons zelf tot werkezels ge maakt. Het druk te moeten hebben is een collectieve ziekte. Het is onfatsoen lijk om het niet druk te hebben. Maar we hebben ons zo druk gemaakt dat het nu minder nodig is om ons druk te ma ken". In zijn boek Filosofie van de Arbeid toönt hij aan dat de arbeid op 't ogen blik zo efficiënt is dat we met name door de mechanisering en de automate- sering uitzicht krijgen op een vrije tijd. In vier dagen schreef prof. dr. R. C. Kwant hierover het boekje Een Nieuwe Vrijheid met als ondertitel:Creativiteit en Vrij Tijd. Op blz. 11 definieert hij: „De vrije tijd is de tijd die niet in beslag wordt genomen door de arbeid welke verricht wordt binnen het grote arbeidsbestel." Profes sor Kwant is er trots op dat hij deze, nu zo gangbare term „arbeidsbestel" heeft uitgevonden. In dit boekje Een Nieuwe Vrijheid (uitg. Samson, Alphen aan den Rijn) signaleert de auteur groepen mensen die in de ga ten krijgen hoe collectief verziekt we zijn. Mensen die, aan de marge van de collectieve druktemakerij, doorzicht krij gen op het ontstaan van een nieuwe vrijheid. Maar de schrijver constateert ook hoe moeilijk de worsteling is om deze vrijheid te bereiken. „Wij hebben onze arbeid nodig, en in onze samenle ving voelt een volwassen man die hele maal niet behoeft te werken, zich dood ongelukkig. Men beluistert met schrik de prognoses van futurologen die voorstel len, dat de toekomst nabij is waarin ve len niet meer zullen behoeven te werken. De schrik blijft bestaan, ook wanneer de futurologen eraan "toevoegen dat de desbetreffende mensen zullen beschikken over een inkomen dat ruimschoots vol doende is. Wij worden in dit opzicht be heerst door het verleden en zijn nog he lemaal niet klaar voor „het rijk van de vrijheid". BOEKHANDEL 7 I 6. j. wessels - Sowt#rt*ry»wtn«t 53-tet 2419 SOEST Met positieve partners, die ook weten watzij willen. Binnen de grenzen van de mogelijk heden. Voor sprookjes moet U bij „Moederde Gans" zijn. Voor politiek van de realiteit bij de V.V.D. Niet met het hoofd in de wolken, maar gewoon met de voeten op de grond, tl wilt dat ook? Dan stemt U lijst 3 V'.V.D. gewoon met de voeten op de grond, tl wilt I dat ook? Dan stemt U lijst 3 V'.V.D. Voor lidmaatschap en inlichtingen Mevr. I. HOHNER - APPELDOORN Wilhelminalaan 29 - Soest - Tel. 3675 Het was maandagmorgen een onver wachte feestmorgen voor het personeel van „Garage Stam" aan het Nieuwer- hoekplein. De reden voor het feest lag verscholen in de aankondiging van het bezoek van enige technische inspecteurs, in gezelschap van een hoofd-inspecteur van de technische dienst. In het begin van dit jaar was het de af deling verkoop, die zich, landelijk ge zien, erg op de prestatie-ladder onder scheidde, maar ditmaal, en het was niet voor de eerste keer, gold het bezoek de werkplaats. De landelijke competitie tus sen de Renault-dealers is een wedstrijd waarvan de uitslag bepaald wordt door de Renault-rijders die door middel van een enquete-formulier hun mening over het peil van hun dealer aangeven. Toch wil professor Kwant dit verleden niet de nek omdraaien. Hij gelooft niet in een revolutie. „Juist door de druk- makerij, vooral in 't verleden zijn we nu in staat ons de luxe te permiteren te denken over de nieuwe vrijheid. Er zijn nog hele werelden (hij noemt Zuid-Afri- ka) waar men zich niet druk maakt". Verder is hij van mening dat het voor een heleboel mensen in onze maatschap pij makkelijker te leven is onder de druk van de drukte dan te leven in de luxe van de vrijheid. Hij noemt de no zems, de provo's, de damslapers, de lif ters, etc. en de reacties hierop. En dit geldt ook voor de handhaving van de orde. „Het is voor de politie veel mak kelijker de orde te handhaven onder de druk van de drukte. Want dan is die orde er. Maar wat gaat die orde bete kenen als je leeft in de luxe van de vrijheid?" vraagt professor Kwant zich af. Remigius Cornelis Kwant werd in 1918 geboren. In 1936 trad hij in de orde der Augustijnen. Hij studeerde in Eindhoven, daarna in Rome, waar hij in 1942 tot priester gewijd werd. Daar behaalde hij ook in 1945 de doctorstitel. Van 1952 tot 1954 deed hij aanvullende studiën in Pa rijs waar hij vooral de invloed onderging van de Franse filosofen Sartre en Mer- leau-Ponty. Over de laatste schreef hij het boek „De Wijsbegeerte van Merleau- Ponty". Sinds 1961 is hij bijzonder hoog leraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht. Kwant komt oorspronkelijk uit een groot gezin en als priester heeft hij van al zijn broers en zusters het huwe lijk ingezegend. Zelf is hij echter buiten kerkelijk getrouwd omdat hij voorgoed met zijn religieus verleden heeft gebro ken. Onlangs heeft hij in een radio-in terview dit uitvoerig toegelicht. Hij ia zeer tolerant tegenover christenen, maaf wil zelf niets meer met godsdienst t* maken hebben. Een ander boekje van zijn hand is „Persoon en structuur" en dan vooral de Aula-pocket „Mens en Expressie", in het licht van de wijsbe geerte van Merleau-Ponty. Hierin stelt hij de obligate expressit (onder de druk van de drukte) tegen» over de vrije expressie. De obligate ex» pressie, waarvan het prototype de lo pende band is, is veel gemakkelijker dan de vrije expressie die veel menselijker is. De vrije expressie (blz. 46) houdt in dat wij doende zijn met wat nog niet is. Dat wij ons scheppend bewegen in de legt urimte van het nog-niet-zijnde. En op blz. 147: „Het Latijnse woord la- bor betekent zowel arbeid als moeizaam heid en pijn. De moeizaamheid van de inspanning heeft gedurende lange eeuwen de vreugde die met alle expres sie samengaat, wel heel erg in de scha duw gesteld en bijgevolg kon men de ar beid soms beleven als een doem die over het menselijke bestaan hing. Veel moei zaam werk gebeurt nu met het grootste gemak. Sedert korte tijd echter heeft de mens de weg gevonden naar bevz-ijding van de moeizame handenarbeid. Men zal binnen afzienbare tijd zozeer aan deze nieuwe gewend zijn, dat men zich niet meer re aliseert dat het ooit anders is geweest". Door het aantrekken van professor Kwant als spreker in de Per Expressie- week onderstreept Artishock het wijsge rig denken van deze cultuurfilosoof. Hiermee geeft deze vereniging duidelijk de achtergronden aan waartegen het ve le werk van deze kunstenaars zich af speelt in de Soester samenleving. i, waarbij ook was het Lex stand profiteer- leiding gaf. De in persoonlijke e van het fris duurde te lang, verrassend ge- •ak de rust aan. illende plaatsen kker kwam op Bert Lieverse palen weer in. oest kende de vrije trap toe, n één keer ach- ogeld. Het bleef wspel voor de die kennelijk het eerste of- in heel Neder- wedstrijd lukte and nog verder dijk met 3-0 te met het eerste :g dik tevreden, itie en een on- ;dig talent, voor deze uitspraak lis wel aan er linnen een paar N.V.B.-ploeg te 30R UW i'N ïaimachines alle dschap. 56 - Soest !155 - 6228 :dedeling van de de beslissings- e-Radiostad om lasse geen door- irband met een t gemaakte ver- op behoud van j Lage Vuursche n bericht van de Lage Vuursche zal moeten spe- n Beverweerdse ?e Vuursche, dat Dm zich ook vol te kunnen noe- I. Utrecht en de reeds overeen- le wedstrijd za- worden op het nvang vier uur. iek ongetwijfeld niddag op zater- uursche eindigde s laatste, terwijl 'dse Boys laatste B. lafdeling van taan. Want die junststukjes. lachwekkend t'gen. Stap Ton Beuken, station in ACTUELE BOEKEN Creatief leven en wonen, nu 8,90 (na 15 mei 17,90 door L. de Bruyn Vergelijkende analyse van de partij programs. Hèt boek voor bewust stemmen 6,90 GUINNESS Eindelijk een Nederlandse uitgave, over de langste, de kortste, de -duurste, enz. records op allerlei gebied. Een „knaap" van een boek voor 24,50 In voorraad bij KUNSTSCHILDER. Was P. A. Haax- man (geb. Delft 12-11-1814, gest. Delft 21-12-1887) een bekend kunstschilder? Hij was leerling van Cornelis Ouboter van der Grient en van Cornelis Kruse- raan. Hij schilderde portretten en gen restukken. Zijn er nog schilderijen van hem in omloop of is er nog iets meer bekend over zijn schilderkunst? Antwoord: Onze dokumentatie wijst wel op een P. Haaxman, geboren 24-5-1854 in Den Haag (sterfdatum Leerling van de Haogse Akademie en van H. ten Cate. Hij was schilder van stilleven en figuur. De door u bedoelde Haaxman konden wij niet achterhalen. Wellicht is hierover meer te weten te komen via de archieven van het Rijksinstituut voor Kunst historische Dokumentatie welke op dit terrein tot de meest uitgebreide behoren. Het correspondentieadres is: Korte Vijverberg 7, 's-Gravenhage. W.A. Mijn buurman beweert last van een boom te hebben. Ik woon al 35 jaar hier en heb zelf nooit last gehad dan een enkele tak bij noodweer. Is het waar dat een populier rot kan zijn na 40 jaar? Ben ik wettelijk aansprakelijk, ik ben w.a. verzekerd. Antwoord: Dit is weer zo'n geval waar over al heel spoedig ruzie tussen buren kan komen. Na 40 jaar behoeft een goed groeiende populier nog niet rot te zijn. Dit is trouwens gemakkelijk te constate ren aan de dode takken enz. Gewoon lijk is het zo, dat bij gemeenteverorde ning een boom ministens 2 meter uit de grens van uw buurman geplant mag worden en dat ik ook in het Burgerlijk Wetboek vastgesteld. Overhandende tak ken moeten door de eigenaar verwijderd worden en dat ik ook in het Burgerlijk ven dan mag men zelf overhangende takken verwijderen, mits men op eigen terrein blijft. Die 2 meter afstand heeft natuurlijk de bedoeling dat de buren weinig of geen schade van het roven door de wortels ondervinden. JOERI GAGARIN. In welk jaar maakte de eerste Russische ruimtevaar der Joeri Gagarin 'n tocht naar de maan. Ik meen dat hij kort daarna overleed. Is dat door een ziekte of vliegtuigongeluk en in welk jaar was dat? Antwoord: Joeri Alexejewitsch Gagarin maakte zijn tocht op 12 april 1961, duur 1 uur, 48 minuten. Het ruimteschip heet te Wostok 1. De tocht ging niet naar de maan, alleen rond de aarde en het ver richtte het voorgenomen onderzoek. Hij is verongelukt op 27 maart 1968 in een MIC-straaljager, waarin hij samen met Kolonel Vladimir Seregin een oefen- vlucht maakte. Hij was toen 34 jaar. Ook als het om een per soonlijke lening gaat, kunt u onbevangen binnen stappen bij de NMB. Daar wordt het als de gewoonste zaak van de wereld gezien u te helpen. Om enkele bedragen te noemen: f 3000,kunt u aflossen in 24 x 144,20 en 4000,in 24 x 192,26; Veel formulieren komen er niet aan te pas. Op eik NMB kantoor is vlotheid en plezierige behandeling het wachtwoord. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óóku zich thuis voeltl KLEÜRDRUK. Mij is verteld dat het op heden niemand gelukt is drukwerk te leveren van prenten of foto's die egaal overlopen van kleur en/of lijnen. Ik be doel dit, als men naar een t.v. toëstel kijkt dan ziet men dat het beeld is opge bouwd uit duizenden puntjes van wit tot zwart met daartussen allerlei soorten grijs tot één geheel. Ditzelfde ziet men bij drukwerk, doch bij een foto is alles of zwart of grijs of wit zonder die pun tjes. Is het waar dat dit met drukken nog niet bereikt is en hoe komt dat dan? Antwoord: U stelt dat het tot op heden niemand gelukt zou zijn drukwerk te le veren van prenten of foto's waarvan de kleuren egaal overlopen. In elke kunst handel zijn echter tegenwoordig de meest natuurgetrouwe reprodukties te koop van beroemde schilderijen. Het is wel zo, dat foto's reproduceren via een drukprocédê alleen maar kan schieden met toediening van een raster. Het beeld wordt hierdoor opgebouwd uit vele puntjes. De donkere delen bevatten heel veel dikke puntjes en lopen zelfs in elkaar over en de lichte delen bevatten lichte (dunne) puntjes, waardoor juist het nuanceverschil be reikt wordt. Bij een krantenfoto zijn de puntjes duidelijk zichtbaar, omdat de kwaliteit van het papier zich niet leent voor een fijn raster. Bij kostbare reprodukties op fijn kunst drukpapier is het raster zo fijn, vooral bij offset (vlakdruk), dat het met het blote oog nauwelijks zichtbaar is. Dat een foto geen raster bevat komt omdat hierbij de reproduktie op een heel ander principe berust. Bij foto's wordt met licht op lichtgevoelig gemaakt papier de beeltenis tot stand gebracht. CONSUMENTENGIDS. Waar kan ik een abbormement op de „consumenten gids" aanvragen? Antwoord: Het lidmaatschap van de Ne derlandse Consumentenbond kost 15, per jaar. Daarvoor ontvangt men 12 Con sumentengidsen per jaar, terwijl men over alle gewenste onderwerpen gratis informaties kan inwinnen en evt. juridi sche bijstand ontvangt, ook in kwesties met chemsche wasserijen en stomerijen. Verder zijn alleen voor leden koopwijzers beschikbaar tegen de prijs van 0,50. Ten vervanging van zoekgeraakte gidsen kan men oude exemplaren tegen ƒ1,50 en nieuwe tegen 1,75 los bestellen. Het adres van de Ned. Consumentenbond is Leeghwaterplein 26, Den Haag, tel. 070- 642900. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ms „Pawel Szwydkoj" (27/4). Australië: ms „Oronsay" (27/4). Brazilië: ms „Pawel Szwydkoj" (27/4). Canada: ms „Atlantic Crown" (26/4) en ms „Beaverrando" (29/4). Chili: ms „Jytte Skou" (26/4). Japan: ms „Bergen Maru" (27/4). Kenya, Oeganda: ms „Eichsfeld" (29/4). Ned. Antillen: ms „Neptunus" (26/4). Suriname: ms „Neptunus" (26/4). Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Crown" (26/4). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Nedlloyd Kimberley". (27/4). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. Als de verbouw volgens plan blijft verlopen, ral eind mei de nieuwe hal voor het pubhek en de zelfbcdieningshal in gebruik genomen kunnen worden. „Geen feestelijke opening", aldus de directeur, maar op een dag ral het publiek constateren dat de nieuwe deuren open zjjn. Het meest spectaculaire gedeelte van de verbouwing, althans voor het publiek, is dan achter de rug. Het entree is veranderd en iets naar links verplaatst. Rekening is gehouden met invaliden in wagentjes, die via een lichtglooiende helling, de ingang kunnen bereiken. Drempels zijn in verband hier mede weggelaten. Het kleine halletje van vroeger is meer dan dubbel zo groot geworden (4x3 m2). Dat wordt een „zelfbedoeningshal", die dag en nacht geopend zal blijven. De postzegel- en briefkaartenautomaten krijgen hier een plaats. Ook de „post boxen" komen in deze hal, terwijl de brievenbus die voorheen buiten in de gevel zat, hier naar toe is verhuisd. Ruimte voor het uitbreiden van het aan tal postboxen is er voldoende. Als het publiek meewerkt en de zaak netjes houdt, dan is dit een belangrijke service verlening, temeer daar in de toekomst het aantal bestellingen zal worden terug gebracht tot één per dag. Voor postbox houders is het dan belangrijk dat zij dan steeds bij hun „box" kunnen komen. In de hal is ook een plaats ingeruimd voor het plaatsen van een weegschaal. Het is echter nog niet zeker dat dit doorgaat, omdat ervaring in andere plaatsen geleerd heeft, dat de apparatuur snel vernield wordt. In de grote hal voor het publiek ko men, links als men binnenkomt, op een rij naast elkaar vier loketten. Recht te genover de toegangsdeur is de telefoon cel. Voor de directeur is het prettig in de toekomst een privé-kantoor te hebben, om klanten die dit wensen, daar te woord te kunnen staan. Verbouwing gaat door tot september. Als dit gedeelte van het kantoor voor het publiek is Opengesteld, gaat de ver bouwing in het achterste deel van het kantoor verder. Het publiek zal daar niet veel van mer ken, maar voor de totale dienstverlening is deze herziening van de indeling wel noodzakelijk. In de maand september moet alles achter de rug zijn. De ge hele verbouwing heeft dan ongeveer ne gen maanden geduurd, alhoewel de voor bereidingen een dossier hebben dat al in 1958 werd aangelegd. Als te zijner tijd, maar dat kan nog ja ren duren, het stadscentrum gebouwd gaat worden, dan zal het hoofdpostkan toor daar verrijzen. Het deel „Soestdijk" van Soest houdt dan wel een postkantoor, maar het nu verbouwde gebouw zal dan daarvoor wel te groot zijn. „Maar dat is een zorg voor later", aldus de directeur. Niet meer ruimte, wel moderner en effi ciënter. Een toegang voor invaliden is één van de nieuwste voorzieningen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 13