W W mm SV 9 In vijfentwintig jaar van eenmanszaak naar nationaal bekend bedrijf GD PERSON skhandel i. BR0ESE IEWERSTER EWERSTER VERKOPER urant-kellner I kellner urant Astoria rEMTE advertenties, itant aan ons kantoor Zilveren jubileum van Loodgietersbedrijf G. van den Pol Het eerste pand in Soest aan de Heuvelweg e Amersfoort vragen wij elast zal worden met de rking van de periodiek ns. hef te assisteren bij het oting en de tussentijdse i tenminste MULO- of ig, aangevuld met diplo- in soortgelijke functie t. Voor inlichtingen kunt af na 18.00 uur met tel. gieken - Den Dolder •n Dolder vraagt voor i eenvoudige admini- l van 16-20 jaar. ;n aan arinefabrieken N.V. tel. 030 - 783641. LSTR. 20 - UTRECHT 17 32 afd. BOEKHOUDING st zal worden met de handeling van alle in- mde boeken afd. TIJDSCHRIFTEN ik omvat het assisteren adm. behandeling van en buitenlandse tijd- e of. schriftelijke sollici- aarne tegemoet. afdeling Woningtextiel Liefst enige ervaring, ed salaris en prima sociale d s king. TRAAT 8 - BAARN 02154-2496. VRIJDAG 23 APRIL 1971 Unieke toren met vele mogelijkheden Pre-fabricage In 1965 werd overgeschakeld van het „ter plaatse vervaardigen en pasmaken" naar het gecentraliseerd en in grote aantallen klaarmaken van de benodig de materialen. Een overschakeling die uiteraard niet van de ene op de andere dag was gerealiseerd» maar waarvoor men een periode van vier tot vijf jaar had uitgetrokken. „Het valt niet mee om de juiste werk wijze en het meest redelijke tariefsy steem te vinden. Je verhoogt daardoor de productie wel met zo'n veertig pro cent, maar er moeten dan wel andere organisatorische vormen komen, omdat zo gauw een kwaliteitsvermindering kan optreden. Je bent verplicht stipter te controleren". Door deze veranderde vorm van werken, veertig procent van de werkzaamheden kwamen terug naar de werkplaats, moest er aan de Van Lenneplaan veel veranderen. Specialis tisch persöneel moest worden aange trokken en verschillende nieuwe afde lingen worden opgezet. Ontwerpers, te kenaars, werkvoorbereiders e.d. deden hun intrede en het kantoortje in de werkplaats werd een modern kantoor gebouw. aantonen dat er niet alleen verbeterin gen, maar ook besparingen mogelijk waren. In de toren zijn op de verdie pingen de „natte" gedeelten van wonin gen nagebootst, met dit verschil, dat de afvoerleidingen van doorzichtig plastic gemaakt werden, zodat het gehele lo zingsproces goed te volgen was. Eén van de meest opvallende dingen die toen direct aan het licht kwamen, was het feit, dat de architecten tot op dat moment stug volhielden dat er in de standleidingen om de vier etages „val- onderbrekers" aangebracht moesten wor den, daar het afvoerwater met zijn be standdelen anders dwars voor de onder ste buizen zou vallen. De toren bewees dat het water niet viel, maar langs de wand van de buis naar beneden stroom de. „Met deze toren hebben we heel veel geld voor de gemeenschap bespaard. Het bedrag is niet te schatten, maar het kunnen wel miljoenen guldens zijn". Een respectabel bedrag, en dat terwijl de onderzoekingen als het ware toch vrij amateuristisch werden aangepakt. Niet alleen het eigen bedrijf profiteert van de resultaten van de proefnemingen in de toren. Ook de fabrikanten van de materialen doen er hun voordeel mee. Alle mogelijke organisaties en instan ties zijn bij de firma Van de Pol in de toren op excursie geweest en steeds komen er nog weer nieuwe aanvragen binnen voor een bezoek aan de toren. Een kfikje in de grote hal aan de Van Lenneplaan Gelijktijdig met de bouw van het nieu we kantoor op het terrein aan de Van Lenneplaan. verrees een sanitairtoren, als een unicum in West-Europa. Door de vele projecten in de hoogbouw (onder tussen was men in Arnhem bezig met een 19-etages hoge kantoorflat), kwam men voor verschillende problemen te staan die tot op dat moment nog als vroe ger werden opgelost. Door het bouwen van z'n proeftoren - de trots van de heer Van den Pol - wilde men gaan ning en zó vaak ƒ25,— zou betalen als het aantal dagen dat ik onrechtmatig mijn bedrijf had uitgeoefend". Vandaag 23 april is het precies vijfen twintig jaar geleden dat de Montfoortse jongeman Gljsbert van den Pol, op 26-jarige leeftijd naar Soest kwam, om na veertien jaar ervaring in verschil lende beroepen en een negen maanden lange diensttijd, zijn geluk in Soest te beproeven. Via een advertentie was hij in contact gekomen met het loodgietersbedrijf Van Herwaarden aan de Heuvelweg te Soest. Een contact dat resulteerde in de over name van de kleine zaak. „Eindelijk had ik bereikt wat ik al jaren wilde, vrij en onafhankelijk zjjn". Gjjs van den Pol was inderdaad onaf hankelijk, want hjj was niet alleen be rooid, maar ook ongetrouwd naar Soest gekomen. Toch was deze onafhankelijk heid in werkelijkheid niet zo groot meer, want in het toen ook nog lan delijke Montfoort bleef voorlopig een meisje achter, dat de manipulaties van de vooruitstrevende loodgieter met meer dan gewone belangstelling volgde. Alle begin was moeilijk Met het in bezit krijgen van het be drijfje aan de Heuvelweg leken de moeilijkheden opgelost, maar niets was minder waar. Hoewel de eersteopdrach ten al binnen kwamen en er zelfs al plaats kwam voor een eerste „werkne mer, zagen de collegae loodgieters de nieuweling met argusogen zijn vleugels uitslaan. Het duurde niet lang of de eigenaar van Loodgietersbedrijf Van Herwaarden moest voor de rechter ver schijnen om duidelijk te maken waar om hij, zonder in het bezit te zijn van de daarvoor benodigde vergunning, een bedrijf was begonnen. Hij werd veroor deeld tot een dwangsom van 25,per dag en kreeg twee weken de tijd om de lopende zaken af te handelen en het jonge bedrijf te sluiten. De bruisende Gijs van den Pol zocht naarstig naar andere mogelijkheden. Zijn ophanden zijnde huwelijk met het Montfoortse meisje Jacoba Gijsbertha Ram, gaven hem geen andere keus. De oplossing werd gevonden in de per soon van de Soester loodgieter Alder- ding, die in het bezit was van een zo fel begeerde vergunning, maar zijn da gelijks brood verdiende als kelner. Loodgietersbedrijf Van Herwaarden ver anderde in de naam Alderding, maar on der de bezielende leiding van Gijs van den Pol. De samenwerking met „kelner" Alderding bleek niet te zijn wat de heer Van den Pol er van verwachtte. „Ik moest werken en hij zat in de tuin". De compagnon werd uitgekocht en met een bedrag van 4.500,minder in zijn zak werd de heer Van den Pol weer volledig eigen baas, onder de naam van Alderding. De moeilijkheden leken te zijn over wonnen. Er werd met vakmanschap en enthousiasme gewerkt en het aantal werknemers werd uitgebreid tot drie. In 1950 ontstonden opnieuw moeilijkhe den. Uit een schrijven van dc Kamer van Koophandel werd duidelijk, dat de heer Alderding met familie vertrok ken was naar Australië, zodat de vesti gingsvergunning, waarop de heer Van den Pol werkte, waardeloos was. „Alderding woonde aan de andere kant van het dorp. Ik zag hem maar zelden, want mijn enige vervoer was de fiets en ik had wel wat anders te doen dan regelmatig te gaan kijken of hij er nog wel was". De vakgroep was on verbiddelijk en opnieuw met een som van 25,per dag werd het bedrijf bedreigd met sluiting. „Ik zou alleen weer in genade aangenomen worden als ik in het bezit was van een vergun- „Ik had er schoon genoeg van" Zo rond 1963 hing het Loodgieters- en Verwarmingsbedrijf aan een 'zijden draadje. De heer Van den Pol had er genoeg van om jaar in jaar uit het zelfde kleine werk te doen. Voor zijn gevoel had hij het plafond bereikt en hij was nog veel te progressief om aan consolidering te gaan denken. „Ik zag het niet meer, er zat totaal geen ple zier meer voor mij in, maar ik had in middels wel 25 man personeel aan het werk en dan ligt het allemaal wel even anders". De argumenten, die aan nemer H. van Asch, tevens zwager van de heer Van den Pol, aanvoerde, waren voldoende om er weer plezier in te krijgen. Er werd op het pas aange kochte terrein een impossante werk plaats gebouwd en er werd begonnen met de serieproductie van mobiele melk- doorloopinstallaties, een seriefabricage, die echter nooit verder is gekomen dan een aantal van vijf stuks. Door de direkt volgende aanneming van het „loodgieteren" van maar liefst 800 woningen in Amersfoort en Arnhem (het ideaal van de heer Van den Pol was toen om nog eens tienduizend wo ningen onderhanden te hebben), werd de aandacht toen weer volledig getrok ken naar de loodgieters- en verwar mingswerkzaamheden. „Tot 1964 was een project van 100 woningen tegelijk al een heel werk, maar met de op dracht die wij in Arnhem kregen: de negen verdiepingen hoge torenflat in het winkelcentrum Presikhaaf, stonden we toch wel even met de ogen te knip peren. Zevenhonderd wooneenheden in verschillende fasen, waren toch wel in drukwekkend te noemen". Dit soort gigantische projecten vroeg wel om een totaal andere benadering. De kosten bij normale conservatieve loodgieterswerkzaamheden, waren veel te hoog. Er werd koortsachtig gezocht naar andere, kosten- en werkbesparen- de mogelijkheden. Een nieuwe compagnon werd gevonden in de Baarnse loodgieter, de heer W. Lacunes. Deze samenwerking resulteer de in de oprichting van de Loodgieters Combinatie Eemland (L.C.E.), maar ook deze samenwerking tussen de 50- jarige heer Lacunes en de nog geen 30 jaar oude Van den Pol was van korte duur. „Nu kan ik me best voorstellen, dat het voor hem ondoenlijk was om elke dag om zes uur te beginnen, maar ik was weer net zo ver als in 1946". Samen met A. Ros ontstond een nieu we zes jaar durende combinatie. In die periode werd aan de Burgemeester Gro- thestraat de eerste winkel geopend in wasmachines, gasfornuizen en sanitaire artikelen. De groei van het bedrijf hield echter geen gelijke tred met de aanwas van het personeel en in drukke perioden stak mevrouw Van den Pol de handen uit de mouwen voor werk zaamheden, die meer voor mannenhan den bestemd waren. De heer Van de Pol vindt dan ook, dat het beslist geen overdaad zou zijn, dat zijn pioniers werk in deze tok van be drijf gestimuleerd zou worden met een subsidie. Pogingen tot verkrijging hier van zijn tot nu toe op niets uitgelopen. De onderzoekingen gaan echter toch door, zeker zolang het nog een „hobby" van de baas blijft. Landelijk bekende projecten De groei van het bedrijf heeft zich vooral de laatste jaren voortgezet. On danks de onstuimige groei is het ech ter bestuurbaar gebleven en mede daar door steeds in staat zich op snelle en juiste wijze aan de omstandigheden aan te passen. „Ï966 bracht ons weer een nieuwe mijl paal. De aanvraag voor het „loodgiete ren" van bijna 1200 studentenflats van de Vrije Universiteit, kort daarop ge volgd door nog zo'n zelfde aantal. We waren in staat om die projecten aan te pakken". Niet alleen buiten Soest vond de firma Van den Pol haar werk, want nog maar kort geleden was men volop bezig in de 850 woningen, die gebouwd zijn in bet Soesterveen. De grote projecten liggen nu eenmaal bij de grotere gemeenten en steden en op dit moment is men in de Bijlmermeer druk bezig met een pro ject van 1200 woningen. „Zes jaar geleden leverden we twee woningen per week af, vier jaar ge leden al tien, en nu al vijftien per week. Tien jaar geleden zat er voor ons veer tig uur werk in vijftien, maar door de prefab is dat terug gebracht op nauwe lijks twintig uur. Nu ook centrale verwarming in massa Mede door de aardgasvondsten ir. ons land is ook de centrale verwarming een steeds belangrijker plaats gaan inne men. Zó sterk zelfs, dat over niet al te lange tijd de omzet van deze sec lor die in de andere gaat evenaren. Tn JC73 bedroeg dc c.v.-omzet nog maar ne1" vier ton, maar voor 1971 wordt ol gerekend met een miljoen, op een totaal van zes miljoen. De aandacht van Van den Pol gaat niet alleen uit naar het aanbrengen van enkele c.v.-installaties: „In elke nieuW- te bouwen huis zit voor zo'n ƒ1600, loodgieterswerk, maar een c.v.-installa- tie in datzelfde huis kost ƒ3.000,er is nu eenmaal aan 3000,meer te verdienen dan aan ƒ1.600,Ik ben nu al zover om het een maar met het ander te gaan combineren. Je perso neel is er toch al en de werkzaamheden liggen in hetzelfde vlak". De heer Van den Pol is in het groot gaan denken en werken. Hij verdient graag, maar gunt .hei ook een- ander, die er bij hem voor wil werken. Voor de toekomst. Nog is het einde van de ontwikkelingen in deze bedrijfstak niet in zicht. De vraag naar meer wooncomfort zal er de oorzaak van zijn dat het diensten pakket zal worden uitgebreid met een speciale afdeling luchtbehandeling en air-conditioning. Proeven (opnieuw bewijst de toren zijn grote nut), zullen hen eerst volledig vertrouwd moeten maken met deze materie. „In deze tijd kan en mag j# alleen goed beslagen ten ijs komen, half werk is er niet meer bij". De heer Van den Pol denkt nog tien jaar in het bedrijf, dat hij in de afge lopen jaren tot op eenzame hoogte op bouwde, mee te draaien. De opvolging blijft, ondanks het ontbreken van nako melingen, in de familie: Hans van den Pol, als economisch directeur en Hanf Huffels als technisch directeur, leveren al sinds jaren hun inbreng in het be drijf. De eerste grote projecten De „toren" dominerend" hoogtepunt op de Birkstraat Tot 1954 bleef het werk beperkt tot het zogenaamde burgerwerk, waartoe in het begin ook het koninklijk paleis behoorde. Toen kwamen de eerste grote werken. 400 woningen in Hilver sum, 54 in Laren en ook een aantal in Soest. Bijna gelijktijdig met de komst van deze grotere werken kwam een eind aan de samenwerking met de heer Ros. „Weer zat ik in de moeilijkheden, al waren die nu natuurlijk wat eenvou diger op te lossen. Ik kwam in leeftijd verlicht examen, maar met in hun ge dachten de strijd, die ik haast 10 jaar constant had moeten voeten, mocht ik in 1956 toch dat examen doen". G. van den Pol in vijfentwintig jaar bereikt wat hjj wilde Dit examen gaf de door de praktijk ge schoolde heer Van den Pol natuurlijk geen moeilijkheden en hij slaagde dan ook met glans. Direct daarna volgde de oprichting van het Loodgieters- en Ver warmingsbedrijf G. van den Pol, acht jaar later omgezet in een familie-n.v. De winkel werd door het vele en om vangrijke werk een blok aan het been en de sluiting hiervan heeft de heer Van den Pol nooit gespeten. Op de Van Lenneplaan begon de vèctorie Het ruimtegebrek noodzaakte de firma uit te zien naar andere mogelijkheden, die uiteindelijk gevonden werden in het terrein aan de Van Lenneplaan. Maar ook toen bleven er moeilijkheden. Het bedrijf moest ook daar uitgebreid wor den, maar andere gemeentelijke plan nen maakten het onmogelijk. De enige oplossing lag in een stuk weiland, dat aan het terrein grensde. Na veel moeite kreeg de heer Van den Pol het uiteindelijk in zijn bezit. De grotere werken bleven komen en er werd méér buiten dan in Soest gewerkt. Breukelen en De Bilt (het project „De Grote Beer) waren indrukwekkende projecten. De naam G. van den Pol werd stilaan bekend door het hele land.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3