H r „Zeg hef met hot-panfs" Draagt -pants? <8> <9 <9 <9 SV <9 9 <9<9 <9 laagd? jeotkado I ANALIST INC DUINEN onroerende goederen e koop SCHOTEN EKHUÜS of familiedrukwerk: T - v. Weedestr. 29 A en, ?nsen isel ieel r DE ENIG ECHTE WARE LIMBURGSE VLAAI iïdiacsrase lamsragout Valse schaamte t telijke sollicitaites te ijf te DEN DOLDER, N Ir M 116. ante van margarine, ondstoffcn met uitbreiding van torium een els zelfstandig - uit ende analyses, veau: M.B.O. brieken-Den Dolder tel.02155-8704' nal9uur 02159-11979 elijke woonwijk riant age en grote tuin. woon-eetkamer met erker, uken en bijkeuken, rie grote sl.kamers (alle m) douche, vliering met liezo-trap. 5 VESTIGING. )m ƒ57.500 k.k. gaarne alle inlichtingen. us 2x6 maanden garantie, leker is zeker. En de prijs. Die kan toch. iedereen alen. Vanaf 499,-. Een blitse brommer, dellen in machtige kleuren wachten i nieuwe eigenaar. U Cj E ©Tbrommers weet wel van Peugeot) id, dat fotografische ilen, zoals diverse aken van foto's als alsmede filmmate- plaats in twee- of mensen die daar- line ihine i een boeiend be- e v°orzieningen loenregeling. 'P werkdagen be- rhjk ook schrifte- ^na telefonische te ontvangen. Beaufortlaan 28 Elisabeth Kodre-Defner uit Wenen ont werp deze kostbare combinatie van ringen en armband. U kunt er niet de icas mee doen, maar de verbindingen lussen de twee ringen, het handsieraad fn de armband zijn wèl zo gemaakt, jat de bewegingen van de hand wor- jen gevolgd. Al is de echte „ouderwetse hand werker0' dan ook uitgestorven, naar men zegt, het borduren is dé laatste tijd weer helemaal „in". Eigenlijk is het nooit helemaal „uit" geweestwant vooral jonge vrouwen maar ook vele ouderen) met goede smaak hebben sinds grootmoeders tijd al geweten, dat je met een smaakvol borduurwerk altijd succes oogst. De hier door de charmante tiener getoonde handwerken zijn gemakkelijk zelf te maken, omdat je alleen de voorgetekende patronen maar hoeft uit te werken. In elke goede handwerkzaak zijn deze Vistram- nwdellen met bijbehorende hand leiding te hoop. (Foto: ID/Vis- tram), In het woordenboek kunt u on- er „vlaai lezen: rond gevuld baksel gevulde koek. Het enige wij uit deze omschrijving Kunnen opmaken is, dat de- B"Vle deze definitie voor zijn nt!^!1 hee,t 90nomen nog een echte Limburgse vlaai gegf!en- Want zo'n vlaai is él en véél meer. U hebt ervoor nodig: 150 g bloem, 10 g basterd suiker, A dl me|ki 0 g gist, 20 g margarine, kg schoon gemaakte verse vruchten, óf rijstebrij van een halve liter melk, èn 3 g zout. Maak het deeg als voor witbrood (dat recept kunt u in elk kook boek vinden, maar waarschijn- Aweet u het we')- Meng er voor het kneden de gesmolten margarine door. Laat het deeg daarna een half uur rijzen. Rol het uit op een tafel, die dun met bloem is bestrooid. Leg ver volgens het deeg in een vetge maakte vlaaivorm. Laat de vlaai lichtgedekt ongeveer een half uur rijzen en vul de vorm met de vruchten of de rijstebrij. Zet hem Iets beneden het midden in een hete oven en bak hem gaar en bruin In plm. een half uur. Be strooi de vruchten dik met sui ker. Neem de vlaai uit de vorm als hij koud is. En als u een stukje proeft, bent u al verkocht. Want u blijft proeven totdat de vlaai vlaai Is geweest. Ruth Gassmann, die in de ontroerende Duitse film „Helga" op zulk een bewon derenswaardige wijze de hoofdrol van de jonge moeder vervult, had in het da gelijkse leven al de nodige ervaring*als „moeder" opgedaan. Ze heeft nl. een tweeling, die haar handenvol werk geeft. Bovendien is ze nog ontwerpster van baby-kleren bij de firma Schiesser-Tausendsassa. Ook dit charmante baby-jack, dat ze haar kleintje net heeft aangetrokkenl is een eigen ontwerp. De twee vleu- geldelen worden over elkaar gekruist en aan de voorkant vastgebonden om het „omhoogkruipen" van het kledingstuk tegen te gaan. Het jack je is van katoen gemaakt. Misschien hebt u nog nooit van uw leven lamsvlees gegeten. Dan hebt u wèl wat gemist, want de smakelijkheid ervan wordt door velen geroemd. Weet u wel dat het beste lamsvlees uit Nieuw-Zeeland komt en dat het het hele jaar door in Nederland wordt geïmporteerd? U kunt het dagelijks ko pen in een van onze grootste warenhuizen. Mocht u eens een proef willen nemen, dan moet u er eens Italiaanse lamsragoüt van maken. U hebt de volgende ingrediënten nodig: 500 g lamslappen, 2 eetlepels olijfolie, 1 teentje knoflook, zout, peper, ca 2 gedroogde salieblaadjes of theelepel saliepoeder, 1 theelepel rosmarijn, bloem, 1 dl water, 3 eetlepels wijnazijn, 1 eetlepel toma tenpuree, snufje suiker, 4 eetlepels ansjovispasta, peterselie. Snijd het vlees in stukken en bak deze snel aan alle kanten bruin in de hete olijfolie. Voeg de gesnipperde knoflook toe, zout, peper, salie en ros marijn en laat dit, op getemperd vuur, enkele minuten meefruiten. Stuif er wat bloem-over, roer enkele malen goed door, tot de bloem kleur heeft aangenomen en giet er dan de azijn op, de1 met water verdunde tomaten puree en een snufje suiker en laat dit, op een zeer zacht vuur, goed afge dekt, minstens een uur stoven. Zo nodig wat water toevoegen. Roer door de saus de ansjovispasta, laat nog enkele minuten stoven en strooi peterselie over de ragoüt. Dien deze op met spaghetti of macaroni. De gemeenteraadsfractie van D'66 heeft naar aanleding van de kleding der Haarlemse bloemenmeisjes, als varia tie op het gevleugelde ,,zeg het met bloemen" de slagzin „zeg het met hot pants" gelanceerd. Niemand zal kun nen beweren dat die uitdrukking niet hoogst modern is. Zoals u weet hebben deze Haarlemse bloemenmeisjes een public relations-taak te vervullen. Hun opdracht ls de faam van de mooie oude stad Haarlem uit te dragen, en op die manier toeristen naar de Bavo- stad te trekken. Ze doen dat door bloe men uit te delen en b(j officiële en min- der-officlële evenementen te paraderen. Hun activiteiten worden ook op inter nationaal niveau uitgedragen. Soms maken ze een reisje naar het buiten land, zelfs naar Amerika, om de aan dacht van de vreemdelingen op de aan trekkelijkheid van een bezoek aan Haarlem te vestigen. Alle bloemenmeisjes zijn hetzelfde ge kleed: dezelfde japonnetjes, schoenen en zelfs dezelfde hoed. Maar hot-pants dragen ze niet. En dat was nu juist aanleiding voor de D'66-fractie vragen in die richting te stellen aan het colle ge van burgemeester en wethouders. „Vindt uw college niet dat blijkens de gekozen, weliswaar decente, maar toch iets folkloristisch aandoende uitmonste ring de bloem van vrouwelijk Haarlem een onuitsprekelijk leed wordt aange daan, waardoor het beleid van B. en W. op dit punt als teleurstellend wordt er varen?", zo luidde de in wat ambte lijke taal gestelde vraag. Er werd nog aan toegevoegd dat, met alle respect voor de meisjes zelf hun kleding niet anders dan weinig modern en attrac tief kan worden gepresenteerd. Men krijgt als vreemdeling daardoor de in druk als zou Haarlem een verouderd Kurort zijn. Als gevolg daarvan zou 't optreden van de bloemenmeisjes de animo om naar Haarlem te komen eerder doen af- dan toenemen, aldus de woordvoerders. Ze wilden ook weten of de meisjes „in spraak" hebben gehad bij de keuze van hun kleding. Ze vragen voorts of B. W. van Haarlem bereid zijn om in overleg met de meisjes alsnog „dee moedig en doordrongen van schuldge voelens" ten opzichte van Haarlem, de inwoners en de te werven toeristen op korte termijn wijziging willen aanbren gen in de kleding van de bloemenmeis jes. Een uitrusting in hot-pants noemen zij een daad, welke van moed en in zicht zou getuigen, waardoor ook het aanzien van B. en W. bij de Haarlem se bevolking zou stijgen. De mening van de meisjes zelf heb ben we niet gehoord, maar ze zullen ongetwijfeld zeggen: Je moet er maar benen voor hebben! Er zijn allerlei dingen die de mensen in de schoot worden geworpen en waar op zij menen trots te mogen zijn. Om er een paar te noemen: een goed ver stand, een knap uiterlijk, gezondheid, krasheid op latere leeftijd, zonen die slagen in de wereld, dochters die jong trouwen en vele andere zaken, die maar zéér gedeeltelijk op eigen ver dienste steunen. Toch spreken we niet zo vaak van valse trots". Voorspoed verleent de mensen nu eenmaal een ze kere opgewektheid, vrolijkheid en soms ook wel gulheid, die ons voor ze in neemt en waarbij het woord „vals" zo slecht past. We vertalen de trots ge makkelijk als dankbaarheid en willen ze niet als een „fout" aanrekenen, om dat er in de regel geen kwaad bedoeld wordt. Toch maken zulke gelukkigen menigmaal wel degelijk de fout zich in hun „geslaagd" zijn met een zékere neerbuigendheid of zelfs minachting te genover anderen te stellen. Hoe on willekeurighet gedaan mag worden, voor degene die het ondervindt weegt het zéér zwaar. En wie zich dan zö bo ven anderen verdienstelijk acht moet daarbij dubbel de plicht voelen ook aandacht en gevoel voor anderen op te brengen, die door het leven wat min der gul bedeeld zijn. Deze zélf echter, al missen ze wellicht de kracht, de moed, of de zin „terug te vechten", moeten toch niet het hoofd bukken in valse schaamte. We hoeven óns be slist niet te schamen over dingen die buiten onze „eigen schuld" vallen. We mogen ons zelfs nog enige marge van falen gunnen, omdat we slechtsmen sen zijn en ook de beste paarden on der ons nog wel eens struikelen. Voor- él in de opvoeding van onze kinderen kunnen deze gevoelens van valse trots en valse schaamte ons zulke lelijke parten spélen. Zo klein als ze zijn voe len ze zulke dingen scherp aan en ne men ze ze in zich op. Ze begrijpen dit alles nog niet. Maar wèl reageren ze er gevoelsmatig op en' er vormen zich trekken in hun optreden, die ze hun le ven lang niet meer verliezen. Er is niets zieliger dan een kind dat voelt dat het, ondanks goede wil, tekort schiet in de ogen van vader en moeder. Waar het steun en liefde behoeft, ont moet het kilheid en ongeduld. En Iede re opbloei die mogelijk was geweest wordt door dit gebrek aan warmte en begrip in de kiem gesmoord. Het kind verliest meer en meer aan zelfvertrou wen en ongedwongen vrolijkheid. Doch ook over 't paard getilde kinderen worden op den duur de dupe. Ze wor den humeurig en veeleisend en ten slotte zichzélf en anderen tot last. JETTY Zoals het vaak met een nieu we mode gaat, zijn ook de hot-pants als een komeet aan de moderhèmel. verschenen. Nauwelijks had een modeko ning ergens in Europa het woord alleen maar uitgespro ken, of er verschenen al spec taculaire foto's van het nieu we kledingstuk (je) in de krant. We zagen een blauw bekkende juffrouw in hot pants op de Parijse Place de la Concorde, op het Britse Travalgar Square en zelfs op het Amsterdamse Rem- brandtsplein met versteend gezicht en een mode-glimlach de nieuwe mini-broekjes sho wen. Daarna kwam er een tijd waarin ons de gedachte werd opgedrongen „dat je zonder hot-pants nergens meer was". Die laatste modegril werd ons wèl bijzonder hip ge toond, maar lang niet altijd even modieus. Want om mo dieus genoemd te kunnen wor den, moeten de betreffende kleuren in de eerste plaats smaakvol zijn. Grote ruiten, stippen, streepjes, bloemetjes en blaadjes kunnen echt niet als hutspot door elkaar worden gedragen. En dat deden de mannequins die wij bedoelen nou juist wel. Ze waren ge kleed in gestreepte truitjes, geruite hot-pants en bloeme- tjespantles. Ze stonden daar op die indrukwekkende plei nen dan ook ronduit voor aap. Maar velen van ons kregen de indruk dat het nu toch- ook wel hoog tijd werd met de mode mee te doen en een doT zijn hot-pants te gaan kopen. Hopelijk hebt u dat niet ge daan omdat u uw verstand hebt gebruikt. Want om met die mode mee te kunnen gaan moet u primair mooie rechte slanke benen hebben. Boven dien mag de omtrek van uw bovenbenen beslist niet meer meten dan ongeveer vijftig centimeter. Was een goed fi guur altijd al belangrijk, met hot-pants staat u met wat dikke, wapperende dijen rond uit voor aap. Valt u misschien ook in de laatstgenoemde ca tegorie, dan is dit nog geen reden om regelrecht een ein de aan uw leven te maken. U kunt uw hot-pants combine ren met een wat langer jasje. Wordt het dan nog geen ele gante toestand, dan trekt u doodgewoon een lange broek aan. De pantalons zijn op het ogenblik in alle mogelijke mo dellen en maten te krijgen. Maar draagt u er dan geen schoenen of laarzen bij in de zomer. Sandalen passen er ook uitstekend bij en zijn veel luchtiger. Rechts: De actrice Inge Mar- schall kan gerust overal ver schijnen in haar korte broek je en coltrui. Ze draagt er geel met witte laarzen bij. Links: De beroemde Parijse schoenenontwerper Roger Vi- vier heeft deze zomersanda- len als „het absolute einde" gebracht.

Soester Courant | 1971 | | pagina 11