Soest toen - Soest nu IMiisdag 27 april 1971 49e jaargang no. 32 tgave llrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Zenuwenoorlog om Brussels gesprek Oranje-comité en S.E.C.-evenementen- commisie organiseren vrijdag a.s. groot kinderfeest op SEC-terrein Als intermezzo een gekostumeerde voetbalwedstrijd Alarm voor astma Per expressieweek van Artishock Zondag laatste poppenkastvoorstelling Groene WISO-zegel waardeloos Natuurwandeling Vrouwengilden Burgemeester geen spreekuur Prins Alexander jarig Controle zwaar wegvervoer in Soesterberg Veel vaehtauto's niet in orde „Doopplechtigheid" kwam niet uit de verf Het oog gericht op mooie woorden, maar komen de daden ook Lastige, weerspannige Bacchus klant Courant verschijnt één dag vroeger donderdag verschijnen Kon. Ned. Maatsch. voor Tuinbouw en Plantkunde geeft dia-avond in De Rank Telef, Brandweer 3333 Politiebureau 444 4 SOESTER OURANT ^Winement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt Iedere diasdag en vrijdag De geruchten gaan weer dat het uitein delijk maar tot een topgesprek moet ko- merMus?en de Britse premier Heath en de Kanse president Pompidou om de Engelse toetreding tot de E.E.G. te be klinken. En Nederlands minister Luns zou Waarvoor naar Washington tijgen teneinde de V.S. ervoor warm te maken dat Heath bij zo'n gesprek een Frans- BritsKcompagnonschap op kernwapenge- biedfianbiedt. Het merkwaardige is dat deze strak en stijf ontkende, maar toch niet uitsterven de geruchten komen aan de vooravond van het grote marathongesprek in Brus sel over Engelands lidmaatschap. Pas als het daar helemaal misloopt, zou men zeggen,| komt iets dergelijks aan de orde zeker niet eerder. Het zou best kunnen zijn volgens sommigen dat Parijs zelf dit soort ideeënjlanceert. Zo zou Frankrijk weer eens echt. helemaal de door de Gaulie altijd geambieerde rol kunnen spelen van toiönaan gevende Europese macht niet inlBnissel moet Heaht onderhande len, maar in Parijs. Psychologisch zal dit voor Pompidou wel aantrekkelijk zijn, maar let is zeer de vraag of Londen daarmee akkoord kan gaan. Tenslotte is het Brusselse gesprek altijd te verdagen en weéir <">p te vatten, men kan daar aan weerszijde van de tafel vindingrijk zoe ken naar nieuwe uitgangspunten en der gelijke. Maar als een topgesprek tot niets leidt, is het uit, mislukt. Dan liggen er alleen de scherven. Pas in uiterste nood kan men ertoe overgaan. Dat geldt voor de Britten, dat geldt zeker zo sterk voor de Duitsers, Italianen, Nederlanders en Bel gen die als ze het tot een gesprek F -nht-Pompidou laten komen Parijs g-atis de suprematie in de E.E.G. toe kennen;;-. Nucleaire geheimen En die kerngeheimenruil? De Fransen zouden besd wat Britse know-how kun nen gebruiken, daar niet van. Maar tot dusver zijn ze nooit vlot bereid geweest wegens-Veen voordeel op ander gebied ver af tel wijken van opvattingen die ze zeer belaögrijk vinden. En wat de Brit ten te bieden hebben is niet van hen al leen voor een deel hebben zij hun inderdaad grote technische voorsprong op nucleair gebied, zowel militair als burgerlijk door ruiling met Amerikanen verkregeri Die hebben als voorwaarde gesteld dat die kennis niet zonder toe- stemmingjvan het congres wordt door gespeeld. Dit congres nu loopt al niet zo warm voor de E.E.G. dat het daarom ja zou zeggen. Éovendien is Frankrijk uit de N.A.T.O. gestapt zodat die nucleaire ken nis op deze manier buiten de eigen club komt. Erf een Frans-Britse kernmacht? Daarvoor zijn de twee partners te onge lijksoortig dan dat ze er zelf veel voor kunnen voelen de Amerikanen zullen dit zeker niet zien. Allemaal nogal onwaarschijnlijke geruch ten dus. Het vermoeden dat inderdaad een fraai staaltje van Franse zenuwen oorlog tegen de Britten aan de gang is ligt daarom toch wel voor de hand. Als daarmee bereikt kan worden dat het Brusselse gesprek te lang duurt of dat het uit nood tot een Frans-Britse top moet komen, dan liggen de kansen goed dat Heath. in het Lagerhuis het E.E.G.- lidmaatschap helemaal niet meer kan verkopen het is bij de huidige ver houding al zeer moeilijk. Het zou een Franse manier zijn om hun eigen veto zo in een Brits papiertje te verpakken dat niet zij, maar de Engelsen dé schuld aangewreven kan worden als het weer niets wordt in Brussel. SEC heeft voor Koninginnedag haar ter reinen beschikbaar gesteld voor het. or ganiseren van „Kinderspelen". Deze SEC- activiteit wordt georganiseerd in samen werking met het Soester Oranje-comité. SEC heeft aan dit groots opgezette kin derfeest nog een extra attractie toege voegd. Als intermezzo zullen twee elf tallen een gecostumeerde voetbal wed strijd spelen, waarvoor de meest dwaze costuums ter beschikking zijn gesteld. Onder leiding van een zeer bekende Soester-carnavals-scheidsrechter zal dit buitengebeuren plaats vinden, waarbij de strijd niet zal gespeel worden met een normale voetbal, maar met een rugby bal, wat tot onverwachte situaties aan leiding kan geven. SEC stel zich veel voor van dit kinder festijn. Door de spontane hulp van vele SEC-leden zullen de diverse attracties goed „bemand" worden. Men verwacht zeker 2000 kinderen, want er zijn totaal 2500 prijzen beschikbaar voor sprietlo- pen, schiettent, balwerpen, ringsteken, wasophangen en grabbelton. Voorwaar van SEC en het Oranje-comité een toe te juichen activiteit op deze Koninginnedag. Wij hopen dan ook dat iedereen naar de Bosstraat, zal komen. De festiviteiten worden gehouden van 13.00 tot 16.00 uur. In Nederland lijden omstreeks één mil joen mensen aan astmatische ziekten. Bij een btllngrijk deel daarvan gaat het om ernstig1 êh akuut lijden. Bij anderen is het minder ernstig of nog maar nau vvelijks bemerkt. Een basiskenmerk van astmatische ziek ten door de wetenschappelijk geïn teresseerden Chronische Aspecifieke Re spiratoirep Aandoeningen (CARA) ge noemd,is de overgevoeligheid van de luchtwegen. Helaas wil dat zeggen dat de luchtvervuiling een faktor is waar ernstig rekening mee gehouden moet worden, ook bij de astmabestrijding. Het is zondermeer een feit, dat verhoogde luchtverontreiniging de klachten van CARA-patiënten doet toenemen. Sinds 1959 is de astmabestrijding ver enigd in het Nederlands Astma Fonds, dat optreedt [als koördinator en stimula tor van zowel behandeling en begelei ding van 'orfderzoek en voorlichting. De Medisch^ Raad van het Nederlands Astma Fonds geeft aan, welke proble men het eerst moeten worden aange pakt. Het®t,ogramma van de werkelijk allerbelangrijkste projekten zal dit jaar een bedrag van f 1.950.000,— vergen. Voor de medische en sociaal-medische zorg is een bedrag van 950.000,een volstrekt minimum en hetzelfde geldt zeker voor het bedrag van 650.000, dat beschikbaar moet komen voor we tenschappelijk onderzoek. Ondanks de steun van de overheid, van instellingen en van eert groot aantal particulieren zijn deze bédragen nog lang niet aan wezig- En dan, er is nog zoveel meer wat ook nog. gedaan of onderzocht moet worden, zodra het geld daarvoor aan wezig is. Eén ding staat vast: zonder ieders hulp gaat het niet. Een paar feiten: 13®/o van de invaliditeit en 20 van het arbeids verzuim komen op rekening van de ast matische ziekten. Welke schade betekent dat. voot de ekonomie? Zeker honderden jniljoenen guldens. Voor het urgentiepro gramma van dit jaar heeft het Neder lands Astma Fonds bijna twee miljoen nodig. In tegenstelling- tot vele andere ziekten is over astma nog betrekkelijk weinig bekend. Wel zijn er medische mogelijk heden, die CSRziekte in sommige gevallen niet letterlijk ondragelijk maken, maar nog onbekend is hoe ze fundamenteel kan worden genezen of voorkomen. En dat, gekombineerd met de steeds kri- Üeker wordende luchtverontreiniging, maakt het eens te meer duidelijk: te wapen tegen astma. Hopen dat het niet erger wordt, is niet genoeg- Juist nu heeft het Nederlands Astma Fonds de aktieve steun van alle HederJanders broodnodig, of ze astma tisch zijn of niet. Qééf daarom tijden de landelijke koliek- te, die gehouden wordt tussen 3 en 9 meidaarom op ieder moment dat u het missen kunt. En als u héél toeval lig ëeen kollektant tegenkomt, het giro- nummer is 55055, Nederlands Astma fonds. Leusden. Het is niet alleen wel kom, het is onontbeerlijk. Er Is alarm ^oor astma. Artishock organiseert woensdag een film dag in het AS-gebouw. Dan worden 's middags en 's avonds films gedraaid van Karst v. d. Meulen. Hij maakt films voor kinderen en door kinderen. Hij geeft filmlessen op lagere scholen in Amsterdam en op een middelbare school in Dèn Helder. Hij leert kinderen zelf de camera hanteren. Evenals 's avonds wil v. d. Meulen na het tonen van de films, waaronder zijn eigen flim „Stop trein", met de bezoekers praten over films maken en films bekijken. Donderdagmiddag geeft de 82-jarige Teus van Egdom een demonstratie stro- vlechten enRien de Roller uit Baarn gaat etsen van 2 tot 5 uur. 's Avonds om 9 uur treedt het Studentencabaret GRIMLACH op. Artishock organiseert de laatste poppen kastvoorstelling van dit seizoen op zon- 2 mei a.s. Voor deze bijzondere ge legenheid heeft de Kunstenaarsvereni ging het poppentheater van Henk Ab- bing uitgenodigd een optreden te verzor gen. Hij speelt dan hét spel „De geheimzin nige uitvinding van Professor Plus Mi nus". De Amsterdamse poppenspeler gaat in levende lijve voor zijn theater om het publiek te betrekken in het spel. Hij speelt de rol van manusje-van-alles bij de professor.. Deze heeft een Robot uit gevonden die alles kan. Alleen weet „Ro- bert" zoals de Robot heet, geen verschil lussen goed en kwaad. Dit brengt aller lei verwikkelingen met zich mee die door 't toedoen van de manusje-van-al les „Cornelis de knutselaar" weer in or de komen. Een voorstelling voor kinderen in het kader van de Per Expressieweek. Tot a.s. zaterdag bestaat er nög gelegen heid om de drie jaar lang ingeburgerde GROENE WISO-zegel, te Verzilveren. Zaterdag 1 mei is de groene zegel defi nitief verdrongen door het rode zegel, en dus volledig waardeloos. Iedereen die nog in het bezit is van de groene zegels, en die plakt op groene kaarten, heeft nog drie dagen gelegen heid de zegels bij elke WISO-winkelier te verzilveren. (Ook gedeeltelijk volge plakte kaarten). Na vrijdag 30 april is er geen enkele mogelijkheid meer de ze gels in te wisselen, dus ook voor acties, die in de loop van het jaar plaatsvinden, zijn de groene zegels ongeldig. Vanaf 1 mei bestaat alleen nog het rode zegel met de rode zegelkaart. De maandelijkse wandeling wordt dit keer gehouden op woensdag, 28 april (bij regen de volgende dag). Om 9.15 uur wordt vertrokken vanaf het einde der Smitsweg (hoek Veenbesstraat), alwaar te plm. 12 uur wordt teruggekaerd. In troductie is toegestaan. In verband met de op woensdag a.s. te houden verkiezingen van de leden van de Tweede Kamer van de Staten-Ge- neraal is de burgemeester verhinderd zijn wekelijkse spreekuur te houden. Prins Willem Alexander, het oudste zoontje van Prinses Beatrix, die vandaag zijn vierde verjaardag viert. In samenwerking met de rijkspolitie al gemene verkeersdienst uit Driebergen, heeft de Soester politie van 20 tot en met 23 april een speciale controle uit gevoerd op het zwaar wegvervoer in Soesterberg. Hiervoor was een controlepost ingericht op een door het ministerie van defen sie beschikbaar gesteld terrein. De vrachtwagens, die op de weg Utrecht- Amersfoort werden aangehouden, wer den naar deze controlepost gedirigeerd. Het ten doop houden van een poëzie bundel „Mantels van tandvlees", dat zaterdagmorgen plaatsvond bij boekhan del Van de Ven aan de Soesterbergse- straat, kreeg niet die belangstelling, die de bundel eigenlijk verdiende. Drie kwartier later dan aangekondigd (de Belgische dichter-uitgever Jack Ver stappen, had het opgegeven adres maar heel moeilijk kunnen vinden), begroette de Hilversumse poëzie-criticus Ton Lui ting de aanwezige dichters en enkele belangstellenden. Ton Luiting prees vooral de heer Verstappen om zijn durf deze bundel van Nederlandse dichters in België uit te geven. Het plan vond zijn oorsprong in de Nederlands-Bel gische poëzie-manifestatie, die vorig najaar in het Artishock-gebouw werd gehouden. De eigenlijke doop werd een trieste aangelegenheid, want Ton Luiting merkte op, dat hij de fles met geestrijk vocht het liefst tegen de muren van de Soester gemeentehuis had stuk ge gooid, als protest tegen het feit, dat van de zijde van het gemeentebestuur bfj de manifestatie van vorig jaar geen enkele belangstelling was getoond, on danks de aanwezigheid van een groep Belgische gasten, een belangstelling die bij een soortgelijk bezoek van Neder landers aan België door de Belgische overheid wél werd getoond. Maar uiteindelijk werd de fles dan maar aan de heer Verstappen overhandigd, die hem beleefd weigerde en graag weer retourneerde, daar hij geheelonthouder bleek te zijn. Nadat de verschillende dichters ieder één of meer van hun producten hadden voorgelezen, kwam het einde aan een in alle opzichten rustige doopplechtigheid. Bij de aanhouding paste men een voor selectie toe. Auto's, die op het oog niet voldeden aan de wettelijke voorschrif ten, werden in eerste instantie aange houden. Daar deze controle zeer grondig ge schiedde en veel tijd in beslag nam, werden steeds enkele auto's aangehou den en voor een gedegen onderzoek meegenomen. In totaal werden tachtig vrachtauto's gecontroleerd, waarvan er 25 geen tech nische mankementen vertoonden. Bij de resterende vijfenvijftig wagens werden honderdvierendertig technische tekortkomingen geconstateerd. Drie wa gens vervoerden zonder de vereiste pa pieren brandgevaarlijke stoffen. Bij 38 wagens werden overtredingen door de Rijksverkeersinspectie genoteerd voor wat betreft niet ingevulde rijtijdenboek jes, geen vervoersbewijzen enz. Bij controle werd ondermeer gemeten de hoeveelheid uitgestoten rook, de overbelasting, banden, veerstellen, chas sis enz. Eén wagen had een overbelasting van ruim 125 procent. Deze wagen was ge schikt voor vervoer van 11 ton en was beladen met 24 ton vracht. Van een andere wagen was de chassis- balk gescheurd, die ter plaatse ver nieuwd moest worden. Bjj een andere vrachtwagen-combinatie werden liefst tien gebreken geconsta teerd: te zware belasting, te hoge as- druk, speling in de koppeling, hinder lijke rookverspreiding, onbereind wiel, onvoldoende remvermogen, ontbreken van wielmoeren, bfj één wiel 2 afge broken en 8 losse moeren, koppelings rubber versleten, incompleet kentenken- bewys en geen belasting betaald. Deze wagen werd uit het verkeer genomen. In totaal gebeurde dit met drie wagens. Naast de vele geconstateerde overtre dingen werden enkele tientallen waar schuwingen uitgedeeld. Binnen twintig dagen moeten de geconstateerde gebre ken verholpen zijn, pas daarna wordt het kentekenbewijs teruggegeven. Dergelijke controles worden in het ge hele land regelmatig gehouden en blij kens de resultaten te Soesterberg i! dat niet overbodig. Het uitgelekte ontwerp-rapport van de S.E.R. dat deze zelf kennelijk tot na de verkiezingen had willen bewaren heeft als hoofdthema dat land noch bur» ger gebaat zijn met een door inflatie ge knakte economie. De sociaal-economische raad, die de voornaamste adviseur van de regering is, blijkt daarover opvallend eensgezind en de twee grote groeperingen erin over treffen elkaar haast in redelijkheid van wat naar hun mening nodig is om de jaren 1972 tot 1975 zo welvarend moge lijk door te komen. De vakcentrales stellen vast dat in dit verband een rem op de loonstijgingen onontkoombaar is, de werkgevers lijken bekeerd van hun tot dusver gereserveer de houding jegens allerlei vormen van loon die niet direkt in de konsumptie te recht komt vermogensaanwasdeling bijvoorbeeld en pensioenvoorzieningen. Gevaarlijk achten beiden het als steeds grotere geldmassa's in de beurs van winkelende mannen en vrouwen terecht komen en de vraag naar artikelen dus laten toenemen zonder dat een even redige produktieverhoging ertegenover staat. Nu is dit uiteraard niet de enige manier waarop inflatie in de hand ge werkt wordt al is het doorberekenen van loonsverhogingen in de prijzen natuurlijk wel een belangrijke. En ook een die zichzelf steeds meer probeert te over treffen. Immers als dingen duurder wor den komen eisen tot loonsverhoging en die maken dingen weer duurder enzo voort. Een belangrijker element in deze cirkel gang is dat een groei in konsumptieve bestedingen doorgaans gepaard wil gaan met een teruggang in investeringen en die zijn hard nodig om de bedrijven in staat te stellen tot vernieuwingen, tot uitbreidingen, tot moderniseringen om in de konkurrentiestrijd op de been te blijven. Een mooi bij-effekt van rijkere pensioenfondsen is bijvoorbeeld dat daarin kapitalen worden verzameld die ook weer belegd moet worden. In het ontwerp-rapport wordt ook weer eensgezind vastgesteld dat bij het beheer van die enorme kapitalen de vakbewe ging als vertegenwoordiger van de pre mie-stortende werknemers zeggenschap moeten krijgen. Een heel mooi rapport dus. We zouden echter ook de hoop moe ten kunnen koesteren dat er iets van te recht komt wat bij S.E.R.-adviezen lang geen regel is gebleken. En voors hands duidt weinig daarop. Tegenover de eensgezindheid in de S.E.R, zien we bijvoorbeeld nu al een verhar ding van de houding van werkgevers en vakbonden tegenover elkaar aan het loonfront, met de dreiging van stakingen van grote omvang in het verschiet: een beetje Engels perspektief. Waarbij w« niet moeten vergeten dat de vakcentrale! wel in de S.E.R. redelijke argumenten naar believen kunnen uitspreken en on dersteunen, maar dat het daarmee nof niet is gezegd dat ze de bij hen aange sloten bonden daarvoor ook tot de kon- sekwenties kunnen overreden van dwingen is helemaal geen sprake. Het emotionele klimaat dat in de laatste ja ren hier is gegroeid geeft weinig hoop dat uit de mooie S.E.R.-woorden ook mooie daden zullen voortkomen. KANTMAN. Zondagavond viel de twintigjarige J. E. K. uit Soest, die lichtelijk onder invloed verkeerde, voorbijgangers lastig op het Nieuwerhoekplein. Een passant kon door hard weglopen aan de overmoedige drin ker ontkomen. Een zestien jarige jonge man moest de strijd aanbinden, waarbij zijn overhemd en broek vernield werden. De passerende heer W. wist de vechten de jongens te scheiden. Toen de inmid dels gewaarschuwde politie hem naar het bureau wilde meenemen verzette K. zich hevig en weigerde in de politieauto plaats te nemen. Bij het bureau aange komen, weigerde hij weer uit te stappen. Dat de politie uiteindelijk zegevierde is begrijpelijk. K. werd ter ontnuchtering ingesloten en zal de toegebrachte schade moeten beta len. In verband met de viering van de verjaardag van H. M. de Koningin op vrijdag a.s. zal het volgend num mer van ons blad niet op vrijdag doch op Als gevolg hiervan moeten de ad vertenties voor dit nummer één dag vroeger, dus morgen (woensdag), te 12.30 uur, in ons bezit zijn. Om te bekomen van de spanningen ron dom het Ajax-Atletico duel en de ver- kiezingsuitlsagen op a.s. woensdagavond, organiseerde de afdeling Soest van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde een na- tuur-ontspanningsavond op donderdag 29 april, 's april, 's avond 8 uur, in „De Rank". Soesterbergsestraat 18. waar de heer E. E. de Voo uit Linschoten, aan de hand van een serie grootbeeld dia's zal spreken over; „wilde planten uit duizenden jaren oude, thans bedreigde landschappen". In het zuiden en oosten van ons land be vinden zich landschapstypen van hoge ouderdom met een karakteristieke plan tengroei, die aan het verdwijnen is. Belangstelling,' ook van niet leden wordt zeer gewaardeerd. Stap eens uit de stofwolken van het jachtige leven en geniet van wat er nu nog aan schoonheid in de natuur valt te beleven en wees er zuinig op.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1