Sr®©!P Secretaresse Administratief medewerkster MARCHAL - HAARMODE KONING VAN DE KAZEN kan maar in éen rots gedijen VOOR HAAR! HAREN MET JUMBO-JET OP VAKANTIE NIEUWE BEWIJZEN DOEN ATLANTIS HERRIJZEN Drukkerij Smit BENGALENLAND, "EEN CONCENTRATIE VAN RAMPEN ZON EN SCHILD te Amersfoort li ANTO0R TEL. 6S39 ANTOOR TEL. 6748 Roquefort al in de eerste eeuw bekend om kaas AFTER-BEATGH Gaat u trouwen Inlichtingen over alle verzekeringen J. L. M van Hal-Zonderop v.a. 67.50 TRUITJES v.a. 17.50 BRÜEKPAKKEN v.a. 67.50 Uw Remder staat klaar bij „De Gouden Snaar" VERLOOFD verlovlngskaarfje: DONDERDAG 29 APRIL 1971 ie fn de Ie hier- e UIT- AG 17 KASUREN i 14.01) -13.30 uur. L 18.30 - 20.00 uur. KASUREN van 9 - 15.30 uur. 18.30 - 20.00 uur. Hoewel ons land in het buitenland, behalve om onze klompjes, ons eiland Marken en onze tulpen bekend staat om zjjn kaas, zjjn wjj met onze soorten kaas gauw uitgeteld. De doorsnee Nederlandse huisvrouw komt niet verder dan tweede Goudse en de Edammer. Frankrijk legt er in dat opzicht een schep bovenop en koestert vele tientallen soorten, niet aUeen gemaakt van runder-, maar vooral ook van schape- en geitemelk, elk met een eigen specifieke smaak en een eigen karakter. Zoals het land door de eeuwen heen drie wijnkoningen heeft gepropageerd Champagne, Bourgogne en Bordeau t.0 brengt het maar één soort kaas voort die de titel „Koning van de Kaas" mag voeren en dat is de Roquefort, door iedereen die niet beter weet bekend als „die scherpe stinkkaas met die groe ne adertjes". Als de makers dan ook nog bekennen dat die adertjes veroorzaakt worden door een soort schimmel is de boot he lemaal aan en wordt de Roquefort in gedachten al naar de vuilnisbak ver wezen. Een afschuwelijke gedachte dii de kenners-smulpapen onder ons rillin gen van afgrijzen over de rug doen lo pen. Terecht, want wie het exclusieve exquise aroma van de onvervalste Ro quefort heeft leren waarderen, heeft hem ook leren uitheffen boven alle andere kazen ter wereld. Het is een wonderlijke, haast een beetje geheimzinnige geschiedenis met die Ro quefort. In de eerste plaats omdat deze kaas alleen maar dan ook uitsluitend rijpt in een rots die de Rocher du Combalou heet en in de tweede plaats omdat deze rots ligt in de ogenschijnlijk armetierigste gedeelten van Frankrijk, aan de zuidelijke rand van het zoge naamde Massif Central, het land van dc Grandes Causses, vrij vertaald „grote kale kalkvlakten". In deze streek, in en rond het départe ment 1'Aveyron, waar zelfs het meest geharde wijnstokje sterft van dorst en ellende (en dat wil zeggen in Frankrijk!) hebben de verre voorvaderen van de tegenwoordige Roquefort-industrieën ontdekt dat de droge harde grassprietjes die tussen en op de kalkmassa's groeien voedsel kunnen geven aan schapen w'er melk de vorstelijkste onder de ka zen heeft gebaard. Die rots Rocher du Combalou ligt bij het stadje Roquefort, overigens als stad je weinig bezienswaardig. Al in de tijd FOR YOUNG PEQPLE (moederdag Sets met zonne-bikini Wikkel-rokken met bolero Mini-rokjes met hesje van Plinius de Oudere, in de eerste eeuw van onze jaartelling, was de kaas be kend. Het rijpingsprocédé zal wel bij toeval ontdekt zijn. De Rocher du Com balou is en nu komt het de enige plek ter wereld waar een microscopisch zwammetje voorkomt dat later dan ook Penicillium Roquefort werd genoemd. Het zwammetje dat kennelijk alleen gedijt door het merkwaardige samen spel van condensatie en uitdampings- processen in de buik van deze rots, is de basis geworden voor 'n werkelijk wereldomvattende industrie. De rots haalt als het ware adem door natuur lijke rotsspleten waardoor de tempera tuur (6-8 graden) het gehele jaar door constant blijft, evenals de vochtigheids graad. 13.000 ton Wij gaan even naar de schapen die ten slotte de melk moeten leveren. De melk voor de Roquefort komt niet alleen uit het département 1'Aveyron, waarin het stadje Roquefort ligt, maar tevens van de wolledraagsters uit de vier omliggen de departementen: Lozère, Gard, Hérault en Tarn. Verder wordt melk aange voerd uit Corsica (13 °/o) en uit de Py reneeën (10 °/o). In het rayon zelf (dat dus 77 °/o van de melk levert) lopen zo'n 700.000 schapen rond, hoofdzakelijk van het ras Lacaune. In december-januari komen de lamme tjes. Zij mogen eerst volop drinken. Zo dra echter de lammetjes hun buikjes rondgedronken hebben, komt de melk- produktie pas echt op gang. Twee maal per dag worden de dames (natuurlijk vooral elektrisch) ontlast zo van ja nuari tot en met juni, juli waarbij een top bereikt wordt in april en mei. In augustus is het afgelopen: dan breekt de paartijd aan. Gemiddeld geeft een schaap 100-150 liter per jaar, ofschoon er uitschieters zijn tot 350 liter. Al die duizenden liters schapemelk le veren de ondernemers van Roquefort jaarlijks een 13.000 ton kaas, een pro- duktie overigens die sinds 1850 vertien voudigd is. Tien procent van de Ro quefort gaat gegarandeerd naar de Ver enigde Staten. De ondernemers luisteren, tussen haak jes, samen naar de zeer uitgebreide naam „Confédération générale des pro- ducteurs te lait de brebis et des indus- triels de Roquefort". We zeggen het maar even omdat deze naam, plus het beroemde rode schaap, op elke kaas staat. - - PRUIKENB OETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 Effen en in fancy Linnen en acryl Zonder; korte en met lange mouw Lange pantalon, gaucho of met knickerbocker Zorg Het beginproces „van melk tot kaas" vertoont uiteraard veel overeenkomst met elke andere kaasmakerij. Daarna evenwel komt de klap op de vuurpijl: ,het uitzaaien" van de sporen van het schimmeltje in de kaasmassa's. De ronde kazen worden verder o.a. ingewreven met zeezout, enkele dagen later gebor steld en doorgeprikt om de lucht die nodig is om Penisillium Roquefort tot ontwikkeling te brengen toegang te verschaffen. De klimatologische om standigheden van de rots van Combalou doen de rest. En dat is nog al wat. Het is duidelijk dat de Koning van de Kaas met alle zorgen wordt omringd en een waar leger vakmensen zich bezig houdt met laboratoriumwerk, met het verbeteren van het schapenras, met de vergroting van de melkproduktie enz. De kaas moet ook koninklijk gehouden worden. In alle kelders (de lift in de rots heeft negen stopplaatsen) hangen aan de zolderingen bordjes waarop staat: „Behandel de kaas met zorg" en er be staat geen Roquefortkaas die niet haar eigen identificatieteken heeft. Voor de duizenden toeristen die elk jaar naar het kaas-Mekka komen, zijn in de rots speciale „wegen" aangelegd om althans glimpen te kunnen opvangen van het geboorteproces van de Koning. Of liever van de tienduizenden konink jes die elke drie maanden weer (zo lang duurt het rijpingsproces) aan de magen der wereld-smulpapen worden toever trouwd. Je haren zijn er niet voor niks en daarom, laat ze groeien tot op je schouders, ongeacht wie zich er mee bemoeien. Je gaat je gang en bent nog jong en zeker eigen-willig, vandaag is 't anders dan voorheen, je bent nu eenmaal grillig. Je leeft ook in een and're tijd en duldt niet meer dat bazen over je haar, je bent niet als die kort geknipte dwazen. Hoe zag een kunstenaar er uit, van rond de middel-eeuwen? toch ook met krullen in z'n nek en manen net als leeuwen. En een apostel en profeet kwam ook niet binnen wippen bij haarsnijder of haarchirurg om zich te laten knippen. Wat de natuur geschapen heeft dat moet je toch waarderen, een snor, een baard krijg je cadeau en niet om af te scheren. Je nagels, ja, die groeien ook als haren, niet te stuiten, knip die maar af van tijd tot tijd, daar kun je niet van buiten. De geweldige betekenis van de charter vluchten is nooit duidelijker gebleken dan op het moment, waarop de KLM en het Einhovense reisbureau FIT hun bespre kingen over het inschakelen van de gloednieuwe jumbojets de vermaarde Boeing 747 met succes afrondden. Dat betekend immers, dat nog voordat deze reuzenmachines met hun hypercomfor- tabele inrichting op de lijndiensten zijn Ingeburgerd, de vakantiereizigers er ken nis mee zullen kunnen maken. De KLM zal de Boeing vooralsnog al leen op de drukke Atlantische routes in zetten. Maar met ingang van woensdag de 22ste december ging de luchtreus we kelijks naar Las Palmas op de Canari- sche eilanden om zon-zoekende winter- vakantiegangers naar de Canarische ei landen te brengen. Het is veel sneller gegaan dan iedereen eigenlijk had verwacht. In het verleden was het zo, dat voor de chartervluchten voor het merendeel oude toestellen wer den ingezet. Toen de straalvliegtuigen al lang gemeengoed waren op de meeste geregelde lijndiensten, vloog menige va kantieganger nog met een door zuiger motoren aangedreven kisten naar zijn plaats van bestemming. En het is nog maar kort geleden, dat reisbureau's het als een extra'tje verkochten, dat de vlucht per straalvliegtuig werd gemaakt. En nu de Jumbo, de grote touroperators gaan niet meer achter de lijndiensten aanlopen, maar dragen het vaandel. Het geheim is, dat de jumbo's verschik- kelijk dure machines zijn, die pas ren dabel gemaakt kunnen worden als ze vrijwel ieder uur van de dag in de lucht zijn. De reuzen vliegtuigen zijn in zekere zin „op de groei" gemaakt en gekocht. Het inschakelen van de kostbare machi nes voor de lucratieve chartervliegerij komt de luchtvaartmaatschappijen dus wel te pas. De complicatie is evenwel, dat alleen de zeer grote reisorganisatoren gebruik kunnen maken van deze toe stellen. Zij moeten kans zien om een kist met 354 passagiers vol te stouwen, willen ze het rendement halen. Pikant datail is dan nog, dat de jumbo's 31 eerste klas plaatsen hebben, die dan echte eerst klas, met een complete bar op de bovenverdieping, die tegen een toeslag zullen worden verkocht. Voor FIT is het vullen van de Jumbo's overi gens geen probleem. Dit jaar al vliegen wekelijks voor FIT twee DC 9's en een DC 8 naar de Canarische eilanden. Een Jumbo staat gelijk met twee DC 8 of drie DC 9's. Geen probleem dus. Zeker niet als men ook nog rekening houdt met een uitbreiding van de markt. Want zou het niet zo zijn, dat wie straks naar Las Palmas of Teneriffe wil dan ook het liefst maar met deze comfor tabele luchtreus gaat? De heer A. P. F. van Gennip, directeur van FIT en met zijn 175.000 passagiers de grootste touroperator van Nederland, is trots als een pauw op zijn akkoord met de KLM. Hij verwacht dat het in schakelen van de Jumbo's op langere termijn een geweldige stimulans zal ge ven aan de vliegvakanties. Dit jaar al zal de invloed op de prijzen te merken zijn, zo zegt hij. In het gunstigste geval zullen de prijzen voor dit soort reizen lager worden (met meer comfort), in het ongunstigste geval (want ook in de vakantielanden stijgen de lonen regelmatig) blijven ze stabiel. Bij hem stond bij het charteren van deze machines overigens de service-ver lening aan het publiek voorop. „Als je je klanten dit kunt bieden, moet je het al tijd doen", constateert hij nuchter. Het zal, aldus de heer van Gennip, niet blijven bij de Canarische eilanden. Dat we daarop startten was toeval. In de win termaanden is het onze grootste bestem ming en juist in die tijd kwamen de Jumbo's voor eerst beschikbaar. Maar dit jaar zullen we het reuzenvlieg- tuig ongetwijfeld ook inzetten voor onze vluchten naar Mallorca, Malaga en nog enkele drukke bestemmingen. Misschien zijn er voor plaatsen als Rho- dos en Tunesië dan ong net niet vol doende passagiers om de Jumbo renda bel te maken, maar het vakantievliegen neemt zo'n geweldige vlucht, dat we binnen de kortste keren ook hier de Boeing 747 zullen gebruiken. Er is namelijk sprake van een wissel werking: de geweldige aantallen vakan tiegangers (ieder jaar zeker zo'n twintig procent meer) maken het huren van Jumbo's mogelijk, omgekeerd stimuleren die Jumbo's straks weer het vakantie verkeer doordat ze lagere prijzen moge lijk maken. In de vakantiewinkel geldt namelijk net als in alle handel: grote omzetten betekenen lage prijzen. Nu al is het aanbieden van volledig verzorgde vakanties voor enkele weken voor in wezen belachelijk lage prijzen alleen mogelijk door de grote aantallen. Daar door konden de vakantieprijzen veel minder stijgen dan alle andere kosten van levensonderhoud. De intrede van de Jumbo-jet betekent overigens wel, dat de natuurlijke con centratie en sanering van de vakantie- bussiness bespoedigd zal worden. De kleine touroperators zullen van de nieuwe machines geen gebruik kunnen maken en krijgen het dus nog moeilijker op de zo sterk aan concurrentie onder hevige markt dan ze het nu al hebben. De groei in het toerisme stelt alle reis organisatoren namelijk voor grote pro blemen. Ze moeten hun vliegtuigen en hun gehuurde accomodaties in het bui tenland vooruit betalen en daarmee zijn niet zelden vele miljoenen guldens ge moeid. Maar weinige touroperators al leen de allergrootsten hebben de be schikking over de noodzakelijke reser ves. Vandaar de steeds toenemende con centratie ook in deze wereld. De mam moetvliegtuigen zullen het schiftingspro ces versnellen. De Boeing 747 is het eerste reuzen- vliegtuig dat voor de burgerluchtvaart in serie wordt geproduceerd. Vorig jaar heeft de Panam de machine in gebruik gesteld. De KLM volgde begin dit jaar. Het toestel biedt plaats aan 354 passa giers, die bovendien veel meer ruimte hebben dan in de oudere toestellen. Ze kunnen de benen strekken en zonder het hoofd te stoten gaan staan. De passagiers zitten in verschillende compartimenten die kleine zaaltjes lijken en die al lemaal een eigen keukentje hebben, om dat de ravitaillering van deze hoeveel heden passagiers bijzondere eisen stelt. De geweldige cabine is zo groot, dat men zich meer in een bioscoopzaal dan in een vliegtuig of een bus waant. Brede mid denpaden maken bovendien een wande lingetje onderweg heel goed mogelijk. De eerste klas passagiers hebben daar bij nog het voordeel van een bar-lounge, die via een fraai trapje is te bereiken en waar men op zijn gemak en zittend op een comfortabele bank een drankje kan nuttigen. De Boeing 747 is niet alleen groot, ze erleent het vliegen bovendien een heel ndere dimensie. De cabine is zes meter 'reed, de piloot zit liefst negen meter 'oven de grond als het vliegtuig stilstaat -n de top van de staart komt gelijk met 'e vijfde verdieping van een flatgebouw. Us men het toestel dat met zijn 70 meter lengte net met pijn op een ten nisbaan past helemaal voor charters zou ombouwen, kan het plaats bieden aan 500 passagiers. De betere accomoda- tie voor de lijndiensten beperkt het aan tal echter tot rond de 360. En in die versie zal de 747 ook voor FIT gaan vliegen. Reisorganisatie „De Magneet" tekende een kontrakt voor deze chartervluchten. Voor Soest kunt u terecht bij Reisbureau Gerth, Laanstraat 66, Soest, telefoon 2683. r ★★llr In een van de geschriften van de Griekse wijsgeer Plato, dat helaas niet volledig bewaard is gebleven, wordt gesproken over een zeer groot eiland, Atlantis ge naamd, dat tijdens een verschrikkelijke natuurramp door de zee verzwolgen zou zijn. Steeds is dit verhaal beschouwd als een legende, waarvoor nooit enig tastbaar bewijs geleverd werd. Daarin is nu verandering gekomen, want onderzoekingen met radiokoolstof C 14 tonen aan, dat er in de tijd, waarin Plato zijn verhaal laat spelen, inderdaad grote natuurrampen hebben plaatsgevonden. Er is toen een zondvloed geweest, die enorme stukken land moet hebben weg geslagen, gepaard gaande met ongeloof lijke aarbevingen. De heftige slagregens, die toen ontstonden zullen talrijke spo ren, die het bestaan van Atlantis hadden kunnen bevestigen, hebben weggespoeld. Het onderzoek met koolstof C 14 De ontdekking van het atoom, en het daarmee samenhangende onderzoek, bracht aan het licht, dat er eest wet is, volgens welke alle elementen die we kennen, zich na een bepaalde tijd halve ren. Als bijvoorbeeld in een stof zich 1000 atomen van een bepaald element bevinden, dan zal na een bepaalde tijd daar nog maar de helft, 500 atomen van over zijn. De verdwenen helft heeft zich omgezet in een andere stof, de blijvende helft halveert zich weer na een even lange periode. Het element thorium b.v. heeft een hal veringstijd van 24 dagen. Als we dus in een brok materie 1 atoom thorium vinden, dan waren er 24 dagen daar voor nog twee en 48 dagen ervoor vier, enz. Nu is die halveringstijd bij de 102 ele menten, die we kennen, sterk verschil lend. De kortste halveringstijd heeft po- lonium met 0.0001 seconde. Uranium daarentegen heeft 4,5 miljard jaar nodig. Als we dus een element kenden, dat bij na overal in voor kwam, en een lange halveringstijd had, dan zouden we kun nen berekenen, hoe lang een stuk ma terie bestaan had. En zo'n element is er. Het is radiokoolstof C 14, dat bijna in alle aardse zaken voorkomt en 'n halve ringstijd van 5570 jaar heeft. Metingen van schelpen Er waren al veel vroeger schelpen in een woenstijn gevonden, en de vraag was, hoe die daar gekomen waren. Want waar schelpen zijn, daar moet zee geweest zijn. Het aantal fossiele schelpen, in ge steenten bewaard, was te groot, om van ver gelegen gebieden door mensen mee genomen te zijn. Toen ze op koolstof C 14 werden onderzocht, kwam vast staan, dat ze tussen 13.000 en 11.000 jaar oud moesten zijn. In die tijd moeten er zeeën geweest zijn, waar nu land is, want midden in woes tijnen zijn ook schelpen en andere fossiele zeedieren gevonden. Mede door andere aanwijzingen wisten we, dat er in die tijd grote klimatologische ver anderingen plaatsgevonden moeten heb ben, en het peil van de oceanen moet toen meer dan honderd meter gestegen zijn! En Plato dateert zijn verhaal over het verdwenen Atlantis 12.000 jaar terug, precies in die periode van de grote ver andering. Dat was de grote ontdekking, een eerste indirekt bewijs van het bestaan van Atlantis. De oorzaak De enorme stijging van het peil van de oceanen vond zijn oorzaak in het smel ten van de ijsmassa's die het vasteland grotendeels bedekt-hebben. Deze ijstijden treden met een tussentijd van 250 mil joen jaar op, waarin de ijsmassa's zich vormen, om daarna weer te verdwijnen. Ze zijn te wijten aan een kleine wijziging van het kernproces dat in de zon plaats vindt, waardoor de temperatuur op aarde zoveel verandert, dat zulks kan gebeuren. Het bestaan van tenminste 4 ijstijden is geologisch bewezen, en wij zitten bijna in het midden van een vijfde, al zal het nog een paar miljoen jaar duren, voor er weer ijsmassa's gaan ontstaan. Maar niet alleen wetenschappelijk wordt er gewag gemaakt van een zondvloed, die uiteraad ontstond, ook alle religies op aarde van alle volken spreken er van. Het onderzoek met koolstof C 14 is nog maar pas op gang, en er zullen nog veel dingen onderzocht moeten worden, die nog meer aanwijzingen zullen gaan ge ven. Andere bewijzen Een van de andere indirekte bewijzen voor het bestaan van Atlantis buiten het verhaal van Plato en ook ander verhalen en het koolstof-onderzoek, werd ont wikkeld in Zuid-Amerika. In het ge bied van de reeds lang uitgestorven Mayavolken is namelijk geen jade in na- tura aanwezig. Jade is een groenachtige steensoort, die door de Maya hoger ge waardeerd werd dan goud, maar die van duizenden kilometers ver aangevoerd Verliefd. Drukwerk voor leder» gelegenheid, ook voor Uitgebreide ooOeetle Vaa Weedei tl mat 29a - Soeat Telefoon 021M-28M-5154 moet zijn. Hoe kwamen zij er aan? Ze schijnen er oorspronkelijk beslist geen gebrek aan gehad te hebben, want ze maakten er enorme beelden mee. Later zijn die ech ter in stukken gesneden, waarvan weet beelden werden gemaakt. En hoe ver der we in de tijd groeven, hoe kleiner de stuken jade werden. Deden ze dat omdat er geen jade meer aangevoerd werd? De gevonden stukken, afkomstig van grotere beelden, hebben een leeftijd van 12.000 jaar, wees het koolstof C 14 on derzoek uit. Het Is lang niet ondenkbaar dat de mensen van Atlantis jade aan de aya verkochten, totdat hun land ver zwolgen werd. Toen kregen de Maya's geen jade meer, en werden zij gedwon gen de grote beelden te verdelen. Natuurlijk zijn dit allemaal indirekte be wijzen, maar de tastbare zullen waar schijnlijk eens gevonden worden op de bodem van de oceanen, die ze nu nog bedekken met miljoenen kubieke meter zeewater. Wat nu in Oost-Pakistan gebeurt heeft veel overeenkomst met het drama Bia- fra: slachtpartijen begeleiden de geboor te staat van een volk dat maar amper in staat kan zijn die strijd te winnen. Merkwaardigerwijs is echter de belang stelling en het medeleven in het westen aanzienlijk minder dan indertijd toen de Ibo's in Nigeria hun wanhopige strijd leverden. Merkwaardigerwijs, want het treurspel van Bangla Desh kan veel ern stiger gevolgen hebben. Maar misschien is men er te zeer aan gewend dat ram pen Oost-Pakistan teisteren. In novem ber was dit de vloedgolf die meer dan een half miljoen mensen het leven kost te. Maar intussen is het bevolkingsaantal al weer op het oude peil. Dat is waar schijnlijk de grootste ramp voor het land van de Bengali's: de bevolkingsexplosie hier beneemt haast alle uitzicht op een enigszins redelijke toekomst. Wanneer Nederland meent al dicht be volkt te zijn, in Oost-Pakistan leven per vierkante kilometer gerekend bijna drie maal zoveel mensen samengepakt: 75 miljoen op een gebied dat maar nauwe lijks twee keer zo groot is als de Bene lux. En voor het jaar 2000 zal dit aantal verdubbeld zijn ook al wordt nu terstond met het ingrijpenendste programma van geboortenbeperking begonnen. Dergelijke programma's zijn wel be raamd maar tot uitvoering kwamen ze niet, voornamelijk om psychologische re denen. De Oost-Pakistani's kregen de indruk of de vreemdelingen van West- Pakistan, de Punjabi's, er alleen maar propaganda voor maakten om te voorko men dat de Oost-Pakistani's de meerder heid van de bevolking zouden gaan uit maken, wat ze inmiddels overigens toch al doen. Dit wantrouwen, al dan niet misplaatst, tekent de absurditeit waarmee indertijd alleen op basis van het moslim-geloof deze twee ver-uiteenliggende gebieden tot één staat werden verenigd. Ver-uit- eenliggend ook door de aard van de mensen. Punjabi's worden nu uit wraak vermoord door Bengali's en omgekeerd, opnieuw een aanwakkering van wederzijdse haat die toch al te fel was. De verschillen liggen er ook in de eco nomie. West-Pakistan is naar Aziatische begrippen rijk bedeeld met industrie, Oost-Pakistan moet voornamelijk leven van de jute-oogst, een produkt waaraan een wereld vol industrieel vervaardigde synthetische vezels hoe langer hoe min der behoefte heeft. Die bevolkingsexplosie en die econo misch zwakke positie die daardoor steed# zwakker wordt, bieden weinig vooruit- zchten voor een bloeiende zelfstandige staat Bangla Desh. Onder Brits bestuur is een tijd lang de band nauwer aangehaald met West-Ben galen, een samenleven dat kapot ging aan de verschil in religie. De moslims konden niet vreedzaam sa menleven met hindoe-broeders, die nu in India leven. Die Indiase Bengali's hebben hun eigen deelstaat, waarin de Peking-gezinda communisten een zeer sterke positie in nemen. Men vreest daarom niet alleen dat India en Pakistan over Bengalen in oorlog kunnen raken als New Delhi geen kans ziet zijn Bengali's ervan te weer houden hun stamverwanten aan de an dere kant van de grens tehulp te snel len. Zelfbestuur Volgens de Pakistanen zijn al Bengali's uit India de grens overgeslopen om guer rilla te gaan voeren in Oost-Pakistan. Bovendien kan men ervoor gaan vrezen dat ook de Chinezen betrokken gaan ra ken in de vrijheidsstrijd van de Benga li's. Als die zich in de steek gelaten voelen door alle anderen zal hun iedere hulp uit Peking welkom zijn en de volgelin gen van Mao zijn graag bereid revolutio naire guerrillastrijders te helpen. De Russen die nu hun verbolgenheid jegens de Pakistaanse regering openlijk uiten doen dit waarschijnlijk ook omdat ze die ongewenste ontwikkeling aan de kim zien. Een burgeroorlog in het toch al explo sieve gebied van India, Pakistan en Bur- ma met China vlak bij is al onbehaaglijk schouwspel. Wordt het inderdaad een langgerekte vrijheidsoorlog volgens Viet namees model dan is het vooruitzicht nog minder aanlokkelijk. Men zou wensen dat de Punjabi's en Pathanen van West-Pakistan alsnog tot een akkoord zouden komen met de Ben gali's waarbij deze de door hen ver langde mate van zelfbestuur krijgen, iets waar bijvoorbeeld sjeik Moejiboer Rach- man voor is, al is het alleen maar om dat het betrekkelijk dun bevolkte West- Pakistan haast onmisbaar is om de enor me overbevolking van Oost-Pakistan te helpen opvangen. Dat zou de redelijkste oplossing zijn, maar in de vechtsfeer maakt de rede doorgaans niet zoveel kans. rh Het Ned. Hervormd psychiatrisch centrum vraagt voor het opleidingscentrum een Haar taak zal o.m. omvatten: het notuleren van ver gaderingen, het bijhouden van leerlingendossiers, het typen van correspondentie, lesroosters, enz. Schriftelijke sollicitaties te richten aan de directie van Zon en Schild, Utrechtseweg 266 te Amersfoort.

Soester Courant | 1971 | | pagina 11