E 0olitico NA DE SLAG Ledenvergadering Kon. Ned. Ver. E.H.B.0. afdeling Soest Ziekenauto reed 1004 ritten Uitgekeken wordt naar een nieuwe behuizing INFLATIE-KLIMAAT Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Werkzaamheden aan het instruetiebad gaan razendsnel VOOR HEM! SAFARI-PAKKEN PANTALONS v.a. 49. SHIRTS en TRUITJES v.a. 24.95 Uitgebreide riemen collectie v.a. 19.50 Doortrekken Ossendamweg naar Vondellaan in vergevorderd stadium BEZIT Niet hetzelfde als eigendom DEN HAAG 4 MEI HERDENKING VIETNAM SLACHTOFFERS Inlichtingen Wereldwinkel Soest KUNT NIET ALLES WETEN WASIEL STEITNER Inwoonster van Soest exposeert in Willemstad GALLEN KAMPPELS WEG HOEK SOESTERBERGSESTRAAT •SOEST- Het is weer voorbij en de storm is geluwd, wat werd er getrokken, wat werd er geduwd, vijanden hebben hun stelling verlaten, vrede getekend, er valt weer te praten. Er is nu geen strijd meer te zien op de buis, geen indringend spreker met onrust in huis, er zijn er gevallen op 't veld van de eer, partijen die hebben geen kamerlid meer. Er zijn er die boekten een zetel als winst, en gingen van twaalf op dertien in 't minst, er bléven gelijk, en geen winst, geen verlies, al gaven ze: „Stem-oprlijst-zoveel" advies. Er kwamen er uit de schaduw naar voren, wachten een plaats waar zij denken te horen, er zijn er verbitterd, er zijn er verblijd, er zijn er bekaf door het heetst van de strijd. Gewond is de ene,,, kreeg menige schram, terwijler dë and're aan 't'bloedbad' ontkwam, maar 't is nu ^gestreden, de slag is gestaakt, en ied're partij heeft balans opgemaakt. En wij als de kiezers, wij waren in tel, zo dringend verzocht: „Kom- toch op het appél", het tijdstip was daar dat met ons gevoelen men rekening hield, 't ook zo zou bedoelen. De tijd vóór de uitslag, de tijd dat alleen wij werden begrepen, en dat 't algemeen nog even aan bod kwam; na nu zal blijken, of w'op de partij ons toch nog verkijken. SCHOONHEIDSSALON „<=Anö -Qiliott" Varenstraat 69 - Soest - Telefoon 4521 Ter kennismaking: Een complete gezichtsbehandeling (massage, epileren, masker, make-up) voor 8,50 (nor male prijs ƒ13,50);. En/of een lichaamsmassage voor 13,50 (normale prijs 18,50). Dinsdag j.1. werd de jaarlijkse algemene ledenvergadering van de EHBO afdeling Soest gehouden. De voorzitter, de heer H. E. J. Smit heette de aanwezigen welkom en sprak zijn voldoening uit over de groei van de afdeling. Hij memoreerde de beide in het afgelopen jaar overleden leden de heer C. Klomp en de heer A. Luijben. Aan hen heeft de afdeling Soest veel te dan ken. Zij hebben er aan medegewerkt dat de afdeling een bloeiende vereniging is, die bruist van activiteit. In groter verband, aldus de hee.' Smit, mag de nationale EHBO zich verheugen in een steeds groeiende belangstelling. Verheugend is het feit, dat ook de auto riteiten steeds meer van het belang van een goede eerste hulpverlening bij on gelukken doordrongen raken. Een geheel nieuwe regionale opzet van het landelijke ambulancevervoer zal hiervan binnen kort de afspiegeling zijn. Gemeentelijk ambulance vervoer Op de vorige vergadering werd reeds mededeling gedaan dat er een einde ging komen aan tiet 40-jarig ambulance-ver voer door de plaatselijke afdeling van de EHBO. Vorige week, aldus de voorzitter, werd op het gemeentehuis door wethouder K. de Haan een advies-commissie geïnsta- leerd, die het college van burgemeester en wethouders zal gaan adviseren om te komen tot het régelen van het'gemeen telijk ambulancevervoer. Hij verwachtte dat nog dit jaar het EHBO embleem op de ziekenauto zal worden vervangen door het gemeentewapèn van Soest. Alhoewel met efiigë weemoed afstand gedaan wordt van deze 'dienstverlening, mag toch gesteld worden dat de verantwoor ding voor deze- omvangrijke taak te zwaar is voor een afdelingsbestuur- Ge durende de ruim veertig jaar van haar bestaan .kocht hetbestuur in opvolging zeven nieuwe ambulances, waarvan de eerste amper 7000,kostte en de laat ste ruim een'halve ton. Nieuw gebouw Alhoewel het Verenigingsgebouw nog niet verkocht is, moet men er toch reke ning mede gaan houden dat dit kan ge beuren." Het bestuur zoekt dan ook naar stig naar eenr nieuw onderkomen om straks niet plotseling „dakloos" te zijn. Besprekingen over het medegebruik van en deelname in .de exploitatie van een plaatselijk wijkgebouw zijn gaande. Met hei oog op de nog niet afgeronde besprekingen kpn de voorzitter hierover geen nadere mededelingen doen. Dank bracht hij bij voorbaat reeds aan de heer en mevrouw Roeten voor de in de afge lopen tien jaar ondervonden gastvrijheid. Veel werk staat ons te wachten, aldus besloot de heer Smit zijn reden. Werk, waar we met enthousiasme de schouders onder willen zetten, met als doel de ver dere uitbouw van de afdeling Soest. Notulen en jaarverslagen De notulen van de ledenvergadering van het jaar 19.79,. voorgelezen door mevrouw Verkade en» j}?t .jaarverslag van dè se cretaresse - mevrouw C. van Kootén-de Zoete werden onveranderd goedgekeurd. De beide dames werden voor het vele werk voor de vereniging verricht door de voorzitter dank gebracht. Ook het financieel jaarverslag van de Juist nog bij het scheiden van de parle mentaire markt zag minister Witteveen zijn wet op de inflatiekorrektie aange nomen. Dit betekent dat met ingang van 1972 de progressieve belastingtarieven automatisch zuilen worden aangepast bij de geldontwaarding. De overheid zal dus niet meer vanzelf sprekend- van de inflatie profiteren. Het nu aanvaarde systeem is eigenlijk het spiegelbeeld van een loonindex, die tot gevolg heeft dat de lonen automatisch worden aangepast aan een prijsstijging. De nu aanvaarde wet heeft nogal wat strijd gegeven omdat de combinatie PvdA-PPR en. PSP er de voorkeur aan gaf hiervoor van jaar tot jaar een rege ling te treffen. Deskundigen zijn van mening dat de heffing van direkte belastingen de grens der mogelijkheden heeft bereikt. Ook minister Witteveen en staatsecretaris Grapperhaus zijn deze mening toegedaan. Het r\u aangenomen wetsontwerp geeft nog geep 'garantie dat de. voortgaande belastingverhoging wordt afgeremd. Er is nog zoiets als heffing van de z.g. wie- beltax en wij kennen in ons land ook bet systeem .van tijdelijk buiten werking stellen van bepaalde wetten. Voorts wordt met "al die automatische aanpas- singe aan de inflatie wel een deel van de inflafiégevolgen weggenomen, maar het kwaad zelf blijft bestaan. Wij worden voorbereid op een voortdu ren van het inflatiegevaar en die ge dachte werkt op zichzelf al als een sneeuwbal. Wij moeten derhalve hopen dat de nieuwe regering zich met alle kracht zal werpen op het probleem van de waardedaling van het geld. Gebeurt dit niet, dan zullen er in de komende jaren ernstige maatschappelijke versto ringen optreden. v.h. H. W. VELLINGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. PRISMA bijou .Jade Rhodoniet Lapis Lazuli Tijger oog Nieuwe horlogemode! Wijzer plaat in .de kleur van edelstenen. penningmeesteresse mevrouw M. Wie mans-Hendriks werd goedgekeurd. Uit dit verslag bleek dat op de SOWI-beurs zich 132 nieuwe donateurs hadden opge- 3aarbjkse collecte bracht 7 6.683,82 op. Aan giften werd 1350,— ontvangen. De heer Smit bedankte haar voor het vele werk dat zij voor de boekhouding verrichtte en voor de voortreffelijke or ganisatie van de jaarlijkse collecte. De kascommissie verklaarde bij monde van de heer v. Rensen dat alle beschei den in orde bevonden waren. Het verslag van de commissie van mate riaal en hulpverlening werd uitgebracht door de heer W. J. Hilhorst en betrof alle hulpverlening bij sportwedstrijden enz. Ziekenauto maakte 1004 ritten In 1970 heeft de ziekenauto 21104 km ge reden in totaal 1004 ritten. Dit betrof on dermeer 129 ritten in verband met on gevallen. In aansluiting hierop bedankte de voor zitter mejuffrouw Van Herwaarden voor het vele werd dat zij in de afgelopen 41 jaar voor het ziekenvervoer had ver richt. Zij hield hiervan de gehele admi nistratie bij, zorgde voor de rekeningen en dat de ritten betaald wérden. Zij re kende af met de ziekenfondsen, had con tact met. het gemeentehuis voor de af wikkeling van het vervoer van verkeers slachtoffers, hield toezicht op het on derhoud van de wagens en had een groot aandeel in de beraadslagingen bij de. aanschaf van nieuwe wagens. Voor. bét vele werk kreeg zij enige cadeaux aan geboden. Bestuursverkiezing De aftredende bestuursleden, mevrouw J. C. Verkade-Bodt, mevrouw M. Wie mans-Hendriks en de heer C. J. Verkleij werden allen herkozen. Uitreiking diploma's De heer Smit reikte vervolgens aan de 37 vorige week geslaagden het voorlopig diploma uit. De heer Klomp en de dames Verkade en Beens werden door hem bedankt voor de assistentie welke zij verleenden bij de opleiding voor het examen en de instruc tie van de gediplomeerden. In de kascommissie 'werd benoemd de heer Vredeveld. De vergadering ging accoord met de ver hoging van de contributie van 13,tot 15,Na een zeer geannimeerde rond vraag sloot de vooi'zitter de vergadering met een oproep vooral de nieuwe cursus in' oktober te komen bezoeken. Nog maar enkele weken geleden „hapte" wethouder K. de Haan de eerste vier kante meter grond uit het terrein aan de Waldeck Pyrmontlaan, op de plaats waar het instruetiebad gaat komen en nu lijkt het er al op of op diezelfde plaats al maanden gebouwd wordt. De specialisten op het gebied van zwem bad-bouw, Aannemersbedrijf Marcel Muyres, is met enorme voortvarendheid met de bouw begonnen. Als een goed lo pende machine volgden de voorbereidin gen elkaar op, er wordt gebouwd met systeem. Terwijl men de ene dag nog druk bezig was met het oprichten van een enorme bouwkraan, functioneerde die kraan de volgende dag volledig, en is doorlopend in gebruik bij het storten van de eerste kubieke meter beton. In de grote tent op de achtergrond is men, vrij van elke weersinvloed, met verschil lende andere werkzaamheden bezig, die het mogelijk maken dat zonder enig tijd verlies doorgebouwd kan worden. Nieuwe kwaliteit Drie nieuwe modellen Nieuwe mode kleuren Modieuse modellen Kleuren: bordeaux; kaki; stopverf; oud-roze; staal-blauw Nieuwe kleuren Fancy Franse halve mouw Lange mouw Nadat de riolering is aangebracht, is men direct begonnen met de bestratings werkzaamheden van de weg dié de Os sendamweg gaat vervangen. Dé aanslui ting met de Oude Utrechtseweg is ver anderd, een verandering die nu al duide lijk zichtbaar wordt door de ligging van de trottoirbanden. De foto laat zien dat de nieuwe weg niet alleen een betere aansluiting gaat geven met de Birkstraat, maar ook een be langrijke verbetering is in vergelijking met de gevaarlijk smalle oude Ossen damweg. HORLOGERIE Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 proces gevoerd over het bezit. Indien de bezitter de zaak van de eigenaar op vordert, dan kan de eigenaar deze vor dering niet afwijzen met een beroep op het feit dat hij eigenaar is. Bezit en eigendom zijn namelijk onafhankelijk van elkaar. In dien de bezitter de zaak opvordert van de houder, dan wordt eveneens over het bezit geprocedeerd. Wint de bezitter dit proces, dan kan de eigenaar krach tens zijn eigendomsrecht de zaak van iedere houder, dus ook van de bezitter die de zaak in zijn macht heeft, opvor deren. De bezitter zal dan, waar hij een minder recht heeft dan de eigenaar deze heeft het hoogste recht voor de eigenaar de vlag moeten strijken. De aktie van de bezitter, de z.g. bezits- aktie, kan alleen ingesteld worden krachtens het bezitsrecht. De termijn is één jaar na de stoornis in het bezit of nadat de bezitter de zaak is ontnomen. In dit jaar verlopen dan is de bezitter geen bezitter meer en is dus de bezits- aktie vervallen. Een voorbeeld Tot goed begrip van de verhouding tus sen eigendom en bezit willen wij op het volgende geval wijzen. A. is eigenaar van een perceel grond en B. is bezitter daarvan. A. wil zichzelf recht verschaffen en ontneemt B. di® grond. B. kan nu krachtens zijn bezits recht dat perceel grond van iedere hou der, dus ook van A. opvorderen. A. kan deze vordering niet bestrijden met een beroep op zijn eigendomsrecht. Het pro ces gaat nu over het bezitsrecht en dit wint B. Moet u jampotjes vullen, vul deze dan tot boven aan toe, sluit ze af met alu miniumfolie en keer ze dan om op een schoteltje. Laat de potjes zo afkoelen, eventuele lucht kan dan nog ontsnappen en u voorkomt schimmelen. Beeldjes van gips kunt u repareren met celluloselijm en bijwerken met gips. Na deze behandeling verven met olieverf na eerste het gips met wat lijnolie bestre ken te hebben, dan houdt de verf beter. Koperen munten kunt u reinigen met paraffine, zilveren met vliespapier en gouden met een krijtpapje. Kopergroen kunt u verwijderen met ammoniak. Wanneer man en vrouw beiden hun werk hebben en daar inkomstenbelasting van betalen, huldigt de belastingdienst de stelling dat men en vrouw één zijn. Het inkomen van man en vrouw wordt samengevoegd en van dat bedrag wordt belasting geheven" jaloezieën en horren WONINGINRICHTING Alb. Hahnweg 15 - Soest - Tel. 3469 Welke rechten Het bezit geeft de volgende rechten: 1. de bezitter heeft het genot der zaak; 2. de bezitter te goeder trouw kan door verjaring eigenaar worden; 3. de bezitter kan de zaak van iedere houder (detentor) opvorderen, tenzij deze houder zich op een recht kan beroepen, waardoor de bezitter de zaak niet in zijn macht kan verkrijgen (b.v. de houder heeft een recht als huurder). De bezitter kan de zaak desnoods van de eigenaar opvorderen. Er wordt dan een De woorden bezit en eigendom worden in het dageljjks leven meestal als synoniem beschouwd, doch op het terrein van het recht moeten we de begrippen eigendom en bezit scherp onderscheiden. Thans gaan we spreken over het bezit. Bezit is de feitelijke macht over een zaak, welke door het recht beschermd wordt. Bezit is de heerschappij over een zaak met de wil, dus met de bedoeling om die heerschappij als eigenaar uit te oefe nen. De bezitter kan tevens eigenaar zijn, doch voor het bezit is het niet nodig dat de bezitter tevens eigenaar is. Bezit bevat dus twee faktoren: feitelijke heerschappij en de wil om deze als een eigenaar uit te oefenen. Detentieof houderschap In de eerste plaats een enkei woord over de feitelijke heerschappij. Deze kan door dè bezitter persoonlijk maar ook door een ander in zijn naam worden uitge oefend. De bezitter b.v. bewoont het Begin april werd in Willemstad-Curagao een tentoonstelling geopend van mevr. Anna Rommers-de Bree, inwoonster van Soest. Zij exposeert daar, op uitnodiging, uitsluitend wandkleden. Oorspronkelijk hield zij zich alleen be zig met het maken van poppen en ging er later pas toe over in twee dimensies te werken. Haar werk valt onder wat men noemt „naieve kunst". Deze is vaak van zo'n eenvoudige schoonheid, dat menig acade misch gevormd kunstenaar er jaloers op is. De naïeve kunstenares benadert de al ledaagse werkelijkheid. In een wereld, waarvan -de zin verloren schijnt en waar de samenhang der dingen niet meer grijpbaar is, lijkt de wereld van het ge wone, de alledaagse wereld, het grootste wonder: onverstoorbaar en onwrikbaar gaat het leven in deze kunst verder, zo als het altijd is gegaan. Op deze wijze kan slechts iemand schil deren, voor wie de werkelijkheid niet tot probleem is geworden. Zo maakt Anna Rommers-de Bree haar wandkleden. Haar werk straalt een eerlijke harmonie uit, waarnaar men met genoegen kijkt. De vreugde van het leven, de mensen, dieren en dingen zoals zij altijd zullen voortbestaan worden ons door haar op een blijde en eerlijke manier getoond. Dat men ook buiten onze grenzen deze kunst ten volle aanvaardt en waardeert, bewijst deze tentoonstelling op Cura^ao. huis dat hij bezit, zelf. In dat geval oefent hij de heerschappij persoonlijk uit. Heeft hij het huis echter verhuurd, dan oefent hij de heerschappij over het huis uit door middel van de huurder. In de tweede plaats moet de tweede faktor van het bezit: de wil als eigenaar, nader onder de loep worden genomen. De wet onderscheidt hier tweeërlei. We kunnen houder van een zaak zijn, waarhij we blijkens de rechtsverhouding waarin we ons bevinden, erkennen dat een ander eigenaar van de zaak is, b.v. de huurder, de bruikiener, pandhouder enzovoort. In al die gevallen pretendeert de houder van de zaak -niet dat hij eigenaar is, want dat zou in strijd zijn met het feit dat hij huurder, bruikiener enz. is. We spreken in die gevallen niet van bezit maar van detentie of houderschap; de huurder enz. is detentor of houder. We kunnen ook bezitter van een zaak zijn: we pretenderen dan dat we eige naar van de zaak zijn, bijv. iemand heeft haar gekocht, in ruil ontvangen óf ten geschenke gekregen. De wil om eigenaar te zijn blijkt dan uit het kopen, ruilen enz. Voor het bezit is niet nodig dat we wer kelijk eigenaar zijn, het is voldoende dat we de heerschappij over de zaak uitoefe nen als waren we eigenaar, ergo we hebben de wil om eigenaar van haar te zijn. Meestal zijn het bezit en de eigendom in één persoon verenigd; noodzakelijk is dat echter niet. Zo kunnen b.v. drie per sonen met een zaak in relatie zijn. A. als eigenaar B. als bezitter en C. als deten tor (b.v. huurder) van een huis. Het bezit kan op twee wijzen worden verkregen: 1. door bezitsovergang (deze heeft plaats door erfopvolging of door bezitsover dracht) en 2. door inbezitneming. Bezitsoverdracht geschiedt b.v. als iemand die bezitter van een zaak is, haar aan een ander verkoopt en daarna le vert. De koper wordt dan bezitter. Hier bij is denkbaar dat de koper ook de fei telijke macht over de zaak krijgt, maar nodig is dit niet. Het is ook mogelijk dat de verkoper de zaak als huurder of anderszins (in het algemeen als detentor) onder zich houdt. De inbezitneming heeft plaats indien ie mand met de bedoeling om zich als eige naar te gedragen, een zaak in bezit neemt, b.v. iemand annexeert een stuk grond door de uiterlijke afscheidingen zoals een schutting of een hek te ver plaatsen. Indien iemand een huis ver koopt en levert', terwijl hij geen eigenaar daarvan is, dan wordt de koper ook geen eigenaar, omdat het beginsel geldt dat iemand niet meer rechten kan overdra gen dan hij zelf heeft, doch de koper kan wel bezitter worden. Te goeder en te kwader trouw We onderscheiden bezit te goeder trouw en bezit te kwader trouw. In het eerste geval meent de bezitter dat hij eigenaar is, in het tweede geval weet hij dat hij de eigenaar niet is. De goede of kwade trouw wordt bepaald naar het moment van de bezitsverkrijging. In de regel is het bezit en de eigendom van een zaak in één hand. Dit is het normale, dat de bezitter tevens de eige naar is. Het abnormale, dus de uitzon dering, is dat de bezitter niet tevens de eigenaar is. Dit is b.v. het geval als de verkoper van een huis niet over de eigendom kon beschikken of de over schrijving van de koopakte in de open bare registers ten hypotheekkantore abusievelijk achterwege is gebleven.

Soester Courant | 1971 | | pagina 13