Soest toen - Soest nu Dinsdag 4 mei 1971 49e jaargang no. 34 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 De heer J. G. van Huissteden voorzitter winkeliersvereniging Soest Enquette onder alle Soester winkeliers over maandagsluiting UNICEF IN HET ZILVER Wethouder I(. de Haan onderscheiden Dodelijk ongeval op de Stadhouderslaan RUSSEN DOORBREKEN OMSINGELING Het oog gericht op Zijlstra's koude douche inbraak bij Radio De Jongh opgelost Op heterdaad Schade viel mee Bromfiets meegenomen SOESTEROTOPRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Met grote meerderheid werd donderdagavon 29 april de heer J. G. van Huissteden gekozen tot opvolger van de heer A. H. F. Smit als voorzitter van de winkeliers vereniging „Soest". In zijn dankwoord zei de heer Van Huissteden ervan overtuigd te zijn zijn taak alleen met hulp van de andere bestuursleden goed te kunnen volbrengen. Hij zag als z\jn eerste taak alle winkeliers samen te brengen in de winkeliersvereniging. In de vacature van de heer J. C. A. Meeder werd gekozen de heer W. van Hall jr. De heer Smit, die deze vergadering voorzat, dankte de heer Meeder voor het vele werk dat hij in het belang van de vereniging had verricht. De vergadering werd door een derde deel van de aangesloten leden (96) be zocht. Enkele berichten van verhinde ring, onder andere van de heer J. Wes- sels, waren binnengekomen. Ook enkele bedankjes voor het lidmaatschap van de vereniging. „De opgegeven argumenten hiervoor kloppen niet", aldus de voor zitter, „maar het zal moeilijk zijn ieder te overtuigen dat achter de schermen veel werk wordt verzet, waarvan de voordelen nu al blijken of in de toe komst nog zullen blijken". Jaarverslagen De notulen van de vorige vergadering en het jaarverslag van de secretaris de heer B. Baar, alsmede het jaarverslag van de penningmeester, de heer F. J. v. d. Hulst, werden onveranderd goedgekeurd. Bij de voorgelezen notulen lichtte de heer Smit toe, dat wat betreft de intocht van Sint Nicolaas, binnenkort gesprek ken gevoerd zullen worden, die de be lofte inhouden dat de intocht dit jaar die van de vorige jaren verre zal over treffen. Bij monde van de heer F. v. d. Hoven, verklaarde de kascommissie dat alle be scheiden van de penningmeester in orde waren bevonden. In de kascommissie werd gekozen de heer G. Verkade, terwijl de heer A. Wijnands als reserve aan deze commissie werd toegevoegd. Enquette maandagsluiting „De winkelsluitingswet", aldus de heer Smit, „kent alleen de halvedagsluiting op een door-de-weeksedag". Nu de be- J. G. VAN HUISSTEDEN, de nieuwe voorzitter. Hoeveel kinderen werden er in Neder land geboren op 11 december 1946? La ten we zeggen, dat 't er 500 waren. Daar van zijn er vandaag de dag nog 488 in leven. Die wonen alleenmaal in huizen, ze worden goed gevoed en gekleed, er is genoeg doktershulp als ze ziek zijn en ze zijn allemaal naar school gegaan. Hoe zit dat met 500 kinderen, die op diezelfde dag werden geboren in een ont wikkelingsland? Daarvan leven er nog ongeveer de helft. Van die 250 kindéren zijn er waarschijnlijk zo'n 100 naar school gegaan, meestal niet langer dan drie jaar. Hun levenskansen zijn klein; gemiddeld zullen ze niet ouder worden dan een jaar of vijftig. Ze staan bloot aan veel gevaren: ondervoeding, te wei nig medische zorg, armoede, onwetend heid. Unicef, het Wereldkinderfonds, heeft sinds 11 december 1946 toen het zelf geboren werd als kind van de organisatie van de V.N. miljoenen van zulke kin deren gered van de hongerdood en be schermd tegen de gevaren, die hun leven en hun ontwikkeling bedreigen. Daar om herdenkt Unicef nu zijn 25-jarig bestaan. Met. voldoening, maar ook met grote bescheidenheid, want er blijft nog zo ontzettend veel te doen in de volgen de jaren. In ons land vraagt Unicef ter gelegen heid van zijn 25e verjaardag speciaal aandacht voor betere gezondheid voor de kinderen in Indonesië. Wie daar meer van wil weten, hoeft niets anders te doen dan 1,50 over te schrijven op giro 7515 ten name van Unicef, DE Haag. U krijgt dan een uitvoerige, geïllustreerde brochure met. interessante bijzonderheden over dit gezondheidsproject langen ver. „Smitshof" een aanvraag voor een koopavond heeft ingediend bij het gemeentebestuur, heeft het bestuur van de Winkeliersvereniging menen te mogen adviseren dit voor geheel Soest in te voeren. Uit een enquette over de koopavond en de middagsluiting, gehouden door de Kamer van Koophandel, die gehouden werd buiten medeweten van de winke liersvereniging om, (ze schijnen ons daar officieel niet te willen kennen, aldus de heer Smit) waren frappante verschillen naar voren gekomen, vergeleken bij de resultaten van een half jaar eerder. Van de 264 door de K.v.K. verzonden formulieren was 55,3 (146 stuks) te rugontvangen. 105 winkeliers uit Soest waren vóór, 38 hadden geen mening en slechts 3 waren tegen een koopavond. De gemeente zal naar aanleiding van een advies van de Kamer van Koophandel zich hieromtrent laten informeren door de huisvrouwen verenigingen en de vakvereniging. Hiervan op de hoogte .ijnde, heeft het bestuur van Winkeliersvereniging een eigen enquete gehouden over personeel. Van de 199 personen in loondienst ble ken er 176 als winkelpersoneel werkzaam te zijn. Hiervan waren er slechts 3 geor ganiseerd. Ook hadden de heren Smit en Van Huis steden vorige week een groot aantal klanten mondeling enige vragen gesteld betreffende winkelsluitingsdagen. Op de vraag „welke dag sluiten" was het re sultaat bij de heer Van Huissteden 62 maandag, 2 dinsdag, 21 woensdag, 1% zaterdag en 14% geen mening. Bij de heer Smit had deze vraag het volgen de resultaat: voor maandag 52 heren en 63%, dames voor dinsdag, donderd. of vrijdag 14 dames, voor woensdag 2 heren en 19 dames, geen mening 46 heren en 4 dames. De heer Van Huissteden had bovendien de mening gevraagd over de koopavond. 72 voelde hiervoor, 28 had geen me ning. Van de 34 leden die de vergadering be zochten waren er 28 voor de maandag sluiting en 6 voor de woensdagsluiting. Dit alles had tot resultaat dat het be stuur meende wederom een enquete te moeten houden. De heer Smit maakte duidelijk, dat het gaat om de sluiting op maandag, vrij willig op maandagmorgen en, via een besluit van de gemeente, verplicht op maandagmiddag. Daaraan verbonden kan worden een „koopavond", waarvoor de gemeente toestemming moet geven. „Een Koopavond is niet tegen te hou den" aldus de voorzitter. „Natuurlijk zullen er problemen zijn, bijvoorbeeld bij de dienstverlenende bedrijven die tevens winkelverkoop hebben. De klant zal het echter opprijsstellen als er een einde komt aan de nu bestaande chaos. Als wij er allemaal achter gaan staan, zal iedere winkelier wel mee moeten doen. Ieder een is er mee gediend, de klant, het per soneel, dat een lang weekend op prijs stelt, en de winkelier, die het probleem verbonden aan de vijfdaagsewerkweek hiermede oplost." De enquete zal zo spoedig mogelijk uit gaan en gehouden worden onder „alle" winkeliers in Soest. Middenstandswarenhuis In februari werd opgericht de Coöp. Ver. Middenstandswarenhuis Soest G.A. i.o. Het bestuur van deze vereniging i.o. is De heer Kok overhandigde de scheiden de voorzitter naast een envelop met in houd, een cassette met langspeelplaten. bezig met de ontwerp-statuten. In een brief aan de gemeente heeft de vereniging zich als koper aangemeld voor 5000 m2 grond met een optie voor nog eens 5000 m2, in het toekomstig City plan. Wanneer een en ander werkelijk heid kan worden hangt geheel af van de beslissing van Ged. Staten met be trekking tot het City-plan. Wie er uiteindelijk in het warenhuis zul len deelnemen, zal ter beoordeling over gelaten worden aan een neutrale selec tie-commissie. 7 juni zal voor het vor men van deze commissie een gesprek plaats hebben met de heer De Regt uit Montfoort, rijksconsulent voor het mid den- en kleinbedrijf. Per 1 juli zullen de entreegelden voor nieuwe gegadigden herzien worden. Dat de opzet anders zal worden dan in Drie bergen staat wel vast. Daar heeft een Beleggringsmaatschappij voor de finan ciering zorggedragen, met alle gevolgen van dien. „In onze statuten zullen bepalingen worden opgenomen, dat overdracht van aandelen alleen aan middenstanders mag geschieden. Ook met het stemrecht zal hiermede rekening gehouden worden." Voor winkeliers uit Soesterberg zullen plaatsen beschikbaar zijn, al zal de se lectie-commissie, evenals voor alle an dere deelnemefs, advies uitbrengen. „Soesterberg behoort bij Soest en er is geen reden hiervoor andere maatstaven aan te leggen. Fouten die in het verleden gemaakt werden, mogen niet herhaald worden" aldus de heer Smit. In verband hiermede verwonderde hij zich er over, dat mondelinge zakelijke gesprekken over o.a. huizenbouw, welke gevoerd waren door winkeliers uit Soes terberg met de gemeente Soest, niet schriftelijk werden bevestigd. Voor aanmelding en informatie over het warenhuis, kan men zich v/enden tot de heer Schoemaker jr,, Eademaker- straat 27 in Soesterberg. De behandeling van de agendapunten 12 en 14, respectievelijk betrekking hebbend op Parkeerproblemen en de SOWI '72, i werden uitgesteld tot de vergadering in september. j Gemeentelijke Middenstands-contactcommissie In november heeft de gemeente besloten een adviescommissie voor middenstands zaken in het leven te roepen. Hierin zul len zitting hebben een vertegenwoordger van de R.K. Middenstandsvereniging, een vertegenwoordiger van de winkeliersver eniging Soesterberg, een vertegenwoor diger van de winkeliersvereniging Soest, een lid van een consumentenorganisatie uit Soest en een lid van de gemeenteraad van Soest. De functie van secretaris zal worden waargenomen door een gemeen teambtenaar. Namens de winkeliersver eniging Soest zal steeds de voorzitter in dezecontactcommissie zitting-hebben. De adviezen die door deze commissie worden utgebracht, kunnen een belang rijke bijdrage leveren in de besluitvor ming van de gemeenteraad. Afscheid van voorzitter Smit Het bestuurslid de heer J. Kok nam hierna officieel afscheid van de heer A. H. F. Smit, die om statutaire rede nen als lid moest bedanken. Hij memo reerde de vele moeilijkheden, die de heer Smit gedurende zijn twaalf jarig voor zitterschap was tegengekomen en had overwonnen. „Men heeft weinig doorzien wat u voor de middenstand in Soest heeft betekend. Het bestuur prijst zich gelukkig dat u als administrateur aan de vereniging verbonden blijft en dat u voorzitter blijft in de SOWI." Namens het bestuur bood hij een enve loppe met inhoud en een set grammo foonplaten aan. De moeder en de zus ter van de scheidende voorzitter ontvin gen bloemen. De heer Smit dankte de heer Kok voor aangeboden geschenken. Hij had met De heer K. de Haan, wethouder met „vele portefeuille's", zoals de burgemees ter in zijn toespraak zei, is benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. De bijbehorende versierselen werden hem donderdagmiddag uitgereikt. De heer De Haan deed in 1939 als vier entwintig jarige'zijn intrede in de ge meenteraad van Soest. Na een onderbreking door de oorlog, werd hij in 1945 in de noodraad be noemd, waarna hij op 13 juli 1946 tot wethouder werd gekozen. Over enkele weken is de heer De Haan dan ook 25 jaar zonder onderbreking wethouder van onze gemeente. Door een te late bezorging van de uit nodiging kon hem deze onderscheiding 's morgens niet worden uitgereikt, toen de burgemeester vier andere plaatsge noten de versierselen, behorende bij de hun verleende onderscheidingen, opspel de. veel plezier het vele werk gedaan. Dank bracht hij ook voor de muzikale hulde die de Soester Harmonie P.V.O. hem ge bracht had. „Ik sluit hiermede een van de meest leerzame perioden van mijn leven af. U kunt echter altijd een be roep op mij doen". Zich tot zijn opvolger de heer Van Huis steden richttend, sprak hij de wens uit dat deze zijn werk met succes zal ver richten. Na een korte rondvraag sloot de heer Van Huissteden de vergadering. Een verkeersongeval op de Torenlaan in Baarn beeft in de nacht van zondag op maandag het leven gekost aan de 25- jarige C. Ch. M. Schrijvers nit Soest. De lieer Schrijvers is vermoedelijk als gevolg van een te hoge snelheid met zijn auto uit een bocht gevlogen en tegen een boom gebotst. Toen de bestuurder met behulp van breekapparatuur uit het wrak was be vrijd, bleek hij reeds te zjjn overleden. De Russische wapenleveranties aan Egypte nemen vooral de laatste tijd een omvang aan waarover ongerustheid groeit. Niet alleen in Israël, maar ook en waarschijnlijk nog sterker bij de Ver. Staten en hun NATO-partners. Gesignaleerd zijn tal van eskaders MiG- 23-straaljagers, het modernste van het modernste wat, er in de Sowjet-Unie is. De streek bij de Aswan-dam is voorlopig voor toeristen verboden dit duidt erop dat hier reeksen SAM-3-raketten wor den opgetrokken. Wat er uit de romp van de talrijke Sowjet-schepen in de haven van Alexandrië komt is voorlopig nog een raadsel, al zullen spionnen daar snel genoeg achter zijn. In zeker zin maakt deze vloed van Rus sische wapens de toestand een stuk evenwichtiger. Wat de Israëli's tot dus ver hun overwinningen op de Egypte- naren bezorgde was hun superioriteit in de lucht, zowel door de kwaliteit van hun toestellen als door de grotere kunde van hun piloten. We mogen veilig aan nemen dat de Russen zelf de super- MiGs zullen vliegen, zoals ze ook de SAM-rakel i bemannen. In de eerste plaats is hei te duur materiaal om toe te vertrouwen aan de militairen van ge ring kaliber die Egypte heeft, maar bovendien is dit de enige manier om te garanderen dat ze niet anders gebruikt worden dan Moskou welgevallig is. Steeds meer invloed Intussen betekent dit wel dat de Israëli's zich niet meer kunnen permitteren maar raak te vliegen over Egypte, dat zich daardoor veilig kan voelen. Vrees dat de Russen in hun MiGs aanvallen is ook niet nodig: daarmee zouden ze de V.S. dwingen in te grijpen en daaraan heb ben ze beslist geen behoefte. Maar het betekent intussen wel dat Egypte thans zo'n beetje de Russen heeft gehuurd om het land te beschremën. Een situatie die naar verluidt al heeft geleid tot enige spanning aan de Egyptische legertop die zich meer en meer teruggedrongen voelt tot een positie van geen belang. Maar de huur zal wel betaald moeten worden en die is dat de Russische positie in het oosten van de Middellandse Zee hoe langer hoe sterker wordt. De vlooteenheden die hier onder dc sikkel-en-hamervlag opereren hebben in Egypte hun basis en vandaar uit ook hun paraplu van straaljagers. Een optimist die gelooft dat de Russen een dergelijke machtspositie waarmee ze door de „omsingeling" van de NATO zijn gebroken één, twee, drie zullen opgeven, ook al zouden Israël en de Arabieren snel lot een overeenkomst raken. De V.S. kunnen hun zesde vloot hier versterken wat ze doen en Israël ook wapens leveren wat ze doen maar terug draaien kunnen ze de Russische invloed hier niet. Jaarverslagen van de Nederiandsche Bank zijn volgens traditie geen stukken in hoerasfeer, maar zo somber als dr. Zijlstra dit keer schrijft waren ze nog maar zelden. Hij komt er uitgerekend hoewel dit toeval is mee aan de voor avond van verkiezingen die een nieuw kabinet moeten opleveren. De kandidaten voor ministersposten kunnen na lezing even overwegen of ze toch maar niet liever naar andere funkties zullen solli citeren. In het kort komt het erop neer dat dr. Zijlstra Nederland regelrecht ziet aankoersen op een inflatie van een om vang als nooit tevoren, waardoor een ex plosie dreigt die niet anders dan ellen de met zich kan brengen zoals bedrijfs sluitingen enerzijds, werkloosheid ander zijds. Wat er aan de hand is heet eenvoudig overbesteding. Wanneer het alleen een binnenlandse zaak was, corrigeerde die zichzelf snel genoeg met wat niet zwaar der te betitelen valt dan als een kleine inzinking. Maar het is niet alleen een binnenlandse zaak: met name door de import van geld dat in Europa aast op de hogere rente die hier te halen is, ontstaan geen te korten op de belastingsbalans of derge lijke corrigerende toestanden. Aan die invloed van het buitenland valt niet zo heel veel te doen. Dr. Zijlstra herinnert nors, maar nog beleefd, aan de „zeer onbevredigende positie" van de Amerikaanse betalingsbalans waaraan Nederland net als de meeste Europese landen voor een groot deel hun import van inflatie te danken hebben. Misschien verandert daarna nog wel eens iets wat op de lange baan verheugend zou zijn, al krijgt Europa dan op dat moment wel even de volle klap maar voorlopig moeten we zelf doen wat we kunnen, al dus Zijlstra. Nog geen vleugje optimisme heeft, de president van de Nederiandsche Bank wel: er kan nog wat gedaan worden om niet'in het explosieve stadium te komen. Dat betekent dan wel dat de overheid de uitgaven drastisch moet beperken, dat loonexplosies en epidemieën van prijs verhogingen voorkomen moeten worden. De regering die dit tot stand moet bren gen kan erop rekenen het bar en bar moelijk te krijgen. Tot dusver hebben de partijen merkwaardig genoeg voor namelijk uit het verslag gepikt wat hun als munitie in de verkiezingsstrijd kon dienen. De „kleine drie" zagen erin dat bet kabinet De Jong gefaald had door liet tot zo'n toestand te laten komen. Dt „grote drie" rekenden voor dal de plan nen van de oppositie eenvoudigweg fi nancieel niet te realiseren waren. Enzo voort. Maar goed, dat zijn politici dit nog in de verkiezingsroes leefden. De mannen die de komende vier jaar dt ministerszetels te bezetten krijgen zullen iets serieuzer moeten reageren. Want laat men omdat Zijlstra en zijn voor gangers altijd zo pessimistisch zijn in hun jaarverslagen een paar procent zwartgalligheid van dit rapport aftrek ken, dan nog is de rest somber genoeg voor iedereen om er ontnuchterd door te raken. KANTMAN. Met de aanhouding door de Rotterdam se politie van H. A. K. E. (19), los- werkman te Rotterdam, is de inbraak in de nacht van 23 op 24 maart j.1. bij Radiohandel De Jongh, opgelost. E. bekende bij deze inbraak betrokken te zijn geweest. Zijn medeplichtige M. K. (19). even eens Joswerkman te Roterdam, werd in de nacht van 1 op 2 mei gearresteerd en is aan de politie te Soest overgele verd. Ook de derde verdachte W. G. (17) uit Roterdam is inmiddels aange houden. Zij zullen aan de officier, van justitie worden voorgeleid. De buit ter waarde van ƒ7500,be staande uit portable T.V.'s en enkele band- en cassette-recorders, is nog niet achterhaald. In de nacht van vrijdag op zaterdag trof de surveillerende politie om half vier achter garage Stam aan het Nieu- werhoekplein K. H. O. P. (31) van beroep kok, wonende te Soest, aan in een aldaar geparkeerd staande auto. Daar het zijn wagen niet was en hij toegaf de bedoe ling gehad te hebben de wagen mee te nemen, werd hij op het politiebureau in gesloten. A. E. B. (35) uit Soest, rijdend met zijn auto op de Eigendomweg, had meer be langstelling voof bloemenkwekerij van Van Oest dan voor het hem tegemoet komende verkeer. Op het linkerweggedeelte kwam hij in botsing met de auto van de heer W. B. uit Arnhem, die meereed in de betrouw- baarheidsrit van de S.P.S.V. Dc schade viel mee, al ging de wagen van de heer W. B. enigszins onbetrouwbaar op de finish af. Op de Bosstraat werden de gebroeders H. H. en K. H.. respectievelijk 10 en 12 jaar oud, aangehouden. Zij reden op een bromfiets welke zij bij de firma E. Leer touwer aan de Molenstraat hadden weg genomen. Onverstandig, want eventuele schade welke zij veroorzaken, komt voor rekening van hun ouders. i.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1