MM El olitlco WIL§2£* W. ZECGE1AAR LEVENSMOEHEID AUTORIJSCHOOL „ENGEL" SLIJTERIJ 'T HART Het adres voer al uw dranken!! Ik lieer f. F. Bührmann 4» jaar ambtenaar 100.000ste G. C. A. run op Soesterberg TER BESCHIKKING STELLING Van den TB rink MOEDERDAG!! MPO^ Singer naaimachines een welvaartsverschijnsel UW SUCCES IS ONZE RECLAME Hartweg 55 IJSSALON nm Verwen haar een met een fijn dine; MOEDERDAG! USTAARTENDAG! Opvallende camouflage Schotse Hooglandkleuren in Wilson Glenny. Wazige verten met de briljance van grijze rotsen, de gele bergnarcis, zilveren berken. Zestig variaties op authentiek Schotse dessins. Oorspronkelijk camouflage 'on the hill'. Nu opvallend geklede kostuums, suits that suityourjersonality exclusief bij herenkledingspecialisten SOESTERBERGSESTRAAT 51 SOEST (Recht tegenover busstation) gen. Voor de praktische bestrijding van het euvel van de suïcide is bovendien nog de hulp van zielzorgers en maatschap pelijke werkers noodzakelijk. In vele grote steden is een dergelijke samen werking reeds georganiseerd. De bedoeling is, dat herhaling van zulk éen poging wordt voorkómen, door ver betering van sociale toestanden en door deskundige behandeling van eventuele neurotische, psychopatische of psycho tische stoornissen. Reeds komt het voor, dat mensen uit eigen beweging zo'n bureau bezoeken om hulp te vragen. Natuurlijk is het zeer gewenst, dat per sonen die met dergelijke funeste plan nen rondlopen tijdig als zodanig worden herkend, opdat hun de helpende hand kan worden toegestoken en zij hun wanhoopsdaad niet zullen volvoeren. Begeleiding noodzakelijk Het is van belang, dat „suïcidanten" tij dig worden opgespoord en worden ge holpen. In ons land bestaan tien twaalf telefonische hulpdiensten die vaak voortreffelijk werk verrichten. Het is door studies bewezen dat potentiële suïcideplegers hun plannen van te voren door woord of daad reeds te kennen hebben gegeven. Opneming in een psy chiatrische kliniek kan dan in het be lang van zulke mensen zijn. In zulk een inrichting is het nog best mogelijk deze ongelukkigen tegen zichzelf te bescher men. Heeft een mislukte suïcidepoging plaats gehad, dan is een dergelijke opneming zelfs absoluut noodzakelijk te achten; in zulk een geval moet echter allereerst misschien behandeling in een gewoon ziekenhuis plaatsvinden, waar alle ver eiste maatregelen tot behoud van het leven en herstel van de gezondheid kunnen worden genomen. Dit laatste, geldt bijvoorbeeld voor die gevallen waarbij een zelfmoordpoging met slaapmiddelen of andere giftige stoffen werd ondernomen. Voor zover het de (relatief veelvuldige) slaapmid- «lelvefgiftiging betreft, kan gelukkig worden vastgesteld, dat in de laatste tien tot vijftien jaar de vooruitzichten op sukses bij de behandeling ten zeerste zijn verbeterd I Niet in Soest, want in 1931 kwam hij in dienst van de gemeente Amersfoort. Eind I 1933 werd de heer Bührmann „uitge- I leend" aan Soest voor het tekenen van een uitbreidingsplan, dat voordien bij de I goedkeuring op grote moeüijkheden was I gestuit. De werkzaamheden hieraan ver- I bonden werden in de grootste geheim- I houding achter gesloten deuren op' het I gemeentehuis voorbereid. „Ik had bij- I voorbeeld opdracht", aldus de heer Bühr- rnann. „onder geen enkele voorwaarde I iemand op mijn werkkamer toe te laten en dat deze hermetisch gesloten diende I te zijn tijdens de werkzaamheden. Bij I vertrek, aan het einde van de werkdag, I moest de „lips-sleutel" op het politiebu- I reau in bewaring worden gegeven". I Die geheimhouding bracht een explosie I ieweeg bij een deel van de bevolking, I dat op zekere dag het trappenhuis bezet- I te waarover de werkkamer van de heer I Bührmann bereikt kon worden. Met be- I hulp van de politie werd het trapportaal I ontruimd en buiten werden de gemoede ren gekalmeerd. De toenmalige gemeen tebode, de heer Beuzel, had het niet ge- I makkelijk om de veiligheid van de heer Bührmann tijdens de werkuren te garan- 1 deren. „Dit is wel een groot contrast met de huidige gang van zaken, nu toch veel meer inspraakmogelijkheden geboden worden" zo zei de jubilaris. Hij is overi gens wel een voorstander van inspraak. Begin 1936 ging hij weer voor een jaar terug naar Amersfoort. In 1937 volgde toen zijn aanstelling in Soest op de afde ling eigendommen en uitbreidingsplan nen, een afdeling die pas was opgericht. Na een enerverende oorlogsperiode, waarvan het laatste jaar als onderduiker werd doorgebracht, werd de heer Bühr mann hoofd van de landmeetkundige af deling. Als zodanig werd hij wéér uitge leend, nu aan de gemeente Hoogland en wel van 1952 tot 1956. Sindsdien is hij in Soest, waar op zijn terrein nu wel het een en ander te doen is. De heer Bührmann is wars van publici teit en nam op 4 mei maar een dag vrij. In zijn huis aan de Da Costalaan hield hij „open huis" en velen kwamen hem daar feliciteren. De directeur van gemeentewerken, de heer H. J. van der Dussen, kwam hem de traditionele „maand salaris" thuis brengen. Overigens heeft de heer Bührmann ook geen onverdienstelijke sport-carrière. Vóór de oorlog was hij viermaal Neder landskampioen op de 400 meter horde. Tot 1940 was hij met 55 seconden re cordhouder op deze afstand. Grote bekendheid kreeg hij later ook als scheidsrechter bij de K.N.V.B. Zonder zelf ooit gevoetbald te hebben, volgde hij een scheidsrechtercursus. Jaren floot hij eerste klas amateurwedstrijden. Opval lend goed, want hij zit thans in de rap porteurs-commissie van de K.N.V.B. en beoordeelt in deze hoedanigheid scheids rechters van het betaalde voetbal. Ook is naaimachine speciaalzaak LAANSTRAAT 107, HOEK NIEUWSTR. BAARN - TEL. (02154) 4833 Wij repareren iedere naaimachine Enkele jaren geleden is de Engelse wet, waarbij (poging tot) zelfmoord strafbaar was gesteld, eindelijk afgsechaft. Bij die gelegenheid noemde een van de afge vaardigden in het Engelse parlement die afschaffing een overwinning van het j meer beschaafde gezichtspunt. Inder- j daad kan het nauwelijks anders dan j barbaars worden beschouwd om mensen |té straffen, die zich zo wanhopig voelen, dat ze helemaal geen uitkomst meer j zien. De wreedheid van die vroegere opvat ting berust echter voornamelijk op de instiktieve veroordeling van een zo schokkende daad als zelfmoord, die in druist tegen de door de meesten onzer als natuurlijk en gezond opgevatte le venswil. Hoe het ook zij, in onze tijd mogen we niet langer bij deze primi tieve opvattingen blijven stilstaan. Wraakzucht en afkeer zijn in ieder ge val ongeschikt om het euvel van de suïcide te bestrijden. Doorbreken moet het besef van de noodzaak tot bestudering der oorzaken van het kwaad en van de mogelijkheden om hulp te bieden aan de in nood ge raakte medemens. Heterogene bevolking Steeds meer wordt verondersteld, dat de oorzaak ligt in de alom toegenomen ma teriële zekerheid en wordt een paralel getrokken met de z.g. welvaartscrimina- liteit. De schuld zou dan dus liggen bij de welvaart, die de mensen verweke lijkt en ze meer vatbaar maakt voor depressieve stoornissen en andere af wijkingen. Deze poging tot verklaring is niet erg bevredigend,, vooral niet waar het de situatie in b.v. Wenen betreft, aangezien daar altijd al veel suïcide is voorge komen, zowel in tijden van armoede en verscheurdheid als in rustige en meer welvarende periodes. TWee Weense psy chiaters, die zich thans uitvoerig met dit probleem hebben beziggehouden, komen tot geheel andere opvattingen. Zij leggen er de nadruk op, dat de be volking van de stad Wenen zeer hetero geen is samengesteld. Mensen van wel zeer uiteenlopende afstamming, religie en levensgewoonten leven hier naast el kaar. Een hechte eenheid is er nooit ontstaan en onder invloed van de schokkende gebeurtenissen van de laat ste zestig jaren konden ontworteling en gebrek aan intermenselijk kontakt maar al te gemakkelijk hun ondermijnende invloed ontvouwen. Duizend per jaar De statistici en de sociologen die het verschijnsel van de zelfmoord trachten te benaderen, houden rekening met eco nomische omstandigheden, gezinsleven, woonsituatie, beroep, eventueel verlies van kerkelijke gebondenheid en met ve lerlei andere van buitenaf inwerkende fakoren. De psychologen en de psychia ters hebben daaraan hun inzichten om trent normale en ziekelijke psychische verschijnselen bij de mens toe te voe- M. LOS Van Lenneplaah 47 - Telefoon 6621 Wy lessen in PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF - V.W. 1302 Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P kunnen handhaven. Alle terbeschikking- gestelden gaan na het uitzitten van hun straf naar het Solectieinstituut te Utrecht (voormalig huis van bewaring), waar zij door een team van deskundigen voor een inrichting Worden geselecteerd. Het mi nisterie van justitie moet die selectie goedkeuren. De verantwoordelijkheid voor het beleid ligt daarom primair bij het departement. Het is duidelijk dat terbeschikkinggestelden, die men zeer gevaarlijk acht voor de maatschappij, bij voorkeur selecteert voor een inrichting, waar zij niet kunnen ontvluchten. Be waakte inrichtingen zijn het Mesdagasiel in Groningen, het asiel Avereerst tè Balkburg en de „Kogelenberg" te Sche- veningen. Niet bewaakte inrichtingen zijn de Van der Hoevenkliniek te Utrecht, de Pompekliniek te Nijmegen, Groot-Baetelaar te Lunteren en Oldekot- te, onderdeel aan de Rekkense inrichtin gen. Bovendien wijst de minister in zijn nota op de mogelijkheid om personen, die al leen gevangenisstraf, hebben eventueel ook in een psychiatrische inrichting op te nemen, wanneer hun toestand dit eist.. In sommige gevallen werd dit al in praktijk gebracht. Zo zit de tweemaal tot levens lang veroordeelde dr. O. (Berkelse arts) al jaren in het Mesdagasiel te Gronin gen. jag 4 mei was het veertig jaar I «leden dat de heer W. F. Bührmann I fechnisch hoofdambtenaar A, hoofd van jf landmeetkundige dienst van de ge- I Soest, in dienst van de overheid denCvanUH„Van dec?'V'N-B- "ver de vel uen "an ae v.v. SEC. ?elLls hij als scheidsrechter nog aktief striirien eraJ°ndcompetitie en bÜ wed- strnden van de Ned. Politie Sportbond ïifn ™an e1 ligt eieenl')k wel in de nen i't" het -*11 80ede ba" ïïtter vanV-i- „he," Büb™ann voor- I" L™" Velbg Jerkeer afdeling Soest. iaren torh nwa an hem de komende san J ?v. f .wel eniec lubllea waar- an hij zich met zal kunnen onttrekken. De Fokker Friendship het trotse vader landse middelpunt. Erger dan straf Begin 1970 werd in Utrecht een man veroordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf plus terbèschikkingstelling. Hij tekende hoger beroep aan. Het hof in Amsterdam veroordeelde hem tot 21/» jaar gevange nis. Dus geen terbeschikkingstelling, maar wel lVs jaar meer gevangenisstraf. De man was zo gelukkig als een kind. De houding van deze man bèwijst de onhoudbaarheid van de vaak gehoorde bewering, dat misdadigers liever in een psychiatrische inrichting dan in de ge vangenis zitten. Het omgekeerde is veeleer" waar,. .Nochtans bepaalt onze wet dat; delin- kwenten, voorzover, zij slechts in vermin-t derde mate toerekeningsvatbaar zijn, ook gestraft moeten worden. De straf gaat aan de terbeschikkingstelling vooraf. Het gevolg is dat de betrokkene eerst zoveel maande of jaren als gevangene wordt be handeld en pas na zijn straftijd wordt hij a.h.w. ziek verklaard en naar een in richting gebracht. Ter beschikking stelling zonder straf. In zijn nota stelt minister Polak voor, dat de rechter bedoelde delinkwenten nu ook zonder voorafgaande strafoplegging van de regering kan- stellen. Het komt ons voor dat dit een grote verbetering is, te meer daar in de praktijk gebleken 13 dat de gevangenisstraf zeker voor deze groep delinkwenten niets helpt, ja eer der averecht werkt. Holdijk, reikte de bemanningen een oor konde uit. Lt. Col. Richardson bood na mens de Amerikaanse basis een wapen plaquette aan. Een helicopter, gevlogen door de serg. maj. G. M. Hoogstraten en de adjudant W. Kamer, opgesierd met een spandoek, vermeldende het getal 100.000, bleef on der het sirenegeloei van de brandweer wagens boven het verzamelde gezelschap hangen, terwijl veelkleurige rookpotten voor de grondversiering zorgdroegen. Namens de commandant van de vlieg basis werd een toepasselijk versierd ge- Donderdagmiddag werd op de lucht machtbasis Soesterberg de 100.000ste G.C.A.-landing uitgevoerd. Met een formatie van drie vliegtuigen, een Phani:>m van het 32e Amerikaanse squadron, gevlogen door de Lt. Col. Richardsun en de captain A. Anderson, een T 33 van de Basisvlucht, gevlogen door de Lt. J. Willemse en de serg. maj. Smoorenberg en een F. 27, gevlogen door de majoor Westra, de Lt. Veldhui zen en de adjudant M. Smit, werd deze landing versymboliseerd. De chef-verkeersleider, de majoor J. schenk uit een helecopter neergelaten. Soesterberg is de eerste luchtmachtbasis in Nederland waar dit formidabele aan tal „binnenpraat"-landingen werd be reikt. Rekening houdend met een tijds duur van plm. 6 praat-minuten per lan ding, is er in een tijdsbestek van onge veer 15 jaar, sinds de eerste G.C.A. run plaats vond, 10.000 uur „binnengepraat". Inderdaad een moment om even bij stil te staan. Majoor Holdijk reikte de bemanningen van de drie machines als herinnering een oorkonde uit. -mak, g Bcene HORLOGERIE Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 Het mooiste moederdagcadeau „een PRISMA HORLOGE" „een GOUDEN SIERRAAD" Minister Polak van Justitie heeft een nota over de terbeschikkingstelling gepubli ceerd, die te zijner tijd in de Tweede Kamer aan de orde zal worden gesteld. Sinds 1928 kent ons strafrecht de mogelijkheid om misdadigers, die hetzij ge heel, hetzij in verminderde mate toerekeningsvatbaar voor hun daden zijn, ter beschikking van de regering te stellen ten einde van harentwege te worden ver pleegd. Dit betekent dat de betrokkene na het verstrijken van zijn straf termijn niet wordt vrijgelaten, doch wordt geplaatst in een psychiatrische inrichting of psychopatenasiel, waar men hem in principe voor onbepaalde tijd kan vasthouden. HOTEL CAF* RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 Soest Telefoon 02155-2706 OOK SPECIALE KINDERMENU Bij on* bent uit en toeh thuis I Ruime parkeergelegenheid maar ook boze brieven wanneer zo'n verpleegde zoals onlangs in het Mes- dagaSiel in Groningen niet op mense lijke manier wordt behandeld. Inrichting „erger" dan gevangenis? Toen een anderhalf jaar geleden in de omgeving van de gemeente Balkburg (Avereest) een meisje werd vermoord, was de eerste reactie: „Dat zal wel een terbeschikkinggestelde uit het asiel zijn geweest". En de teleurstelling onder de bevolking was bijna voelbaar, toen enke le maande later bleek dat de moord was gepleegd door een bewoner uit de om geving, die helemaal niet in een inrich ting zat. Hieruit zou kunnen blijken, dat de terbeschikkinggestelden vaak funge ren als de zondebokken. Door hén met alle schuld te belasten, wordt de illusie gewekt dat alle zondaars in inrichtingen zitten. Politie en justitie weten beter. Juist zeer ernstige misdrijven worden vaak begaan door mensen, die kort te voren nog als keurige burgers onder ons vertoefden en die nog nimmer met de justitie in aanraking waren geweest. Dat betekent overigens niet dat in de in richtingen voor terbeschikkinggestelden zulke lievertjes zitten en dat niet - regel matig ontvluchtingen uit de inrichtingen plaatsvinden. Toch stelt de nota van minister Polak ons over de maatschappelijke gevaarlijk heid van die ontvluchte delinkwenten enigszins gerust. Met cijfers toont de minister aan dat het aantal ernstige de- likten, door ontvluchte delinkwenten ge pleegd, vrij miniem is. Met name de ge ruchten, als zouden door ontvluchte ter beschikkinggestelden zoveel zedenmis drijven worden gepeeld, corresponderen in het geheel niet met de feiten. Welke inrichting? De terbeschikkingstelling duurt twee jaar en kan telkens weer voor de termijn van 1 of 2 jaar worden verlengd. De bedoe ling van de maatregel is niet alleen be veiliging van de maatschappij. Men tracht de terbeschikkinggestelden zoda nig te begeleiden en te behandelen, dat zij zich later ln de maatschappij wel De terbeschikkingstelling is derhalve een uiterst rigoureuze maatregel, die in de praktijk meestal alleen wordt opgelegd aan delinkwenten die een zeer ernstig misdrijf hebben begaan of aan delin kwenten, wier misdrijven weliswaar niet zo ernstig zijn doch die hardnekkig in hun crimineel gedrag volharden. Vooral door de veel voorkomende ont vluchtingen uit de inrichtingen staan de terbeschikkinggestelden regelmatig in het middelpunt Van de publiciteit, meer dan enig andere delinkwentencategorie. De houding van het grote publiek ten aan zien van Nederlands meest problemati sche bevolkingsgroep is nogal ambiva lent. Boze ingezonden stukken wanneer enkele regeringsverpleegden ontvluchten, VOOR'NSRUILOFT.FEESTJE ©F PARTy/N ySTAART VANÏ „REGNERy HOORT" 8U 8

Soester Courant | 1971 | | pagina 15