Soest toen - Soest nu Vrljilag 7 mei 1971 49e jaargang no. 35 Uitgave Orukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat '29a. Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Het oog gericht op Tito's grote probleem Dodelijk verkeersongeluk op de Bartolottilaan Twee Natuurwandelingen Grote slotavoml seizoen 1970-1971 Karnavalsvereniging „de Narre Knol" ZUID-AFRIKA ZIET ISOLEMENT VERMINDEREN V.V.V.-nieuws Verkeerspolitie en Rode Kruis Kettingbotsing op de Amcrsfoortsestraat Lichtmast leverde gevaar op voor verkeer Vakantie Voorkom onprettige ervaringen Inbraak in bungalow op het terrein van Zonnegloren 10.000-ste Gasaansluiting in de Gemeente Soest Verkeersongeval soesteb?(Tourant Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Al enige jaren tracht president Tito zijn opvolging te regelen op een manier die verzekert dat na zijn dood de tegenstel lingen tussen Kroaten, Slovenen en Serven om de voornaamste volksgroepen te noemen de samenhang van Joegosla vië niet vernielen. Vorig jaar werd een formule gevonden, niet te vroeg overigens: Tito wordt op 25 mei 79 jaar. Daarbij werd vastgesteld dat een presi dium van veertien man het president schap zou overnemen, een poging om de verschillende volksgroepen te dwingen tot samenwerking. Kennelijk is dit geen succes geworden, want rijkelijk voor tijd kwam op Tito's buiten in Brioni een partijcongres bij een om een niet geringe hoeveelheid problemen uit de weg te ruimen. Het voornaamste was dat de door Tito gevreesde onenigheid al was begonnen. Er was de betichting o.a. dat de Kroa tische partij contact zou hebben opgeno men met een in West-Berlijn opereren de dr. Jelic, oorspronkelijk een anti communist maar thans bekeerd tot het inzicht dat alleen met hulp van de Sow- jet-Unie een zelfstandig Kroatië zou kunnen ontstaan. De Kroatische partij ontkent dit en zegt dat de Servische par tij deze roddels en eventueel ook val se geschriften in de wereld brengt om de Kroaten in diskrediet te brengen. Enzovoort: stof genoeg voor akelige ru zies. Wat Tito in Brioni heeft gedaan is zijn persoonlijk gezag herstellen. Hij was al een beetje bezig zijn taken over te dra gen, maar daaraan is een eind gekomen dat kon ook want hij is opmerkelijk fit. In een rede tot de natie heeft hij een harde terugkeer naar wat socialistischer principes aangekondigd, inclusief een nauwkeuriger toezicht op de pers. De partij moet weer oppermachtig worden in een land dat meer en meer een grote mate van politieke en economische vrij heid aan het invoeren vas. De dreiging van interventie, want in het Krotische geval gingen de gedachten uiteraard direkt naar Rusland, zal het Tito gemakkelijk hebben gemaakt de di verse partij-afdelingen weer in het ga reel te krijgen. De „defaitisten" in eigen gelederen zullen vervolgd worden, wat betekent dat in partij en regering op verschillend niveau mensen de laan uit gaan. Tito draait de klok terug. Maar daarmet is zijn grote probleem niet opgelost. Hij moet opnieuw iets gaan bedenken om de macht over te dragen in een nogal versnipperd land dat buiten hem geen echte grote nationale figuur kent. KANTMAN Dindagmiddag is de twintigjarige J. W. M., student, wonende in Soest, waar schijnlijk door te hard rijden, op de Bartolottilaan, ter hoogte van perceel 17, met zijp auto uit de bocht gevlogen en tegen een links van de weg staande boom tot stilstand gekomen. Met ernstig hersenletsel is het slachtoffer in zorg wekkende toestand naar het Stads- en Academisch Ziekenhuis in Utrecht ver voerd, waar hij woensdag aan zijn ver wondingen is overleden. De auto, eigendom van K. uit Soest, kan als total-loss worden beschouwd. Zaterdag 8 mei zal de heer Roelofs een wandeling leiden naar de bloeiende ap pelbomen langs de Linge. Vertrek te 6.52 uur vanaf station Soestduinen. (Men neme een retour Geldermalscn.) Vandaar (alleen bij droog weer) wordt vertrokken na aankomst der trein om 7.55 uur. Te rugkeer in Soestduinen plm. te 6.15 uur. Zondagmiddag 9 mei, eveneens bij droog weer, wordt vertrokken om 2 uur van af het bruggetje over de vijver achter de Veenbesstraat aan het eind der Smits- weg. Deze wandeling duurt plm. 2 uur en voert via de Boerenstreek (terug de Dorpstreek) door de bossen van Pijnen burg. Evenals verleden jaar gaat „de Narre Knol" het seizoen 1970-1971 besluiten met een grandioos slotbal. Het succes dat men vorig jaar had met de bezoekende Karnavals vereniging „De Biemeeuwes" uit Breda, heeft het be stuur doen besluiten wederom een aan tal pretmakers uit Breda uit te nodigen. Men is daar in geslaagd en de slotavond van „De Narre Knol" zal worden opge luisterd door een Karnavalskapel van „de Maurikken" uit Breda. Deze kapel, die verschillende malen als eerste ein digde op een speciaal concours voor Kar- navalsmuziek, zal een groot deel van de muziek op de slotavond verzorgen, afge wisseld door de bekende Tempting Six, terwijl op de overdekte binnenplaats een derde band voor de dansmuziek zal zor gen. Raad van Elf. dansmariekes, adjudanten, vorst en prins Leut zullen in vol ornaat acte de présence geven. Dit alles staat te gebeuren op zaterdag 22 mei in het Ver enigingsgebouw aan de Steenhoffstraat nadere mededelingen volgen nog via ons blad. terwijl reductiekaarthouders ook per brief bericht zullen ontvangen. Zuid-Afrika ls al geruime tijd bezig met een diplomatiek offensief tegen het iso lement waarin het verkeert en er is suc ces behaald. De organisatie voor Afrikaanse eenheid O.A.U. besloot alle bónden, kultureel, politiek en economisch, met Zuid-Afrika te verbreken om zo Vorsters republiek te dwingen af te stappen van de apart heid. Men zocht geen oorlog. Uitdrukke lijk besloot de O.A.U. dat met de rege ring in Pretoria wel gesproken zou wor den zodra die zich bereid verklaarde te discussiëren over een vreedzame over gang van apartheid naar een politiek systeem met gelijke rechten voor blank en zwart. Veel kijk is er niet dat Vorster of een van zijn opvolgers zo'n voorwaarde ac cepteert. Wat niet wegneemt dat Preto ria wel degelijk het isolement als klem mend voelt. Voor het eerst was vorig jaar de handelsbalans negatief, voorna melijk door wapeninkopen in Frankrijk dat daarvoor in ruil weinig van de Zuid-Afrikaanse industrie afnam. En die industrie is zich aan het ontwikkelen. Voor concurrentie op de Europese en Amerikaanse markt is ze echter ongun stig gelegen en de produkten zijn' er niet geraffineerd genoeg voor. De thuismarkt groeit ook: de welvaart onder de zwarte Afrikanen is gestegen en relatief ook snel. Maar zelfs dan is er nog veel ex port nodig en Afrika is het logische af zetgebied. De O.A.U .-resolutie verhindert dit echter. Apartheid Daarom is het opiperJ<elijk dat Ivoor- kunst. nu aangekondigd heeft kontakten met Zuid-Afrika te overwegen. President Houphouet-Boigny is daardoor ineens berucht geworden vooral in Engels-spre kend Afrika en de Arabische staten van dit werelddeel: hij saboteert de isole- mentsaktie tegen apartheid. Nu is Houphouet geen man die voor wat Zuidafrikaanse machines zijn principes opgeeft. Zijn idee is dat juist door de kontakten tussen Pretoria en de hoofd steden van zwart Afrika de sfeer kan ontstaan waardoor aan de apartheid een eind komt. Hij ziet in het isolement al leen maar een methode om Vorster en de zijnen harder te maken. Bijval heeft hij van een paar Frans-spre kende Afrikaanse landen en van Malawi, waarvan president Hastings Banda ineent dat het zich niet kan veroorloven buur man Zuid-Afrika, waarvan het zo af hankelijk is economisch, tegen de haren in te wrijven. Wat hem en Houphouet nu wordt verweten is dat hij Zuid-Afrika het genoegen doet vooral handelsrelaties aan te knopen en tevens de druk tegen het apartheidsbeleid te verminderen. Het is in ieder geval een Zuid-Afrikaans succes en in ieder geval is de O.A.U. feitelijk in tweeën gescheurd, tenminste wanneer Houphouet na een eerste ver kennend gesprek toch niet om de een of andere reden terugkeert tot het meer derheidsstandpunt van de O.A.U. Een akelige konsekwentie overigens die aan de eventuele scheuring van de O.A.U. verbonden zou zijn is dat Houphouet voor zijn peilen of hij met Zuid-Afrika weer banden aan kan knopen de steun heeft, van Frankrijk, Engeland en de V.S. Die zien er iets in dat spanning kan voorkomen en er is naar hun smaak al Wat is TOER-NED? En wat kunnen we er mee doen? In ieder geval een keuze maken voor fijne dagjes uit met de kin deren. De TOER-NED-Trips gaan langs wel 13 Recreatietuinen- of parken, ver deeld over Noord, Zuid, West en Oost, dus alle windstreken komen aan bod. U zou er uw veertiendaagsevakantie mee kunnen vullen, door ze allemaal op te zoeken. Dat is misschien niet helemaal de bedoeling, maar op het grote kleuren- vouwblad, dat een affiche evenaardt, vindt u ze in kleuren afgebeeld met de daarbij behorende informatie. Laten we een greep doen: bent u wel eens in de sprookjestuin „De Elf Pro vinciën" geweest in Hellendoorn? Of in „Het Drouwenerzand" in Drouwen (Dr)? Recreatieparken zijn voor kinderen idea le speelgelegenheden, zij kunnen zich zelf vermaken. Er is zoveel dat hun aan dacht vraagt en dat hen de gelegenheid geeft de fantasie volop te laten werken. EnU doet waarschijnlijk zelf ook mee. Het boekje van de NS-vakantiedagtoch- ten is ook weer in ons bezit. Heerlijke mogelijkheden voor individuele reizigers, die alles zelf willen regelen en niet als kuddedier willen meelopen. Wat natuur lijk niet wil zeggen, dat u zich niet met een eigen klein groepje zou kunnen laten inschepen naar Texel, wanneer u dag tocht nr. 8 zou willen maken. En wilt u overal en nergens heen, probeert u dan eens het dagabonnement van ƒ20,—. De trein staat dan ip onbeperkte mate tot uw beschikking. Dit alles staat in het. fleurige dagtochtenboekje. Haalt u het eVen? Nóg een tip voor een dagtocht vindt u in het dienstregelingenboekje van Ame land, Schiermonnikoog, Delfzijl en Bor- kum. Wij nemen hieruit over: „voor een dagreis is Borkum een bijzonder geschikt doel. Zeer veel gezelschappen, perso neelsverenigingen eet. kozen Borkum reeds als doel voor hun jaarlijks uit stapje en kunnen op een zeer geslaagde dag terugzien". Het kan zijn, dat u juist aan het, piekeren bent over een derge lijke gezelschapstrip, zodat wij graag een idee aan v doorgeven. Het. hier bespro ken boekje kost maar 0,10 en is bij ons verkrijgbaar. genoeg onrust in andere delen van de wereld zodat Afrika daar nog niet eens bij hoeft te komen. Maar wie de koppen gaat tellen ziet dan dat de westerse landen weer eens een minderheid in de ontwikkelingswereld steunen, wat haast een regelrechte uit nodiging is aan de meerderhed om zich nauwer op Rusland te oriënteren dat hierop graag zou ingaan. En of een der gelijke splijting van oriëntatie nu zo rustbrengend is, staat nog te bezien. In de komende weken, om precies te zijn van 12 mei tot en met 18 mei, kunt u de samenwerking zien van de Verkeers politie en het Rode Kruis op het lande- rijen-complex van het Groot Seminarie te Driebergen. Hieraan is een groots opgezette tentoon stelling verbonden om aan het publiek te laten zien, waarmede gewerkt wordt bij grote calamiteiten. Hier zullen verschillende onderdelen van het Rode Kruis te zien zijn. Bovendien worden op alle dagen min stens twee demonstraties gegeven van het hulpverlenen en de verzorging met het modernste materiaal aan slachtoffers van het snelverkeer nadat een melding over 'n plaats gehad hebbend ongeluk is binnen gekomen. Via de TV zal hieraan ook nog de nodige aandacht aan worden geschonken, in het bijzonder door „Socu- tera" en het NOS-journaai. Deze tentoonstelling is iedere dag ge opend van 10.00 v.m. tot 10.00 n.m. In verband hiermede raden wij de le zers aan, indien enigszins mogelijk daar een bezoek te gaan brengen. In ieder geval zal er iedere avond om 8.00 uur een demonstratie worden ver zorgd, terwijl er op zaterdag 15 mei zelfs drie maal gedemonstreerd zal worden en wel om 2.00 uur, 5.00 uur en 8.00 uur n.m. Men kan daar dan zien, waarom er steeds weer een beroep gedaan wordt op de offervaardigheid van het gehele volk en daarom blijft ook steeds van kracht, het bekende gezegde: „STA ACHTER UW RODE KRUIS!" Vier vrachtwagens en een bestelauto waren dinsdag 4 mei betrokken bij een kettingbotsing op de Amcrsfoortsestraat. Doordat een autobus, door werkzaamhe den aan de weg, niet bij de halte ter hoogte van Ons Belang kon stoppen en op de rijbaan stil bleef staan, vormde zich een kleine file van drie vrachtwa gens en een bestelauto. Deze laatste werd aan de achterzijde aangereden door een lege tankwagen, waardoor de hele file werd opgedrukt en in elkaar ge duwd. Een enorme ravage was het ge volg. De bestuurder van de besielauto, P. uit Utrecht kreeg een gebroken linker bo venbeen, een hersenschudding en diverse schaaf- en snijwonden. Zijn medcinzit- tende F. D. uit Utrecht liep snij- en schaafwonden op. Zij werden naar het ziekenhuis De Lichtenberg vervoerd. De bestelauto was total-loss. Dezelfde plaats nu. Op de Soesterbergsestraat werd een PUEM-lichtmast, waaraan de feestver lichting over de weg naar het busstation was bevestigd, op last van de politie af gebroken. Vermoedelijk heeft een breed militair transport dat woensdagmorgen vroeg passeerde, de draden van de verlichting meegetrokken, waardoor de lantaarn paal scheef over de weg kwam te staan. Onder dit motto wordt door de politie een zgn. afcheckkaart verspreid aan de hand waarvan vakantiegangers de nodige voorzieningen kunnen treffen om bij thuiskomst onprettige ervaringen te voorkomen. Deze kaart wordt gratis ter beschikking gesteld bij alle banken, reisbureaus, op het VVV kantoor en op de afdeling pas poorten op het gemeentehuis. In de nacht van' dinsdag op woensdag is ingebroken in een bungalow op het terrein van Zonnegloren. Door het weg nemen van de pennen uit een raam- scharnier en het doorzagen van een slot is men de bungalow binnengekomen. Alle kasten werden doorzocht en een geldkistje dat leeg bleek te zijn, werd opengebroken. Er wordt niets vermist. Het was de dader(s) vermoedelijk om geld te doen, want waardevolle voor werpen werden niet meegenomen. Woensdag werd een belangrijke mijlpaal bereikt in het ruim 40-jarig bestaan van het gasbedrijf van de gemeente Soest. Met de aansluiting in het perceel Hobbe- malaan 2, waar de familie J. van de Berg woont, is de 10.000-ste gasaanslui- ting een feit geworden. De heer en mevrouw Van de Berg woon den eerst aan het Kerkpad en verhuisden later naar het huidige adres. Plet gezin telt zes kinderen. De burgemeester, vergezeld van wethou der Ebbers en de gemeentesecretaris, sprak tijdens een informele bijeenkomst in de directeurskamer op het gasbedrijf het echtpaar toe en bood hen een gas- fornuis met verwarmingselement aan. Wethouder de heer J. J. Ebbers gaf daarna een kort overzicht van de snelle groei van het gasbedrijf. Nadat in het voorjaar van 1965 de ge meente Soest overschakelde van stads gas op aardgas, is het totaal aantal gas- aansluitingen snel gestegen. Waren er in 1965 nog maar 7655 aansluitingen, in de jaren 1966, 1967, 1968, 1969 en 1970 liep dit aantal op van respectievelijk 7767, 7925, 8320, 8912 naar 9795. Aan deze stijging zijn de sterk toegenomen bouw activiteiten van de gemeente ook debet. Ondanks de steeds hoger worden kosten in de diverse branches, is het het Gas bedrijf gelukt de prijzen laag te houden Onder meer door verandering van de distributietechnieken, waarbij de druk van 25 mb is opgevoerd tot 100 mb in de nieuwbouwwijken, heeft de gemeente Soest de laagste tarieven in de provin cie Utrecht. Het gemiddeld gasverbruik per inwoner is sinds 1960 toegenomen van 180 m3, via 430 m3 in 1965, naar 800 m3 gas in 1970. Naar verwacht wordt zal het gasbedrijf dit jaar 40 millioen kubieke meter gas leveren. Woensdagmiddag verleende de 68-jarige bromfietser M. B. uit Soest op de Indus trieweg geen voorrang aan de van het Weteringpad komende automobilist D. H. (22) uit Soest. B. werd met een snijwond en een pijnlijke schouder naar het zie kenhuis Zonnegloren vervoerd. De burgemeester sprak het gelukkige echtpaar toe. De heren Bredeveld (I.) en Ebbers luisterden aandachtig toe. De Bosstraat in de richting van de sportvelden vyftig jaar geleden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1