.VUJL/Di uitnodiging: kela los te legqen tapijttegels 9 GROEPSREGELING ZELFSTANDIGEN MENINGEN VAN LEZERS REIZEN NAAR HET BUITENLAND? PREDIKBEURTEN MEDISCHE DIENST R.K. KERKDIENSTEN ^jp^OcAcemafeer' ST. BARBARA J. LUSTENH0UWER reisagenten Vereniging van bewoners van de Varenstraat vraagt informatie aan B en W over verhoging servicekosten Luchtmachtteam van vliegbasis Soesterberg neemt deel aan 5e Internationale Helicopter- reddingswedstrijd Aquariumvereniging „Zilver Tetra" Gevonden voorwerpen MAATSCHAPPELIJ WERK Zingende dolfijnen in het Dolfinanurn Harderwijk DOLFINARIUM VTB NV Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" DINSDAG 4 MEI 1971 Zelfstandigen klagen nogal eens dat zij minder sociale rechten hebben dan andere groepen, zoals bijvoorbeeld de werknemers. Maar ten aanzien van de algemene bijstandswet gaat dit niet op. Artikel 1 van deze wet zegt dat iedere Nederlandse burger, die niet in de noodzakelijke kosten van zijn bestaan kan voorzien, recht heeft op bijstand van de overheid. Iedere burger, dus ook de zelfstandige! Zo kent de bijstandswet zelfs een aparte groepsregeling voor zelfstandigen, die niet alleen, de periodieke wekelijkse uit kering voor normale bestaanskosten re gelt, maar ook de bijstand ter voor ziening in de behoefte aan bedrijfskapi taal. Bedrijf moet levensvatbaar zijn De groepsregeling voor zelfstandigen richt zich op zelfstandigen, die een be- druf hebben. Een bedrijf dat hen altijd een bestaan heeft opgeleverd, maar waarvan dfe voortzetting door allerlei Redactie Soester Courant, Soest. Geachte Redactie, Naar aanleiding van uw artikel „Nieuwe bewijzen doen Atlantis herrijzen" wil jk graag enige opmerkingen maken. Het is mij volkomen een raadsel hoe de schrijver van dit artikel aan het getal van 12.000 jaren komt. Door zeer nauw keurige onderzoekingen van vulkanolo- gen en oceanologen (onderzoek met de C14 methode is pas veel later en op vrij beperkte schaal toegepast) zijn de Griek se geleerden Galanopoulus en Marinatos, in het begin afzonderlijk van elkaar, la ter samenwerkend, tot de conclusie komen dat kort na 1500 v. Chr. een enorme vulkaanuitbarsting op het eiland Santorin (Thera) de beroemde Minoïsche beschaving van het eiland Kreta heeft vernietigd. Dit eiland, 110 kilometer ten noorden van Kreta gelegen, bevat even eens een zeer hoge fase van de Minoïsche beschaving. Men heeft berekend dat de kracht van die uitbarsting drie maal zo groot was ais die van de Krakatau op Java in 1883. De vloedgolven, gevolg van de uitbarsting, hebben de kusten van de gebieden rond het oostelijk bek ken van de Middellandse Zee tot Egypte toe, geteisterd. Professor Galanopoulos concludeerde uit zijn onderzoekingen dat het eiland Santorin gelijkgesteld moest worden met het beroemde Atlantis van Plato, wiens beschrijving vaak her kenningspunten oplevert met beschavin gen uit de Bronstijd waarvan reeds vele resten waren gevonden rondom 1900 door Sir Arthur Evans en andere archeologen. Opgravingen die sind 1967 op Santorin ge daan werden (en nog voortduren) onder leiding van professor Marinatos hebben de bewijzen geleverd voor de juistheid van de conclusie van de andere profes sor, Galanopoulus. De in het artikel vermelde resultaten van de C14-metingen van schelpen heb ben vrijwel geen zeggingskracht. Schel pen zijn namelijk niet erg geschikt voor dergelijke metingen, omdat de koolstof die zich in de schelpen bevindt ook na afsterven van de schelpen onderhevig blijft aan de inwerking vaii het milieu, waardoor in de berekeningen grote fou ten optreden. Als de hier vermelde ouderdomsbepalingen van 13.000-11.000 jaar juist zijn, staan ze dus helemaal niet in verband met Atlantis en zijn zij slechts het bewijs van klimatologische veranderingen die ettelijke duizenden jaren geleden plaatsvonden. Ook de bewering dat we tegen het mid den van een 5e ijstijd aanzitten is vol gens mij onjuist. Volgens mij leven we namelijk nog niet eens in het midden van het interglaciaal tussen de 4e en 5e ijstijd, aangezien het klimaat nog steeds milder wordt. Tot slot wil ik nog iets zeggen over het argument dat de schrijver bij de Maya cultuur denkt te vinden. Afgezien nog van het raadselachtige jaargetal 12.000, dat ook hier beslist fout is, zijn er nog andere bezwaren. Inderdaad ontbrak in het gebied der Maya's de jade in natura, maar ik vind het eerlijk gezegd zeer simplistisch gedacht dat de mensen van Atlantis de jade naar de Maya's gebracht zouden hebben, en wel om verschillende redenen. In de eerste plaats komt dan weer het probleem van de zeevaart aan de orde. De Noor Thor Heyerdahl heeft bewezen dat het mogelijk is in een papy rusboot van Marokko naar Zuid-Ame- rika te varen, maar daarom nemen lang niet alle Egyptologen aan dat de Egyp- tenaren werkelijk de Oceaan zijn over gestoken. Zij hebben daarbij als argu ment dat er slechts kleine papyrusboot jes in gebruik waren om te spelevaren. Als deze zaak bij de Eprptologen reeds zeer betwijfeld wordt, lijkt het mij prak tisch uitgesloten dat de bewoners van Atlantis hier zonder meer in geslaagd zouden zijn, bovendien nog zelfs met medeneming van voorraden jade. In de tweede plaats zouden er, wanneer de bewoners van Atlantis jade naar de Maya's gebracht zouden hebben, zeker overblijfselen van potten of derdelijke gebruiksvoorwerpen in het gebied van van Maya's gevonden zijn die dus Mi noïsche produkten geweest zouden zijn. Ook zouden 25 resten van produkten van de Maya's gevonden moeten zijn (ruil middelen), wat niet gebeurd is (op San torin). In de derde plaats kan de jade niet door bewoners van Atlantis zijn aange voerd door het enorme verschil in tijd. De Maya's die een zeer goed rekensy steem bezaten, nemen als begin van hun jaartelling de datum 4Ahau 8Cumhu, wat in onze jaartelling neerkomt op het jaar 3113 v. Chr., maar hun bloeitijd be gint pas 500 v. Chr. en loopt tot 1000 n. Chr. Deze periode komt dus helemaal niet overeen met de „periode van Atlantis", en het is onmogelijk dat de Maya's reeds in het tweede millen nium v. Chr. een zo hoge trap van be schaving hebben bereikt. Waar de jade dan wel vandaan kwam is nog niet geheel duidelijk. Sommigen ne men aan dat deze steensoort afkomtig is uit het hoogland van Peru. In het voorlaatste alinea van het artikel staat overigens een enorme fout: deze alinea begint aldus: „De gevonden stuk ken (n.1. jade), afkomstig van grotere beelden, hebben de leeftijd van 12.000 jaar, wees het koolstof C14 onderzoek uit". Het is onmogelijk dat C14-onder- zoek dit uitgewezen heeft, aangezien jade een mineraal is, en mineralen anorga nisch zijn. De schrijver moest toch we ten dat C14-onderzoek slechts bij or ganische stoffen plaats kan vinden. Met hartelijke dank voor de plaatsing, teken ik, MARTIN MIRCK Jfassaulaan 4, Soest. oorzaken in het gedrang komt. Wel be paalt de groepsregeling, dat zij reeds ge durende een redelijke termijn zelfstandig moeten zijn geweest. Iemand, die van plan is zich zelfstandig te vestigen, kan geen beroep op de regering doen. Een zelfstandige kan voor bijstandsver lening krachtens de rijksgroepsregeling zelfstandigen alleen in aanmerking ko men, wanneer die bijstand nog zin heeft. M.a.w. wanneer de situatie en toekomst van het bedrijf niet hopeloos zijn (dan is bedrijfsbeëindiging een betere oplossing). Bovendien moet vaststaan dat voor het weer levensvatbaar maken van het be drijf geen andere hulpbronnen meer kunnen worden aangeboord. Kan een zelfstandige best iets interen op zijn be drijfsvermogen om de zaak weer gezond te krijgen, dan steunt de overheid hem ook niet. Bijstand is dus altijd de laatste mogelijkheid, maar dat geldt tenslotte voor alle burgers. Door allerlei oorzaken kan een zelfstan dige in de moeilijkheden geraken. De zaak kan achteruitgaan door ziekte van de eigenaar, het niet nakomen van een overeenkomst door een afnemer, een in- dentele fout in de bedrijfsvoering enz. enz. Dat doet er ook allemaal niet zoveel toe, mits maar blijkt dat de betrokkene over het algemeen goed voor zijn taak is berekend. Krediet Soms is de zelfstandige te helpen met een krediet; wanneer hij bij de gewone kredietinstellingen vergeefs aanklopt, kan de gemeentelijke overheid wellicht op dit punt iets voor hem doen. Dat geldt niet alleen voor credieten voor bijvoorbeeld investeringsdoeleinden, maar ook voor consumptieve kredieten. Vraagt een zelfstandige bijstand aan ter voorziening in zijn bedrijfskapitaal, dan wordt eerst bekeken of kan worden vol staan met een rentedragende lening. Staat het even wel vast dat betrokkene die rentelast niet kan dragen, dan kan de lening hem ook geheel of gedeelte lijk renteloos worden verstrekt. Maar in de praktijk komt de rentedragende le ning het meest voor. Geen wonder, want een bedrijf voor welk zelfs een doorgaans lage rente nog te veel is, biedt weinig toekomstper- spektieven meer. En een voorwaarde voor overheidshulp is nu juist, dat het bedrijf redelijkerwijs nog wél te redden Soms grote bedragen De bijstand kan dus een bedrijf wel over een moeilijke periode heen helpen. Vaste bedragen staan er niet voor bijstand, verleend in de vorm van bedrijfskapitaal. Soms kan met enkele duizenden guldens volstaan, maar in de praktijk komen ook grotere bedragen voor, soms zelfs van enkele tienduizenden guldens. Wel dient er op gewezen te worden, dat een zelfstandige na een slecht jaar waarin hij zelfs verlies lijdt, niet direkt een beroep op de groepsregeling kan doen. Het is immers best mogelijk dat hij dit verlies zelf kan opvangen door bepaalde bezuinigingen, door het aan spreken van de aanwezige reserves enz. enz. Mogelijk kan de zelfstandige soms ook geholpen worden met een periodieke uit kering, die de (tijdelijke) terugval van zijn inkomsten moeten bestrijden. Zo'n periodieke uitkering ligt op het niveau van het besteedbaar minimumloon, zoals ook de aan andere groepen verstrekte uitkeringen. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Verzorging van R.K. Begrafenissen voor Soest, Soestdijk en Soest-Zuid. Kolonieweg 10 - Soestdjjk Tel 2327, b.g.g. 03490-22444. lecikorreu..., en gezond leven? De balans is voor ons belang rijk om ons lichaamsgewicht onder contróle te houden. Vele mensen ontzeggen zich allerlei lekkernijen om maar de wijzer van de weeg schaal op zijn plaats te houden. Maar- x! veel moeilijker staat het met de balans van ons bloed. Hier zorgt ons organisme zelf voor wanneer wij ons tenminste aan normale leefregels houden, speciaal wat de voeding betreft. Vooral bij het ouder worden gaat dit een voorname rol spelen. Vandaar het advies om de zo belangrijke stof lecithine, die wij met ons moderne voedings patroon meestal in te geringe hoeveelheid tot ons nemen, extra toe te voegen in de vorm van C.L.B. lecikorrels. C.L.B. lecikorrels bevatten een zeer hoog percentage lecithine in een aangenaam smakende vorm gebracht met caloriearme hulpstoffen. C.L.B. lecikorrels In Nederland uitgebracht door Pharmaceutlsche fabriek RoterHilversum- zijn verkrijgbaar bij apotheken, drogisterijen en reformhuizen. Voor al uw reserveringen Steenhoffstraat 9a - Telefoon 5671 - 4905 Onlangs hebben alle bewoners van de gemeenteflats een bericht ontvangen dat zowel de woninghuur als de servicekos ten zijn verhoogd. Aangezien de service kosten met niet minder dan 7 zijn gestegen, heeft het bestuur van de be wonersvereniging Voortvarend zich in een schrijven tot B. W. /an Soest ge wend om nadere informatie. Een afschrift van deze brief werd gezon den aan de gemeenteraad en aan het Ministerie van Economische Zaken. Uit een overzicht van de vergoeding van de bijkomende kosten en diensten, zoals deze was vastgesteld per 1 juli 1970 (totaal 69,85) met daarnaast de ver goeding van deze kosten per 1 april 1971 (totaal 75,35) blijkt, dat de vergoeding voor de bijkomende kosten in negen maanden met ruim 7% is gestegen. Voor wat betreft het schoonhouden van de trappenhuizen betalen de bewoners van de driehoog- en de zevenhoogflat gezamenlijk 450,per maand. Voor dit bedrag worden éénmaal in de veertien dagen de trappenhuizen schoongemaakt. Dit schoonmaken bestaat volgens het be stuur van Voortvarend uit „natmaken". Ook wordt een vergoeding betaald voor uitbreiding van de centrale antenne. De bewoners vragen zich af waaruit deze uitbreiding dan wel mag bestaan. De T.V. ontvangst is nog dezelfde als bij de oplevering van de woningen. Het bestuur zou willen vernemen welke normen gehanteerd zijn om tot deze kostenverhoging te komen. Voor hun taak speciaal getrainde en uit geruste mensenredders uit 8 verschillen de landen ontmoeten elkaar in de vijfde Internationale Helicopter reddingswed strijd. Deze competitie vindt plaats in de week van 14-19 juni op het Engelse vliegveld West Raynham (RAF) en be looft de grootste sinds het ontstaan te worden. Doel van de wedstrijden is het vergroten van de vaardigheid in het redden van drenkelingen door het werken in compe titieverband en het uitwisselen van er varingen. De teams ontmoeten elkaar in drie pro gramma-delen: het precisie-navigeren, het manoevreren met gewichten tussen obstakels en het opsporen en redden van een „drenkeling" op zee. De deelnemers zijn: Zweden (Marine), Denemarken (Marine en Luchtmacht), Noorwegen (Luchtmacht), West-Duits- land (Marine, Land- en Luchtmacht), Verenigde Staten (Luchtmacht West- Duitsland en Kustwacht Florida), Italië (Luchtmacht), Groot Brittannië (Marine en Luchtmacht); voor Nederland doen twee teams van de Koninklijke Marine en de Koninklijke Luchtmacht mee, resp. van het vliegkamp Valkenburg en de vliegbasis Soesterberg. Maandag 10 mei om 20.00 uur wordt in gebouw „De Rank", Soesterbergsestraat 18, de laatste bijeenkomst van dit seizoen gehouden van de Aquariumvereniging „Zilver Tetra". De heer J. S. Jansen uit Amsterdam zal een lezing houden over het PalucTarium. Het paludarium Is een combinatie van aquarium en terrarium. Besproken zal worden de opbouw, inrichting, beplanting en de bevolking hiervan. Kom nu naar onze showroom in Soest. Bekijk en bewonder de 52 verschillende kleuren en dessins van Kela loste leggen tapijt tegels. Want nergens vindt u zo'n enorme keus in luxueuze en toch voordelige vloerbedekking voor uw hele woning. rijn ca. 1 cm dik, wegen i 4 kg per ma en zijn verkrijgbaar vanaf f 16,80 per m1 Ine!. 14% BTW. n.v. Carpet-Center Holland Showrooms te Soest, Van Lenneplaan 73 Assen, Annemoonstraat 6 Nijverdal, Hotel Dalzlcht Utrecht, Amsterd.str.w. 353 Geopend van 9 tot 17 uur behalve zondags De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: diverse sleutels, kinderjasje, kana rie, twee kinderfietsjes, schooltas met in houd, poncho, diverse portemonnaies, schoudertas, kindervest, herenhorloge, step, broche, sportbroekje, plastic regen kleding, jongens jack, voetbal, balpoint, tennisschoen, honkbal handschoen, verze keringsplaatje van bromfiets en een zwarte zuid-wester. Betreffende deze voorwerpen kunnen aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag, vanl4.00 tot 18.00 uur, in lichtingen worden verkregen. HERVORMDE KERKEN Oude Kerk, Kerkstraat Zondag 10 uur ds Jac. Smit. 19 uur ds. P. Kloek. Emmakerk Regentesselaan 10 uur ds. P. G. v. d. Hooff, Soest. Ichthuskerk, Alb. Cuyplaan. 10 uur ds. J. Smit voorber. H.A. 17.00 uur ds. L. J. Klop, Lage Vuursche. Gebouw Midden wijk, Pieter de Hooghl. 10 uur ds. P. Kloek. Zonnegloren, Soesterbergsestraat. 10 uur dhr. A. E. v. Eeden, hulppred. Utrecht. In alle gewone diensten kollekte voor kerkbouw in Soesterveen. Jeugdkerken: 10 uur Emmakerk, Regentesselaan. 10 uur Eltheto, Driftje. Zondagsscholen 10 uur Middelwijk, P. de Hooghlaan. 10 uur De Savornin Lohmanschool, Driehoeksweg. 10 uur Da Costaschool, Pr. Bernhard- laan, interkerkelijk. 10 uur Gr. van Prinstererschool, Inter kerkelijk. GEREFORMEERDE KERKEN Julianakerk. Julianalaan 9.30 en 17 uur ds D. H. Borgers Wilhelminakerk Soesterbergsestraat 18 10 en 5 uur ds. G. Rang. GEREFORMEERDE KERK (vrijgemaakt) Kerkgebouw N.P.B., Rembrandtlaan 20. 8.15 en 14.15 uur ds. H. Pool Veenendaal. H.A. CHR. GEREFORMEERDE KERK Julianalaan. 10.30 uur ds. Rutters. 15.30 uur ds. den^Butter, Bunschoten. GEREF. GEMEENTE Dalweg hoek Beukenlaan. 10 uur leesdienst. 14.30 uur ds. V. Haaren. VER. v. VRIJZ. GODSDIENSTIGEN Afd. van de Ned. Protestantenbond Rembrandtlaan 20. 10.15 uur ds. W. Leerink, sluiting kinder- dienst. EVANGELIE-GEMEENTE „IN DE RUIMTE" Klein Engendaalweg 52. 15.45 uur ds. G. Toornvliet, Bloemendaal. SOESTERBERG GEREFORMEERDE KERK 10 en 17 uur ds. K. A. Schippers, Amers foort 12.00 uur Interk. Zondagsschool (Chr. kleuterschool). HERVORMDE KERK 10 uur ds. F. J. Th. van Boven. 19 uur nog onbekend. JOH ANNES - STICHTIN G 9.45 uur dr. J. M. van Minnen. BAARN DOOPSGEZINDE GEMEENTE Eemnesserweg 63b. 10.30 uur ds. H. C. Valeton (uitzending naar Ziekenhuis Baarn). GEREF. KERK „VRIJE KERKEN" Nassaulaan 12, Baarn. 10.30 en 16.30 uur kandidaat Pranger, Amsterdam. Volle Evangelie-gemeente „Baarn-Soest" Burgemeester Penstraat 4, Baarn. F.lke zondagmorgen 10 uur. EVANGELISCH LUTH. GEMEENTE Kapelstraat 7, Baarn. 10.30 uur drs. G. Fafié. SOEST De artsendienst wordt waargenomen van zaterdagmorgen 12 uur tot maandagmor gen 8 uur door H. J. Stroband, Henr. Blaekweg 14, tel. 2434 en B. C. A. Nico- las, Steenhoffstraat 12, tel. 2667. SOESTERBERG Tijdens het weekend zal de artsen- dienst worden waargenomen door A. Th. M. Splinter, Amersfoortsestraat i. tel. 1432 (boodschappen vóór 9 uu*). SOEST Tandartsen Zaterdag en zondag van 13.00 uur 13.30 uur J. Oosterveen, Beukenlaan 84, tel. 4148. Apotheek Ingaande vrijdag 18 uur alsmede de ge hele zaterdag en zondag Apotheek Julius, Laanstraat 26, Baarn, tel. 02154-2432. Extra apotheekdienst zaterdag a.s. van 8.30-12.30 uur Apotheek Soest, Kerk straat 86, tel. 2497. Oranje-Groene Kruis Zr. C. E. Kropff, Middelwijkstraat 36, tel. 2902. Wit-Gele Kruis Zr. A. v. d. Bergh-Pompe, Simon Stevin- laan 7, Soesterberg, tel. 03463-1540. Groene Kruis Zr. T. P. Beima, De Genestetlaan 3b, tel. 2427. Katholiek Instituut voor Maatschappelijk werk Maatschappelijk werkster: mej. M. F. M. Elsenburg, Molenstraat 11, Soest. Spreekuur: maandag t.m. vrijdag van 9.30-10.30 uur. Telefoon 02155-4040 (alleen van 9.00-10.30 uur). Spreekuur Soesterberg: dinsdagavond van 18.30-19.00 uur, in „De Hoeksteen", ingang Plesmanstraat. Stichting Maatschappelijke Dienstverlening (gezinszorg) Leidster: mej. H. B. Lintelo, Veldweg 6, Soest, tel. 02155-6891. Spreekuur: maandag t.m. vrijdag van 13.30-14.30 uur. Maatschappelijk werk Uitgaande van het Prot. Interk. Sociaal Centrum. Spreekuur maatsch. werkster: dinsdag van 9-10 uur in Eltheto, Driftje 4A, tel. 2723. Andere werkdagen van 9-10 uur en maandagavond van 6.30-7 uur. Bureau Amersfoort, Bergstraat 29, tel. 03490- 10441. Ned. Ver. voor maatschappelijk werk „Humanitas" Maatschappelijk werkster: mevr. E. Kuijer-Mieras, Plasweg 12, Soest. Spreekuur: maandag t.m. vrijdag van 9.30-10.30 uur. Telefoon: 02155-8168 (alleen van 9.30- 10.30 uur). Bureau voor levens- en gezinsvragen Uitgaande van de Interkerkelijke Stich ting, Bergstraat 25, Amersfoort. Telefoon 03490-10441. Spreekuur: dinsdagmiddag van 3 tot 4 uur, woensdagavond van 7 tot 8 uur, bij voorkeur telefonische afspraak. Moeders voor moeders Mevr. E. J. van Mameren-Dekker, Va leriaanstraat 10, tel. 02155-8481. In het grootste overdekte Dolfijnen"! 1 stadion ter wereld met 2.500 zit- plaatsen ziet u een unieke show j van zeeleeuwen en dolfijnen in één j programma. Tijden: dagelijks 10.00 -11.30-13.00-14.30-16.00 en 17.30 I uur. Zondags niet om 10.00 uur, ONDERWATERPANORAMA met de grootste aquarium glaswand ter 1 wereld: 21 meter lang en bijna 3 meter hoog. i EXPOSITIE WALVISACHTIGEN I boeiende tentoonstelling over het leven van de zeezoogdieren. ROBARIUM I tralnlngsbassin voor zeeleeuwen P 5 demonstraties per dag. HARDERWIJK - TEL. 03410- 6041 PAROCHIE SOEST, Kerkplein Zaterdag 19 uur avondmis. Zondag, H. Missen 8 en 11.30 uur. 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen om 8.30 en 19.30 uur. PAROCHIE SOESTDIJK Burgemeester Grothestraat. Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, om 9 en 11 uur. 18 uur Avondmis. Dinsdag, woensdag, donderdag en vrij dag 19.00 uur. PAROCHIE SOEST-ZUID St. Willibrordusstraat Zaterdagavond 19 uur, avondmis Zondag H. Missen 8 en 11.30 uur en 9.30 uur Hoogmis. In de week H. Missen op dinsdag en donderdag 8 en 9 uur. Zaterdagsmorgen» géén H. Mis. Maandag, woensdag en vrijdag avond mis te 19.Q0 uur. ST. CAROLUSKERK, Soesterberg. Zaterdag, 19 uur, avondmis. Zondag, 9.30 uur Hoogmis. 11.30 uur (met zang).

Soester Courant | 1971 | | pagina 3