10x10 gameiuw tydmee-ganaardenmb! ook als u 2000,-, ƒ5000,- of 10.000,- wilt lenen! ONVERGETELIJK WEEKEINDE VOOR S.E.C. JEUGD IN BELGIË De lente is nu definitief begonnen zijn gevallenen Wereld Rode Kruis-dag VESPA CIAO ie Witte Pompen Krabbels van Knel is VIN HUISSTEDEN Soest herdacht Jaarlijkse ziekendag in Amersfoort Inspecteur A. F. Schreuder herdacht Dodenherdenking op de fusiladeplaats op de vlieg basis Soesterberg Herdenking bij verzets- monument „Braamhage" Vleesverkoop Koninklijke Luchtmacht herdacht haar gevallenen Ouderavond openbare kleuterschool PE MOPE VER VOORUIT" Hebt u op korte termijn geld nodig? Bij de NMB wordt u zonder omslag geholpen. Bijvoorbeeld 2000,in handen, betaling in 18 X 127,07. Of 5000,-iri han den, betaling in 24x 240,33. Of 10.000,- in handen, betaling in 36 x f 340,79. Ook voor andere bedragen kunt u prettig terecht bij elk NMB kantoor. VRIJDAG 7 MEI 1971 REMBRANDTLAAN 18 - TEL 02155-4785 Op woensdag 16 juni a.s. zal voor de vijfentwintigste maal in de kerk van het H. Kruis te Amersfoort de jaarlijkse ziekendag gehouden worden voor zieken uit Soest en omgeving. Deze dag begint met een H. Mis, die wordt opgedragen door Kardinaal Alferink. De deelnemers worden de gehele dag prettig bezig gehouden. Diverse bekende artisten treden voor hen op. Vele help sters zijn aanwezig en de inwendige mens wordt goed verzorgd. De zieken worden 's morgens tijdig per auto aan huis afgehaald. Het ziekendag-comité is er elk jaar in geslaagd de aan deze dag verbonden kos ten uit vrijwillige bijdragen te dekken. Dit jaar zullen die kosten hoger zijn om dat er wat extra's voor de zieken wordt gedaan. Bijdragen hiervoor kunt u storten op giro 513755 t.n.v. de penningmeester van het Wit-Gele Kruis met vermelding „Ziekendag". Deelnemers worden verzocht zich vóór 25 mei op te geven aan de wijkzusters van het Wit-Gele Kruis of bij het Wijk- gebouw aan de Molenstraat 11, telefoon nummer 2001. Telefonische opgave iedere dag tussen 13.00 en 14.00 uur. glsmede maandag, woensdag en vrijdag tussen 18.00 en 19.00 uur. nederlandsche middenstandsbank de bank waar óók u zich thuis voelt! Op het politiebureau werd dinsdagmid dag 4 mei inspecteur A. F. Schreuder herdacht. Inspecteur Schreuder was van 1928 tot 1942 corpschef van de politie van Soest en overleed op 2 november 1942 in het concentratiekamp Neuengam- me. In aanwezigheid van de heer F. L. Schreuder, cbmmissaris van politie in Hengelo (zoon van de overledene), zijn echtgenote en hun beide kinderen, hield de hoofdinspecteur, de heer H. G. Scholt- meijer, een korte toespraak en werden twee minuten stilte in acht genomen. Hierna werden bloemen bij de plaquette in de hal van het politiebureau gelegd. 19 november 1942 werden in de bossen van de vliegbasis Soesterberg 33 land genoten door de Duitse bezetters gefu silleerd. Een stijlvolle herdenking op de fusilade plaats op de vliegbasis. Jaarlijks worden deze doden hier op 4 mei herdacht. De heer G. J. Pasman las de namen van de 33 gevallenen voor, waarna de heer A. Reinsma uit Soesterberg op trompet en zeer indrukwekkende „Last-Post" blies. Na twee minuten stilte in acht genomen te hebben legde de burgemeester, mr. S. P. Baron Bentinck, een krans en de fileerde het kleine gezelschap, waaronder enige nabestaanden van de slachtoffers, langs het eenvoudige monument. Een treffende plechtigheid in deze stille omgeving. Als sluitstuk van de j herdenking van de gevallenen vond dinsdagavond om acht uur de herdenking plaats bij het mo nument bij Braamhage. Tijdens de korte plechtigheid die aanzienlijk minder in de belangstelling stond dan voorgaande jaren, zong „Apollo" enige liederen met een couplet van het Wilhelmus tot slot. Daarna werden enige kransen gelegd, waarna de aanwezigen voorbij het mo nument trokken. Steeds minder belangstelling bjj „Braam hage". Zaterdag 8 mei zal het honderddrieen- veertig jaar geleden zijn, dat in Genève werd geboren Jean Henry Dunant, de stichter van het Rode Kruis. In vele landen, waar het Rode Kruis een plaats heeft gevonden, wordt dan ook deze geboortedag herdacht en noemt men die daarom ook wel „de Wereld Rode Kruis-dag". De herinnering aan deze grote figuur wordt in ons land o.a. levend gehouden door het verbinden van zijn naam aan het „Henry Dunant-huis" te Zeist, het z.g. „Dunant-fonds" en niet in de laatste plaats door zijn naam op het aan alle Nederlandse welbekende Rode Kruis- Hospitaalschip „J. Henry Dunant". Ook nu is de hier gevestigde afdeling Soest-Soesterberg van het Nederlandsche Roode Kruis weer bezig om een aantal chronische patiënten uit te zoeken, die in aanmerking zullen komen om een week-boottocht mede te maken aan boord van dit schip. Hiervoor en voor de vele andere taken is natuurlijk een aanzienlijk bedrag no dig en dat hopen wij dan ook weer te kunnen inzamelen in de laatste week van deze maand en .in de, eerste week van de nieuwe maand, wanneer weer de jaarlijkse „huis aan huis collecte" ge houden zal worden ten bate van het Nederlandsche Roode Kruis. U kunt allen wel het bekende gezegde, dat vele handen licht werk maken. Daarom wordt er dan ook gaarne een beroep op u gedaan om medewerking te willen geven bij deze inzameling en zal het zeer op prijs worden gesteld, indien u zich beschikbaar wilt stellen als col- lectrice. Daartoe kunt u zich opgeven bij de volgende adressen: mevrouw W. Elemans-Eland, Meidoornweg 5, tel. 3021 of bij de heren P. K. van Baaien, Veen besstraat 698, tel. 8181; P. J. van den Breemer, Vossevéldlaan 21, tel. 3910 of bij de secretaris van de afdeling Soest/ Soesterberg, P. Bergema, Prins Bern» hardlaan 33, tel. 2250'. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slachthuis verkoop van vlees plaats heb ben aan de houders van grijze kaarten, genummerd van 1 tot 66 en van gele kaarten genummerd van 1 tot 100. M— Een onvergetelijk weekeinde heeft een SEC-jeugdgroep met leiders doorgebracht in België, waar SEC te gast was van de vereniging Rochus F.C. Deurne, waar de Jeugdcommissie van deze vereniging een internationaal toernooi organiseerde op zaterdag 1 en zondag 2 mei. De SEC-groep, die per bus de reis naar Deurne (bij Antwerpen) maakte, arri veerde zaterdagmorgen om tien uur bij het clubhuis van de Belgische vereniging, waar do groep enthousiast werd verwel komd door bestuur en leden van de jeugdcommissie van de F.C. Rochus. 's Middags werd in het clubhuis de lunch gebruikt, waarna om 11 uur de Belgische jeugdploeg speelde tegen een ploeg van de Duitse vereniging Weitmar 45 uit Bochum. Deze voorwedstrijd werd m0t ruime cijfers door de Belgische gast heren gewonnen. Om twee uur startte het grote toernooi voor spelers tot 17 jaar en moest de SEC-ploeg aantreden tegen het team van Boechout W uit Antwerpen. De veel zwaarder gebouwde spelers van Boechout maakten aanval lend nogal wat indruk op de SEC-spe- lers, variërend van 15-16 jaar, SEC bleek echter technisch meer in haar mars te hebben. Een zeer ongelukkig doelpunt, waarbij opi de tribune driemaal achtereen werd gefloten, waar voor de SEC—defensie bleef staan gaf Boechout gelegenheid 1-0 telscoren. Na rust werd het zelfs 2-0 voor Boechout. SEC kon echter door een uitstekend genomen strafschop terugko men tot 2-1. De 2-1 stand betekende echter uitsluiting voor de finale. Hierna won Rochus met 6-1 van de Duitse ploeg, zodat op zondag zou wor den gespeeld om de derde en vierde J&aats tussen SEC en Weitma 45 en om de eerste twee plaatsen tussen F.C. Rochus en Boechout V.V. woor alle gasten en gastheren was er 's avonds een groot jeugdbal in de zaal bU St. Rochus, waarna de SEC-jeugd tot 12 jaar om tien uur te slapen ging en de oudere jeugd om half één volgde. De SEC-jeugd zal aan de slaapplaats on vergetelijke herinneringen bewaren, want het gehele gezelschap werd onderge bracht in een uit 1890 daterend fort van het Belgische leger, dat nog steeds dienst doet. De bezetting was echter met verlof en zo kon de SEC-jeugd gebruik maken van de gastvrijheid van het Belgische leger. Uitstekend was alles verzorgd door de wacht van deze oude vesting met anderhalve meter dikke muren, lange onderaardse gangen en een grote gracht om het geheel. In de recreatiezaal waren de bedden op gesteld en na de reveille de volgende dag kon de ploeg, op uitnodiging van de wachtcommandant, in het verwarmde binnenbad zwemmen, waarna de SEC- ploeg werd vergast op een ontbijt met eieren en spek in de officierscantine. Zeer enthousiast begon men 's morgens met de rondrit door Antwerpen, waar om half twaalf werd begonnen met een feestmaal in het Restaurant „Zeester", St. Annastrand. Deze maaltijd werd aan niet minder dan 170 gasten aangeboden door de jeugd commissie van F.C. Rochus, die in de heren R. Mathieu en M. Desiron enorme propagandisten had voor het jeugdwerk. Ongelooflijk was het wat deze heren met vele medewerkers hadden georganiseerd. SEC speelde in de strijd om de derde en vierde plaats een zeer goede wedstrijd en won zonder veel moeite met 5-1. Daar voor had de SEC-jeugd van 10-12 jaar na veel spanning met 3-2 verloren van de Belgische jeugdploeg van 10-12 jaar. De finale tussen Rochus en Boechout werd zeer spannend en hoewel de Ro- chusploeg na rust veelal de toon aangaf, lukte het niet de winnende goal te sco ren. Het bleef na tweemaal 35 minuten 1-1, zodat strafschoppen de winnaar moesten aanwijzen. Na tien strafschop pen bleek Rochus te hebben gewonnen. Tijdens de prijsuitreiking in de cantine sprak de heer Desiron er zijn vreugde over uit dat hét toernooi zo bijzonder sportief was verlopen en hij hoopte dat ook volgend jaar een dergelijk toernooi mogelijk zou zijn en dat ook SEC dan weer aanwezig zou kunnen zijn. De SEC-ploeg moest om zeven uur af scheid nemen van de inmiddels vele ver worven vrienden. Als afscheid kregen de SEC-jongens een knipbeurs met het Rochus embleem, een programmaboekje, een kaart van Ant werpen en een aantal broodjes voor on derweg. De bijzonder hartelijke ont vangst heeft bij SEC veel indruk ge maakt en ongetwijfeld zal SEC bij het weer organiseren van een dergeijk toer nooi zeer gaarne de uitnodiging van Rochus aanvaarden. Wanneer we nu onze neus buiten de deur steken lopen we de kans de geur van bloemen op te snuiven. Een heer lijk gevoel geeft dat, elk voorjaar op nieuw. Tijdens het weekeinde lokt de zon naar buiten, de natuur in. Wanneer wij deze uitdaging aanvaarden krijgen we einde lijk de kans ons te bevrijden van alle muffe luchtjes van de winter. We zien de bomen uitbotten, overal om ons heen ontdekken we een „nieuwe" kleur groen. De vogels keren terug van hun winter' verblijfplaatsen en sommige zijn reeds druk in de weer hun nesten in orde te brengen voor het nieuwe broedseizoen. De fotograaf kon het niet laten deze gevoelens vast te leggen en maakte deze prachtige plaat van een reiziger op zijn nest. Donderdag 13 mei, om 20.00 uur, zal een ouderavond worden gehouden in de kleuterschool „De Bengelenbak", Duin weg 21 in Soest-Zuid. Er zal gelegenheid zijn vragen te stellen over hét door de Oudercommissie opge stelde Huishoudelijke Reglement. De heer W. Wanrooy, leraar lichamelijke opvoeding te Maartensdijk, zal een lezing houden over Kleutergymnastiek en over het onderwerp „Bewegen van kleuters". SAjje ut ming >raog dan mok zeige datter messchien nog wel minse binne die mit bar veul ovurtuuging bewere daat ongs eige darrup nie voor- uutstrevend is (ut zogenaomde bie de tied weze), maor die zalle noeng wel effe aors gaon piepc. Ut komp messchien voor un heule kwak rr.'nse as un vur- rassing, maor wullie hebbe un voorlieh- tingsamptenaor. Ik hepter ok wel effe vaan oppekeke, maor daat kwaam om- daat ik zoon ouwerwetse kerul bin, die vaan die nieuwughede maor heul wie- nug begriep. Un paor jaore geleje leek ut un bar overdreve zaok, om spesiejaol voor de voorlichting un amptenaor „int leve te roepe", maor de tied vuraanderd snel en noeng zat as ut waor de heule be- vollukking te waachte op zoon maan, die as ut waore alle geheime vaan Soest ken. Noeng hak eerst nog gedoch daat zoon maan der heulegaor allenug voor waas om aantwoorde te geven op vraoge vaan minse die mit meujelukhede zitte, maor das nie waor. Hie liek in niks op die vriejer vaan de tillevisie die as ut waore noeng zo veer in de meujelukhede zit, datter wel weer zoon tweede vriejer bie mag komme. Dc Soesder voorlichtingsamptenaor ister allenug voor spesiejaole gemeentepreble- me. An hum mojje dus nie vraoge hoe laot of de bus of de trein vurtrek, of waan neer ut netuurbaad opegaot, maor hie geef antwoord op vraoge zo as: waorom worde de bome nie weggehaold die in bochte vaan drukke straote staon. Noeng ken die vriejer daor netuurluk nie meteen ut juuste aantwoord op geve, maor hie gaot zun eige der mee bezug houwe, en ut zaal daan nie laang dure of hie weet ut juuste aantwoord. Ik hep aal gezeit dak vaan daat soort zaoke nie zo bar veul vurstaand hep en aster niemaand waas gewees die ut ming uutteleit haad, daan hakter noeng nog niks vaan begrepe. Maor noeng be gint ut ming steeds duudelukker te wor de. Die aamptenaor is geen echter aampte- naor, waant aors hattie geen voorlich- tingsmaan kenne worde. Un echte aamp tenaor weet niks, zeit niks en ziet niks. Noeng zalle der wel weer minse weze diet ut daor nie mee eens binne, en der zalle ok wel vaan die luu weze die zo niet binne, maor der zit toch wel heul waat waors in. En ajje ut heulegaor eer- luk bëkiek, daan ken ut soms nie aors. Zullie hebbe allegaor der eige ofgebao- kende werkturreintje en allus waat daorbuute beurt, binne zaoke waor zul lie heul gewoon niks mee te maoke wil le hebbe. En zullie hebbe zo bekeke nog geliek ok, waant ajje niks weet, daan hejje niks te vuraantwoorde ok, waant daor zit bie un aamptenaor de heule kneep. Zullie staon heulegaor in dienst vaan de bevolluking en zullie wille ok best wel vaan allus doen, aster maor niks te vuraantwoorde vaalt, waant vuraant- woording wordt allenug genome door de maan die daor ovur gaot. Zullie gaon zellufs zoveer daat der geeneens aant woord gegeven wordt op vraoge die der ovur worde gesteld. Ik hep wel is naor ut gemeentehuus gebeld, omdak waat wouw wete ovur zaoke dié ongs darrup angonge, maor daor is niks vaan terech gekomme. De maan die der heul mes schien waat vaan haad kenne vurtelld waster nie, of hie deej net as oftie der nié waas en verdur waster niemaand die der iets ovur durrufde te vurtelle. Maor das noeng voorbie, de voorlich- tingsaamptenaor hep an niemaand aor« as an de barregemeester en de wethou- wer vuraantwoording of te leigc, dus ai hie waat weet, en er binne minse dit der om vraoge, daan krieje noeng ok nog aantwoord ok. Ik bin allenug benieuwd waat of Gart der vaan zaal zeige aster hoort waat of die aamptenaar gaot doen. Hie is noeng de blommetjes effe buut ant zette om- daat zun vrouw jaorug waas maor vol- luguns hum zouw die man un vraogbaok worde voor groot en klein. Voorlichting als huushoudeluk, kultuureel, seksuweel, finaansjeel en veul aore prebleme. Gao der maor an staon. Ut zaal hum wel effe teugevaalle. maor daor komp hie zelluf wel aachtur. De waorde vaan zoon aamptenaor zaal in de kommende maonde motte bliek?. Noeng motte wullie der netuurluk geen wongdere vaan vurv/aachte, waant wongdere binne de weruld uut. Maor vraoge staot vrie, en ut hoef nie bie vraoge te blieve, waant der magge ok voorstelle gedaon worde. Ut wordt heul gewoon un zaok vaan of- waachte, waant uiteindeluk zegge de minse nie voor niks: wie vraog wordt ovurgeslaoge. Maor daat liek wel waat ver gezoch. Met de volgende schepen kan zeepost worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, ach ter de naam van het schip vermeld. Tien achtereenvolgende weken geven wjj aan tien willekeurige cliënten, die tij dens het winkelen bij ons zijn gefoto grafeerd ««a waardebon van 10, cadeau. Wij verzoeken de afgebeelde dames deze advertenties uit te knippen en bü ons om te ruilen voor de cadeaubon. Argentinië: ms „Rio San Juan" (11/5). Brazilië: ms „Czacki" (12/5). Canada: ms „Atlantic Champagne" (10/5). Indonesië: ms „Polyphemus" (14/5). Israël: ms „Éivka" (11/5). Japan: ms „St. Louis Maru" (12/5). Kenya, Oeganda: ms „Rubens" (14/5). Ned. Antillen: ms „Mercurius (10/5) en ms „Ulysses" 14/5). Suriname: ms „Mercurius" (10/5). Verenigde Staten van Amerika: ms „Atlantic Champagne" (10/5) en ms „SL 180 (12/5). Z.-Afrika (Rep.) m.i.v. Z.-W.-Afrika: ms „Neder Rhone" (12/5). Inlichtingen betreffende de verzendings data van postpaketten geven de post kantoren. Met een sobere doch stijlvolle plech tigheid herdacht op 4 mei de Koninklijke Luchtmacht haar gevallenen van de Twee Wereldoorlog. Namens de luchtmacht legde de Lt. Gen. G. v. d. Wolf een krans bij het monu ment op de vliegbasis Soesterberg. Hier bij waren tegenwoordig de Schout bij nacht Ebel van de Koninklijke Marine en de Brig. Gen. Boreel van de Ko ninklijke Landmacht. Dé Hoofdmacht Predikant ds. A. C. J. v. d. Poel sprak een kort herdenkingswoord, waarna de Hoofdmacht Almoezenier W. Vroom voorging in gebed. De plechtigheid werd bijgewoond door de commandant van de Amerikaanse Basis, de kolonel B. E. Gibson, de bur gemeester van Soest, mr. S. P. Baron Bentinck en de heer D. A. M. Luchsin- ger waarnemend alg. dir. van de Oor logsgravenstichting. De Koninklijke Militaire Luchtmacht kapel speelde onder leiding van de ma joor H. F. W. Diepenbeek koraalmuziek. Met het spelen van het Wilhelmus werd deze korte plechtigheid besloten.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5