MUdmo- MUcimo- Mikimo- J. Hoppenbrouwers 1 voor modieuze positie-kleding moet u naar: Prinses Beatrix en Prins Claus schonken Kinderboerderij witgewolde mini-kudde RECHTER EN WET voor modieuze positie-kleding moet u naar: Voorlichtingsambtenaar benoemd voor modieuze positie-kleding moet u naar: voor modieuze positie-kleding moet u naar: r. a. hofman Telefoonnummer ziekenauto 5980 Noorderweg 23 Fugers Rijwielen WAT IS EEN STICHTING? omer MANTELS MANTELCOSTUMES REGENMANTELS verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen Aanvangstijden vuur „Klaas van der Veen" toernooi gewijzigd i.v.m. T.V. uitzending cup-finale Olympianen gaan naar de Zaan Geef moeder een prachtige FIETS!! Kerkstraat 3 - Tel. 2030 Commando overdracht van de brigade Soesterberg van de Koninklijke Marechaussee Vergadering Soester Gemeenschap i.o. Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Olyn ympianieuws VOLVO ,,cAm Qlliott" Politiebureau 4444 Van Weedestraat 80-82 Telef. Brandweer 3 3 3 3 van 98,- tot 265. van f 109,- tot 259,- van 65,- tot 105,- VRIJDAG 7 MEI 1971 BLIJETIJDS .BABY EN KINDERKLEDING GALLENKAMPPELSWEG11 - SOEST - TEL 6286 Precies op de afgesproken tijd arriveer de woensdagmorgen om tien uur de AA-67 op het terrein van de Kinder boerderij en leverde een vijftal dik in de jas zittende schapen af, die door Prinses Beatrix en Prins Claus ter beschikking van de Soester Kinderboerderij waren gesteld. Vol trots bekeken de kersverse Soester herder en herderin, Jan en Marja Spie ring, hun laatste aanwinst, die van de kinderboerderij als het ware direct een hele echte boerderij maakte. Terwijl de bestuursleden, de dames Huygen en Joosten, genoten van het zich direct thuisvoelende vijftal, keek weefster Mar ja Spiering uit naar het moment waarop de schapen geschoren zullen worden, zodat zij de wol kan gaan gebruiken voor haar artistieke arbeid. De rechter moet volgens de wet rechtspreken, d.w.z. de rechter moet zich bij zjjn uitspraak door de wettelijke bepalingen laten leiden. Hy mag anders gezegd geen vonnis wijzen dat in strijd is met de wet. Al zal hy- kritiek kunnen uitoefe nen op de wet en haar soms onrechtvaardig of onbillijk vinden, dit oordeel mag geen invloed uitoefenen op zyn beslissing. De rechter mag geen belissing weigeren op grond van een door hem beweerde duisterheid, onvolledigheid of het stil zwijgen der wet. Hij moet namelijk door uitlegging der wet de juiste betekenis harer bepalingen zien op te sporen. In vele gevallen zal de rechter tot wetsuit- legging (of interpretatie) zijn toevlucht moeten nemen. We onderscheiden drie soorten van wetsuitlegging. Ten eerste de grammaticale uitlegging. In dat geval houdt men zich zoveel mo gelijk aan de woorden van de wet. Ten tweede de logische uitlegging. Hier let men meer op de bedoeling van de wetgever, desnoods met afwijking van de woorden. Bovendien wordt dan gelet op het verband met andere bepalingen. Ten derde de historische uitlegging. Hierbij gaat men na wat er alzo is ge schied, geschreven en gezegd bij het tot stand komen van de wet en let men ook op het recht waaraan de bepalingen, die men uitlegt, zijn ontleend (b.v. het Franse en het oud-Nederlandse recht). We kunnen in verband met de uitlegging tweeërlei onderscheiden. In de eerste plaats vindt men de régeling van het ge val waarmee men zich in concreto bezig houdt, in bepaalde wetsartikelen; men moet dan deze artikelen uitleggen (inter preteren). In de twèede plaats kan het voorkomen, dat het geval waarmee men zich bezig houdt niet uitdrukkelijk in de wet is voozién. Men moet dan trachten voor het niet voorziene geval een oplossing te vinden. Men gaat dan te rade met de al- BLIJETIJDS BABY EN KINDERKLEDING GALLENKAMPPELSWEG 11 - SOEST - TEL 6286 gemene rechtsbeginselen, welke in de wet zijn belichaamd. Uit de voorziene gevallen concludeert men dan tot be paalde rechtsbeginselen welke men weer op het niet voorziene geval toepast, om dat dit verwant is aan de voorziene ge vallen. Analogische interpretatie Een voorbeeld van analogische interpre tatie kan worden gegeven aan de hand van artikel 1612 van het Burgerlijk Wet boek (B.W.), waar staat: „Door verkoop van het verhuurde wordt een tevoren aangegane huur niet verbroken." Er is niet een dergelijke regeling in de wet voor schenking. Toch is niet in te zien waarom een huur wèl door schenking zou worden verbroken en niét door ver koop. Welnu, uit artikel 1612 B.W. leiden we dan ook de regel af, dat door vervreem- Met ingang van 1 mei is tot voorlich-1 koop. De heer Van Os, die 32 jaar is, tingsambtenaar van de gemeente Soest was voorheen werkzaam bij de leger- benoemd de heer B. J. van Os uit Bos- voorlichtingsdienst in Den Haag. ding huur niet wordt verbroken, en de regel van dit artikel wordt vervolgens (analogisch) ook op schenking toegepast. Tegenover analogische interpretatie staat z.g. rechtsverfijning. Daarbij wordt een wetsbepaling enger toegepast dan uit de woorden zou kunnen worden afgeleid. Dit gebeurt in alle gevallen, waarin door de rechtspraktijk een niet in de wet ge stelde eis van goede trouw wordt inge last. Iets dergelijks doet zich voor bij de toepassing van artikel 2014 B.W. In het eerste lid van dit artikel staat namelijk dat met betrekking tot roeren de goederen het bezit als volkomen titel geldt, hetgeen dusdanig moet worden ge lezen (de goede trouw wordt hier inge last) dat een bezitter te goeder trouw van een roerend goed tevens eigenaar daarvan (de „volkomen titel") is." De rechter mag geen uitspraak doen in de vorm van een algemene verordening. Hij moet in ieder concreet geval telkens opnieuw beslissen. Hij mag dus geen al gemene uitspraken geven, welke voort aan voor alle soortgelijke gevallen zullen gelden. BLIJETIJDS BABY EN KINDERKLEDING GALLENKAMPPELSWEG 11 SOEST - TEL. 6286 De arresten van de Hoge Raad hebben echter een belangrijke betekenis, wélke zich uitstrekt buiten het besliste geval. Als de Hoge Raad namelijk door zijn be slissingen blijk geeft een bepaalde leer te huldigen, dan houdt men daar in de praktijk rekening mee. Want hoe ook een beslissing van een van de lagere rechters uitvalt, men kan in cassatie komen bij de Hoge Raad en men weet dikwijls vooraf, door verschillende arres ten van dat college te raadplegen, hoe de Hoge Raad over zulk een geval oordeelt. Gewoonte Een veel gestelde vraag is: Kan men zich in een procedure ook op een be staande gewoonte beroepen? Dat hangt er van af. We moeten hiervoor namelijk de „wet van 15 mei 1829, S.28, houdende algemene bepalingen der wetgeving van het Koninkrijk „kortweg genoemd de „wet A.B." raadplegen. Deze wet regelt namelijk ook de verhouding tussen de wet en de gewoonte. Vroeger (d.i. vóór mei 1829) had de ge woonte evenveel kracht als de wet, doch bij de invoering van wetboeken is de betekenis van de gewoonte bij de wet achtergesteld. Volgens artikel 3 van de wet A.B. heeft de gewoonte nu uit zichzelf geen rechts kracht meer, doch alleen indien de wet daarnaar verwijst. Wil men zich dus op een rechtscheppende gewoonte kunnen beroepen, dan moet men tevens een wetsbepaling aanwijzen waarin staat, dat men zich in dat speciale geval op een gewoonte mag beroepen. Neem b.v. artikel 1375 B.W., waarin is bepaald dat voor alle contracten het ge woonterecht geldt. Bij elke overeenkomst mag men zich dus op een gewoonte be roepen. Voorts verwijzen we naar artikel 1383 B.W., waar sprake is van gebruikelijke bedingen, die steeds geacht worden in een overeenkomst begrepen te zijn. Een voorbeeld van het door de wet verwijzen naar de gewoonte (het gebruik) behelst b.v. artikel 1639 h B.W., dat o.m. zegt dat de opzegging van een dienstbetrek king alleen mag geschieden tegen de dag of tegen een van de dagen, bij overeen komst of reglement of door het gebruik daarvoor aangewezen, (b.v. de laatste dag van de week). Wij hopen dat u uit het vorenstaande duidelijk zal zijn geworden dat onze rechtspraak met dusdanige waarborgen is omgeven dat een goede rechtspraak verzekerd is. Hetgeen men in vele an dere landen heus niet altijd zal kunnen zeggen. Handelsbevoegdheid In sommige opzichten staan mensen en rechtspersonen voor het recht gelijk, b.v. beiden kunnen eigendom en andere za kelijke rechten hebben, zij kunnen over eenkomsten sluiten, van iemand erven, procederen enz., in het kort gezegd: on geveer het gehele vermogensrecht is op beiden van toepassing. Er zijn echter ook belangrijke verschil punten, die in hoofdzaak gelegen zijn op het terrein van het familierecht. Een rechtspersoon kan natuurlijk geen hu welijk sluiten, kan geen ouderlijke macht hebben, zij kan geen curator over een curandus zijn, maar zij kan wél voogd zijn. Over de handelingsbevoegdheid van de rechtspersonen bestaat verschil van me ning. De een stelt de rechtspersoon gelijk met een minderjarige. Zij mist dan han delingsbevoegdheid; het bestuur verte genwoordigt de rechtspersoon, zoals de voogd de minderjarige vertegenwoordigt. Anderen zijn van oordeel dat de rechts persoon zelf handelt en wel door middel van haar orgaan: het bestuur. Meestal wordt de laatste mening gehuldigd. Verklaring We onderscheiden de volgende rechts personen: 1. publiekrechtelijke lichamen, zoals de staat, de provincie, de gemeente, het waterschap enz. 2. privaatrechtelijke lichamen, verdeeld in: a. stichtingen; b. corporaties of verenigingen van personen, die kunnen hebben: 1. een economisch doel; 2. een ideëel doel. De publiekrechtelijke lichamen ontstaan krachtens wettelijke voorschriften. Hun bestaan is noodzakelijk, terwijl zij op publiekrechtelijk terrein een functie te vervullen hebben. De privaatrechtelijke lichamen ontstaan ingevolge particulier initiatief, al is soms voor de oprichting een goedkeuring of een verklaring van geen bezwaar van de overheid nodig. Zij spelen alleen een rol op privaatrech telijk terrein. Stichtingen Stichtingen hebben pas tamelijk recent een wettelijke regeling gekregen, name lijk in de Wet op de stichtingen van 31 mei 1956, welke wet op 1 januari 1957 in werking is getreden. Deze wet is niet van toepassing op instellingen die on der de Algemene Bijstandswet vallen, op rechtspersoonlijkheid bezittende fond sen overeenkomstig de Pensioen- en en Spaarfondswet en op het notarieel pensioenfonds. Tengevolge van de wijziging van de Wet op de stichtingen in 1963 vallen over- heidsstichtingen thans wèl onder de wet, terwijl de wet van toepassing kan wor den verklaard op kerkelijke stichtingen. De stichting wordt in artikel 1 van de wet omschreven als „een door een rechtshandeling in het leven geroepen rechtspersoon, welke geen leden kent en beoogt met een daartoe bestemd vermo-r gen een bepaald doel te verwezenlijken". Met betrekking tot de oprichting wordt in artikel 3 onderscheid .gemaakt tussen oprichting onder de levenden en na de dood. Onder de levenden is een notariële akte vereist. Na de dood is een open baar testament nodig. Onder openbaar testament wordt hier verstaan 'n testa ment. dat ten overstaan van een notaris tot stand is gekomen. De oprichting van een stichting in een ander testament wordt behandeld als een aan de erf genamen opgelegde verplichting om (bij notariële akte) een stichting op te rich- BLIJETIJDS BABY EN KINDERKLEDING GALLENKAMPPELSWEG 11 - SOEST - TEL. 6286 ten. De oprichting onder de levenden kan geschieden door één of meer per sonen. De oprichting bij testament ge schiedt steeds door één persoon. Bestuur Het vermogen waarvan in artikel 1 wordt gesproken, moet in de oprichtings akte nader worden omschreven. Boven dien moet de oprichtingsakte ook bevat ten de statuten, d.i. dus de regeling van de organisatie van de stichting. Ten minste moet daarin worden opgenomen: a. de naam der stichting, waarvan het woord „stichting" deel moet uitmaken, b. het doel der stichting, c. de wijze van benoeming der bestuurders. Is aan deze minimale eisen voldaan, dan is een stichting in het leven geroepen. De organisatie van het bestuur vereisl nog bijzondere aandacht. Meestal wordt het namelijk zö geregeld dat het bestuur zich zelf aanvult. Dit kan b.v. op de volgende wijze ge schieden:, de stichter benoemt voor de eerste maal drie bestuurders. Ieder be stuurslid krijgt het recht een opvolger aan te wijzen, die in functie treedt als een bestuurslid overlijdt of bedankt. Heeft een bestuurslid van dit recht (van subrogatie) geen gebruik gemaakt, dan zullen de overige bestuurders een nieuw lid naast zich benoemen. Op die wijze blijft het bestuur steeds voltallig. De op richting kan zich bij de oprichtingsakte het recht voorbehouden om zo lang hij leeft zelf in een vacature, door benoe ming van een nieuw bestuurslid, te voorzien. Voor al uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 Omzetting Voor het voortbestaan van een stichting is o.m. van belang dat de stichting geen leden kent en dat het doel niet is het doen van uitkeringen aan de oprichter(s) of aan hen, die deel uitmaken van haar organen. Ook uitkeringen aan derden zijn niet helemaal vrijgelaten. Dergelijke uitkeringen moeten namelijk een ideële of sociale strekking hebben. Komt het voortbestaan van een stichting door de hiervoor genoemde redenen in gevaar dan kan het bestuur met goed vinden van de rechtbank de stichting omzetten in een naamloze vennootschap of een vereniging. In het algemeen kunnen de statuten slechts worden gewijzigd, indien zij zelf daartoe de mogelijkheid openen. De wij ziging moet bij notariële akte tot stand komen. Een aantal gegevens betreffende de stich ting moet worden gepubliceerd in een daartoe bestemd openbaar centraal re gister. Wordt niet gezorgd voor een eer ste inschrijving, dan zijn de bestuurders voor hetgeen zij voor de stichting ver richten, hoofdelijk aansprakelijk naast de stichting. Het toezicht op het bestuur kan in de statuten worden geregeld, maar daar naast kan ook het Openbaar Ministerie aan het bestuur inlichtingen vragen en een bestuurder voordragen voor ontslag door de rechtbank. In verband met de uitzending voor de TV van de engelse cup-finale worden de aanvangstijden van de wedstrijden van de verliezersronde en de finale in het „Klaas van der Veen" toernooi ge- wijrigd- De verliezersronde tussen VVZ en Hee. begint om 13.00 uur. De finale tussen S.O. Soest en SEC vangt aan om 16.45 uur. Bezoekers aan deze wedstrijden kunnen in de WZ-kantine, bij de daar opgestel de T.V.. temidden van de vele „voetbal kenners" de cup-finale volgen. Men hoeft hiervoor dus niet naar huis te gaan SEC won woensdagavond de wedstrijd tegen VVZ na het nemen van straf, schoppen. Van de tien genomen penal- ties schoot SEC er vier in en Hees twee S.O. Soest won donderdagavond vrij sen' sationeel met 3-2. Met de rust stond Hees met 1-0 voor en even na de rust werd het zelfs 2-0. Dat S.O. Soest uit eindelijk met 3-2 won, was voor iedereen beslist een grote verrassing. Zaterdag a.s. gaat het eerste damesteam van Olympia naar Zaandam. Het team dat kampioen werd in de tweede divisie' speelt dan haar tweede wedstrijd in dé reeks van vier voor een plaats in de hoofdklasse. Het bestuur van Olympia heeft een bus gehuurd om alle suppor ters te vervoeren die de dames in hun poging een klasse hoger te komen, willen steunen. De bus vertrekt om 13.45 uur van de Sporthal Beukendal en zal om ongeveer 18.30 uur weer terug zijn. De tegenstanders van de Olympiadames, „Molenwiek", hebben vorige week in de wedstrijd tegen het Apeldoornse BBSC, evenals Olympia, verloren met 3-2. Van de drie aan de promotiecompetitie deelnemende ploegen kunnen er twee promoveren. We kunnen dus wel stellen dat de wedstrijd van a.s. zaterdag voor Olympia van groot belang is. Want als Olympia verliest is het vrijwel uitge sloten dat zij nog promoveren. Olympia nen en andere volleyballiefhebbers, ver zamel u zaterdag om 13.30 uur bij de Sporthal om Olympia 1 naar de over winning te voeren. Tijdens een korte plechtigheid, in aan wezigheid van de districtscommandant de Lt. Kol. H. C. de Bruin, heeft op 4 mei de commando overdracht van de brigade Soesterberg van de Koninklijke Marechaussee plaats gevonden. De eerste luitenant G. F. Lafeber droeg, na een dienstperiode van vijftien jaren, het commando over aan zijn opvolger de adjudant A. G. Schep, voorheen waar nemend commandant. De heer Lafeber is benoemd tot commandant van de bri gade Den Haag. Na het officiële gedeelte volgde een druk bezochte receptie die door tal van burgelijke en militaire auto riteiten werd bijgewoond. I De eerstkomende vergadering van de I Soester Gemeenschap i.o. zal gehouden I worden op dinsdag 11 mei a.s. in het I Artishockgebouw. De vergadering zal ge- I informeerd worden over de stand van I zaken betreffende de enquetering. v.h. H. W. VELUNGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. Gezien het bijzonder grote succes van de enkele weken geleden gehouden wed strijden voor niet aan de competitie deelnemende spelers van Olympia, orga niseert de evenementencommissie weer zo'n serie wedstrijden. Alle leden die geen competitie spelen nemen hieraan weer deel. De teams die weer de stoere namen als panters, tijgers, leeuwen enz. dragen en bij de heren en bij de dames de lieflijke roepnamen van zang- en andere vogels, zullen weer gaan strijden om de zeer originele prijzen, vervaardigd door en kele creatieve leden. De wedstrijden be ginnen maandagavond a.s. om 21.00 uur. AMALIALAAN 19-21 TELEFOON 02154-2323 SCHOONHEIDSSALON Varenstraat 69 - Soest - Telefoon 4521 Ter kennismaking: Een complete gezichtsbehandeling (massage, epileren, masker, make-up) voor ƒ8,50 (nor male prijs ƒ13,50); En/of een lichaamsmassage voor 13,50 (normale prijs 18,50). Een rechtspersoon is al wat buiten de mens door het recht wordt erkend als drager van eigen recht en verplichtingen. Het verschil tussen beide categorieën is duidelijk. De mens heeft zowel 'n stoffelijk als een geestelijk bestaan; de rechtspersoon heeft geen stoffelijke existentie: we kunnen haar niet zien; ze is niet voor zintuiglijke waarneming vatbaar doch alleen object van ons denken. De mens heeft reeds van nature rechtspersoonlijkheid, doch de rechtspersoon is een creatie van het recht; zy zou niet bestaan als de wet het niet betaalde.

Soester Courant | 1971 | | pagina 9