Soest toen - Soest nu mm Vrijdag 14 mei 1971 49e jaargang lao. 37 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2566 - Postgiro 129136 DE OP AVONTUUR UITZWERMENDE DOLLARS V.V.V.-meuws V erkeersbebakening gestolen Natuurbad na twee weken in het kersverse seizoen als vanouds i '"v Vermist zoontje zat achter de naaimachine verstopt Interkerkelijke gecombineerde zondags- schooldienst Kunst van Vietnam Minimale belangstelling voor vergadering Soester Gemeenschap i.o. Het oog gericht op de laatste der Stalinisten Naast ouderraden nu ook een schoolraad in Soest SOESTER ÏIOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Presidenten van nationale banken - Zijl stra onlangs nog in het jaarverslag van de Nederlandsche Bank - wijzen reso luut naar de Ver. Staten als de schul dige aan de narigheid die Europa met zijn geld doormaakt. Niet ten onrechte, zoals aanstonds zal blijken. Maar het is ook niet meer dan billijk erop te wijzen dat de mogelijkheid van dit soort crises is geschapen door het geldsysteem dat niet de V.S., maar zo ongeveer alle lan den ter wereld samen hebben opgezet. Daarin heeft de dollar de funktie gekre gen van het vaste punt waarom heen alles keurig in geregelde banen kan draaien. Zolang de dollar zo goed als goud was - of liever: zolang iedereen maar geloofde dat dit zo was - had men hiermee niet zoveel problemen, ook al was het een kunstmatig systeem. Geld heeft, net als elk ander ding, ge woon zijn prijs. En vast te stellen dat een dollar altijd precies drie gulden zo veel waard zal zijn is eigenlijk net zo dwaas als voor te schrijven dat een bos peen het hele jaar door en jaar in, jaar uit precies twee keer zoveel zal kosten als een ei. Toch deed men dit absurde voorbeeld met de munt wel, voornamelijk om handel zo makkelijk mogelijk te maken. En er waren vrij wat middelen om deze illusie heel veel op werkelijkheid te la ten lijken. Ook toen voor iedereen dui delijk werd dat de dollar niet echt zo goed als goud was: nationale banken namen de verplichting op zich om door aankopen te zorgen dat de officiële, kunstmatige koers van de dollar gega randeerd werd. De Duitse Bundesbank kocht de laatste dagen voor enorme be dragen - soms meer dan een miljard dollar per dag. 3 miljard per jaar Dat zijn enorme bedragen. Waar kwa men al die dollars dan vandaan? Niet uit het feit dat de V.S. meer aan het buitenland verkochten dan het buiten land bij hen kocht. Dat is wel zo, maar dat is een kwestie van slechts 633 mil joen dollar in het afgelopen jaar. Zo veel geld verdienden de V.S. dus eigen lijk om in het buitenland te besteden. Maar ze besteedden daar aanzienlijk veel meer geld. Dat waren de kosten van troepen in vreemde landen, Viëtnam vooral, maar ook bijvoorbeeld Duitsland. Dat was ontwikkelingshulp. Dat was ook de aankoop van Europese industrieën door Amerikaanse bedrijven. Nu al enige tijd is het ?.o dat op die manier een drie duizend miljoen dollar per jaar uit de V.S. vloeien, tekort op de betalingsbalans heet dit officieel. Voornamelijk in de richting van Europa. Lange tijd had men hier niet zoveel last van, maar juist de laatste tijd ging de stroom onrustbarende vormen aannemen: op dit moment zijn er naar schatting zo'n vijftig miljard Eurodollars, zoals die op avontuur de oceaan overgestoken dol lars heten. In zekere zin was hun aan wezigheid zelfs wel makkelijk: toen het pond sterling wat ging sukkelen, was de Eurodollar een mooie valuta om mee te handelen zonder al te grote risico's. Toen president Nixon de inflatie ging bestrij den o.a. door geld duurder en schaarser te maken, putten Amerikaanse banken ook met. graagte uit de overzeese dollar- voorraad die op die manier - al was het dan niet de gebruikelijke - een tamelijk normale kringloop maakte. Markenleningen Akelig werd het. toen president Nixon plotseling weer Keynes ging aanhangen, Vanaf 23 mei a.s. zullen de nieuwe dienstregelingen van bus en trein in werking treden. Beide gidsjes zijn weer bij ons verkrijgbaar. Voor NMB/Tensen betaalt- u ƒ0,75 en voor bet spoorboekje 1,95. Dit laatste heeft hetzelfde formaat behouden, maar is wel wat dunner geworden. De indeling is in dezelfde stijl gebleven als de vorige uitgave. Een iets duidelijker overzicht biedt het Intercity-net, de handwijzer voor west en midden, zuid, noord en oost. der 34 a en b blijft de verbinding Utrecht-Baarn gehandhaafd, waaraan de stations Soest Zuid, Soest en Soestdijk zijn gelegen. U vindt uitvoerige uitleg over diverse zaken, die de reiziger moet weten, alsmede over de voordelen van avondretours, weekendretours, dag abonnementen enz. We zouden zeggen, Onder 34 a en b blijft de verbinding mak leestdan kan het niet missen. Van bet Nederlands Openluchtmuseum zijn mooie folders verkrijgbaar. Een tocht daarheen, gekoppeld aan het rijden van de fraaie Zuid Veluwe-route, is altijd de moeite waard. Gaan we nog wat zuidelijker, dan komen we terecht in de stad Nijmegen. Vanaf het Keizer Karelplein loopt de Groes- beekseweg in de richting van een ander Openluchtmuseum, nl. het Bijbels Open luchtmuseum, meer bekend onder de naam Heilig Landstichting. Dagelijks ge opend van 9-17.30 uur. Tot onze vreug de kunnen wij u hiervan, zij het dan in beperkte mate, een met. fotos geïllus treerde folders aanbieden. Nieuw is ook het gidsje van Noord-Oost Brabant, waarin informatie over Hotels, Restaurants, Bungaluws en Campings. Van dit. mooie gebied beneden de Maas is mede een situatiekaartje opgenomen. Van de Campings maakt o.a. ook een Manege-Camping deel uit, zodat paard rijdende kampeerders hier hun hart kun nen ophalen. Dit informatieblad is even eens bij ons verkrijgbaar. En wanneer u voor al deze zaken even bij ons binnen loopt. gaat. u met een handvol weer de deur uit. en een hoofd vol ideeën voor een goede vakantiebesteding. economisch van geloof veranderde. Hij ging nu niet zozeer de inflatie meer te- lijf maar ging werken voor expansie van de economie, werkgelegenheid scheppen dus werklozen zijn voor hem geen stemmen bij de presidentsverkiezing. De geijkte techniek hiervoor is geld ge makkelijk bereikbaar te maken door lage rente. De banken reageerden prompt door Eurodollars die ze met hoge rente geleend hadden af te stoten - een twaalf miljard Eurodallars keerden zo vorig jaar weer terug. De Duitsers met name die van inflatie last hadden, volgden de weg nog steeds die Nixon had verlaten: hoge rente om de geldomloop te beperken, geld wat schaarser maken. Wat was dus aantrek kelijker voor de Duitse industrie - en hetzelfde geldt in iets mindere mate ook voor andere landen - om goedkopere Eurodollars te lenen en die keurig in te wisselen voor marken? De hoge rente van markenleningen trok ken als een magneet nog meer in te wisselen dollars aan en de Bundesbank maar marken uitbetalen, juist een door kruising van de pogingen om de mark schaars te maken. In Frankrijk en nog niet zo lang ook in Engeland mogen be drijven deze goocheltoer niet meer uit halen, maar de Duitsers hebben iets te gen dit soort verbonden. Tot het deze week te gortig werd en ze ophielden de afgesproken prijs te betalen voor dollars. Men kan ze wel inwisselen voor marken, maar krijgt er dan evenredig minder zodat de aantrekkelijke kantjes ex-af zijn. Een eenvoudige manier om dit soort crisissen te voorkomen zou natuurlijk zijn als Washington en Bonn hun poli tiek van rente - die voor een groot deel door regeringen beïnvloed kunnen wor den - op elkaar afstemden. Maar dat zou ook inhouden dat hun hele econo mische politiek en filosofie op elkaar af gestemd moet zijn. En dan niet alleen van deze twee landen, maar van alle grote financiëel krachtige staten. Zoveel internationale samenwerking echter is voorshands alleen maar te dromen. Een andere zaak is of het langzamerhand geen tijd wordt om te zien naar een in ternationaal monetair systeem dat min der onderhevig is "aan dergelijke crisis sen die eigenlijk niet opgelost worden, alleen maar verschoven. Het wordt in derdaad al sinds jaren betoogd, maar er is nimmer iets van gekomen. Er is daar over wel een overvloed van ideeën maar geen daarvan is voor ieder aantrekkelijk. Dus blijft het voorlopig zo, tenzij natuur lijk een volgende ci'isis zo ernstig wordt dat het hele systeem eraan bezwijkt. Maar dat is een nachtmerrie waaraan niemand wil denken. In de nacht van 7 op 8 mei werden op de Koninginnelaan twee rood-witte be- bakeningstonnen en een knipperlicht bij een wegopbreking weggehaald. Een zeer laakbare daad, omdat het verkeer hier door ernstig in gevaar gebracht wordt. De politie stelt een onderzoek in. De chef-badmeester en zijn personeel weten al niet beter meer, het natuurbad is weer open. De eerste duizenden be zoekers hebben de toegangshekken op weg naar het zilte nat en (voornamelijk) de zonneweide gepasseerd. Niets lijkt er meer op dat het bad ruim een half jaar gesloten b geweest. Er is niet veel ver anderd, of het zou de toegangsprijs moe ten zijn. Wat wel veranderd is, maar uiteindelijk los van het natuurbad staat, is het res taurant-gedeelte. Met ingang van het nieuwe seizoen is door de heer Van Reems een loket -aan de badzijde van het ï-estaurant gemaakt, waar patat en andere hartigheden verkrijgbaar zijn. De aangebrachte biljetten met het opschrift Het Nieuwerhoekplein in de richting van de Koninginnelaan vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu „Verboden patates frites mee te nemen op het terrein van het natuurbad" spre ken voor zich. Enige gegevens die van belang kunnen zijn voor bezoekers van het Natuurbad: De toegangsprijs voor 15-jarigen en ouder bedraagt 1,75, voor jongeren 1,Het bad is dagelijks zonder on derbreking geopend van 7 uur tot 20 uur. Na 16 aug. tot 19.30 uur en na 31 augus tus tot 19 uur. Zaterdag van 7 tot 18 uur en zondags van 10 tot 18 uur. Paniek heerste er woensdagavond bij de fam. G- aan de Bosstraat, toen zij tot de ontdekking kwamen dat hun 4-jarig zoon tje, dat bijtijds in-bed was gestopt, ver dwenen bleek te zijn. Alle nasporingen in de buurt bleken tevergeefs en men dacht al aan ontvoering. De ingeschakelde politie kwam, zocht en vond het kind achter de naaimachine, waaraan de moeder zat te werken. Blijft de vraag of de moeder te ingespannen zat te werken of dat haar zoontje het zich geruisloos voortbewegen al vroeg onder de knie heeft. Op Hemelvaartsdag, donderdag 20 mei a.s., hopen de Groen van Prinsterer- en de Da Costazondagsschool in de Groen van Prinstererschool een gemeenschap pelijke dienst te houden, van 9 tot 10 uur. Alle kinderen die willen komen zijn om 9 uur dus van harte welkom. Zaterdagmiddag 15 mei, 's middags om 3 uur, zal in het Artishock-gebouw, Steenhoffstraat 46 te Soest, een unieke tentoonstelling worden geopend van „kunst van Viëtnam". De opening geschiedt door Kasper Men gelberg, lid van het Medisch Comité Nederland-Viëtnam. De expositie, die dagelijks is geopend van 2 tot 5 uur, duurt van 15 mei tot en met 30 mei. De ten toon gestelde voorwerpen - voor het eerste in Nederland - zijn te koop. Slechts vier bestuursleden waren dins dagavond aanwezig op de vergadering van de Soester Gemeenschap i.o. Me vrouw Muurling, die deze avond de voorzitter verving, werkte de agenda dan ook in snel tempo af. De resultaten van de enquete onder Soester verenigingen waren niet hoop gevend. Van de 62 in Soest uitgezonden formulieren waren er tot nu toe 17 terugontvangen. Drie met de medede ling dat de vereniging inmiddels opge heven was, vijf met het bericht dat men geen belangstelling had en negen waar in men „min of meer" positief reageei'- de. In Soesterberg waren de resultaten nog somberder. Van de 27 verzonden for mulieren waren er slechts drie gere tourneerd. waarvan twee met een posi tieve opstelling. De aanwezige bestuursleden besloten het hier echter niet bij te laten. Om een juist overzicht te kx-ijgen zullen alle verenigingen die nog niet geantwoord hebben, persoonlijk benadei'd worden. Dit zal op korte termijn moeten ge schieden, want aldus de heer Huiser. ..we moeten natuurlijk onze energie niet besteden aan tets wat niet haalbaar is". Omdat het bestuur en de werkgroepen in de afgelopen periode weinig activi teiten hadden ontplooid en van de rond vraag geen gebruik gemaakt werd, kon mevrouw Muurling de vergadering snel weer sluiten. Walter Ulbricht is er niet de man naar om af te treden tenzij het hard nodig is. Maar gezondheidsredenen klinkt in zijn geval niet absurd, al was het maar om dat hij bijna 78 jaar oud is. Er is trouwens geen sprake van een machtswisseling: „de laatste der Stalinis ten", zoals hij wel genoemd wordt, ruimt zijn zetel van partijsecretaris in voor Erich Honecker, een wel jonger man maar een van het zelfde hardnekkige slag van stugge volhouders. Een bovendien blijft Walter Ulbricht aan de top in een positie die hem in staat stelt Honecker op de vingers te zien en vermoedelijk ook te tikken. In grote trekken wijst al les op een voortzetting van Ulbrichts harde lijn. Aan de andere kant komt zijn aftreden op een onverwacht moment, ruim een maand voor het grote partijcongres. En dat werkt vermoedens in de hand dat Ulbricht vanuit Moskou wel een hint ge- gekregen kan hebben om ermee op te houden. Sinds jaar en dag is de oude Stalinist de voornaamste partner van de Sowjet- Unie in het rode blok, ook economisch dank zij de grote economische opleving waarin de D.D.R. amper voor West- Duitsland onderdoet. Terwijl in Polen. Hongarije, Roemenië en natuurlijk Tsjechoslowakije wel eens het een en ander gebeurde dat de samen hang van dit blok dreigde te verstoren, kon Moskou altijd op Ulbrichts DDR. rekenen. Alleen heeft hij de laatste tijd een minder nuttige rol gespeeld. Het zinde hem slecht dat Moskou bete re relaties aan ging knopen met Bonn, over Berlijn ging spreken op ambassa deurs-niveau en vooral niet dat de Polen vooral ook al gingen aanpappen met de West-Duitsers. Ulbricht heeft zoveel hij kon gedaan om hierbij tegen te werken. Hij kon dit ook door wat treiterakties tegen Berlijn en andere sfeerverziekende maatregelen. Daarmee werkte hij voor het eerste ■waarschijnlijk en alleen omdat zijn eigen belang nu zwaarder woog dan zijn trouw aan Moskou de Russen tegen. Het kan goed zijn dat dit Brezjnew te vex*velend werd: die denkt misschien ook nog wel met enige ei'gernis terug aan de aansporingen juist van Ulbricht om tegen Tsjechoslowakije ten velde te trek ken. een onderneming waarvan men nooit geweldig veel prezier heeft gehad en die men in Polen dan ook maar niet heeft herhaald. Honecker heeft voor Ulbricht veel van het vuile werk opgeknapt in de loop der jaren. Niemand weet of hij dat alleen maar deed als knecht van de machtigste man, of dat zijn eigen ideeën misschien toch wat minder stalinistich zijn. Veran deringen zijn mogelijk, maar te snel hoeft men er niet op te rekenen. KANTMAN Artikel 20 van de Lager Onderwijswet kent sinds 1964 de mogelijkheid tot het instellen van een schoolraad naast of in plaats van een ouderraad. Een schoolraad heeft een bredere samen stelling dan een ouderraad, doordat naast vertegenwooi-digers van plaatselijke ou dercommissies ook als leden zitting die nen te hebben hoofden en/of onderwij zers van openbare scholen en gemeente lijke bestuurders en/of functionarissen. Bovendien kunnen nog andere deskun digen en belangstellenden in de school raad zitting hebben. De taakomschrij ving van de schoolraad gaat ook verder dan die van de ouderraad. Het college van B. en W. is verplicht de schoolraad te horen omtrent voorzieningen in de behoefte aan openbaar onderwijs. Bij het besluit van 18 januari 1967 werd overgegaan tot de instelling van een ouderraad voor het openbaar lager on derwijs. De raad was toen vrijwel alge meen van mening dat de tijd nog niet rijp was voor instelling van een school raad. Nu deze ouderraad inmiddels vier jaar gefungeerd heeft en is uitgegroeid tot een belangrijk advies- en overlegorgaan, dat zijn waarde in de praktijk heeft be wezen. achter burgemeester en wethou ders de tijd rijp om tot instelling van een schoolraad over te gaan. Deze schoolraad moet dan niet alleen functio neren voor het lager ondei-wijs, doch ook voor het kleuter- en het middelbaar al gemeen voortgezet onderwijs. Bij de samenstelling moeten de diverse soorten onderwijs zoveel mogelijk in ge lijke sterkte vertegenwoordigd zijn. Deze samenstelling is geregeld in het Besluit Adviesorganen Openbaar Voortgezet On derwijs en bepaalt, dat het aantal leden tenminste 11 en ten hoogste 21 bedraagt. De meerderheid van de leden wordt ge vormd door tenminste zes oudercommis sieleden. onder voorwaarde dat dit aan tal steeds een veelvoud van drie is. Voor Soest wordt een samenstelling van elf leden voorlopig voldoende geacht. Naast het wettelijk vereiste aantal ou dercommissieleden zullen vertegenwoor digers van het onderwijzend personeel, een lid van de onderwijscommissie, een vertegenwoordiger van de vereniging voor openbaar onderwijs en een secretarie- ambtenaar zitting hebben. Mede op ver zoek van de.ouderraad voor het open baar lager onderwijs zullen naast de schoolraad de bestaande ouderraden voor het kleuter- en lager onderwijs in stand gehouden worden. Omtrent deze aangelegenheid is overleg gepleegd met. de ouderraad, de vereni ging voor openbaar onderwijs en de hoofden van de openbare scholen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1