10x10 help VAN HUISSTEDEN mm BREDA en WASIEL STEITNER Zwijntjesjagers zeer actief S.E.C.-jeugd naar Engelse stad Sheffield Ligging en onoverzichtelijke situatie oorzaak van ongelukken WASIEL STEITNER Groots slotbal van de carnavalsvereniging „De Narreknol" Picnickplaats Soester Hoogt nu officieel voor publiek open Ruim f 5200 voor Astmabestrijding Tweede prijs van lande lijke puzzelwedstrijd viel in Soest Verkeersongevallen 655 verkeersdiploma's uitgereikt aan kinderen van Soester basisscholen WASIEL STEITNER Collecte 24 mei - 5 juni Help liet Rode Kruis Toneelvereniging „Het Veen masker" Krabbels van Knel is VRIJDAG 14 MEI 1971 REMBRANDTLAAN 18 TEL. 02155 4785 DE MODE VER VOORUIT Alb. Hahnweg 15 - Soest - Tel. 3469 Van 24 mei tot en met 5 juni gaat het Nederlandsche Roode Kruis de straat op om geld in te zamelen om al zijn acti viteiten ten behoeve van medemensen in moeilijke omstandigheden te kunnen blij ven bekostigen. Ook aan u wordt dan weer gevraagd een offer te brengen voor het vele Rode Kruiswerk, dat jaar in jaar wordt verricht. Iedere Nederlander kent een aantal fa cetten van dat werk: de bloedtransfusie dienst, de vakantieprojecten met o.a. het hospitaalschip Henry Dunant, de hulp verlening langs de wegen, de lectuur voorziening voor verpleegden in inrich tingen en thuisliggende zieken. En zeer goed is bekend dat het Rode Kruis na rampen in het buitenland altijd zo snel mogelijk die hulpgoederen zendt die het eerste nodig zijn. Er is echter meer, veel meer werk, dat niet altijd zo op de voorgrond komt. Zo als dat van de Radio Medische Dienst, die per jaar honderden adviezen geeft voor schepelingen die ziek zijn of een ongeluk hebben gekregen. Zoals de hulp van de Trombosediensten en de Moeder- melkcentrale en de duizend-en-één goe de diensten van het Jeugd Rode Kruis en de Jongeren Hulpdiensten. Zoals het stimulerende en activerende werk van patiënten in ziekenhuizen. En zoals de ontspanningsavonden die door het Prin ses Irene Fonds van het Rode Kruis in bejaardentehuizen en inrichtingen wor den vezorgd. Dat zijn een aantal nationale taken van het Nederlandsche Roode Kruis. Maar daarnaast wordt in de meer dan 450 plaatselijke afdelingen van het Roode Kruis nog veel meer verricht: niet over al hetzelfde, maar juist dat waaraan in de eigen plaats of streek de meeste be hoefte bestaat. Mogelijk hebt u wel ge hoord van auto- en bustochten voor be jaarden, kerstpakketten en Sinterklaas attenties voor langdurig zieken, fruitac- ties voor behoeftigen, zwemochtenden voor gehandicapten, koopavonden voor mensen die zelf niet gewoon kunnen winkelen. En als de Henry Dunant 's avonds ergens afmeert is er telkens weer een andere Rode Kruis-afdeling die de recreatie aan boord verzorgt. Sommige afdelingen hebben zeer bijzon dere activiteiten ontwikkeld. Zo werden in verschillende plaatsen ten behoeve van de plasma-avonden bloedschudma- chine ontworpen en vervaardigd. Elders wordt jaarlijks een pony-safari voor ge handicapte kinderen gehouden. En ir weer een andere plaats werd bemiddeld bij de opsporing van vermiste familie leden in Indonesië en bij de terugzen ding van de ring. van een in de oorlog overledene. Veel van dat werk is inge bed in de plaatselijke activiteiten van Rode Kruis-colonnes, de vrijwillige wel fare en het Jeugd Rode Kruis, dat bij voorbeeld ook EBHO-opleidingen voor verkeersbrigadiertjes verzorgt. En een groot aantal afdelingen is ingeschakeld bij de verspreiding van het tijdschrift Beter met Max voor patiënten in zieken huizen en inrichtingen. Al dat werk is Rode Kruiswerk en met het meeste van dat werk is geld ge moeid. Veel geld. Vandaar deze oproep om de jaarlijkse inzamelingscampagne van het Nederlandsche Roode Kruis van 24 mei tot en met 5 juni met een zo groot mogelijk» bijdrage te steunen. jaloezieën en horren WONINGINRICHTING Alb. Hahnweg 15 - Soest - Tel. 3469 Op het politiebureau werd aangifte ge daan van vermissing van drie brom fietsen en twee fietsen. E. S. (16) deelde mede, dat zijn brom fiets weggenomen was uit de stalling van het Soester Natuurbad. J. C. de G. (27) deed aangifte dat uit dezelfde stal ling door onbekenden zijn bromfiets, merk Peugeot en zijn fiets, merk Loco motief, werden medegenomen. De heer C. K. (73) miste zijn fiets die hij achter zijn woning aan de Klaarwaterweg had gestald. De bromfiets van H. de B. werd ontvreemd uit de stalling van het zie kenhuis Zonnegloren. Deze laatste brom fiets werd inmiddels teruggevonden in de rijwielstalling van het Natuurbad. Vijf dagen lang zal een SEC-jeugdgezel- schap met leiders doorbrengen in Enge land, in de stad Sheffield. Vrijdag 28 mei a.s. vertrekt de 38 personen tellen de groep naar Sheffield vanaf het vlieg veld Zestienhoven in Rotterdam. Om vijf uur, na een reis van ca. 2 uur per vliegtuig, wordt de groep verwel komd in Sandygate Wath, waarna een feestavond volgt in Mitchel Darfield. De zaterdagmorgen is voor de buiten landse gasten gereserveerd voor tochten in de stad. waarna om drie uur de voet balwedstrijden een aanvang zullen ne men. SEC is met haar twee teams sterk ver tegenwoordigd. Echter zijn ook de Bel gen met twee ploegen afgevaardigd, zij het dan bestaande uit twee verenigingen. De ploeg van „Edegem Sport" uit België speelt met een jeugdploeg van 16-18 jaar, terwijl „Hove Sport" uit België met een elftal van 14-16 jaar deelneemt. Om drie uur zaterdagmiddag speelt de SEC-ploeg van 16-18 jaar haar eerste wedstrijd tegen Mitchel Darfield en heeft de SEC-ploeg van 14-16 jaar vrijaf. Zaterdagavond bezoekt men een disco baravond in Wath Younth Centre. Na een vrije zondagmorgen komt de SEC-ploeg van 14-16 jaar om drie uur binnen de lijnen om aan te treden tegen Mitchel Darfield en kan de SEC-ploeg van 16-18 jaar rusten. Weer is er die zondagavond feest in de Wath Athletich Club. Tweede Pinksterdag spelen beide SEC-teams. Om 11 uur de ploeg van 16- 18 jaar tegen Wath Rangers en om 4 uur de SEC-spelers van 14-16 jaar tegen Ingslane. Weer zal er die avond feest zijn, te weten het afscheidsbal. Dinsdagmorgen om 9 uur vertrekt de groep om 9 uur uit Wath naar het vliegveld om de terugreis naar Holland te aanvaarden. Twee doden in nauwelijks een week tijd is de trieste balans van het verkeer op de drukste verbindingsweg tussen Soest en Baarn, de Stadhouderslaan (Toren - laan). Wat voor wandelaars en fietsers als een der mooiste lanen in de omgeving geldt, staat by de meeste automobilisten bekend als een gevaarlijke weg, veroor zaakt door de „moeilijke" bocht, gelegen in het weggedeelte ter hoogte van het Lyceum en de onoverzichtelijkheid, die mede veroorzaakt wordt door de lange aaneen gesloten rij bomen. De oorzaak van het eerste ongeval, waarbij een 25-jarige inwoner van Soest verongelukte, meent men gevonden te hebben in een te hoge snelheid. Het tweede ongeval waarbij de 19-jarige me juffrouw T. Thie dodelijk verongelukte (haar wagen werd aan de uiters rechtse punt door de boom gegrepen), schrijft men toe aan onervarenheid en onbe- kend met de situatie. Toch zijn deze beide ongelukken niet het gevolg van die van die toevallige om standigheid die men er kennelijk aan wil geven. Voor ervaren automobilisten die de bocht dagelijks passeren behoeft er geen vuiltje aan de lucht te zijn, en ook zij, die de bocht kennen en hun snelheid als aangegeven (50 km) aanpas sen, kunnen de bocht volgens de regels van de kunst „nemen". Maar zij die on bekend zijn met de situatie en hun snel heid te hoog houden, maar ook degene die niet attent de bocht ingaat, onder vindt dedoor de instanties miskende moeilijke' bocht. Ook Soest kende tot voor kort enkele van deze gevaarlijke bochten. De bocht bij „Zonnegloren", de verschillende be schadigde boven geven de plaatsen nog duidelijk aan, en de bocht in de Van jaloezieën en horren WONINGINRICHTING Weerden Poelmanweg, die overigens bui ten het gemeentelijk wegenplan viel, zijn daarvan de beste voorbeelden. Van beide bochten, die voor ervaren en ter plaatse bekend zijnde automobielis- ten ook geen moeilijkheden opleveren, is de ligging wel verbeterd, waardoor het aantal ongelukken en bijna-ongelukken op die plaatsen belangrijk is verminderd. De situatie op de Stadhouderslaan To renlaan vraagt om een soortgelijke aan pak. Al heeft de Baarnse Burgervader de bocht met een snelheid van ongeveer 100 kilometer in beide richtingen, ge zeten. in een comfortabele Mercedes, veilig naast een ervaren chauffeur, zelf „genomen" en geen „gevaar" kunnen ontdekken, het kappen van de ter plaat se staande bomen, die de ongelukkigen automobilisten geen enkele kans meer gaven, is toch wel het minste dat direct kan gebeuren. Al blijft een bocht die alleen met er varing en aangepaste snelheid veilig kan worden genomen toch wel om aandacht en verbetering vragen en niet alleen van de vele honderden automobilisten die de weg dagelijks passeren. De nieuwe kunstnijverheidafdeling van Ton Beuken, is de beste ideeën- bron die u zich kunt wensen. U vindt er duizend en een leuke dingen. Modern, kleurig, fraai van vorm. En vaak verrassend goedkoopZó rond de,riks kunt u al kiezen. Kom eens kijken bij Ton Beuken, Gallenkampels- Wég 2, of Soesterbergsestraat 51 Soest-Zuid (bij het busstation) De carnavalsvereniging „De Narre Knol" houdt ook dit jaar weer haar groots op gezet slotbal en wel op 22 mei a.s. Evenals vorig jaar belooft het een avond te worden om niet gauw te vergeten. Veel wordt er aan gedaan om het zo feestelijk mogelijk te maken. De zalen van het Verenigingsgebouw worden op de bekende wijze aangekleed enz. Vorig jaar waren „De Biemeeuwes" uit Breda als gasten Uitgenodigd. een geweldige en goed bekend staande Carnavals kapel uit Breda „De Mau- rikken". Verder verlenen nog medewerking: De Raad van Elf, Vorst Willem I, Adjudant, Dansmariekes, Prins Leut XI, „Tempting Six" en de „Roetetoeters". U ziet, „De Narreknol" zorgt weer voor veel leut op 22 mei a.s. De aanvang is gesteld op 20.00 uur. Men hoopt dan ook op een geslaagde avond. Voor het overige verwijzen wij u naar Dit jaar is medewerking toegezegd door de advertentie in dit blad. He recreatie-terrein „Het Soester Hoogt", van de Vereniging De Utrechtse Heuvel rug, al jarenlang onofficieel in gebruik, wordt nu officieeL voor het publiek opengesteld. Dat dit niet eerder gebeurde vond zijn oorzaak voornamelijk in de problemen van het ouderhoud. In overleg met de heer A. v. d. Broek, hoofd van de plantsoenendienst in Soest, heeft men een gepensioneerde kracht uit Soesterberg kunnen aantrekken, die met het schoonhouden van het terrein is be last. De collecte door het Nederlands Astma Fonds, welke van 3 tot 9 mei in Soest en Soesterberg werd gehouden, heeft 5.204,76 opgebracht. Vorig jaar was dit 2886,60. Een geweldig resultaat, waar voor het Astma Fonds alle gevers en medewerkers, collectrices en collectanten hartelijk dank zegt. Deze dagen werd de trekking gehouden tussen de goede oplossers van de bin nengekomen 1500 inzendingen van de jaarlijkse Strengholt Tips Puzzel. De tweede prijs, een reis van vijf dagen geheel verzorgd naar Parijs, ging naar mevrouw L. B. Verbij-van de Kamp. Middelwijkstraat 1 te Soest. Woensdag kwam mevrouw C. S. (59) uit Soest door onbekende oorzaak met haar rijwiel op de Koninginnelaan te vallen. Met een zware hersenschudding is zij door de ziekenauto van de EHBO naar het ziekenhuis „Zonnegloren" ver voerd. Op de Eikenlaan werd het dertien jarige meisje B. E. M. W. uit Soest door de aulomobieliste G. C. S. aangereden, toen zij zonder op het haar achteropko mende verkeer te letten, plotseling link» af sloeg. Zij liep daarbij een hersen- schulding op. Nadat dokter Rip haar eerste hulp ver leend had, werd zij met de ziekenauto naar Zonnegloren vesvoerd. Tien achtereenvolgende weken geven wy aan tien willekeurige cliënten, die ty dens het %vinkelen by ons zyn gefoto grafeerd een waardebon van 10, cadeau. Wij verzoeken de afgebeelde dames deze advertenties uit te knippen en by ons om te ruilen voor de cadeaubon. Maandag 10 mei en dinsdag 11 mei wer den verkeersdiploma's uitgereikt aan de leerlingen van de zesde klasse van de lagere scholen in Soest. Van de 667 kinderen die aan het theorie examen deelnamen, werden er slechts: 12 afgewezen, waarvan 3 uit, Soesterberg. De burgemeester zei dinsdagmiddag in zijn toespraak dat bet ontvangen van een diploma een bewijs is dat. de lessen goed gevolgd zijn. Het in de praktijk brengen van het geleerde is de volgende stap. Een vergelijking makend met een zwemdiploma, waarbij, als je het geleer de niet steeds in praktijk brengt, de ge volgen direct merkbaar zijn, drukte hij de kinderen op het hart dit nu voortaan in het verkeer ook steeds te doen. Het is beslist, mogelijk in heel Nederland een echt veilig verkeer te hebben, als ieder een zich maar houdt aan de hem geleer de regels. De burgemeester reikte vervolgens aan een vertegenwoordiger van iedere school het diploma uit. De heer Harmsen van de Vereniging Veilig Verkeer Nederland vertoonde daarna enige amusementsfilms. Uit Soest namen leerlingen van 16 scho len aan het examen deel, uit Soesterberg leerlingen van 4 scholen. Het aantal geslaagden was zó groot, dat de uil reiking op drie verschillende tijd stippen moest plaats vinden. Maandag Soesterberg en dinsdagmorgen in Soest door de hoofdinspecteur van poli tie. de heer H. G. Scholtmeijer. en dins dagmiddag door de burgemeester mr. S. P. Baron Bentinck. In Soest deden 550 kinderen examen. In Soesterberg 117. jaloezieën en horren WONINGINRICHTING Alb. Hahnweg 15 - Soest - Tel. 3469 De artistiekleider van de toneelvereni ging „Het Veenmasker", de heer F. A. van Hooydonk. verzoekt ons het volgen de onder de aandacht van onze lezers te willen brengen: „Omdat het laatste stuk van ons repertoire „Getrouwd of niet" zo'n succes is gebleken (5 opvoe ringen), en mede doordat het stuk don derdag 12 augustus, 's avonds om R uur, in het Openluchttheater aan de Soester bergsestraat wordt opgevoerd, is het be laas onmogelijk gebleken de première van een nieuw stuk in deze maand, als afsluiting van het speelseizoen, voor bet voetlicht te brengen. Wel is nu in re petitie genomen het toneelspel ..De vijf kruisjes" van de auteur Dan Sutherland, waarvan de première zal plaatsvinden op 25 november a.s. in „De Rank BAjje ut ming vraog dan mok zeige dak vaan huus uut nie zo bar biegelovug bln, en dak vaan die diep ingewortulde denk- beelde die bie som- mugeminse hullle ge- daachten heulegaor kenne beïnvloedde, ok nie zo ongder de indruk kom. Maor as zo as noeng In de ofgelope weke aachtur mekaor un paor heule jonge minse door ongelukke om ut leve komme, daan komp, zongder d-->at daor waat aachtur steek, ut ouwe ge- zeigde bie ming de kopsteke, „un onge luk komp nooil allenug". Ajje daor in gloof, daan zeige de minse aal heul gauw dajje knaap vaan de bie- gelovugge bin, maor toch is ut in ut vurleje aal bar veul voorrekomme. daat da gezeigde heulegaor, en laote wullie ut daan maor op toevallughied houwe, uut- I kwaam. En zo is ut ok mit die ongeluk ke, net effe an de aore kaant vaan de I gemeentegrens, op Baorns grondgebied. Wullie hebbe ok wel vaan die raore bochte in ongs stroateplaan en der mosle in Soest ok eerst minse vurongelukke voordaat dar waat. an gang gebeure. maor ik meen noeng te magge stelle daat vaan die raore dinge der noeng in ongs darrup geen een meer te vingde is. Ik behoor nie tot ut bar grote legur vaan allus kennende en ziende en voor- kommende otooriejers, dus ik maag daan ok niet laote voorkomme dakter waat vaan weet, dus allus waat ik noeng gao zeige daat komp voor rekening vaan un niks begriepende ouwe Soesder kerul. Ik ken ok nie vooruutzien en hep geen helderder blik as aore minse, maor ik bin der vaan ovurtuug daat vaan de drie Soesder minse, die noeng aachtur mekaor binne vurongeluk, der twee had- de kenne blieve leve. as ut Baornse ge- meentewarreke is waat an die bar ge- vaorlukke bocht hadde edaon. Ik wil noeng nog nie eens zeige daat zullie hem rechtdoor hadde motte trek- ke, maor zullie zouwe in ellek gevaal waat an de ligging hebbe kenne vuraan- dere. Ik weet ut nie, maor der zalle best wel brieve en lillefoontje naor Baorn binne gegaon om te zeige en duudeluk te maoke datter waat mot gebeure, maor daat zaaide 1ste keer wel nie weze. waat noeng binne der daan twee minse bie vurongeluk en hep iedereen der vaan ge hoord, maor ik bin benieuwd hoeveul minse der daor heul veul meuite hebbe gehaad om hullie waoge op de weg te houwe, of maor net een vaan die bar ge- vaorlukke bomme hebbe wete te ont- wieke. Ik schaat dattut der in de offe- lope jaore wel tientalle gewees zalle we ze, maor daat hore en wele wullie nie. Vaan hogerhaand wiest men alle schuld netuurluk heulegaor of, waant ajje vief- tug ried, zo as is annegeve, daan mojje wel un heul gevaorlukke vent weze, om daor un ongeluk te kriege, waant mit vieftug ister niks an de haand, en ajje de sietuuwaotsie ken, daan kejje der ok wel mit hongderd gevaorlukke kielome- turs per uur door heen komme. De bar- regemeestur zal ut zelluf wel geprebeerd hebben, of laote prebere ast ie der nie bekend is. Maor die minse in Baorn mot te der wel vaanuut gaon daat zullie der nie mee klaor binne om heul leuk te zeige ajje vieftug ried daan beurt der niks, maor ajje haardur ried. daan is da kaans groot dajje un gemotorieseerde eekhoorn gaot worde, en de boom op gaot zeuke. Daat liek zoon bietje op arruguns in huus luusiefers neerleige en teuge king- ders zeige daat zullie der of motie blie ve, omdaat der andurs braand komp. Die luusiefers binne veul te antrekkeluk pb der zalle wel kingders weze die an da vurleiding bezwieke en gaon prebere, Maor de vriejur die die dinge hep neer- releid blief wel vuraantwoordeluk. Ut staot voor ming ok vaast, daat. aster arruguns un bord staot, daat die nie voor niks is neerrezet, waar op staot „nie haardur as vieftug waant aors gpbnure der ongelukke", daan zouw daat in ken ne houwe, daat bie zestug de heule zaok levesgevaorluk is, en daan is de heule zaok toch niet heulemaol zuuvur. Ik schaat datter noeng wel waat an zaal gaon gebeure. Ut zogenaomde dempe vaan de bekende put. maor ut is aal weer te laot. Waat daat angaot vuraan- derd der niks. Noeng is Gart veul meer tuus as ik op daat vierwieluuge gedoe, en omdaat hie daor daogeluks voorbiekomp, kejje waat hie zeit. rustug anneme. Hie vind daat die bocht der aal laang nie meer haad hore te weze, maor daat de bome die daor laangs de weg staon, en ut binne der waat, op sommuge plaotse un dub bele rie, daor nooit meerrezet hadde mogge worde. As ut an hem zouw leige. daan gong die der vaanavond nog mit de zaog op uut om die krenge om te zaoge, maor hie zaal daat wel nie doen. waant hie weet ok hoe zuunug zu in Baorn op bomoe binne, op ut pienlukke of. Daat hejje gezien op de grote weg naor Hillevursum. Duuzende bome mosle weg, omdaat de weg brejer mos worde maor der mochte der nie veul weg. Daat ut daan minder gevaorluk zouw worde op die bar drukke weg waas nie be- laangriek. En zo is ut ok op de Baornse Torenlaon. Vaan de weg ofraoke is ne tuurluk nie zo best, je ken ut betur voorkomme, maor aster daan ok om de paor metur nog zoon boom staot, daan binne de kaanze wel heul errug klein. En daat ken geen boom, zellufs nie in Baore, waord weze.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3