r je... sfewen poptelex John Mayal vindt dat The Flock het helemaal kan doen 8HKD17 mmu DRUMMER BUDDY RICH IS GEWOON EEN WONDER 3 w H&Jl JLW reclame voor Zoals er goede en slechte disc-joc- key's zijn bestaan er ook goede en slechte drummers. Sommige slagwer kers hebben een lange opleiding ach ter de rug: anderen meenden dat ze zich wel zonder meer in de drums-businesskonden storten. Zij blij ven er hun hele carrière dan ook maar een ,,slag naar slaan". Wanneer we naast de miss- en misterverkiezin- gen eens een drummer-verkiezing zou den houden, wie zou er dan als beste drummer ter wereld uit de bus ko men? Het zou waarschijnlijk een moei lijke keuze worden, of juist niet? Persoonlijk denk ik van niet, maar dat komt omdat ik drummer Buddy Rich op zijn trommels en bekkens heb horen slaan. En ik denk dat ieder een hem eenmaal gehoord zal uitroepen tot „beste drummer ter we de opnamen voor het volgende album van The Allman Brothers Band beëindigd zijn? Het zijn live-opnamen en het album zal twee platen bevatten. Charles Mingus voor zijn driedubbele elpee „The great concert of Charles Mingus" in Frankrijk bekroond werd met de „Grand Prix de ('Academie Charles Cros 1971"? Het album werd uitge- geroepen tot „de beste jazz-opname van het jaar". Fleetwood Mac (foto) terug is uit Amerika? De groep is weer op haar Noordzee-eiland gearriveerd zonder de nog steeds bij „Children of God" vertoevende Jeremy Spencer, eind juni in Engeland de single „Call me up in Dreamland" van de elpee „Van Morrison" wordt uitgebracht? Op de flip- side staat „Blue Money". reld"! Want wat deze knaap achter zijn installatie presteert, grenst werke lijk aan het ongelofelijke. Geen won der dat vele amateur- en beroepswer kers hem als het grote voorbeeld zien hoewel weinigen zijn prestaties zullen kunnen evenaren. In een Amerikaanse krant stond eens een interview met een voor aanstaand New Yorkse drummer. Hem werd de mening over enkele vak broeders gevraagd. Het antwoord luid de: „Voor mij is er maar één, dat is Buddy Rich. Naar hem kan ik wel altijd luisteren zowel in totale duister nis, wanneer hij alleen speelt of wan neer ook. Die man is gewoon een won der!" Deze uitspraak is kenmerkend voor het respect dat bijna iedereen heeft voor Bernard Rich, niet alleen andere drummers, maar iedereen die het voorrecht heeft gehad om hem te mogen samenwerken. Een andere grootheid in de Amerik aanse mu- ziek-business, Leonard Feather zei eens: „Buddy Rich heeft jarenlange walging van langdurige drumsolo's weggenomen.". Zo kunnen er tiental len lovende opmerkingen over de slag werken worden neergeschreven. Bud dy is de enig overgebleven drummer uit het swingtijdperk die nog net zo vooruitstrevend is als in de beginjaren van zijn carrière, de dertiger jaren. Zijn drumspel stimuleert ook nu nog de huidige popmuziek, terwijl andere drummers uit de dertiger jaren zoals Chick Webb, Dave Tough en Sid Cat- lett verdwenen zijn, of zich tevreden stellen met het brengen van tot routi ne geworden muziek. Toch vonden de meeste Rich-fans het maar een linke boel, toen Buddy de Harry James Band in 1966 verliet om een eigen Big Band te beginnen. Kreten als „hij is binnen zes maanden bij Harry terug!" en „hij kan geen Big Band beginnen in Las VegasNew York is de eni ge plaats waar zoiets kan!" waren niet van de lucht. Gelukkig bewees Buddy in zeer korte tijd dat het wél kon: hij bracht een groep musici bij een en vormde daarmee de Buddy Rich Big Band, waarmee hij later ve le successen zou behalen en nog steeds haalt. Met beat, en swing, pop en soul bewijst Buddy op iedere plaat weer, met recht de beste drummer van deze aardbol te worden genoemd. En zolang Buddy zichzelf blijft, blijft ook zijn Big Band bestaand. Tot vreug de van velen! De „Happy Holland Sound", die begin vorig jaar de Internationale popwereld overspoelde, werd vooral door Shocking Blue met groot succes geproduceerd: met „Venus" werden vele records gebroken. De groep Is na succesvolle toernees door Europa en Amerika opnieuw aan een toernee begonnen, tijdens welke zal worden op getreden zowel in Europa als in Azië en Australië De buitenlandse trip brengt Shocking Blue achtereenvolgens In Zwitserland, Joegoslavië (Belgrado en Spilt), Israël (Tel Aviv, Haifa, Jeru zalem en Ein Gev), Nederland, Denemarken, Noorwegen, Italië, Japan (Tokio en Osaka), de Phllippijnen (Manilla), Bangkok, Singapore, Indo nesië (Bandoeng, DJakarta en Soerabaja), Nleuw- Zeeland en Australië. Shocking Blue zal medio augustus in Nederland terugkeren. Nog dezelfde maand wordt In Berlijn meegewerkt aan het Duitse Grand Gala du Disque. Leon Russell komt drie weken naar Engeland. Hij gaat er een huis kopen en zal er meewerken aan platensessions met Joe Cocker en George Harrison. Leon Russell en Joe Cocker hebben ai vele malen samen platen opgenomen, waaronder „Cry me a river". De volgende single en elpee van Mick Jagger, Keith Richard, Bfll Wyman, Mick Taylor en Charlie Watts, ofwel de Rolling Stones, zullen op het sinds kort eigen Rolling Stones-label uitkomen. In Nederland wordt dit label gedistribueerd door Polydor en Atlantic. Allereerst zal de single „Brown Sugar"/„Bitch" uitgebracht worden. Daarna de wel zeer langverwachte elpee „Sticky Flngers" met daarop de volgende titels: „Brown WM sugar", „Sway", „Wild horses", „Can't you hear me knockfng", „You gotta move" (kant I) en „Bltch", „I got the blues", „Sister Morphlne", „Dead flowers" en „Moonlight mile" (kant II). Het zit er dik In dat Rlchle Havens In september weer naar Nederland komt. Hij zal dan optreden In een groot popfestival, dat de AVRO samen met de CCGC aan het organiseren Is op de Firato. Het programma zal op 18 september rechtstreeks worden uitgezonden. Het Is nog niet bekend of Rlchle Havens In Nederland ook concerten gaat geven. Een rock-muziek-festival In een park In Los Angelos is uitgelopen op een algemene vecht partij. Toen een politieman in burger „probeerde" een arrestatie te verrichten, werd hij mishandeld, waarop zijn collega's het vuur openden. Twee mensen werden gewond door kogelschoten, vier politiemannen liepen verwondingen op toen ste nen en flessen naar hen werden gegooid. Vijf politiewagens werden beschadigd. Er zijn in totaal 200 arrestaties verricht. Het verhaal vermeldt niet welke groep optrad op het moment dat de onge regeldheden uitbraken De nieuwe single van Herman van Veen, „De vluchteling", is de Nederlandstalige vertolking van „The partisan", een nummer dat geschreven werd door Leonard Cohen, de man die ook ver antwoordelijk was voor „Suzanne". Herman van Veen heeft inmiddels de opnamen beëindigd voor zijn vijfde album, wellicht het beste dat hij ooit maakte. Het album, dat „Goed voor een glimlach" gaat heten, zal in de loop van de maand mei ten doop worden gehouden. hW» r *1fliVtf- Vti- nift h \fti infti iigflii miflii Toen ln Amerika de gitaar-groepen meer en meer werden vervangen door groepen-plusblazers, waaiden naar Europa de namen over van groepen als Bood, Sweat en Tears, Chicago, Santana, Spirit, Electric Flag, Illinois Speed Press en Pacific Gas en Elec tric. Het duurde niet lang of ook ons continent raakte in de ban van de progressieve Amerikaanse popgroe pen. In Nederland werd begin 1970 eigentijdse muziek gemaakt door The Flock, die met een Grand Gala-optreden vele be wonderaars (sters) won. De muziek van The Flock sprak velen aan door het breken met alle bestaande conven ties en het beste bewijs voor de klasse van deze uit zeven muzikanten bestaande formatie wordt wel gele verd door John Mayall, wanneer hij zegt: „Twee maanden geleden heb ik tegen de heren van de Britse pers ge zegd, dat The Fock de beste band was die ik in Amerika had gehoord. Na het krachtsvertoon dat deze groep van avond (tijdens een optreden in de Whisky A Go Go club te Los Angeles) ten toon heeft gespreid, doet het me veel plezier deze persoonlijke waarde bepaling te kunnen herhalen. Voor wat het dan ook waard mag zijn: alle muzikanten van The Flock kunnen van ganser harte op mijn volle steun en medewerking rekenen. Ik hoop dat ze succes zullen hebben, ze verdienen het dat werkelijk goede muzikanten onop gemerkt blijven. Maar dat is niet de reden waarom ik dit zeg. Het is veel eer m(jn ongeduld als ik er op moet gaan zitten «vachten tot The Flock het daar gaan maken, waar het wat uit haalt. Ik ben werkelijk zo onder de indruk dat ik de loftrompet wil steken voor een groep die doende Is ons alle maal een boeiende, nieuwe opvatting van eigentijdse muziek te presente ren: een knappe combinatie van gelui den, ontleend aan de pure vormei van jazz, blues, rock, gospel, countxy en ander* vormen van muziek". die voeling houden met de ontwikke ling van de „free form" in de heden daagse jazz, vullen Goodman"s onder nemende terzijdes prachtig aan, en Glickstein's emotionele zang- en blu esgitaarspel vormen daarbij een uit gangspunt waarop men kan terugval len. Het uiteindelijke resultaat is een totaal-effect. Het wachten is echter nog steeds op de definitieve doorbraak. Ter overden king nog een opmerking van John Mayall: „Helaas komt het, in deze t(jd van overtrekken en onverdiend suc ces voor de middelmatigen vaak voor Jat*»*, de nieuwe elpee „Harvest" van Nell Young omstreeks half juli uitkomt? de single „Oh my mother" van Moebius Bottle al in 1970 in Nederland werd uitgebracht? CNR heeft er na „Du", „Dirla- da", „Yesterday when I was young" en „Pourquo! Ie monde est sans amour" dus opnieuw een „sleper" bij. Vera Lynn op 29 mei zal optreden ln de sporthal te Beverwijk? Bovendien zijn er ook optredens van haar gepland op 10 en 11 Juni te Veendam. Phonogram onder de titel „Alle 13 goed" *n elpee heeft uitge bracht die slechts tien piek kost? Enkele namen: Lally Scott, Samantha Jones, Brlan Hyland en Elton John. -«at.... Rob Out zijn grammofoonplatenzaak In Zaandam heeft ver kocht? Zijn zaak In de Kinkerstraat blijft bestaan. uatde platenomzet in Duitsland met 15 procent is gestegen tot maar liefst 130 miljoen gulden? atSuper Sister binnenkort gaat beginnen met de opnamen van een tweede Polydor elpee? Op deze langspeler zal het thema van „A glrl named you" verwerkt worden in een lang nummer. De vorige elpee van Super Sister bereikte uitgesproken in En geland juichende kritieken, uatde tweede LP van Herman van Veen definitief goud is gewor den? Onlangs werd bekend dat het 25.000ste exemplaar van dit album verkocht werd. Op het „gouden album" o.a. „Suzan ne", „Cirkels" („Wlndmllls of your mlnd") en „Liefde van later". dat Euson op 12 mei ln de Eddy Ready Go Show zijn nieuwe sin gle zal presenteren? dat er van de Jlmmy Hendrlx-elpee „Cry of tove" twee singles wer den uitgebracht: „Freedom" (In Amerika) en „Angel" (in En geland)! Nederland heeft niet achter willen blijven, door met „Voodoo chile" als derde plaat op de markt te komen. Aan de andere kant staat „Freedom". Ruim een jaar nadat deze woorden gesproken werden kunnen we constate ren dat The Flock tóch niet zoveel succes gehad heeft als werd verwacht. Er werd door CBS een elpee van het zevental uitgebracht, getiteld „The Flock", maar in Nederland was de verkoop bepaald niet om over naar huis te schrijven. Eén der songs uit het album, een arrangement van het Kinks-nummer „Tired of waiting", be reikte een topveertig-notering, maar daar hield het wel mee op. Toch ben ik en met mij vele anderen er van overtuigd dat The Flock het vroe ger of later zal gaan maken. Daar is hun muziek gewoon te goed en te ori gineel voor. The Flock kan eigenlijk het best omschreven worden als „een kruising tussen iedere groep die ooit gespeeld heeft en een groep die men nog niet eerder gehoord heeft, kortom een band met een eigen geluid". De zeven muzikanten komen allen uit Chicago, uit wat men gelijkgestemde milieus zou kunnen noemen. „Diege nen onder ons die niet van Joodse afkomst zijn hebben op z'n minst een Joodse moeder". Toch hebben zij zich op muzikaal gebied verschillend geo riënteerd. Zo is bassist-vocalist Jerry Smith van huis uit een violist, die ge durende een jaar of tien klassieke mu ziek studeerde. Lead-vosalist en gita rist Fred Glickstein's muziekleraren moet men zoeken in de aan blues zo rijke Chicago-scene bij mensen als Junior Wills, Big Walter, als ook B.B. King. Saxofonist Frank Posa speelde in Dixielandbands, maar werd later, evenals Tom Webb, volledig bekeerd door John Coltrane. Ron Karpman's favoriet onder de drummers is Elvin Jones. Ofschoon The Flock al meer dan vijf jaar bestaat, spelen zij in de huidige bezetting pas sedert 1968. In een betrekkelijk korte tijd zijn zij erin geslaagd de verschillende bekwaamhe den der afzonderlijke leden en de verscheidenheid aan persoonlijke in breng tot één geheel te maken en om te zettten in een intrigerende vorm van muziek die moeilijk valt in te de len. Middelpunt van de band is Jerry Goodman met zijn elektrische viool (zie foto). Frank Posa zegt over hem: „Op het moment dat we Jerry hoorden spelen wisten we dat we daar iets heel bijzon ders mee konden doen". Goodman, een uitzonderlijk virtuoos op zijn instrument, die waarschijnlijk ook met succes de kant van klassieke recitals op had kunnen gaan, is bezig het vi oolspel te bevrijden van een reeds eeu wen bestaande bekrompen, recht-toe-recht-aan opvatting. De vaak verbazingwekkende geluiden die hij het instrument weet af tp dwingen brengen deze bevrijding van conven ties over op het publiek. De blazers,

Soester Courant | 1971 | | pagina 7