Soest toen - Soest nu Dinsdag 18 ...ei 1971 49e jaargang no. 38 Uitgave llrnkkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2586 - Postgiro I2S158 Het „Oude Huus zal toch gesloopt worden Openbare vergadering commissie van openbare werken Geld brengt barst in de E.E.G. Ernstige aanrijding op de Kerkstraat Poging tot aanranding Inbraak in Padvinders huizen Van de een op de andere dag Bezoekers bij opening „Kunst van Vietnam" sturen telegram naar gemeenteraad van Soest TELEFOON 5980 Jeugdleider lost diefstal op Openbare schennis der eerbaarheid Auto uit de bocht bij Zonnegloren Gestolen bromfiets terecht Met fiets gevallen Inbraak zonder buit Twee koeien los gebroken Het oog gericht op uitsluiting Lantaarnpaal afgebroken Winkeldiefstal LOONEISEN SOESTER (ffOURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag eo vrtydig Na een gedegen onderdak naar de eventuele historische waarde van het „Oude aan de Molenstraat, hebben B. en W. besloten het gebouwtje te laten slopen. Uit het advies van gemeentewerken is gebleken dat de schuur geen enkele historische waarde heeft, zeker drie maal verbouwd is in de loop der jaren, dat de muren vocht optrekken, de dakconstructe onvoldoende is en de kozijnen in slechte staat verkeren. Het herstel zou 18.000,- kosten, wat het gebouwtje zeker niet meer waard Is. In 1954 werd hetreeds onbewoonbaar verklaard, maar om onbegrijpelijke redenen bleef het lang bewoond. Het pandje Is ook moeilijk in de daar aan te leggen kwekerij In te passen. In de kwekerij komt een nieuw gebouw met een landelijk aanzien, o.a. een rieten dak. Zowel de heer Van Poppelen (KVP) als de heer Van Ee (VVD) konden zich ge heel met de sloop verenigen. De heer Van Poppelen zag echter het nut van het rietendak op het nieuwe gebouw niet in. Een rietendak is een kostbare inves tering. De landbouwers zijn hier allang van teruggekomen. Het enige voordeel is een koel verblijf in de zomer. De heer Van Ee wilde wel waarde hech ten aan het advies van de schoonheids commissie, die deze stijl geadviseerd heeft Volgens mevrouw Walter-v. d. Togt wordt het gebouw door het rietendak niet duurder en is het reeds toegekende krediet voldoende. De heer Van Poppelen tilde niet zwaar aan het advies van de schoonheidscom missie. Naar zijn mening maakt zo'n commissie een gebouw alleen maar duur der. Ook gelegen in het stadspark, zoals mevrouw Walter hem voorhield, vond de heer Van Poppelen het rietendak over bodig. Geen problemen leverde de reconstructie van de Gen. Winkelmanstraat in Soester- berg en het onbewoonbaar verklaren van de woning Waldeck Pyrmontlaan 63 op. De heer Hoekstra (Prot. Chr.) vond het jammer dat dit huis nog bewoond zou blijven, omdat, zoals mevrouw Wal ter zei. het moeilijk is een andere wo ning aan te bieden. Langzaam verkeer op de rijksweg Rijkswaterstaat heeft, naar aanleiding van een brief van de Soester Zaken- kring. betreffende het weren van lang- zaamverkeer op de rijksweg, geantwoord, dat dit niet realiseerbaar is. Onder lang zaam verkeer behoren o.a. ook ventwa- gentjes en er zouden te veel ontheffingen gegeven moeten worden. Verstopte hulsvull-stortkokers In flats. Klachten hierover, zo zei de heer Van der Dussen, directeur van Gemeente Werken, zijn te wijten aan onoordeel kundig gebruik. Er is zelfs wel eens een kerstboom uit, zo'n koker gehaald. De oplossing kan mogelijk gevonden worden door alle flatbewoners per cir culaire te benaderen en hen op dé hoog te te stellen van de problemen, met het vooruitzicht dat, bij blijvende klachten, de stortkokers gesloten zouden kunnen worden. Op het moment is één man van gemeentewege .constant bezig verstopte kokers leeg te halen. T.N.O.-onderzoek naar woonstraat in Soestduinen Het TNO-onderzoek heeft, uitgewezen dat de N.V. De Kat niet de enige boos doener is'vóór de onaangename luóht in Soestduinen. Alle woningen met olie- stookverwarming werken hieraan mee, Weinig vrolijk zijn de E.E.G.-ministers van financiën uit elkaar gegaan na hun Brussels beraad hoe de inflatie importe rende vloedgolf het best gekeerd kan worden. Tot een- gezamenlijke defensie, heeft hun vergadering niet geleid en west-Duitsland besloot daarop zijn eigen gang te gaan om de eigen schade zo ge ring mogelijk te houden waarbij Ne derland o£ het wou of niet wel moest volgen. Het vrijlaten van handelskoersen van de dollar betekent een opwaardering van Mark en.gulden ook al werd er dan for meel beweerd dat het maar een tijde lijke maatregel ls. Niemand gelooft se rieus dat na enige tijd alles weer net als vroeger zal zijn de Oostenrijkers en van geweldige bankierservaring voorzie ne Zwitsers rekenen er in ieder geval niet op: ijlings hebben zij met hun reva luatie voorkomen dat zij de last te tor sen krijgen die Duitsland afwentelt. Een aanta' nadelen, zoals moeilijker ex port en een geweldige stimulans van de import, moeten Duitsland en Nederland op de koop toe nemen ook al zijn de omstandigheden bepaald niet rooskleurig. Er is dan ook geen sprake van dat al hun eigen problemen nu uit de weg zijn geruimd, wat inhoudt dat Nederlandse en Duitse boeren minder zullen krijgen dan hun collega's in Fankrijk. Wat op de een of andere manier wel gecompen seerd zal moeten worden door de nationale regeringen. Maar een heel stuk van het Europese bouwwerk is hierdoor ernstig gescheurd en de voor gezamenlijke Europese wel vaart zo belangrijke financieel-ekono- mische basis is bedenkelijk aan het wan kelen geraakt. Maar ernstiger is dat de E.E.G. rnet een hele nieuwe sprtering puzzels wordt, op gescheept. De hele financiering van de landbouw b.v. is geregeld in een met de dollar in* waarde overeenkomende reken eenheid. Dat was logisch mits men er van uiting dat alle E.E.G. munten ten opzichte van de dollar een vaste waarde zouden blijven houden. Dit is opeens veranderd door dat te Brussel het natio naal belang op korte termijn weer voor het gezamenlijk belang op lange termijn ging. De E.E.G., het zij bekend, was nog lang niet rond: 1980 was een streefdatum, ook voor een gezamenlijke financieel-econo- mische struktuiir. Maar na wat nu ge beurd is kunnen we die datum gerust op 10 jaar later stellen. ook Dalco en het Militaire kamp. Nog dit jaar zal in de De Beaufortlaan een gasleiding worden aangelegd en Dal- co heeft al toegezegd op gasverwarming te zullen overgaan. Mevrouw Walter-Van der Togt deed ten slotte nog mededeling dat de voorgeno men reconstructie van de weg, bij de stoplichten aan de Kerkstraat, voor wat betreft de bocht naar de Soesterbergse- straat, niet door gaat en dat het kippen hok bij het parkeerterreintje aan de Leeuwerikweg, ingekort zal moeten wor den. De auto van mejuffrouw W. H. M. (25) uit Amersfoort werd in de nacht van zaterdag op zondag zwaar beschadigd, toen zij in de bocht bij de stoplichten op de Kerkstraat werd aangereden door een uit de richting Amersfoort komende grote luxe wagen. Deze laatste wager. had geen licht op en raakte in de bocht in een slip, kwam op de linker weghelft, waar mej.'M. hem niet meer ontwijken kon. Zij botste tegen de achterzijde van de slippende auto, die echter snel verdween. Een van de passagiers van mej. M., de vijftigjarige mevrouw H B. uit Amers foort braak haar rechter knieschijf en werd met de ziekenauto van de EHBO naar het St. Elisabethziekenhuis in Amersfoort vervoerd. De andere auto werd even later leeg op de Lange Brinkweg aangetroffen. Via het kentenkenbewijs achterhaalde men de eigenaar, de 24 jarige M. W. uit Baam. Hij werd door de politie van Baarn aangehouden, maar weigerde aan vankelijk alle medewerking. W. werd ingesloten op het politiebureau in Soest, waar hij na bekend te hebben, zondagmiddag weer in vrijheid, werd ge steld. Hij gaf op dat hij zonder licht gereden had omdat de verlichting defect was. Mevrouw H. K. (32) uit Amsterdam heeft zondagavond rond half zeven door met een hondenketting van zich af te slaan, een aanranding kunnen voorkomen. Mevrouw K. die met haar echtgenoot reeds meerder jaren de weekends door brengt op een camping in Soestduinen, liep zondagavond in de bossen achter het pompstation van de waterleiding te wan delen, toen een onbekend gebleven man haar op de fiets tegemoet reed. Hij deed haar oneerbare voorstellen., waarop zij op bovengenoemde krachtige wijze rea geerde. De man, die Nederlands met een buiten lands accent sprak, sloeg na een uitge breide vechtpartij, waarbij hij een bloeiend oog opliep, uiteindelijk op de vlucht. De politie stelt aan de hand van het opgegeven signalement, een onder zoek In. Zaterdag bleek ingebroken te zijn in twee padvindershuizen aan de Sparren laan. Er worden drie kompassen en twee stopwatsches vermist. Op de vloer van een van de klubhuizen werd een fles terpetijn en enkele busjes verf leegge goten. Het huisje dat voor enkele jaren terug nog zo onaantastbaar midden in het steeds dichterbij zag komen, stond al weken leeg, en fungeerde niet als mik punt van krakers, maar van de jeugd die er in enkele dagen een ruïne van wist te maken. Een min of meer auto-sloper was de laatste bewoner, en nadat hij het huis verlaten had, kregen de wind en de jeugd vrij spel. Terwijl het de ene week als een soort aanklacht met wapperende deuren en ramen de aandacht van de voorbijgan gers trok, die vaak voorbijgingen met de gedachten er zou best nog wat van te maken zijn, was er de week daarna al meer van te vinden Opnieuw viel een huis ten offer aan uitbreiding en Tydens de openingsceremonie van de expositie „Kunst van Viëtnam", zaterdag middag in Artishock's kleinste expositieruimte, stelde mevrouw Nunes Vaz voor een telegram te sturen naar de gemeenteraad van Soest, met de volgende inhoud: „Bezoekers van de tentoonstelling Kunst van Vietnam protesteren tegen het wei geren van het College van B. en \V. het Medisch-Comité Nederiand-Viëtnam, afd. Soest, toestemming te verlenen in deze plaats een collecte te organiseren t.b.v. het MCNV. Zy dringen er met klem by u op aan deze beslissing van B. en W. alsnog ongedaan te maken. Zaterdag 15 mei, 15.30 uur, Steenhoffstraat 46, Soest." Dit voorstel kwam nadat Jan Visser, be stuurslid van de Soester Kunstenaars vereniging, in zijn dankwoord de aan dacht vestigde op de brief van B; W. (d.d. 26 april) waarin dit College Elly de Groot berichtte de Werkgroep in Soest geen toestemming te kunnen verlenen voor het houden van een collecte. Visser verzocht iedereen, burgers, scholieren en verenigingsmensen, zijn of haar invloed aan te wenden deze beslissing ongedaan te maken wat resulteerde in bovenver meld voorstel tot het versturen van een telegram. De aanwezigen onderstreepten hun instemming met een langdurig ap plaus. Vlak daarvoor opende Kasper Mengel berg, medisch student en bestuurslid van het landelijk Comité, voor een honderdtal belangstellenden de tentoonstelling met een korte lezing. Hij las uit „Schrijvers voor Viëtnam" een gedeelte van het in terview voor dat Ton Regtien had gehad met Stokely Carmichael over de oorlogs situatie in Indo-China. Daarna vertelde hij enkele onthullende bijzonderheden over de verschrikkelijke oorlogsvoering in Zuid-Viëtnam. Hij momoreer- de het ontstellende leed van de platte landsbevolking en de medische steun die zij krijgen van het Bevrijdingsfront. Enkele aanwezigen, waaronder de heer K. Levinga, gemeenteraadslid in Soest voor het PAK, stelden nog een aantal vragen over de werkwijze en de doel stellingen van het Medisch Comité Ne- derland-Viëtnam. Uit Brussel waren aanwezig Monique Dufoulet en de heer Wouters van het Documentatie- en Verspreidingenscen- trum voor Viëtnam. Deze organisatie stelde de prenten, tekeningen, rolschil- deringen, lakborden en schaakspelen be schikbaar, die nu in Soest te zien zijn. Beide waren erg enthousiast over het initiatief van Elly de Groot, waardoor het mogelijk is geworden voor 't eerst deze unieke expositie in Nederland te tonen. Een deel van de opbrengst gaat naar het Landelijk Comité. Door de grote be langstelling werd er zaterdag bij de opening meteen al veel verkocht. Verder waren ook aanwezig leden van de Werkgroep Soest, medewerkers van de Derde Wereldwinkel en een aantal Artishockèrs, die gezamenlijk de tentoon stelling hadden voorbereid en ingericht. De expositie duurt tot 30 mei en is da gelijks geopend van 2 tot 5 uur. Een jeugdleider uit Bussum, die vrijdag avond met een jeugdklub de tieneravond in De Vangrail bezocht, heeft zich een ware leider getoond. Toen hij na afloop met zijn groep naar Bussum wilde ver trekken, werd hem medegedeeld dat een var. de helpsters, mej. J. J. K. (23) uit Soest, uit haar tasjes een portemonnaie met 500,miste. Vóór de groep in Bussum de bus verliet zette hij uiteen wat er gebeurd was. In dien de dader zich onder zijn tieners zou bevinden wilde hij hem of haar de ge legenheid geven de portemonnaie terug te geven. Hij liet ze daarvoor langs een tafel in een donkere kamer lopen. Toen alle leden gepasseerd waren, lag de por temonnaie op tafel. De aangifte die mej. K. inmiddels op het politiebureau gedaan had, werd inge trokken. Mejuffrouw M. v. G. (17) uit Den Dolder, melde op de politiepost te Soestduinen, dat zij op de weg langs de spoorlijn Amersfoort/Soestduinen lastig gevallen was door een roodharige jongeman, die een geruit jack droeg en een blauwe broek. De jongeman was weggefiets in de richting Amersfoort. De politie stelde zich in verbinding met de politie van Amersfoort, die de dader snel wist op te sporen. J. M. H. (20) wonende in Amersfoort, een oude bekende, heeft inmiddels bekend zich hieraan schuldig gemaakt te hebben. Ook bekende hij nog een ander geval, waarvan geen afgifte was gedaan. De heer. G. S. (22) uit Amersfoort, met zijn Volkswagen rijdend in de richting Soesterberg, raakte in de bocht voorbij Zonnegloren de macht over zijn stuur kwijt, waardoor de wagen omsloeg en tegen een rechts van de weg staande boom tot stilstand kwam. Zijn passagiere, de zestienjarige W. E. v. B. werd licht gewond aan haar rechter arm en rug. De bestuurder kwam met de schrik vrij. De auto werd zwaar be schadigd. De op zaterdag 8 mei uit de rijwielstal ling van het Natuurbad ontvreemde bromfiets is terecht. De brommer bleek weer gestald te zijn in dezelfde stalling. Een rechercheur die de wacht erbij be trokken had, hield de „nieuwe eigenaar" aan. Deze vertelde dat hij de bromfiets een week op proef gekregen had van een vriend. De „vriend" werd vrijdag op het politiebureau verwacht, waarmede deze diefstal rond is. De surveillerende politie zag zondag langs het fietspad aan de Soesterbergse- straat een meijes in de berm van de weg liggen. Het bleek de twaalfjarige R. S. uit Soest te zijn, die met haar fiets ge vallen was. Met een gewonde linker hand werd zij naar Zonnegloren gebracht. Mevrouw E. W. A.-G. wonende Wilhel- minalaan 27, hoorde vrijdagavond rond tien uur gestommel in haar keuken. Toen zij uit haar slaapkamerraam keek, zag zij een ongeveer 16-jarige jongeman weghollen die kennelijk op haar gestom mel de vlucht genomen had. Zaterdagmorgen constateerde zij dat het keukenraam open stond. Er wordt niets vermist. De politie stelde een onderzoek ln. In een tuin aan de Korte Hartweg wer den twee koeien aangetroffen, die bij na der onderzoek bleken toe te behoren aan de heer S., wonende aan de Koninginne- laan. De schade welke de koeien hebben aangericht worden door de eigenaar ver goed. Het gevecht om de bouw-c.a.o. wordt steeds grimmiger, vooral nadat een Am sterdamse aannemer een aantal niet-sta- kende personeelsleden heeft ontslagen De bonden betitelden dit terstond als een „uitsluiting", een verschijnsel dat Nederland - zomin als de meeste lan den - in heel lange tijd niet heeft ge kend. (Onlangs was er in Zweden bij overheidsinstellingen wel zo iets, maar dat is nauwelijks vergelijkbaar omdat ook het staken hier een heel ander ka rakter had). De aannemer was er snel bij om de blaam van de hand te wijzen: hij had niemand uitgesloten, maar er was - weliswaar door de staking - een voudig geen werk meer voor hen. Curieus is het verweer van de Neder landse bonden die menen dat op deze manier geweld wordt aangedaan aan een dubbel recht van de werknemer: zowel op staking, als op arbeid. Dit is niet on juist gesteld, maar het probleem doet zich juist nu voor dat de werkgever ver plicht zou zijn werk te verschaffen ook wanneer een staking hem dit belet. In Engeland is het niet ongebruikelijk, bij voorbeeld in de door vele stakingen ge plaagde auto- industrie, dat vele bedrij ven sluiten en de arbeiders naar huis worden gestuurd omdat het werk niet voortgezet kan Wórden door het uitblij ven van toelevering van onderdelen e.d. In de meeste gevallen doet het probleem zich niet voor doordat een staking ge voerd wordt door alle betrokkenen. In de bouw heeft men echter dit keer een methode gekozen waarbij stakingen voor namelijk worden opgeknapt door man- ner. in sleutelposities. Bijvoorbeeld be- tonvlechters, of machinisten. Dan kun nen de overigen wel aantreden om bij voorbeeld beton te mengen of te gieten, maar als er niets gevlochten is kan dat eenvoudig niet. Deze methode van staken is uiteraard goedkoper: er hoeft minder uit de bonds- kas beschikbaar gesteld te worden. Maar toch is de staking net zo effectief, want het hele werk ligt toch stil. Het is niet helemaal duidelijk waarom de werkge ver, temeer omdat eigenlijk niet tegen hem individueel maar tegen de bouwon dernemers als totaliteit gestaakt wordt, zijnerzijds ook niet de voor hem goed koopste methode van verweer zou mogeil kiezen, die namelijk waarbij hij zich de strop bespaart van loonuitbetaling waar geen arbeidsprestatie tegenover staat. Vermoedelijk verschillen we in dit op zicht ook van de Engelsen dat de spel regels van de stakingsstrijd er bij ons door gebrek aan ervaring nog niet zo hecht inzitten. KANTMAN Doordat de heer A. N. K. (57) uit Soest, rijdend met zijn truck met oplegger op de Soesterbergsestraat, breed moest uit halen om de Verlengde Kolonieweg in tt rijden, raakte hij met het achterste ge deelte van de oplegger het straatnaam bordje dat aan een lantaarnpaal beves tigd was. De lantaarnpaal brak en viel op een schuurtje van de fa. Vreman. Enige dakpannen werden vernield. Aangifte werd gedaan van diefstal van een cassetterecorder terwaarde van ƒ260,uit de radiozaak van de heer S. te Soesterberg. De diefstal moet zater dagmiddag hebben plaatsgevonden. Het lijkt alsof de stemmenverhouding bij de uitslag van de verkiezingen tot een moeilijke kabinetsformatie zal lei den. Het is geen geringe zaak om een regering met een parlementaire meer derheid achter zich te formeren. Veel be langrijker is de inhoud die men aan het regeringsprogram zal moeten geven. Daarbij zal de loonmatiging als voor naamste punt van inflatiebestrijding moeten worden opgenomen. Het jaar verslag .van de Ned. Bank geeft ons op dit punt nadere inlichtingen. Uitgaande van de aflopende loonmati- gingsperiode zou de loonsom over 1971 liefst 13 °/o hoger moeten uitvallen mee een overloop naar 1972, van ca. 4 5 Dit betekent dat met ingang van 1972 alweer een loonclaim zou liggen të wach ten. Bij deze loonberekènning is dan met reële loonverbetering van 2V» gere kend. Als wij nu weten dat de baggeraars al 3 hebben geëist en gekregen, dan kan een kind uitrekenen dat de bouwvak kers daarbij niet onder zullen willen doen. Werkgevers zien het gevaar duidelijker voor ogen dan werknemers, maar kun nen onvoldoende tegengas geven, omdat lange stakingen hun liquiditeitspositie zodanig ondergraaft dat hun onderne ming ter ziele gaat. De reserves van veel ondernemingen zijn al uitgeput. Geven de ondernemers toe dan wordt dit als een bewijs gezien van de aan wezige mogelijkheid tot loonsverbete ring. Niets is minder waar. Zij kiezen van twee kansen de minst slechte en hopen door prijskorrektie de schade weer in te halen. De staat krijgt van dit proces de rekening thuis in de dalende belasting opbrengsten op ondernemingswinsten. Bouw daar maar eens een begroting op met zich uitbreidende kollektieve voor zieningen. Beperkt men de overheidsak- tiviteiten, hetgeen noodzakelijk is, dan pleegt men politieke zelfmoord, omdat dan de kiezer zich genomen voelt. Bij een dergelijke situatie zal geen partij in de rij gaan staan om regeringsverant woordelijkheid te dragen. De oppositie van morgen zal overmorgen met een zucht van verlichting door de kiezers naar de regeringstafel worden geroepeiv

Soester Courant | 1971 | | pagina 1