steppen peptelex V TAM MN WIST Tweener Expo 1971 komt ia Zuidlaren THEM IS DOOD MAAR VAN M0RRIS0N SPRINGLEVEND James Brown is een van de opwinnendste showmensen ter wereld -- Emerson, Lake Palmer deden met „Lucky Man" een gelukkige greep tTJlur^rmhtrldêam«vstë Naast de rock and roll, beat, rhythm' and blues en pop heeft de muziek al- tij£ al een ander genre muziek ge kend: Soul-muziek. Het is een richting in de muziek die door de tijden heen populair is gebleven en eigenlijk veel Invloed heeft gehad op andere muzika le stromingen. Ontsproten aan de mu ziek die door primitieve Afrikaanse en (later) Amerikaanse inboorlingen werd geproduceerd, heeft de soul tot op vandaag haar eigen sfeer behou den- Niets bewijst de populariteit van deze muziek zo goed als de concerten van soulzangers en hun vrouwelijke equivalenten: meestal zijn de shows al weken van tevoren uitverkocht. We za gen het tijdens het concert van de Ike and Tina Turner Revue en het optre den van soulman James Brown, die op gelijke, zo niet grotere hoogte wordt geplaatst als wijlen Otls Red ding, om in hetzelfde vlak te blijven. Sinds James Brown in 1956 ontdekt" werd, heeft hij aan de lopende band singles en langspeelplaten geprodu ceerd. Zijn oogst bestaat tot nu toe uit zo'n dertigtal singles en verschillende elpees, waarvan er stuk voor s*uk meer dan een miljoen exemplaren zijn verkocht. Aan deze lange lijst wordt misschien binnenkort weer een elpee toegevoegd: .Super Bad", een ,.li- ve"-album met fantastisch goede songs, zoals het van single bekende „Super Bad Part 1, II en III" het oude Everly's-nummer „Let it be me" en het langdurige „Giving out of jui- ce" (deze song duurt 10 minuten en 39 seconden!). Een elpee waarin de sfeer Eén van de vele markante- figuren, waaraan de huidige popmuziek haar bestaan en bloei te danken heeft, is zonder enige twijfel oud-Them-leider Van Morrison. Hij kan gerangschikt worden in de groep John Mayall en Frank Zappa, om maar enkele namen te noemen. Want Van Morrison is één van die oudgedienden, die ook thans nog hun stempel op de heden daagse muziek drukken, zowel door hetgeen zij vroeger presteerden als door de muziek die zijn nu maken. Muziek evenwel die de tand des tijds goed heeft kunnen doorstaan, maar en kele concessies heeft gedaan aan de eisen van de huidige generatie, doch verder ongerept is gebleven en nog steeds klinkt als een achttal jaren ge leden. Het kleine verschil met vroeger zit 'm voornamelijk in het gebruik van instrumenten zoals de trompet, het orgel en de mandoline die vroeger nog nauwelijks door popgroepen wer den gebruikt. Voor me liggen de elpees „The sto ry of Them" (Featuring Van Mori- son) en „Van Morrison - His band and the street choir". De eerste da teert van 1967 en laat de muziek ho ren van Them in de jaren 1963 tot 1966; de tweede is pas enkele weken geleden op de markt verschenen. Op de elpee „The story of Them" staan ■de overbekende hits „Gloria", „Fri- day.'s child", „The story of Them (part 1 and II)" en „Little gilt", ter wijl op de pas uitgebrachte LP de hit „Domino" en de hit-in-wording „Blue money", alsmede een tiental andere door Van Morrison gecomponeerde songs staan. Bij het beluisteren van beide elpees valt het eens" te meer op hoe weinig Van Morrison, of beter: zijn songs, in de loop van de tijd zijn veranderd. Wat wèl veranderde zijn de bezettingen van zijn groepen geweest. Van Morrison kan met geen moge lijkheid nog de namen noemen van degenen met wie hij de verschillende opnamen gemaakt heeft. Wel weet bij nog dat de datum waarop de eerste Them-formatie werd gevormd; eind 1963. Oprichter-leider was gitarist -tsu- lv Harrison, terwijl verder de groep werd gevormd door basgitamt iUan Henderson, drummer Konnie Ml""B en niet te vergeten zanger Van Mor rison. die te hulp werd geroepen toen na enkele maanden bleek dad groep instrumentaal weinig in te Men gen had. Ook werd organist Pat.McAu ley aan de formatie toegevoegd. De eerste Plaat kwam uit in september 1964 maar deed weinig. De tweede single „Baby. please don't go lee* eerste instantie ook een flop te wor de" maar na een zestal weken begon de verkoop opeens te lopen en werd het begin van het succes voor Them,. Enkele jongens ver:11'eten groep, anderen namen hun plaatts in fn in juni '65 kwam de elpee „The anerv voung Them" op de markt, een album waa^iit later de hits „Gloria en *>uden ten. Meningsverschillen waren er de rnwerrmoarTbeegTne'66 Pinteer- agaln" end. .tagle ^"V^de k«egSdo^r "aanlang" afwezlghelcMdi richtte z c Amerikaanse markt. fans dan ook als een klap in het ge zicht. Gelukkig bleek bij de manager van Van Morrison nog.een aantal niet uitgebrachte banden te liggen, ge maakt tijdens de opnamen voor de LP „Them again". Uit de na lang zoeken te voorschijn gehaalde banden werden vier nummers gedistilleerd, die later werden uitgebracht op zowel de LP „Friday's child" als de LP ,,The story of Them". Bij het zoeken werd boven dien nog de band met de song „The story of Them" gevonden welke op de gelijknamige elpee verscheen. Gegevens over opnamedata en bezet ting van Them werden echter niet ge vonden. Inmiddels verstreken de ja ren. In Amerika boekte Van Morrison wisselend succes met nieuwe composi ties, terwijl hij vooral de laatste tijd weer een enorme opgang maakt. Mis schien is dat te verklaren uit de trend naar nummers van vroeger, zoals ook rock and roll weer „in" is, maar in elk geval lapt Van het 'm weer! Het geen aangetoond wordt door zijn grote hits „Domino"" en „Blue money", alsmede door zijn laatste (maar zeker niet de allerlaatste) elpee „Van Mor rison - His Band and his 'Street Choir" (Warner Bros 1884). De foto's op de binnenzijde van het album doen overigens vermoeden, dat Van Mor rison zijn dagen tegenwoordig in een soortement commune van musici slijt. van do optredens van do „King of Soul" enorm goed tot uitdrukking komt en waarin vooral de gevoels waarde een ruime plaats inneemt (Po- lydor 2310 089). Het staat niet op de hoes van deze elpe geschreven, maar wanneer Ja mes Brown optreedt is de bühne „overbevolkt". Allereerst is er een groep dansers. Verder een 21-koppig orkest met vier drummers, waarvan er steeds twee aan het werk zijn. Dan een zanger en een zangeres en ie mand met de naam Elsie TV Mama, terwijl er bovendien nog een trio* is dat de „backing", het achtergrond koortje' doet. Tenslotte is er de leider van het spul, James Brown, die als hij „zingt" schreeuwt en gilt, van uitputting letterlijk door de knieën gaat om direkt overeind te worden ge holpen door zijn assistenten en tenslot te, in een fladderende mantel gewik keld en begeleid door het echoënde gegil van zijn bewonderaars(sters) het toneel verlaat. Natuurlijk is dit alle maal show, een show van soulmuziek die gebracht wordt waar geld te ver dienen is. Maar achter de show, in het geschreeuw en gegil, in het lachen en huilen, is de muziek zo oud als de rode klei van Georgia en zo jubelend als een zonnige zondagmorgen in mei. James Brown, die eens een arme Bap tistenjongen was uit Augusta (Georgi- a), probeerde in zijn jonge tijd wat geld te verdienen door het zingen van gospel-songs en het primitieve, eer lijke timbre van deze gospels is nog als ondergrond in zijn stem blijven na klinken. Ook dit jaar treedt James Brown bijna elke dag op, waarbij hij per show ongeveer drie kilo aan gewicht verliest. Gemiddeld geeft hij per maand ongeveer 5000 met handtekenin gen voorziene foto's weg, draagt hij 120 fris gewassen overhemden en meer dan 80 paar schoenen; verwis selt hij 150 maal van kostuum en maakt hij ongeveer 80 toneeluren. Hierbij danst en speelt hij minstens 960 songs en bespeelt hij zeker acht muziekinstrumenten. Hij is zowel songwritter, arrangeur, choreograaf als ontwerper van kleding voor zich zelf en zijn gehele begeleidingsgroep. Elke show wordt gebracht met de bekende militaire nauwkeurigheid en stiptheid. Tot de uitrusting behoren verder een tweetons-vrachtauto voor instrumenten en attributen, en een luxueus uitgeruste bus voor de begelei- dansgroep; Brown zelf rijdt in een Cadillac limousine. Wanneer je dit al les bij elkaar voegt heb je James Brown, één van de opwindendste show mensen die de wereld kent. Dat heb ben zijn concerten in Nederland dub bel en dwars bewezen-, ft Neil Voung (van Crosby, Stills Nash) heeft dezer dagen gezegd, in Engeland te willen blijven wonen. Dat is goed nieuws, want hoe lan ger de van origine Canadese folksinger in het land van Uncle Sam blijft rondstappen, hoe groter de kans wordt dat hij buiten zijn voor genomen privébezoek met zijn manager Elliott Roberts aan Amsterdam, zich alsnog laat verleiden om met een „zuiver zakelijk bezoek" zijn Nederlandse bewonderaars tevreden te stellen. Crwly $i.i1h,£Nash S:^'¥n.ag ft De door Bob Dylan gecomponeerde song „If not for you" wordt een compleet goudmijntje voor de componist. Behalve zijn eigen versie zijn er namelijk coverversies op de markt gebracht door George Harrison (op het driedubbele album „A(l thlngs must pass") en door de nieuwe Engelse senatie Olivia Newton John. Dit zangeresje boekte met haar versie direkt al hoge noteringen in de Engelse hitlijsten. Haar vader komt uit Wales, haar moeder uit Duitsland. .Zelf heeft zij Jaren in Australië gewoond, waar zij een talentenjacht won met als hoofdprijs een trip naar Londen. In deze stad werd zij ontdekt door Cllff Richard. Haar „If not for you" werd trouwens ook geproduceerd door de Sha- dows-leden Bruce Welch en John Fausar. ft De knallende hit „Chirpy chirpy cheep cheep" heeft nu ook een Ne derlandse versie; producer Annie de Reuver heeft een beroep gedaan op de Bumpers en niet zonder succes. Jan Blazer schreef de tekst; Ferry, Stan, Jurg, Herman, Lennie, Marjan en nog wat bumpers zetten het geheel op de plaat. „Vader is foetsie" is de Nederlandse titef. Op de achterkant „Bertus vrijt", de Nederlandse versie van „Butterfly", ft De „Eerste Nederlandse Blues en Boogie Organisatie" is een club van enthousiastelingen, die zich voornamelijk bezighoudt met het pro moten van Nederlandse b'lues- en boogie-artlesten. In het Amstelveen- se „De Bajes" - een uit de mode geraakte naam voor politiebureau - worden regelmatig authentieke bluesavonden gehouden. Wie zich fn- teresseert voor deze club en de bluesavonden, kan Inlichtingen winnen bij: De Eerste Nederlandse Blues en Boogie Organisatie, Oudekerk- laan 3, Amstelveen, telef. 020-452828. ft Enquêtes hebben uitgewezen dat steeds meer radioluisteraars Hil versum 3 opzoeken. Door dit feit is het plan naar yoren gekomen voor de oprichting van een Hilversum 3-Fanclub, welke tot doel heeft elke week de gedrukte Hilversum 3 „Top 30" aan de fans van Hilversum 3 toe te zenden. Eveneens zullen de fans van Hilversum. 3 foto's van alle H-3 disc-jockey's kunnen bestellen bij de fanclub. Het adres van de fanclub is: Peter Rensen, Postbus 3524, Amsterdam. De laatste maanden heeft het trio Emerson, Lake Palmer dankzij het lied. ,Jjucky man" een grote schare fans om zich heen verzameld. Het is echter opvallend dat 't merendeel van deze fans enkele jaren geleden nog de groep Nice aanbad. Opvallend, maar niet zo verrassend als het lijkt, omdat The Nice duidelijk de voorloper is ge weest van Emerson, Lake Palmer. Immers, Keith Emerson maakte deel uit van The Nice. Tijdens een concert met deze groep ontmoette hij Greg Lake van de bekende formatie King Crimson. Gedurende een informele re petitie bleek al spoedig dat de muzi kale ideeën van beide musici aardig overeenkwamen en na het uiteenvallen van zowel The Nice als King Crimson besloten beide heren te gaan samen werken. De nog ontbrekende drummer werd gevonden in de 20-jarige Carl Palmer, die maar al te graag bereid bleek de groep Atomic Rooster te ver laten. Aldus kwamen drie topmusici bij elkaar, waarvan, door hun muzi kale achtergronden, veel werd ver wacht. Het debuut van de groep vond plaats op het Wight-festival, waar het geluid niet van optimale kwaliteit bleek te zijn. Het publiek en de aan wezige critici reageerden verschillend: sommigen waren wïld-enthousiast, ter wijl anderen in het trio niet meer za gen dan „een aardig vervolg van The Nice". Kort geleden kwam de eerste langspeler van het drietal uit: zes lan ge nummers, die door de groep zelf werden gecomponeerd en werden ge produceerd door Greg Lake. Een elpee die sterk doet denken aan The Nice, afgezien van de klassieke thema's. Duidelijk valt de Nice-invloed van Keith Emerson op, en of deze invloed nu nadelig is wat betreft het uiterlijk van Emerson, Lake Palmer, moet de luisteraar eigenlijk maar zelf uitma ken. Persoonlijk vind ik van niet! In de Prins Bernhardhoeve in Zuid laren zal van 23 april tot en met 2 mei de „Tweener Expo 1971" worden gehouden. Deze tentoonstelling, die be doeld is voor de jeugd van 15 tot 29 jaar, heeft in Düsseldorf en Parijs veel succes geboekt. De expositie wordt in Zuidlaren (op de grens van de provincies Groningen en Drenthe) gehouden, omdat deze plaats vooral in het weekeinde veel door jongeren wordt bezocht. Ook de omgeving is uitermate geschikt voor een dergelijks expositie, zo meent de heer C. W. C. van Muylwijck, organisator van de ten toonstelling. De expositie heeft een' op pervlakte van 15.000 vierkante metër, waarvan 6.000 vierkante meter doof stands wordt ingenomen. De inzendin gen op velerlei gebied komen uit Enge land, Lybië, India, Indonesië, West- Afrika, Italië, Tunesië, West-Duitsland, Egypte en Amerika. Tevens is op da expositie een sportcentrum ingericht, waar diverse sporten kunnen worden beoefend. Ook komt er een „plein van de toekomst", waarin stands zijn ge- plaatst van banken, KLM-Nederland, rijkspolitie, reisbureaus, landmacht, luchtmacht en marine, alsmede 'n uit- zendbur.. In een boetdekcentrum met 24 winkeltjes kan de jeugd zich op mode gebied oriënteren. Iedere avond van half acht lot half tien zullen Neder landse beatgriepen optreden. Tevens zullen twaalf artiesten voor het voet licht verschijner, waaronder een danseresje uit India. De Koninklijke Marininierskapel, het Koninklijke Luchtmachtcombo en het Noorder Ballroomorkest zullen eveneens aanwe zig zijn. De tentoonstelling bestaat uit de volgende onderdelen: een tweener- markt, vakantieboulevard, lunapark, bowling, een winkelallee, een „debat- ting-corner", een grote beathal, een ballroom-café-restaurant, een Indiase winkel, een Engelse pub en een Texas-bar, een hobbyhoek, etc. Er zul len mensenetende vissen te zien zijn, die ook in een film van James Bond voorkomen. Er zullen shows worden gegeven op het gebied van de bad- en strandmode, make up, sport en nog veel meer. Voor eventuele overnach ting is vlak naast het tentoonstel lingsterrein een kampeerterrein aan wezig. De beurs is iedere dag open, ook op zondag, van twee uur 's mid dags tot elf uur 's avonds, Bert Berns op de belangstelling echter juist op I da single „Shocking you Waterloo" van Shocking Blue In Duitsland tot „plaat van de maand" is uitgeroepen? In de Duitse discotheken worden overigens ook veel platen gedraaid van de Golden Earring en, jawel, Bonny St. Clalre. het moeilijk Is om aan foto's te komen van de Engelse groep Fickle Plckle? Niet omdat Paul McCartney daar bij zou staan, maar omdat de Engelse poststaking alles In de war heelt geschopt. het songfestival te Rio de Janelro dit jaar op 29 september zal wor den gehouden? Duitsland wordt vertegenwoordigd door Peter Maffay, ongetwijfeld met de song „Du". de Walkers bulten Nederland ook succes oogsten in België? Na twee televisie-optredens maken ze het daar wel. In Duitsland werd de LP „Sklffle train" uitvoerig besproken en gedraald door Sud West Funk. Verder werden The Walkers uitgebracht In Engeland, Ierland, Canada, USA, Zuld-Afrika en Australië. Zou het recept van Johnny Hoes succes hebben? In Nederland was voor de groep Them dathet concert van The Hollies in het Concertgebouw te Amsterdam niet doorgegaan is, omdat lead-zanger Allan Clarke van de doktoren rust moet houden? Hij kwam van de toernee In het Verre Oosten al mei rugklachten terug en daarna verslechterde zijn toestand plotseling, datde uitvoering van de rock-musical Salvatlon In het cultureel centrum De Tamboer te Hoogeveen niet doorgaat? Na het zien van de pre mière heeft de dlrektlo van de Tamboer aan de producent laten we ten geen prijs meer te stellen op deze voorstellingen in Hoogeveen. Ook theaters In Limburg hadden reeds geweigerd Salvatlon te laten uitvoeren. dat... Louis Armstrong, die kort geleden na een hartaanval In een zieken huis In New York werd opgenomen, het thans weer goed maakt? dat... de George Baker Selectlon behalve de Nederlandse versie ook de Italiaanse versie van „Nathaffe" op de plaat heeft gezet? dat... Mary, van het trio Peter, Paul end Mary, haar debuut heeft gemaakt met een solo-elpee? dat... de Engelse groep The Marmelade toch niet uiteen Is? Alleen Junior Campbell zag het niet meer en heeft dus de groep maar verlaten. Hij Is inmiddels vervangen door High Nlcolson (zie foto)

Soester Courant | 1971 | | pagina 7