Soest toen - Soest nn ZIEKENAUTO TELEF00I 5980 Vrijdag 21 mei 1971 49e jaargang no. 39 HET NA-NASSER TIJDPERK Weer inbraak in theehuis Uitgave EBa-ukkerij Smit - Soest Kureau voor redactie en administratie Tel. 2566 - Postgiro 120136 Martini-koor Emmerich zingt in de Nicolaaskerk te Baarn Telef. Brandweer 33 33 Politiebureau 4444 Geluidshinder door grote meerdaagse luchtverdedigingsoefeningen tussen 25 en 27 mei Straatverlichting Soesterbergsestraat wordt verbeterd Volleybal overheerste op Hemelvaartsdag^ Ned. Vrouwen Electr. Vereniging Het oog gericht op de troepen van de V.S. in Europa Gemeentelijk Instituut voor Beeldende Expressie te Amersfoort Voetgangers oversteek plaats op de Koningsweg Het na-Nasser-tijdperk in Egypte is be gonnen. Tot dusver werd vrijbehoed- zaam gemanoeuvreerd en was president Anwar Sadat niet veel meer dan de eerste man in het clubje dat de erfenis van de grote leider beheerde. Na de ge durfde zuiveringen heeft Sadat de inter ne oppositie weggevaagd en zichzelf als het ware uitgeroepen tot de enige heer ser en de enige opvolger van Nasser. Maar met één verschil: opvallend is hoe Sadat als het ware schijnt te werken volgens het model van De Gaulle. Voor hij zijn akties ondernam verzekerde hij zich van de steun van het leger. Ge neraal Muhammad Fawzi werd aan de kant gezet en vervangen door de popu laire Ahmed Sadek. Vervolgens werd de instemming verworven van de bevolking. De laatste weken dook Sadat dan hier dan daar op om te praten met alle mo gelijke groepen van Egyptenaren - dui delijk met succes: de massa's in de stra ten van Cairo die demonstreerden tegen Sadats belagers, zoals die in een t.v.- praatje van anderhalf uur waren ont huld, waren van een omvang zoals voor dien alleen Nasser die op de been kon brengen. Min of meer Gaullistisch is ook hoe Sadat van de gelegenheid gebruik maakt om zowel het regeringsapparaat als de enige politieke partij van hoog tot laag met zjjn trouwste volgelingen te beman nen. Een groot verschil met de Nasser- tijd is voorts dat. Sadat bij zijn poging de steun van de bevolking te winnen allerlei nasseristische instellingen als de staatsveiligheidsdienst hun macht' ont neemt - althans hij zegt dit te doen. Hij zal echter dergelijke instellingen zelf ook van node hebben om de macht die hij zich verwierf te behouden. Waarschijn lijk is dat voornamelijk de sfeer ver andert, maar het systeem niet zo erg. Kansen op vrede Wel heeft Sadat nu een officiële oppo sitie gecreëerd. Onder Nasser vernam men niet van afwijkende meningen, op zijn hoogst verdween iemand van zijn post en men vernam nooit meer iets van hem. Thans weet iedere Egyptenaar dat hijvoorbeeld mannen van reputatie als Ali Sabry, de afgezette vice-presi- dent met linkse neigingen, zowel als sommige generaals er tegen waren dat Sadat meer toenadering zocht met Was hington. En dat zij ook bezwaren hadden tegen de voorstellen die Sadat aan Is raël deed om anthans door een akkoord over de opening van het Suezkanaal be weging te brengen in de vastgelopen confrontatie. De oppositie tegen Sadat vindt men zo wel links onder de stelling niet-commu- nisten die echter wel de steun van Mos kou het effektiefst vinden, als onder de orthdoxen aan de rechterzijde die graag schreeuwen om een heilige oorlog tegen Israël. Het is dus geen erg samenhan gende oppositie en de kans lijkt goed voor Sadat om voorlopig onbedreigd te regeren, ook al zal zijn houding jegens Israël ook velen die voor hem demon streerden te zachtmoedig zijn. Maar de sympathie van de massa's voor de man, Nasser heeft er vaak gebruik van gemaakt, blijkt in Egypte vaak ster ker dan eventuele twijfel over zijn be leid. En Sadats gematigdheid kan - nu zijn persoonlijke positie zoveel steviger is geworden - wellicht ook de „duiven" in Israël ertoe bewegen een gok te wa gen die koerst naar vrede in dit gebied. Voor de zoveelste 'maal is ingebroken in het theehuis staande op het Soester Hoogt. De dader heeft twee ruiten stuk geslagen en kon toen binnenkomen. Waarde volle artikelen waren niet aan wezig. De buit bestond uit enige lepel tjes. V.V.V.-meuws Op donderdag, 27 mei, aanvang 20.15 uur wordt in de Nicolaaskerk te Baarn een Pinkster-concert gegeven. Hiervoor kunt u kaarten, beter gezegd, een program ma-toegangsbewijs bij ons op het VVV- kantoor a 3,50 krijgen. Jongeren beta len 1,50. Het programma ziet er als volgt uit: Missa Brevis van W. A. Mo- zart, Magnificat van A. Vivaldi alsmede het vioolconcert in g. kl. t. van dezelf de componist en het Te Deum Laudamus van H. Purcell. Voor verdere inlichtin gen kunt u ons altijd telefonisch onder nr. 2836 bereiken. „De Keukenhof" is nog geopend tot en met aanstaande zondag. Mocht u het bollenfeest gemist hebben, dan kunt u deze schade nog net inhalen. Wilt u liever iest anders, welnu... 1001 toeris tische tips voor weekends en vakantie vindt u altijd nog in dat gemakkelijke boekje „Uit in Nederland", dat voorzien is van mooie kleurenfoto's en in duide lijke tekst u alle informatie geeft, die u voor uw uitstapjes nodig heeft. De prijs is maar ƒ.3,95. Een vakantiegidsjt voor wie zich enkele dagen niet zo heel ver van huis wil laten verwennen, vindt u in de wegwijzer van van de Stichtse Lustwarande. Niet alleen de hotels pansions en restaurants geven hun informatie, maar ook de kampeer- centra, zomerhuisjes, bungalows en zelfs gemeubileerde kamers, dat alles dus in onze eigen provincie Utrecht, waar ge noeg onbekende plekjes zijn om eens een paar rustige dagen door te brengen. Heel geschikt dus, wanneer u met de kleinere kinderen niet zo ver van eigen honk wilt zijn. Ook dit boekje kan bij ons worden af gehaald. SOESTER Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrUdag De hoogmis van 10.30 uur op zondag 23 mei a.s. in de Nicolaaskerk te Baarn, zal worden opgeluisterd door zang van het gemengde koor van de Sankt Mar- tinus-Kirche te Emmerich. Onder leiding van Hans Wimmers zal tijdens de dienst worden uitgevoerd de Missa Brevis in G K.V. 140, van W. A. Mozart en het openingskoor uit de „Mes sias" van G. F. Handel. De wisselende gezangen zullen volgens het Duitse „Pro prium" worden gezongen. De teksten hiervan zullen bij de ingang van de kerk worden uitgereikt. De begeleiding wordt verzorgd door een strijkersensemble en de organist Louis Mol. Graag willen wij de aandacht vestigen op de open lesweek van 24 tot en mei 29 mei 1971 aan het Gemeentelijk Insti tuut voor Beeldende Expressie te Amen» foort, Hof 19. In die week kan n.1. een ieder, met uit zondering van de woensdagavond, in de avonduren van 8 tot 10 uur alsmede op de woensdagmiddag (kindergroepen) van 2 tot 5 uur, op het instituut kennis ma ken met diverse vormen van vrije beel dende expressie, zoals schilderen, teke nen, pottenbakken, boetseren, emailieren, etsen, monumentaal textiel etc. De cursisten zijn dan bezig aan hun werkstukken onder leiding van de aan het instituut verbonden docenten (be roepskunstenaars), terwijl vele reeds ge reed gekomen kunstprodukten voor be zichtiging zijn opgesteld. Iedereen is welkom! Tijdens die openbare cursusweek bestaat tevens de gelegenheid zich als cursist voor de volgende cursus - welke aan vangt op 4 oktober 1971 - te laten in schrijven. Voor toelating tot het instituut wordt geen enkele voorwaarde gesteld wat betreft capaciteiten of opleiding op het gebied van de beelden kunst, zodat ieder aan de cursussen kan deelnemen. De Steenhofstraat in de richting Socstdyk, vijftig jaar geleden. In principe zal de oefening gehouden worden op dinsdag 25 en woensdag 26 mei. In verband met mogelijke slechte weersomstandigheden kan het program ma één dag verschoven worden en zou den de vluchten dan op woensdag en donderdag plaats vinden. Veel geluids hinder kan verwacht worden in de vroege ochtenduren van de laatste vluchtdag. De basis Soesterberg is als luchtverde- digingsbasis tijdens deze oefening extra zwaar belast. Veel zal echter afhangen van de weersomstandigheden boven de aanvalsbases. Bij slecht weer zal het aantal starts daar aanmerkelijk minder kunnen zijn, waardoor er ook minder starts vai. de verdedigingsbasis zullen plaats vinden. Aan de oefening, dié de codenaam „Co-op" draagt, nemen in de meest gun stige omstandigheden honderden vlieg tuigen deel die uiteraard niet alleen boven Soesterberg zullen verschijnen. Helaas is, zoals de overste H. J. Folmer, le officier van de vliegbasis zei, ge luidshinder niet te voorkomen. Deze oefening wordt echter slechts éénmaal per jaar gehouden en is in de plaats ge komen van de 2 x l'/z-daagse oefening van andere jaren. Mochten door de weersomstandigheden alle vluchten afgelast worden, dan komt er van uitstel weliswaar, geen afstel, maar de nieuwe data zijn nog niet be kend. Een hele dag volleybalfcest, in veel gevallen voor het heel gezin. De straatverlichting van de Soesterberg sestraat vanaf het kruispunt Eikenlaan tot aan de bocht voorbij het ziekenhuis Zonnegloren zal worden verbeterd. Het aantal lichtpunten zal niet worden uit gebreid, maar het lichtvolume per lan taarnpaal zal van 2 x 20 Watt T.L. opge- voerd worden tot 2 x 40 Watt T.L. De verlichting voorbij de bocht wordt voorhands buiten beschouwing gelaten. Het bovengrondse lichtnet moet te zijner tijd vervangen worden door een onder grondse kabel. De PÜEM zal bovengenoemde werk zaamheden uitvoeren. Hiermede zal wor den aangevangen zodra het daarvoor bestelde materiaal is geleverd. Ongeveer 700 spelers en speelsters zorgden er gisteren voor, dat er op de hockey velden aan de Schrikslaan, een geweldige volleybal-happening plaats vond. Met prachtig weer als voornaamste bondgenoot, mag de organiserende vereniging met trots terugblikken op een wederom geslaagd toernooi. Een terwijl in Soest de volleyballers huiswaarts keerden bonden de voor promotie spelende dames van Olympia in Apeldoorn de strijd aan tegen B.B.S.C., die zij op het nippertje ver loren, zodat promotie aan de bekende zijden draad is komen te hangen. (Voor verslagen en uitslagen zie de sportpagina.) Leden van de N.V.E.V. afd. Eemland" hebben zich kostelijk geamuseerd bij een kleur- en klankpresentatie, aange boden door het bureau voorlichting merkartikelen. De heer Nobel van dit bureau werd door de presidente van deze vereniging wel kom geheten alsmede het grote aantal dames. Met veel humor werd door de heer No bel (op band) bij het vertonen van dia's verteld dat in 1822 de winkel van Anton Sinkel werd geopend; een leuk huisje met grote bel. Men verkocht toen zuurtjes uit de fles; grutterswaren per 50 of 100 gram, vers gemalen koffie en de naam Sinkel was borg voor goede kwaliteit. Nu is er de zelfbedieningszaak. Alles hygiënisch verpakt, maar minder gezel lig. In de vorige eeuw verkocht men ge breide kousen, nu nylons en gekleurde panty's. Van 13 firma's werden de arti kelen getoond, vooral op kwaliteit werd de nadruk gelegd en op grote sortering. Het slot van deze middag bracht een origineel Merkwoordenspel, dat grote hi lariteit gaf en de deelnemesters gingen met leuke prijzen huiswaarts. Met de gebruikelijke attentie bracht de presi dente de heer Nobel en assistente dank voor de leuke middag. De laatste demonstratie heeft plaats op 14 juni en op 10 juni de laatste excursie van dit seizoen naar Eindhoven. De doorgaans nuchtere en bezadigde se nator Mike Mansfield heeft grote be roering teweeggebracht in Washington. Hij stelde formeel voor de sterkte van de Amerikaanse troepen in Europa te halveren: van 300.000 man tot 150.000 man. Dit voorstel kwam niet onver wacht: al jaren rekent de senator voor dat de V.S. relatief de zwaarste lasten dragen in- de N.A.V.O. die toch voorna melijk dient om west-Europa veilig te stellen. Het rumoer om de mark - en in feite is dit een devaluatie van de dollar ten op zichte van de belangrijkste Europese munt - moet voor Mansfield de deur dicht gedaan hebben. Na zo'n bewijs dat Europa financiëel best in staat is wat meer te doen, moeten de V.S. de Europe anen daartoe ook maar dwingen. Nixon is verbeten legen dit voorstel - bij ziet heel goed in dat Amerika's militaire aanwezigheid in Europa niet zozeer be oogt de Russen af te schrikken van een invasie van west-Europa (iets wat toch al niemand waarschijnlijk acht) maar veeleer toont hoezeer de "V.S. zich be trokken achten bij Europa. Merkwaardigerwijs heeft de Russische partijleider Brezjnow de Amerikaanse president nog een handje geholpen. Juist op dit moment stelde de Rus nog eens voor om een gesprek te beginnen over wederzijdse vermindering van de troe pensterkte. Kijk, kan Nixon nu tot Mans field zeggen, nu eenzijdig troepen terug trekken zou betekenen dat we zomaar een middel om wat van de Russen ge daan te krijgen laten schieten. Nixon kan vrij goed tegenhouden wat Mansfield voorstelt. Maar men moet niet onder schatten hoe een en ander bij het pu bliek Over komt. In een land waar men meer en meer genoeg krijgt van alle mogelijke over zeese verplichtingen gaat een suggestie dat de Europeanen een stelletje inhalige en zelfs gauwdieverige profiteurs van de dollar zijn cr nu wellicht best in als verklarin^ voor de monetaire ingewik keldheden van de laatste weken. Dat de verklaring onzin is, doet er dan niet veel meer toe, mits ze slechts kan dienen om „onze jongens" maar naar huis te halen. En tegen een algemeen gevoelen in kan Nixon, zeker met verkiezingen in de nabije toekomst, niet een veto blijven gebruiken. KANTMAN Dezelfde plaats nn. Door de gezamenlijke Luchtmachten welke in West-Europa deel uitmaken van de NAVO strijdmacht, zal binnen kort boven dat gebied een grote meer daagse luchtverdedigingsoefening worden gehouden, welke tot doel heeft de inte gratie van de luchtverdediging der deel nemende landen en de samenwerking van vliegers, radarstations en gevechts- leidingscentra te beproeven. Deze oefening zal aanvangen op dinsdag 25 mei 1971 en zal duren tot en met donderdag 27 mei. Hieraan zal ook de Vliegbasis Soester berg deelnemen en met name de hier gestationeerde Phantoms van het 32e Squadron van de Amerikaanse Lucht macht. Het is tevens niet uitgesloten dat ook vliegtuigen van een ander type van hieruit zullen opereren. In de oefening is een intensief vlieg- programma opgenomen zowel bij dag als bij nacht, waarbij vluchten op grote en op lage hoogte zijn te verwachten en waarbij tijdens de daguren incidenteel op grote hoogte de geluidssnelheid kan worden overschreden. Het is niet te vermijden dat de bevol king van de omliggende gemeenten door de uit te voeren vluchten enige last zal ondervinden van geluidshinder. De Com mandant Vliegbasis Soesterberg verzoekt echter begrip te willen opbrengen voor de noodzaak van dit soort oefeningen welke nu eenmaal in het. belang zijn van een doelmatige luchtverdediging en onze veiligheid. Op de Koningsweg, ter hoogte van de ingang van de kinderboerderij „De Vrije Teugel" en de brug over de vijver voor de flats, zal een gemarkeerde voetgan gers oversteekplaats worden aangelegd. Met het aanleggen van het zebrapad zal worden begonnen zodra de reeds bestel de lichtbakken zijn geleverd. Op honderd meter voor de oversteekplaats zal het bekende waarschuwingsbord (84B) wor den gesplaatst. Een en ander houdt niet in dat voortaan ondoordacht overgestoken kan worden. Ouders en begeleiders van kinderen worden verzocht hun kinderen hierop attent te maken.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1