Iman 10x10 TREE VAN HUISSTEDEN SLIJTERIJ'T HART let adres mor al uw dranken!! mes:. «és Speciaal adres voor Zonneschermen PEZOM ZONWERiNG GEVAARLIJKE ZEDENDELIKWENTEN burgemeester en wet- P.A.K. stelt vragen aan houders over geweigerde toestemming voor collecte Kinderboerderij „De vrije teugel" Uniek initiatief van badmeester Pouw en gymleraar Teeling Gebrekkige opleidingsmogelijkheid van zwembadpersoneel doorn in hun oog Hartweg 55 Verkeersongeval Ledenvergadering en slotavond Kath. Vrouwen gilde Soest VERKEERSSPIEGEL Van den IBrinh Voor BRUILOFTEN, PARTIJEN of VERGADERINGEN Zingende dolfijnen in het Dolfinarium Harderwijk DOLFINARIUM VTB NV Nieuwe aanwinst voor het Luchtmachtmuseum op Soesterberg MENINGEN VAN LEZERS Krabbels van Knelis Uw Recorder staat klaar bij „De Gouden Snaar" Vermist of gevonden Vrijdag El mei 1971 ITEXTIEL SOEST-TEL.4786 HIZZA f 29,95.' Onbezorgde weeK-enden in spor'fief gekle de stijl. Sloppy leder. Uw voet in de belangstelling PARMA f 23,95. Voor senior en junior. Met voetbed. PADOVA 28/31 -f20,95, 32/35-f21,95. 36/39-f22,95, v Robuste ju- nior-sandaal. Uw vcet in de belangstelling n „De Smitshof" aratie in één dag klaar. naf sens. .EN, Uw adres voor naai machines en reparaties is Fa. HUISSTEDEN, Soesterbergsestraat 28, telefoon 3480. KOOPAVOND IN BAARN1 ELKE VRIJDAG en aluminium jaloezieën - rolhor en rolgordijnen. Concurrerende prijzen m snelle levering. JVan Weedestraat 43 - Soest Telefoon 5434 of 6078. Willem Duys, presentator van „Voor de vuist weg" is onlangs in opspraak ge komen. IiU interviewde de ouders van een 4-jarig meisjes, dat enkele dagen tevo ren door een jongeman op brute wijze was verkracht. Tijdens dit interview liet Duys zich nogal door zijn emoties meeslepen (en ongetwijfeld vele kijkers ook) en suggereerde o.a. dat bedoelde dclinkwent maar een operatic zou moeten onder gaan (castratie). Nu kan geen enkele rechter een ver dachte tot een dergelijke medische in greep veroordelen, maar bovendien me nen de deskundigen dat castratie lang niet altijd helpt. Prof. Kloek: „Ook ik ken die emoties" Willem Duys is stellig de meest omstre den televisiemedewerker van ons land. Een groot deel van de bevolking deelde zijn emoties, anderen meenden, clat een televisiepresentator zijn emoties moet proberen te beheersen. Toch staat het wel vast dat Duys de ge voelens heeft vertolkt van talloze bur gers. Prof. c!r. J. Kloek, hoogleraar in de fo rensische psychiatrie aan de universiteit van Utrecht en als geen ander in Neder land bekend met de achtergronden van de seksuele criminaliteit (als direkteur van de observatiekliniek te Utrecht on derzoekt hij honderden (zeden)deli- kwenten) geeft in zijn boek „Dialoog met de criminele psychopaat" ruiterlijk toe dat dergelijke gevoelens ook hem wel eens beheersen. De Utrechtse hoogleraar schrijft: ..Ik wil graag erkennen clat heftige gevoelens van afkeer mij helemaal niet vreemd zijn. Toen ik voor het eerst met seksuele criminaliteit in aanraking kwam, waren mijn eigen kinderen nog klein. Ik herin ner mij levendig hoe een korte afwezig heid van een hunner in mij een bijna panische angst deed ontstaan, dat er iets ernstigs gebeurd zou zijn". Maar, zo vervolgt prof. Kloek: „Het di- rekte kontakt met de dclinkwent deed ons altijd weer een totaal ander mens zien dan wij hadden verwacht. Dan zag men vaak een schuchter, verlegen, ang stig mens, die niets leek op de wrede bruut, die wij ons hadden voorgesteld". Opvoeding Onder invloed van moderne psychologie en op toenemend gezag van psychiaters en criminologen is de zedendelinkwent de meest „begrijpelijke" misdadiger ge worden. De achtergronden van zijn daad bü Tien achtereenvolgende weken geven \vy aan tien willekeurige cliënten, die tij dens het winkelen bjj ons zjjn gefoto grafeerd een waardebon van 10, cadeau. Wij verzoeken de afgebeelde dames deze advertenties uit te knippen en bij ons om te ruilen voor de cadeaubon. DE MODE VÉR VOORUIT zijn gemakkelijk aan te wijzen en liet moet gezegd worden dat deze veelal bij zonder tragisch zijn. Meermalen zal de rechter uit de voor lichtingsrapporten kunnen konkluderen, dat de reksuele misdadiger mede het slachtoffer is geworden van ongunstige omstandigheden, vooral van een ave rechtse opvoeding. Uit de deskundigenrapporten blijkt steeds weer, dat de meeste seksuele mis dadigers uit een milieu komen ,waar glke vorm van seksuele opvoeding ontbrak. Waar de seksualiteit werd doodgezwegen alsof ze er niet was, zodat de enige vorm van „voorlichting" bestond uit verhalen van schoolkameraadjes. Het ge volg was dat de seksualiteit van deze kinderen, ook toen zij volwassen waren, niet boven het peil van de puberteit uit kwam. Deze onjuiste opvoetfingsomstan- d-igheden heeft vele seksuele misdadigers gekweekt. Zeker in deze tijd, nu het seksuele element een steeds opvallender plaats gaat innemen (lektuur en films leveren stof te over) is de seksuele op voeding van ontzettend groot belang. Een waarlijk effektieve bestrijding van de seksuel^ criminaliteit ligt niet in de eerste plaats bij de rechtbanken en de overheid, maar bij de vaders en moeders van vandaag, en morgen. Psychiatrische behandeling Maar er zullen straffen e„ maatregelen nodig zijn, zolang de voorkoming van dit soort misdadigheid nog niet efficiënt ge noeg is of mislukt. Gelukkig neemt het aantal zedendelikten de laatste jaren af en vormen seksuele misdrijven mèt geweldpleging maar een fractie van het totaal aantal (veelal on schuldiger) gepleegde zedendelikten. Over het algemeen zien de rechters weinig heil in lange gevangenisstraffen, wan neer hét gaat om pedofiele delinkwen- ten. Maar niet zelden worden zij ter beschik king van de regering gesteld en verdwij nen zij voor vele jaren in een inrichting. Psychiatrische behandeling is vaak mo gelijk. Iji 'behandelingscentra als de v. d. Hoevenkliniek (Utrecht) en Mesdaga siel (Groningen) heeft men zelfs de er varing opgedaan dat ontslagen zeden- delinkwenten niet zo gauw in herhaling vervallen als bijvoorbeeld vermogensde- linkwenten. Castratie Soms is een delinkwent echter zo ge vaarlijk, dat geen enkele psychiater een proefverlof met hem aandurft. In dat geval kan dé man voor de keus worden gesteld: zitten blijven of castratie. Cas tratie zónder toestemming van betrokke ne is niet mogelijk. Maar heeft zo'n cas tratie altijd het. gewenste effekt? Prof. Kloek: „De ervaring leert, dat de geslachtsdrift na castratie lang niet al tijd hélemaal verdwijnt. Wij kennen ge vallen waarin het onbevredigde verlan gen naar menselijk -kontakt drijfveer werd van. nieuwe seksuele criminaliteit. De geopereerden kunnen alles op alles zetten om alsnog tot. een zo sterke prik keling ie, komen, -dab bereikt - wordt wat op normale wijze' niét kan worden be reikt. De gecastreerde wordt dan ge vaarlijker dan hij tevoren was". Castratie wordt volgens prof. Kloek al leen goed verdragen door mensen met een ongecompliceerde geestelijke struk- tuur. Op meer gecompliceerde persoon lijkheden kan verwijdering van de ge- slachtsklieren echter gemakkelijk een on gunstig effekt hebben. Castratie is daar om geen probaat middel om de proble men rond de seksuele criminaliteit op te lossen. Met het ondervolgende schrijven richtte de PAK-frakt.ie in de gemeente zich tot het college van burgemeester en wethou ders. Een en ander houdt verband met de af wijzende beschikking van het college, gedateerd 26 april 1971, op de aanvraag van het Medisch Comité Nederland-Viet- nam om een collecte te mogen houden ten bate van het MCNV. Volgens deze beschikking is er in de eerste helft van 1971 geen vrije periode meer in het collecte-plan van de ge meente Soest. Bovendien meent het col lege dat de collecte in feite een duplice ring is van de aktiviteiten van het In ternationale Roode Kruis. Voorts is het college van mening dat niet gecollecteerd moet worden voor aangelegenheden welke maar enigszins een politiek karakter dragen. Geacht College. Naar aanleiding van Uw afwijzende be schikking op het verzoek van het Me disch Comité Nederland-Viëtnam, ver oorloven wij ons om de volgende vragen te stellen: Is het u bekend dat genoemd Comité juist is ontstaan uil. de behoefte om hulp te bieden in die gebieden waar de mees te slachtoffers zijn en waar de werkmö- gelijkhedcn voor het Rode Kruis gering zijn, gebonden als het is door internatio nale afspraken en competentiekwesties? Is liet u bekend dat zich ook in Biafra soortgelijke verschijnselen hebben voor gedaan en dal toen ook aan andere hulp organisaties inzamelingsfaciliteiten zijn verstrekt? Acht u het fair om aan een actie die zuiver gericht is op een humanitair doel, het verlenen van medisch-hygiënische hulp aan dc ergst getroffenen, een poli tiek karakter toe te schrijven? Wilt u toezeggen dat bij een eventueel volgend verzoek om een collecte te mo gen houden, alleen de verdeling binnen het collectenlan als maatstaf gehanteerd zal worden? namens dc P.A.K.-fraktie, Hoogachtend, K. LEVINGA Voor de komende Pinkstervakantie heeft de kinderboerderij een gezellig, voor elk- wat-wils-programma in elkaar gezet. Hemelvaartsdag: 10-12 uur, vliegersma ken (zelf vliegertouw meebrengen); 14-16 uur, vliegerwedstrijden. Zaterdag 22mei: 14-16 uur, Muziekinstru menten maken van flesdoppen en lege blikken. Zondag 23 mei: 14-16 uur, „Blij met de Bijen". Anschouwelijk onderricht door Chris Uiterwijk. Dinsdag 25 mei: 14-16 uur, Weven en Knopen, onder leiding van Maria Spie ring. Woensdag 26 mei: 14-16 uur, Boetseren onder leiding van Jan Spiering. Donderdag 27 mei: 14-15 uur, Schilderen onder leiding van Emmy Joosten. Zaterdag 29 mei: 's morgens 4 uur Lui lak. De beide Pinksterdagen is de boerderij voor de kinderen gesloten. Dat geldt ook voor iedere maandag en vrijdag. De boerderij is niet alleen bestemd voor de kinderen van het Soesterveen; alle Soester kinderen zijn op de dagen dat de boerderij geopend is van harte wel kom. „Het is geen probleem van vandaag of gisteren. AI jaren worstelt men op de meeste plaatsen in ons land met dit probleem". Het ligt niet alleen aan de men sen, de mcestcn willen zich best wel bekwamen in het miskende vak van zwem onderwijzer, maar er zijn maar een paar mogelijkheden, en die worden dermate druk bezocht dat er bij lange na niet voldoende mensen kunnen worden opge leid". Het is dc heren C. H. A. Pouw, in het dagelijks leven, chef badmeester van bet Soester Natuurbad en de heer S. Teeling, leraar lichamelijke opvoeding aan de Van der. Hucht MAVO, een doorn in het oog dat er op vele plaatsen in ons land zwembaden geëxploiteerd worden, waar soms minder dan 25 °/o van het aan wezige personeel een of andere vorm van opleiding heeft genoten. richt, lessen die gegeven worden door de heer Pouw en IV2 uur methodiek en di- daktiek die de heer Teeling voor zijn re kening neemt. Het cursusgeld voor de complete cui'sus, die opleidt voor de ficiële diploma van de K.N.Z.B., be draagt 300, Hoewel dit jaar de cursus voor iedereen toegankelijk is, ligt het in de lijn der vtrwachting dat volgend jaar de toe latingseis gewijzigd gaat worden en mi nimaal drie jaar voortgezet onderwijs verplicht zal zijn. Tijdens de cursus zullen de leerlingen met alle facetten van het zwemonder wijs en het zwembad in het algemeen te maken krijgen. De organisatie-vormen, EHBO, kennis van het menselijke li chaam, het water, de zuiverings-installa- ties enz. zijn slechts enkele punten van het overleden lesprogramma dat zij krij gen voorgeschoteld. Voor aanmeldingen en inlichtingen over deze cursus, waarvoor het eerste examen in september 1972 zal worden afgenomen, kan.;, men contact opnemen met de heer S. Tcelitig, Bachlaan 10 in Baarn, tele foon Ö2154-5207.' „Het lijkt nergens op. Als ouders hun kinderen naar school sturen, dan wordt er eerst wel degelijk "goed uitgekeken of de school van hun keuze wel over goed personeel beschikt, maar als het op zwemmen aankomt, dan maakt het alle maal niets uit, dan vinden de mensen het wel goed. Ze geven daarmede de zwembaden een verantwoordelijkheid die niet te overzien is". Vol- enthousiasme werkt het tweetal aan hun plan dat op korte termijn moet gaan voorzien in het grote gebrek aan des kundig zwem-onderwijzend personeel. In theorie is het nu mogelijk dat iemand zelf nauwelijks het hoofd letter lijk boven water weet te houden, mor gen zwemlessen aan kinderen staat te geven, en dat mag toch eigelijk in ons land met zijn vele voorschriften en re glementen niet voorkomen". De heer S. Teeling een werkelijke vechter voor sportzaken in het algemeen - in Baarn, zijn woonplaats, kennen veel mensen, hem als de eerste-part-time sportambte naar, terwijl men hem nu als .raadslid in de Baarnse gemeenteraad tegen kan ko komen - is vol enthousiasme, en hij. wordt daarbij ii. niet .geringe mate on dersteund door de heer Pouw, die met verschillende voorbeelden uit het hele land het probleem nog eens extra onder streept. Er was tot nu toe niet veel aan het pro bleem te doen, maar met de komst van het overdekte zwembad te Baarn, zijn er meteen mogelijkheden ontstaan, die door het tweetal met beide handen zijn aangegrepen. Een dezer lagen heeft de oprichting plaats gevonden van de Op leidingsschool voor zwemleraren en le raressen voor Midden-Nederland. Nog dit seizoen wordt gestart met de cursus die voor iedereen toegankelijk is, mits zij de zwemkunst machtig zijn. De cur susduur bedraagt 60 avonden van drie uur, verdeeld in IV2 uur praktisch onder- Het zevenjarig meisje R. J. v. T. werd op de Leeuwerikweg aangereden door een auto, bestuurd door E. C. P. d. V. (38), toen zij met haar fiets plotseling de weg overstak. Met een grote hoofd wond en een gebroken sleutelbeen werd zij met de ziekenauto van de EHBO naar Zonnegloren vervoerd. Dinsdag 25 mei, om 19.30 uur, wordt in het Verenigingsgebouw aan de Steen- hoffstraat de ledenvergadering gehouden van het Katholiek Vrouwengilde, afde ling Soest. Na de pauze spreekt pater Lander uit Amsterdam over „Drugs en wat daarmee samenhangt". Een zeer ac tueel onderwerp in deze tijd, vooral voor leden met opgroeiende kinderen. Ook de echtgenoten van de leden zijn van harte welkom. Op de voorgrond de heer Pouw In 1968 kwamen er by ongevallen op spooroverwegen 50 mensen om het leven. In 1969 steeg dat aantal met zestig procent tot 81 doden. ahob's en aki's bij dubbelspoor. Niet voor niets staan daarbij bonden met het op- schrif: „WACHT tot het rode licht ge doofd is, er kan nog een trein komen!" Daar NOOIT (gaan) oversteken als het rode licht (nog) brandt! Licht-signalen bij overwegen hebben rechtskracht en moeten in achtgenomen worden. Bij overwegen betekent: Groen of wit knip perlicht: er is geen trein in aantocht; Oranje licht: Seininrichting buiten wer king. (zelf goed uitkijken); Geel knipper licht pijl: voor-aanduiding voor rood knipperlicht; Verlichte rode pijl: stop, voor-het verkeer iri de door de pijl aan gegeven richting; Rood knipperlicht: STOP, er is een trein in aantocht! Bij nadering van van een spoorwegover gang moeten bestuurders bijzondere voorzichtigheid betrachten. Zij moeten hun snelheid matigen en mogen niet op een overweg stilstaan. Wees extra voorzichtig bij mist en HOTEL CAFé - RESTAURANT Soeslerbergsestraa» 122 - Soesl Telefoon 02155-2706 Bij ons bent U uit en toch thuis I Ruime parkeergelegenheid haal niet in op overwegen. Wie bij overwegen waagt, wordt diep beklaagd. In ons land zijn 2150 kruisingen van spoorwegen met openbare verkeerswe gen. Daarvan zijn er 750 niet beveiligd. 450 onbewaakte overwegen kruisen on verharde wegen, de overige 300 zijn kruisingen met normale verharde wegen. Van de 1400 beveiligde overwegen zijn er 350 voorzien van niet-automatische afsluitbomen, 400 van automatische halve afsluitbomen (ahob's) en 650 van auto matische knipperlichtinstallaties (aki's). Zowel op beveiligde als op onbeveiligde overwegen maken zeer veel weggebrui kers zich schuldig aan. levensgevaarlijke fouten die ernstige hartkloppingen bij menige treinbestuurder veroorzaken of dodelijke ongevallen tengevolge hebben. Door treinbestuurders werd geconsta teerd dat in één maand 1142 weggebrui kers pas op het laatste moment stopten of nog op het nippertje vlak voor de trein overstaken. Onderverdeeld waren het 498 automobilisten, 236 bromfietsers, 260 fietsers, 102 voetgangers en 46 an deren zoals tractorbestuurders. Bij een andere telling zig-zagden in één maand 253 weggebruikers vlak voor een trein tussen de gesloten halve overwegbomen door. Hoewel ir. veel gevallen de menselijke factor „onoplettendheid" de oorzaak van tragische ongevallen is, kan toch niet genoeg gewaarschuwd worden tegen de roekeloze waaghalzerij, die blijkens bo venstaande cijfers, door zeer velen wordt bedreven. Bedenk dat rood' licht bij .overwegen „gevaar" betekent, en: STOP! En ook: Staanblijven zolang het rode licht niet is gedoofd. Dat geldt zeer beslist bij n het grootste overdekte Dolfijnen"] I stadion ter wereld met 2.500 zit- j plaatsen ziet u een unieke show van zeeleeuwen en dolfijnen in één I programma. Tijden: dagelijks 10.00 J I -11.30-13.00-14.30-16.00 en 17.30 j uur. Zondags niet om 10.00 uur. j ONDERWATERPANORAMA met de grootste aquarium glaswand ter wereld: 21 meter lang en bijna 3 meter hoog. EXPOSITIE WALVISACHTIGEN boeiende tentoonstelling over het leven van I de zeezoogdicren. ROBARIUM f trainingsbassin voor zeeleeuwen 5 demonstralies per dag. Eind mei a.s. zal de collectie vliegtuigen van het luchtmachtmuseum worden uit gebreid met een Anson. Van dit type werd in 1946 een 25-tal aangekocht bij de RAF; het merendeel was gestatio neerd op de Vliegbasis Gilze Rijen waar het gebruikt werd voor de opleiding tot waarnemer en vliegtuigtelegrafist. Het toestel staat momenteel op de RAF Vliegbasis Llanbedr (Wales). Op 24 mei vertrekt een KLu-team, bestaande uit de Lt. Kol. J. van Brouwershaven. LI. Kol. A. Neut, Lt. Kol. Dokters van Leeuwen, le Lt. vl. J. H. Jansen en Adj. 0.0. W. A. Veenendaal daarheen. Men denkt enige dagen nodig te hebben om het toestel voor de overtocht gereed te hebben. Op of omstreeks 27 mei a.s. zal het toe stel door het team via de Britse zuid kust, de smalle oversteek, langs de Belgische kust en via Zeeland doorstre- kend naar Soesterberg, worden overge vlogen. Redactie Soester Courant Mijne Heren, Uw stuk betreffende de gevaarlijke bocht in de Stadhouderslaan (Torenlaan) heb ik met gemengde gevolgens gelezen. Door hetzij de te hoge snelheid hetzij de onervarenheid van de bestuurders worden niet alleen hun eigen leven in gevaar gebracht, maar ook die van de fietsers en bromfietsers en wandelaars. Weghalen van de bomen alleen zal de onveiligheid op deze weg voor laatst genoemden vergroten, wanneer een auto uit de bocht vliegt. Als er wat veran derd wordt, dan zeer zeker vangrail in de bocht, want een kale bocht lokt een hogere snelheid uit ondanks het 50-km- bord en het „gevaarlijke bocht" bord. Beter zou nog zijn, indien men zich aan de desbetreffende verkeersvoorschriften houdt, want in Soest zelf zijn er ook van die „moeilijke" punten, zoals het kruispunt. Korte Bergstraat/Julianalaan/ Prins Hendriklaan en hel kruispunt Juli- analaan/Nassaulaan/Waldeck Pyrmont- laan. Dit laatste punt is nu beveiligd maar met een groot, gevolg: De Juliana- laan is een snelweg geworden, waar „heerlijk" gereden wordt boven de 50 km althans. H. LEK Julianalaan 71. Soester Courant Redactie Geachte redactie, Naar aanleiding van het stuk en foto in uw blad van vrijdag 14 mei, betreffende het ongeval op de Stadhouderslaan, heb ik het volgende commentaar: 1. Het weg dek ter plaatse is prima. 2. Dc maximum snelheid is 50 km voor iedereen, dus ook voor minder ervaren chauffeurs. 3. De verkeerswet leert ons cn legt ons als weggebruiker de plicht op onze snel heid aan le passen aan de omstandig heden. 4. Wc moeten leren de gevolgen van onze daden onder ogen te zien en te aanvaarden. 5. Er sneuvelt al teveel van de natuur voor het verkeer. J. L. MULLER Ir. Menkolaan 13. BAjje ut ming vraog dan mok zeige dak nie zo bar veul naor minse kiek uut nieuwsgieruhied. maor dak de leste tied mit meer as gewone be langstelling naor al le minse kiek die lk erruguns teuge kom. Daat is nie laanzaom an gekomme, maor kwaam ineens heule- gaor ovur me toen ik ontdekte hoeveul kemissies der zo in ongze saomeleving naost, ovur, aachtur, voor, ongder en bove mekaor warreke. lk ken ut geen mins anbevele, maor ajje der effe bie stil blief slaon, daan liekt ut dcrop datter niks in de weruld is daat as ut waore allenug staot. Voor allus ister wel arruguns un kemissie te vingde en astie der nie is, dan komptie der wel, waant wullie leve noeng in ut tiedper- ruk vaan kemmisies en zuk soort dinge. Noeng motte de minse, die daat zo bar graog wille, der nie meteen vaan gaon denke daat ik vin daat die kemmessies ovurbodug binne, daat hep ik nie gezeit. Der binne best wel vaan die kemmissies die gewoon nie meer weg te denke bin ne uut ut leve vaan alle daag. Maor der binne der naor ming bescheie mening ok wel die der allenug maor binne onidaat der minse waore die ut praachtug vongde om in de een of aore kemmissie te zitte en daor mee as ut waore der cige un bietje meer anzien hebbe gegeve. Ik heb wel de gedaachte ovur ming ge- krege datter meer minse beschikbaor binne voor kemissies as voor besture vaan vureniginge, waant die binne der nie zo veul en aster wel een gevongde is, daan zaal vaok nog blieke daat hie wel wil, maor nie zo best ken, en daat komp dc vureniging daan netuurluk nie ten goede. Daan motte de aore bestuur- durs vaok ut warruk vaan hum ok nog doen. Hie is daan allenug maor voorzit ter in naom, woord en daod ken hie nie maoke. Maor in bepaolde kemissies is daat heulcgaor nie belangriek. Ik gloof datter best wel vaan die kemissies zalle weze, die nie aors as pepiere zaoke te behaandele kriege en daat is netuurluk nie zo bar meujeluk, maor ut ken ne tuurluk (en daan vooraal voor de buute- weruld) bar belangriek schiene. Noeng mojje nie gaon denke daat alle nug minse klein vaan geest zukke baon- tjes ambiejere, der binne genog minse vaan feguurluk gewicht, die haontje de voorste binne as ut om ut vurdele vaan zukke baontjes gaot. Noeng binne de meeste vaan die kem missies nettuurluk zogenaomde vaan bovenof dinge. Schoonhiedskemmissie, veilughiedskemmissie, onveilughiedskem- missie en gao maor door. Ut heule leve is as ut waore verkemmisietterd. Der is niks meer waat as ut waore ken ge- beure zonder daat ut de kemmissie is gepasseerd. Ut hiet wel daat wullie, in teugestelling tot bar veul aore minse op de weruld, in volledugge vriehied leve, maor das ok maor bar betrekkeluk. As ik aachtur ming huus un schuur wil bouwe, daan ken daat zo maor nie, daan mot ik eerst naor de kemmissie. Dia minse gaon daan bekieke of ut ken en of ut, naor de lettur vaan de wet beke- ke, ok wel maag. Daat gaot zo maor nie, waant daat kost tied, bar veul tied. Aa ut daan goed gevongde is, daan ister geen vuultje meer an de lucht, en as ut nie goed is, daan ister ok nog geen vuul tje an de lucht, waant daan kejje ut weer bie un aore kemmissie anhangug maoke, en krieg je weer kaans dajje de zaok voormekaor gaot kriege. Voor ming hoef ut allegaor nie, ut haolt alle spontaone dinge uut ut leve, ajje bie allus waat je wil of je doet, je eiga of mot vraogc of daat nie in stried ia mit ut voorgeschrevene door de een of aore kemissie, waant die voorschrift» komme der steeds meer. Ik schaat daat bie elleke kemmissievurgaodering wel weer waat nieuws en waat aors vaastge- steld zaal worde en daat daor ut end heulegaor vaan zeuk is. Wullie binne zo laangzaomerhaand bezug ongs eige heulegaor an min of meer pretuge baande te leige. Baande die de ene mins as goed, maor de aore mins as bar vurvelend zaal zien. Ut zaal nie zo laang meer dure voordaal wullie bie allus, waat wullie gaon doen of wille doen, eerst toestemming nodug hebbe en daan binne wullie net zoveer as alle aore minse waor wullie ongs noeng zo druk ovur maoke die zogenaomd niks ovur der eige leve te vurtelle hebbe. Maor daat is netuurluk nie zo, wullie leve in vriehied, en magge doen waat wullie wille, as ut maor heulegaor binne de vaastgestelde en nog vaast te stelle wette en reguls blief. Leve de vriehied die steeds meer an baande wordt geleigd. En daat is heule- maol ongze eige schuld, waant wullie wille heulegaor nie laangs lijne en re- geuls leve. En om ongs der teuge te vruzette zaal ok nie meevaale, waant as de een arru guns teuge iets is waat door minse is vaastgesteld, daan zaal die aore mins op zun beurt ok wel arruguns teuge weze. Wullie blieke daan allegaor teuge mekaor te weze, waant der binne zo bar veul minse die in kemmisies of zuk soort dinge zitte, dajje haost. nerreguns teuge ken weze zongder dajje iemaand in de wiele rijdt. Je ken door de kem missies haost ut leve nie meer zien. Opgaven voor deze wekelijkse rubriek uiterlijk tot zaterdagavond, uitsluitend per telefoon onder nr. 3583, 3282 of 2501. Informaties of inlichtingen omtrent deze of andere dieren: „Dierenhuis", Klein Engendaalweg 36, S'»st.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3