Soest toen - Soest nu Dinsdag 25 mei 1971 Winkeliersvereniging „Soest" houdt enquête over maandagsluiting Diefstal Twee dansparen uit Soest Nederlands kampioen N.V.E.V., afdeling Eemland Aanrijdingen Vergadering N.K.V. verdaagd Rotary stelt bandrecorders beschikbaar voor blinden van Soest en Baarn Loslopende varkens Soester schaatsers organiseren 100 kilometer toertocht Chris Uiterwijk materiaalcommissaris van de Kinderboerderij „De Vrije Teugel" Jaarvergadering Dierenbescherming In „De Paardenkamp" verblijven 27 paarden Op heterdaad betrapt Het oog gericht op de E.E.G. uitbreiding Wat kost 1 seconde TV-reclame Receptie voor de tachtig jarige Rinke Tolman Opnieuw Koninklijke gift voor kinderboerderij „De Vrije Teugel" 49e jaargang no. 40 SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,5 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Kureau voor redaetie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Verschijnt iedere dinsdag en vr|jdn§ Tel. 2560 - Postgiro 126156 Reeds lang bestaat er in Soest een be hoefde, een einde te maken aan de chaos van winkelsluitingstijden. Er zijn op al lerlei tijdstippen zaken gesloten o.a. kap pers op dinsdag (wordt maandag), textiel op maandagmorgen, levensmiddelen op woensdagmiddag en daarnaast nog het verschil tussen diverse zaken die een hele dag sluiten. De koopavond begint reëel gestalte te krijgen en kan binnenkort toch wel ver wacht worden. Daarnaast wordt vrijwel elke zelfstandi ge onderneming geplaagd met Ingewik kelde roulerings-systemen om de vijf daagse werkweek voor tiet personeel te realiseren, hetgeen dikwijls hoge extra kosten met zich brengt. Nog zwaarder weeg misschien het feit dat ook het publiek het niet meer weet en velen trekken op woensdag met hun kinderen naar de stad omdat zij, al zou den zij hier in Soest kunnen slagen, vaak op deze middag zo vaak hun neus stoten. Men meent dat deze problemen toch vrij eenvoudig zijn op te lossen, door geza menlijk naar uniformiteit te streven. Zij menen dat dit mogelijk is door: a. Via een collectieve aanvraag voor een verplichte halve-dag-sluiting voor ALLE branches op maandagmiddag. Dat zal dan op basis van vrijwilligheid door alle winkeliers uitgebreid dienen te worden tot de gehele maandag. Tijdens de overgangsperiode zal even tueel voor de consumptiegoederen (le vensmiddelen etc.) een uitzondering ge maakt worden, maar ook hier zal dan zeer snel de maandagochtend-omzet dus danig verschuiven naar andere tijdstip pen, zodat ook hier de maandagmorgen sluiting spoedig kan worden ingevoerd. b. Een groot aantal zaken sluit zaterdag middag reeds om 4.30 uur of 5 uur. Ook dit zal op basis van vrijwilligheid uitge breid dienen te worden tot ALLE zaken, Wat wordt hiermee bereikt: a. In een maatregel zijn alle problemen met het personeel, wat betreft de vijf daagse werkweek, opgelost en het per soneel beschikt over een lang weekend, terwijl vele winkeliers hiervan nu zelf ook kunnen gaan profiteren. b. Een vroegere sluiting op zaterdag geeft extra compensatie voor de eventuele overuren welke t.z.t. ongetwijfeld aan een koopavond verbonden zullen zijn. Men is er ongetwijfeld van overtuigd dat er allerlei vragen, commentaren en op merkingen te maken zullen zijn en vaak terecht. Maar een maatregel die ieder een bevredigt, moet nog uitgevonden worden. Elke Soester zakenman ontvangt 'n schrijven en 't bestuur verwcht dat de antwoordkaart per omgaande, in ieder geval binnen 8 dagen, portvrij wordt teruggezonden. Men hoopt dan reeds in september a.s. de gemeentelijke goedkeuring te ontvan gen. Het bestuur maakt er de leden echter wel Aangifte werd gedaan door de heer E., schilder, wonende aan de Burg. Grothe- straat, van diefstal van 4 gietijzeren pompen en 3 dito kookpannen, in de nacht van woensdag op donderdag vo rige week. Deze voorwerpen waren naast het be drijfpand van de heer E. geplaatst voor de verkoop en niet voor meenemen be stemd. De politie stelt een onderzoek in. op attent dat zij, die deze kaart niet in zenden, niet persoonlijk worden benaderd en dat het aantal ingekomen kaarten bepalend zal zijn. Ongeacht het stand punt. Tijdens de Nationale Amateurdanskam- pioenschappen in Den Haag zijn zondag j.1. twee dansparen uit Soest Nederlands kampioen geworden. In de hoofdklasse prolongeerden de heer en mevrouw Slingerland hun titel in de afdeling ballroom dansen en werden zij bovendien kampioen in de Latin-Ame- rican klasse. In de A-klasse werden de heer en me vrouw Van Gulik kampioen in de afde ling Ballroom. Aan deze wedstrijden namen 200 paren uit heel het land deel. De jury werd ge vormd door zes buitenlandse dansleraren. Voor donderdag 10 juni staat voor de Ned. Vrouwen Electriciteits Vereniging een excursie naar de nieuwe Bijenkorf in Eindhoven op het programma, 's Mid dags, na de koffiemaaltijd, wordt met de bus een rit gemaakt- door de mooie omgeving van Eindhoven. Maandag, 14 juni, wordt in zaal „Brand punt in Baarn een lezing gehouden door Tornado met een demonstratie van ge rechten. Zaterdag werd het vijfjarig meisje S. L. op de Weegbreestraat aangereden door de automobilist P. d. K. uit Soest, toen zij met haar fietsje van het par keerterrein bij de Smitshof de rijweg op reed. Dr. Walter verleende haar eerste hulp. Op het kruispunt Soesterbergsestraat/ Dennenweg werd zaterdagavond de volkswagen van K. F. uit Amersfoort total-loss gereden, toen hij in botsing kwam met 'n autobus, bestuurd door G. R. uit Amsterdam. De bus werd aan de linkerachterzijde beschadigd. F., die te laat bemerkte dat hij een kruispunt naderde, werd licht gewond en hiervoor in Zonnegloren be handeld. In verband met te geringe belangstelling, (naast 5 bestuursleden waren slechts 3 leden aanwezig), werd besloten de ver gadering van het NKV te verdagen. De oorzaak voor de geringe belangstelling kan mogelijk gezocht worden in het te laat versturen van de convocatie's, waar in de vergadering van maandag 24 mei werd aangekondigd. Toch waren er 41 de deur uit gegaan. Voorzitter H. Wans- leben verweet in ieder geval deze 41 vakbondsbestuurders dat zij niet aanwe zig waren noch een bericht van verhin dering gestuurd hadden. Op verzoek van de aanwezige leden en enige bestuursleden zullen nu de voor zitters van de verschillende vakbonden benaderd worden en hoopt men op gro tere belangstelling. Tot het houden van de vergadering van 24 mei werd overigens reeds op de al gemene ledenvergadering in april beslo ten. Ook toen was de belangstelling ui terst gering, ondanks het feit dat alle 420 een uitnodiging hadden ontvangen. De heer Wansleeben verwacht voor de vol gende vergadering, die op maandag 21 juni gehouden zal worden in het Ver enigingsgebouw, dan ook een niet veel betere opkomst. De aanwezige leden wa ren het hierin niet met hem eens. Op 21 juni treden in ieder geval de voor zitter, de secretaris en de penningmeester af. Het zal zaak zijn dat er dan nieuwe bestuurscandidaten zijn, die de taak van hen zullen willen overnemen. Anders wacht o.i. liquidatie. De leeszalen van zowel Soest als Baarn, krijgen van de Rotaryclub een aantal bandrecorders ten geschenke, welke in bruikleen zullen worden afgestaan aan blinden en slechtzienden. Het geschenk zal donderdag 27 mei, om 10.30 uur, tijdens een bijeenkomst in de bibliotheek aan de Albert Cuyplaan in Soest, officieel worden overhandigd. Een dierenarts moest er aan te pas ko men, toen een van de zes losgebroken varkens van de heer G. E. D. op de Nieuweweg in botsing met de auto van de heer P. F. T. uit Soest. De auto werd aan -de voorzijde, beschadigd. Het varken kreeg eerste hulp. Het succesvolle Soester schaatstrio Pe ter en Wim van de Kant en Ton Lank- reyer, organiseert 2e Pinksterdag een toertocht voor fietsers van maar liefst honderd kilometer. Een toch die voorna melijk voert over de Veluwe en gedeelte lijk via de Heuvelrug- en Veluweroute loopt. Hoewel het gemiddelde tempo van de rit ongeveer twintig tot vijfentwintig ki lometer per uur bedraagt, hebben de organisatoren gemeend dat de tocht voor jongeren beneden de 13 jaar niet haal baar zal zijn, en voor hen een dergelijke Chris Uiterwijk houdt van de jeugd, creativiteit en natuur. Kinderboerderij „De Vrije Teugel" vond Chris en Chris vindt palen, planken en latjes voor de boerderij. De bouwers van hutten, karren en vliegers kunnen vooruit. De bijen vlogen met Chris mee. Onder het motto „Blij met Bijen" stalde Chris er het eerste bijenvolkje veilig tussen de schapen en het woonhuis. Hij houdt er zelf een wakend oog op en zal regel matig alle belangstellenden laten zien en vertellen hoe de bijen leven. Afgelopen zondag kwam het eerste ver haal in het kader van de pinkster-activi teiten op de boerderij. Chris toonde zijn publiek een fraaie bijenkast, broedcellen, honingkamer, een bijenkorf met wespen nest en veel interessante afbeeldingen die laten zien hoe een bij in elkaar zit. 70 van de dieren zijn insekten, vertel de hij en dat een wesp een nuttig insekt is, hoe bijen ademen, wat ze met hun sprieten en poten doen, hoeveel ogen ze hebben, over hun vleugels, wasklieren en angel en dat de mens het grootste ge vaar voor de natuur is. Wie van bijen en bloemen houdt, zorgt dat er katjes in de tuin of crocusjes op het balkon staan. Voor één druppel honing moet de bij 1000 bloemjes bezoeken. De werkplaats op de boerderij was vol geïnteresseerde flatbewoners. Ook de voorafgaande pinkstergebeurte nissen „Vliegers maken" en vliegeren o.l.v. Jan Spiering en zelf muziekinstru menten maken met hulp van Marlies te Witt, maakten de boerderij vol. Veel ouders kwamen mee en hielpen de jon gens. Allelei soorten en modellen van vliegers gingen op Hemelvaartsdag de lucht In en het land op. De optocht na afloop van het muziek- instrumentenfeest zaterdag was een dui delijk hoorbare oefening voor het aange kondigde „luilak" zaterdagmorgen 29 mei 4 uur. De verdere activiteiten deze week op de boerderij zijn: dinsdag 25 mei van 2 tot 4 uur - weven en knopen - o.l.v. Marja Spiering woensdag 26 mei van 2 tot 4 uur - boet seren - o.l.v. Jan Spiering donderdag 27 mei van 2 tot 4 uur - schil deren - o.l.v. Emmy .Toosten. Ook ouders zijn hartelijk welkom. De boerderij is maandags, vrijdags en de I beide pinksterdagen gesloten. maar iets eenvoudiger tocht in 't voor uitzicht gesteld. Ook de oudere deelne- meers wordt aangeraden van de tocht af te zien wanneer men niet in het bezit is van een toer- of racefiets. Voor de rit bestaat niet alleen uit Soest veel belangstelling, maar een grote groep deelnemers uit Utrecht, voornamelijk schaatsenrijders (want een goede schaat ser houdt zich met fietsen in vorm), heeft zich reeds opgegeven. Tot en met zaterdag bestaat er voor iedereen, die deze prestatie-tocht mee wil maken, gelegenheid zich op te geven bij Peter v. d. Kant, Kerkstraat 66, tele foon 8685. Het inschrijfgeld bedraagt slechts 2,50, waarvoor men bij het suc cesvol beëindigen van de tocht tevens nog een herinnerings-medaille krijgt uit gereikt. Hoewel er halverwege de rit een lunch pauze is ingelast, raden de organisatoren de deelnemers wel aan zelf te zorgen voor de proviandering. De start vindt plaats bij het clubgebouw van „Peter's Baan" aan de Eemweg, 's morgens om precies 9 uur. Voor hen die de rit door materiaalpech of onwil lige spieren niet „rond" krijgt, rijdt er achter de karavaan de bezem annex ma teriaalwagen. ,En dat gaat nog steeds goed zonder onze inspraak". Vr^dagavond 22 mei werd de jaarver gadering gehouden van de plaatselijke afdeling van de Dierenbescherming. De. voorzitter de heer C. J. 't Hart heet te het kleine groepje belangstellenden vran: harte welkom en gaf een overzicht van het vele werk dat in het afgelopen jaar werd verzet. Financieel staat de vereniging er niet ongunstig voor. De collecte op Dieren dag bracht ca. ƒ5025,op; de Redding boeiactie ƒ1300, De afdeling Soest heeft 1100 leden en donateurs. Het blad Soester Dierenbe langen ging in 1970 zijn 12e jaargang in en heeft ook buiten Soest enige honder den lezers. De oplage is nu ongeveer 1600 stuks, het verschijnt iedere twee maanden. Het bestuurslid de heer J. v. d. Bor, moest door verhuizing voor het lidmaat schap bedanken. In zijn plaats werd ge kozen de heer V. D. A. Wijnveldt. De inspecteur de heer Van Renswouw, die na 13 jaar voor de verenigging werk zaam te zijn geweest, per 1 oktober 1970 de afdeling Soest verliet, werd op gevolgd door de heer P. van Geet. Het bekende rusthuis „De Paarden kamp" is met de huidige bezetting van 27 paarden vol. Tot uitbreiding kan eerst worden overgegaan als nieuwe fi nanciële middelen hiervoor beschikbaar komen. J>e publieke belangstelling voor 't ruisthuis is bijzonder groot geweest. Acht tot tien duizend bezoekers werden daar ontvan gen. Overal in het land, ook bij het hoofdbestuur, is er grote waardering voor de wijze waarop men in Soest dit rusthuis verzorgt. Ook het dierenasiel had een bijzonder druk jaar achter de rug. In totaal wer den 198 honden, 146 katten, 2 konijnen, 1 kouw, 1 kanarie, 1 schildpad en 2 marmotten in pension gegeven. Deze dieren kwamen uit verschillende delen van ons land. Een groot probleem vormt nog steeds het aantal zwerf- en afstandsdieren. In het afgelopen jaar werden er in totaal 54 zwerfkatten, 39 afstandskatten, 66 zwerfhonden en 69 afstandshonden op genomen. Voor 69 katten en 117 honden werd een goed tehuis gevonden. Op liet ogenblik zijn er 6 katten en 1 hond in „vast pension", waarvoor o.a. door een dame uit Utrecht, pensiongeld wordt be taald. Enkele malen werd de afdeling gecon fronteerd met de beruchte handelaren, vooral in het Soesterveen en de Wiek- sloot, waar zelfs honden uit de hokken werden meegenomen. Er bestaan plannen het dierenasiel cen traal te gaan verwarmen en de wacht ruimte van de polikliniek te gaan ver groten. Dit is nodig gebleken omdat door de uitbreiding van Soest, steeds meer mensen voor de medische hulp met hun dieren naar het asiel komen. De heer 't Hart bracht dank aan de dames Isings, Van Ginkel, Meyer en Van Dijk-Kramer voor de wijze waarop zij dierenliefde betonen aan de zwerf dieren en pensiondieren. Zaterdagnacht, tien minuten voor twaalf, werd de politie gewaarschuwd dat een bestelauto het terrein achter de in aan- bouwzijnde flats aan de Dalweg was op gereden. Bij het direct ingestelde onder zoek werden terplaatse aangehouden A. C. H. (39) en P. A. N. G. H. (21) beiden uit Amersfoort, die in hun auto 20 do zen tegels hadden geladen. Zij werden naar het politiebureau overgebracht om daar gehoord te worden. Nadat proces verbaal was opgemaakt werden zij in vrijheid gesteld. Ös&e^i- S Londen wordt nu socialistischer bestuurd dan ooit tevoren het geval is geweest. De Labourzege in de gemeenteraadsver kiezingen is hier en elders in Engeland niet mis. Maar premier Heath en zijn Conservatief kabinet hebben er weinig last van: hijzelf mag bepalen wanneer hij verkiezingen wenst en kan nog rus tig bijna vier jaar wachten. Maar wat hij en Labourleider Wilson waarschijnlijk ook graag zou willen weten is waar om zoveel meer stemmen naar de socia listen gingen dan als normaal werd ver wacht. Neemt de gemiddelde Brit het Heath kwalijk dat hij maar weinig ingelost heeft van zijn belofte prijsstijgingen en werkloosheid terug te dringen? Of is zijn kennelijk laag aanzien een gevolg van zijn nu eindelijk wat belovend streven in de E.E.G. te komen? Men weet het niet in ieder geval is de handige Wilson tot dusver zeer be hoedzaam in zijn uitlatingen over deze zaak. Hij moet wel, want als premier was hij plotseling tot „Europeaan" be keerd en hij kan nu niet weer eens van opinie verander. Wel manoeuvreert hij zich gewiekst in een positie dat hij kan zeggen: het zou leuk zijn, maar de slech te onderhandelaars Heath en Rippen zijn een veel te hoge prijs overeengekomen. Het zou voor Wilson ook plezierig zijn om te weten dat men Labour stemde uit weerzin tegen de E.E.G., maar het is eenvoudig niet uit de uitslagen op te maken. Toch wordt dit waarschijnlijk het kardinale punt. Labour heeft toegezegd, voor in het La gerhuis gestemd wordt, een partijcongres te beleggen. Formeel kan de „whip" dan gelasten dat alle fraktieleden voor of tegen, stemmen, zoals dit ook bij de re geringspartij mogelijk is. Maar er is voor beiden een risico aan verbonden dat bij Labour b.v. de pro- en bij de Con servatieven de anti-E.E.G.'ers die lastge ving niet opvolgen omdat de zaak naar hun mening van te groot gewicht is. Wie thans de sfeer onder de Lagerhuis leden peilt en aanneemt dat de stemming vrij zal zijn, moet tot de slotsom komen dat zelfs als Heath en Pompidou het eens worden in Parijs en Rippon en da E.E.G. in Brussel, de daar gesloten ak koorden nog best eens kunnen sneuvelen in Londen zelf. Waarbij dan tevens Heath zelf politiek sneuvelt en alleen dit kon voor Wilson wel eens verleide lijk zijn, hoe hij in zijn hart ook over de E.E.G. denkt. KANTMAN Het verzoek van de Ster aan de minister van CRM om een zwe vend reclametelevisieblok te in troduceren uit te zenden bij natuurlijke onderbrekingen in het avondprogramma is door de minister aangehouden, vooral in verband met de situaties bij de dagbladen. Het reclameblad Ariadne dat dit meldt, weet verder te berichten dat de minister het verzoek van de Ster om meer radioreclame in de vorm van commercials binnen programma's met populaire grammofoonplaten, heeft afgewe zen. De tarieven voor televisiereclame worden aangepast bij een lichte kijkersverschuiving van Neder land 1 naar Nederland 2. Op Nederland 1 gaan de seconden in blok 1 en 2 250 (nu 275) gul den kosten en in blok 2 en 3 (rond het nieuws van 8 uur) 345 (nu 350) gulden per seconde. Volgend jaar wordt de seconde prijs voor de blokken 7 en (rond 8 uur) op Nederland 2 185 (nu 150) gulden. De secondeprij;- op Nederland 2 voor de blokken 5 en 6 (rond 7 uur) blijft 95 gul den. Vrienden van Rinke Tolman bieden hem en zijn echtgenote vandaag ter gelegen heid van zijn tachtigste verjaardag een receptie aan in Hotel Van den Brink aan de Soesterbergsestraat, welke gehouden zal worden van 16.30 tot 18 uur. Velen zullen ongetwijfeld van deze gelegenheid gebruik- maken om de jarige en zijn vrouw te feliciteren. H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus hebben de pony-huifkar, welke zij vrijdag bij de opening van de Flevo- hof in oostelijk Flevoland ten geschenke kregen, ter beschikking gesteld van de kinderboerderij „De Vrije Teugel". Ir. B. van Dam, voorzitter van de Raad van Toezicht van de Flevohof, zei ver heugd te zijn dat de ponykar door de kinderen van de creatieve boerderij in Soest gebruikt zou worden. Hij maakte echter het voorbehoud, dat hij hoopte dat het Prinselijk Gezin er altijd over zou kunnen beschikken als zij er met hun kinderen mee wilde gaan rijden. Het ligt in de bedoeling dat de aller kleinste bezoekers van de boerderij deze huifkar gaan gebruiken voor ritten óam het bos.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1