EE jzen EKEN DRIE cJlutorenóport in onó land nog springlevend N GENIETEN ikelen in onze Belangstelling van publiek groeit weer goed voor- B te keus uiteen ïdt u bij A&O, :egel van12ct <elen of inwis- idien een ver - ue met 50 ze en voor 4 per- 18 evenemen- leld staan, met de gratis Uw adres voor knopen, gespen, garneerband, stof- fen en modische artikelen Is Fa. HUISSTEDEN, Soesterbergsestraat 28. :eIefoon 3480. RIETMATTEN - Tuinhek <en - gaas en draad - jalen - stokken enz. rUINTOKO VAN DRIE, \msterdamseweg 139, \mersfoort, elefoon (03490) - 17031. Dinsdag 25 mei 1971 Het moment van de start, een ware krachtexplosie. KUNT U ZORGE- UW BALKON VER- IBLOEMEN CHTS DE KOSTEN SSTEEDT, KUNT U: LEUREN. OR U NIET MOEI AST EEN WEELDE 3ESTE POTGROND, 'FEN EN HONDER- IN EN BALKON- ie voorraad strekt) TEL. 03490-17031 Pinksterraces beloven felle strijd Zonder dat wij „afgoden" kennen als de Jackies Ickx en Stewart, waarvan de laatste j.1. zondag zijn tweede Grand Prix zege van dit seizoen in Monaco be haalde, en Graham Hill bij de autoren- sport en een Agostini bij de twee-wielige snelheidsduivels, al beginnen we daarbij al op internationaal niveau duidelijk mee te tellen, hebben deze snelheidssporten het in de achter ons liggende magere ja ren toch gepresteerd springlevend te blij ven, en als het ware aan een tweede jeugd te beginnen. Zijn de races van belang voor gewone auto's? Vooral wanneer vlak achter elkaar een of meer bekende rijders dodelijk verongeluk ken bij 't beoefenen van hun sport met in gecalculeerde risico's, wordt de vraag of het allemaal wel zin heeft regelmatig gesteld. Voor de tegenstanders van de snelheidssporten zijn er argumenten te over. Voor hen heeft het helemaal, maar dan ook helemaal niets met sport te maken. Zij geven het liever de naam „verdwazing", maar het legioen bewon deraars ziet het precies anders. Maar de man of misschien wel de vrouw die op die vraag een onomstreden antwoord weet te geven moet echter nog geboren worden. Vast staat in elk geval, dat het belang van autoraces gescheiden moet worden gezien, waarbij we het punt van recrea tie voor ontelbare, als vaststaand terzijde schuiven. Natuurlijk profiteren de „gro te" merken van de positieve en zelfs ne gatieve ervaringen die zij opdoen in de grote wedstrijden als Grand Prix en In ternationale rally's, maar vast staat wel, dat de wegligging van de supersnelle bo lides, voor de auto die we steeds meer gaan tegenkomen op straat, geen bete kenis heeft, wat misschien wel weer meer - in—het mechanische gedeelte tot uiting komt. Maar ook de fabrikanten van banden doen hun voordeel met de ervaring die de Formule I oplevert en passen hun produkten aan, met de re sultaten van de wedstrijden als uitgangs punt. Grote mannen in grote merken Na Carel Godin de Beaufort, die het beoefenen van zijn favoriete sport met de dood moest bekopen, is het jarenlang stil geweest in de Nederlandse autoren- wereld. Geen Nederlander werd jammer genoeg door de grote „stalbazen" goed genoeg bevonden om zich een vaste plaats te verwerven in de op zich zelf- s taande wereld van top-rijders. Na de zich steeds meer in de belangstel ling rijdende De Beaufort, die in dat tra gisch eindigende seizoen juist punten behaalde voor het Grand Prix-klasse- ment, verdween „Holland" uit de kleine rij van wereldbekende namen, al had den we in ons land voldoende talent voorhanden. Maar letterlijk en figuurlijk klein maar dapper, startte Nederland opnieuw onderaan en werkte zich vast beraden naar een plaats vlak onder de top, om, wanneer er zich een kans voor doet, toe te slaan en definitief een plaats in die excellente rij van top-rijders te verwerven, om hun klasse te bewtfzen. Zonder geld geen autorensport Natuurlijk is er theoretisch nog wel een andere, makkelijker mogelijkheid om door te dringen in het autorensport-wal- halla, maar dan moet er geld op tafel komen, erg veel geld. En dat is nu juist iets dat men in ons land niet voldoende beschikbaar heeft of ter beschikking wil stellen. De tijden veranderen echter. Het be drijfsleven en vele anderen, zijn geïnte resseerd geraakt, en regelmatig komer er sponsors bij, al verdwijnen er ook wel weer, aan het omvangrijke sponsor-uit spansel. Dutch National Racing Team, Radio Ve- ronica, Zuid-Nederlandse Autosport Ver eniging en nog tientallen wel of niet, of direct of indirect bij de auto betrokken bedrijven geven financiële steun. Natuur lijk maken zij daarmee de Formule I voor ons kleine land, met slechts de DAF als eigen merk, niet mogelijk, maar indirect leveren zij een steun van on schatbare waarde aan de Autorensport in het algemeen en die van Nederland in het bijzonder. Verschillende klassen van Renault 8 tot Ford Mustang De Nederlandse snelheidskunstenaars be ginnen hun reis naar de top, die slechts voor enkele bereikbaar is, met een enigs zins aangepaste huis- en tuinauto en komen dan na kortere of langere tijd, vooral wanneer zij zich met goede pres taties wat in de belangstelling hebben gereden, in een wat meer c.c.'s bevatten de wagen, al of niet gesponsord, om te proberen weer een sport van de vrese lijk lange ladder naar de top, te bestij gen. Al hebben wij in ons land dan maar één circuit waarop verantwoord racen mo gelijk is (het met opheffing bedreigde, maar toch zo veilige Zandvoort), steeds meer jongeren komen in de ban van de autorensport. Zandvoort, een veilige kraamkamer voor talent Wanneer de blaadjes aan de bomen ko men en de bollenvelden gaan kleuren, begint ook het race-seizoen voor ons land. En al mag dan een gedeelte van de Nederlandse automobilisten het over volle wegennet te pas en te onpas racebaan beschouwen, met het risico dat er ongelukken gebeuren, voor de echte sfeervolle auto-races moeten wij Neder landers al of niet met koffie en broodjet naar Zandvoort aan de Zee. Naast de Nederlandse Grand-prix, - de 1971 uit voering vindt plaats op 20 januari - hel onbetwiste hoogtepunt in het vaderlandse autorensportseizoen, vinden er op schillende weekeinden wedstrijden plaats die voor veel mensen interessanter zijn dan het Fprmüle I geweld. Het "paasweekeinde is al een beeld. De strijd in de wat eenvoudiger Formule II mocht dan niet zo lair zijn, de toerwagens, die als het ware zó van de parkeerterreinen afgehaald zouden kunnen zijn, maakten alles goed. Het kleinere type auto dat dagelijks aan het verkeer deelneemt, zorgde voor een unieke strijd. Drie wagens, zij aan zij, vlogen door de Tarzanbocht, en bezorg den de toeschouwers minuten van onge kende sensatie, compleet met crashes en spectaculair bochtenwerk. De belangstelling voor de autorensport nam de laatste jaren aanzienlijk af, Er waren verschillende oorzaken, die daar debet aan waren. De hegenomie die be paalde merken bezaten waren er oorzaak van dat b.v. bij de Formule I, het rijtje kanshebbers zó gering was, dat er van werkelijk interessante strijd geen sprake meer was, waarmede ook de belangstel ling van het publiek verdween. Daar ook de prestaties van Nederlandse rijders bepaald niet imponerend waren en dat is voor een sport iets van doorslaggevende betekenis, want wat zou de schaatssport zijn zonder de prestaties van Kees en Ard Schenk leek het einde van de autorensport voor ons land in zacht. Maar het tij keerde. Nederlanders reden zich in de toerwagenklassen naar ere plaatsen en hun prestaties bleven niet onopgemerkt. Toine Hezemans, Rob Slo- temaker, Nico Chiotakis en onze vrouwe lijke vertegenwoordigster in de specifie ke mannenwereld, Liane Engeman, le verdén prestaties. De autorensport begint weer „in" te raken bij het publiek, dat voor éechte auto-races nog wel enthou siast bleek te zijn. Om kwart voor vier vertrekken de For mule Vee 1300 en Ford voor hun tweede manche, waarbij zij elk uiteraard voor hun eigen klassement rijden. Wanneer de weergoden de N.A.V. goed gezind zullen zijn, brengt Pinksteren 1971 ons autorensport van het zuiverste water. Natuurlijk zal het circuit voor de belang stellenden uit het midden en oosten van ons land weer erg moeilijk bereikbaar zijn, vooral wanneer het weer werkelijke zomerse waarden heeft, zal de stroom strandbezoekers de circuitbezoekers geen duimbreed toegeven en voor kilometers lange files zorgen. Daarom is op tijd weggaan een eerste vereiste om ongemak te voorkomen, ter wijl in veel gevallen een treinreis Am- sterdam-Zandvoort zelfs te preferen valt boven het voortkruipen in de irriterende en blikschade-risico opleverende files, terwijl ook het parkeer-probleem dan gelijktijdig is opgelost. Vlak achter elkaar, zorgend voor adembenemend bochtenwerk. Het komende Pinkstérweekeind gaat Nederland weer autorensport van de bovenste plank brengen, waarbij het bij na voltallige Nederlandse rijders-korps acte de présence zal geven. Geen afgezaagd traditioneel programma, maar een op veel punten gevarieerd en aantrekkelijk programma. Afwijkend van alle tradities is het feit dat er op pink sterzaterdag niet alleen vanaf 10 uur tot half drie getraind zal worden, maar dat die dag om drie uur zal worden afgeslo ten met de sportcars-prototypen- en mo- noposto-race, over twaalf ronden. De toegangsprijs voor die zaterdag voor zo wel het binnen- als buitenterrein be draagt slechts ƒ3,00. Tweede pinksterdag barst het geweld in alle hevigheid los. Om twaalf uur gaan de toerwagens tot 6500,van start voor hun 10 ronden vol vinnige strijd, om kwart voor één gevolgd door de eerste van de twee manches Formule Vee 1300 en Formule Ford, waarin Paul Verhey met zijn 1300 c.c. Kaiman en Huub Vermeulen van het D.N.R.T. met ,'Si zijn Merlyn MK II hun eerste plaatsen in het klassement na twee wedstrijden moeten verdedigen. Om half twee verschijnen dan de toer wagens met meer dan 1150 c.c. onder hun motorkap op de baan voor hun 15 ronden, waarna om kwart over twee de toerwagens boven de 6500,aan bod zullen komen en de NSU 1200TT, de J Mazda, de Fiat 124 en de VW 1302 om t y de ereplaatsen zullen vechten. jjiL Om ongeveer drie uur verschijnen dan A de toerwagens óp het circuit met minder idan 1150 c.c. voor 15 ronden spanning, t if Vier Fiats 128, twee NSU's, een Audi NSU en een DAF 55 Maraton, zullen dan de strijd aanbinden om de ereplaatsen nog nauwelijks die tot dan toe worden bezet door een NSU en de DAF 55. Het wachten in de pits op het einde van de voorgaande race. Grote en kleine schaden zjjn aan de orde van elke wedstrijddag Ontdaan van al zjjn beplating, een aantal buizen en assen, waar een racewagen in valt te ontdekken.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7