Soest toen - Soest nu GEEN COURANT jaargang no. 41 Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gedeputeerde Staten keuren bestemmings plan Soestereng-weg over de Eng tot aan de Kerkstraat goed Wereldwinkel organiseert koffieaksie V.V.V.-nieuws Proefrit eindigde in tuin Luchtmacht oefening ging niet door Inbrekers gepakt Ossendamweg weer gedeeltelijk open Soesterbergsestraat gedeeltelijk afgesloten Verkeers- en vervoers- onderzoek in Eemland Telef. Brandweer 333 3 Politiebureau 4444 Het oog gericht op het Parijse examen DINSDAG 1 JUNI NIET VERSCHIJNEN Stichting Openluchttheater Soest slaa' nieuwe wegen in Voorstellingen in juni, juli en augustus Vrijdag 28 mei 1971 49e Dezelfde plaals au. SOESTER OÜRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a, Soest Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Gedeputeerde Staten van Utrecht heb ben het bestemmingsplan „Soestereng- weg over de Eng" voor het grootste ge deelte goedgekeurd. Goedkeuring werd nog onthouden aan het gedeelte van de weg dat aansluiting moet geven aan de verbinding met Amersfoort. Als argumentatie voor deze goedkeuring werd aangevoerd dat uit het verkeers- onderzoek is gebleken, dat de weg over de Eng een belangrijke „plaatselijke" betekenis zal hebben. De winkelcentra zullen hierdoor beter bereikbaar zijn. Bovendien bieden de in het Provinciaal Wegenplan van 1968 opgenomen wegen in de omgeving van Soest geen mogelijk heid tot ontlasten van de huidige rijks weg van het doorgaand verkeer. Ook de weg om de Noord biedt hiervoor niet de oplossing, maar zal juist leiden tot een overbelasting van de bestaande we gen in de kern van de gemeente. Eénrichting verkeer kan niet uitgevoerd worden, omdat de hiervoor geschikte we gen te ver uiteen liggen. De dwarsver bindingen zouden daardoor teveel ver keer te verwerken krijgen. G.S. hielden, bij het tot stand komen van hun beslissing, rekening met de ver keerstelling die aangeeft dat 70% van het verkeer plaatselijk verkeer is en 30 °/o doorgaand verkeer. Dat met het aanleggen van de weg over de Eng historische punten zoals de Lazarusberg en de Eng worden aange tast valt niet te vermijden. Om deze schade zoveel mogelijk te beperken zal aan detaillering en uitvoering van de weg veel aandacht besteed moeten wor den. Ingraving vinden Gedeputeerde Staten een alleszins aanvaardbare op lossing. Bezwaarschriften Van de honderden ingezonden bezwaar schriften werd slechts één, dat van de heer Fritz aan de Verlengde Talmalaan 11, gegrond verklaard. In zijn bezwaar schrift had de heer J. D. Fritz aange voerd dat zijn woning enige jaren ge leden door verbouwing geschikt gemaakt is voor dubbele bewoning. Een gedwon gen verlating zou hem in zijn maande lijks inkomen benadelen. C.S. achten dit Vanavond gaat in Soest de koffieaksie „Boontje komt om z'n Loontje" van start. Tussen 7 en 9 uur trekt door de Soester „Eng"-wijk een koffiekaravaan, bestaan de uit een ezel met aanhangwagen, bege leid met muziek en gesproken woord. Zaterdagavond de 29ste mei trekt men door „het Veen" en a.s. dinsdagavond door „het Hart". De koffieaksie is bedoelt om te protes teren tegen de onrechtvaardige handels- strukturen, steun te verlenen aan de be vrijdingsbewegingen in de voornaamste koffie producerende landen en het be talen van een „bevrijdingsbelasting" zijnde één kwartje op ieder pak koffie dat men in de wereldwinkel koopt. De wereldwinkeliers die de karavaan vergezellen, zullen in de bovengenoemde wijken huis aan huis een stencil over handigen, waarin duidelijk het doel van deze aksie uiteengezet wordt. Op vrijdagavond 4 juni wordt in het Artishock gebouw een koffie informatie filmavond georganiseerd, welke ingeleid zal worden door Goly Jansen, medewer ker van Sjaloom te Odijk. Vervolgens zal er een film over Angola vertoond wor den, die toegelicht wordt door een me dewerker van het Angola Komitee. Er is die avond volop gratis koffie te drinken. De toegang tot deze avond is eveneens gratis. Aanvang 8 uur. Onder de nieuw uitgekomen folders valt het aardige vouwblad van het Tropen museum te Amsterdam dadelijk op en we zijn blij, dat we u deze informatie bron kunnen aanbieden. Geïnteresseer den in de tropen of sub-tropische lan den kunnen hun hart ophalen en daarbij ook veel wetenswaardigs ontdekken in dit mooie museum, zodat het foldertje de eerste handreiking is. Een heel ander gebied is de fiets en daar we gemerkt hebben, dat dit dier bare vehikel weer meer in het middel punt der belangstelling is gekomen, heb ben we ervoor gezorgd diverse fietsrou tes, in onze onmiddellijke omgeving, ter beschikking te hebben. Wij hebben voor u: Omgeving Baarn, Soest Soestdijk, omgeving Driebergen, Doorn en Amersfoort, Leusderheide, ter wijl ook de Vuursche-route van de ANWB deel uitmaakt van deze fiets-col- lecte. En dan nogmaals uw aandacht gevraagd voor Toer-Ned., het grote vouwblad voor de dagtrips met kinderen. Wij willen dit graag nog eens onder uw aandacht bren gen, omdat de diverse recreatie-oorden, die over ons land verspreid liggen, u op een kleurige manier worden voorgesteld. Ook op gebied van uitstapjes per boot kunnen wij u inlichten. Nederland zien vanaf het water heeft een eigen beko ring. Wie het nog niet geprobeerd heeft, zou er zich eens aan kunnen wagen, wanthet is in ons land lang niet meer zo slecht met het weer gesteld als vroeger. En dan is juist zo'n boottochtje een verkwikking. bezwaar gegrond, omdat niet duidelijk blijkt waarom de woning in het bestem mingsplan is opgenomen en de bestem ming „verkeersdoeleinden" heeft gekre gen. De weg over de Eng voorbij de Kerkstraat Goedkeuring aan het laatste deel van de weg over de Eng werd nog onthouden, omdat het overleg met Rijks- en Provin ciale Waterstaat nog niet is afgesloten. Er kan zodoende nog geen uitspraak ge daan worden over het beloop van de weg in de richting Amersfoort. Beroep Dit besluit van Gedeputeerde Staten be tekent niet dat het bestemmingsplan er nu door is. Bezwaarden kunnen nog in beroep gaan bij de Kroon. Zij kunnen dit doen tot één maand nadat het besluit met het bestemmingsplan op de gemeen te-secretarie ter inzage is gelegd. De proefrit welke de Turkse werknemer S. K. (28) met de auto van de twintig jarige dienstplichtige militair C. A. uit Soest maakte, eindigde door onervaren heid van K. in de tuin van het huis Wijnand Toplaan 9. Door met te grote snelheid vanaf de Klaarwaterweg de W. Toplaan in te rijden, raakte K. de macht over het stuur kwijt. A. greep toen het stuur vast met het bovenstaande gevolg. In de tuin werd het hek, twee betonnen palen, een muurtje en het deksel van de waterput vernield. De auto, die in zeer slechte staat verkeerde, werd zwaar be schadigd, en is nu rijp voor de sloop. Het kentekenbewijs werd ingenomen en de koop gaat niet door. In verband met slechte weersomstandig heden elders in Europa, is de lucht machtoefening Co-op niet doorgegaan. Zoals wij in de courant van vrijdag 21 mei reeds schreven, komt van uitstel geen afstel. De nieuwe data zijn nog niet be kend, maar zullen tzJ. tijdig m.eege-:- deeld worden. In snel tempo is men begonnen met de werkzaamheden die over vier weken ge reed moeten zjjn. In Soestduinen werd aangehouden de zeventienjarige R. E. J. P. uit Soest, die ingebroken bleek te hebben in de zomer huisjes van het gemeentekamp. Er wordt niets vermist. Dinsdagnacht om half vier werden bewoners aan de Middelwijkstraat ge wekt door glasgerinkel in de omgeving. Zij waarschuwden de politie, die in een tuin naast een garage bedrijf aanhield A. L. d. Z. (29) uit Amersfoort. De man was gewond aan zijn rechterhand en verkeerde licht onder invloed. Hij be kende op het laatste moment te zijn gestoord bij een poging tot inbraak in de garage. Voor nader verhoor werd hij op het politiebureau ingesloten. Moge lijk was hij op zoek naar benzine voor zyn. bromfiets, .die rnet eenlegetank tegen een boom werd aangetroffen. Met 'heftige dreunen, veroorzaakt door een mobiele heistelling, die een flink stuk van. de Soesterbergsestraat tussen de Ossendamweg en de Heideweg aan gruzelementen sloeg, werden woensdag morgen de omwonenden gewekt, toen een begin werd gemaakt met het weg breken van de vierentwintig centimeter dikke betonlaag die tot dan het weg dek vormde. Met deze werkzaamheden, die over ruim vier weken gereed moe ten zijn in verband met de bouwvak vakantie, heeft men een begin gemaakt met de realisering van het kruispunt Vondellaan Ossendamweg Soester bergsestraat, dat in de nabije toekomst een verbinding zal krijgen met de Birk- straat. De werkzaamheden worden uitgevoerd door het Soester aannemersbedrijf H. jvan Asch van de Beukenlaan, die, naast buldozers en veel ander eigen materiaal, De Ossendamweg met autosloperij in 1940. voor het stukslaan van de betonlaag een speciale-macnine had laten aanrukken. De betonstukken worden met vracht wagens afgevoerd naar de stortplaats in Soesterberg. Het nieuwe wegdek, dat op die plaats verbreed gaat worden, zal nu gaan be staan uit asfalt, terwijl het kruispunt uitgerust zal worden met verkeerslichten, wat de veiligheid ongetwijfeld ten goede zal komen. Gelijktijdig met de aanvang van die werkzaamheden werd de Ossendamweg gedeeltelijk voor het verkeer openge steld, waarbij het verkeer richting Amersfoort omgeleid blijft via de Eiken laan. In een gesprek tussen het dagelijks be stuur van het Samenwerkingsorgaan Eemland en het college van Gedeputeer de Staten van Utrecht is uitgebreid van gedachten gewisseld ocer de mogelijkheid om in het Eemland een integraal ver keers- en vervoersonderzoek te houden. Een dergelijk onderzoek is een vrijwel onmisbaar element bij de planning van de aanleg van wegen, van de uitbreiding van spoorweg- en busverbindingen. Op basis van een dergelijk onderzoek kun nen tevens alternatieve mogelijkheden voor de afwikkeling van het verkeer worden bepaald en kan een verantwoor de keuze worden gedaan. Het dagelijks bestuur besloot voorts een werkgroep te formeren, bestaande uit de verkeersadviseurs van Hoogland, Amers foort en Soest en van rijks- en provin ciale waterstaat, die voor de verkeers problemen ten westen van Amersfoort, tussen Soest, Amersfoort en Hoogland, een oplossing zal trachten te vinden. Heath is de eerste Britse premier die zijn E.E.G.-examen bij de Franse presi dent met goed gevolg heeft afgelegd. Macmillan en Wilson voor hem waren bij De Gaulle gezakt als een baksteen, niet zozeer omdat er economisch en let wel: het gaat om een economische gemeenschap iets onoverkomelijks aan de hand was, maar omdat ze niet genoeg Europees waren. En president Pompidou is in dit opzicht een waardig scholier van De Gaulle, getuige zijn ietewat merkwaardige t.v.-toespraak waarin hij het Engels, dat ook een E.E.G.-taal zou worden, bestempelde als de taal van de Amerikanen en het Frans als de taal Europa. Pompidou of De Gaulle: in Parijs wordt uitgemaakt wat Europees is. En Heath bleek zowaar Europees. De kern van de zaak ligt waarschijnlijk in het zinnetje ergens midden in het slotcommuniqué, waarin gesproken wordt over volkomen gelijk inzicht over de werking van de E.E.G. Dat wil zeggen dat de twee ex- bankiers het erover eens zijn dat nooit een meerderheid van stemmen een land ergens toe mag dwingen wat het zelf beslist niet wil, dus het handhaven van een op nationale soevereiniteit gebaseerd vetorecht en daarmee dus een afwijzing van de ideeën dat de gemeenschap een boven de Janden staande, een suprana tionale zaak zou moeten worden. In dit opzicht hebben de Fransen dus hun bondgenoot gevonden. Hoe dat dan moet met een der pijnlijke kwesties die nog hangen is niet helemaal duidelijk. De positie van het pond als reserve-va luta, gekoppeld aan de dollar, is de Fransen al sinds De Gaulle en zijn ad viseur Rueff een doorn in het oog. Voor zover de Britten daarvan ook ongemak hebben al te grote opvraagbare ster- lingtegoeden in Londen zullen ze niet veel bezwaar hebben om daar iets aan te doen. Maar voorzover ze voordeel hebben van het feit dat Londen een be langrijk knooppunt is van geld- en ge wone handel? Hier kon de leer van de nationale soevereiniteit wel eens toege past worden op een manier zoals Pompi dou minder bekoort. Hoe dan ook, een Frans veto lijkt van de baan en zelfs enige Parijse inschikke lijkheid bij een paar knellende punten zoals de Nieuwzeelandse boter moet men verzekerd achten. Het is verder nog een kwestie van taai en bekwaam onder handelen. Heath zelf kan zich nu op het tweede front storten: hij moet de Britten er nog van overtuigen dat toetreding tot de E.E.G. zo nuttig is. Volgens de opiniepeilers is één van de drie Britten voor, twee tegen. Oppositie leider Wilson zegt geen ja en geen nee. maar in zijn partij broeit een opstand onder leiding van Callaghan, een heftig anti-Euromarktman. Heath krijgt voor lopig zijn handen nog vol. KANTMAN In verband met Pinksteren ont breekt ons de tijd ons nummer van dinsdag 1 juni 1971 redactioneel zo wel als technisch gereed te maken. De Soester Courant zal daarom De Stichting Openluchttheater Soest kan, sinds haar statuten gewijzigd zijn, zelf de exploitatie- van het theater ter hand nemen. Zij gaat hiermede een proef ne men en wil na een tijdsverloop van twee jaren de balans opmaken om te zien of het theater in stand gehouden moet en kan worden. Het zelf exploiteren houdt overigens niet in dat het theater niet meer voor ver huur beschikbaar is. Moest men vroeger echter afwacht of het theater gehuurd werd, thans is dit niet meer nodig en kan men het zelf gaan exploiteren. De heer L. J. Dijkstra, voorzitter van de Stichting, gaf woensdagmiddag een over zicht van het programma voor de maan den juni, juli en augustus 1971. „Wij zijn"' aldus de heer Dijkstra, „voor het al of niet slagen van het programma, natuurlijk in sterke mate afhankelijk van het weer. Gelukkig hebben wij voor bepaalde voorstellingen een uitwijkmoge lijkheid door gebruik te maken van de sporthal „Beukendal". De begroting is gebaseerd op een ge middeld bezoek van 250 man per voor stelling. In het ongunstigste geval, als er niets doorgaat, zou dat een schadepost van 10.000,— kunnen betekenen. Het theater verkeert in uitstekende staat en biedt plaats aan 1200 volwassenen of 1600 kinderen. De heer Th. M. Peet secretaris van de stichting, herinnert zich een voorstelling waar 2400 kinderen aanwezig waren. Toen waren alle trappen en gedeelten van het podium bezet. Het zomerprogramma 1971 ziet er als- volgt uit: Vrijdag 4 juni, aanvang 20.00 uur, Con cert door de muziekvereniging P.V.O. Toegang gratis. Donderdag 17 juni, aanvang 20.00 uur, Russisch-Oekraïns Zang- en Dansensem ble „Kalinka". Toegang ƒ2,50 p.p. Donderdag 1 juli, aanvang 20.00 uur, Toneelgroep „Toetsteen" uit Amsterdam met „De Vrolijke Vrouwtjes van Wind- sor" van W. Shakespeare. Regie Ben Aarden. Toegang ƒ2,50 p.p. Zaterdag 3 juli, aanvang 14.30 uur, Kin dervoorstelling door het gezelschap van Koos v. d. Velden uit Amersfoort, geor ganiseerd door de V.V.V. Soest. Toegang gratis. Donderdag 15 juli. aanvang 20.00 uur, Beat- en Popavond met de groepen: The Husky's uit Soest en Allondee and Gates of Eden uit 't Gooi. Toegang f 2,50 p.p. Donderdag 29 juli, aanvang 20.00 uur, Turk Folklor Kurumu, folklorische dans groep uit Turkije. Toegang ƒ2,50 p.p. Donderdag 12 augustus, aanvang 20.00 uur. Toneelgroep „Het Veenmasker" uit Soest met „Getrouwd of niet", van Eph- raim Kishon. Toegang 2,50 p.p. Aan het programma van 4 juni werken het groot orkest, het jeugd orkest en de majorettes van de Soester Harmonie P.V.O. mee. Aan uitvoering van 29 juli van de origi nele turkse dansgroep Turk Folklor Ku rumu, die een tournee van een maand door Nederland maakt, wordt ruime pu bliciteit gegeven in de omtrek. Men hoopt op deze manier de vele turkse arbeiders een prettige avond te kunnen aanbieden. Mededelingen over het eventueel ver plaatsen of vervallen van de voorstellin gen bij ongunstige weersomstandigheden worde gedaan na de Radio Nieuwsdienst uitzendingen van 13, 18 en 19 uur. Overige inlichtingen worden verstrekt door de Stichting Openluchttheater Soest (p.a. Gemeentehuis Soest).

Soester Courant | 1971 | | pagina 1