0olitico Zingende dolfijnen inliet DOLFINARIUM VTB NV Pianohandel W. van Tol in nieuwe behuizing Zilveren erepenning van de gemeente Soest voor jarige Rinke Tolman VOOR HET KLEINSTE BEETJE VOORUITGANG IS DANK GEPAST Uw Reeorder staat klaar bij „De (Men Snaar" KRANTEN- STRUKTUUR AFWENTELING Medisch Komitee Nederland-Vietnam vraagt opnieuw toestemming voor kollekte Utrechtse Provinciale Brandweerbond hield jaarvergadering in Soest Vrijdag 28 mei 1971 LOODGIETERS- EN VER W ARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding, sanitair, lood- en zinkwerken. Hartweg 58, Soest. Telef. 02155-4332 Hog geen cadeau. waarvan je alles kunt verwachten, wonen. HARDERWIJK - TEL. 03410 - 6041 echter genoegzaam bekend kunnen zijn uit de u door ons toegezonden stukken, terwijl u voor alle gewenste inlichtingen met een onzer contact had kunnen op nemen. Het Medisch komitee Nederland-Viëtnam heeft er nooit een geheim van gemaakt dat het zijn medische hulp verstrekt aan die partij in,het conflict, die deze naar ons oordeel veruit het meeste nodig heeft, te weten het Bevrijdingsfront van Zuidviëtnam en de bevolking van Noord- Viëtnam. Wij achten dit een op huma nitaire gronden aangewezen keuze van het voorwerp van onze hulp. Dit wordt trouwens bij al onze aktiviteiten ook expliciet zo gesteld en wij achten iedere burger die wij benaderen zeer wel in staat zelf uit te maken of hij aan dat doel wil meewerken of niet. Ten tweede begrijpen wij niet wat u be doelt met uw argument dat onze hulp een „duplicering" zou zijn van de hulp door het internationale Rode Kruis. Zo als elke functionaris u zal kunnen mee delen is de hulp van deze instelling die naar Noordvietnam en het Bevrijdings front gaat zeer spaarzaam en volstrekt ontoereikend. Het is inderdaad ons stre ven een zo mogelijk enigermate substan tiële aanvulling te leveren op deze hulp. In een dergelijk geval kan men toch moeilijk „duplicering" aanvoeren als een bezwaar. Tenslotte stelt u dat onze aktiviteiten een politiek karakter dragen en derhalve in onze gemeente niet zouden behoren plaats te vinden. Nu zijn aan elke hulp verlening politieke aspekten verbonden, zeker wanneer deze plaats vindt aan partijen in een gebied waar een oorlog wordt gevoerd. Maar dat kan en mag naar onze mening toch nooit een reden zijn om aan de slachtoffers van die oor log geen hulp te verlenen. Het zal toch ook uw college bekend zijn dat het lij den en het tekort aan de meest elemen taire medische voorzieningen voor de bevolking van Vietnam onvoorstelbaar groot zijn. Wanneer u derhalve onze werkgroep uw toestemming meent te moeten onthou den tot het houden van een geldinzame ling ten bate van deze bevolking, is het uw college dat op politieke gronden een belemmering opwerpt voor wat naar onze mening een duidelijk humanitair doel is. Wij willen u dan ook dringend verzoeken opnieuw te' bezien of u hetzij nog in het eerste halfjaar van 1971, hetzij in de periode daarna op een geschikt tijdstip ruimte kunt vinden voor de door ons bedoelde kollekte. Een afschrift van deze brief zenden wij toe aan de gemeente raad. In afwachting van uw antwoord. „Het city-plan, dat volgens insiders veel sneller gerealiseerd gaat worden dan men denkt, was voor ons als 't ware dat beruchte laatste stootje dat wy nodig hadden om te besluiten ons bedrijf, dat twintig jaar op de Nieuweweg was ge vestigd, te verplaatsen". De heer W. van Tol, die de laatste jaren terzijde wordt gestaan door zijn zoon, is er nu, nadat alle werkzaamheden aan een dergelijke verplaatsing verbonden achter de rug zijn, een beetje overheen. „Je weet niet waar je aan begint. Je wordt door een bepaalde situatie als het ware gedwon gen een beslissing te nemen, die je nooit kan overzien. Een piano of een vleugel is nu eenmaal geen pond suiker, en als er dan problemen komen zoals het verplaatsen van je zaak, dan komen er tegelijkertijd ook vragen naar boven die niemand, ook ik zelf niet kan be antwoorden". Direct na de tweede wereldoorlog, nadat hij vanaf 1935 op verschillende plaatsen in ons land ervaring had opgedaan, be gon de heer Van Tol met een eigen zaak, eveneens op de Burg. Grothestraat, SCHOONHEIDSSALON -Qlliott" Varenstraat 69 - Soest - Telefoon 4521 Ter kennismaking: Een complete gezichtsbehandeling (massage, epileren, masker, make-up) v.oor ƒ8,50 (nor male prijs ƒ13,50); En/of een lichaamsmassage voor 13,50 (normale prijs 18,50). Ook behandeling met: Vapoderm en Com-spray. Op de druk bezochte receptie, welke vrienden van Rinke Tolman hem ter ge legenheid van zijn tachtigste verjaardag aanboden, deelde de burgemeester mr. S. P. baron Bentinck, de jarige mede, dat het college van B. en W. hem deze onderscheiding als blijk van waardering en als symbool van respect toekende. In zijn toespraak zei de burgemeester dat Rinke Tolman een nationale figuur is, waarop Soest trots is dat hij in hun midden woont. „Wij kennen u al jaren. Onze eerste kennismaking dateert uit de na-oorlogse noodraad, waarin u zitting had, omdat u het algemeen vertrouwen van de inwoners van Soest genoot. Maar ook vóór de oorlog stond u reeds op de bres voor het behoud van natuurschoon in Soest. Aankoop van heide in Soest- Zuid voor woningbouw, bracht u toen in het geweer. Gelukkig hebben wij direct na de oorlog door terugkopen, deze gron den kunnen behouden. Uw landelijke bekendheid gaat veel verder en vond erkenning door een lagere school naar u te noemen en een kleuterschool de naam van uw lievelingsvogel, de kievit, te ge ven". Het speet de burgemeester overi gens Rinke Tolman de onderscheiding niet te kunnen opspelden, want zo zei hij „het bedrijfsleven wil graag leveren, maar vraagt er te veel tijd voor". De heer Aize de Visser sprak namens de vrienden van Rinke Tolman. Hij noemde hem „een nogal verwarde fi- gui Zo had hij eerst laten doorschemeren dat een radio een passend geschenk zou zijn en nu zegt hij dat die radio het nog goed doet. De heer Aize de Visser wens te de jarige,, die, zoals hij wist, van een goed glas en een goede maaltijd hield, bij het overhandigen van een bedrag in enveloppe, nog vele jaren toe. „Blijf nog twintig jaar bij ons"„En wordt ge heel onthouder" vulde Rinke Tolman de spreker aan. Onder de velen die de jarigen in Hotel van den Brink kwamen feliciteren zagen wij de heer H. Pothof van Uitgeverij Zomer en Keunig uit Wageningen, wet houder K. de Haan, het raadslid de heer D. Hoekstra, de doktoren J. C. Rip, J. Kuipers, H. J. Stroband, de heer J. W. Veraar van de afdeling onderwijs van het gemeentehuis, de heer Th. M. Peet directeur van de Sportstichting, mevrouw M. Muurling, de heer Jan Visser en de heer E. J. Veenendaal. Piëta Voute bood hem een veldboeketje aan dat zij zelf geplukt had op de Hooiweg. Egtbert Joosten, Laura Spiering en me vrouw G. Huygen-Haring, kwamen na mens de kinderen van de Kinderboerde rij en overhandigden prachtige kinderte keningen en een eigengemaakte plastiek. Mevrouw Emmy Joosten bood namens Artishock een prent van een Vietnamese kunstenaar aan. Jammer genoeg kon me vrouw Tolman in verband met haar zwakke gezondheid, de receptie niet bij- schuin tegenover het huidige pand. Ruimtegebrek was er de oorzaak van dat werd uitgezien naar een geschiktere ruimte, die gevonden werd in het pand aan de Nieuweweg. Vijfentwintig vier kante meter ruimte was er daar voor de piano's vleugels en (toen nog) harmo niums aanwezig. Natuurlijk te weinig om de aanwezige instrumenten op ver antwoorde wijze te „brengen". „Nu we hier zitten weten we pas wat we al die jaren hebben gemist. Door de veel bete re akoestiek lijkt het wel of de instru menten die op de Nieuweweg ook al aanwezig waren een heel andere, veel volumineuzere klank hebben gekregen". Het vloeroppervlak is meer dan ver dubbeld, en de aanwezige instrumenten hebben de ruimte die zij nodig hebben om hun „gezicht" te kunnen tonen. „We hebben ons volledig gespecialiseerd op de piano en de vleugel, omdat we er van overtuigd zijn dat specilisatie de enige mogelijkheid is om verantwoord zaken te doen." De harmoniums zijn ver dwenen, de in de beginfase nog wel ge voerde elektronische orgels verdwenen uit het assortimen, hoewel er soms nog wel een orgel geplaatst wordt. .Vooral na de oorlog, en in de jaren vijftig, waren we ontstellend druk met het restaureren van „vooroorlogse" in strumenten, die we mechanisch revideer den en van een eigentijdse ombouw voorzagen." Zijn opleiding als meubel maker, die werd voltooid met de studie van piano-technieker, een opleiding die, zij het op wat moderner leest geschoeid, ook gevolgd is door zijn zoon, kwamen en komen hen nog steeds volledig van pas. Piano's en vleugels verkopen is, meer dan welk artikel ook, een zaak van ver trouwen en recommandatie. Zijn uitge breide klantenkring in het Gooi, maar ook ver daarbuiten, bewijzen wel dat de heer Van Tol een speciale plaats in neemt in de kleine kring van collega's. „Tegenwoordig is er al een goed instru ment te koop voor nog geen 2000. waarnaast ook een instrument van meer den 5000,bestaat, maar het gebeurt tegenwoordig niet zo veel meer, dat iemand met geld in zijn hand een piano komt kopen en het is ook niet meer ndoig. Wanneer iemand besluit voor zoon of dochter een instrument te ko pen, hoeft dat nu geen enkel risico meer in te houden, daar, wanneer na enige tijd blijkt dat de „student of studente" geen aanleg of interesse heeft, het in strument voor dezelfde prijs wordt te ruggekocht en slecht een geringe huur in rekening wordt gebracht". Oude instrumenten werden vroeger nog wel eens voor een appel en een ei ver kocht, maar die gaan tegenwoordig di rect naar de vuiverbranding. Ook een studiepiano dient aan zekere eisen te voldoen en dat mag dan ook wel voor aankoopbedragen die variëren rond de ƒ300 en ƒ400,—. Het aantal bloemstukken en de vele cadeau's vormen het bewijs van de spe ciale plaats die vader en zoon Van Tol in de kleine rij van piaohandelaren in nemen. Het feit dat de Duitse fabriek, waarvan de merken gelijktijdig met de opening hun intrede deden, op de recep tie van hun belangstelling blijk gaven, maakte de receptie voor hen tot een hoogtepunt. Met enige fanfares hebben de Russen en Amerikanen bekendgemaakt dat ze voor uitgang hebben gemaakt bij de zoge naamde SALT-besprekingen. Dit is het gesprek over de beperking van de stra tegische wapens van de twee reuzen. Maar wie de wel uitermate vage com- muniqué's leest kan licht enige moeite hebben om te begrijpen waarom presi dent Nixon moest spreken van „een be langrijke doorbraak". Wat gebeurt is, is dat de Russen en Amerikanen afge sproken hebben dat ze nog dit jaar wil len proberen let wel proberen een overeenkomst te sluiten over de anti raketsystemen, de A.R.M.'s en dat ze te vens voorbereidingen treffen om ook over de meer specifieke aanvalswapens tot een akkoord te komen. En is dit dan alles? Inderdaad, maar het is toch meer dan het lijkt. De Amerikanen met hun voor sprong op raketgebied, al zien ze dan de Sowjets snel inlopen, wilden over al les tegelijk afspraken maken. De Russen die bij de verdedigingssystemen, de Felicitaties van de burgemeester, maar A.R.M.'s, iets voorliggen wilden eerst al leen daarover spreken. Dat zijn namelijk de zeer kostbare installaties waarvan beide partijen er enorm veel moeten gaan bouwen als men alle hoop opgeeft dat over de aanvalswapens een akkoord tot stand komt. Nu is er dus een formule gevonden die beide een beetje hun zin geeft. En als men ziet hoeveel tijd en moeite dit kleine, zo weinig zeggende compromis heeft gekost dan is het moeilijk om op timistisch te zijn over het tempo als de echt ingewikkelde zaken aan de orde komen. Waarvan er nog al wat zijn: hoe kontroleer je dat afspraken worden na gekomen? Hoe kontroleer je of in be staande silo's niet nieuwe raketten wor den geplaatst met meervoudige kern koppen die tamelijk simpel de aanvals- kracht per raket met vijf of zelfs tien vermenigvuldigen? Zijn de bommenwer pers in west-Europa nu stategische wa- pers of alleen maar taktische? Angst voor eigen macht Niettemin is het SALT-gesprek belang rijker voor de toekomst van de wereld dan enige andere diplomatieke aktie van dit moment. Niet slechts dat de V.S. het een economisch niet meer te verantwoor den last zouden gaan vinden zich zowel tegen de Russen als tegen de Chinezen te voorzien van op zijn minst even waardige raketarsenalen en de Russen evenzo denken over het evenaren van zowel Amerikaanse als Chinese kracht. Dat is wel een argument, want de kosten vooral van A.R.M.'s lopen zo hoog dat het eenvoudig niet meer kan. Maar voornamer is dat beide reuzen angst gaan krijgen voor hun eigen macht. Hoe verder ze gaan met het aanleggen van hoe langer hoe sterkere en hou langer hoe geraffineerder bewapeningssystemen hoe grote de kans wordt dat ze ook ge bruikt worden, al is het maar door een ongelukje zoals een vergissing bij een van de waarschuwingssystemen tegen een aanval. Alles wat gedaan kan wor den om dit risico te verminderen is een stap vooruit. Het is geen geheim dat de financiële po sitie van een aantal landelijke dagbladen niet benijdenswaardig is. De dreigende ondergang van „De Tijd" heeft dit pro bleem opnieuw in het centrum van de belangstelling geplaats. Van journalistie ke zijde wordt nu gesteld dat een vol doende pluriforme voorlichting van ons volk ernstig in gavaar komt. Daarmee wordt, zo zegt men, de demokratie ge schaad en daarom moet er subsidie aan dagbladen worden gegeven. Een subsidie van tenminste 50 miljoen per jaar zou nodig zijn om ons volk te redden van de ondergang van de dagbladkultuur. De feiten liggen volkomen in het econo mische vlak. Ook binnen de markt van nieuws en voorlichting voltrekt zich een flinke struktuurwijziging. De grote en kleine krantenbedrijven moeten ook de markt volgen. Deze verplaatst zich voor de hoofdzaken naar radio en vooral tele visie. Voor streeknieuws en plaatselijke berichtgeving hebben provinciale en plaatselijke dag- en nieuwsbladen in de loop der jaren een apparaat opgebouwd dat zich in de gunst van de consument mag verheugen. Daarmee wordt een dag blad deels overbodig en krimpt derhalve de belangstelling daarvoor in. Dat gaat slachtoffers vragen zoals dat overal in het bedrijsleven gebeurt. Er is daarom geen reden om de dagbladen te subsi diëren en de kleinere nieuws- en voor lichtingsmedia de eigen boontjes te laten doppen. Er is mogelijk wel reden om een struk- tuuronderzoek te subsidiëren om te zien hoe de toekomstige markt voor het kran- tenbedrijf te peilen. Daarvan profiteert dan het bedrijfsleven en de consument. Voor het overige zullen de krantenbedrij ven zich aan de markt van heden moe ten aanpassen. Van middenstanders, boe ren, banken en fabrieken wordt hetzelf de gevraagd. De demissionaire staatssecretaris van fi nanciën, dr. Grapperhaus, heeft zich nog eens geuit over de bijna onafwendbare toenemende belastingdruk in de komen de jaren. Die toeneming zal zowel merk baar zijn bij de indirekte als bij de di- rekte belastingen. Als oorzaak van die noodzaak ziet hij de aandrang naar meer kollektieve voorzieningen zoals het on derwijs, de infrastruktuur, de woning bouw enz. enz. Voorts zal de verdere harmonisatie van de belastingen in de E.E.G. vooral offers eisen van Neder land in de tarieven van de accijnzen. De heer Grapperhaus is van mening dat een deel van de kollektieve voorzienin gen zou moeten worden betaald door degenen die er gebruik van maken. Zo zouden maatregelen tegen vervuiling betaald kunnen worden door de veroor zakende bedrijven. Goede parkeermoge- iijkheden zouden betaald kunnen wor den door een heffing op parkeren langs de openbare weg. Er zijn meer voorbeel den te vinden. Deze heffingen zouden wel tot prijsverhogingen leiden, want iedereen probeert hogere lasten af te wentelen op anderen. Alleen een kollektieve bereidheid zou ons in staat moeten stellen deze problematiek op te lossen. "Wij zijn het van harte met de heer Grapperhaus eens. Aan de bereidheid zou dan die van de overheid moeten worden toegevoegd om overal daar kollektieve uitgaven te vermijden, waar zij over bodig zijn of aanleiding geven tot lek ken. Zo zou er een eind moeten worden gemaakt aan uitkeringen van bijstand aan hen, die deze wet misbruiken. Moet het onderwijs in die mate door de over heid worden betaald als thans het geval is? Voorts heeft de bewindsman vergeten dat ons al enkele jaren verlaging van direkte belastingen is toegezegd als con- pensatie voor de stijgende indirekte be lastingen in E.E.G.-verband. Nadat wij in Europees verband al koplopers zijn in de sfeer van de direkte belastingen begint men nu argumenten aan te dragen om op indirekt niveau ook de hoogste hef fingen te brengen. In die sfeer mondt men uit in een kollektieve bereidheid om zich aan de opstapelende lasten te onttrek ken. Vandaar die afwenteling bij all« groeperingen. Reparatie Doorsmeren OEie verversen Div. accessoires W. WINKELMAN WONINGINRICHTING WASIEL STEITNER Alb. Hahnweg 15 - Soest - Tel. 3469 En dit is dan een millimetertje vooruit. Niet veel dus, maar het bewijst tenmin ste dat een politiek klimaat zich ontwik kelt waarin - als geen onverwachte on weersstoringen opdoemen wellicht nog het een en ander geregeld kan worden, zoals de wederzijdse vermindering van troepenmacht in Europa. HORLOGERIE Koninginnelaan 21, Soest Telefoon 8319 GESLAAGD 7 Vraag dan een CERTINA- of PRISMAHORLOGE In het grootste overdekte Dolfijnen"^ I stadion ter wereld met 2.500 zit- j plaatsen ziet u een unieke show jj van zeeleeuwen en dolfijnen in één J programma. Tijden: dagelijks 10.00 I -11.30 -13.00 -14.30-16.00 en 17.30 1 uur. Zondags niet om 10.00 uur. j ONDERWATERPANORAMA r met de grootste aquarium glaswand ter wereld: 21 meterlangen bijna 3 meter hoog. i EXPOSITIE WALVISACHTIGEN I boeiende tentoonstelling over het leven van de zeezoogdieren. I ROSARIUM I trainingsbassin voor zeeleeuwen f 5 demonstraties per dag. De werkgroep Medisch Komitee Neder land-Viëtnam afd. Soest heeft zich met onderstaande brief tot het college van burgemeester en wethouders van de ge meente Soest gewend en vraagt daarin een nieuwe datum vast te stellen voor het houden van een kollekte. Geacht college, Uw brief van 26 april heeft ons ernstig teleurgesteld. U bericht ons dat in de eerste helft van 1971 geen vrije periode meer in het kollekte-plan aanwezig is. Zoals u weet dateert onze eerste aan vraag van 26-1, terwijl wij deze aan vraag herhaalden op 1-3. Wij kunnen ons slecht voorstellen dat op dat tijdstip het gehele kollekte-plan voor het eerste halfjaar van 1971 reeds vastlag. Overigens blijkt uit uw brief dat u om andere redenen dan praktische meent geen toestemming te kunnen verlenen voor de door ons voorgestelde kollekte. Op de door U daarvoor aangevoerde ar gumenten zouden wij het volgende wil len antwoorden. Ten eerste verbaast het ons dat u de indruk wekt bij derden te hebben geïn formeerd naar de doelstellingen van onze wergroep. Die doelstellingen hebben u Aan het begin van de lunch, die leden van de Utrechtse Provinciale Brandweer- bond en van de afdeling Utrecht van de Ned. Vereniging van Brandweercomman danten na afloop van de jaarvergadering gebruikten in het restaurant van het Soester Natuurbad, verwelkomde burge meester mr. S. P. baron Bentinck het 35 man tellende gezelschap. In zijn toe spraak ging hij in op de uitbreiding van brandweertaken, niet alleen op het ge bied van de brandbestrijding. De uit breiding van taken is een gevolg van het feit, dat de brandweer een parate orga nisatie is, die deskundig kan optreden, aldus baron Bentinck. „De brandweer met z'n vele vrijwilligers moet zich voortdurend aanpassen; aan vergroting van het brandgevaar en om vang van de branden, maar ook aan de andere taken en doelstellingen. Dit aan passen vereist een grote mater van wijs beleid, zowel van commandanten als be stuurders. Ik hoop dat de juiste wegen gevonden worden om de vrijwilligers die toch de basis vormen van de brandweer te wijzen op de verbreding van het werk terrein, en hun enthousiasme aan te wakkeren om met elkaar samen te wer ken", aldus de burgemeester. Hij noemde het aan de ene kant goed, dat de brandweer zijn eigen identiteit bewaart, maar wees er met nadruk op, dat het anderzijds nodig is om steeds meer met elkaar samen te werken en in breder verband met elkaar op te trek ken. „Hierin ligt voor onze bond een be langrijke taak. Ik hoop, dat het de brandweer zal lukken in de zich ont wikkelde maatschappij een eervolle plaats in te nemen, waarin de vrijwillig heid hoog wordt gehouden." Weggelopen De burgemeester („Ik ben weggelopen uit de b. en w.-vergadering") merkte op, dat de gasten de indruk moeten hebben gekregen, dat grote objecten in Soest gemakkelijk te realiseren zijn, zoals ze uit de brandweerkazerne en het natuur bad konden afleiden. „Maar dat is hele maal niet zo. Hier is pas de laatste tijd iets aangebeurd. Met andere voorzienin gen staat het bijzonder slecht. We groeien hard en de voorzieningen zijn niet aangepast", aldus de burgemeester, die als voorbeeld het gemeentehuis aan haalde. „We hebben geen enkele gelegen heid om u passend te ontvangen, behalve hier", aldus baron Bentinck. Hij zei, dat het goed was de de Bond steeds bij elkaar komt, omdat dan ener zijds de mensen uit de praktijk elkaar vinden, en anderzijds de bestuursleden, die ervoor moeten zorgen, dat de brand weer functioneert. De voorzitter van de U.P.B., mr. A. W. G. baron van Hemert tot Dingshof, bur gemeester van Baarn, sprak namens zijn bond en de N.V.B. (voorzitter J. J. Mos terd, commandant van brandweer in Zeist) en dankwoord voor de ontvangst. Over het weglopen van de burgemeester uit de b. en w. vergadering zei hij: „Ik hoop niet, dat de wethouders intussen besluiten hebben genomen, die anders zouden zijn uitgevallen als u in de ver gadering gebleven was"

Soester Courant | 1971 | | pagina 5