10x10 FA. SPIJKER VESPA CIA0 De Witte Pompen Va\ VAN HUISSTEDEN verlovingskaartjes Drukkerij Smit Het is hoog tijd ernst te maken met de regionalisatie van de brandweer Krabbels van Knelis Oud beeldje ont vreemd uit kerk VERLOOFD, Enorme belangstelling op de Kinderboerderij Poging tot aanranding m den TBrinh Afgesloten Soester bergsestraat en Asperge-tijd Korfbalvereniging „De Meteoren" neemt deel aan het tournooi in Wierden Invoeging Beckeringhstraat op de Biltseweg verbeterd Filmclub Artishock 3e Pinkstertoernooi van de volleybalvereniging Hees in Sporthal „Beukendal" Rotaryclub Baarn/Soest schenkt bandrecorders voor blinden Vrijdag 28 mei 1971 Uitgebreide collectie Kl&ftfrieli en modern Drukwerk voor Iedere gelegenheid, ook voor lUnilC 100% WATERDICHT EN aEVH£%J9 condensvrii POMPRESSOR met hel suspendersysteem bovendien 100% SCHOKVRIJ Geschikt voor: SPORT en speciaalwerk bv. in broeikassen. 2 jaar verzekerd tegen verlies en diefstal. Vsn Weed est ra at 29a - Soest Telefoon 021155-2566-51M HORLOGER - JUWELIER - OPTICIEN Socsterbergsestraat 26 - Telefoon 2982 zodat zij gesproken boeken op de band kunnen beluisteren. De bandrecorders worden uitsluitend beschikbaar gesteld aan die mensen, die niet in staat zijn zelf een apparaat aan te schaffen. Ieder die echter slechtziend of blind is en eén bandrecorder heeft, kan worden naschreven als lezer bij de Nederland- sche Blindenbib^'otheek. Noord wal 7. 's Gravenhage. rlonr middel van een aanmeldingsformulier. Het wordt op prijs gesteld indien aan de Blindenbibliotheek een jaarlijkse bij drage van tenminste ƒ2,50 wordt be taald. „Laten we nu eindelijk onze grieven en kleine achterdochtigheden op de achter grond schuiven en ernst maken met het samenwerkingsverband. Pas dan zal de grotere organisatievorm goed van de grond kunnen komen". Hiertoe spoorde de commandant van het Utrechtse brandweer, adjunct hoofdcommandeur J. 't Lam, gistermiddag tijdens een inleiding in de brandweerkazerne in Soest de lei ding van alle korpsen in de provincie Utrecht aan. Zijn gehoor bestond uit leden van de Utrechtse Provinciale Brandweerbond en de afdeling Utrecht van de Ned. Vereniging van Brandweercommandanten, die in Soest hun jaarvergadering hielden. Na afloop daarvan sprak de heer 't Lam over het onderwerp „Rampbestrijding en brandweer", waarin hij onder meer opmerkte, dat de brandweer ook in repressieve zin een belangrijke taak heeft in het milieu behoud. Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak blie bin daat de stao- king vaan de minse die in de bouw war- reke de weruld weer uut is. Nie omdak nie ken slaope om- daat der arruguns in ongs laand minse woene die cente beu- re zongder daat zullie der waat veur doen, maor omdak blie bin daat de bouw vaan huuze weer heul gewoon deurgaot. Zolaang as ter in ongs kleine laand nog veul huuze tekort binne, is elleke daag daat der nie gebouwd wordt un dolluksteek veur de wooningzeuken- den. En nie allenug veur de woningzeuken- den, maor eigeluk veur iedereen die vaan un gezond laand houwd. Ik ken daat nie zo best bekieke. daor hek veul te wienug vurstaand veur, maor ik zouw wel is wille wete heuveul huuze der noeng deur daat staoke nie binne klaor gekom.me, in vergeliek mit zoon zellufde tiedvaak waanneer der wel ge bouwd zouw weze. Ik schaat daat da dat wel un heule kwak zal weze, maor waat veurbie is das geweest en wullie motte geen ouwe koeije uut de sloot haole, aal is daat oud nog maor un paor daoge. Noeng mok ereluk zeige dak staoke veur ongs kleine laand eigeluk heulemaol uut de tied vin. Nie dak ter nie vaan ovur- tuugd bin daat ut un bar goed middul is om arruguns je zin in te kriege, ajje ut op aore meniere nie veur mekaor hep kenne kriege; Daat laot^te is un heul muujeluk begrip. De ene mins vind daat ajje nao twee keer praote niks veur me kaor hep kenne kriege, dajje daan maor mot gaon staoke, maor der binne ok minse die vinde dajje dan nog best een paor keer ken gaon praote en dajje daan aaltied nog wel ken zien. Maor jao, ik hoef ming der noeng heu lemaol nie druk meer ovur te maoke, waant de zaok is weer in kanne en kruuke. Maor ut zaal iedereen wel duu- deluk weze, daat de gevolge nie zalle uutblieve. Nie daat de huuze weer duur der zalle motte wore, die binne zo laang- zaamerhand aal zo bar duur geworre daat un gewoon mins de hongderduu- zend eerst mot winne om der is ovur te gaon denke. Maor allus gaot weer bar de hoogte in. De huusvrouwe kenne weer gaon klaoge, waant al magge der daan of en toe, as un soort bliemaokurtje vaan bove of, sommuge dinge mit un paor cente in pries daole, uit meeste gaot net zo veul omhoog as de lone gaon stiege, waant zo belaangriek is zoon staoking veur ut heule laand wel, daat de rest vaan ut bedriefsleve en de induustrie de beriekte reezultaote as maotgevend veur hullie beschouwt. Noeng vin ik daat un mins die warreke wil ok best un goed loon maag vurdie- ne en in de meeste gevaalle is daat. ok wel ut. gevaal, al blief ik der bie daat zoon arrebeidsovureenkomst un redmid- dul veur de zwakkere broeders en zus- turs is en un aokelugge dooren in ut oog vaan de stugge enhaarde warrekers is. Ik praot noeng effe in de verleje tied, aal is daat verleje daan ok maor un paor jaore. Ik waas toen arruguns veur un paor weke op viesiete, omdaat Kneliao op kingders mos passé. Teugenovur ut huua waor ik toen woende waore zu bezug mit ut bouwe vaan huuze, vaan die me-' derne flets en omdak toch niks aors te doen haad, zaat ik haos elleke marrege te kieke. Kneliao vruug ming zo of en toe of ik die huuze uut de grond an ut kieke waas. Wak toen gezien hep, maor daat zaal noeng wel nie meer veurkomme, daat liek narruguns op. Die huuze waore tot an de viefde laog aal uut de grond, dus an de hogere laoge mos nog gewarruk worre, de meeste bouwers moste dui naor bove. Om halluf acht gong der un bar haarde fluut en daat betekende daat die luu moste beginne. Moste, waant buute de baos waster niemaand die kon beginne. Langzaom an, maor geen een op tied, kwaome die luu binne druppele. Zullie gonge daan eerste nog effe naor de keet om der luu pakkie brood en fles koffie wet te zette. Achtur mekaor moste zullie daan nog effe uut de broek, en as daat daan gebeurt waas, daan gonge zu as kiepe aaebter mekaor de traap op. Nie in een keer deur naor bove, maor op elleke laog effe kieke of ailus der nog wel stond. As zullie daan eideluk bove waore, daan gonge zullie kieke waat ofter mos ge- beure en as zullie daat wiste daan gonge zu weer naor beneje om de spulle die nodug waore op te haole. As die spulle der eindeluk waore. daan gong effe lao- ter die toeter weer en daan moste zullie koffie komme drinke. Ut vurwongderde ming daat der nao un paor weke toch weer un laog klaor gekomme waas. Maor das vurlede tied, waant as daat noeng nog zo zouw weze, daan zouwe de minse die an de staokingseise hebbe meegedaon, der oge uut der luu hoofd schaome. Tijdens de jaarvergadering werd duide lijk, dat de intergemeentelijke samen werking nog steeds niet vooruit komt. Een aantal gemeenten is wel voortva rend, tnaar het merendeel blijft afwach tend en/of afzijdig. Veendaal zoekt aan sluiting in Gelderland; in Amersfoort en omgeving werkt men aan een eigen sa menwerkingsorgaan, en voor enkele ge meenten in het noorden van de provincie Utrecht heeft het Gooi een zekere aan trekkingskracht. De heer 't Lam hield zijn inleiding aan de hand van het concept-rampbestrij- dingsplan voor de gemeente Utrecht. Dit plan werd opgesteld door een uit verte genwoordigers van politie, g.g.d., bescher ming bevolking en brandweer bestaande werkgroep. Het is momenteel in behan deling bij burgemeester en wethouders van Utrecht. De inleider wees erop, dat dit plan in elke gemeente kan worden uitgevoerd, mits men het in kleinere gemeenten op zet als object-organisatie. „Een kleinere gemeente zal zich bij het zoeken naar de voor uitvoering benodigde krachten niet moeten storen aan gemeente- of zelfs provinciegrenzen". De heer 't Lam meende, dat het hoog tijd is om ernst te maken met de regio nalisatie van de brandweer. Vooral de problematiek met betrekking tot de ver dergaande industrialisatie en de indus triële schaalvergroting noodzaken daar toe. Vroeger was de brandweer een vei ligheidsorgaan, dat zowel optrad bij brandbestrijding als bij het tot staan brengen van een hollend paard. Het hol lend paard laat zich nog slechts spora disch zien, de brandbestrijding is geble ven. Zelfs veel zwaarder en gevaarlijker geworden, want de potentiële risico's zijn vergroot. Uit de inventarisatie daarvan heeft men alle mogelijke gevolgen afge leid en op die gevolgen moet de orga nisatie zijn geënt, aldus de heer 't Lam. Confrontatie De brandweer wordt tegenwoordig niet alleen geconfronteerd met de „gewone" branden, maar ook met vliegtuigbranden (een Jumbo-jet heeft 120.000 kg benzine Uit. de dagkerk van de parochiekerk H.H. Petrus en Paulus aan de Steenhoff- straat (Kerkplein) werd dit kleine beeldje gestolen. Het was bevestigd aan een an tieke bidstoel en zal ongeveer 100 jaar oud zijn. Het beeldje stelt voor de H. Antonius met het varken en heeft geen antieke waarde. Als u „Antonius vindt" wordt u verzocht hem aan de rechtmatige eige naar terug te geven. -kk •kk-k Verliefd. aan boord); met explosies (van tank auto's, munitie); het ongecontroleerd vrij komen van schadelijke gassen (in de nabije toekomst wordt over de Nederl andse wegen drie miljoen kg gevaarlijk gas vervoerd); radio-aktieve straling; het vrijkomen van giftige chemicaliën en aardolieprodukten; verkeersongevallen en natuurrampen. „Daar moeten we iets aan doen, maar dat kunnen we niet alleen. Een afdoende bestrijding van zulke rampen vraagt een zeer uitgebreide organisatie en een zeer geïntegreerd samenspel van alle instan ties, die ermee te maken hebben", aldus de heer 't Lam. Hij noemde politie, brandweer en G.G.D. als eerste. Deze diensten worden immers in eerste in stantie met een ramp geconfronteerd. „Mijns inziens moet in z'n geval niet iemand alleen de baas spelen. Een team van drie man (vertegenwoordigers van de eerstbetrokken diensten) moet de lêi- der de burgemeester van de betref fende gemeente adviseren. We moeten dan niet verticaliseren, want dan komt het niet in orde." De heer 't Lam wees op het belang van het mobiliseren van het reserve-poten tieel. Afhankelijk van de soort ramp zijn dit de B.B.; openbare werken; sociale dienst en openbare nutsbedrijven zoals het electriciteitsbedrijf, gasbedrijf, ver voerbedrijf en het waterleidingbedrijf. „U ziet, u staat niet alleen; en dat is maar goed ook, want al het werk zou uw krachten te boven gaan". De Utrechtse brandweercommandant meende, dat de organisatie niet afhan kelijk mag zijn van personen, maar van functies. Daarvoor moet zomaar iemand kunnen worden aangewezen. Maar de verantwoordelijkheid wordt alleen func tioneel in zijn handen gelegd, hij moet bij de uitvoering ervan geholpen wor den. Dit is een sterk gehorizontaliseerde organisatie. Dat is noodzakelijk, omdat de hoofddoelstelling is. naast de afstand de factor tijd in wezen „Door snel en doeltreffend optreden kan men de gevolgen van een ramp beper ken. We kunnen snel in actie komen, maar alleen op voorwaarde dat we ge negen zijn in goede harmonie met elkaar samen te werken", zei de heer 't Lam. Hij eindigde zijn inleiding met een uit voerige taaksomschrijving van de brand weer. De voorzitter zei In zijn dankwoord aan het slot, dat hij graag alle 1.800 brand weerlieden op deze bijeenkomst had ge had, zoals trouwens ook de gemeentebe sturen. Donderdagmorgen, rond 10 uur, werd een 20-jarige dame uit Soestduinen op de Van Weerden Poelmanweg, ter hoogte van de Paltz, door een onbekend geble ven man van haar fiets getrokken en het bos ingesleurd. Door hem fervent met haar schoen te bewerken, wist zij de man op de vlucht te doen slaan. De politie heeft de man niet meer kunnen vinden. De „speciale" middagen, o.a. weven schilderen en boetseren, die deze week op de kinderboerderij plaats vonden, stonden bij de kinderen maar ook bij hun ouders in de belangstelling. Vooral het boetseren, dat woensdagmiddag werd afgewerkt, kreeg meer dan normale be langstelling. Jan Spiering gaf met veel elan richting aan de kunstenaartjes in spe maar kon toch niet verhinderen dat er een rij van wachtenden ontstond, die hun min of meer geslaagde draadplastiek door hem metg ips meer aanzien wilden laten ge ven. Veel kinderen waren, om zich te be schermen tegne al te veel gips op hun kleding, verkleed. Winterjassen, regen jassen en ochtendjassen, natuurlijk vele maten te groot, vormden de werkWeding. Donderdag vonden de activiteiten hun vervolg met een schildermiddag, onder de deskundige leiding van o.a. Emmy Joosten en Nel Grevers. HOTEL - CAFé - RESTAURANT Soesterbergsestraat 122 - Soesf Telefoon 02155-2706 De eerst komende weken is onze zaak wat moeilijk bereikbaar, maar het feit dat we nu midden in de Aspergetijd zitten, en onze chefkok boordevol heerlijke ideeën zit, maakt het nemen van die hindernis voor u iets eenvoudiger. Bij ons bent U uit en toch thuis I Ruime parkeergelegenheid De Soester Korfbalvereniging „De Me teoren" gaat met twee twaalftallen deel nemen aan het korfbaltoernooi in het Ovêrijselse Wierden, dat op de tweede Pinksterdag wordt gehouden. De wed strijden vangen om 9.30 uur aan. Gedurende de zomermaanden, in de pe riode van 1 juni tot 15 augustus traint de korfbalvereniging iedere donderdag avond vanaf 7 uur op de Speelweide op de Soestereng. De jaarlijkse algemene ledenvergadering wordt gehouden op maandag 7 juni in het restaurant van de sporthal „Beuken- dal". Met het aanbrengen van een smalle strook asfalt aan de paleiszijde van de Biltseweg, ter hoogte van de Beckeringh straat, hoopt Rijkswaterstaat de onveilige situatie ter plaatse te verbeteren. Het verkeer uit de richting Bilthoven, dat via de Beckeringhstraat Soest in komt voor o.a. het industrieterrein, werd enige tijd geleden al belangrijk tegemoet gekomen, door de voorsorteerstrook, waardoor het gevaarlijke snelheid verminderen en bij na stilstaan zo goed als voorkomen is. Maar het verkeer dat uit de richting Baarn komt en eveneens via de Becke ringhstraat Soest in wil, mindert ook reeds lang van te voren snelheid en wanneer er geen tegemoetkomend ver keer is, draait men de Beckeringhstraat op, maar bij wel tegemoetkomend verkeer, wordt de situatie niet alleen onover zichtelijk, maar levensgevaarlijk en de vele ongelukken op die plaats vormen daarvan zeker het bewijs. Het verkeer dat uit Baarn komt, en rich ting Bilthoven rijdt, probeert de stil staande auto aan de rechterzijde te pas seren, iets wat alleen de heel kleine wagens kon lukken in verband met de geringe ruimte aan die zijde. Maar wan neer het vrachtwagens betrof, werd de siutatie nog gevaarlijker. Het verkeer dat van de Beckeringhstraat richting Bilthoven rijdt, weet soms direct na het passeren van het voor de vrachtauto tegemoetkomende verkeer, door de min der snelle optrekmogelijkheid van de vrachtauto's, voor die vrachtwagens over te steken, waarbij in sommige gevallen het achter de vrachtauto staande verkeer volledig wordt genegeerd, met levensge vaarlijke situaties wanneer een of meer dere van die auto's zich toch langs die vrachtauto hebben weten te werken. Een situatie die nu door het verbreden van de weg als het ware in de hand wordt gewerkt. Maar zolang de automibilisten, zie de foto, de Biltseweg nog steeds als race baan blijven zien, zal welke voorziening dan ook, geen enkele zin hebben. Vanavond om 18.15 uur zal in het Arti- shockgebouw, Steenhoffstraat 46 weer de maandelijkse filmavond plaats vinden van Filmclub Artishock. Zoals gewoonlijk zal er een boeiende film te zien zijn, die deze keer in de tragi-komische sfeer zal liggen. Met-ingang van hedenavond zal het zit comfort aanzienlijk verbeterd zijn. Artishock heeft namelijk de beschikking gekregen over nieuwe stoelen, zodat niets meer een plezierige avond in de weg staat. Eventueel inlichtingen over het (bijna gratis) lidmaatschap zijn te ver krijgen aan de zaal. De volleybalvereniging Hees" organiseert op Tweede Pinksterdag haar jaarlijks toernooi waaraan deelnemen damesteams van de verenigingen Foxboro, NVC, Devu, AGAVS, Limvio, SVV, Lichten berg, Set up '69, Olympia en WH en herenteams van SVV, Set up '69, Impala, SGZZ, Foxboro, Olympia, Scherpenzeel '70, Avendos en WH, De wedstrijdleiding is in handen van de heren G. v, d. Broek, A. Westra en F. Hilhorst. Indien de weersomstandigheden op de toernooidag zodanig zijn, dat het zonde is het toernooi binnenshuis te houden, zal worden uitgeweken naar het sport complex van Hees aan de Kooiweg in het Pijnenburgerbos. Uitgangspunt blijft sporthal Beukendal, waar ook bij zeer mooi weer iedere ver eniging zich moet melden. De wedstrijden vangen aan om 10.30 u. De finalewedstrijden worden gespeeld rond 16.30 uur. 's Avonds om 20 uur is er een grootse feestavond in de Heeskantine aan de Kooiweg. Hiermede wordt het seizoen '70-'71 afgesloten. Deze avond is bestemd voor alle deelne mers aan het toernooi met introducees en alle leden van de voetbal- en volley balafdeling van Hees. Tien achtereenvolgende weken geven \v\j aan tien willekeurige cliënten, die tij dens het winkelen bü ons zijn gefoto grafeerd een waardebon van 10, cadeau. Wij verzoeken de afgebeelde dames deze advertenties uit te knippen en bij ons om te ruilen voor de cadeaubon, De Rotaryclub- Baarn/Soest heeft de lees zalen van Baarn en Soest ieder 10 band recorders geschonken, welke in bruik-, leen worden afgestaan aan slechtzienden en blinden in de beide gemeenten. De voorzitter van de Stichting Openbare Leeszaal en Bibliotheek, de heer L. J. Dijkstra, heette donderdagmorgen de aanwezigen, in het bijzonder de burge meester van Soest mr. S: P. baron Ben- tinck en de leden van de Rotaryclub hartelijk welkom in de zaal van de open bare leeszaal aan de Alb. Cuyplaan. Hij vond het verheugend te mogen consta teren, dat in deze keiharde, zakelijke tijd nog plaats was voor een werk van barmhartigheid. Het cadeau stelde hij zeer op prijs en hij zegde toe dat er een optimaal gebruik van gemaakt zou wor den. Zonder uw hulp, aldus de heer Dijkstra, zouden wij dit object niet heb ben kunnen realiseren. Dr. F. H. Foekes, oud-voorzitter van de Rotary Baarn/Soest, gaf een kort over zicht van het ontstaan en de werkzaam heden van Rotary International, waarna ds. W. Leerink, voorzitter van de com missie community service van de Rotary, het cadeau symbolisch overhandigde. Dank zij de informatie van het bestuur van de Fed. Raad Bejaardenzorg in Soest is gebleken dat dit geschenk op zijn plaats is. Er bestaat grote behoefte aan. De voorzitter van de Baarnse Leeszaal, de heer J. Beunk dankte Rotary namens de Baarnse gehandicapten. De heer J. Faber, sprekend namens de Fed. Raad Bejaardenzorg, zei het ple zierig gevonden te hebben aan deze schenking te mogen meewerken. Hij zag hierin een erkenning van het werk van Je Raad voor bejaardenzorg. Zich tot de directrice van de bibliotheek in Soest ried tend, bood hij de hulp aan van de 140 blokhoofden van de bejaardenwacht, die zo nodig informaties over deze groep gehandicapten kunnen verstrekken. Net is de bedoeling deze bandrecorders uit te lenen aan blinden en slechtzienden

Soester Courant | 1971 | | pagina 9