Kleine verhoging abonnementsprijs Soester Courant Vrijdag 4 juni 1971 49e jaargang no. 42 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 2596 - Postgiro 126156 4,50 per kwartaal. Het oog gericht op uitbuiterij op pleziervaart V.V.V.-nieuws Prijzen van grote Raiffeisen voorjaars- spaaraktie uitgereikt DE ZO NODIGE DEFENSIE ƒ1000,— schade Rode verf op wegdek Inbraak Openluchttheater Kind aangereden Nederlandse top-judoka's stonden in Soest voor „zware" beslissing Wim Ruska en Ernst Eugster beloond door bedrijfsleven WISO start zomer- acties met telefoon- kwis Soest komend weekeinde in het teken van wielrennen Ruziënde militairen Vandaag eerste voorstel ling in het Openlucht theater SOESTERtjpOURANT Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag 'De abonnementsprijzen van de nieuwsbladen mogen per 1 juli 1971 worden verhoogd met 3 1/3 cent per verschijnend nummer, welke verhoging is afgestemd op de ver hoging van de abonnementsprijzen van de dagbladen per genoemde datum van 20 cent per week. Als gevolg hiervan mag het abon nementsgeld van ons blad per 1 juli a.s. worden verhoogd met 26 x 3,33 cent, is 0,87 per kwartaal. Voor geen enkele inwoner van onze gemeente mag de abonnementsprijs echter een beletsel zjjn abonnee te zyin op de Soester Courant, waarom wij besloten slechts een verhoging toe te passen van ƒ0,25 per kwar taal of 1 cent per verschijnend nummer, zodat het abonnements geld per 1 juli a.s. bedraagt Zij, die niet automatisch het abon nementsgeld per giro of bank vol doen, verzoeken wij beleefd hier mede rekening te willen houden. Bijna elke dag verschijnen berichten over het ontslag van personeel bij diver se grote bedrijven. De aankondiging van de Holland-Amerika-Lijn echter heeft een heel aparte toon. De ruim duizend Nederlandse en andere Europese zeeva renden die de H.A.L. kwijt wil zijn niet overbodig geworden, hun werkgelegen heid wordt niet opgeheven, ze worden eenvoudig vervangen door Indonesisch personeel dat de voor de H.A.L. grote verdienste heeft met een kwart van het tot dusver betaalde loon genoegen te nemen. In plaats van gemiddeld 240 dol lar per maand slechts zestig. En, zegt de H.A.L., daarover moet niet geprutteld worden, want anders varen we gewoon niet meer met de Nieuw- Amsterdam, de Statendam en de Rotter dam, waardoor dan ook nog eens de achthonderd officieren en onderoffiecie- ren op straat komen te staan. Kennelijk weet de H.A.L. niet ergens heel goed koop hoger personeel voor haar schepen te vinden, anders waren deze achlhon derd uiteraard evenmin nog lang zeker van hun baan. Nu is het duidelijk dat de H.A.L. geen brood meer kan verdienen met de oor spronkelijke bestemming van deze drie schepen: het vervoeren van passagiers over de Atlantische Oceaan. Dat doen de vliegtuigen nu sneller en relatief goed koper. De uitweg werd gevonden in de cruises, vakantietochten voor goedbeta- lende mensen die eens een tijd er hele maal uit willen zijn in een ontspannen de atmosfeer. Een bedrijvigheid waarin de konkurrentie natuurlijk niet gering is: niet alleen de H.A.L. heeft nieuw em plooi voor grote passagiersschepen nodig. Maar het is een beetje moeilijk om te geloven dat die cruises alleen maar een noodoplossing zijn, want anders zou bij voorbeeld de H.A.L. er toch niet over peinzen een nieuw cruiseschip te lal en bouwen en met een Amerikaanse reder te onderhandelen over de aankoop van twee andere. De idee ligt voor de hand dat de H.A.L.-direktie doodeenvoudig bij zichzelf denkt dat het reduceren van een aantal lonen tot een kwart erg voor delig is en daarbij verder op haast ne- gentiendeeeuwse manier voorbijgaat aan de vraag wat er met de ontslagenen verder moet gebeuren. Waarbij dan nog een aksent komt dat de zaak helemaal in de sfeer van uitbuiting trekt: de Indonesiërs zijn zelfs bereid onder de gage te werken die internatio naal als minimum is overeengekomen. Dat is het toch al niet royale bedrag van 85 dollar per maand, zij zijn kennelijk arm genoeg om voor lief te nemen wat de H.A.L. maar wil betalen en dat. ij dan toevallig zestig dollar geweest. Waarbij men zich niet aan de indruk kan onttrekken dat ook niet het onge noegen wordt gemerkt dat de Indone siërs kennelijk amper hun rechten ken nen zodat niet gevreesd hoeft te worden dat ze daar op zullen gaan staan. Al met al een zaak met vele onfrisse kanten, die van sociale opvattingen ge tuigt die men uit de tijd waande. KANTMAN. Deze vroege zomer hebben we echt. wat je noemt „de wind mee". Al willen de weerberichten ons steeds wolkenvelden met regenbuitjes en onweer voorspellen, we kunnen niet anders constateren dan dat het allemaal meevalt. En wat is nu plezieriger voor een VVV dan, profite rende van de gunstige omstandigheden, U opmerkzaam te maken op diverse trips. We beginnen dit maal met: „De gouden Delta". Met de maand juni start de Trans Delta Expres, een zeer snelle autobusdienst van Rotterdam naar Zierikzee, Renesse, Haamstede. Burgh en het strand van Westhoek Schouwen. Er zijn dagtochten met bus en boot dwars door de Delta, U kunt rijden en varen naar Veere of Wil lemstad en de Volkeraksluizen. De folder met alle gegevens ligt op u te wachten. Een zusterexemplaar vertelt U hoe deze Delta wordt bekeken, wanneer U zich inscheept vanaf Dordrecht of Willemstad. U vaart dan per salonboot. Mocht U in Zeeland of in West Noord Brabant Uw vakantie doorbrengen, dan heeft U aan alle kanten gelegenheid ge noeg, via 't water, uitstapjes te maken. Vorige keer spraken wij er al over, dat er op gebied van water-toerisme veel mogelijkheden zijn en wij dachten er goed aan te doen het informatie-mate riaal te bundelen in een z.g. „Water- Pakket". Hierin dus vele gegevens over tochtjes over het kabbelend water. Leden van VVV Soest krijgen dit pakket gratis, niet-leden betalen 0,50. En zienet zijn we bezig U lekker te maken voor gezellige uitgaansdagjes, of daar rolt de meest gevraagde folder van het jaar binnen: het Dagtochtenprogram ma van de firma Tensen. Op maandag 28 juni wordt een begin gemaakt, terwijl op 4 september de laatste rit gereden zal worden. Tussen vele bekende nummers valt een nieuweling op en wel: een twee-daagse tocht naar het hoge noorden, een kijkje op het eiland Ameland, overnachten in Hotel „De Bleek" in Leeuwarden, rond rijden in Friesland en een afscheidsdiner in het schilderachtige Giethoorn. Alles volledig inbegrepen, dus geen zorgen over een oudbakken boterham in het trommeltje, dat u had willen meenemen. Komt U tijdig de folder halen, U kunt dan rustig overleggen. En dan maar zo veel mogelijk genieten! Woensdagmiddag werd tijdens een ge zellige bijeenkomst op het hoofdkantoor van de Raiffeisenbank aan het Kerk plein de uitslag bekend gemaakt van de grote voorjaars-spaaraktie. Zonder dat hen het preciese doel van hun komst duidelijk was (dat zij iets ge wonnen hadden begrepen ze wel) lichte de directeur van de bank de heer Knaapen, na een kopje koffie, de sluier van geheimzinnigheid heel langzaam op. Voordat hij echter overging tot het be kend maken van de namen, verklaarde hij in het kort waarom een bank als prijzen vakantie-reizen gaf. „De al weer enige jaren voortreffelijk werkende com binatie bank/reisbureau, is dermate in geslagen, dat het één bijna niet meer van het ander is los te zien. De grote belangstelling voor de buitenlandse rei zen maakte de keuze voor ons niet zo moeilijk". Negenhonderd personen namen aan de aktie deel, hoewel er veel meer deelne mingsformulieren met werkelijke gratis kansen de deuren van de verschillende kantoren zijn gegaan. Maar de vijf reizen Een moeilijk punt bij de kabinetsvorming en voor de nieuwe regering zal onge twijfeld zijn het voor de defensie be nodigde bedrag. We zijn met onze defen sie al achterop geraakt bij de verplich tingen die we volgens het Nato-bondge- nootschap hebben aangegaan. Dat is met verschillende andere leden van het bond genootschap ook wel het geval, maar dat is nauwelijks een verontschuldiging. Zoals de zaken er nu voorstaan schiet Nederland tekort in zijn deel van de ge meenschappelijke defensietaak, terwijl de defensie van het westen al een fikse achterstand boekt ten aanzien van de militaire kracht van het Warchaupact. De landen van het oostelijk blok houden gezamenlijk circa honderd divisies in oost-Europa op de been, waartegenover de Nato slecht 26 kan stellen. Ondanks de zeker defensieve taak van die 26 divisies is dit verschil beslist te groot om in geval van oorlogsdreiging voldoende afschrikwekkend te werken, hetgeen toch de bedoeling is van de leden van de Nato. Dat verschil is sterkte, nog aangedikt door een grote verscheidenheid in tech nische uitrusting, draagt er eerder toe bij oorlogsdreiging op te roepen dan bij voorbaat te voorkomen. Of het draagt er toe bij. dat men volledig moet gaan ver trouwen op de afschrikking van het ge bruik van atoomwapens, die men juist, zoals eerder met het gifgas gebeurde, in ternationaal in de ban wil doen. Van dit laatste kan niets terecht komen als men de kracht van de conventionele bewape ning van west en oost niet ongeveer ge lijkwaardig weet te houden. We willen onze vrijheid behouden en die, als het nodig mocht worden, gezamenlijk verdedigen óf we zien daar bij voorbaat van af en we zeggen dus: laat de Rus sen of wie het dan ook mochten zijn maar over ons komen. Ondanks vele pacifisten onder ons, menen we toch dat iedere Nederlander de nationale vrijheid behouden wil zien. Dan zullen we er toch ook voor moeten zorgen, dat we die kunnen helpen verdedigen. Dan moeten we niet a priori onze kop in het zand steken en zeggen: ik zie geen oorlogs dreiging en dus is er geen defensie no dig.. Omdat dit altijd neerkomst op het oproepen van oorlogsdreiging. Want de politiek is een hard bedrijf, dat geen rekening houdt met menselijke gevoelens van vrijheid, vrede en gerechtigheid, an ders zouden er geen dictatoriale regiems noch concentratiekampen zijn. Zo lang Nederland aan de verdediging van ook zijn vrijheid wil meewerken, lid van de Nato blijven, hebben wij dan ook de plicht ervoor te zorgen dat ons defen sie-apparaat daartoe capabel is. Onze militairen de juiste bewapening en ver dere apparatuur onthouden, betekent dat we onze jongens als puntje bij paaltje komt bewust aan de dood of de vijand overleveren. die te winnen waren voor personen bo ven de zeventien jaar en de vijf koop cheques van elk 100,waren kennelijk voor veel mensen te gering. Tijdens de gezellige bijeenkomst werd wel even verbaasd opgekeken toen bleek, dat van de tien verschillende prijswin naars er slecht één was die speciaal voor de aktie naar bank was gegaan. De overige personen wisten er wel iets van, maar hebben geen speciale gang naar de bank gemaakt. De hoofdprijs, een reis van 350,werd gewonnen door mevrouw J. E. G. Vos-Prisen, Beetzlaan 75. De tweede prijs, een reis van ƒ300,ging naar de heer A. J. F. Vrinten, Dr. 's Jacobstraat 39. De week endstrip naar Londen werd gewonnen door de heer P. A. Steenbrink, Veenbes straat 180. De vierde prijs, een weekend trip naar Parijs, werd gewonnen door mejuffrouw E. C. H. Philipens, die ove rigens direct kenbaar maakte liever niet richting lichtstad te gaan, maar het be drag gaarne op haar bankrekening zag bijgeschreven. Iets wat ook de 72-jarige winnares van de weekend-trip naar Brussel, mejuffrouw L. Voskuilen, pre fereerde. De koopcheques werden gewonnen door de 4'/2-jarige Barbara Ann Snijders, Middelwijkstraat 31, en de (waarschijn lijk) jongste spaarder van de Raiffeisen bank, de op 22 april geboren jongste telg van de fam. Van Essen, Varenstraat 276, J. Honée, Oude Utrechtseweg 27 en J. G. Schmidt, Valeriaanstraat 191, terwijl de vijfde gelukkige zijn prijs woensdagmid dag niet in ontvangst kon nemen, en deze thuis gestuurd zal krijgen. Na dit offciële gedeelte memoreerde de heer Knaapen nog even dat de aktie voor de bank in elk geval ook een succes is geworden, want in vergelijk met de twee zelfde weken van 1970 werd er maar even bijna 400.00,meer ingelegd. Nadat de aanwezigen nog enige kleine geschenken in ontvangst hadden mogen nemen kwam het eind aan een voor een tiental Soester ingezetenen vreugdevolle middag. De oudsten en de jongsten deelnemers. De directeur de heer Knaapen overhan digd de 4-jarige pryswinares haar „koop cheque". Adjunct-directeur de heer Hil- horst assisteerde bjj het uitreiken van de verschillende prijzen. Vermoedelijk hebben kinderen een groot aantal Tempexplaten in de in aanbouw zijnde kerk in het Soesterveen vernield. De schade beloopt een bedrag van ƒ1000,-. De politie stelt een onderzoek in. In de nacht van Eerste op Tweede Pink sterdag heeft een onbekende, een emmer met 5 liter rode verf verloren op de Nieuweweg, ter hoogte van perceel num mer 41. Gemeentewerken heeft de smeer boel opgeruimd. De secretaris van de Stichting Open luchttheater deed bij de politie aangifte van het feit dat de kleedkamers van het theater door onbevoegden ingebruik ge nomen waren. Een politieonderzoek bracht aan het licht dat men zich toe gang tot de kleedkamers had verschaft door het vernielen van een raamsluiting. De daders lieten enkele lege bierflessen en een cognacfles achter. Er wordt niets vermist. Twee kinderen kwamen op de Vosse- veldlaan met hun fietsjes te vallen, juist op het moment dat de heer H. G. (67) met zijn auto kwam aanrijden. Hoewel de heer G. direct remde, kon hij niet voorkomen dat de achtjarige H.J.v.d.Z. door de linkerzijde van de auto werd geraakt. De gevolgen waren gelukkig niet ernstig. G. heeft het kind met zijn auto naar huis gebracht en de politie van een en ander in kennis gesteld. De beide succesvolle judoka's tijdens de laatste Europese judokampioenschappen, Wim Ruska (goud bij de zwaargewich ten) en Ernst Eugster (brons bij de half- zwaren), waren verleden week vrijdag te gast bij het N.V. Carpet-Center Holland, sinds enige tijd gevestigd op de Van Lenneplaan hoek Birkstraat, om daar naast de reeds ontvangen eer in de vorm van. medailles, een meer tastbare belo ning in ontvangst te nemen. Samen met zijn echtgenote en jongste zoon en collega Ernst Eugster, betrad Ruska vrijdagmiddag de aantrekkelijke showroom, waar de Kela-tapijttegels op verschillende wijze zijn toegepast en waaruit de beide judoka's voor een ka mer in hun woning keus mochten ma ken. Duidelijk werd in het verloop van hun bezoek wel dat zij liever nogmaals een finale-partij zouden maken, dan voor deze „zware" beslissing te staan. Uitein delijk bereikten zij een onbeslist, en namen monsters mee naar huis om het op het bekende gemak nog eens nader te bekijken. En het is inderdaad ook geen eenvoudige zaak om uit de meer dan vijftig verschillende soorten precies de juiste te kiezen. Na hun bezoek, werden zij op het direc tiekantoor ontvangen, waar, onder het genot van. een „flesje fris", nog even werd ingegaan op de positie van de top-sporter in ons land, waarbij de ama teur-status uiteraard uitvoerig ter tafel kwam. De oplossing voor dit grote probleem blijkt voor het N.V. Carpet-Center geen probleem te zijn. „Die mensen laten er heel wat voor staan en komen er als het ware armer van terug dan dat ze er heen gingen, waaraan het bedrijfsleven, zonder dat zij in strijd komen met die voorschriften, best wat aan kan doen". En het Carpet-Center heeft het duidelijk niet bij de bekende woorden gelaten. Bij K.V.P. en A.R.P. is er een sterke stroming om het voor de defensie be nodigde percentage van ons nationaal budget liever te verminderen dan uit te breiden. Hoogstens een aanpassing aan de kostenstijging te tolereren maar niets te doen aan de zo nodige verbetering van de bewapening. Bij de andere mogelijke coalitiegenoten is er wel het inzicht om beter aan onze Nato-verplichtingen te gaan voldoen. Maar er zijn zo vele wensen en verlan gens we raken maar niet uit de ïnfia- tiespiraal en de financieel-economische situatie ziet er voor de komende jaren nu niet zo erg rooskleurig uit. Er moet dus erg gepast en gemeten wor den. En dan zijn de zo materieel inge stelde Nederlanders maar al te graag ge neigd om de defensie maar weer als een sluitpost te beschouwen, het eerst in aanmerking komend voor afknabbeling. Dat staat ook zo vredelievend, meent men. Dat dit in feite juist op het tegen deel neerkomt, weigeren al die Lieve mensen in te zien. Goed voorbeeld geven heeft in het politieke spel geen e"kel® ■waarde. Wie daarvan uit wil gaan denKt te goed en te kinderlijk over de mens heid in zijn geheel. We dienen bij al wat wij wensen van de komende regering een effektief defensie beleid te verlangen, terwille van het. ons veilig voelen, althans wat veiliger, in een wereld die onrustig en dreigend is. Ge zien de snelle bewapening van de Sovjet-Unie nemen de spanningen eerder toe dan af. Dan kan slechts gelijkheid In kracht uitbarstingen voorkomen. Als eerste van een serie zomer-acties start de WISO vandaag met een tele- foonkwis, die geheel telefoonbezittend Soest de kans gaat geven om na het be antwoorden van een drietal simpele vra gen (zie de advertentie in deze courant) in het bezit te komen van een Banket cheque ter waarde van ƒ10,.Maarniet alleen de deelnemers die de vragen juist weten te beantwoorden worden „be loond", ook diegenen die het antwoord op een der vragen schuldig blijven krij gen van de WISO een aanmoedigings premie thuisgestuurd. De banket-cheques, die de winnaars ook thuisgestuurd krijgen, zijn inwisselbaar bij de vijf WISO banketbakkers: Van der Flier, Birkstraat: De Meij, Soester- bergsestraat: Van der Hulst, Koninginne- laan; „De Ossendam", Ossendamweg en Van Senten, Steenhoffstraat. Het echtpaar Ruska beoordeelde de „Kela-tegel", terwijl Ernst Eugster be langstellend toekeek. Het zomerprogramma van de Stichting Openluchttheater start vandaag met een concert te geven door de muziekvereni ging P.V.O. Medewerking verlenen het jeugdorkest van PVO en de PVO-majo- rettes. De toegang is gratis. Het openluchttheater is gelegen aan de Soesterbergsestraat nabij het ziekenhuis Zonnegloren. De aanvangstijd is gesteld op 20.00 uur. Maandagavond heeft de militair A. L. D. (20) uit Soest een ruzie, welke op een feestavond van de v.v. Hees ontstond, op onverantwoorde wijze trachten te be slechten. Met zijn auto probeerde hij de militairen J. A. (18) en C. J. v. d. H. (20), die op een bromfiets op de Eigendomweg reden, van de weg te drukken. De brom fietser en zijn passagier kwamen te val len en werden daarbij licht gewond. Het drietal werd voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. De zaak is voor afwikkeling in handen gesteld van de Koninklijke Marechaussee te Soesterberg. Nadat zaterdagmiddag de jeugdwieler- wedstrijd voor rennertjes tussen acht en dertien jaar verreden zal zijn, waarbij maar liefst honderdzestig rennertjes el kaar in de verschillende leeftijdsklassen de ereplaatsen hebben betwist, een jeugdwielerspektakel waarvoor om twee uur het eerste startschot zal vallen, ko men zondag de adspiranten, nieuwelingen en amateurs aan de start voor hun wed strijd die de Soester wielergeschiedenis in zal gaan als de „Gemar"-ronde. Niet alleen het rennersveld, met o.a. de winnaar van vorig jaar, Arnold Voogd en de bekende Mathijs de Koning, als mede de plaatselijke favorieten Jaap v. d. Broek en Arie Bakker, zal voor felle strijd zorgen, .maar ook de fantastische premies die door het plaatselijk bedrijfs leven zijn geschonken, zullen daar voor zorgen. Bij de amateurs is o.a. een prachtig he renhorloge de inzet voor een serie pre- miesprints, waarbij het horloge de pols van de totaal-winnaar zal gaan sieren. De Engelse renner Raymond Peling, die in de „Tempo" wedstrijd al even liet zien dat hij weet wat wielrennen is, komt zondag ook aan de start, waar voor om drie uur het startschot bij de amateurs voor hun honderd kilometer zal vallen. Op zondag wordt om 12 uur begonnen met de strijd bij de adspiranten die vijf entwintig kilometer moeten afleggen, een strijd die om 1 uur gevolgd wordt door de zestig kilometer voor nieuwelingen, waarbij Joop Schaafsma, 2e in de wed strijd van vorig jaar, ditmaal stellig van plan is de titel in Soest te houden. Om ongeveer half zes zal dan het einde ko men aan een weekend van pure wieler sport, dat door goede samenwerking met de Ren- en toervereniging „Tempo" en de Groothandel „Gemar" mogelijk is ge bleken. Het parkoers op het industrieterrein zal door de financiële steun van het be drijfsleven gratis toegankelijk zijn, ter wijl natuurlijk de traditionele zoete en hartige verkooppunten, met als centrum de kantine van „Tempo", aanwezig zul len zijn.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1