Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Communistische buitenbeentjes Hinder van militair verkeer in Soesterberg Klacht wijkraad vindt gehoor Aanrijdingen Weer danspaar in goud 49e jaargang no. 42 Uitgave: drukkerij Smit - Soest Bureau voor redaetie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2596 - Postgiro 129159 CHEMISCHE INDUSTRIE RANDSTAD MOET VERDWIJNEN Auto onder trein Inbraak Kerkpad Koffie-informatie-avond van Derde Wereldwinkel ging de mist in „WIJ WILLEN EEN SOCIËTEIT" 5,i Burgemeester opent vrijdag winkelcentrum de „Smitshof" Op heterdaad betrapt Algemene ledenvergadering D '66 Verkeersongeval Motor met zijspan over de kop Diefstal of stunt Heksenketel gestolen De Roemeense partijleider Cèausescu ging op officieel bezoek in Peking. Een opvallende zaak, want sinds jaren is geen officiële partijdelegatie uit oost- Europa meer naar de Chinese volksrepu bliek gereisd. Een enkele topman ging nog wel eens, maar een delegatie niet. De Roemenen reisden er heen zonder Moskou aan te doen en dat zit de Rus sen niet erg lekker. Ze laten in kranten en radiouitzendingen horen hoe het „so lidaire socialistische verbond" afgespro ken heeft met elkaar te overleggen over buitenlandse politiek en hoe geraffineerd de Chinezen proberen die solidariteit te ondermijnen. Ceausescu wordt niet met name ge noemd, maar het is allemaal wel duide lijk. De Roemenen hebben een bar jaar achter de rug. Overstromingen hebben geweldige schade aangericht en geleid tot groot verlies van ook industriële produk- tie. Bovendien hebben zij duchtig met het Westen handel gedreven en dat wil zeggen dat er forse schulden in buiten landse valuta zijn ontstaan. De Chinezen nu - en we mogen wel ver moeden dat ze dit meer doen om Moskou te treiteren dan uit oprechte liefde voor de Roemenen - lenen nogal wat aan de Roemenen en naar verluidt willen ze zelfs het oorlogsmateriaal leveren dat Ceausescu niet uit oost-Europe krijgt sinds hij zachtjes aan zoveel mogelijk het Warschau-pakt saboteert, bijvoor beeld door niet mee te helpen bij de be zetting van Tsjechoslowakije, geen ma noeuvres in zijn land toe te staan enzo voort. De Chinezen steunen de Roemenen graag, ook al is Ceausescu bepaald geen maoist. Maar alles wat zich zelfstandig opstelt tegenover Moskou is hun sympa thiek en in dit opzicht is Roemenië wel de kampioen in oost-Europa. Bovendien gaan geruchten dat de Roe menen ook een brief van de Ameri kaanse regering bij zich hebben, dat ze een soort bemiddelaars zijn tussen Washington en Peking om het drama- Viëtnam een beetje elegant af te wikke len. De Chinezen hebben al enige malen la* ten blijken dat ze de relatie met de V.S. wat willen verbeteren en een dergelijk kontakt kan dus wel zin hebben. Dit te meer omdat de opvolgens van Ho Tsjl Minh in Noord-Viëtnam veel minder dan deze op Moskou zijn georiënteerd en veel meer op Peking. En dit zint de Russen waarschijnlijk nog allerminst. Al te veel vriendschap tussen Chinezen en Amerikanen is hun niet welkom, zoals de Amerikanen niet graag zouden zien dat Moskou en Peking hun controverses bijleggen om een front jegens hen ts maken. Een alliantie Peking-Washington is wel een zeer onwaarschijnlijk idee, maar de Russen zijn niemand dankbaar die de gedachte, al is het nog maar zo weinig, denkbaarder maakt. Ceausescu zal toch nog eens in het Kremlin komen uitleggen wat hij allemaal uitspookt en dat wordt vast geen al te vriendelijk gesprek. KANTMAN Burgemeester en wethouders van Soest hebben in een brief aan de garnizoens commandant van Soesterberg verzocht om maatregelen te nemen tegen het te druk gebruik van wegen in de kom van Soesterberg door militair verkeer. De wiikraad van Soesterberg vestigde er de aandacht op dat militaire transporten, komende van Utrecht, via de Prof. Lo- rentzlaan. Van Angerenst.raat, Dorps plein, Moerbessenberg en Kampweg naar het Karnp van Zeist gaan. Deze wagens maken aldus gebruik van wegen waar aan diverse scholen gelegen zijn. Ouders van schoolgaande kinderen maakten hiertegen terecht, bezwaar. Volgens instructie van de plaatselijke militaire commandant moeten deze trans porten rijden tot aan de stoplichten aan de Rademakerstraat en dan linksaf de Kampweg oprijden. Het valt te verwachten dat het gebruik van eerst genoemde route binnenkort tot het verleden zal behoren. Op de Varenstraat reed de zestien jarige H. V. C. bij het achteruit rijden met zijn auto te dicht langs de daar ge parkeerd staande wagen van de heer G. v. D. Beide auto's werden beschadigd. C. was niet in het bezit van een rijbe wijs en kreeg een procesverbaal. De auto van P. J. B. werd zwaar be schadigd bij een aanrijding op de Ossen- damweg voor dc overweg bij het station Soest-Zuid. B. kreeg geen voorrang van de tweeentwintig-jarige J. C. A., die met zijn auto vanaf de Kastanjelaan de Os- sendamweg wilde oprijden. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Vorige week hebben wij gemeld dat twee dansparen uit Soest Nederlands kampi oen werden tijdens Nationale Amateur damkampioenschappen te Den Haag. Opnieuw kan zulks van een ander dans paar uit Soest worden gemeld. In de voorwedstrijd op vrijdag 28 mei j.1. van de Ned. kampioenschappen in Latin American-en Ballroomdansen voor Pro fessionals in Musis Sacrum te Arnhem werd het Soester echtpaar Paasse- Stasse Nederlands kampioen in de afde- Senioren-klasse. Het betreft hier leerlingen van het dans instituut R. Gadellaa te Zeist. OURANT Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Nu het college van Burgemeester en wethouders met haar besluit van 1 juni 1971, een revisie-vergunning voor het gehele bedrijf, aan de N.V. Chemische Industrie Randstad, geweigerd heeft, zal deze steen des aanstoots moeten ver dwijnen. Randstad kwam meerdere malen in de publiciteit, zij het in ongunstige zin, door de overlast die zij de bewoners van de Eikenlaan en omgeving bezorgde. 18 fe bruari j.1. „haalde" het bedrijf de radio nieuwsdienst en de landelijke pers, toen bleek dat stinkend afwalwater werd ge loosd in de haven van Weesp. De ge meenteraad tekende protest aan tegen deze handelwijze en verzocht het college stappen tegen het bedrijf te ondernemen, waardoor de goede naam van Soest niet in het geding zou komen. Het verzoek van Randstad om een re visievergunning krachtens de hinderwet, dateert van 14 april 1970. 49 personen hebben bezwaren hiertegen ingebracht. Deze zijn mede van invloed geweest bij het tot stand komen van het besluit van B. en W. De vergunning werd geweigerd op grond van het feit dat genoemde industrie gro te hinder, gevaar en schade voor de om geving veroorzaakt, dat daaraan door het stellen van voorwaarden niet tegemoet te komen is. Voorts hebben B. en W. de vergunning mede geweigerd op grond van het raadsbesluit gedateerd 24 september 1970, waarbij ontheffing van de zóneverordening Hinderwet ge weigerd werd, gezien de ter plaatse vi gerende planologische voorschriften, als mede de aard, werkwijze en omvang van het bedrijf. De bezwaren van de omwonende zijn velerlei: Stank, geluidshinder, trillingen, hinderlijk werken in de avond- en vroe ge ochtendduren, de aggressieve aard van de te verwerken stoffen en afval stoffen waardoor er gevaar voor mens en dier en de natuur aanwezig is; het niet nakomen van de gestelde voorwaar den, brand- en explosiegevaar, de ille gale uitbreidingen, de vrees voor verder expansief gedrag, gevaar voor spelende kinderen, storing bij radio- en T.V.-ont- vangst, vermindering van uitzicht, de planologisch niet goede situering van het bedrijf, roetaanslag, waardevermindering van percelen en panden. Van deze bezwaren zijn vooral stank, ge luidshinder en brand- en explosiegevaar gegrond verklaard. De mening van het college wordt ge deeld door de Arbeidsinspectie en de inspecteur van de Volksgezondheid. Nu het besluit is genomen tot weigering van de revisie-vergunning, moet op grond van artikel 28 van de hinderwet de industrie gesloten worden, omdat het bedrijf nu geen Hinderwet vergunning meer heeft. Burgemeester en wethouders hebben het bedrijf inmiddels laten weten, dat zij voornemens zijn het bedrijf te sluiten. Het bedrijf kan naar aanleiding van dit besluit binnen 20 dagen beroep aanteke nen bij de Kroon. Desgevraagd verklaarde de heer Dekkers, directeur van Randstad, ons, dat de In dustrie zeker in beroep zal gaan. Men heeft wel gedacht aan verplaatsing van het bedrijf binnen de gemeente of naar een plaats elders in het land, maar dat is op korte termijn nooit te verwezen lijken. Het viel de heer Dekkers wel tegen dat nu ook de oude hinderwetvergunning van 1960 was ingetrokken. Dit te meer, omdat men nog in afwachting is van het rapport van het ingenieursbureau Dwars, Heederik en Verhey. Dit bureau kreeg begin dit jaar de opdracht een analyse van het bedrijf te maken en na te gaan of en zo ja, hoe aan de bestaande be zwaren tegemoet gekomen kan worden. De wethouder is hiervan op de hoogte. Voor de bewoners is het voorlopig van belang te weten, hoe lang de beroeps procedure gaat duren. Commentaar van de voorlichtings ambtenaar de heer B. J. van Os Randstad heeft het ingenieursbureau in een laat stadium ingeschakeld, althans niet in de termijn waarbinnen het col lege de industrie gelegenheid heeft ge geven harerzijds met een deskundig ad viesbureau de onderhavige materie te bespreken. Het college van burgemeester en wethouders is opgrond van de Hin derwet gehouden zo spoedig mogelijk te beslissen op een verzoek tot een Hinder wet vergunning. Dit verzoek dateert 14 april 1970 zodat er ruimschoots gelegen heid was voor eerdere inschakeling van een deskundig bureau. De twintig-jarige P. M. S. uit S^esT~ïs aan de dood ontsnapt, toen zijn aüto op de overweg in de Peter v. d. Breemer- weg door de trein, komende uit de \fich- ting Baarn gegrepen werd. De auto werd tegen de paal van het waarschuwings- licht gedrukt en zwaar beschadigd. S. kwam met de schrik vrij. Hij had het overigens aan zijn eigen onoplettendheid te danken. De trein werd licht bescha digd had 20 minuten vertraging. De politie stelt een nader onderzoek in naar de gemelde diefstal uit een woning aan het Kerkpad. waarbij een gras machine, huissleutels en een portemon- naie met ƒ60,— ontvreemd werden. De grasmachine is inmiddels teruggevonden. Door te geringe belangstelling, maar meer nog door een slordige organisatie, heeft de koffie-informatie-avond van de wereldwinkel Soest haar doel gemist. Het weinige publiek dat om 20 uur aan wezig was, werd geheel aan zijn lot overgelaten totdat omstreeks 20.30 uur, nadat uit de bar van het Artishockge- bouw wat meer mensen voor zaalvulling waren opgetrommeld, een jongeman een zeer kort overzicht gaf van het program ma. Hij verleende vervolgens het woord aan een jeugdige dame, die begon met te vertellen dat zij eigenlijk niets te zeg gen had. Volkomen onverstaanbaar zei ze daarna iets over Mozambique. De vertoonde film gaf de gebruikelijke beel den van oprukkende guerilla-troepen, kampementen, onderwijs en een zieken huis. Wij menen dat de organisatie Wereld winkels en het Angola Komitee met zo'n «vond niet gediend zijn. Met deze kreet bezette een grote groep jongens zaterdagmorgen het oude pand van de heer Vreman aan de Soesterbergsestraat. Ook de woning van de burgemeester aan de Van Beuningenlaan werd opgesierd met een spandoek waarop deze wens vermeld stond. Na een uur praten met de krakers wist de hoofdinspecteur van politie, de heer PI. G. Scholtmeijer de jongens te bewegen het pand van de heer Vreman te ver laten. De spandoek, die op het huis van de burgemeester was aangebracht, weru in beslaggenomen. Hoewel de eerste winkeliers er al weer ruim een half jaar gevestigd zijn, maar de allerlaatste, de snackbar nog niet ge opend is, wordt vrijdagavond om half acht het centrum „De Smitshof" door burgemeester mr. S. P. baron Bentinck, officieel geopend. En mocht een derge lijke opening misschien erg formeel lij ken, het tegendeel is waar. De in het centrum gevestigde winkeliers gaan er feest van maken, niet alleen voor het Soesterveen, maar eigelijk voor heel Soest, want de officiële opening vormt de ouverture voor 'n unieke feestweek, voor jong en oud. Vrijdagavond, om 7 uur, trekt P.V.O. door het Soesterveen, om met zijn har monische klanken iedereen nog even aan het heugelijke feit te herinneren, terwijl de drumband van Olympia dat tegelij kertijd nog eens extra benadrukt. Na de openingsplechtigheid, die zijn „höbgte"-puntgaat vinden in een spec taculair gebeuren, waarvan de organisa toren ons nog niets wilden verklappen, gaat de gezelligheid bezit nemen van het plein, een gezelligheid die opgevoerd zal worden door de Delftse band „De Gons- combo". Alle winkels zullen die avond geopend zijn tot half tien en naast normale ver koop, gestimuleerd door verschillende extra feestelijke aanbiedingen, wordt er op verschillende plaatsen gedemon- Dank zij de oplettendheid van mevrouw R. en het snelle optreden van de politie konden donderdagavond twee inbrekers op het terrein van de N.V. T.B.S. op het Industrieterrein worden aangehouden. Mevrouw R. waarschuwde rond 23.00 uur de politie, dat zij twee mannen met een volkswagen het terrein van voor noemd bedrijf had zien oprijden. Een patrouille van de politie, die met de recherche direct een onderzoek instelde, zag een man uit het gebouw naar buiten komen. Deze sloeg op de vlucht, maar kon na een korte achtervolging worden gegrepen. In het gebouw werd de andere inbreker aangetroffen. Hij was in het bezit van een schroevendraaier en een combinatietang. Voor de deur lag wat klein geld, pakjes shag en sigaretten. In de kantine bleek een automaat te zijn opengebroken. De beide uit Baarn afkomstige mannen, H. v. V. (35) en R. V. (21), werden op het politiebureau ingesloten. Het kentekenbewijs van hun auto bleek nog niet te zijn overgeschreven, streerd en voorgelicht, waarbij slagerij Bakker met zijn barbecue-demonstratie een belangrijke plaats zal innemen. Mocht het programma tot dan toe weinig voor de jeugdigen te bieden hebben, de puzzelwedstrijd maakt dat allemaal in één keer goed. Deelname-formulieren voor die wedstrijd zijn vanaf het tijdstip van opening verkrijgbaar bij alle winke liers van het centrum. Voor de wedstrijd, die speciaal voor de jeugd van 5 tot en met 15 jaar wordt georganiseerd, is een aantal prachtige prijzen beschikbaar ge steld, variërend van een fonkelnieuwe meisjes- of jongensfiets tot speelgoed auto's en poppen. Na de beoordeling van de inzendingen zullen de namen van de winnaartjes be kend gemaakt worden in de Soester Courant en de Smitshofkrant. Voor meer bijzonderheden verwijzen wij naar de Smitshof-adverténties in deze courant. Maandag 14 juni a.s. wordt om 20.00 uur in het Artishockgebouw te Soest een al gemene ledenvergadering gehouden van de Politieke Partij Democraten '66. De heren Steenmeyer, Van Winden en Knippenberg zien zich om uiteenlopende redenen genoodzaakt hun bestuursfunctie neer te leggen. De heer Zwagerman, thans reeds secre taris van de Soester werkgroep, is bereid gevonden zich voor een bestuursfunctie kandidaat te stellen. Voor de overige vacatures zijn nog geen kandidaten be schikbaar. Tijdens de vergadering zullen enkele leden der Statenfractie het door hen in de afgelopen periode gevoerde beleid aan de orde stellen. Het onlangs gekozen Twee Kamerlid voor D '66, de heer Jan Terlouw, zal een uiteenzetting geven over de meest recen te ontwikkelingen op het terrein van de landelijke politiek. De heer N. D. W. (23), wonende in Soest, kon op de Laanstraat een aanrij ding met de 9-jarige J. v. d. P. voorko men, toen deze met zijn fiets plotseling de rijweg overstak. Alhoewel de auto nog vóór de jongen tot stilstand kwam, viel deze op het wegdek en liep daarbij een hersenschudding op. Nadat dokter P. Rupert hem eerste hulp verleend had, werd hij door zijn vader naar huis ge bracht. Door onbekende oorzaak sloeg op het Nieuwerhoekplein de motor met zijspan van de heer W. F. de J. (47) over de kop. De J. kwam onder zijn motor terecht op het linker gedeelte van de rijweg. Daar werd hij aangereden door de volks wagen van de heer F. W. B. V. (35). Na dat dokter Rupert hem eerste hulp had verleend, werd hij met de ziekenauto van de E.H.B.O. naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. De motor werd beschadigd. De heer R. M. F. K. uit Soest deed bij de politie aangifte van diefstal van 25 voetballen uit materiaalhok van de S.O. Soest. Een en ander moet gebeurd zijn in de week voor Pinksteren. Omdat er geen tekenen van inbraak te vinden zijn vermoedt de politie dat hier sprake is van een stunt. De mogelijkheid van het gebruik van een valse sleutel wordt ech ter niet geheel uitgesloten. Aangifte van diefstal van een zgn. Hek senketel werd gedaan door de heer v. L., wonende aan de Heuvelweg. De ketel hing in het portiek van zijn woning en vermoedelijk heeft men gedacht dat deze antiek ws. De bloemen uit de ketel wer den in een tuin tegenover de woning van L. gedeponeerd.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1