Soest toen - Soest nu Vrijdag 11 juni Uitgave Urukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, S oest Tel. 2566 - Postgiro 126156 1971 49e jaargang uo. 44 Winkeliersvereniging Soest vraagt koop avond en verplichte maandagmiddagsluiting VOLKSPARTIJ IN OPKOMST cholera en politiek Het oog gericht op dienst bij Tante Pos 'U Fietsendieven WISO zorgt voor vakantie-toeslag V.V.V.-nieuws Meisje lastig gevallen Anjerfonds roept collectanten op voor collecte Bromfietsslopers Veertig jaar trouwe SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Met onderstaande brief heeft het be stuur van de winkeliersvereniging Soest zich gewend tot het college van burge meester en wethouders om met ingang van 1 september a.s. een koopavond in te stellen. Het verzoek om te komen tot een uni forme maandagmiddagsluiting moest nog aangehouden worden, omdat hieraan nog enige administratieve en juridische pro blemen verbonden zijn. Men hoopt deze echter vóór 19 augustus opgelost te heb ben, zodat een verplichte maandagmid dagsluiting ook per 1 september van kracht zou kunnen zijn. Zoals bekend vernacht het bestuur van de winkeliersvereniging dat hierdoor in heel Soest automatisch alle winkels de S hele maandag gesloten zullen zijn. I nu bestaande chaotische toestand zou dan. ten gerieve van klant en winkelier, tot het verleden behoren. De uitslag van de enquette onder de winkeliers, maar ook onder het publiek, geeft voldoende aanleiding om deze to tale maandagsluiting te kunnen ver wachten. Uit de enquette van de Kamer van Koophandel is gebleken dat de meerder- Zijn we de Tweedekamerverkiezing van dit jaar nog ingegaan met de al VBn vóór of vlak na de oorlog bekende par tijconstellatie, het zou weieens kunnen zijn dat daar in de komende vier a acht jaar een grote verandering in zal op treden. Langzaam maar zeker is er een proces aan de gang dat het partijenstel sel in Nederland een volkomen ander aanzien zal gaan geven. We geloven nog niet in een twee of drie partijen stelsel, maar toch wel in bundelingen die zo'n stelsel min of meer nabij komen. Aan de linkerzijde is men inmiddels bezig te trachten om de samenwerking tussen P.v.d.A., D'66 en P.P.R. te buigen naar een z.g. progressieve volkspartij. Het zal nog wel heel wat voeten in de aar de hebben eer het zover is, maar het lijkt inderdaad de aangewezen weg. Al worden de leden van de Partij van de Arbeid dan in de praktijk nog wel aan geduid als „socialisten", het was toch al opmerkelijk dat het predicaat „socialis tisch" in de naam van de partij niet meer voorkwam, zoals dit nog het geval was bij de Sociaal Democratische Arbei ders Partij (S.D.A.P.). Wanneer zij in de plaats daarvan "Pro gressief" gaan stellen, dan vergemakke lijkt dat ongetwijfeld een samengaan voor de velen die zich net niet „socialis tisch" willen noemen, een trouwens veel misbruikt woord, maar liever meer „vooruitstrevend", zoals de aanhangers van D'66. Meer dan ooit mag men echte wel zeg gen „What's in a word", want de con fessionele partijen en ook de V.V.D. en zeker ook het nieuwe DS '70 koketteren al evenzeer met het zo in mode zijnde „progressief" en „vooruitstrevend". Waarom ook niet? Iedereen wil voor waarts. Iedereen weet dat de ontwikke ling niet stil staat en voortdurende aan passing vergt. Het verschil schuilt in hoofdzaak in het tempo. De voornaam ste Nederlandse partijen staan daarom minder ver van elkaar af dan de voor mannen het graag willen doen voor komen. Maar politiek bedrijven is daar om een baan geworden, waardoor de persoonlijke konkurrentie er ook een woordje in meespreekt. Ook in de confessionele partijen komen steeds meer meningen naar voren om eveneens samen te smelten tot een „volkspartij", die de een dan nog het predicaat „Christelijk" wil meegeven, maar de ander dat in de naamgeving al zou willen weglaten. En dan wil men ook die volkspartij „vooruitstrevend" zo al niet„progressief" noemen, al of niet daartoe gevoed door het Evangelie. Men mag nog aannemen, dat deze al of niet confessionele volkspartij dan de vooruit strevendheid in het ietwat voorzichtige tempo zou voorstaan, maar „progressief" behoeft niet beslist te betekenen „hollend naar de vooruitgang". Dat de confessionele partijverdeling vol gens het huidige patroon haar langste tijd heeft gehad kan haast wel als vaststaand worden aangenomen. De langzame maar voortgaande achteruit gang in aanhang dezer partijen duidt daar ook op. In die kringen wordt met bezorgdheid de volgende verkiezingen tegemoet gezien, die wellicht nog meer ontluistering te zien zullen geven. Wanneer prof. Steenkamp er niet in slaagt om de confessionele partijen tot een coalitie te brengen met V.V.D.. en Ds '70, dan zal een nieuwe kamerver kiezing binnen afzienbare tijd nodig zijn en verdere achteruitgang reeds te zien geven. Het lijkt steeds zinlozer zich tegen de voortgang van dit proces te verzetten wanneer men de politieke ideeën nog - krachtig tot gelding wil laten komen. De al te grote versnippering heeft de on macht tot vorming van een krachtig be leid reeds te lang getoond. Dit patroon tje heelt zijn tijd gehad. Het al niet grote verschil tussen zoge naamd rechts en zogenaamd links is tus sen de samenstellende delen van deze groeperingen uiteraard nóg kleiner. De door deze piete-peuterigheid ontstane on duidelijkheid in het politieke gedrag zal de Nederlandse kiezer steeds meer beu worden, hoe gespleten dat kiezersvolk ook is. Nergens in het maatschappelijk leven is men echter zo konservatief als in de politiek. En dat geldt zowel voor links als voor rechts! Het Julianaplein in de richting Prins Hendriklaan vijftig jaar geleden. Dezelfde plaats nu. Diermen en verschillende collega's van de jubilaris meevoerde. Na het feestelijk versierde kopje koffie, nam de heer Van Leeuwen het woord, en schetste in enkele woorden de overi gens bijzonder gelijkmatige tot nu toe veertig-jarige loopbaan van de 55-jarige jubilaris. Namens de allergrootste baas uit Den Haag las de heer Van Leeuwen een indrukwekkende oorkonde voor, waarna hij namens het personeel een fraaie tuinparasol aanbood, terwijl me vrouw Sukel een fraai boeket bloemen werd overhandigd. Tot besluit van het officiële gedeelte overhandigde de heer Van Leeuwen de jubilaris de bekende enveloppe met in houd, waar de heer Sukel, zoals bij tante Pos gebruikelijk, wel even een kwitantie voor moest tekenen. Hierna werd het een komen en gaan van colle ga's die de jubilaris kwamen feliciteren. De Pakistaanse centrale overheid heeft de overwinning behaald op de afschei dingsbeweging in oost-Bengalen, maar het ziet er naar uit dat India daarvoor de rekening mag betalen. De vluchtelingen die uit het verslagen Bengla Dash naar het Indiase west- Bengalen stromen lijken in meerderheid Hindoes die bij de stichting van de Mos limstaat waren achtergebleven. Naar het schijnt maakt Pakistan van de gelegenheid gebruik om nu nog even de godsdiensttegenstellingen aan te wak keren om deze Hindoe-minderheid kwijt te raken, samen met de Bengaalse natio nalisten. In totaal heeft west-Bengalen nu enige miljoenen vluchtingen op zijn dak ge kregen. Is dit al een verschikkelijke last voor een arm en overbevolkt land, erger nog is dat onder die vluchtelingen een cholera-epidemie heerst die al duizenden slachtoffers heeft gemaakt. En er is geen kijk op dat de epidemie halt zal maken voor de plaatselijke bevolking. Met name de miljoenenstad Calcutta wordt bedreigd, waarbij dan komt dat de maoistische partij van west-Bengalen de vluchtelingen aanspoort om naar die stad te gaar., hun voorspiegelend dat daar eten, onderdak in de moesonregens en zelfs werk is - beloften die volslagen onjuist zijn. Het enige wat bereikt wordt is dat de chaos in die stad toeneemt en dat de cholera zich nog sneller en vernietigen der verspreidt. Dat is ook precies de be doeling: de buiten spel gezette partij hoopt op die manier de west-Bengaalse regering ten val te brenger, en zo kansen te scheppen voor de stichting van een Bengaalse volksrepubliek. Vandaar dat premier Gandhi ijlings naar Calcutta is gevlogen, maar om dat te doen zou zij moeten kunnen putten uit een forse schatkist en die van india i3 leeg. Haar reizende ambassadeurs die over de hele wereld om hulp komen be delen doen dit niet alleen ten behoeve van de lijdende vluchtingen, maar ook om de ernstigste bedreiging van India'a staatkundige struktuur af te wentelen. KANTMAN. Na de telefoon-kwis, die twee honderd Soester telefoonbezitters een banket cheque ter waarde van 10,opleverde, start men de komende week opnieuw met een bliksem-actie. Gedurende de periode van maandag 14 tot en met zaterdag 19 juni wordt uw volgeplakte WISO-kaart bij uw aan kopen bij uw WISO-winkelier 4, waard. De kaart dient dan echter wel volledig met naam en adres ingevuld en voorzien van handtekening te zijn. Het Zomer-programma van het Soester Openluchttheater heeft dit seizoen, om het eens in de ^eest van onze tijd te zeggen, een alternatief gezicht. U kunt zich hiervan overtuigen door naast de ingang van ons kantoor (links) de geel gekleurde aankondiging te bestuderen. Op. 17 juni, 's avonds aanvang 20.00 uur, treedt het Oekraïns zang- en dans ensemble Kalinka voor U op. Het lijkt ons, dat iets dergelijks vooral in de open lucht bijzonder aantrekkelijk moet wezen, zodat wij hopen, dat velen de tocht naar ons mooie Openluchtthea ter zullen maken. Binnenkort komt ook 'n fijne kinder voorstelling aan de beurt, die doorV.v.y. Soest aan alle kinderen gratis wordt aangeboden. Hierop komen wij later nog terug. Laat moeder maar alvast bij de datum 3 juli een streepje op de kalender zetten, want op die zaterdagmiddag zal dit kinderfeest plaatsvinden. Een oude bekende is het boekje Kris Kras, dat in een herziene uitgave weer verkrijgbaar is. Een verbazend aardige gids, tevens kaartenhoekje voor auto-, motor- en rijwielenthousiasten, die voor al over de Veluwe willen kruisen. Er worden in dit boekje 10 routes aangege ven, een duidelijke beschrijving met een situatiekaartje, de afstand in kilometers en bijzonderheden over het natuurschoon, dit alles bijeen in deze uitgave waar vooral V.V.V. Nunspeet aandeel aan heeft. Dit werkje is bij ons verkrijgbaar voor de vastgestelde prijs van ƒ0,75. De tochten kunt U beginnen vanaf Ermelo, Apeldoorn, Epe, Harderwijk, Voorthuizen, Ede, Nunspeet of Arnhem. In de komen de vakantiedagen valt er aan de hand van de aanwijzingen uit bovengenoemde gids, genoeg te avonturen. Voor wie het speciaal deze zomer niet ver van huis met de fiets wil doen, be staat er, behalve de uitgestippelde fiets tochten. ook nog het Algemeen Toeris- tenboek van de Pronvincie Utrecht, waarinveel belangrijks wordt verteld over onze zo centraal gelegen provin cie. Aan de hand van het voorin gedruk te kaartje kunt u zelf Uw tochtjes bepa len naar de voor U meest aantrekkelijke plaatsen of stadjes. Leden V.V.V. ont vangen dit boekje gratis. Niet-leden be talen een kleine vergoeding. Zn verder wachten wc maar weer op een warm zonnetje ter begeleiding van alle ondernemingen en datkost lek ker niets. Drié legerspecialisten W. J. F. v. d. M. (20), R. C. V. (21) en R. N. (21), dié vooï hét. uitvoeren van werkzaamheden tijde lijk in Soesterberg waren gelegerd, fiets ten In de nacht van donderdag op vrij dag op damesrijwielen in de richting van hun legerplaats. De politie, die da mesfietsen bij militairen altijd een ver dachte zaak vindt, hield het drietal aan en inderdaad bleken zij deze vervoer middelen gestolen te hebben in Amers foort. De Koninklijke Marechausse zoekt de zaak verder uit. Op het terrein van het Soesternatuur® bad heeft een ongeveer drie en twintig jarige jongeman een 13-jarig meisje van het van Arkelinstituut meegelokt de bosjes in. Hij pleegde daar onzedelijke handelin gen. De politie stelde een onderzoek in, maar heeft hem niet meer gevonden. De man had zwart haar endroeg een rood-wit geblokte blouse en een groene broek. In de periode van 21 juni tot 4 juli a.s., zal de Provinciale Anjercollecte worden gehouden. In onze gemeente hebben zich tot nu toe te weinig collectanten hiervoor gemeld. De plaatselijke verenigingen, welke in de afgelopen jaren u.t bet Anjerfonds subsidie ontvingen zijn hiervoor bena derd, maar tot cp heden hebben ook zij verstek laten gaan. Ket provinciaal Ar>ierfonds is een onder deel van hei; landelijk Prins Bemhard- fonds. Het Prins Bemnardfonds werd te Londen in 1940, koit na de bezetting van Nederland gesticht met het doel het Nederlandse aandeel in de geallieerde oorlogsvoering, te helpen versterken. Door het einde van de oorlog kwam deze- taak te vervallen. Het Prins Bernhardfonds heeft zich toen een geheel nieuw doel gesteld, «1. het verlenen van financiële steun aan diver se instellingen en verenigingen in het land, die zich op het culturele vlak be wegen (kunst, volksontwikkeling, jeugd zaken enz.). Deze steun strekt zich uit van amateur-verenigingen tot hulp aan het Nederlands Ballet, asn wetenschap pelijke publicaties en/. Ook verenigingen uit de gemeente Soest zijn in de afgelopen jaren reeds gesub sidieerd, o.a. de muziek vereniging P.V.O., het Hervormd Jeugdkoor, hei Poppentheater van Otio v. Mieden en de Kunstenaarsgroep „De Ploegh" te Soesterberg. Het doel van de te houden collecte is nu: alle voor genoemde steun benodigde gelden bijeen tr doen brengen door bet Nederlandse volk, dat zelf verantwoor delijk is vcor de eigen cultuur. Deze grote verantwoordelijkheid rufft op de schouders van de gehele Nederlandse bevolking, waaronder ook de inwoners van Soest. Geeft blijk van uw verantwoordelijkheid bewust te zijn. Mocht u gelegenheid hebben, meldt u dan op het gemeentehuis als collectant. Mocht u niet in de gelegenheid zijn te collecteren, stort dan uw bijdrage in de collectebus. Maandag 21 juni zal met de collecte ga- start worden. heid van de Soester winkeliers vóór een een koopavond is, waarvan de winkeliers in de Smitshof unaniem. Wat het kopende publiek betreft was bij een enquette die gehouden werd onder 181 dames en 50 heren, 62 van de da mes en 46 °/o van de heren vóór de maandagsluiting en 72°/o van de dames en 6 °/o van de heren vóór een koop avond. Op de ledenvergadering van de winke liersvereniging Soest op 29 april j.1. bleek dat ongeveer 80 °/o van de aanwe zige leden voor de maandagsluiting was. Het aan burgemeester en wethouders ge zonden schrijven luidt alsvolgt: Soest, 9 juni 1971. Edelachtbaar College, Naar aanleiding van onze enquette be treffende de koopavond op vrijdag tot 21.00 uur, alsmede de aanvraag van de belangenvereniging „Smitshof" over deze materie, gevolgd door een enquette van de Kamer van Koophandel en Fabrieken te Amersfoort, alsmede de aansluitende adviezen van de R.K. Middenstandsver eniging Soest en de Winkeliersvereniging „Soest", alsmede de aansluiting hierop de door ons onder alle ingeschrevenen in het handelsregister gehouden enquette om te komen tot een uniforme halve dag sluiting voor alle bedrijven op het zelfde tijdstip (maandag?), waarover u hierbij aantreft: a. enquetteformulier, b. port vrije antwoordkaart, c. lijst van ontvan gen antwoorden, met gedeeltelijke uit splitsing per branche, d. uitgewerkt rap port en conclusies, (hetgeen door enkele wettelijke bepalingen nog dient te wor den uitgebreid in overleg met de K.v.K.; verzoeken wij u te bevorderen, dat op uiterlijk donderdag 19 augustus a.s. door de raad de gemeente Soest een beslissing genomen kan worden over onderstaand verzoek, hetgeen wij namens de gehele Soester handelsdrijvende kleine zelfstan dige aan u voorleggen, en wel het in stellen van een koopavond, iedere vrij dag van 19.00 tot 21.00 uur, zulks met in achtname van de bestaande ontheffingen en op werkdagen voor Sint Nicolaas én Kerstmis, met eventuele uitzondering voor het gedeelte Soesterberg, voor eên proefperiode van 6 maanden, ingaande 1 september 1971 a.s. Hoewel door ons voorstellen zijn gedaan om te komen tot maatregelen ter com pensatie van overuren en 5-daagse werk week, dienen hieraan nog enkele verdere werkzaamheden verricht te worden. Wij De heer Van Leeuwen feliciteerde de jubilaris hopen echter voorstellen in die richting nog tijdig bij de raad in te dienen, om deze op gelijke datum te doen ingaan. In de overtuiging, dat wij een pakket van maatregelen zullen kunnen ontwer pen en indienen, waarmede kliënt, per soneel en winkeliers zich kunnen vereni gen, verblijven wij, in afwachting van de beslissing van Uw Edelachtbaar College alsmede van de leden van de raad, met verschuldigde eerbeid, w.g. J. G. v. Huissteden (voorz.) B. Baar (secretaris) Twee jongens, R. J. (15) uit Soest en T. L. (14) uit Nieuw Loosdrecht, vonden el kaar bij de sloop van een bromfiets, die zij weggenomen hadden bij een flat aan de Veenbesstraat. De politie ontdekte hen in de zandafgraving aan de Waldeck Pyrmontlaan en heeft een en ander op de juiste manier geregeld. Het was dinsdag feest op het Kerkpad z.z., waar de heer H. W. Sukel zijn veertig-jarig dienstpubileum bij het Staatsbedrijf van de P.T.T. vierde. Als 15-jarige kwam de heer Sukel in dienst bij de Soester P.T.T., waar hij zich toen voornamelijk met het bestellen van tele grammen en expres-brieven bezig hield. Hoewel de toen nog jonge P.T.T.-er aan Utrecht werd uitgeleend, bleef Soest toch zijn standplaats. Na het organiek doorlopen van de verschillende rangen staat de jubilaris nu als besteller le klas-c op de loonlijst, en heeft sinds enige tijd het „buiten"leven verwisseld voor liet lichamelijk wat minder zwaar dere „binnen"gebeuren. Het tot dan intieme feest kreeg een wat meer officieel tintje 'toén een aanzien lijke deputatie van de Soester P.T.T. met de directeur, de heer Van Leeuwen aan het hoofd, die in zijn kielzog de adjunct directeur de heer Zijlstra, het hoofd van de administratie de heer Van der Wij den, hoofdbesteller de heer W. J. van

Soester Courant | 1971 | | pagina 1