Soest toen - Soest nu r.:. Tentoonstellingen in Soest Het oog gericht op het Suez-kanaal Verkeersongeval Glas •in-lood raam vernield Openbare vergadering commissie van openbare werken GEEN HUISVUIL IN PLASTIC ZAKKEN Dinsdag 15 juni 1971 49e jaargang no. 45 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bnrean voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2596 - Postgiro 126156 De heer K. de Haan 25 jaar wethouder Letterlijk en figuurlijk een groot man voor Soest Tante Cor veertig jaar steun en toeverlaat bij Fam. Joosten Soesterberg mag echter niet vergeten worden, dat is nog steeds een pleegkind. Hij, overhandigde mevrouw De Haan die door alle sprekers in de huldiging was betrokken, een envelop met inhoud en De heer de Haan een paar manchet knopen. De heer Klinkenberg sprak als voorzit ter van de P. v. d. A. afdeling Soest. Hij vond het huldebetoon meer dan ver diend. Wat u bereikt hebt is eigen werk ge weest. De P. v. d. A. is blij dat deze wethouder uit haar gelederen komt. Een envelop met inhoud onderstreepte deze hulde. Tot slot sprak de heer H. Borreman, de gemeentesecretaris, namens alle ambte naren. Hij roemde de goede verstandhouding en prettige samenwerking met de wet houder en bood namens de ambtenaren, „die allen van rust houden", een com pleet tuinameublement aan. In zijn dankwoord zei de heer De Haan het tijdens vele speeches moeilijk gehad te hebben om niet te mogen interrum peren. Hij vond het jammer, dat er geen me daille bestond voor trouwe dienst voor echtgenotes van ambtsdragers, want zo zei hij, mijn vrouw zou die verdiend hebben. Hij dankte alle sprekers voor de loven de woorden en de aangeboden ge schenken. Terugkijkend op de afgelopen 25 jaren Buiten de tentoonstelling van drie er kende kunstenaars in het Artishockge- bouw werden daar ook gedurende twee dagen tekeningen geëxposeerd van leer lingen van de IVO-MAVO school. Een zeer bijzondere tentoonstelling, die jatomer genoeg maar twee dagen duurde. Alle tekeningen waren zo voortreffelijk, dat het haast onnatuurlijk aandoet voor leerlingen van één school. Het is bijna niet te geloven, dat prac- tisch alle leerlingen van de school de tekenkunst meester zijn. Een groot compliment aan de leraar is dan ook op zijn plaats. In de St. Theresiaschool werden gedu rende twee dagen de resultaten van één jaar „handenarbeid" tentoongesteld. Ook hier frapante resultaten, maar ge lukkig ook werkstukjes waarin je de kinderhand kon zien. Iets natuurlijker, leek ons zo, waarbij werkstukjes van een hand vol kinderen die te zijner tijd zeker de perfectie kun nen halen, die wij op de eerstgenoemde tentoonstelling zagen. Wethouder K. de Haan met zyn echtge note, een stralend middelpunt, van een bijzonder gezellige receptie. vond hij de variatie in het werk een van de prettige zijden van het wethou derschap. Te veel schakelen kan echter de ver snellingsbak kapot maken en hij was dan ook blij dat vorig jaar het aantal wethouders in Soest was uitgebreid. Dank bracht hij ook aan het Zieken fonds in Amersfoort, dat hem in de tijd dat hij er werkte, de nodige vrij heid had gegeven om als wethouder werkzaam te kunnen zijn. „Men zegt wel eens, dat je gek moet zijn om zo'n baan te ambiëren.maar net niet gek genoeg dat het in de gaten loopt. Daarnaast moet je overlopen van wijs heid en die wijsheid verklaart je weer voor gek, dat je de taak op je neemt. Met een groot portie idealisme is ze echter wel te volbrengen. Zich met een Vérmanend woord tot de publiciteit richtend zei hij ten slotte, dat het beter was eerst goed te infor meren alvorens kritiek te geven. Onder de velen die de familie De Haan kwamen feliciteren, behoorde ook de heer Rinke Tolman. Vrijdagmiddag vergaderde de commissie van openbare werken onder voorzitter schap van de wethouder mevrouw M. C. P. Walter-Van der Togt. Buiten enige ambtshalve aanwezige toeschouwers, be stond er van publieke zijde geen belang stelling voor deze vergadering. De korte agenda werd in vlot tempo af gewerkt. De commissie had geen problemen met. het verbeteren van de verlichting van de Wieksloterweg en de Dorresteinweg, noch met het beschikbaar stellen van geld voor het aanleggen van een voet gangersoversteekplaats op de Konings weg. Zij verklaarde zich accoord met het ont trekken van een gedeelte van de Klaar- waterweg aan het openbare verkeer en met het plaatsen van noodlokalen ten behoeve van het openbare lageronder- wijs in het Smitsveen. Deze lokalen zul len geplaatst worden achter de zeven- hoog flat aan de Weegbreestraat. Het daarvoor benodigde krediet blijft onder de ƒ25.000,—. Ook kon men zich verenigen met het De burgemeester maakte met toestem ming van de jubilaris van deze gelegen heid gebruik de heer Tolman de hem enige weken geleden toegezegde zilve ren ere-penning van de gemeente Soest te overhandigen. Deze onderscheiding kon hem op. zijn verjaardag niet worden uitgereikt om dat het eremetaal toen nog niet gereed was. Verder zagen wij mr. A. L. Des Tombe, burgemeester van Apeldoorn en oud burgemeester van Soest, oud wethouder drs. W. G. van Zadelhoff, mevrouw Ba tenburg, weduwe van de oud gemeente secretaris, de heer Th. J. Regter, oud gemeenteontvanger, de heer J. Dobben, oud-hoofd van de afd. financiën van de gemeente, de heer M. A. C. Lindeman, inspecteur van het L. O., mevrouw De Leeuw, wethouder in Baarn, de dokto ren Sroband, Kuiper en Berkelbach v. d. Sprenkel, de hoofdinspecteur van poli tie de heer H. G. Scholtmeijer en de heer Hogema, de heer en mevrouw Po- let, vertegenwoordigers van het Zieken fonds uit Amersfoort, van de Soester Zakenkring, van schoolbesturen, pastoor H. C. W. v. d. Vegt, de heer en mevrouw Festen, vertegenwoordigers van Artis- hock en de kinderboerderij, van het gasbedrijf en vele burgers uit Soest en omgeving. voorstel tot onbewoonbaar verklaren van de woning Wieksloterweg 21 W.Z., al hoewel het mevrouw Korthuis-Elion (V.V.D.) speet dat dit voor direct zo wei nig effect sorteerde. Het huis kan nog zeer lang bewoond worden, zoals ook elders in de gemeente blijkt. Enige moeite had de commissie met het antwoord aan de heer ir. F. v. d. Woes- tijne betreffende het aanbieden van huis vuil in plasticzakken. Geen plasticzakken De heer M. van Ee (V.V.D.) vond het antwoord onvolledig en wilde bovendien wel eens weten welk percentage deze plasticzakken uitmaken van het totaal van de plastic artikelen die in vuilnis emmers aangeboden worden. De heer J. R. v. Poppelen (K.V.P.) had meer belangstelling voor het standpunt dat Baarn in deze kwestie inneemt, want Baarn maakt gebruik van dezelfde in stallatie. De heer D. Hoekstra (prot. chr.) merkte op dat verbranding van plastic gevaar oplevert, want er komt dan een bepaald gif vrij. Hij verzocht in verband hier- Egypte heeft wederom een plan de we reld ingestuurd om het Suezkanaal te heropenen, waarbij dan een wapenstil stand van tweemaal zes maanden zou komen. In de eerste mogen de Israëli's zich een eindje terugtrekken, in de tweede hele maal. Waarbij in het midden blijft of na dit jaar, wanneer dus Israëls troepen weer aan de oude grens staan, de wa penstilstand niet weer wordt afgelost door een pittig oorlogje. De uitlatingen van Sadat dat Egypte snel een sterke industriestaat wordt en daardoor plus door het Egyptisch-Russische verdrag - steeds krachtiger wordt terwijl Israël op het huidige niveau blijft klinkt in dit opzicht niet erg vredelievend. Het uitdragen van steeds weer nieuw bewoorde maar naa de inhoud steeds dezelfde plannen kan geen andere be doeling hebben dan de indruk te wekken dat Cairo erg vredesgezind is maar de Israëli's vervelend koppig. Nu kan Israël een zekere koppigheid niet ontzegd wor den, maar die van Cairo lijkt niet min der groot. De Israëli's houden koppig vast dat ze een echt vredesverdrag wensen te zien met voor Israël dezelfde rechten als voor ieder ander bijvoorbeeld wat het Suez kanaal aangaat, de Egyptenaren blijven koppig over een vredesverdrag en der gelijke normale besluiten van een oorlog zwijgen. Een situatie waarin al in tijden niet veel verbetering te konstateren valt en hier en daar geuit optimisme lijkt niet stevig gefundeerd. Cairo meent dat het vooral met de Ver. Staten te maken heeft. Als die geen wapens sturen naar Israël en als die maar meer pressie uitoefenen moet mevrouw Meir wel inbinden denkt men daar. Maar in de Ver. Staten staan verkiezin gen voor de deur en Nixon past wel op de sterke zionistische groeperingen juist nu tegen zich in het harnas te jagen. Voorlopig zit de zaak daarom nog wel muurvast. KANTMAN. Vrijdagmorgen werd de 14-jarige scho lier A. T. J. M. W. uit Soest, bij onvoor zichtig oversteken van de van Weede- straat, aangereden door de automobilist P. B. (25) uit Amersfoort. Met verwondingen aan het gezicht werd de jongen naar het ziekenhuis Zonne gloren vervoerd. De pastoor van de R. K. kerk in Soest- Zuid, deed aangifte van het vernielen van ongeveer 50 ruitjes uit een glas-in- lood raam. In de kerk lagen zeker 25 stenen. I De politie stelt een onderzoek in. mede er op toe te zien dat in het na tuur ook geen verbranding van plastic plaatsvindt, zolang er nog publiek aan- i wezig is. Volgens mevrouw Walter accepteert het bestuur van het Kompostbedrijf geen plasticzakken en aangezien Baarn in dit bestuur zitting heeft, moet het uitgeslo ten geacht worden dat de gemeente het huisvuil zo zal aanbieden. De directeur van gemeentewerken, de heer H. v. d. Dussen, merkte nog op dat vanuit Hoogkarspel het Soester systeem geroemd was en men geïnformeerd had waar en tegen welke prijs de hier ge bruikte papierzakken verkrijgbaar zijn. Op plastic kunnen we pas overgaan als voor verbranding een goede, mogelijk in de provincie-centrale, oplossing gevonden is. Voorlopig niet meer garages aan de Leeuwerikweg De garages worden gebouwd op ver zoek van de omwonenden. Er zullen er niet meer gebouwd worden dan waar voor belangstelling is.'Het'terrein'-wordt echter in orde gemaakt, ook al om in- en uitrijden mogelijk te maken. De commissie kon zich hiermede vereni gen en het langzamerhand bekende kip pen zal gedeeltelijk moet verdwijnen. Artikel 18 van het huurreglement laat trouwens niet veel andere mogelijkheden over. Sportvelden aan de Eemweg De heer Van Ee (V.V.D.) vond de geko zen plaats niet juist in verband met t.z.t. aan te leggen wegen. Dit laatste tot enige verbazing van de wethouder, die de plannen van het aanleggen van deze wegen nog niet kent. Ze blijken dan ook nog op geen enkel plan vastgelegd te zijn. De heer Van Poppelen (K.V.P.) weet dat de grond daar van bijzonder goede kwa liteit is, en vond de aanlegkosten tegen vallen. In verband hiermede vroeg de heer Van Ee of het juist is alleen af te gaan op de offerte van de Heide Mij. De heer v. d. Dussen gaf aan dat de ge kozen plaats, planologisch gezien, zeer goed was (op alle vier hoeken van-Soest zijn sportvelden) en dat de kosten in derdaad .hoog Zijn. Hij zag niets in het aanvragen van meerdere offertes, daar de Heide Mij zich gespeicaliseerd heeft in het aanleggen van sportvelden. De commissie ging daarna met het voorstel accoord. Verkeersmaatregelen Door het verleggen van de Ossendamweg zal deze voorrangsweg kunnen worden, als logische voortzetting van de voor rangswegen Beukenlaan en Nieuweweg. De Ossendamweg wordt voorrangsweg tot aan het kruispunt met de Soester- bergsestraat, waar stoplichten zullen ko men. De „oude" Ossendamweg zal op verzoek van de bewoners niet afgesloten worden. Of dit deel één-richting verkeer moet krijgen zal afhangen van het al of niet gebruiken als sluitpweg ter vermijding yan het stoplicht SOESTER OURANT Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Vele honderden, waaronder practlsch alle raadsleden, hebben zaterdagmiddag in de brandweerkazerne gebruik ge maakt van de gelegenheid wethouder K. de Haan, zijn echtgenote en hun kin deren te kunnen feliciteren bij gelegen heid van het zilveren ambtsjubileum. Vele sprekers getuigden van hun bewon dering voor het vele werk dat de heer De Haan in het belang van de Soester- gemeenschap heeft verricht. „Vijf en Twintig jaar", zo zei de burge meester, „wil zeggen, dat een generatie niet beter weet dan, de heer De Haan is wethouder. U bent begonnen in een tijd, dat het mo gelijk was naast het wethouderschap nog een andere functie te vervullen. Die taak is echter nu zo uitgebreid, dat dat niet meer denkbaar Is. Het aantal functies van een wethouder is zo toegenomen, dat het meer dan een dagtaak is. Toch, aldus de burgemeester, heeft u dezelfde instelling gehouden als in de beginjaren. U heeft een enorme ervaring in be stuurstaken, zodat het niet mogelijk is u knollen voor citroenen te verkopen. Routine in bestuurstaken is een gevaar lijke zaak, maar het strekt u tot eer, dat u het recht heeft hoógehouden en de rechtvaardigheid niet uit het oog hebt verloren De burgemeester, die het echtpaar De Haan als ambtenaar van de burgelijke stand getrouwd had, noemde het een voorrecht met hem te hebben mogen samenwerken. „U is steeds een welwillend luisteraar voorhet publiek geweest, die begrip voor de vragen van de burgerij op bracht. U is niet te welwillend geweest bij het doen van toezeggingen, alhoewel het pu bliek daar dan wel eens een verkeerde uitleg aan gegeven heeft." Het cadeau, dat de burgemeester de ju bilaris toegedacht had, een atlas van al le gemeenten in de provincie Utrecht, komt pas volgende week in de verkoop en kon hem dan ook slecht symbolisch gegeven worden. Namens het college van burgemeester en wethouders, de kleine kring waarvan de heer De Haan al 25 jaar deel uit maakt en die steeds in eerste instantie verantwoordelijk is voor het bestuur van de gemeente, bood de burgemeester een handkoffer aan. De heer J. Bast sprak namens de com- Tante Cor tussen enkele van haar „kin deren". missie van bijstand, waarvan de heer De Haan sinds 1965 voorzitter is, en bood een envelloppe met inhoud aan. De heer J. R. Van Poppelen sprak na mens de gemeenteraad. Hij wilde nu niet critisch zijn, zoals ge woonlijk tijdens de vergaderingen van de raad, maar de jubilaris in het verdiende zonnetje zetten. „In deze tijd van inspraak," aldus de heer van Poppelen, „hoort men meer wat er fout is gedaan, en maar zelden wat goed gebeurd is. Een critische instelling van raad en be volking is goed, maar deze moet dan wel opbouwend zijn." De heer van Poppelen bewonderde de uitgebreide kennis van zaken van de heer De Haan, niet alleen van de eigen portefeuilles, maar ook van de andere zaken die de gemeente aangaan. „U is letterlijk en figuurlijk een groot wethouder voor Soest. In geld is niet uit te drukken wat u voor de gemeente gedaan heeft." Namens de raad overhandigde hij me vrouw De Haan bloemen en de heer De Haan een horloge. De heer H. J. Van Hal sprak als enige ambtenaar, die de gehele ambtsperiode van de heer De Haan had meegemaakt. Hij wenste de Soester gemeenschap toe, dat zij nog vele jaren van de kunde, wijsheid en inzicht van de wethouder mag profiteren. De heer1 Visser sprak namens de Ned. Bond van Bad- en Zweminrichtingen en bood hem eén envelop met inhoud aan. De heer M. van Wely sprak de jubilaris toe als zijn oud-schoolhoofd en vertelde iets over de jeugdjaren van Klaas de Haan. Dokter R. E. H. Buss sprak als voorzit ter van de Vrijwillige Brandweer en bood hem een paraplu aan als toepasse lijke bescherming teger. „bluswater". De heer H. G. Oldenboom, vice-voorzit- ter van de Stichting Natuurbad, bood een reiswekker aan. Tijdens uw ambtsperiodes zijn twee zwembaden werkelijkheid geworden. Wij hopen dat u ook nog de aanzet zult geven voor de bouw van een derde, een groot overdekt zwembad. De heer H. A. Butzelaar sprak als be stuurslid van de Stichting Lichamelijke Opvoeding en Sport Soest. Met argusogen hebben wij uw verrich tingen als opvolger van wethouder Za delhoff gevolgd. U is een goed pleitbezorger voor de sport gebleken. De vele nieuwe sportaccomodaties en de sporthal Beukendal zijn hiervan spre kende voorbeelden. Het was donderdag een ware happe ning in het dagverblijf van de bronsgie terij van de Fam. Joosten aan de Smits- weg. Een chronologisch verslag middels kern achtige teksten en dito tekeningen aan de wand maakte een nadere verklaring bijna overbodig. Tante Cor - Cornelia Bronkhorst - vierde haar veertig jarig dienstjubileum bij de fam. Joosten, die zij vanaf haar tweeëndertigste jaar in lief en leed heeft gediend. Als 32-jarige dienstmaagd kwam tante Cor in dienst bij het echtpaar Joosten, dat wel tien kinderen telde, maar door tijdgebrek, in dienst bij het Leger des Heils- geen kans zag die kinderen de opvoeding te geven die zij wel nodig vonden. Mej. Cornelia Bronkhorst leek hen de oplossing en de afgelopen veertig jaar hebben wel bewezen, dat zij het inder daad bij het rechte eind hadden. Het dienstverband dat zij in Gorin- chem begon, voerde haar met de familie door heel Nederland. Maar liefst zestien keer werd er ver huisd, waarbij vooral het verhuizen van het. ene naar het andere pand in de zelfde straat van de Arnhemse binnen stad, haar nog heel helder voor de geest staat. „Ik was wel wat gewend, want ik kwam zelf uit een groot gezin en met mijn negende jaar moest ik al uit wer ken, voor een appel en een ei". De kinderen Joosten zouden hun tante Cor niet meer kunnen missen, maar omgekeerd valt het ook niet mee, en nu het moment van verplaatsen van de bronsgieterij naar Andijk voor de deur staat, wordt een werkzame periode voor haar afgesloten. „Gelukkig heb ik een heel mooie flat van de gemeente gekregen, zodat ik nu weer niet opnieuw hoef te verhuizen, maar dat wil niet zeggen dat ik stil ga zitten. Om de beurt ga ik overal een paar da gen logeren". „Vanaf het begin maakte je met die jongens en natuurlijk ook wel is met de drie meisjes van alles mee, dat was vroeger toen ze. nog klein waren, maar dat is nu nog". Maar bij tante Cor liep niets uit de hand, toen niet en nu nog niet, want ondanks haar 72-jaar, die haar beslist niet aan te zien zijn, domineert zij nog in het artistieke gezelschap, waar zelfs de grootste kerels bijzonder respect voor haar hebben. „We moeten er soms zelf wel eens om lachen, maar het is dan ook geen ge zicht wanneer je vrienden en kennissen binnen ziet komen, die eigenlijk niet goed durven te gaan zitten, omdat ze weten dat het meetal niet goed is, maar als ze niet gaan zitten is het ook niet goed. „Ben Joosten heeft niet veel tijd om aan deze geïmproviseerde hulde deel te nemen. De echte huldiging wordt tante Cor dóór de Fam. Joosten, die zij veertig jaar als een voorbeeld heeft gediend, in de nieuwe bronsgieterij in Andijk aan geboden.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1