Soest toen - Soest nu Vrijdag 18 juni 1971 19e jaargang uo. 48 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel. 2568 - Postgiro 128158 VAKANTIEWERKERS EN VEILIGHEID NAAR EEN MEERDERHEIDS REGERING Wereldwinkel en Hervormde jeugdkerk gezamenlijk in aktie voor Pakistan Inbraak in IVO-scliool Brandend zand Geen spreekuur Pony-wagen van prinselijk gezin op kinderboerderij Fietsendief Verkeersongevallen V.V.V.-nieuws Het oog gericht op moorden WISO Mystery-men beheersen Soester straatbeeld 25 jaar op schrift gesteld SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Nu de jaarlijkse vakantieperiode voor de deur staat zullen ongetwijfeld vele bedrijven gebruik maken van het aan bod van scholieren die een gedeelte van hun vakantie willen gebruiken om wat geld te verdienen. Dit vakantiewerk heeft in de afgelopen jaren soms tot ernstige ongelukken geleid. In de laat ste 5 jaar onderzocht de Arbeidsinspec tie zeker 100 gevallen waarbij een scho lier dodelijk was verongelukt of ernstig letsel had opgelopen. Het leed en ver driet in de betrokken gezinnen en het „ongemak" van een langdurige of blij vende handicap laten zich gemakkelijk raden. Hoewel scholieren van 15 jaar en ouder in het algemeen wel arbeid mogen ver richten, verdient deze groep in het be drijf niettemin extra aandacht. Wanneer scholieren in een bedrijf gaan werken, hebben ze veelal een periode van span ning en intensieve studie achter de rug en verkeren daardoor meestal niet in de juiste mentale gesteldheid die voor het werken in een bedrijf met alle daaraan verbonden gevaren nodig is. Daar komt nog bij dat ook in het bedrijf zelf het werkmilieu tijdens de vakantieperiode niet in alle gevallen optimaal is. Een maatregel die volgens het Direc toraat-Generaal van de Arbeid van het Ministerie van Sociale Zaken en Volks gezondheid alle bedrijven zou moeten treffen, is er voor te zorgen dat vakan tiewerkers buiten die sectoren van het bedrijf worden gehouden waar voor hen de meeste risico's liggen. Is zulks niet mogelijk, dan is tewerkstelling daar al léén verantwoord indien deze nog on ervaren jonge mensen duidelijk zijn ge- instrueerd en het toezicht op hen zo in tensief mogelijk is. Teneinde de bedrijven de helpende hand te bieden bij het geven van instructies aan vakantiewerkers, heeft het Veilig- heidsinstuut te Amsterdam een instruc tiekaart opgesteld met een zestal ge dragsregels voor deze jeugdige werkers en met een korte lijst van dingen die voor hen extra gevaarlijk zijn gebleken in overigens veilige bedrijven. Wan neer blijkt dat bepaalde, speelse of te ondernemende, scholieren zich niet aan de regels houden, wordt in het belang van het bedrijf èn van de jongelui zelf ontslag en vervanging door anderen aangeraden. De „instructiekaart vakantiewerkers" is onder antwoordnummer 1316 te Amster dam aan te vragen bij het Veiligheids instituut. In kleine aantallen wordt de kaart dit jaar gratis toegezonden. Het duurde wel erg lang met de kabi netsinformatie. Maar dat is geen wonder, omdat wij, Nederlandse kiezers, er niet voor gezorgd hebben dat er een pasklare meerderheid in de Tweede Kamer is gekomen, terwijl daarnaast enkele par tijen bij voorbaat gezegd hebben niet met die of die te willen samenwerken. Vooral dit laatste, het door de P.v.d.A. bij voorbaat afwijzen van de K.V.P. als coalitiepartner, heeft bij de huidige ze telverdeling de regeringsvorming sterk bemoeilijkt. Was die afwijzing bij voor baat er niet geweest, dan zou wellicht een kabinet van K.V.P., P.v.d.A. en b.v. A.R.P. een beste kans hebben gemaakt. Tussen hun programma's zou waarschijn lijk gemakkelijker het noodzakelijke compromis te vinden zijn geweest en geleid hebben tot een regering iets links van het midden. Maar de P.v.d.A., nog altijd rancuneus over de afbreking door de K.V.P. van een vorige samenwerking, heeft die mogelijkheid a priori uitgeslo ten, waardoor naar een andere regerings meerderheid gezocht moest worden. De drie confessionele partijen met V.V.D. en DS'70 zijn nu tot 'n samenwerking voor een kabinet gekomen. Maar ja, hoe meer partners hoe langer het duurt, hoe moei lijker het uiteraard was om tot een voor ieder aanvaardbaar compromis te komen. De lange duur kan men de informateur noch de partijen verwijten, de door de stembus geschapen situatie leidt daar nu eenmaal toe. Informateur en de vijf partij fracties za gen de noodzaak in om het land een re gering te verschaffen die op een vol doende, werkzame meerderheid in de Kamer kan steunen. Een minderheids regering, van welke kleur dan ook, zou het zeker, gezien de financieel-economi- sche moeilijkheden waarin ons land ver keert, niet lang hebben uitgehouden. Zou spoedig nieuwe verkiezingen nood zakelijk maken, zonder uitzicht opeen betere oplossing, of toch ook weer tot het lang zoeken naar een meerderheids regering leiden. De langdurige onderhandelingen mogen dan wat irritant hebben aangedaan, maar we zijn nu eenmaal perfectionisten en „prinzipe-reiters", dus zo eentwee-drie stapt men maar niet van eenmaal ge stelde ideeën af. Men moest geven en nemen om Nederland een werkzame re gering tc verschaffen en de vijf partijen hebben de wil getoond om dat Neder landse belang hoger te stellen dan de verwezenlijking van al hun wensen en verlangens. Komt nu straks die regering tot. stand, dan zal de oppositie natuurlijk klaar staan met honende opmerkingen over de afwijkingen van hun verkiezingspro gramma waartoe zij zich, terwille van de regeringsvorming, bereid hebben ver klaard. Die oppositie zal het dan doen voorkomen alsof dit met hun niet zou zijn gebeurt en dat dat alleen weer mo gelijk was bij die gladde K.V.P. en hun makkers. Dat kunnen ze beweren zo lang zij zelf niet tot samenwerking met an deren bereid en in staat zijn, anders hadden ook zij programpunten moeten laten vervallen of verzwakken. Zonder compromissen is in Nederland, althans voorlopig, nu eenmaal geen kabinetsvor ming mogelijk. Ook een eventuele min derheidsregering zou zeker voortdurend tot een compromis bereid moeten zijn. Het door „de vijf" te vormen kabinet zal het uiterst moeilijk vallen zich populair te maken. Hel zal aan menige wens en eis niet kunnen voldoen, waardoor het op ernstige kritiek kan rekenen van be langhebbenden en oppositionele partijen. We gaan er waarschijnlijk een in de po litiek roerige tijd mee toegemoet. e resultaten van het beleid zullen pas a enkele jaren herkenbaar worden. Des e meer is een hechte meerderheid nood- akelijk om de noodzakelijke maatrege- n te kunnen nemen. Zaterdag 19 juni organiseert de her vormde jeugdkerk Soest-Zuid een ver kooptentoonstelling in het wijkgebouw „Eltheto" bij het busstation Soest-Zuid. Hoéwei het oorspronkelijk in de bedoe ling lag de opbrengst van deze bazar aan de wereldwinkel Soest te schenken, is nu in gezamenlijk overleg besloten de helft van de geldelijke opbrengst te besteden voor de vluchtelingen uit Pa kistan. Door dc zusters van Nieuw-Ma- riënburg is een grabbelton ter beschik king gesteld. Leden van .de jeugdkerk zorgden voor houtsnijwerk, draadfigu ren, schiderijtjes enz., de wereldwinkel voor het informatieve gedeelte. Tegen het einde van de middag zal een veiling gehouden worden. Ds. P. Kloek zal de bazar om 14 uur officieel openen. De zaal is geopend van 13 tot 18 uur. Maandagmorgen bleek te zijn ingebro ken in de IVO-school aan de Paulus Potterlaan. Vermist worden een bandrecorder en twee boxen met een gezamenlijke waar de van ongeveer 1000,—. De politie stelt een onderzoek in. Omdat de pony „Theodora Weltevreden" er nog niets voor voelde om de kar te trekken, zorgden een aantal kinderen voor de benodigde p.k.'s. Maandagavond zag een bewoner van de Klaarwalerweg vlammen uit de grond achter zijn woning komen. Bij een ingesteld onderzoek bleek dat voor bouwwerkzaamheden sleuven in de grond gegraven waren, waarbij 'n hoog spanningskabel werd beschadigd. De overvloedige regen veroorzaakte kortsluiting. De PUEM heeft het euvel verholpen. Mevrouw M. C. P. Walter-Van der Togt, wethouder van openbare werken, brengt ter kennis van belanghebbenden, dat zij wegens vacantie verhinderd is op don derdag 24 juni en donderdag 1 juli haar gebruikelijke spreekuur te houden. Dinsdagmorgen werd door chauffeur Vierhuis van de Flevohof de pony wagen, die Prinses Beatrix en Prins Claus bij dé opening van de Flevohof ten geschen ke kregen, op de, kinderboerderij De Vrije Teugel afgeleverd. Namens de Flevohof waren hierbij aan wezig de heren A; Schoevers en J: Hoornsman en namens de stichting kin derboerderij mevrouw Huygen-Haring én mevrouw Joosten. De belangstelling voor dit gebeuren was door het slechte weer zeer gering. Ook ,de pony. Theodora van Weltevreden, had 'geen lust de wagen, te trekken en hét kostte zelfs veel moeite haar ervoor te laten gaan staan. Jammer, want kinderen van de kleuter school „Fluitekruid" hadden ondanks de regen, bezit genomen van de huifkar en waren gereed voor, de eerste rit-. Dc Eng vanaf de toenmalige Lindenlaan vyftig jaar geleden. Zodra Theodora aan de wagen gewend is, zullen de allerkleinste bezoekers van de boerderij ritjes naar het bos gaan maken. De wagen zal gestald worden bij de heer J. v. d. Heuvel.aan het Oude Grachtje. Een Soester inwoner kreeg argwaan, toen hij eenautomobilist een fiets, welke voor de'winkel van de heer Van Essen aan de Soesterbergsestraat stond in zijn auto zag laden. Hij noteerde het kenteken en gaf dit door aan de politie. Naar aanleiding hiervan werd de 21- jarige R. P. uit Hilversum opgespoord, die bekende de fiets te hebben meege nomen en deze aan V., eveneens in Hil versum, cadeau te hebben gegeven. Tijdens het verhoor bekende hij in Am sterdam en Hilversum op gelijke wijze nog 25 fietsen te hebben meegenomen. P. en V. kregen als steler en heler een procesverbaal en P. werd overgegeven aan de Amsterdamse politie. Op de Beatrixlaan reed dinsdagmid dag de automobilist v. d. H. het drie jarig meisje H. K. aan, dat plotseling tussen geparkeerd staande auto's de weg overstak. Het meisje liep enige schaafwonden op en had buikklachten. Mijnheer v. d. H. heeft haar naar Zon negloren gebracht. Op de Julianalaan kwam de 18-jarige student J. M. P. met zijn fiets te vallen, toen de heer J. M. (73) zonder uit te kijken vanaf een zijpad bij het Juliana- plein de weg op fietste. P. werd licht gewond aan het gezicht en heeft zich op aanraden van dokter Van Dorssen in Zonnegloren laten verbinden. Dezelfde plaats, nu echter Beatrixlaan gehelen. Wanneer vroeger een boerendochter in de stad ging werken, was dat een ware belevenis en misschien zelfs wel eens een hachelijk avontuur. In deze tijd hunkeren wij, steedse doorgedraaide slachtoffers van handel, industrie en kwalijke geurtjes, naar de natuurlijke geneugten van het platte land. Wij willen dat „boer-zijn" mee maken en daarbij de pittige luchjes, be horend bij dit bedrijf, opsnuiven als een soort medicijn. Het is goed, dat de we reld letterlijk aan het rollen blijft en de dingen beurtelings van alle kanten be keken kunnen worden. Duswij gaan naar de boerderij om er onze vakaniie door te brengen. Waar? Slaat u er de Vakantiegids van het Gel ders Rivierengebied eens voor op. U vindt hierin veel informatie, tips en adressen, terwijl het bijbehorende boekje met de routebeschrijvingen u vertelt welke mogelijkheden er zijn om deze zo schilderachtige streek te doorkruisen. Van het Openluchtmuseum te Arnhem kwamen ook weer nieuwe folders bin nen. Een bezoek blijft altijd een plezie rige ervaring, .met de opgroeiende kinde ren een leerzaam uitje. En nu nogmaals over de kindervoor stelling, die over twee weken in het Opyluchttheater gehouden zal worden. Dat belooft weer een fijne middag te worden met vele boeiende taferelen en reken maar, dat er flink gelachen wordt! Het mooiste van alles is misschien nog wel, dat het een feest is, dat door V.V.V. Soest wordtaangeboden, waarvoor dus niemand iets hoeft te betalen. Zonder kaartje mag ieder kind komen kijken. Het Openluchttheater is heel groot en als alle Soester kinderen aanwezig zijn wat zal het dan thuis en op straat stil zijn! We zijn benieuwd. Iedereen weet het dus: op zaterdagmiddag 3 juli wor den alle kinderen verwacht in het Soes ter Openluchttheater. De voorstelling be gint om 14.30 uur. Nu pas wordt goed duidelijk welke el lende over de Oostpakistani wordt uit gestort. Eindelijk komen door de muur van stil zwijgen de verslagen over massale moordpartijen waaraan het Pakistaanse leger zich schuldig maakt. Wie gevlucht is naar India heeft er dan wel het leven afgebracht maar verkom mert in verschrikkelijke, door ziekte geteisterde kampen. Voor het westen het benauwendst is dat de Pakistaanse overheid dit wrede bewind over de oostelijke helft van het land kan uitoefenen door dat het op de been wordt gehouden met leningen en andere hulp uit het westen, dat zich op die manier mede verantwoordelijk mag voelen voor wat in Oost-Pakistan ge beurt. Dit geldt trouwens niet alleen voor het westen: ook de Russen en Chinezen verlenen Pakistan aanzienlijke hulp en beide schijnen eveneens bezorgd te ra ken over wat met hun hulp wordt ver richt. Het intrekken van alle bijstand is geen oplossing, daarmee zou alleen maar heel Pakistan in economische misère geraken, zonder dat dit garandeert dat aan de moordpartijen een einde zou ko men. Maar wel zouden de hulpverlenende lan den voorwaarden kunnen stellen, b.v. dat de Oost-Pakitsani inderdaad het zelfbestuur krijgen dat ze wensen. Het is immers allemaal begonnen door dat de Oost-Pakislani aan de stembus zelfbestuur eisten waarop het antwoord van de West-Pakistaanse overheid was dat zij de troepen op hen afstuurde. Hulpverlening is nobel en zeker niet overbodig. De druk van de publieke opinie kan misschien ,ook nog een heilzaam effekt hebben, maar het is onaanvaardbaar dat de mogendheden die Pakistan zou den kunnen dwingen op te houden met dit vernietigen van een volk, het zou nalaten op grond van de formaliteit dat het „een binnenlandse aangelegen heid" zou zijn. KANTMAN Van vrijdag 18 tot en met zaterdag 26 juni wórdt het straatbeeld in Soest on getwijfeld beheerst door de aanwezigheid van twee mysterieuze figuren, die ove- rigens onopvallend hun werk zullen ver richten. Op alle plaatsen in Soest, maar beslist niet in de winkels, zullen zij voorbijgan gers aanspreken en hen vragen of zil een volgeplakte WISO-kaart kunnen to nen. Mocht dit inderdaad het geval zijn, dan overhandigen zij ter plaatse een koopcheque ter waarde van 5,te ba- steden bij een van de 77 WlSO-winke- liers. Bent u in het bezit van twee of meer volgeplakte kaarten, dan ontvangt u nog zo'n zelfde koopcheque extra. Voor hen. die op dat moment geen volgeplakte kaart kan tonen, hebben de mysterie- men toch nog een aanmoedigingspremie in de vorm van een met een aantal ze gels opgeplakte WISO-kaart. 17 juni 1946, toen het. naoorlogs herstel aller inspanning vergde, trad de heer A. van Renselaar, thans wonend Koningin- nelaan 78 te Soest, in dienst bij de Hei demaatschappij in het rayon Amersfoort. Sinds die tijd heeft de heer Van Rense laar, behoudens detacheringen naar de ambtsgebieden Haarlem en Rotterdam alsook naar 't hoofdkantoor te Arnhem voornamelijk gewerkt in het district Utrecht. Per 1 januari 1958 werd hij benoemd in zijn huidige rang van administratief ambtenaar. Vele zaken heeft de heer Van Renselaar tijdens zijn dienstverband op schrift ge steld. Dat zijn diploma warenkennis hem hielp het kaf van het koren te scheiden, lijdt geen twijfel. Maar meer nog dan de administratie van materialen waren het de mensen, de me dewerkers. waarop zijn werk gericht was. Te noemen zijn loon-' ziekte- en ongc- vallenadministratie, alsook andere opga ven in het sociale vlak. Zijn jubileum werd dan ook door velen met. hem herdacht. 's Morgens werd dc jubilaris namens de directie door de heer J. C. Hoekjan, Hoofd Regionale Administratie West en door de heer Ir. J. C. Wolthuis. Hoofd Algemene Dienst van het district Utrecht van de Koninklijke Nederlandsche Hei demaatschappij, namens het district en de jubileumcommissie, gelukgewenst. Hij ontving hierbij het zilveren draaginsigne met het embleem van de Maatschappij zowel als een cadeau onder couvert. Tijdens een receptie 's avonds (van 19.30 tot 21.00 uur) gehouden in „De Rank" te Soest werd door collega's, relaties en vrienden de gelegenheid benut om de jubilaris van harte geluk te wensen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1