Soest toen - Soest nu ZIEKENAUTO Noorderweg 23 TELEFOON 5980 Dinsdag 22 juni 1971 49e jaargang no. 47 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratieVan Weedestraat 29a, Soest Tel. 2569 - Postgiro 126156 Soesterberg gaat delen in uitbreiding gemeente Soest Enquete bij het bedrijfsleven „Smitshof'-wedstrijd voor de jeugd bijzonder geslaagd Bijna zevenhonderd inzendingen gaven jury veel werk Het oog gericht op terechtgewezen ministers Inbraak Openluchttheater opgelost Woningen voor buiten landse arbeiders „Kalinka" in sporthal werd succesvolle opvoering EEN DURE REKENING VOOR VIETNAM U.M.A.C.0. Soest N.V, opende nieuw kantoor „Schoolklanken" ver schijnt niet meer Streekelftal Oud-Internationals Kerkconcert in Julianakerk Afscheidsavond Groen van Prinstererschool Eiermarkt SQESTERtipboRANT Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdai De wedstrijd die door de winkeliers van het onlangs officieel ingebruik genomen winkelcentrum „De Smitshof", ter ge legenheid van die opening werd georga niseerd en waarvoor bij alle winkeliers deelname-formulieren verkrijgbaar wa ren, is een enorm succes geworden. Zevenhonderd jongens en meisjes, in leeftijd variërend van vijf tot zestien jaar, namen aan de wedstrijd deel en speurden, al of niet met assistentie van hun ouders, de artikelen op, die .in het sortiment van de betreffende winkelier niet thuis hoorden en in hun etalages op min of meer opvallende wijze waren verstopt. De le prijs, een fiets, werd gewonnen door de 11-jarige Joke Pothoven, Weeg breestraat 585. De 2e prijs, een skelter of boot, werd gewonnen door de 6-jarige J. v. d. Breul. Weegbreestraat 429, ter wijl de 3e prijs een autoped of lederen bal werd gewonnen door de 5-jarige Adriaan van Dalen, Braamweg 22. De overige prijzen werden gewonnen door: Rolschaatsen: Charlotte Gruyters. Troel- strastraat 24. Guendalena Stinkens, Speenkruidstraat 35. Petra Sjollema, Va leriaanstraat 167. Werner van Ooyen, Ereprijsstraat 66. Claire Dollee, Weeg breestraat 6. Jolanda van Beek, Varen straat 234. Badmintonset: Marjoleine Kars Varen straat 81. Elly van Reems Varenstraat 264. Gemma Roest, Smitsweg 7. Henk v. Piggelen, Valeriaanstraat 60. Lotte Mei- ners, Ereprijsstraat 27. Spel: Nanda Huisman, Nieuweweg 34c. Astrid v. der Graaf, Veenbesstraat 298. Nettie v. Gent, Varenstraat 114. Dorien ten Huischor, De Akkeren 1. Tonnie van Vulpen, Dorresleinweg 88. Auto: Maral Kok, Weegbreestraat 77. Rob Rutjes, Smitsweg 489. Pat riek v. Eick, Veenbesstraat 630.. Floris Beekjer, Ereprijsstraat 67. Pim v. d. Scheer, Ere- prijsstraat 215. Pop: Saskia Hart, Ereprijsstraat 84. Sis- ka Klerk. Smitsweg 465. Lisette v. Over- beek, Valeriaanstraat 91. Karen Buur man, Haverweerd 3. Bea de Bruin, Nieuweweg 32. Joke v. Baggen, Klein Engendaalweg 9. De winnaartjes kunnen hun prijzen don derdagavond 24 juni a.s. in ontvangst nemen, tijdens de prijsuitreiking, die be gint om 7 uur, bij de winkel onder dt flat. Vrijbrief Teruggezien wordt ook op het zogenaam de Tonkin-incident, de beschieting van Amerikaanse orologsbodems door Noord- Vietnamezen, die voor het Amerikaanse congres aanleiding werd de president zo ongeveer een vrijbrief te geven bij de oorlogsvoering. Noord-Vietnam heeft steeds ontkend dat een dergelijke aanval was uitgevoerd en de senatoren Fulbright en Mansfield hebben sindsdien óok hun twijfels erover geuit. Uit het rapport blijkt het wel heel duidelijk dat het in cident simpelweg is gefabriceerd alleen om een volmacht te krijgen waardoor de president naar eigen inzicht zijn oor log kon voeren. En nogmaals: dit rapport bevat niet opi nies van de New York Times - het is door ambtenaren opgesteld die simpel weg opdracht hadden feitenmateriaal bij een te brengen uit de niet geringe hoe veelheid stukken waarop ze de hand konden leggen. Niet alle archieven kon den geraadpleegd worden - bijvoorbeeld niet die van het Witte Huis - maar de geraadpleegde bronnen zijn van dien aard dat het niet nodig is te twijfelen aan de juistheid van het. rapport. Hoezeer Vietnam door de opeenvolgende presidenten als een privé-zaak is be handeld blijkt bijvoorbeeld uit de verba zing van mannen als Johnsons vice-pre- sident Humphrey, die van allerlei za ken nu uit de krant voor het eerst Iets vernam. De uitbreiding van de gemeente Soest zal zich in de komende jaren niet be perken tot het gebied nabij de bebouwde kom van Soest, het Soesterveen. Soesterberg, dat reeds jaren wacht op uitbreiding, staat nu op de nominatie. Met de bouw van een woon- en dien stencentrum voor bejaarden aan het Dorpsplein zal vermoedelijk in augustus reeds een aanvang worden gemaakt. Het zwaartepunt voor die uitbreiding zal komen te liggen ten oosten van de be bouwde kom. De bestemmingsplannen hiervoor moeten nog ontwikkeld worden. Daarvoor zal men moeten beschikken over een groot aantal gegevens o.m. over bevolkingsont wikkeling, groei van de welvaartsbron nen, over de sociale- en culturele ont wikkeling, wensen ten aanzien van de woningen, van scholen enz. Aan de hand van al deze gegevens zal het mogelijk zijn enigszins verantwoor de prognoses te maken. Een eerste aanzet tot het verzamelen van deze gegevens is inmiddels gemaakt. Aan 136 bedrijven zijn, middels een drietal enquete formulieren, vragen ge steld betreffende het personeelsbestand, de bruto salarissen van dit personeel, de gezinssamenstelling en de woonwen sen voor het al dan niet in Soesterberg wonen. In de vergadering van de gemeenteraad op donderdag 17 juni j.1. werd het be stemmingsplan Egghermonde I aangeno men. Dit plan regelt de bestemming van de gronden gelegen in het dorp Soes terberg ten oosten van de Gen. Winkel manstraat en ten noorden van het Zeis- terspoor. Het aannemen van een bestemmingsplan houdt overigens niet in dat er dan bin nen zeer korte tijd ook gebouwd gaat worden. Na het aannemen van een plan, moeten Na intensief speuren is de politie er in geslaagd de inbraak in het kleedlokaal van het openluchttheater op te lossen. Elf jongelieden in leeftijd variërend van 15 tot 23 jaar hebben bekend dat zij de Hemelvaartsdag en nacht doorbrachten in deze kleedruimte. Door het vernielen van een raamsluiting waren zij binnen gekomen. Zij lieten slechts lege bierfles sen en een cognacfles achter. de gronden in eigendom worden verkre gen. Dat kan via minnelijke regelingen en waar dit niet gaat door onteigening. Zo'n onteigeningsprocedure kan lang duren. De wethouder, mevrouw M. Walter-Van der Togt, noemde een tijds bestek van een half tot drie jaren. Mees tal komt het niet zo ver, dat deze proce dure gevolgd moet worden en is men, ook na aanvankelijk geweigerd te heb ben, bereid tot een minnelijke regeling. Duidelijk is wel dat in het andere geval de woningbouw ernstig vertraagd wordt. Dat daarnaast alle mogelijke controleren de overheids organen nog eens een ex tra vertraging kunnen geven is in ge meentekringen algemeen bekend. Al met al wordt er echter aan de ont wikkeling van Soesterberg gewerkt. Door de Kamer van Koophandel en Fa brieken te Amersfoort is het navolgende schrijven gezouden aan het bestuur van het samenwerkingsorgaan Eemland: In de pers zijn deze dagen verschenen berichten van plannen van de Arn hemse Woningbouw Vereniging om 36 gallerij-woningen te laten bouwen voOr buitenlandse arbeiders en hun gezinnen. Hoewel wij menen te mogen veronder stellen dat dit bericht niet aan uw aan dacht is ontsnapt, zo menen wij toch goed te doen- zij het dan wellicht ten overvloede- U erop te wijzen. De omvang van de problematiek mogen wij bij uw Bestuur bekend veronder stellen. De omvang van deze problema tiek blijkt evenwel, naar ons uit recen te berichten is gebleken, omvangrijker dan werd verondersteld. Uit een zojuist afgesloten enquête is naar voren gekomen, dat het werkelijk aantal buitenlandse arbeiders, dat inde- ze provincie verblijf houdt omstreeks twee maal zoveel is als tot dan werd verondersteld, te weten niet plm. 7000, doch 14.000. Het zal daarom bijzonder worden ge waardeerd, wanneer U zoudt willen be studeren, op welke wijze ook in het Eemland-gebied een woningbouw-pro- ject ten dienste van de buitenlandse werknemers tot realisering zal kunnen worden gebracht. De Amerikaanse regering poogt met alle mogelijke middelen te voorkomen dat de New York Times doorgaat met het publiceren van het geheime Vietnam- rapport. Een stuk dat veel onthult over wat achter de schermen zo al een rol heeft gespeeld bij het oplaaien van een klein plaatselijk confliktje tot een oor- lig die de atmosfeer in de hele wereld verziekt. Niet dat de regering-Nixon zelf er in het zevenduizend pagina's omvat tende rapport slecht af komt - het be sluit voor Nixon aan de macht komt. Maar wie kennis neemt van een en ander uit de voorgeschiedenis kan met goede reden Nixons beleid op verschillende punten op zijn minst betitelen als zeer tweeslachtig. Het enorme stuk, een diep gravende historische studie eigenlijk, is opgesteld op last van minister McNama- ra, toen die onder president Johnson de defensie leidde. Uiteengezet wordt hoe de bemoeiing van de V.S. met de In- doschinese oorlog eigenlijk tamelijk on schuldig begonnen toen president Tru- man de Fransen hulp bood toen die nog trachtten hun kolonie daar te behouden. Onder Eisenhower, Kennedy en vooral Johnson is het toen snel gekomen tot een volkomen Amerikaanse strijd. En wat de Amerikanen in het verhaal helemaal kwaad moet maken is de ont hulling dat president Johnson, toen hij tijdens zijn verkiezingstoernee fel de alleroorlogszuchtige plannen van anderen veroordeelde, zelf de voorbereidingen trof om een regelrechte oorlog van Ame rikaans formaat te ontketenen. De pogingen van de regering om via de rechter het publiceren van deze stukken tegen te gaan is door de New York Times al uitgekreten als censuur - die als het lukt dan voor het eerst in het bestaan van de V.S. zou zijn toegepast. Waarom poogt de regering-Nixon dit? De meeste blaam - al blijft er voor haar ook wel wat over - wordt aan Johnson toebedeeld, aan een Democraat dus, zo dat de Republikeinen er goede munt uit zouden kunnen slaan bij de verkiezingen van volgend jaar. Maar waarschijnlijk ligt er op huidige Republikeinse hoofden in Washington toch nog teveel beter. Nee, het ernstigst voor Nixon is dat vele Amerikanen in het rapport de bevesti ging vinden van wat ze al een tijd ver moed hadden: namelijk dat ze vanuit het Witte Huis nogal eens een keer bedrogen worden met halve waarheden en vele leugens. De publikatie in de New York Times - al zijn het duffe pagina's van letters, letters, letters - dreigen aanlei ding te worden tot een volkomen crisis van het overheidsgezag in de V.S. Het is een heel, heel dure rekening die voor het Vietnam-avontuur wordt gepresen teerd. Het applaus na afloop van het optreden van het Russisch-Oekraïns zang- en dansensemble „Kalinka", ónderstreepte overduidelijk het succes dat dit tweede progammapunt van de serie „open luchttheater- evenementen" donderdag avond behaalde Donderdagmorgen be sloten de organisatoren het progamma, in verband met de aanhoudend slechte weeromstandigheden, te verplaatsen van het openluchttheater naar de sporthal. Of dat de reden geweest is dat bijna Met éen zeer druk bezochte receptie opende U.M.A.C.O. Soest N.V. vrijdag middag officiéél haar nieuwê kantoor aan de Vredehofstraat. U.M.A.C.O. Soest (Utrechtse Makelaars Combinatie) onderhoudt nauwe relaties met U.M.A.C.O. Utrecht. Volgens een soort werkverdeling behandelt Soest de bestaande bouw,'terwijl Utrecht zich toe legt op nieuwbouw. Dit wil echter niet zeggen dat U.M.A.C.O. Soest beslist geen nieuwbouw zou kunnen behandelen. Het kantoor in Soest is geheel zelfstandig. Directeur is de heer J. Boontje (44) uit Naarden. De heer Boontje was eigenaar van het makelaarskantoor Penners in Naarden, dat sinds 1 januari '71 onderge bracht is in U.M.A.C.O. Soest. Op het kantoor Soest werken op het ogenblik 5 personen. Binnenkort komt ook de eerste etage leeg en zal het ge hele pand in gebruik genomen gaan worden. De centrale ligging van Soest, in een gebied met grote uitbreidingsmogelijk heden, was een van de oorzaken dat het kantoor hier werd gevestigd. Ook het pand zelf biedt grote mogelijk heden. Zo was er ruimte voor een eigen parkeerterrein. Dit werd aangelegd door de firma Speller uit Laren, die ook de voor haar rekening nam. Het kantoor werd ingericht door de firma van Rijs wijk uit Bussum. Een groot aantal bloemstukken getuigde van de belang stelling welke er allerwege voor deze nieuwe vestiging van U.M.A.C.O. bestaat. Na de receptie werd met een diner in de Hoefslag niet alleen de opening van het kantoor Soest, maar obk 'het 12V2- jarig bestaan van U.M.A.C.O. Utrecht, gevierd. vijfhonderd mensen de toch wel wat harde banken van de sporthal bevolk ten is moeilijk na te gaan. Het applaus na afloop dat de zangers en dansers tot een toegift dwong, was zeker niet in de laatste plaats een beloning voor de or ganisatoren van de serie evenementen. Even na acht uur namen de veertig dan sers en zangers bezit van het in de sporthal geplaatste plankier en al di rect na de eerste tonen van hun geheel eigen zangstijl bleek dat de akoestiek in de sporthal, die nu eenmaal niet voor dergelijke uitvoeringen is gebouwd,een aanvaardbaar niveau haalde, waarbij geen enkele vorm van nagalm hoorbaar was. In een wervelende show van zang afgewisseld met groep- en solodansen, boeide het gezelschap de aanwezigen, die aan het slot van de uitvoering.der mate, "in de stemming kwamen dat zij in het russisch de refreinen op verzoek mee begonnen te zingen. De vorige week hébben de leerlingen van de Openbare Scholen van onze ge meente hun laatste - Schoolblad ontvan gen. 16 jaar lang heeft de afd. Soest van de Vereniging Onderwijs een eigen schoolblad uitgegeven. - In dit blad „Schoolklanken" werden de opstellen en tekeningen van veel leerlingen opgeno men. Nu iedere school liever, met een specifiek eigen schoolblad- voor de dag wil komen, heeft het bestuur gemeend met het blad te stoppen. Dit is niet zo maar als een nachtkaars uitgegaan. Het bestuur heeft voor de 3 beste in zenders van copy een paar möoie prij zen beschikbaar gesteld, Degene, die tenslotte volgens de jury met de eer gingen strijken waren: Eva Dettmer, School Centrum, klas 5, met 20 punten. -Ilona Majoor, Margriet- School, klas 1, met 19 punten. Sian Jones, School Centrum klas 4, met 15 punten. Helaas buiten de prijzen, maar een gode vierde plaats kregen Jolante Marx, 5e klas Prins Willem Alexander- school en Jenny v. Egd'om, 4e klas Mar- grietschool, beiden met 13 punten. De prijzen zullen persoonlijk worden uitgereikt. Donderdagavond, aanvang 7 uur, wordt op het K.P.S. terrein aan de Biltseweg, de jaarlijkse voetbalwedstrijd gespeeld om de Prins Bernhardbeker tussen een elftal van oud-internationals en het streekelftal. Tijdens de rust, om onge veer 8 uur, wordt de beker door drie parachutisten naar beneden gebracht. In het elftal van oud-internationals zijn opgesteld: E. Pieters Graafland, Van Maurik, Schilder, Kuys, Boskamp, Van Wissen, Bosselaar, Ligthard, Tol, v. d. Linden en Schouten. Wisselspelers zijn: Roffel, Van Stoffelen en Biesbroek. In' het streekelftal zijn opgesteld: Beu kens (Spakenburg), Krijt (SEC), Van Ful pen (SOS), Brouwer (SEC), T. Koelewijn (Spakenburg), v. d. Heide (Baarn), Burg man Baarn), Hoefman (SEC), De Jong (Spakenburg), Hees (Baarn) en Van Oudenallen (SOS). Wisselspelers zijn: v, d, Broek (Baarn), Brouwer (SEC) en Dorrestein (SOS). Scheidsrechter bij deze wedstrijd is de heer H. v. d. Veer; grensrechters zijn de heren A. M. Kersten en J.. v. Delft. Door Gert Muts zal op het orgel van de Julianakerk een concert worden gegeven met medewerking van „St. Cecilia" (koor van de Petrus en Paulus Kerk), o. 1. v. de heer G.' van. de Schepop, op vrijdag 25 juni té 8.30 uur n. m. Entree 2,—. Het progamma voor deze avond ziet er als volgt uit: 1.Samenzang. 2.0rgel: March, Henry Purcell. Volun- tary in e kl. t., John Stanley. 3. Koor en Orgel: Kyrie en Gloria uit kleine orgelmis, Joseph Haydn. 4. Orgel :Toccata en Fuga in de kl. t., Joh. Seb. Bach. 5. Samenzang. 6. Orgel: Scherzo uit symph. 2 Louis Vierne. 7. Koor en orgel: Sanctus, Benedictus en Agnus Dei, Anton Bruckner. 8. Orgel: Choral et Variations(Sur le théme du Veni Creator), Maurice Duru- flé, afgewisseld door gezongen Gregori aans. 9. Koor en orgel: Psalm 150, César Kranck. De rechterlijke macht wordt vaak ge zien als een onderdeel van het overheids- complex. Dat de rechterlijke macht wel degelijk onafhankelijk is bleek toevallig twee keer binnen een paar dagen: zowel de staatsecretaris van volksgezondheid Kruisinga, als die van justitie werden door rechters in het ongelijk gesteld op een manier die er niet om loog. Kruisinga werd ronduit verweten dat hij niet, zoals de wet dat noemt, de zorg vuldigheid in acht had genomen die bij behoorlijk bestuur betamelijk is toen hij inspecteur Meyering (geestelijke volksge zondheid) schorste naar aanleiding van de kwestie die over de verpleging van zwakzinnigen op „Dennendal" is ont staan. Zijn collega Wiersma van justitie kreeg ongeveer hetzelfde compliment over zijn beslissing de Amerikaanse deserteur Wa- ver aan de V.S. uit te leveren op grond van een verdrag dat de rechter bepaald niet waterdicht achtte. In dit geval ging die uitlevering dan ook niet door. Als de rechterlijke macht maar een keer per jaar op zo'n manier getuigt van het nut van haar onafhan kelijkheid, mag men al niet klagen. Maar na een hoeraatje voor de rechters is ook de vraag gepast wat in dit soort zaken volgens onze staatsinrichting het parlement nu eigenlijk doet of kan doen. Dat is tenslotte het instituut waaraan re geerders, ministers zowel als staatssecre tarissen, verantwoording verschuldigd zijn. Maar zozeer is kennelijk ook het politie ke „establishment" onafhankelijk van de rechterlijke macht, dat niet velen zullen geloven dat dit soort miskleunen van bewindslieden hen verder de kans ont neemt hun carrière nog eens voort te zetten tot en met de ministerszetel. KANTMAN. Vrijdag, 18 juni werd in hetgebouw naast de Emmakerk, in aanwezigheid van zeer veel ouders, afscheid genomen van de leerlingen van de zesde klas. De avond werd geopend door het hoofd der school, de heer B. Dijkema, die naar aanleiding van het Bijbelverhaal van Ezau en Jacob leerlingen en ouders er op wees, dat de beroepskeuze moet ge baseerd zijn op de aanleg en de interessa van het kind. Ook de school heeft ge tracht het advies voor de schoolkeuza hierop te baseren. Het gaat altijd om het kind en ..zijn toekomst. Daarna werd door al de leerlingen van klas 6 opgevoerd de Kindermusical „Meester Pennelik". De hoofdrollen wer den gebracht "door Meester Pennelik (Jan Bruinenberg), de huishoudster Claartjt (Ria de Zoete), -Elsje, een moeilijke leer linge (Anke de Haan) en de persfotograaf (Bart v. d. Brink).: In vlot tempo wissel den leidjes en tekst elkaar af. De heren Kroon en Ebbers, die de leiding hadden, kregen een verdiend applaus voor de goede opvoering. Na de pauze kregen de leerlingen uit handen van de voorzitter van de ouder commissie een bijbel voor persoonlijk gebruik uitgereikt namens het bestuur. De oudercommissie, bood daarna aan het hoofd der school een koffiezetapparaat aan, te gebruiken in de koffiepauze, wat zeer werd gewaardeerd. Daarna ontving elk personeelslid een boekenbon. Al deze geschenken werden namens de ouders aangeboden. De heer van Schaffelaar sloot tenslotte deze geslaagde avond. 10. Improvisatie, Gert Muts, gevolgd door samenzang. Op de Amersfoortse eiermarkt werden aangevoerd 50.000 stuks in prijzen van f 11,25 tot ƒ13,-. Middenprijs ƒ11,75. Prijs per kilo ƒ1,87.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1