milmë KJasseceik lüasseeeife 30 jaar geleden operatie „Barbarossa" M 22 juni 1941 Duitse troepen overrompelen de Sowjet-Unie KEUKENS FISCUS EN VAKANTIE Drukkerij Smit 20 MILJARD VOOR SOCIALE VOORZIENINGEN VERONICA'S TÏPPARADE Officiële Mededelingen ZIEKENAUTO TELEFOON 5980 Het geboortekaartje In periode 1971-1975 forse premiestijgingen WEER BIJ DE POMP. Geslaagden Koningin Emma Huishoudschool Geslaagd (-) (-) (-) (-) WZ-toernooi-deelname zeer geslaagd Ruimtelijke ordening Ruimtelijke ordening Dinsdag 22 juni 1971 Berlijn, 5 mei 1945. De strijd om de stad is gestreden. De stad is zwaar beschadigd. Veel van wat ondanks de geallieerde bombardementen gedurende de laatste oorlogsjaren is gespaard gebleven, is vernietigd tijdens de straatgevechten van de laatste dagen. De Russen zijn tot in het hart van Ber lijn doorgedrongen. Infanteristen door zoeken de puinhopen naar een laatste fanatieke sluipschutter, maar ook op zoek naar diegenen, die de ramp, die Wereldoorlog II heet, hebben ontketend. In de tuin van de Rijkskanselarij, dicht bij de privé-bunker van de Führer vindt de Russische soldaat Iwan Dmi- trijewitsj Tsoerakow in een granaat trechter twee haastig en half begraven verkoolde lijken, het lijk van een man en dat van een vrouw, het lijk van Eva Braun en dat van Adolf Hitier. Bijna vier jaren lang, van 22 juni 1941 af, heeft Iwan er over gedaan om het einde mee te maken van de man, die er op uit was zijn volk te vernietigen en zijn land in bezit te nemen. Vier jaren van kanongebulder, straat gevechten, tankslagen, partizanenstrijd en terreur, honger en ontbering. Met grote koppigheid en vasthoudend heid heeft Iwan zich verzet tegen de in dringer en met dezelfde koppigheid en vasthoudendheid heeft hij de agressor teruggejaagd tot hij hem kon uitroken in zijn eigen nest... En als er een soldaat is die recht heeft getuige te zijn van het voltrekken van het vonnis van de oorlogsmisdadiger A- dolf Hitier, dan is het wel de Russische soldaat Iwan Dmitrijewits Tsjoerakow. OPLUCHTING Het klinkt misschien wat merkwaardig, maar vrijwel ieder, die met de gang van zaken tijdens de oorlog meeleefde, en wie deed dat eigenlijk niet, kreeg een gevoel van grote opluchting bij het ver nemen van het grote nieuws op die ge denkwaardige datum, 22 juni 1941: De Duitsers zijn de Sowjet-Unie binnen gevallen, oorlog tussen Duitsland en Rus land. „Dat redden ze nooit," was vrijwel ie ders reactie, „hier gaan ze aan kapot, net als Napoleon..." En dat gevoel verdween niet toen de eerste overwinningsberichten via de „gelijkgeschakelde" radio de huiskamer binnenschalden. Berichten, die op waar heid berustten. De Duitsers konden hun TORENSTRAAT 45 - TEL. 8009 Advies, planning en desgewenst montage Ook op zaterdag geopend. tanks vrijwel ongehinderd over de Rus sische vlakten laten opereren. De pantserdivisies doorsneden op ver schillende plaatsen de Russische linies, waarbij ze tot diep in Rusland door drongen. Dit kon gebeuren omdat Stalin ondanks waarschuwingen van verschil lende kanten, geen maatregelen had ge nomen tot opvoering van de paraat heid der Russische grenstroepen. Doch Stalin herstelde zich heel snel en, in nauw overleg met zijn generaals, zorgde hij er voor, dat het optimisme, dat allerwege en vooral in de bezette gebieden had postgevat door de feiten zou worden bevestigd. DE LACHENDE DERDE Reeds in „Mein Kampf" had Adolf Hit- Ier er geen geheim van gemaakt, dat naar zijn mening Duitsland zich in Oos telijke richting meer ruimte moest ver schaffen. Het logische gevolg van deze denkwijze was: Verovering van Rusland. Ongetwijfeld was Jozef Stalin van Hit- Iers theoriëen op de hoogte. Toch sloot hij op 23 augustus 1939 een niet-aan- valsverdrag met Nazi-Duitsland. Tevoren had hij de toenaderingspogin gen van Engeland en Frankrijk afgewe zen, want het ging er bij Stalin om, net als bij de aankoop van een nieuwe auto, wie geeft de meeste inruilwaarde. En daar, in tegenstelling tot Frankrijk en Engeland, Duitsland aan Stalin Est land, Letland en Litouwen en gedeelten van Finland en Roemenië aanbood, be sloot de Russische leider met Hitier in zee te gaan. Stalin vond verder, dat de „kapitalistische" landen maar een poos je tegen elkaar moesten vechten, dan kon hij zich intussen militair duchtig gaan versterken om „de laatste klap" uit te delen... Stalin heeft dan ook alles gedaan om de Duits-Russische vriendschap zo lang mogelijk te laten voortduren. Door deze houding werden de Russische grens troepen op de 22e juni totaal overrom peld en raakte de Russen aanvankelijk in paniek. DOELSTELLING Hitiers plannen lagen vast en de doel stelling was eenvoudig: Vernietiging van het Russische leger en verovering van Rusland. En met Rusland werd bedoeld het Europese gedeelte tot de Wolga. Werd dit gebied snel veroverd, dan zouden aan de Russen 76 van hun bewapeningsindustrie en 90 van hun petroleumproductie zijn ontnomen. Het zou dan voor de Sowjet-Unie niet meer mogelijk zijn de oorlog voort te zetten. Er moest dus snel worden opge treden, en medogenloos. Hitier gaf bevel de Sowjet-intelligentia en het in Rusland aanwezige Jodendom te vernietigen. Elke Duitse generaal kreeg de order om gevangen genomen politieke commisarissen van het Rode leger zonder pardon neer te schieten. Was de oorlog gewonnen, dan zou Duits land de Oekraine, Wit-Rusland en de Baltische staten annexeren en Finland zou zijn grondgebied uitbreiden tot aan de Witte zee. De fiscus is wel de laatste man, die n tijdens uw vakantie zou willen ontmoe- en. Toch kunt u naar aanleiding van uw vak met hem te maken krijgen. Wanneer u goederen in het buitenland koopt (souvenirs, cadeaus, goederen voor eigen gebruik enz.) dan mag u die niet ongelimiteerd invoeren. Zodra de ingevoerde goederen een waar de vertegenwoordigen die een bepaald maxium te boven gaat, zult u belasting moeten betalen, soms over de gehele waarde, soms over de hoeveelheid, die het vrijgestelde te boven gaat. Hieronder geven wij de belangrijkste douanebepalingen voor het reizigersver keer. Hooguit 200 sigaretten of 1 liter Wodka De goe,deren die tot de uit Nederland meegenomen reisbagagebehoren, mag u vrij van belasting weer mee naar Neder land terugnemen. Het is daarbij niet van belang of u de goederen bij u heeft of dat u deze apart laat verzenden. Maar de douane is soms wantrouwender dan u wellicht denkt en zal dus in vele gevallen twijfelen of u de goederen, die u in Nederland invoert, bij uw vertrek naar het buitenland al in uw bezit had. U gaat vermoedelijk niet op vakantie uw foto- of filmapparaat mee te nemen. Doet u dat, dan is het natuurlijk logisch dat u het toestel weer mee terugneemt. Dan behoeft u natuurlijk geen invoer rechten te betalen. Maar soms wil de douane toch graag dat u de Nederlandse herkomst van uw foto- of filmtoestel even aantoont. Steek daarom een schriftelijk bewijs bij u, waaruit blijkt dat u het toestel echt in Nederland heeft gekocht. Dat kan een faktuur van een Nederlandse handelaar zijn, of een garantiebewijs van een Nederlandse importeur. Eventueel kan de douane u een identi teitsbewijs verstrekken dat u bij terug keer naar Nederland aan de douane kan tonen. Kentekenbewijs Het motorrijtuig, waarmee de reis wordt gemaakt, kan bij terugkeer in Nederland vrij worden ingevoerd op vertoon van het originele kentekenbewijs (een fotoko pie wordt niet aanvaard. Voor caravans, bagagewagens en andere aanhangwagens dient het registratiebe wijs, een identiteitsbewijs of een frak- tuur van een Nederlandse handelaar te worden getoond. Dat is niet nodig, indien u kun taantonen dat het vervoermiddel reeds vóör 1 ja nuari 1969 uw eigendom was. In het buitenland gekochte goederen kun nen vrij worden ingevoerd tot een bedrag van ƒ270,— indien zij in de E.E.G. lan den zijn verkregen en tot een bedrag van 90,— indien zij uit andere landenaf- komstig zijn. Indien de waarde van een goed hoger is dan het vastgestelde bedrag per reiziger, tal de verschuldigde belasting over de gehele waarde worden berekend. Hoeveel? Tot de meest ingevoerde artikelen beho ren tabaksproducten, alcoholica en par fumerieën. Tot een bepaalde hoeveelheid kunnen deze artikelen belastingvrij worden inge voerd. Die maximale hoeveelheid bedraagt voor sigaretten 200 stuks, cigarillo's 100 stuks, voor sigaren 50 stuks en voor rooktabak 250 gram (of een evenredige hoeveelheid van deze goede en tezamen). Voor alcoholische dranken geldt een andere regeling, in zoverre dat de maxi male hoeveelheid waarvoor geen belas ting is verschuldigd, hier afhankelijk is van het alcoholpercentage. De maximale belastingvrije hoeveelheid bedraagt voor dranken met een alcohol percentage van meer dan 22% 1 liter. Wilt u mousserende wijnen of likeurwij nen invoeren, dan mag u gaan tot 2 li ter zonder last te krijgen met de fiscus. Niet mousserende wijnen dito. Van niet mousserende Luxemburgse wij nen mag u zelfs 8 liter of 10 flessen be lastingvrij invoeren. Parfum, reukwater, eau de cologne enz. kunt u belastingvrij invoeren tot een hoe veelheid van maximaal 50 gram, toilet water tot 0,25 liter. Benzine mag slechts belastingvrij wor den ingevoerd, voorzover deze zich in de normale tank bevindt. Voor rookartikelen en alcoholica wordt geen vrijstelling van belasting verleend aan personen beneden 15 jaar. MACHTSVERHOUDINGEN In 1941 bezat Duitsland het best getrain de en modernste leger ter wereld. Ruim 3 miljoen man zou de aanval op Rusland inzetten, gesteund door niet minder dan 3300 tanks en 2000 vlieg tuigen. Dat alles onder de meest vak bekwame generaals, die hun sporen reeds op andere fronten hadden ver diend, zoals Guderian, Von Rundstedt, Von Leeb, Halder de plannenmaker ,Von Bock, Keitel., om er maar een paar te noemen. Wie echter denkt, dat het Russische leger kwantitatief sterk de mindere was van het Duitse, heeft het mis. In Rusland waren ruim 4,5 miljoen parate troepen op de been, waarvan er 2,5 miljoen langs de Westgrens lagen. Het Russische leger beschikte over 2400 tanks en 1800 vlieg tuigen. Kwalitatief ontbrak er echter wel wat aan de Russische defensie. Zo waren de vliegtuigen verouderd en er was een tekort aan pantserafweer. Ook was er niet voldoende verbindingsapparatuur. Maar het voornaamste euvel was wel het grote tekort aan ervaren kader. En dat was de schuld van Stalin zelf. De achterdochtige dictator had tijdens de grote zuiveringsacties in de 30er jaren zijn geheime politie ook in het leger laten huishouden: Drie van de vijf maar schalken werden geliquideerd, 14 van de 16 legercommandanten, 136 van de 199 divisiecommandanten en 221 van de 397 brigadecommandanten. De daarna aan gestelde bevelhebbers waren weinig ge schoold en waren meer vanwege hun stalinistische gezindheid dan wegens hun bekwaamheid in hun nieuwe posities ge plaatst. DE AANVAL Langs de voormalige Pools-Russische grens hadden de Russen een verdedi gingslinie gebouwd van loopgraven en bunkers. Deze linie kreeg van de Duit sers de naam Stalinlinie. Voorts waren er in West-Rusland twee gebieden waar aan voor een leger geen doorkomen was. Dat was de Baltische Woud- en Moeras- zónè en zuidelijk daarvan waren de Prip- jatmoerassen. Daar tussen door moesten Duitsers aanvallen. In het Noorden rich ting Leningrad, tussen het Baltische moerasgebied en de Pripjatmoerassen zou de legergroep „Mitte" naar Moskou op rukken en in het Zuiden zouden Hon gaarse-, Roemeense- en Duitse troepen in de richting van de Krim opereren. Helemaal in het Noorden zouden Duitse en Finse troepen de Fins-Russische grens over de gehele lengte overschrijden. DE GEVOLGEN De plotselinge vijandschap en de open lijke oorlog tussen het fascistische Duits land en het communistische Rusland, na een periode van „vrienschap" gaf in de gehele wereld aanleiding tot een op nieuw positie kiezen. Velen werden „omgeturnd". Allereerst de communistische partijen, die, trouw met hun meester waren meegedraaid. Dit gold ook voor de 10.000 leden tellende Communistische partij in Nederland. In 1940 nog had de communistenleider Paul de Groot in zijn partijblad geschreven: „Indien men thans vraagt wat de inner lijke drijfveren waren die Nederland in de oorlog gestort hebben, dan antwoor den wij: Naast het feit van de oorlog zelve was de voornaamste drijfveer de Engelse oorlogspolitiek en de medeplich tigheid daaraan van de Nederlandse grote financiers en kapitalisten... Het feit dat de Duitse troepen het eerst onze grenzen overschreden hebben, doet daar niets aanaf". Nu ging de partij van Paul de Groot „om", al waren in de „lagere re gionen" de communisten al illegaal be zig. Ook de Duitsers veranderden van houding en arresteerden vele commu nistische tegenstanders. De geallieerden, die tijdens de Fins-Russische winter- oorlog er nog ernstig over dachten de Finnen met troepen te helpen en de Russische petroleumvelden te bombar deren, boden onmiddelijk hun hulp aan Stalin aan. Zelfs de Amerikanen lieten zich niet onbetuigd. Een afgevaardigde van de Amerikaanse regering, Harry Hopkins bezocht Moskou en vroeg aan Stalin wat hij het meest nodig had. Stalin kreeg voor een waarde van 1 mil jard dollar aan oorlogsmateriaal gele verd. TEGENSLAGEN Al snel hadden de Duitsers in de gaten, dat het in Rusland toch wel anders was dan in Frankrijk. Enerzijds leende het land zich heel goed voor de „Blitzkrieg" of, beter gezegd, voor het toepassen van de zgn. „Wig en ketelmethode", d.w.z. het drijven van wiggen in het front van de vijand, daarna het omsingelen van de vijand en tenslotte het vernietigen van de ingesloten tegenstander, doch ander zijds was het land te groot voor een al gehele omsingeling. Telkens weer von- Een naam voor uw Kind behoeven wij niet te bedenken I verzorgen wij wel, gjed en«nel I Uitgebreide er. moderne collectie ter Inzage. Van Weedestraat 29a - Soest Telefoon 02155-2566-5154 -•ir-k-k den de Duitsers nieuwe legers voor zich en dat niet alleen. Die legers waren steeds beter bewapend en de tegen stand werd steeds beter georganiseerd. De Russische tank T-34, eenvoudig doch doelmatig van constructie, was volledig opgewasen tegen de Duitse tank. Het Russische hoofdkwartier „Stavka" genaamd, bestaande uit Stalin, Molotow, Boedjonni, Timosjenko en Sjaposjnikow en de chef van de generale staf Zjoekow zette zich, bekomen van de eerste schrik schrap. Stalin luisterde meer naar zijn generaals dan Hitier en zo kwam men tot een efficiënte verdediging van het vadetland. Al spoedig werden de Duitse doelstellingen onderkend en passende tegenmaatregelen werden uitgevaardigd. Niet alleen de gehele zware industrie doch ook miljoenen mensen en vee, hele collectieve boerderijen en complexen, zelfs middelbare scholen, universiteiten en warenhuizen evacueerden naar Azia tisch Rusland, veilig achter de Oeral, waar ruimte genoeg was. Voorts werd de politiek van de „verschroeide aarde" toegepast, waardoor de Duitsers niets in handen viel en waardoor zij geheel wa ren aangewezen op eigen verbindings wegen en aanvoer. INLEIDING TOT DE NEDERLAAG In de bezette gebieden kregen de onder drukte volken weer nieuwe hoop. Daardoor laaide het verzet weer met hernieuwde gloed op, versterkt door fa natieke Communistische groeperingen. Na een snelle opmars van de Duitsers in de zomer van 1941 bleef in de herfst het front overal steken. Leninggrad noch Moskóu werden be reikt. De Russische winter stond voor de deur. Wat een eclatante overwinning moest worden en hetgeen de Duitse sol daat nieuwe lauwerkransen moest be zorgen, operatie Barbarossa, werd een nachtmerrie en een massagraf voor de Duitse soldaat. Maar ook voor het Rus sische volk stond een lange periode van ellende voor de boeg alvorens de eind overwinning werd bereikt. Vele Russische soldaten werden gedood, waarvan er duizenden zijn vermoord toen ze al krijgsgevangen waren ge maakt. Zo stierven in het kamp Amers foort enkele honderden Russische krijgs gevangenen. Zij liggen begraven op een erekerkhof ten Zuiden van de stad. En ook op Texel liggen Russen begra ven; zij waren gedwongen om in Duitse militaire dienst te treden en kwamen kort voor de bevrijding in opstand en streden zij aan zij met de Nederlandse Binnenlandse Strijdkrachten. Zij stier ven voor onze bevrijding... De totale kosten voor de sociale verzekering worden voor 1971 op ruim 20 mil jard geraamd. Dat is ongeveer 16 meer dan in 1970. De kostenstijging zal voor het grootste deel door werkgevers en werknemers opgevangen moeten worden. De overheid draagt met 90 miljoen slechts een klein deel van de totale lasten stijging van 2841 miljoen. Blijkens recente prognoses van het Cen traal Planbureau zullen in de periode 1971-1978 de sociale lasten opnieuw een forse stijging vertonen. Daarbij is uitge gaan van een geleidelijke optrekking van de A.O.W. en A.W.W.- uitkeringen tot het minimumloon en van een ongewij zigd beleid. Maar moet er in het beleid t.a.v. de sociale verzekeringen niets ver anderen? Prognose Centraal Planbureau Het totale uitkeringsbedrag wordt voor 1971 geraamd op 19.295 miljoen tegen 16.615 miljoen in 1970. Dit uitkerings- IK DOE MIJN WAS Nou ja, pomp - ik bedoel bij de Dat is toch veel gezelliger dan alleen thuis te staan wassen Die vrouwen vroeger bij zo'n dorpspomp hadden het toch veel leuker 1 Alleen stonden die bij slecht weer buiten; wij zitten lekker droog en warm. Weet je, 't gaat me soms zelfs te vlugIn een half uur sta je meestal al weer buiten met je schone was. Ze hebben In de „WASSERETTE" nu ook een grote mangel, dus thuis drogen en strijken hoeft ook niet meer. Komt u ook eens naar de „DORPSPOMP" - IN MODERNE VORM DE SOESTERBERGSESTRAAT 30 TELEFOON 6220 VAN WEEDESTRAAT 52 TELEFOON 5229 Dit jaar moest, volgens de wet op het voortgezet onderwijs, bij de examens lager huishoud- en nijverheidsonderwijs voor het eerst gebruik worden gemaakt van landelijk en regionaal vastgestelde opgaven en beoordelingsnormen. De mogelijkheid werd geboden een over wegend theoretisch (T), een overwegend praktisch (P) en een aanvullend theore tisch examen af te leggen, Op 18 juni werden de diploma's uitge reikt. Geslaagd voor diploma P (overwegend praktisch met winkeldifferentiatie): Hetty v. Asch, Marjan Beets, Marietta v. d. Broek, Erna v. Diermen, Wil v. Dorresteyn, Annelies Dijkman, Marjan Jasperse, Kitty v. dLaak (Baarn), Joke 't Lam, Corrie v, Maanen (Baarn), Hen- nie Versteeg (Baarn). Aanvullend T examen werd afgelegd door: Hetty v. Asch, Marietta v.d. Broek, Er na v. Diermen, Wil v. Dorresteyn, An nelies Dijkman, Marjan Jasperse, Mar- greet Jurriëns (Baarn), Joke 't Lam, Carla v.d. Linden. Geslaagd voor diploma T (overwegend theoretisch) Carla v. Batenburg, Martsje Cornel, Marjan v. d. Esschert (Baarn) Gea v. Hees, Dinie Klok, Ankie te Kulve (Baarn), Nicolet Maassen, Mariannev. d. Meent (Baarn), Claudia v. Oostende, Stans Patiwael, Marianne Rooy (Baarn), Joke Smits, Ina Spijker, Loes v. d. Veen, Carla Venema, Anja de Vries, Jenny Walet, Coby Westeneng, Astrid Witkamp en Tine Wiersema. Voor diploma P (overwegend praktisch) Carla v. Batenburg, Martsje Cornel, Marjan v.d. Esschert (Baarn), Gea v. Hees, Thea Heesemans (Baarn), Mar- greet Jurriëns (Baarn), Dinie Klok, Bea Kooy, Ankie te Kulve, Carla v.d.Lin den, Nicolet Maassen, Marianne v. d. Meent (Baarn), Claudia v. Oostende, Stans Patiwael, Tineke Rasch, Ineke de Ridder (Baarn), Marianne Rooy (Baarn), Ina Spijker, Lida Suik (Baarn), Loes v. d. Veen, Carla Venema, Anja de Vries, Jenny Walet, Coby Westeneng, Nelleke Westerveld, Astrid Witkamp. Voor het eindexamen van de Technische School „Eemland" van het cursusjaar 1970/'71 slaagden: Voor Metaalbewerken: J. Admiraal, S. Akkerman, H. v. Beek, J. Bodewes, J. Booy, C. v. d. Broek, E. Butzelaar, M. Camper, R. Elderman, R. Eysbroek, H. Friebel, D. Greydanus, H. Hageman, T. v. Hensbergen, G. Hop, H. Hornsveld, R. Jansen, A. Jonker, F. v. Klooster, R. Koster, A. Kramer, J. v. Lambalgen, J. v. d. Linden, H. v. Loon, J. Moolenaar, R. Muller, M. v. d. Noen, H. v.. Ooyen, H. Plekkepoel, P. v. Schalkwijk, W. v. Sloten, A. v. Slooten, C. Smeekes, F. v. d. Sterren, R. Steenman F. Versluys, R. Wilpen, T. Zwart. Voor Bouwkunde: J. v. Buuren, B. de Bruin, A. de Bruin, W. Dorenbos, G. v. Dijk, J. v. Ede, T. Gros, J. Kramer, B. Lijnsvelt, E. v. Oostrum, G. Onwezen, O. de Ruig, A. v. Schalm, W. Stoel, J. v. Wilpen, P. Zoer, E. Heyzen. Voor Motorvoertuigentechniek: A. Brunt, R. Foeken, H. Hop, M. Klaassen, W. v. Korlaar, A. v. Kuinder, A. v. Leeuwen, D. Schothorst, R. Slot, J. Westerveld. Drie leerlingen werden afgewezen en vier mogen nog een herexamen doen. bedrag is de laatste jaren opmerkelijk snel gestegen. In 1967 bijvoorbeeld be droeg dit nog 10.386 miljoen, hetgeen betekent dat het totaal van de uitkerin gen in vijf jaar bijna is verdubbeld. Naar uitgaven gemeten neemt de A.O.W. in het totale pakket met ruim 6 mil joen de belangrijkste plaats in. Tweede is de ziekenfondsverzekering 3,5 mil jard), derde de kinderbijslag (2,5 mil jard), vierde de ziekengeldverzekering met een bijna even hoog bedrag. De financiering van de sociale wetten (volksverzekeringen en werknemersver zekeringen) wordt voor veruit het groot ste deel gedragen door werkgevers en werknemers. Hun bijdrage wordt ver kregen via premieheffing. Het totale pre miepercentage wordt voor 1971 geraamd op 39,6 tegen 38,44 in 1970 en 33,8 in 1967. Dit jaar dragen de werknemers voor ruim 10,6 miljard gulden bij aan de so ciale verzekering, de werkgevers voor bijna 8,4 miljard. De overheid draagt slechts voor 1,25 miljard bij. De werk nemers worden dit jaar geconfronteerd met een lastenstijging van 16,5%, de werkgevers met een lastenverzwaring van 17,5 Stijging lasten In de nota van het Centraal Planbureau waarin de economische contouren voor de jaren 1972 t.m. 1975 zijn aangegeven zijn ook de veronderstellingen opgenomen voor de sociale lasten in de jaren 1971- 1975. Deze veronderstellingen wijzen dui delijk op een verdere stijging van de so ciale lasten, mede gezien de plannen van de regering tot geleidelijke strukturele optrekking van de A.O.W. en A.W.W.- uitkeringen tot het minimumloon. Het Centraal Planbureau verwacht dat in de periode 1971-1975 alle sociale pre mies zullen stijgen, behalve die van de werkloosheidswet. Vooral de premies voor de wet arbeids ongeschiktheid, de ziekte wet, de zieken fondswet en algemene wet bijzondere ziektekosten zullen fors moeten stijgen. En niet te vergeten de A.O.W.-premie, die nu 9,9 van het premieplichtig in komen bedraagt en in 1975 11,2%! In 1975 zullen de werknemers 21,2van hun premieplichtig inkomen naar de so ciale verzekering zien wegvloeien (nu 18,4 de werkgevers betalen dan 24,7 (nu 21,7 Bij de opstelling van deze prognose is uitgegaan van een for se optrekking van het ouderdoms- en weduwenpensioen en van een ongewij zigd sociaal beleid. Maar moet dit be leid ongewijzigd blijven? Beleid wijziging Het is duidelijk dat een optrekking van het A.O.W.-pensioen een streven vormt, waar het grootste deel van de werkende bevolking wel een offer voor wil bren gen. Maar hoe staat het met die andere, blijkbaar onontbeerlijke sociale voorzie ningen? Moeten die op het huidige ni veau worden gehandhaafd (met sterk stijgende sociale lasten tot gevolg) of kan in sommige voorzieningen het mes worden gezet met premiedaling als ge volg? Besnoeiingen op de uitkeringen krachtens de werkloosheidswet en de wetarbeidsongeschiktheid lijken niet mo gelijk. De premie voor de werkloosheids wet is trouwens de laagste van alle so ciale premies en ze blijft de komende vier jaar op hetzelfde peil. Maar de invoering van een bescheiden eigen risico in de ziekenfondswetverze kering, in het verleden al eens in de Kamer voorgesteld, zou zeker mogelijk en verantwoord zijn. Het aantal wacht- dagen voor de ziektewet zou verdubbeld kunnen worden. Het stijgend ziektever zuim noopt toch langzamerhand wel tot een overigens niet al te ingrijpende her ziening van de ziektewet. Een tenslotte zou ook de kinderbijslag wet voor loontrekkenden eens kritisch bekeken kunnen worden. Gestreefd zou kunnen worden naar de afschaffing van de kinderbijslag voor de eerste twee kinderen, waardoor de loontrekkenden gelijk worden gesteld met zelfstandigen, die voor hun eerste twee kinderen ook geen kinderbijslag krijgen. De onvermij delijke stijging van sommige sociale las ten zou dan gecompenseerd kunnen wor den door daling van sociale lasten op een ander terrein. IN 1 (-) 2 4) 3 (12) 4 5) 5 (9) 6 (-) 7 (15) 8 (10) 9 (13) 10 (16) 11 (17) 12 (20) 13 (-) 14 15 (19) 16 17 18 19 7) 20 SAMENWERKING MI „DE GOUDEN SNAAR' CHANGE PARTNERS Stephen Stills - Polydor LOWDOWN Chigaco - CBS'Artone RAILROAD SONG April Shower - Polydor MALT AND BARLEY BLUES McGuinness Flint - Bovema THINGS ARE TIGHT Merrymen - Dureco LET'S GO TO THE BEACH Dizzy Mans Band - CNR CAN YOU GET IT Ashton, Gardner Dyke Bovema HOUSE AT THE POOH CORNER Nitty Gritty Dirt Band Bovema ISLAND OF HOPE Fisher and Friends - Negram (Will Luikinga) LAYLA Derek and the Dominos Polydor DOWNTOWN Crazy Horse - Negram (H. Mondt) PAST, PRESENT AND FUTURE The Shangrillas - Phonogram (Lex Harding) ALLRIGHT NOW Steve Gibbons - Bovema (Will Luikinga) TONIGHT The Move - Bovema (Tom Collins) BLIJF VAN ME HOUDEN De Heikrekels - Telstar IK LAAT JOU NIET GAAN Anja - Dureco (Stan Haag) JERUSALEM Daliah Lavi - Polydor (Rob Out) WHY Roger Whittaker - Phonogram WEET JE WAT IK WIL Gonnie Baarns - CBS/Artone VIRGIN Brainbox - Bovema Voor het WZ-adspiranten C elftal ver liep de eervolle uitnodiging van de le- klasse K.N.V.B.-club Be Quick uit Zwol le voor deelname aan een door Be Quick georganiseerd toernooi met de v.v. Zwol le en Steen wijk zeer gunstig. Na een spannende strijd slaagde de VVZ-toekomst er in de eerste plaats van dit toernooi te bereiken en beslag te leggen op de fraaie beker. Een prima resultaat, in aanmerking nemende dat de deelnemende verenigingen allen KNVB-clubs zijn. De veteranen namen deel aan een mon- stertoernooi van de v.v. DOSC te Den Dolder, alwaar door de heren 6 wed strijden werden gespeeld van ieder 30 minuten, gevolg hebbende dat na dt eerste 3 wedstrijden enkele spelers duch tig gemasseerd moesten worden om dt overige 3 te kunnen spelen. Niettemin werd op een derde plaats beslag gelegd in de eindrangschikking. De burgemeester van Soest maakt, ter voldoening aan het bepaalde in artikel 26 van de Wet op de Ruimtelijke Or dening bekend, dat het door de gemeen teraad van Soest op 17 juni 1971 vast gestelde bestemmingsplan „Egghermon- de", regelde de bestemming voor gron den gelegen in het dorp Soesterberg ten oosten van de Generaal Winkelman straat en ten noorden van het Zeister Spoor in de gemeente Soest, met ingang van 17 juni 1971 gedurende één maand ter gemeente-secretarie, afdeling algeme ne zaken, stadsontwikkeling en onderwijs (geopend op iedere werkdag van 9.00 tot 12.00 uur alsmede ter hulpsecretarie te Soesterberg, ter inzage is gelegd. Gedurende de termijn van de ter inzage legging kunnen zij, die zich tijdig met bezwaren tot de gemeenteraad hebben gewend, bij gedeputeerde staten van de provincie Utrecht bezwaren tegen dit bestemmingsplan indienen. Gelijke bevoegdheid komt toe aan een ieder, die bezwaar heeft tegen de wijzi ging welke bij de vaststelling van het plan in het ontwerp van de bijbehorende kaart en de voorschriften is aangebracht.. Soest, 25 juni 1971. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan de heer E. A. van de Hengel, Korte Melmweg 1 te Soest, op zijn daartoe ge daan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimte lijke Ordening, vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het bestemmings plan „Soest-Zuid", ten behoeve van het bouwen van een woonhuis met garage, op het perceel, gelegen aan de Vondel laan, kadastraal bekend gemeente Soest, sectie C, nr. 3593. Alvorens een definitieve beslissing geno men zal worden, zijn belanghebbenden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze be kendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurendende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 25 juni 1971.

Soester Courant | 1971 | | pagina 3