I Soest toen - Soest nu Vrijdag 25 juni 1971 49e jaargang no. 48 Uitgave drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie Van Weedestraat 29a. Soest Tel. 256fi - Postgiro I2«I5« Leden van Artishock gaan zich beraden over doelstelling van de vereniging DROEVE ROL VAN DE V.N. Laatste hand aan de hoogspanningskabel Bromfietser brak been Echtpaar Kuijper krijgt huis Chaotisch wegverkeer in Soest-Zuid Turk met jachtgeweer V.V.V.-nieuws Het oog gericht op regeringen en geheimen Vrouw door trein overreden Aanrijdingen De politie was de dader Van huis weggelopen Oorzaak drank Subsidie voor jeugdpaspoort SOESTERI OURANT Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal i 7,50 Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag I In een buitengewone ledenvergadering, die voornamelijk belegd werd om met de leden tot een gedachtenwisseling te komen over het rijlen en zeilen van de kunstenaarsvereniging, gaat men zich be raden over de doelstelling van de ver eniging. Dit doel wordt in de struktuurnota als volgt omschreven: een constructieve bij drage te leveren aan het sociaal-cultureel leven in het algemeen en in 't bijzonder in de gemeente Soest. Aan dit begrip „sociaal-cultureel leven" geeft de vereniging een ruime interpre tatie, die ook inhoudt, dat zij creatief politiserend en maatschappelijk bezig wil zijn. Artishock 4 jaar geleden opgericht als gezelligheidsvereniging voor kunstenaars, die vanuit hun sociëteit cabaretvoorstel lingen organiseerden, litteraire bijeen komsten en feestavonden. Later breid den de activiteiten zich zodanig uit dat de vraag gesteld kan worden of Arti shock nog wel een kunstenaarsvereniging is. Dit temeer daar door wijziging van de statuten in 1969, praktisch iedereen lid kan worden. Deze veelheid van activiteiten op cul tureel, maatschappelijk en politiek ter rein, werkte een onoverzichtelijkheid in de hand, die het bestuur deed besluiten zich in afzondering te beraden over 3 vragen: a. Hollen we achter de feiten aan? b. Zijn wij in staat zaken die een maal op gang zijn gebracht, goed voort te zetten? c. Waar staat Artishock nu en waar wil de vereniging naar toe wer ken? Artishock organiseerde zelf tentoonstel lingen, literaire avonden, kamermuziek middagen, play-ins, poppentheater, dis- kussie-avonden. kursussen, ledensocië teit, activiteiten voor gastarbeiders, de per- expressieweek, de kunstmarkt op koninginnedag. Medewerking en/of onderdak werd ver leend aan de kinderboerderij, de stich ting peuterspeelzalen, ballet-, dans- en vlechtkursussen, politieke partijen en aktiegroepen, wirwarweek, bazars, de Over de toestand in Oost-Pakistan en de velen uit dit land naar India ge vluchten hebben velen gesproken, maar niet Oe Thant, de secretaris-generaal der Ver enigde Naties. In zekere zin is dit ver wonderlijk, want Thant heeft meer dan eens gepoogd een zeker moreel gezag namens de V.N. uit te oefenen door kri tiek te leveren op allerlei toestanden in het Midden-Oosten, op wat in Vietnam gebeurt, op de apartheid in Zuid-Afrika. Niet altijd hield hij zich daarbij al te strikt aan de regel dat hij zich niet met binnenlandse aangelegenheden van an deren moest bemoeien. Nu gaat het er niet zozeer om dat Oe Thant nu zo nodig iets had moeten zeg gen, maar wel dat de V.N. kennelijk niet te pas komen aan deze zaak. En eigen lijk aan niet één zaak. Wat thans aan pressie wordt uitgeoefend op de Pakis taanse regering om de zaak niet over zijn toeren te laten draaien, gebeurt door de Bussen en Amerikanen samen, die daarbij altijd bedekt kunnen dreigen met het inhouden van hun economische hulp waarop Pakistan drijft. Misschien dat dit het kardinale punt is: de V.N. als organisatie hebben geen en kele macht en de invloed van Oe Thant, als hij zijn mond open doet, is niet gro ter dan de overredingskracht die hij in zijn zinnen weet te leggen. Maar kijkt men naar het Midden-Oosten, dan is daar officieel een V.N.-bemiddelaar, Gunnar Jarring, die tussen haakjes de beste kansen heeft om Thant op te vol gen. Maar het feitelijke werk dat daar wordt verricht om te voorkomen dat Israël en Egypte elkaar weer naar de keel vliegen doen daar weer de V.S. en de Sowjet- Unie samen. Zowel Pakistan-India als Israël-Egypte zijn tegenstellingen waar bij gevaar voor oorlog haast tastbaar aanwezig is. Maar een dergelijk gevaar is er in algemenere zin bijvoorbeeld ook door de kernbewapening. Doet hier de V.N. veel? Nee, ook dit is weer een ini tiatief van weer de twee supermachten die met elkaar daarover overleggen, zij het voorlopig met weinig uitzicht op succes. Nu zat het er misschien van tevoren al in dat de V.N. nooit in staat zouden zijn een krachtige rol te spelen bij het be waren van de vrede als die ergens be dreigd zou worden. Tenslotte is gezag uitoefenen ook een kwestie van het gebruiken van macht en macht heeft de V.N. in het geheel niet, haast, volgens haar statuten. (De enkele keer dat ze macht uitoefende was bijvoorbeeld Korea, maar dat was toen alleen mogelijk doordat de V.S. het doordreven en konden doordrijven door dat de Russen tot hun spijt juist toen de V.N. boycotten). Het enige alternatief voor de V.N. is dan om bij gebrek aan macht moreel ge zag te proberen uit te oefenen en te werken als een soort centraal orgaan om de gevolgen van rampen te verzachten. Maar ook in dit genre schijnt het voor de V.N. niet mogelijk om effectief te zijn. Wat er dan op neer komt dat de organisatie in zo'n positie is gemanoeu vreerd dat ze eigenlijk op geen enkel gebied meer een rol van betekenis kan vervullen. Een trieste balans, die echter nog nooit schijnt te zijn opgemaakt binnen het gezelschap der Verenigde Naties, die - Pakistan is er misschien een goede aan leiding voor - wel mogen overwegen of geen organisatie misschien niet beter is dan een die er over het algemeen voor spek en bonen bijzit. Soester gemeenschap i.o., de derde we reldwinkel, medisch comité Nederland- Vietnam afd. Soest, redaktie Soestand, de filmclub, een informatie-centrum (fi liaal van het c.j.p. Hilversum) en 5 ate liers van kunstenaars. Sinds februari beschikt Artishock over een eigen offsetdrukkerij, waarop onder meer het blad Soestand gedrukt werd. Al deze activiteiten vragen actieve le den. Zonder actieve leden kan ook een vereniging als Artishock niet bestaan en funktioneren. Functioneren Art. 2 van het Huishoudelijk Reglement verwacht van elk lid een actieve bij drage om de doelstellingen te verwezen lijken. Om de vereniging te kunnen laten funk tioneren stelt het bestuur de volgende organisatie voor 1. leden; 2. werkgroe pen/commissies; 3. ledenraad; 4. bestuur. Wat de leden betreft stelt men zich de vraag of en zo ja welke criteria er aan gehouden moeten worden bij het aan nemen van leden. Het bestuur vergadert elke maandag avond. Naast de zeven bestuursleden, Ben Joosten voorzitter; Lied Zwager man, secretaresse; Harm Fortuin, pen ningmeester; Jan Visser, Wil Willemsën, Rob Zwagerman en Pieter van Zetten, is hierbij sinds kort aanwezig Robert Drost, medewerker bij de Stichtse Culturele Raad. De bedoeling hiervan is inzicht te krijgen in de plaats van Artishock nu en in de toekomst en de ontwikkelingen, die daarbij een rol spelen, zowel voor het bestuur zelf, als voor de Stichtse Culturele Raad. Door deelname aan een werkgroep of commissie moet naar mening van het bestuur de aktieve betrokkenheid van de leden tot uitdrukking komen. Een ledenraad kan optreden als gespreks partner zowel van het bestuur als van de leden ten aanzien van beleidszaken. Vooral sinds het beschikbaar komen van het gebouw aan de Steenhoffstraat brei den niet alleen de activiteiten zich uit, maar nam ook het bezoek toe. Hoewel het bestuur aan het idee „open huis" wil vasthouden, blijkt toch dat een aantal regels nodig zijn. Het is niet de taak van de inmiddels aangestelde conciërge de aanloop op te vangen en informaties te geven. Een van de mogelijkheden om het idee „open huis" te handhaven, is het inrich ten van een soort ontmoetingsplaats op bepaalde tijden. Ondanks vele besprekingen met de ge meente Soest is het nog niet tot een de finitieve regeling over het gebruik van het gebouw gekomen. Sociëteit De sociëteit heeft binnen de vereniging een dubbele funktie: a. een besloten so ciëteit voor leden, gebonden aan tijden en regels en b. een ontmoetingsplaats voor bezoekers. Om te voorkomen dat de soos uitgroeit tot een aparte club binnen de vereniging, werd besloten voor een algehele her oriëntatie, deze gedurende de maanden juli en augustus geheel te sluiten. Vrijdagavond komen al deze punten aan de orde. Middels een enquêteformulier hebben alle leden kenbaar kunnen ma ken hoe zij over een en ander denken en aan welke activiteiten zij hun mede werking willen en kunnen verlenen. Nadat de stalen masten hun plaats hadden gekregen is men nu druk bezig met „lijntrekken". Kilometers lange centimeters dikke kabels gaan langzaam maar zeker de lucht in. Natuurlijk komt men daarbij voor problemen te staan, die vooral bij het kruisen van de drukke wegen en spoorbanen, om eentra voorzie ningen vragen. Deze week heeft men bij de spoorwegovergang Paltzerweg-Berkenlaantje-De Beaufortlaan een compleet kunstwerk opgericht om de lood zware kabels over de spoorbaan te trekken, zonder dat daarbij het treinverkeer stagnatie ondervindt. Doordat de bal van de 12-jarige P. C. M. P uit de tuin aan de Middelwijkstraat de rijweg oprolde, kwam de heer E. H. T. (69) uit Amersfoort met zijn bromfiets te vallen. Met een gebroken rechteronder- been werd hij met de ziekenauto van de EHBO naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. Mariënburg, aan het Nieuwerhoekplein, vijftig jaar geleden i'. v Dezelfde plaats nu. Henk Kuijper, die enkele maanden ge leden in het nieuws kwam in verband met het kraken van een leegstaande wo ning aan de Molenstraat, heeft aan de Van Goyenlaan een flat toegewezen ge kregen. Aan zijn zwerversbestaan is hiermede een einde gekomen. Met zijn kraken heeft hij voor de leden van de bouwvereniging St. Joseph wel bereikt dat alle leegstaande huizen weer bewoond worden door leden en niet, zoals het bestuur van de bouwvereni ging aanvankelijk van plan was, deze huizen, door ze onbewoonbaar te maken, aan de verhuur te onttrekken. Soester jeugd blijkt in Soest-Zuid voor chaotische verkeerstoestanden te zor gen. Door het omdraaien van weg-om- leidingsborden wordt het verkeer het goede spoor al vlug bijster. De politie verzoekt de ouders hun kin deren op het ongeoorloofde van hun ac tiviteit te wijzen. In de trein naar Arnhem hield de doua nier M. uit Zevenaar de in Soest woon achtige Turk H. A. D. aan, die in het bezit was van een dubbelloops jachtge weer, dat hij in Duitsland gekocht had. In zijn pensionkamer werd bij huiszoe king een stiletto gevonden. D. zal zich bij de politie komen verantwoorden. Het is dan zo ver, dat we met Tensen de dagtochten ingaan. U weet .het, U kunt bij ons boeken en we hopen,--dak er van deze fijne gelegenheid goed ge- bruik gemaakt wordt, vooral ook door de oudere garde, die nu op een comfor tabele manier veel moois kan gaan zien. En dan maar hopen op echter zomerse zonnefeesten. Het Holland Festival staat ook weer voor de deur en wat onze omgeving be treft, kunt U het programma voor de stad Utrecht, bij ons vinden. Muziek, dans, toneel en film wordt U geboden, dus keuze voor ieder. In hetzelfde kader, dus van het Hol land Festival, wordt in ons bekende Ma- durodam een tentoonstelling gehouden van Eskimokunst uit Canada, vanaf 1 juli tot en met 15 augustus. Dit lijkt ons een bijzondere attraktie en zeker een bezoekje waard. Dagtocht nr. 19 van de Ned. Spoorwegen, vertrek b.v. station Soestdijk geeft U voor de prijs van 10,80 een retourtje naar Den Haag, toegang tot Madurodam en de Pier en een dagkaart op de locale bussen en trams. U vindt deze gegevens in het boekje N.S. vakantiedagtochten 1971. En dan nog even aandacht gevraagd voor een jaarlijks terugkerend evene ment, nl. de Oud Veluwe Markt in Bar- neveld. Zes donderdagen, te beginnen met don derdag 1 juli. wordt deze aantrekkelijke markt gehouden, waarbij zelfs op 3 van deze donderdag 's middags een histories spel wordt vertoond, terwijl die goede dappere Jan van Schaffelaar in hoogst eigen persoon nog eens van de toren gaat springen. Dat het niet zo tragisch afloopt, blijkt uit het feit, dat hij in staat is deze „dodensprong" tot, driemaal toe uit te voeren op 1, 22 en 29 juli. Het programmaboekje van Barneveld ook alweer gratis verkrijgbaar bij onze 'V.V.V. o Het is boeiend om te zien hoe de Ameri kaanse regering vecht om te voorkomen dat steeds meer documenten over de oor log in Vietnam die als geheim waren bestempeld, in de openbaarheid komen. Net was aan de New York Times een verbod tot verdere publicatie opgelegd, of de Washington Post zette de serie voort. En via persbureaus kwamen uit treksels in nagenoeg iedere Amerikaanse krant. De regering betoogt dat er ernstig ge vaar voor de veiligheid van de staat dreigt wanneer de New York Times doorging met het afdrukken van de ge heime stukken. Anderen hebben het toch gedaan en - zoals de advokaat van de Times opmerkt - de republiek is nog niet ingestort. De zogenaamd bedreigde veiligheid van de staat is duidelijk een loos argument. Het gaat meer om het redden van reputaties: diverse regerings personen van nu en vroeger staai. te kijk als lieden die niet handelen naar wat ze zeggen. Dat geldt voor Johnson, dat geldt voor Njxon in zijn periode van vice- president onder Eisenhower. En waar het nu om gaat is dat de kran ten - daarbij gesteund door parlementa riërs - van mening zijn dat de burger recht heeft te weten wat er aan de hand is, een recht dat de regering nu aan vecht. Het is een probleem over de hele wereld. Formeel zijn er allerlei democratische in stellingen die garanderen dat de invloed van de burgerij op wat de regering doet blijft gehandhaafd. Anderzijds is het in de praktijk alleen een controle achteraf, gebaseerd op wat bekend is. En het is zeker niet alleen in de V.S. zo dat de re gering er zorg voor kan dragen dat niet alles bekend wordt. De publicaties van nu kunnen in de eerste plaats heilzaam zijn doordat al thans achteraf op grond van feiten een oordeel geveld kan worden over het stuk Amerikaanse politiek van geweldige in vloed op de verhoudingen in de hele wereld. Maar bovendien zetten ze zeker in de V.S. menigeen aan het denken hoe je een democratie in kunt richten waarbij re geerders minder kansen krijgen zand in de ogen te strooien van dé burgerij, na mens wie zij toch regeren. Daarom, nee meer nog dan om histo rische redenen is het toe te juichen dat een prestigekrant als de New York Ti mes niet schroomt om geheimen te schenden. KANTMAN. Op het baanvak Amersfoort-Utrecht on der Soestduinen, is dinsdagmiddag een wielrjjdster mevrouw B. S. uit Amers foort, onder een trein gekomen. Zij wal op slag dood. De op een bromfiets rijdende twintig jarige Turkse arbeider M. A. verleende op de hoek van de Dal weg en de Soes- terengweg geen voorrang aan de auto mobilist C. C. B. uit Hilversum. De bromfietser kwam te vallen, waarbij zijn duopassagier, de dertigjarige Turk M. M. A. gewond werd aan zijn rechter knie. Met de ziekenauto is hij naar Zon negloren vervoerd. Met een gecompliceerde onderbeen breuk werd de bromfietser G. H. W. (17) naar Zonnegloren gebracht doordat hij kwam te vallen bij een aanrijding met een auto bestuurd door H. A. v. d. L. (55). Van de L. verleende hem geen voor rang op de kruising Braamweg-Nieuwe Ossendamweg. Woensdagmiddag werd de politie door een beambte van station Soestdijk gewaar schuwd dat jongens een gevaarlijk spel letje speelden op de spoorlijn Utrecht- Baarn. De knaapjes gingen met hun hoofd óp de rails liggen om de naderende trein beter te kunnen horen. Bij onderzoek bleken deze vogels te zijn gevlogen, maar werd een onbeheerde fiets gevonden, die op het bureau werd opgeslagen. Later deed een spoorwegbeambte uit Baarn aangifte van diefstal van een fiets, die hij langs de weg had gelegd, toen hij in zijn tuintje langs de spoordijk ging werken. Maandagnacht werd op de Steenhoff straat de 15-jarige W.V. uit Amsterdam aangehouden, die van huis bleek te zijn weggelopen. Zijn ouders hebben hem inmiddels opgehaald. Gewaarschuwd door ooggetuigen, kon de politie op de Birktstraal. de 49-jarige G. A. K. uit Soest aanhouden, die in ken nelijke staat zijn auto bestuurde. Hij werd ter onlnuchtering opgesloten inliet politiebureau. Zijn rijbewijs raakte hij kwijt. Een zelfde lot onderging W. O. (53), die een rijverbod kreeg opgelegd, toen hij door een teveel aan alcohol moeilijkhe den veroorzaakte in een café. Naar aanleiding van een verzoek van de Jeugdraad te Hilversum zal de gemeente op de begroting 1972 een bedrag opnemen ter subsidieering van het jeugdpaspoort, dat aan een vijftiental inwoners van Soest wordt verstrekt.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1