Ja MARCHAL - HAARMODE VESPA DIA0 De Witte Pompen MOED OM TE REGEREN EMANCIPATIE EUROPA OP REIS W. ZEGGELAAR DWANG- ORCAMSATIES VERMAKELIJK TREIN VAN DE TOEKOMST r. a. hofman SOESTERBERG BEDREIGING VAN ONZE ASIEL-TRADITIE oop aangeboden te BAARN middenhuis middenhuis vierkamer flat villa villa villa villa villa villa villa viiia landhuis landhuis SOEST woonhuis woonhuis villa ELAARSKANT00R EILANDER n.v. Wethouder Dijkstra op voorlichtingsavond Ons verzoek is een vriendelijk bevel IJ® Re^rder staat Iklaar bij «Da OoHslesi Swsar" fransen en Italianen blijven vaak in eigen land Singer naaimachines 500 km of meer per uur Koopt u een auto Dan verzekeren bij i. L. M van Hal-Zonderop verzekeringen beleggingen hypotheken financieringen Speelterrein voor de jeugd Paard met sulky op hol Modern - en tuin. Indeling zit/eetkamer, hall, Jerkast. keuken; 1ste verdieping 3 miers, douche met vaste wastafel. Fl. 50.000,— k.k. Modern r en tuin. Indeling woonkamer met openhaard, aangebouwde eetkamer zen, moderne keuken, toilet, kelder; ping 3 slaapkamers, waarvan één met tuche, geheel bevloerde zolder met incl. gasgevelkachels. Fl. 78.000,k.k. Zeer luxe met parket, zeer luxe keuken met ornuis en grill, berging en eigen c.v. Fl. 80.000,— k.k. Helft van een dubbele e, orchldeekas en cv gas. Indeling kelder, toilet, keuken, bijkeuken, suite, voor en achter een serre, 1ste 4 slaapkamers, balkon, 2de toilet en inkl. stoffering. Fl. 85.000,k.k. Helft van een dubbele r. Indeling grote woon/eetkamer met serre (ca. 78 m2 opp.), moderne keu bijkeuken en douche, kelder, toilet; eping 3 slaapkamers, douche, 2de :older met kamer en veel berging. Fl. 105.000,— k.k. Vrijstaande tuin een aparte atelierruimte van n, cv. Indeling grote woon/eetkamer r, keuken, bijkeuken, kelder, toilet; ?ping 3 slaapkamers, badkamer, 2de t, zolder met kamer en berging. Fl. 110.000,— k.k. Helft van een dubbele e en schuur, cv en grote tuin (ca. '.ndeling twee grote kamers, zeer zon- eetkamer, keuken, kelder, hall; 1ste 3 slaapkamers, badkamer, 2de toilet, Ier met kamer en veel berging. Fl. 145.000,— k.k. Helft van een dubbele en cv. Indeling zitkamer met open <amer, beide parket, keuken, aparte provisiekelder, toilet; 1ste verdieping ikamer (6 x 4) met balkon, 2 slaap- n met balkon, badkamer, 2de toilet, jlder met kamer. Fl. 150.000,k.k. Helft van een dubbele x tuin (425 m2) en cv gas. Indeling uite, studeerkamer, eetkamer bij de oderne keuken, ruime entree, toilet, e verdieping 2 grote slaapkamers en rote slaapkamers, luxe badkamer, 2de ingebouwde kastruimte, uitstekende yan onderhoud. Fl. 155.000,-^ k.k. Vrijstaande en grote tuin (ca 300 m2) en cv. lime L-vormige zitkamer met parket, net opentrap, hall met plavuizen, toi- aparte cv ruimte, schuur. 1ste ver- slaapkamers badkamer, 2de toilet, srgzolder. Fl. 155.000,— k.k. Vrijstaande en schuur, grote tuin (ca. 2100 m2) 'ling kamer en suite, voor en achter studeerkamer, hall, toilet, badkamer kelder, keuken, bijkeuken en 2de verdieping 4 slaapkamers, badkamer, balkons; 2de verdieping 3 slaap- ;n 2 bergzolders. Fl. 225.000,k.k. Vrijstaand uin (21155 m2) en dubbele garage en hall, grote zitkamer met parket en grote slaapkamer met parket, luxe oilet, keuken met bijkeuken, studeer- amer; 1ste verdieping 2 slaapkamers badkamer. Fl. 300.000,k.k. Vrijstaand bosterrein (1.2 Ha), garage en cv. énlopende zit-, studeer- en eetkamer ïaard en parket, grote slaapkamer idkamer, toilet, keuken, hall, aparte rovisiekelder, garage vanuit hall te te verdieping 4 slaapkamers, waar- in gebruik zijn als kantoor, even aanwezig, donkere kamer (doka), ouche. Fl. 355.000,k.k. Vrijstaand en tuin (470 m2). Indeling kamer kkamer of hobbykamer, hall, toilet, che; 1ste verdieping 3 slaapkamers, .on, zolder. Fl. 69.000,— k.k. Helft van een dubbel grond en garage voor meerdere ïuur. Indeling grote woon/eetkamer, e keuken, hall, toilet; 1ste verdie- jkamers, douche, zolder met vaste slaapkamer en ruimte voor even- en 6e kamer. Fl. 65.000,— k.k. Helft van een dubbele en grote tuin (ca 650 m2) en cv. e inéénlopende woon/eetkamer, en- euken, kelder; 1ste verdieping 3 balkon, badkamer, 2de toilet, zol- vaste trap. Fl. 115.000,— k.k. informatie of toezending woning gids N 34, BAARN, IEL. 02154-2000 3490 - 2X052 of 02150 - 14568. Vrüdag 25 juni 1971 Dit was een van de antwoorden die wet houder Dijkstra donderdagavond moest geven aan de ouders in de wijk Smits- reen, die in de Rinke Tolmanschool de voorlichtingsavond bezochten om de ach tergronden te vernemen van het verzoek van het gemeentebestuur hun kind in te laten schrijven op de nieuwe school aan de Weegbreestraat. De Rinke Tolman- school, die op 16 februari 1970 startte, heeft een onverwachtte groei gehad. In de wijk Smitsveen en de randgebieden daaromheen bleken veel meer mensen voor hun kinderen openbaar onderwijs voor te staan, dan verwacht werd. Een tweede openbare basisschool in deze wijk is daarom nodig. Ten behoeve daar van moest een grens getrokken worden door het rayon van de Rinke Tolman- school en de consequentie daarvan Is dat er leerlingen overgeplaatst moeten wor den. Toen in december 1970 bleek dat de Rinke Tolmanschool niet voldoende ruimte zou bieden om de aanwas op te vangen, heeft de gemeente direct gezocht naar een op lossing van dat probleem. In deze tijd van investeringsbeperkingen en-verboden bleek dat geen eenvoudige zaak. Des te gelukkiger prees hij zich de bewoners nu toch een nieuwe school te kunnen aan bieden, die aan de Weegbreestraat ge bouwd wordt en alles meezit, in decem ber of januari opgeleverd zal worden. Voor het overbruggen van de periode augustus-december wordt een noodlo- k.aal gebouwd. Dat de noodzakelijke over plaatsing van leerlingen niet voor iede- Het kabinet Biesheuvel, zoals de nieuwe regering straks aangeduid kan worden, gaat zeker geen glorieuze tijd tegemoet. Met het „geef maar uit, jongens" is het voorlopig wat afgelopen. De vijf samen werkende frakties hebben het aange durfd om nu eindelijk eens een beleid te gaan voeren dat ertoe bijdraagt de inflatie, de geldontwaarding dus, tegen te gaan. Daartoe moeten dan vele wen sen, die geld gaan kosten, achterwege gelaten worden en wil men trachten om op enkele gebieden wat te bezuinigen, opdat men op wat andere gebieden weer iets meer kan uitgeven. Tot dat laatste behoort o.a. de woningbouw. Twaalf en een half duizend huizen per jaar meer, gemiddeld dan 137.500 per jaar. De woningbehoefte is sinds de oorlog en welke regering van welke kleur ook er aan het bewind was, de ergste nood van ons volk. Een politieke nood. want men heeft het nooit aange durfd om de huurprijzen in overeen stemming te brengen met de bouwprij zen. Maar goed, het progamma van het nieuwe kabinet wil dus voldoende geld beschikbaar stellen voor de ergste noden, anderzijds wat luxe in onze sociale wel vaart beknotten. Dat wordt dan door de oppositie natuurlijk als een uitermate conservatief beleid gekenschetst. Maar geld uitgeven voor alle wensen en ver langens die er zijn, wordt blijkbaar als vooruitstrevend en progessief gezien. Maar het afremmen van de geldont waarding komt in feite op een veel socialer beleid neer dan het verwezen lijken van nog meer wensen op sociaal gebied. Iedereen is er mee gebaat als de gulden zo lang en zoveel mogelijk zijn al zo achteruitgegane waarde behoudt of wellicht verbeterd. Maar het zorgen voor iedereen schijnt niet zo progessief aan te doen. Het voldoen aan de eisen van de pressiegroepen echter veel meer. Het vereist in deze maatschappij poli tieke moed om met een progamma van bezuinigen te durven komen. Zo'n pro gamma bleek nu de enige haalbare kaart, zowel om tot een regeerbare coa litie te komen als om een nog harder afglijden in de inflatie te voorkomen. Er was immers geen politiek alterna- tief. De vijf tot regeren bereid zijnde partij en moesten wel tot een akkoord komen, anders hadden zij hun gezicht zeker ver loren. Nu hebben zij de kans geschapen om Nederland financieel en economisch weer sterk te maken en de geldontwaar ding te doen verminderen. Dat eist of fers enerzijds, uitstellen van eisen en wensen anderzijds. En dat is niet de manier om je bij het grote publiek po pulair te maken. Allerlei belangengroe pen zullen de verwezenlijking van hun wensen uitgesteld zien of slechts ten dele kunnen verwezenlijken. Dat bete kent, dat het nieuwe kabinet voortdu rend een stroom van verwijten, ook uit e:gen kring, te verwerken zal krijgen. Men zal niet (willen) begrijpen waarom de regering voor dit of voor dat geen geld beschikbaar wil stellen, terwijl het toch zo nodig is. Dit laatste zal ook de regering onderschrijven en desondanks de gelden moeten weigeren, omdat an ders de beleidslijn doorbroken zou wor den. Neen. eenvoudig krijgt het kabinet Biesheuvel het niet. De kans is groot, dat de huidige aanhang er aanvanke lijk door zal slinken. Dan zal eerst recht de moed van dit aan te durven tot uiting komen, wanneer er ondanks alle kritiek op dezelfde beleidslijn word-, doorgegaan. Uiteindelijk zal Nederland er dan de vruchten van plukken. Met een wat stabielere gulden zal aan veler persoonlijke noden en verlangens beter tegemoet gekomen kunnen worden dan wanneer de inflatie maar in hetzelfde tempo als van de laatste tien vijftien jaar doorgaat. De kritiek op het a.s. regeringsbeleid zal heel gemakkelijk zijn. Het is te hopen, dat de kamerfracties der vijf partijen zich bewust zullen zijn van de noodzaak van eensgezindheid en vast houden aan het bereikte akkoord, om dat het uitgestippelde beleid zeker de volle vier jaar nodig heeft om tot het gewenste resultaat te kunnen leiden. Wanneer de frakties deze moed en vast beradenheid kunen opbrengen, dan ver dienen zij alleen daarom al de dank van ons volk, dat na die vier jaar zal erva ren dat ziin situatie in de grote lijnen erdoor verbeterd is. Als het nieuwe ka binet zijn beleid ook maar weet te ver kopen. er zo open en breed mogelijk en voortdurend het volk over inlicht, dan kan het. veel onnutte kritiek voorkomen •b «r zijn bestaan door verstevigen. reen prettig is, bleek al direct. Veel vra gen werden hierover gesteld. De excen trische ligging en de getrokken grens werden aangevochten. Niet direct begre pen werd waarom de nieuwe school nu nog niet klaar was. Anderen maakten bezwaar tegen overplaatsing, waardoor hun kind voor de derde maal in twee jaar tijds van school moest veranderen. Ook de aanleg van beveiligde oversteek plaatsen kwam aan de orde. Tevreden kon de wethouder niet iedereen stellen. Voor velen was het wel een ge ruststelling dat men van de heer H. Nies- waag, hoofd van de Rinka Tolmanschool en van de heer J. C. M. Verwer, hoofd van de nieuwe school, te horen kreeg dat de onderwijssystemen op de beide scho len niet ver uiteen liepen en eigenlijk wel op elkaar aansloten. Verwacht mag dan ook worden dat de overgang van de ene naar de andere school soepel zal verlopen. De grens, die door het rayon van de Rinke Tolman school werd getrokken, loopt van de Nieuweweg naar de Koningsweg achter de flats van de Smitsweg langs. Ieder die hier zuidelijk van woont, woont in het rayon van de nieuwe school. Hierbij zijn ook begrepen de drie laatste flats aan de Veenbesstraat. Deze grens geldt voor leerlingen, die op 1 augustus 1971 zitten in het eerste en tweede leerjaar. Omdat de nieuwe school slechts met drie loka len kan starten, is het rayon voor leer lingen, die op laugustus in klas drie en vier zitten, enigszins verkleind. Leerlingen van klas vijf worden niet overgeplaatst, evenmin als de broertjes en zusjes van kinderen, die in hogere leerjaren op de Rinke Tolmanschool blijven. Dit laatste loste het probleem op van de ouders, die vreesden dat hun kind door schoolverandering de aan sluiting op het middelbaaronderwijs zou missen. De overplaatsing gaat verder automatisch. Ouders krijgen hier be richt van thuis. Nieuwe leerlingen moe ten natuurlijk wel aangemeld worden. De school aan de Weegbreestraat start met 22 leerlingen in de le klas, 30 in de twee de en eveneens 30 in de gecombineerde 3e en 4e klas. De kleuters worden voor lopig ondergebracht in de in aanbouw- zijnde kerk, die bijna gereed is. T.z.t. verhuizen deze weer naar het noodlokaal. PRUIKENBOETIEK BEETZLAAN 74 (hoek Schrikslaan) - SOESTDIJK TELEFOON 3990 Er is de laatste decennia heel wat over de emancipatie van de vrouw geschreven, z(j het meestal door mannen. Prof. dr. H. M. 't Veld-Langeveld publiceerde er kortelings nog een boek over, getiteld: „Vrouw-Beroep-Maatschappy'". De onder titel luidt: „Analyse van een vertraagde emancipatie". En vertraagd wordt die emancipatie inderdaad. De mannen, die in onze maatschappij nog altijd aan de touwtjes trekken, vin den het kennelijk een veilig idee dat de vrouw maar achter de wasmachine en in de keuken blijft staan. Je weet nooit wat je je op de hals. haalt, wanneer je de vrouwen kans geeft hun mogelijk heden ten volle te ontplooien. Een beet je onderdrukking en tegenwerking kan geen kwaad. Beter één mak schaap in de hand dan tien Dolle Mina's in de lucht. Emancipatie wordt door de vrouwen zelf tegengehouden De ervaring heeft geleerd dat in landen, waar de vrouw zich snel emancipeert (U.S.A. en vooral Denemarken en Zwe den), het aantal mannen, dat zich onder psychiatrische behandeling moet stellen, een sterke stijging vertoont. Het gaat de man kennelijk niet in zijn kouwe kleren zitten, wanneer hij zijn dominerende positie moet opgeven en de vrouw als volkomen gelijke naast zich moet dul den. Toen onlangs in een buurthuis een psychologe pleitte voor meer faciliteiten voor de gehuwde, werkende vrouw, stond er een man op en zei: „Het begint met een halve baan en het eindigt met vrije sex". Zonder het te beseffen on derstreepte hij de inzichten van vele De vakantie is lange tijd een privilege van de gegoede stand geweest. En ook nu nog nemen de hogere sociale groe peringen een overheersende positie in. „Europese Gemeenschap", maandblad van de voorlichtingsdienst der Europese Gemeenschap, vermeldt in een speciaal toeristisch nummer dat bijvoorbeeld in west-Duitsland 76 van de bedrijfs- hoofden er op uittrekt tegen slechts 26 van de ongeschoolde arbeiders en slechts 7 °/o van de landbouwers. De meest avon tuurlijke vakantiegangers vinden we on der de Duitse en Nederlandse bevolking. Belgen, Fransen en Italianen zijn tij dens hun vakantie minder mobiel en dynamisch. Levensstandaard van invloed De overvolle stranden en hotels geven een bedrieglijk beeld van de werkelijke omvang van de seizoentrek. In de E.E.G.- landen doet slechts een minderheid mee aan het internationaal toerisme. „Euro pese Gemeenschap" publiceert de meest recente cijfers: 40% van de volwassen Duitsers gaan vijf dagen of meer voor hun ontspanning op reis, 45% van de Fransen, 43 van de Nederlanders en Belgen en slechts 26 van de Italianen. De invloed van de levensstandaard op het aantal vakantiegangers is evident. Niet toevallig levert Italië, het E.E.G - land met het laagste nationale inkomen, de minste vakantiegangers. In alle E.E.G.-landen is het aantal vakantiegan gers in de hogere sociale milieus het grootst. In België gaat 82,5 van het leidinggevend personeel op vakantie en slechts ruim. 40 van de arbeiders. De Duitse en Franse bejaarden gaan in groter aantal met vakantie dan hun leef tijdsgenoten in de overige E.E.G.-landen. Dit feit wordt veroorzaakt door het re cente streven in Duitsland en Frankrijk om oudere mensen de gelegenheid te geven deel te nemen aan georganiseerde reizen, die hen soms in streken brengen die zij nooit gedroomd hadden nog eens te zien. Voor Duitsers mobiel De moderne Europeaan kent geen gren zen meer, zegt men wel eens. Maar dat beeld is uitermate bedrieglijk. Het gaat eigenlijk alleen maar op voor de Duit sers en de Nederlanders, die zich als vakantiegangers het meest mobiel en dynamisch tonen. Vooral de Duitsers trekken steeds verder weg. In de afge lopen twee jaar zijn hun reizen naar Griekenland toegenomen met ongeveer 45 naar Portugal met 20 en naar de Ver. Staten met bijna 30 Zij vor men ook de kopgroep van de westelijke bezoekers die naar het communistische oostblok reizen. De Duitsers leveren al vele jaren het grootste contingent toe risten aan Bulgarije, Hongarije, Roeme nië, Tsjecho-Slowakije en de Sowjet- Unie. Alleen in Polen domineren niet zij, maar de Fransen en Zweden. De Fransen komen er veel minder gauw toe hun land voor vakantiedoeleinden te verlaten. Nog in 1969 bleef 85,1 van de Franse vakantiegangers in eigen land. In Italië lag dit percentage nog veel hoger: 94 Evenals de Duitsers tonen de Nederlan ders zich avontuurlijke vakantiegangers. Zo nam het aantal overnachtingen van Nederlanders in Japanse hotels toe met bijna 42 en ook verre landen als Portugal en Joego-Slavië zijn bij ons zeer in trek. Opmerkelijk is dat de Europeanen, die in een E.E.G.-land wonen, hun vakantie NAAIMACHINE SPECIAALZAAK LAANSTRAAT 107, HOEK NIEUWSTR. BAARN - TEL. (02154) 4833 Wij repareren iedere naaimachine veelal buiten de E.E.G. doorbrengen. Zelfs Italië ziet steeds minder Neder landse toeristen komen, Spanje daaren tegen steeds meer. Hoelang zijn de vakanties van de Euro peanen? De Fransen en Italianen zijn blijkens cijfers van 1969 het meest ver wend met gemiddeld twintig dagen. Zij worden gevolgd door de Duitsers en op de laatste plaats komen de Belgen en Nederlanders met 15 dagen. Overigens kon 15% van de Nederlandse vakantie gangers meer malen op vakantie gaan. Wat vervoersmiddelen betreft bestaat er een bepaalde uniformiteit in alle lan den: de auto staat op de eerste plaats. In landen als Italië en Duitsland wor den de spoorwegen nog voor ongeveer 25 van de reizen gebruikt. Van het vliegtuig maken de Duitsers gebruik voor ruim 6 van hun reizen, een record voor de E.E.G.-landen. Het gros der vakantiegangers prefereert een klassieke vakantie, d.w.z. zee of bergen. Cruises zijn een nieuwe mode, die meer en meer wordt gezocht. Om het sociaal toerisme in zijn. diverse vormen^ van de grond te krijgen is een doelbewuste subsidiepolitiek onontbeer lijk. Enkele voorbeelden. In Duitsland subsidieert de regering de rusthuizen, die openstaan voor bevolkingsgroepen met lage inkomens. In Frankrijk worden de z.g. gezinsvakantiehuizen gesubsidieerd, in België is bijna 100 miljoen francs uit getrokken voor subsidies ten behoeve van de bouw van vakantiehuizen en -centra. Of wij nu een nieuwe regering krijgen of niet, een van de grootste sociaal-e conomische vraagstukken blijft bestaan. Dat vraagstuk vindt men in de groei ende tegenstelling tussen Werkgevers- en nemersorganisaties. Aangemoedigd door de loonsuccessen der laatste jaren beginnen de vakbon den steeds hogere eisen te stellen, waar bij zij zich bemoeienis aanmatigen met een steeds groter deel van het maat schappelijk leven. Wij zijn ervan overtuigd dat dit vraag stuk ook op de achtergrond speelt van de kabinetsformatie. Velen die overwe gen een ministerspost te aanvaarden zullen zich in gemoede afvragen of zij dan regeren mogen of eerst hun direc tieven moeten afwachten uit het over legorgaan van de vakcentrales. Dit is een rechtstreekse bedreiging voor goede democratische verhoudingen. De vakcentrales staan dus levensgroot voor de taak hoever hun aktiviteit zich mag uitstrekken. Misschien brengt het antwoord op die vraag hun tevens een oplossing voor de hoogte van de bijdra gen die zij mogen vragen van de werk gevers voor financiering van hun socia le activiteiten. De vakcentrales eisen daarvoor een half procent van de loon som. De werkgevers hebben de daarmee gemoeid zijnde miljoenen afgewezen. Niettemin betalen zij reeds voor deze aktiviteiten en zullen zij er nog wel meer voor op de tafel leggen. Kernvraag bij de besteding van deze gelden is de grens tussen georganiseerden en niet- georganiseerden. De vakbonden willen hun ledenbestand versterken doorvoor- delen te geven aan georganiseerden, het geen de werkgevers terecht afwijzen. Het beginsel van vrijheid en democratie schijnt bij de vakbonden meer op de achtergrond te raken naarmate hun in vloed toeneemt. Zo streven zij ook naar discriminatie tussen georganiseerden en niet-georganiseerden bij de toekenning van vakantie. Als de sociale status van de werknemers bepaald wordt door het al dan niet georganiseerd zijn zal wel dra de kreet door het land schallen dat men wel georganiseerd moet zijn om niet het mes op de keel te krijgen. Elke ware wijsheid openbaart zich in zelfbeheersing en zelfbeperking. Moge men dat wel bedenken in bijeenkomsten waar het welzijn centraal moet staan. psychiaters, die allang hebben betoogd dat er achter die angst voor meer vrij heid van de vrouw diepere motieven schuilgaan dan meestal wordt toege geven. Maar omdat het een beetje gênant is om openlijk tegen de vrouwen te zeggen dat zij vanwege hun geslacht de minde re zijn, worden er allerlei kruip- en sluipwegen bewandeld om de vrouwen kort te houden. En gelukkig zijn vele vrouwen wat dat betreft een gemakke lijke prooi. Zij conformeren zich zonder morren aan een maatschappij, waar de superioriteit van de man een ongeschre ven code is. Zij weten niet anders of het hoort zo en zij leggen zich daarbij vrijwel kritiekloos neer. Zij zijn ingebed in hun maatschappelijke rol: trouwen, koken, kindertjes ter wereld brengen. En zij geloven zo heilig in deze rol, dat zij niets moeten hebben van vrouwen, die méér willen en opkomen voor hun recht om hun persoonlijke mogelijk heden zo veel mogelijk te ontplooien. Want het kan niet vaak genoeg worden gezegd: de emancipatie van de vrouw was allang een voltooid feit geweest, wanneer alle vrouwen hieraan zouden hebben meegewerkt. Somber Maar toch ziet de toekomst er voor de mannen somber uit. Zij ontdekken im mers, dat steeds meer vrouwen zich be wust gaan worden van hun eigenwaarde en geen genoegen meer nemen met een tweederangs plaats in onze samenleving. Ménig getrouwde man constateert tot zijn schrik, dat het zelfs in zijn gezin fout gaat lopen. Zijn vrouw wil, zeer tegen zijn zin, ook wei es wat anders zien dan de keuken en de huiskamer en solliciteert naar een betrekking. En niet alleen zijn zoons willen naar de universiteit of het gymnasium, maar zijn dochter begint ook al te zeuren. Dat zijn jongens moeten studeren, ak- koord, maar zijn dochter trouwt toch wel. Die behoeft later de kost niet te verdienen. Meer dan u.l.o. heeft ze niet nodig. Dit soort redeneringen doet nog altijd opgeld. In een partriarchale maatschap pij moet je de vrouwen niet teveel laten leren. Zoiets heeft altijd een boeme rangeffect. Ontwikkelde vrouwen zijn lastige vrouwen. Dus vooruit, naar de u.l.o., die dan ook de enige school is. waar het studierendement van de meis jes dat van de jongens overtreft. Bij het V.H.M.O. is de deelname van de meisjes veel geringer, ofschoon hun studieresul taten nota bene aanzienlijk beter zijn. Meer meisjes dan jongens halen hun einddiploma zonder vertraging. Bijna 40% van de meisjes gaat naar een lager huishoud- en nijverheidsschool. Maar de kwaliteit van het l.h.n.o. kan niet wed ijveren met die van de l.ts. voor jon gens. Het zijn immers maar meisjes, die deze scholen bezoeken. Het l.h.n.o. sluit nauwelijks aan op leerlingstelsels, die een begonnen beroepsopleiding afsluiten. Resultaat: een groot deel van deze meisjes komt terecht in ongeschoolde baantjes bij het bedrijfsleven. Maar nog maals, het zijn maar vrouwelijke we zens waarom het hier gaat. Als de jon gens maar flink leren, want deze ferme knapen moeten later de kost verdienen. Vrouw zelden „baas" Ook bij het bedrijfsleven is de vrouw nog onvoldoende in tel. Veel vrouwen worden niet naar hun capaciteiten be taald. Niet voor niets zoeken de bedrij ven zoveel „assistentes", „secretaresses", en „medewerksters". De salariëring van deze baantjes is dusdanig, dat er nau welijks mannen voor te vinden zijn. Ook de promotiemogelijkheden voor de vrouw zijn in het bedrijfsleven betrek kelijk gering. Het aanstellen van ge huwde vrouwen stuit dikwijls op be lachelijke bezwaren. Zo wordt beweerd dat gehuwde vrouwen meer verzuim hebben, terwijl onderzoekingen reeds lang het tegendeel hebben aangetoond. Voor hoge posten wordt zelden een Het ls naar de gemeenteraad, waar onze dank nu henen gaat. Er ls een kloek besluit genomen, wij zijn aan zware druk ontkomen. Want weg is voortaan zorg en druk, wij leven vrij vermakeluk. En alles loopt ineens te hoop, voor schouwburg en voor bioscoop Nu komt bij de belastinghater, de gang naar circus en theater. Hij moet voortaan niet bijbetalen, voor het concert, dus, volle zalen. Wat een succes, en wat een bol, de Raad krijgt hiervoor alle lof. Het is in Soest wel in de haak, bij de gemeente en 't vermaak. vrouw uitgekozen. „Je kan van mannen toch niet verwachten dat zij onder het gezag van een vrouw willen staan". Deze mentaliteit, die alleen op wazige gevoelsredenen berust, is nog steeds niet achterhaald, ze wordt op alle mogelijke manieren kunstmatig in stand gehouden. In verzorgende beroepen zijn betaling en promotiemogelijkheden van de vrouw redelijker. Wat een wonder, want daér heeft men ze nodig. Maar ook hier in- konsekwenties. Er zijn bijv. veel meer maatschappelijk werksters dan maat schappelijk werkers. Maar toch worden de topfunkties weer vaker door mannen bezet. Zo woekert het kwaad van de achterstelling van vrouwen in alle re gionen van de maatschappij voort. Waar beginnen De overheid laat zich hierbij niet on betuigd. De arbeidsvoorwaarden voor de gehuwde vrouw zijn over het algemeen veel ongunstiger dan voor de ongehuwde werkrachten. Voorzieningen ten behoeve van gehuwde, werkende vrouwen wor den niet getroffen, ja nauwelijks bevor derd. Door het bouwen en outilleren van kinderdagverblijven e.d. zouden meer gehuwde vrouwen in de gelegen heid kunnen worden gesteld om te gaan werken. De overheid zou dit gemakke lijk kunnen bevorderen, omdat de kos ten er altijd weer uitkomen. Vrouwen die gaan werken, zijn tenslotte beste klanten voor de belasting. Toch gebeurt er niets of hoegenaamd niets. Regerin gen, vakbonden, werkgeversorganisaties, zij ondernemen nauwelijke iets om de gestandariseerde meningen over de rol van de vrouw in onze samenleving te doorbreken. Maar misschien moet de emancipatie van de vrouw niet van bo venaf komen, maar in het gezin begin nen. Een researchinstituut in de Amerikaanse staat Kentucky heeft onlangs krediet van de regering ontvangen voor de ontwikkeling van een trein, die 1600 km per uur moet kunnen lopen. Die trein zou magnetisch worden aangedreven, in een luchtledige tunnel lopen en, wanneer h(j z(j topsnelheid heeft bereikt, 30 cm boven de grond zweven. Bilderdijklaan 1, Soest, telefoon 3029 Ook in Europa wordt er, zij het op be scheidener schaal, gewerkt aan de trein van de toekomst. Want het verkeer tus sen de continenten mag dan door su personische vliegtuigen aanzienlijk zijn versneld, er bestaat nog grote behoefte aan vervoermiddelen, die middellange trajekten in snel tempo kunnen afleggen. Vandaar dat het blad „De Europese Ge meenschap" pleit voor samenwerking van de Europese spoorwegmaatschap pijen teneinde op de meest efficiënte wijze de mogelijkheden van supersnelle verbindingen te onderzoeken. Voor al uw Heideweg 44 - Soest - 02155-2173 Het door de gemeente aangekochte ter rein tussen de Generaal Winkelmanstraat en de Kampweg, zal door de dienst van Gemeentewerken geëgaliseerd worden en, voorlopig voor onbepaalde tijd, beschik baar komen als speelterrein voor de jeugd. De op het terrein aanwezige bo men blijven staan. Woensdagavond heeft de zesjarige dra ver Sjaantje van de heer C. D. in Soes- terberg flinke schade aangericht, toen zij bij de Rademakerstraat op hol sloeg. De eigenaar, die zijn paard goed kent, stapte uit voorzorg op de Kampweg van de sulky, om lopend naast zijn paard de Rademakerstraat over te steken. Het beest schrok echter van een passe rende auto en sloeg op hol, zijn baas meesleurend. Die moest haar laten gaan, toen de leidsels braken. Het paard met sulky rende de Rade makerstraat over bij het Zwaantje en holde via de Montgommeryweg, Baten burglaan en de Sterrenbergweg weer in Rademakerstraat over de Prof. Lorentz- laan in. Onderweg ramde zij vier auto's. Toen zij eenmaal tot staan gebracht was, schrok zij weer van een passerende brommer en sloeg zij voor de tweede maal op hol. Nu kwam ze echter niet ver, want zij raakte met de achterbenen verward in de leidsels. Sjaantje werd licht gewond, de auto's zijn zwaar beschadigd. Bij het leren van de vaderlandse ge schiedenis wordt Nederlandse kinderen steevast ingeprent dat van oudsher hier gastvrij werd opgenomen wie zich in eigen land niet meer thuis kon voelen. Nu is die neiging tot asiel verlenen niet zo uniek Nederlands als graag wordt ge steld en hoeven we maar tot even voor 1940 terug te gaan om te zien dat onze gastvrijheid nu ook weer niet zo onbe perkt is geweest altijd, maar ala: iets van de reputatie die we ons zelf toeme ten verdienen we wel. Het asielrecht wordt over de hele we reld nu ijverig ingeroepen door Ameri kaanse jongeren die hetzij uit het leger zijn gedrost, of al de benen namen voor de oproep kwam. In Canada zitten er vele duizenden van de tweede Categorie, in Zweden wemelt het van de eerste. Dat zijn vooral in Duitsland gelegerde militairen die het ervan zagen komen dat ze naar Vietnam zouden worden overgeplaatst. De Zweedse overheid is wellicht niet erg blij met deze immigranten, maar ze laat ze toe en helpt ze een beetje, ook al zijn daardoor de betrekkingen met Washington aardig verziekt geraakt. Nederland maakt nu ook kennis met zo'n geval: Ralph Waver, die van een Amerikaans oorlogsschip droste nadat zijn pogingen waren gefaald om erken ning te krijgen van zijn gewetensbezwa ren tegen militaire dienst, bezwaren die vooral waren gestimuleerd door wat in Vietnam gebeurt. Hij is niet de enige, maar wel de eerste die officieel een verblijfs verguning aanvraagt, de anderen vinden het vei liger om als een soort onderduikers vooral in Amsterdam te verblijven. Die vrezen dat Washington alles wil doen wat het kan om de gedeserteerden ijlings in de V. S. voor een krijgsraad te slepen. Ze schijnen gelijk te krijgen, hoewel volgens onze beroemde traditie hun on gelijk eigenlijk bij voorbaat al vast moest staan. Op grond van het zogenaamde N.A.T.O. -statusverdrag vragen de V. S. uitleve ring van Waver. Volgens de normale regels 20U dit niet mogelijk zijn, dan volgt immers alleen uitlevering als de immigrant zich schul dig heeft gemaakt aan misdaden en daarvan is in dit geval geen sprake. Het gaat erom dat hier iemand meent dat hij door zijn overheid gedwongen wordt dingen te doen in casu militair te zijn waartegen zijn geweten in op stand komt, een haast klassiek geval voor de Nederlandse asieltraditie. Zweden dat geen N. A. T. O. -lid is, kan niet onder pressie gezet worden zoals Nederland en het is daar vrij simpel om de traditie hoog te houden. Hier heeft het heel wat juridische voe ten in aarde, voornamelijk of het sta tusverdrag nu wel of niet van toepas sing is. Helaas minder over de vraag of Neder land in het algemeen bij het sluiten van verdragen over internationale samen werking, zoals de N. A. T. O. inhoudt, er niet een beetje rekening mee moet houden dat traditionele vrijheden niet worden opgeofferd. Amsterdam-Maastricht in driekwartier In sommige Europese landen wordt reeds hard gewerkt aan de trein van de toekomst. Helaas zijn de initiatieven tot nog toe niet uitgegaan van de aange wezen instanties, de spoorwegen, maar van particuliere bedrijven. Zo heeft Frankrijk reeds zijn „aerotrain een luchtkussentrein, aangedreven door twee gasturbines en een grote schroef. Sedert de herfst van 1969 rijdt een ex perimentele aerotrain (capaciteit 80 per sonen) met een snelheid van ongeveer 300 km per uur op een proeftrajekt ten noorden van Orleans. De afstand Gro- ningen-Maastricht zou deze trein dus in een uur en een kwartier afleggen. Verder werken de Franse Spoorwegen aan een z.g. Turbotrain (ca. 500 km per uur). In Duitsland wordt gewerkt aan het projekt Transrapid, een magneet- kussentrein met aandrijving door een lineaire inductiemotor. Deze Transrapid is reeds in een vergevorderd stadium. Zijn topsnelheid ligt rond 500 km per uur. De afstand Amsterdam-Maastricht zou met dit gevaarte in drie kwartier overbrugd kunnen worden. Ook in andere landen wordt naarstig gewerkt aan de vervaardiging van een ultrasnel vervoermiddel met gemiddel de snelheden van 500 tot 700 km per uur. Daar men weet dat het traditionele systeem van op rails lopende wielen toch nooit boven een topsnelheid van zo'n 300 km kan uitkomen, zoekt de research het meestal in systemen waar in de trein „glijdt" op een luchtkussen of magnetisch kussen. Treinennet tussen steden Vervoerstechnisch gezien is er op de middelgrote afstanden sprake van een ernstige lacune. Supersonische vliegtui gen zijn ideaal wanneer het gaat om zeer lange afstanden. Ook korte afstanden legt het vliegtuig sneller af, maar wat koop je daarvoor als de vliegvelden ver van het stadscentrum afliggen? Dan wordt de totale reisduur nog lang. Als je op vliegveld Eelde uitstapt, ben je nog lang niet in Groningen en een reisje van Schiphol naar Utrecht is ook geen lolle tje. De voornaamste vervoermiddelen voor de middelgrote afstanden blijven dus de trein en de auto. Aangezien de autowegen meer en meer belast raken zal de trein in de naaste toekomst het aangewezen transportmiddel worden om de middellange afstanden te overbruggen. En hoe sneller die trein gaat, des te beter natuurlijk. Gedacht wordt aan een trei nennet tussen de grote Europese steden. Wanneer men erin slaagt vervoermidde len met supersnelheden te ontwikkelen, dan kunnen de passagiers in vrij korte tijd andere stadscentra bereiken. Een tocht van Amsterdam naar Köln met een magneetkussentrein wordt dan een zaak van enkele uren en wie nog even wil doorreizen naar München, zal er dan wanneer hij 'sochtends is vertrokken, nog ruim voor het avondeten zijn. Luchtkussentrein In januari van dit jaar heeft de raadge vende vergadering van de Raad van Eu ropa in een resolutie voorgesteld een eerste luchtkussentreinverbinding aan te leggen tussen de Europese hoofdkwartie ren Brussel, Luxemburg, Straatsburgen Genève. Door de hoge snelheid van zo'n trein wordt het mogelijk de afstand tus sen twee steden, die ca. 600 km van el kaar afliggen, in ongeveer twee uur af te leggen. Bovendien zou een Europees net van luchtkussentreinen het gebruik van vliegtuigen op de middelgrote af standen doen verminderen. En dat zou dan weer een belangrijke bijdrage zijn in de strijd tegen geluidshinder en lucht vervuiling. Zo ontvouwt zich het perspec tief van een gigantisch treinennet, waar de passagiers met supersnelle voertuigen worden vervoerd. Om een dergelijk ul trasnel verbindingsnet in Europa in te zetten, zullen de verschillende landen tot een hechte, technische samenwerking moe ten komen, bijvoorbeeld in E.E.G.-ver- band. Want hoe zouden de Europese spoorwegmaatschappijen, die allemaal met verlies werken, ieder afzonderlijk de kolossale investeringen kunnen op brengen. die zijn vereist om dergelijke uiterst kostbare projekten te vervaardi gen? Helaas worden de nieuwe vervoers technieken met betrekking tot de ultra snelle verbinding op middellange af stand tot nog toe door ieder land af zonderlijk bestudeerd. Dat betekent ver spilling van krachten. Bovendien komen de landen met verschillende systemen aanzetten en ieder land vecht hard om zijn systeem geaccepteerd te krijgen. Vandaar dat de Raad van Europa heeft aangedrongen op nauwere samenwerking tussen de lid-staten van de E.E.G. Zo lang die samenwerking er nog niet is, zal het nog wel even duren voordat we kunnen zeggen: „Kom. we gaan vana vond even heen en weer naar BrusseL" i

Soester Courant | 1971 | | pagina 3