oest i:ik i:\matt i;> jgbaar ALLING RA" BAARN SALOMONS IN CALLED SLEDGE TIGKLE ME ET LEVEN LOKT IW TANDEN IN MIJN NEK eg 46 - Soesterberg ;NS VOORDELIGER! .AAPKAMERS LUTEUILS JZETTAFELS UVKSTELLEN ÏTHOEKEN %STEN IME SORTERING 9RDIJNSTOFFE1V [TRAGES ATRASSEN EKENS OPGELET! APIJTEN RKOSLOPERS etc. UW TAPIJT GRATIS GELEGD GARANTIE ERLIGHTING 0T UW DIENST DOLFINARIUM VTB NV Jeugdige vernielers Met ingang van 1 juli in Soest geen vermakelijk heidsbelasting meer Laatste beelden uit gieterij Joosten Bouw van flat in Colenso begonnen Krabbels van Knelis PRINSES BEATRIX FONDS Dit jaar in de provincie Utrecht grote volwassen gehandicapten actie voor Arti-shocker krijgt literaire opdracht Gevonden voorwerpen VAKANTIEMARKT STEEDS RUIMER MALVAH0EVE KREEG NIEUWE BESTEMMING Zingende dolfijnen in het Doffjiiarium Harderwijk Bustocht Algemene Bejaarden Bond Verkeerd bestek Vléesverkoop Vrijdag 25 juni 1971 AMAUALAAN 19-21 TELEFOON 02154-2323 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 Tel. 2792 verplaatsing van yeer e.d. naar de leukenlaan, via de van 11.55 uur op delingen van 17.55 Tel. 2962 - B.g.g. Tel. 4096 VrUdag 25 juni, 8 uur! rdag 26 juni, 7 en 9.15 uur JAMES GARNER in ig goudtransport., bewaakt door veer- n opgeborgen in stalen kluizen de bezetene die daar niet af kan blijven. ondagmiddag, 2.30 uur ELVIS PRESLEY in: rodeo-ster op vakantie bij een ranch. juni t.m. dinsdag 29 juni, 8 uur ÜCHHOLZ - MARLENE JOBERT ïleefd in geleende bedden en geleende tijd. Woensdag 30 juni, 8 uur ische thriller, Polansky waardig. rsfoort voorbij hotel 't Zwaantje le weg rechts ELEFOON 03463 - 1779 ille soorten, kleur en kwaliteit. Ook financieringsmogelljkheden. slotte grote collectie HARDERWIJK - TEL. 03410 - 6041 Het Prinses Beatrix Fonds werd in 1956 opgericht, oorspronkelijk met het doel steun te verlenen aan de ruim 2000 kin deren en volwassenen, die getroffen werden door de ernstige polio-epidemie, welke in dat jaar in ons land heerste. Sedert 1963 echter is de doelstelling van het Fonds uitgebreid tot de volgen de groepen: spastici, lijders aan spina bifida, multiple sclerose, progessieve spierdystrophie en aanverwante spier ziekten. Het behoeft geen betoog dat met indi viduele hulp (zoals bijdragen voor we tenschappelijk onderzoek, investerings bijdragen, vacantie en recreatie enz.) ten behoeve van deze patiënten enorme bij dragen gemoeid zijn. In 1970 bijv. heeft het Prinses Beatrix Fonds aan individuele hulp een bedrag van rond ƒ700.000,-- uitgegeven. Daar naast werd nog ƒ580.000,— besteed aan niet-individuele hulp. De hiervoor benodigde gelden werden voor een, gedeelte verkregen uit. de jaarlijkse collecte-opbrengst, terwijl de overige inkomsten bijeenkwamen door giften, legaten, bijzondere acties e.d. De jeugdige voetballers in ons land brachten zo in het kader van de Zwa luwen Jeugd Actie Polio in 1970 een bedrag van ƒ75.000,— bij elkaar. In een aantal gemeenten in de provincie Utrecht bestaan plaatselijke afdelingen van het Fonds, die zich bezig houden met het organiseren van de jaarlijkse collecte. Het bestuur van de afdeling Utrecht heeft het plan opgevat om dit jaar - in plaats van de normale collecte een grote actie te ontketenen, met het doel om de Stichting Huisvesting Vol wassen Gehandicapten een basis-kapi taal te verschaffen van ƒ200.000,-- om Salomonswijsheid Wandenvo! tegels be sparen handenvol werk Geen wandbekleding is zo gemakkelijk als tegels. Witten, verven, bijpleisteren behangen, u mag het allemaal vergeten. En ook schoonhouden kost nauwelijks moeite. Wat wilt u nog. meer? Kom eens kijken in onze showroom. Onze enorme gevarieerde kollektie inspireert u tot nieuwe woon-ideeën. amersfoort kleine koppel 7 tel. 03490-11945 moderne keukens open haarden natuursteen baksteen wand- en vloertegels Het Salomonszegel pias?J Uw garantie Showroom open dagelijks van 8.00-17.30 uur (zaterdags alleen volgens afspraak) de bouw van een tehuis voor deze ge handicapten te kunnen realiseren. Het Hoofdbestuur van het Prinses Bea trix Fonds heeft toegezegd de opbrengst van de collecte 1971 in de provincie U- trecht geheel voor dit doel te bestem men. Ook in het verleden zijn door het Prin ses Beatrix Fonds in andere provincies dergelijke acties gevoerd. Zo werd in 1969 in Noord-Holland een actie geor ganiseerd ten bate van de bouw van een nachtverblijf bij een Mytylschool, waar bij ƒ400.000,-- werd bijeengebracht, ter wijl een actie in 1970 in Overijssel voor de bouw van een revalidatiecentrum in Enschede een bedrag van ƒ205.000,— opleverde. Daar het nu te bouwen tehuis bestemd is voor patiëten uit de hele provincie Utrecht, zullen uiteraard in de eerste plaats de reeds bestaande plaatselijke afdelingen worden ingeschakeld. In plaatsen waar nog geen collectecomité bestaat zullen deze alsnog moeten wor den opgericht. Van diverse zijden werd reeds daad werkelijke steun toegezegd, o.m. door de Federatie voor Vrijwillige Vrouwelijke Hulpverlening, de B. O. S. K. (Bond ter bevordering van de belangen van Spas tici), Rotary- en Lionsclubs, Vrijmetse laarsloges en de I.C.L. Wij hebben echter de hulp nodig van een ieder die helpen wil en kan! Op donderdag 30 september a.s. zal in de avonduren overal huis aan huis en zo nodig ook op straat worden gecol lecteerd. Daarvoor is uiteraard een zeer groot aantal colectanten nodig. Wij hopen dat velen, waarbij wij ook denken aan leerlingen van het voortgezet middel baar en hoger onderwijs, studentenze den van sportverenigingen, e.d, op die avond enkele uren beschikbaar willen stellen ten bate van hun gehandicapte medeburgers wordt dat op prijs gesteld speciale evenementen worden georgani seerd waarvan de baten voor het doel zul len worden afgestaan. De actie zal worde gevoerd onder de naam „Doederwattan". Men hoopt dat deze naam spoedig een begrip voor ieder in de hele provincie zal zijn en dat velen zich geroepen zul len voelen om er inderdaad wat aan te doen! Het levensgeluk van vele gehan dicapten is dit zeker waard. Nadere inlichtingen omtrent het Prinses Beatrix Fonds en de actie worden gaar ne verstrekt door de heer J. Huisiriga, voorzitter afd. Utrecht P. B. F., Karei Doormanlaan 36 te Utrecht, telf. 713957 en mevrouw W. H. Crommelin-van Hit ten, secretaresse van het ac'tiecommité, Kerkstraat 30 te Utrecht, telf. 10235. Giften en bijdragen kunnen nu reeds worden gestort op de rekening bij Vlaer en Kol te Utrecht, gironummer 7247, onder vermelding „t.g.v. Prinses Beatrix Fonds, actie Doederwattan". De ruim 50 ruitjes van een glas in lood raam in de R.K. kerk te Soest-Zuid ble ken te zijn ingegooid door een zevental kinderen in de leeftijd van. 5...en 6 jaar. De ouders zullen de schade*van ongeveer ƒ400,betalen. -v Door het ontvangen van de koninklijke goedkeuring op het raadsbesluit van 22 april j.1. wordt met ingang van 1 juli geen vermakelijkheidsbelasting meer ge heven in de gemeente Soest. De opbrengst van de vermakelijkheids belasting was in de begroting 1971. op 15.000,geraamd. Gezien het.vrij grote aantal ontheffingen dat verleend werd, viel het zeer te betwijfelen of deze op brengst gehaald kon worden. De opbrengst stelde niet veel voor, zeker niet als men de ontvangstkosten en de kosten van behandeling van verzoeken om vrijstelling in aanmerking neemt. Op voorstel van het college van burge meester en wethouders besloot de raad in april dan ook de verordening op de heffing en invordering van de vermake lijkheidsbelasting in de gemeente Soest in te trekken. De laatste opdrachten voor beeldengleterjj Joosten aan de Smitsweg, o.a. een beeld voor de Rinke Tolmanschool, z\jn een dezer dagen verwerkt. Onder de nieuwsgierige blikken van een groep kinderen onder leiding van hun leraar, werd het roodgloeiende brons in de vorm gegoten, weermede voor Soest het einde kwam aan een uniek bedrijf dat In Andtfk door een van de broers van Joosten wordt voortgezet. O Vrijwel onopgemerkt is men vorige week gestart met de bouw van de veelbe sproken, en in sommige publikaties als storend voor de bewoners van het Paleis, bestempelde flat, is het park van Colenso. Met veel mechanische kracht is het voorste deel van het park van zijn begroeiing ontdaan, en het benodigde grond werk verricht. Het flatgebouw, met restaurant op de bovenste etage zal zonder ernstige stagnaties eind 1972 opgeleverd worden. Ajje ut ming vraog dan mok zeige datter messchien wel arru- guns in ongs laand minse te vinde binne die bie hoog en bie laog vol wille houwe daat wullie met zun dertienmeljoene un bar vredelievend en vreedzaom vollukje binne, maor dak daor eerluk gezeit nie in mee wil gaon. Ik zie ut netuurluk allegaor veuls te eenvoudug, maor de minse komme wel ongder de indruk aster bevoorbeeld ongelukke gebeure mit heul veul slaachtoffurs. maor aster maor een slaachtoffur is daan vaalt ut wel mee. Vreuger, en daat is nog nie eens zo bar laang geleje, waore der laang nie zo veul otoos op de weg en daan gebeurde der netuurluk ok wel ongelukke mit dode- lukke ofloop en ut is begriepeluk daat der in verhouding aster otoos biegekom- me binne, der ok ongelukke bie gekom- me zijn. Maor ik weet nie, ofter aal iemaand is die daorop hep gestuudeerd. Ik gloof datter veul meer ongelukke beure daan die vurhouding weergeeft. Daor binne netuurluk reje genog voor. De straote binne te smaal, en de otoos gaon veuls te haard. Maor der binne nog wel meer dinge die de oorzaok kenne weze vaan ongelukke. Ongze mederne tied is de grootse schuldugge. Allus in ut leve gaot gejaogd en niks is nog snel genog. En as daat soort dinge un mins zun leve gaon beheerse, daan haangt daat zellufde toch aaltied nog wel kosbaore leventje an de bekende zijje draod. De vekaansietied is ok weer annebroke. Der binne zellufs aal minse die ut opge- snoep hebbe en a.s ut waore aal weer vurlaangend uutkieke naor vollugend jaor, as zullie weer an de beurt binne. Voor die minse is ut allegaor weer goed gaon, zullie kenne nog uutkieke, maor der binne der ok noeng aal weer. die daat nie meer kenne doen, omdaat zullie ut der nie levend hebbe offebraacht. Ut maok voor die minse niks meer uut of ut hullie eige schuld waas of die vaan un aore weggebruuker, maor vaast staot in ellek gevaal datter un heul grote kaans waas gewees daat zullie der ok nog gewees zouwe zijn, as - wullie waat meer voormekaor ovur hadde in ut vur- keer. Ut Hek netuurluk of ik noeng de zede- lukhiedsaapostul an ut uuthaange bin, maor je hoef toch ok nie veul vurstaand ongder je haore te hebbe om te begriepe en te kenne zien hoe of de weggebruu- kers mekaor daogeluks, messchien nog veul betur gezeit ellek mement, naor ut leve staon. Kiek, wullie hebbe ongs zelluf nie gemaok en de ene mins is noeng eenmaol waat agresiever as de aor, maor ut mot toch wel mogeluk weze om mekaor zo op te voede, daat ongelukke door vurkeerde mentaaliteit voorkomme worde. Vooraal de laotste tied gao ik mit otto-bezitturs nog wel is effe un stukkie rieje omdaat de omgeving zo mooi is, maor ik mot wel zeige daat ut maor goed is daat un auto un haandvaat hep om je eige vaast te kenne houwe, waant aors waas ik aal un paor keer door ut daak gevloge. Minse, zukke harreke aster maor heul gewoon aachtur ut stuur vaan zoon vier wieler gaon zitte. Zullie motte wel ut geveul hebbè daat -zu allenug op de we- ruld binne, waant aors is hullie ge draag nie te vurklaore. Ut mooiste vaan allus vin ik daan ut gezich waat die luu daor bie trekke, zo vaan „wullie binne de enugge op de heule weruld, die wete waat rieje is" en hullie gedraag is krek zo. Ik ken ming bes voorstelle datter wel is vaan die medeweggebruukers binne, dl# ut bekende gebaor naor ut voorhoof maoke, waant ut liek narruguns op. Wullie staon mekaor ope en bloot ge woon naor ut leve. Ajje mit un oloo gaot rieje en laote wulli# daor meteen de vekaansierit maor bie ankoppele, daan maag je blie weze dajje ut der levend vaan of briiïgt. Deuke en aore schaode laote wullie maor buute beschouwing, waant daat maag daan errug weze, das un kwestie vaan cente en leve is ok noeng nog nie te koop. Kiek, un paor jaor geleje kwame de minse nog ongder de indruk aster ar- ruguns un ongeluk waas gebeurd waor- bie minselevens te betreure waore, maor ok daat is voorbie. Noeng wordt er laangs zoon plaots uut nieuwsgierughied nog laangzaom an gereje, maor ovur un paor jaor binne wullie zoveer daat wullie laangs die plaotse rieje zongder ok maor effe vaort te mindere. Zo binne de mederne minse. Het Arti-shocklid en dicher Ton Lui- ting heeft van de Belgische uitgever Desclée de Brouwer in Brugge de op dracht gekregen een literaire biografie te schrijven van de bekende dichter en Volkskrantredacteur Gabriël Smit. Smit, kreeg vooral grote bekendheid door zijn vertalingen van het werk van de Italiaanse schrijver Romano Guar- dini en zijn volledige berijming van de Psalmen. Hét boekje dat uitgegeven wordt in de serie „ontmoetingen", is voornamelijk gericht op het middelbaar en universitair onderwijs. De navolgende voorwerpen werden op het politiebureau als gevonden aangege ven: neuswiel van caravan of aanhang- wagentje, diverse horloges, hond, diverse sleutels, lederen halsband, regenbroek, portemonnaie, damesschoen, jagershoed, motorhandschoen, gouden armbandje, molentje van hengel,, kinderfietsje,, di verse bankbiljetten, bril, piastic bal, gouden ring, kinderjack, jasje met ge reedschap, bromfiets, en damesfiets. Betreffende, deze voorwerpen, kunnen aan het bureau van politie op woensdag en zaterdag, van 14 tot 18 uur, inlich tingen wórden verkregen. Eerst wullie, daan nog is un keer wullie, daan un heule tied niks, daan komme we zelluf nog weer is an de beurt, en daan as die aor teminste aordug doet, daan kompter un andur. En zolaang as daat in ut vurkeer opgaang blief doen, zolaang zalle der ongelukke gebeuren zellufs steeds meer ongelukke gaon ge beure. Noeng is ut nog zo daat de ene weggebruuker die ziet, daat de aor on- zekur is bie un bepaolde sieluuwaotsie, die nie tegemoet komp, maor ut hem as ut effe kan nog meuijelukker maok, om daat hie der niks vaan begriep, en nie op de weg tuus hoort. Inlaote voege, voor laote gaon, ok as ut nie mot, maor wel errug prettug voor die aor zouwi weze, binne dinge die maor heul meuje- luk worde gedaon, en zolaang as daat nie gebeurt, daan zalle der minselevens onnodug an ut vurkeer ten offur vaale. Daat is en blief daan de schuld vaan die vreedzaome en vredelievende laand- genote. E""in het grootste overdekte Dolfijnen""] stadion ter wereld met 2.500 zit- J i plaatsen ziet u een unieke show I van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 J I -11.30-13.00-14.30-16.00 en 17.30 J j uur. Zondags niet om 10.00 uur. i ONDERWATERPANORAMA met de grootste aquarium glaswand fer I wereld: 21 meter lang en bijna 3 meter hoog. EXPOSITIE WALVISACHTIGEN J I boelende tentoonstelling over het leven van I de zeezoogdieren. I ROSARIUM 1 1 trainingsbassin voor zeeleeuwen jj 5 demonstraties per dag. Het economisch en sociaal beleid van de toekomst zal erop gericht blijven de volledige werkgelegenheid zoveel moge lijk te handhaven. Eventuele malaise en recessie zal totgevolg hebben dat men met alle kracht het inzakken van het loonniveau zal. tegengaan. De dienstver lening wordt dus duur voor zover zij het niet is en blijft duur waar dit reeds het geval. is. Zowel in het beeld van krappe als de ruime arbeidsmarkt past een uit breiding van de vrije tijd. Wanneer wij de geschetste ontwikkeling trachten in te lijsten in het raam van de vakantie dan is het duidelijk dat er ruime en lange vakanties voor velen zullen blijven en komen voor zover nog afwezig. In die vakanties zal werkkracht duur zijn en het beginsel der zelfver- zorging centraal staan. Dit wetende zul len volledige hotelverzorgingen duur blij ven en verwachten wij een steeds ver dere perféktionering van de campings en het kamperen. Donderdag 17 juni maakten de leden van de Algemene Bejaarden Bond een bus tocht naar Brabant. In Rhenen werd koffie gedronken, waarna de tocht via Tiel naar Oisterwijk werd voortgezet. In restaurant „Groot Spijk" stond de koffie tafel gereed en werd gewandeld in de mooie bosrijke omgeving. De thee werd gedronken in Baarle-Nas- sau en vervolgens ging men naar het restaurant „De Kanonnier" in Ooster hout voor het diner. De tocht werd gekenmerkt door een prettige sfeer met leuke muziek en pri- •ma verzorgde maaltijden. Het was een gezellige dag waar de organisatoren alle eer mee inlegden. Technische verbeteringen aan allerlei accomodaties zullen de weg wijzen. Ka- merverhuur met het geven van kookge legenheid - heeft een grote toekomst. Die toekomst heeft temeer perspektief om dat het gereedmaken van maaltijden steeds minder tijd vergt. Geheel of ge deeltelijk voorbereide maaltijden zijn reeds in verscheidenheid te koop. De in dustrie zal de kwaliteit steeds verbeteren en daarmee het restaurantbedrijf con currentie aandoen. Wij zien in de horeca bedrijfsvormen ontstaan, waarbij alleen kamers worden verhuurd, terwijl men daarin niet alleen dagelijks het ontbijt aantreft, maar ook de prefabricated lun ches en diners. De Urker schipper A. de B. (48) struikel de op de Laanstraat in het donker over een betonnen paaltje langs het wandel pad en liep daarbij een flinke wond op aan zijn scheenbeen. Zaterdagmorgen, 9 uur, zal aan het slacht huis verkoop van vlees plaats vinden aan de houders van gele kaarten, genummerd van 1 tot en met 175. Bij dit toekomstbeeld blijft er alleen plaats voor het klassieke hotel-restaurant in de luxe sfeer. Zij die zich op deze markt moeten omschakelen kunnen zich troosten met de gedachte dat de behoef te aan deze bedrijfstak nochtans blijft bestaan. Zij zal zich verder krachtig kunnen ontwikkelen en dat is bepaald geen schrale troost. De" Malvahoeve aan de Bosstraat heeft een nieuwe bestemming gekregen. Nadat het een paar jaar geleden als bejaarden tehuis werd opgeheven en de nieuwe eigenaresse, de in Utrecht gevestigde Al gemene Stichting voor Verzorging en Verpleging van Zwakzinnigen, het ver bouwde tot opvangcentrum voor zwak zinnige kinderen, doet het sinds kort dienst als gezinsvervangend tehuis voor zwakzinnigen inde leeftijd van achttien tot vijftig jaar. Het gaat om pupillen, die maatschappelijk zo zijn aangepast, dat zij overdag in een sociale werkplaats of in een vrij bedrijf kunnen werken. Er wonen momenteel vier pupillen, er is plaats voor vijftien. De Malvahoeve werkt gedifferentieerd met het Dennenhuis in Amersfoort, dat - zoals het tehuis in Soest heeft gedaan - voor een aantal genodigden „open huis" hield. Toen de pupillen voor het Den nenhuis waren geselecteerd bleek er be hoefte te zijn aan een tweede gezinsver vangend tehuis in de directe omgeving, waarbij het ook op de Malvahoeve viel. Eind dit jaar zal dit tehuis volledig zijn bezet. Toen de Malvahoeve nog bejaardente huis was, waren er ongeveer dertig be jaarden in ondergebracht. Sinds zij el ders zijn ondergebracht, is het gebouw aanzienlijk gewijzigd. Na de verbou wing was de indeling dusdanig ver anderd, dat er nog plaats was voor vijf tien bewoners. Op de begane grond wo nen er zes, op de eerste verdieping negen. Zij hebben de beschikking over ruime kamers. Beneden zijn de toiletten en de badruimle. De bijkeuken kan wor den gebruikt als hobbyruimte, de eet kamer is ook zeer geschikt als recreatie zaal. Verder is er nog een zitkamer. Het personeel woont op de bovenste ver dieping. Momenteel bestaat dit uit de heer A. J. Hoogers, hoofd van het te huis. Zijn vrouw, mevr. Hoogers-Heij- mans, is hoofd van de huishouding en tevens eerste leidster. Waarnemend hoofd is zuster Mors. Voorts zijn er twee huis houdelijke hulpen, van wie er een in part-time dienst is. In de toekomst komt er nog een leidster bij. Het personeel heeft ieder voor zich een eigen kamer. Er is een ruime, afzonderlijke wasgele genheid. De brandtrap van de boven ste verdieping komt uit op het dak terras ter hoogte van de eerste verdie ping. Het is de bedoeling, dat de pupil len van de Malvahoeve zoveel mogelijk met de maatschappij in aanraking ko men. Bezoeken aan clubs en bioscoop worden zoveel mogelijk gestimuleerd want de bewoners moeten niet al hun vrije tijd uitsluitend in het tehuis be steden. Ze kunnen (bijvoorbeeld) gaan zwemmen in het Sportfondsenbad in Amersfoort. Er zijn geen vaste bezoek uren. Aan de Malvahoeve is dokter J. J. H. Overbeek uit Soest als huisarts ver verbonden. Op de „open middag" waren onder an dere vertegenwoordigers van verschil lende instanties en hoofden van gezins vervangende tehuizen aanwezig, alsmede de heer A. J. Blaas, directeur-arts. 1

Soester Courant | 1971 | | pagina 7