Soest toen - Soest nu Postkantoor in gebruik genomen Dinsdag 29 juni EN VERVOLGENS POLITIEKE EENWORDING IN DE E.E.G. Het oog gericht op de puzzel van de 1971 49e In lift opgesloten Soester gemeenschap i.o. gaat 23 september praten met verenigingen Volledige bebakening spoorwegovergangen Vaii Weerden Poelmanweg en Peter van den Breemerweg Artishock gaat zich heroriënteren Dodelijk verkeersongeluk op de Torenstraat mU Inbraak opgelost Inbraak in naturistenkarap FEEST OP DE VLIEGBASIS Prins Bernhard 60 jaar prinsen Bromfietser ernstig gewond Binnenbrandje Hoofdagent bij aanrijding licht gewond Rijbewijs ingenomen jaargang no. 49 SOESTER Abonnement per kwartaal ƒ4,25. Buiten Soest per kwartaal ƒ7,50 UitgaveDrukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie s Van Weedestraat 29a, Soest Verschijnt iedere dinsdag en vrijdag Tel. 2566 - Postgiro 126156 Engeland en de EEG zijn het toch nog vlotter dan verwacht met elkaar eens geworden over de voorwaarden voor Britse toetreding tot de Euro-markt. Formeel moet nog de goedkeuring van het parlement in Londen afgewacht wor den. maar daarover bestaat niet zo heel veel twijfel. De Conservatieven, die een meerderheid hebben in het Lagerhuis, kunnen zich moeilijk permitteren niet eensgezind voor te stemmen. Een neder laag zou nieuwe verkiezingen betekenen die gegarandeerd een Labour-overwin- ning oplevert. De mogelijkheid bestaat dat de partij congressen nog zure verrassingen bren gen: bijvoorbeeld dat Wilson die tot dus ver zorgvuldig vermeden heeft ja of nee al te uitdrukkelijk uit te spreken, juist stemdiscipline weet door te zetten. Met alle socialisten tegen en een paar con servatieven ook - zoals Enoch Powell - zou de overeenkomst net afgestemd kun nen worden: ook een manier om Labour weer aan de macht te helpen. Maar waarschijnlijk zijn al deze manoeuvres niet. Toen de E.E.G. begon werd zij gedragen door een algemene verwachting bij de bevolking der zes landen dat het samen gaan het leven goedkoper zou maken en wellicht ook aangenamer. Die sfeer be staat nu niet meer. Vele voordelen van de EEG zijn al aanvaard als doodnor maal, zoals de vergemakkelijking van de onderlinge handel en de mogelijkheden om in andere landen te werken. Maar het grote voordeel is geweest dat de industrie dank zij een grote thuis markt zich beter heeft kunnen ontwikke len dan ze had kunnen doen als alleen het eigen land de uitgangsbasis was ge bleven. Een beetje zuur kan men zeggen dat behalve wat specifieke agrarische maatregelen de EEG vooral een voorde lige zaak is geweest voor de internatio nale concerns, eerlijker is het om te zeg gen dat de EEG het Europese concerns mogelijk heeft gemaakt zich tot een kracht op te werken waardoor ze op de wereldmarkt meetellen. En behalve dan dat dit voor de ondernemers en hun geldschieters aangenaam is geweest was dit ook in het belang van de economie - en dus van de burgerijen - der zes lan den. Meer betalen Bij de Britse entree is de stemming nuchterder. Op het vasteland waar men beseft dat het Europa der Zes nog net niet groot en machtig genoeg was om werkelijk op te kunnen wegen tegen giganten als de V.S. en Rusland. Met Engeland - en vervolgens Ierland, De nemarken. Noorwegen en nog een paar landen erbij - Is die machtspositie wel bereikt. Voor de Britten wordt bet vervelend dat ze waarschijnlijk voor boter en spek en andere voedingsmiddelen wat meer moe ten gaan betalen. Voor traditionele le veranciers van Engeland - Nieuw-Zee- land en de Caraïbische eilanden worden veel genoemd, maar voor Zuid-Amerika geldt het eveneens - zal het vervelend zijn dat ze voor ménig produkt of nieu we markten moeten zoeken, of de door bescherming sterke concurrentie in de EEG te trotseren. De onaangenaamheden op korte termijn maken nu menige Brit huiverig om ja te zeggen. Uitlatingen als van prins Philip doen daaraan ook niet veel goed. Maar ze kunnen ook zien dat de eco nomische groei van het buiten de EEG staande Engeland nog niet de helft was in procenten van de economische groei in de EEG. Dat betekent dat de EEG- landen bezig waren de hogere Britse le vensstandaard in te halen. Zoiets merk je niet van de ene dag op de andere, maar het telt wel op de langere duur aan. Daarom is het van belang voor de Britten om toe te treden. Daarom ook is het voor de anderen van belang dat de Britten meedoen. Waarna alleen nog maar klemmender wordt dat de politieke eenwording van Europa geen gelijke tred heeft gehouden met de economische. Er is geen echt Europees parlement en het zal er op de een of andere manier moeten komen. Waarschijnlijk zal men eerst een soort EEG van de vakbeweging zien ontstaan, met als hoopvolle conse quentie dat daarna ook politiek de gren zen wat meer wegvallen. Een echte, grote, machtige EEG lijkt in kannen en kruiken. Op een echt groot en machtig Europa zal nog even gewacht moeten worden. Zaterdagavond moesten politie, brand weer en een liftmonteur er aan te pas- komen om een dame te bevrijden die zat opgesloten in een lift in Haverweerd. De brandweer slaagde er uiteindelijk m haar uit haar benarde positie te halen. Liefst. 41 van de 61 verenigingen hebben positief gereageerd 'op de enquete welke de Soester Gemeenschap i. o. onder hen hield. De persoonlijke benadering door de bestuursleden heeft dus wel succes gehad. Hiertoe besloten zij op de vergaderng van 11 mei, toen bleek dat slechts 20n/o van de geenqueteerdea iets van zich had laten horen. Slecht 13 verenigingen stelde zich negatief op, 3 .gaven nog. steeds geen bescheid en 4 verenigingen bleken in middels te zijn opgeheven. Met de 41 gaat de Soester Gemeenschap i. o. op donderdag 23 september, 's a- vonds om 8 uur, in de Rank aan de Soesterbergsestraat praten. De voorlopige agenda luidt: 1. vereniglrigsstruktuur, 2. uitslag enquete, 3. contributie, 4. doku- mentatiemap. De eerstvolgende maandelijkse bestuurs vergadering wordt gehouden dinsdag 13 juli, ten huize van de heer P. Wijsmuller aan de Waldeck Pyrmontlaan. Tot nu toe ontbrak bij de spoorwegover gangen in de Van Weerden Poelmanweg en de Peter van den Breemerweg een volledige bebakening. Burgemeester en wethouders hebben kort geleden besloten hierin te voorzien. De dienst Gemeentewerken zal zo spoe dig mogelijk overgaan tot het plaatsen aan weerszijde van de overweg, aan de rechterzijde van de rijbaan, van drie bebakeningsborden (nr. 74) respectieve lijk op 240. 160 en 80 meter van de over weg en van het waarschuwingsbord (nr. 72 driehoek met. spoorhek) „bewaakte spoorwegovergang". „Bewaakte" wil zeg gen met beweegbare afsluit- of halve overwegbomen beveiligd. Vooral ter plaatse onbekende automobi listen zullen gebaat zijn met het aan brengen van deze bebakening. komen tot een efficiënte wijze van aktie- voering. Ook hier liepen de meningen uiteen en werd opgemerkt dat de kunstenaarsvere niging te veel aan politiek gaat doen. Met een kleine meerderheid, velen namen niet deel aan de stemming, werd tot voortzetting van het gesprek besloten. Al met al waren er vele vragen en wei nig concrete antwoorden. De ledenverga dering in september zal veel te besluiten krijgen. Met het instellen van een ledenraad en kanalen tussen de aktiegroepen om te het afkondigen van een ledenstop tot september in verband met heroriëntatie, hoopt Artishock uit de problemen te ko men die, zoals vrijdagavond duidelijk bleek, volop aanwezig zijn. De vergadering was openbaar, alhoewel een lid hiertegen nogwel bezwaar meende te moeten maken om zeer onduidelijke en duistere redenen. Het bestuur had ingezien dat de totale organisatie hen uit de hand dreigde te lopen. In mei had zij zich beraden wat hieraan te doen. Een panklare gespreks- basis leverde de struktuurnota, die in het begin van deze vergadering in kleine groepen werd besproken. Het resultaat hiervan was nogal verwar rend. Niet iedereen had zich beperkt tot de vaste punten, ledenbeleid, sociëteit en samenwerking met het service centrum voor aktiegroepen, of had tijd genoeg gehad om deze drie punten te bespreken. De nieuwe doelstelling kon geen genade vinden in aller ogen. Het woord „politi serend" ontlokte een heftige discussie, die uiteindelijk resulteerde in de vraag of Artishock nu eigenlijk nogwel een kunstenaasvereniging was. Ook kwam men niet uit de vraag of er nu een ledenballotage ingesteld moest worden, dan wel dat iedereen lid kan worden van Artishock. Duidelijk kwam naar voren de slechte communicatie die bestaan had tussen bestuur en leden, het geldgebrek en het tijdgebrek van de bestuursleden dat daardoor de veelheid van akties niet meer kon overzien. Deze buitengewone ledenvergadering, die door ongeveer 60 leden werd bezocht, was dan ook kenne lijk wel op zijn plaats. Het aantrekken van meer professonele krachten is noodzakelijk geworden. Het oplossen van al de problemen werd in handen gegeven van een ledenraad, werkgroep, bestaande uit Herman Joos- ten, Floor Leijenaar, Alexandra Cornelis- sen, Rob Docters van Leeuwen, A. Pol derman en Sheila V. Bönninghausen. Een bestuurslid wordt hieraan nog toege voegd. Het resultaat van hun werk zal aan -de ledenvergadering van september worden voorgelegd. Tot zolang worden geen nieuwe leden aangenomen. Het'reeds opgang gekomen gesprek met het service centrum voor aktiegroepen, mag worden voortgezet. Dit service cen trum heeft als doel het reguleren, stimu leren en coördineren der bestaande maatschappij, kritiese aktiegroepen en het ontwikkelen van nieuwe kommunikatie- In de nacht van zaterdag op zondag is de 51-jarige chinese kok Chi Show Shih uit Soest op de Torenstraat dodelijk veron gelukt. Het slachtoffer, dat als passagier meereed met de chinese kok T. S. Ch. (31), stapte uit de links op de rijbaan tot stilstand gebrachte volkswagen en werd daarbij geschept door de juist passerende nenauto, bestuurd door de merikaan Z. F. De 51-jarige man werd een zestiental meters weggeslingerd en bleef zwaar gewond op het wegdek lig gen. Met de ziekenauto werd hij naar het ziekenhuis Zonnegloren en later naar U- trecht vervoerd, alwaar hij aan zijn ver woningen overleed. Omdat de amerikaan niet geheel vrij uit bleek te kunnen gaan, is het onderzoek overgenomen door de Koninklijke Marechaussee. Zijn auto is in beslag genomen. In Amsterdam werden aangehouden A. v. B. (16) en F. H. (17) die ervan ver dacht worden op 20 juni te hebben in gebroken in het pand Birktstraat 126. Bij deze inbraak werden ontvreemd een be drag van 95,-- en een gouden tientje aan een kettinkje .De jongens waren ontvlucht uit het rijksjongensinternaat in Amersfoort. De heer K. uit Amersfoort deed aangifte van inbraak' in een gebouwtje van het naturistenkamp. Door indrukken van een ruit kwam men het perceel binnen, waar men zich tegoed deed aan frisdranken. De recherche stelt een onderzoek in. C O Zonder officieel vertoon is gistermorgen, precies op de geplande tijd, het uitge breide en vooral gemoderniseerde postkantoor aan de Steenhofstraat in gebruik genomen. Niet officieel geopend, want daarvoor moet nog te veel gebeuren, maar het „loketwerk" speelt zich nu reeds af in een omgeving die volledig aan deze tijd is aangepast. De postbushouders zullen voorlopig nog niet veel profjjt van de nieuwe voorzie ningen hebben, want de nieuwe loketten die daarvoor bestemd zijn en een plaats kragen in de hal, zjjn nog niet afgeleverd, zodat voorlopig het afhalen van hun post nog in het achtergedeelte van het kantoor moet plaats vinden. Op 1 juli a.s. (waarop zoals ieder jaar de jaardag van de Koninklijke Lucht macht wordt gevierd), vinden de navol gende gebeurtenissen plaats: a. In het Officierscasino, Kampweg 1 te Soesterbérg: overdracht van een borst beeld van wijlen de Luitenant-Generaal van de KLu. J. L. ZEGERS door de Luitenant-Generaal b.d. W. den TOOM, thans Minister van Defensie, te 09.45 uur. Het beeld vervaardigd door de beeld houwster mevr. E. J. A. Siepman-van den Berg uit Dordrecht: de fondsen wer den verkregen uit bijdragen voor dit doel onder het personeel van de KLu. De Lt.-Gen. Zegers is op 25 mei 1970 te Utrecht overleden op 72 jarige leeftijd, na een actieve diensttijd van meer dan 50 jaar. Als vlieger was hij in mei 1940 com mandant van de Jachtvliegschool op Texel. Gedurende de oorlog - hij wist tot 2 x toe te ontsnappen tijdens een krijgs- gevangenentransport - was hij een van de leidende figuren bij het verzet in Amers foort. Voor zijn verdiensten werd hij na de oorlog door H. M. de Koningin gedeco reerd met de Bronzen Leeuw. Na de bevrijding formeerde hij uit voor malige verzetsmensen een vrijwilligers- bataljon voor Nederlands-Indië (1-5-RI). Bij de Koninklijke Luchtmacht was hij de oprichter en eerste commandant van het Commando Luchtvaarttroepen te Breda, voorts commandant van de Vlieg basis Twen the, commandant van het commando Tactische Luchtstrijdkrachten en gedurende de laatste jaren van zijn carrière militair lid van het Hoog Mili tair Gerechtshof. De Lt.-Gen. Zegers was in Luchtmacht kringen voorts zeer bekend door zijn sociale instelling: hij was o.m. oprich ter - en later beschermheer - van de Stichting Erefonds Koninklijke Lucht macht. b. Op de Vliegbasis Soesterberg (ingang Van Weerden Poelmanweg), te 11.00 uur, kranslegging bij het Monument van de Koninklijke Luchtmacht door de Bevel hebber der Luchtstrijdkrachten, de Lui tenant-Generaal G. van der Wolf. Hier bij zullen tegenwoordig zijn de nagelaten betrekkingen van Luchtmachtpersoneel dat in de loop van 1969 overleden is. c. Op de Vliegbasis Soesterberg: op de sportvelden sportwedstrijden voor het vliegbasispersoneel: o.a. skelteren, pony rijden voor de jeugd, mini-zeskamp, puz- zelrit, gecostumeerde voetbalwedstrijd, demonstratie parachutespringen: prijsuit reiking te ca. 16.30 uur door Miss Hol land. Vandaag viert prins Bernhard zijn 60ste verjaardag. Velen zullen vandaag weer de vlag uit steken en dat is onze prins wel waard. Hoeveel jaren geeft hij nu al zijn beste krach ten voor ons vaderland. Zijn goodwill-reizen naar het buitenland hebben in de loop der jaren bewezen voor ons land van onschatbare waarde te zijn. Maar ook binnenslands ontplooit de prins vele aktiviteiten. Van on telbare belangrijke instellingen maakt hij deel uit van het be stuur. Enkele maanden geleden werden wij verontrust door het bericht dat de prins rust moest houden wegens weer optredende rug klachten. Wij hopen dat het taaie door sport geharde gestel van de prins hem er weer bovenop helpt, zo dat hij zijn waardevolle werk- zaamheden zal kunnen blijven uitoefenen. Wij wensen hem temidden van zijn zich de laatste jaren uitbrei dende familie een goede verjaar dag. Prins Bernhard en prins Philip kunnen bevestigen: het is niet eenvoudig echt genoot van een koningin te zijn. De Ne derlandse prins voelde zich geroepen om foei te roepen dat de soldij der militai ren toch maar besteed werd aan snoep en worstjes. Dat is een opmerking die ieder zich kan permitteren, maar die hem kwalijk genomen wordt. Niet eens zo ten onrechte: de wedde van de mili tairen is een politieke zaak en een grondregel is dat leden van de Konin klijk Huis zich daarin niet mengen. En als ze 't doen dan niet met dit soort ar gumenten. In loongeschillen zal ook geen werkge ver het in zijn hoofd halen om te bewe ren dat zijn personeel niet meer loon nodig heeft omdat ze het toch maar op maken aan patat of reisjes naar verre landen waar ze niets te zoeken hebben of aan vloerkleden terwijl ze nog goede hebben. Het recht om zijn geld naar eigen goeddunken te besteden kan nie mand ontzegd worden, ook een dienst plichtig militair niet. Een bijzonder zin nige opmerking kan niemand dit noe men, maar niemand zou er zich erg druk over gemaakt hebben als de uitspraak niet was opgetekend uit de mond van de prins. Merkwaardigerwijs gebeurde rond de zelfde tijd iets dergelijks met prins Phi lip in Engeland, die zijn gehoor in ken nis stelde van zijn inzichten In de land bouwpolitiek der E.E.G.een verschrik kelijke janboel. Nu is de E.E.G. net een teer politiek onderwerp in Groot-Brit- tannië en zelfs lieden die alle andere da gen van het jaar zeer anti-mónarchaal zijn begonnen opeens de prins toe te juichen als hun bondgenoot in de strijd tegen toetreding. Ook Philips uitlating heeft in wezen weinig gewicht: de janboel waarvan hij rept bestaat echt wel en honderden re denaars hebben hem gesignaleerd. Maar het is in het totaal van argumenten pro en contra een zeer ondergeschikt punt, dat niet de nadruk verdient die het wel krijgt als zo'n persoon op zo'n moment er gewag van maakt. Prinsen in die positie kunnen kennelijk weinig zeggen waarover niet op goede grond beweerd zou kunnen worden dat ze beter het zwijgen ertoe hadden kun nen doen. Het probleem is dan echter: moeten ze altijd maar over koetjes en kalfjes rede neren, over dingen waaraan niemand aanstoot kan nemen? Dan krijg je een situatie waarin het spreken van een lid van een koninklijk huis al bij voorbaat vergeleken kan worden met leeg gewau wel. En moet dan een instituut dat zich voornamelijk uit door loze prietpraat zo nodig in stand gehouden worden, mag men zich dan terecht afvragen. Wie hier een tussenweg weet mag hem wijzen - de prinsen zelf weten hem kennelijk niet en dat maakt het leven niet makkelijker voor ze. KANTMAN Met een gebroken rechterpols en linker been en wonden aan zijn gezicht werd donderdag de 18-jarige student H. C. v. d. K. uit Soest met de ziekenauto van de E.H.B.O. naar Zonnegloren vervoerd. v. d. K. kwam met zijn brommer in de bocht van de Insingerstraat en Veenzoom op het linkerweggedeelte en hotste fron taal tegen de daar rijdende auto van de heer J. K. De bromfiets werd totaal ver nield, de auto aan de voorzijde flink be schadigd. Zondagmiddag zagen omwonenden rook komen uit een kamer van het huis Da Costalaan 12. Bij onderzoek bleek dat er brand was ontstaan op de slaapkamer van de daar alleenwonende mejuffrouw H. (54). die ziek in bed lag. De dame, die een enigzins verwarde indruk maakte, werd op aanraden van dokter Borst naar het ziekenhuis Zonnegloren vervoerd. De brandweer, die snel terplaatse was, was bet vuur spoedig meester, maar kon niet voorkomen dat de slaapkamer geheel uitbrandde. De overige vertrekken liepen rook- en waterschade op. De oorzaak is vermoedelijk het laten vallen van een brandende lucifer De schade beloopt enf ge duizenden guldens. De hoofdagent J. A. werd vrijdarmddag door een personenauto, bestuurd door de 34-jarge W. v. d. K., sales-manager te Soest, aangereden en raakte daarbij licht gewond. De politieman reed op een mo tor op de Gallenkamp Pelsweg toen de personenauto uit een voor hem links ge legen inrit kwam. Op het moment dat A. hem links wilde passeren sloeg de auto weer links af met de bedoeling een vol gende inrit in te rijden. A. belandde door de aanrijding in de struiken. De beide voertuigen werden beschadigd. Op aanwijzing van de Amersfoortse po litie werd vrijdagavond op het Nieuwer- hoekplein H. v. P. aangehouden in ver band met het rijden onder invloed. Dit bleek niet geheel juist te zijn, maar v. P. werd toch niet in staat geacht zijn voer tuig verder te besturen Auto en rijbewij» werden daarom in beslag genomen.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1