ven AUTO EN FIETS POPULAIRDER Van den 13rink Meningi en van lezers FAILLISSEMENT VERSCHUIVEND UITGAVENBEELD PATATES FRITES Officiële bekendmakingen vanael U KUNT NIET AlLES WETEN Slechts 8% werkende bevolking gaat met openbaar vervoer Oc/toemcifcer Voor BRUILOFTEN, PARTIJEN en RECEPTIES Tevens verzorgen wij voor u gezinsdiners Gezellige omgeving. Prettige sfeer. Doorsmeren Olie verversen Reparatie Div. accessoires W. WINKELMAN 10% van totale aardappelconsumptie Commissievergaderingen Eerste Soester Begrafenis-Onderneming Vrijdag 2 juli 1971 Volgens het Engelse dagblad Financial Times is Nederland koploper op de we reldranglijst van landen waar het ver keer jaarlijks vele doden eist. In ons land Is het aantal verkeersdoden rela tief gezien driemaal zo hoog als in de Ver. Staten (16 doden per 100 miljoen door voertuigen afgelegde mijlen tegen 5,5 in Amerika). Na Nederland volgen op de ranglijst Frankrijk, West Duits land en Italië. Het is duidelijk dat het Nederlandse wegennet de belasting van het toenemend autoverkeer slechts kan dragen ten k<*fce van honderden men senlevens en Vele chiizenden, soms voor hun leven verminkte gewonden. Bijna 77% van alle werkende Neder landers gaat met een particulier vervoer middel naar het werk, waarvan 45% met een auto! Zou door een intensiever gebruik maken van het openbaar ver voer de verkeersonveiligheid niet afne men? 45% met auto naar het werk Het is een ernstige en feitelijk onver teerbare zaak dat Nederland het we reldverkeersdoden-record heeft geves tigd. Het gaat hier om een onvoorstel bare hoeveelheid mensenleed en dat is op zichzelf voldoende reden om hetcom plexe vraagstuk van de verkeersveilig heid in het middelpunt van ons aller belangstelling te plaatsen. Het is zonnet- klaar dat het Nederlandse wegennet noch de meeste stedelijke centra opge wassen zijn tegen het bij de dag in om vang toenemend motorisch verkeer, dat over onze wegen raast. Het jaarlijks groeiend aantal verkeers slachtoffers (vele honderden doden, vele duizenden gewonden) spreken wat dat betreft duidelijke taal. Iedere individuele bestuurder is een po tentieel gevaar voor zichzelf en voor anderen. En... er komen steeds meer in dividuele bestuurders. Minder bestuur ders krijgen we alleen door het open baar vervoer populairder te maken. Ook een trein of een bus kan veronge lukken, maar die kans is aanmerkelijk kleiner. Maar helaas heeft het openbaar vervoer weinig aantrekkingskracht op een groot deel van onze bevolking, met name de werkende bevolking. Volgens cijfers van de Nederlandse Stichting voor Statistiek gaat 45%van de werken de Nederlanders met eigen of ander mans auto naar het werk. Ongeveer 20% doet dit per fiets, 11% met de brom fiets, 1% met motor of scooter, 6% gaat lopen, 9% werkt thuis of heeft de win kel bij het woonhuis en slechts 8% gaat met de bus, tram of trein naar het werk. Geen goede verbinding Het aandeel van het openbaar vervoer in het woon-werkverkeer is dus vrij ge ring. Volgens de Stichting voor Stati stiek zou één op de vijf werkende men sen niet met het openbaar vervoer gaan, omdat er geen behoorlijke verbinding is. Dat doet zich vooral op het platteland voor. Daar is het percentage werkende mensen, dat met bus of trein gaat, niet hoger dan 5%! In het westen van het land wordt door de werkende mensen meer gebruik gemaakt van het openbaar HOTEL - CAFé - RESTAURANT Soesterbergsestraa» 122 Soes» Telefoon 02155-2706 PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 - Tel. 2792 Soest, 27 juni 1971. Geachte redactie. Een fenomeen wat men alleen nog maar in Brabantse dorpjes tegenkomt (mees tal van hogerhand uit geregeld tegen de wil van de bewoners in)), gaat nu ook met Soest gebeuren: het trekken van een vierbaans weg dwars door het dorp (stad?) heen. Het enige verschil hierbij is, dat het wat Soest betreft dit van hogerhand uit wordt tegengewerkt en de gemeenteraad de enige doordouwer blijkt te zijn. Vindt U niet dat dit zeker voor een toe komstige „stad" een zeer penibele zaak is, vooral omdat verder alle steden hun verkeersproblemen met rondwegen pro beren op te lossen? En vindt U ook niet dat een béétje in spraak in dit soort zaken door mensen die daar direct bij betrokken zijn niet al te veel gevraagd is? Overigens vind ik wel dat Soest er een bijzonder goed voorbeeld van is hoe men van iets moois iets afschrikwekkends kan maken (met 'n hoop geld). I Hopende dat U deze brief zult publi- B ceren in Uw rubriek verblijf ik met B hoogachting, A. G. G. KOK H van Swindenstraat 110, Utrecht. Commentaar Bureau Voorlichting Gemeente Soest B Het gemeentebestuur van Soest wil met B bovenaangehaalde weg de diverse woon- B wijken ontlasten van het drukke ver- M keer, hetgeen vele voordelen oplevert. De nieuwe weg is geprojecteerd in een gebied waar de minst geforceerde door- braken nodig zijn. Dat volgens brief- 3 schrijver vele steden met verkeerspro blemen te kampen hebben is juist. Maar met het aanleggen van rondwegen wor den de verkeersproblemen in de bin nenstad niet opgelost. Zou een stad een verkeersweg door die stad willen aan leggen, dan moeten vele gebouwen en huizen verdwijnen met alle gevolgen van I dien. Soest kent dat probleem als plaats- I in-wording niet. De gemeente Soest heeft I in navolging van diverse andere ge- meenten een goed bekend staand ver keersbureau in de arm genomen om het verkeersvraagstuk in Soest op te lossen. Briefschrijver stelt het niet juist als hij beweert dat de plannen van het gemeen tebestuur door hogerhand worden tegen gewerkt. Wanneer hij de redactionele kolommen van deze krant goed gelezen zou hebben, had hij kunnen weten dat Gedeputeerde Staten de nieuwe weg reeds voor het grootste gedeelte hebben goedgekeurd. Verder is het briefschrijver waarschijn lijk ontgaan dat er enige jaren geleden een tentoonstelling is gehouden over de uitbreidingsplannen van Soest (incl. deze weg) en dat er gedurende de procedure van het bestemmingsplan „Weg over de Engh" een tentoonstelling was met een avond waarop het hele plan ter discussie werd gesteld. vervoer (door 10%) dan bijvoorbeeld in het noorden van het land. (slechts 4%) Dat relatief hoge percentage is vooral een gevolg van de verstedelijking. In de drie grote steden gaat 13% van de werkende mensen met tram, bus of trein naar het werk. In de kleinere steden blijken fiets en bromfiets tot de belang rijkste vervoermiddelen te behoren. Liefst 37% van de werkende burgers in de kleinere steden fietst of „bromt" naar het werk. In de drie grote steden is dat 26%. Mensen met lagere inkomens ma ken meer gebruik van het openbaar ver voer dan mensen met hogere inkomens. Van de laatste groep gaat 62% met de auto naar het werk en slechts 2% met bus, tram of trein! Bij de lagere inko mens is de verhouding ongeveer 40% en 10%. Ook bij deze groep is de auto als vervoermiddel naar en van het werk dus al veel belangrijker geworden dan het 'openbaar vervoer. Klachten De Nederlandse Stichting voor Stati stiek heeft door middel van een enque- te ook een antwoord proberen te krijgen op de vraag: „Hoeveel langer of korter zou u gemiddeld over de afstand naar uw werk doen, wanneer u inplaats van met een eigen vervoermiddel met het openbaar vervoer zou reizen"? Eenen twintig procent zei dat er geen behoor lijke verbinding was, 56% zou er lan ger over doen, voor 7% maakte het niets uit. Ook hier echter regionale verschillen. Vooral in de zuidelijke pro vincies was het aantal mensen, dat zei geen behoorlijke verbinding te hebben, erg hoog, t.w. 30%! In het westen van het land voerde 17% dit als motief aan. Op het platteland zegt 34% geen behoorlijke verbinding te hebben. Liefst 13% van de ondervraagden zou er min stens een uur langer over doen om op het werk te komen, wanneer het open baar vervoer hen moest vervoeren! Ongeveer 16% van degenen, die meen den van het openbaar vervoer geen ge bruik te kunnen maken, klaagde over veel te lange wachttijden. Ook klach ten over onvoldoende aansluitingen wer den door velen geuit. Alternatief Zo biedt het openbaar vervoer voor re latief weinig werkende Nederlanders een bruikbaar alternatief. In de steden ko men veel mensen zelfs veel te laat op het werk, als zij vanwege het slechte weer hun fiets of bromfiets een dagje thuis laten en de bus nemen. Het is duidelijk dat de nieuwe regering de ko mende jaren meer aandacht zal moeten schenken aan de voorzieningen -voor het personen vervoer. Er zullen betere om standigheden (ook financiële) voor het openbaar vervoer gekweekt moeten wor den, waarmee zonder twijfel ook de ver keersveiligheid gediend zal zijn. Nu reeds voltrekt zich in ons land het op merkelijk proces dat veel van de aan vankelijke voordelen van de particu liere vervoermiddelen omslaan in hun tegendeel. De verhoogde vrijheid en snelheid, ons door de opkomst van de moderne vervoermiddelen gebracht, gaat voor een belangrijk deel weer teloor door de immense verkeersproblemen, die veel ergenis en onlustgevoelens bij de verkeersdeelnemers veroorzaken, en die de verkeersonveiligheid, luchtveront reiniging en geluidshinder in de hand werken. Dit onbevredigend funktione- ren van het verkeersstelsel brengt grote schade toe aan het welzijn van mensen samenleving en daarom zal een goed al ternatief, nl. een. efficiënter funktione- rend openbaar vervoer, door velen met vreugde worden begroet. De mondjes maat subsidiëring van in moeilijkheden verkerende busondernemingen alsook de voortdurende tariefsverhogingen van de N.S. duiden er evenwel op, dat de over heid met weinig visie dit belangrijke vraagstuk aanpakt. 5-"? Bij ons bent U uit en toch thuis I Ruime parkeergelegenheid Is het via surséance van betaling niet mogelijk in financieel opzicht orde op zaken te stellen, dan volgt faillietverklaring, waardoor aan onze bedrijfsuitoefe ning in b(jna alle gevallen een einde wordt gemaakt. Faillissement is een beslag op het hele vermogen. En niet ten gerieve van een enkele schuldeiser (crediteur) maar ten behoeve van allen bij wie we in het krijt staan. Bij faillisement verliezen we het be schikkingsrecht over ons hele vermogen. Dat recht gaat over op de curator, die door de rechtbank bij de faillietverkla ring wordt benoemd. Dat wil niet zeg gen dat we onze handelingsbevoegdheid veliezen, dus geen rechtshandelingen meer kunnen verrichtten. Dat niet, maar met ons huidige vermogen instaan voor de nakoming onzer overeenkomsten, kun nen we niet. En dus zullen er niet veel mensen zijn die nog zaken met ons wil len doen. Faillietverklaring is derhalve een vonnis, waarbij onze schuldeisers gezamenlijk het recht verkrijgen ons gehele vermo gen te executeren (te gelde te maken), teneinde uit de opbrengst daarvan te worden voldaan. Schuldeisers die het recht van executie al hebben (b. v. hypotheekhouders e. d.) behoeven zich derhalve van het faillise ment weinig aan te trekken. Wat hypotheekhouders betreft, geldt dit alleen voor de eerste hypotheekhouder die het beding van eigenmachtige ver koop heeft gemaakt. Maar goed, de andere schuldeisers krij gen door de faillietverklaring het recht van executie, dat echter niet door hem zelf maar door de curator onder het toeziend oog van de rechter-commissa- ris (een lid van de rechtbank) ten uit voer wordt gelegd. Boedelbeschrijving Daartoe moet de curator eerst weten waaruit ons vermogen bestaat en hoe groot het precies is, en voorts wat de schulden zijn. Voor het laatste laat hij het faillisement publiceren in de Nederlandse- Staats courant en in een of meer dagbladen, voor het eerste gaat hij over tot be schrijving van de boedel. Die boedel omvat in het algemeen alles wat we ons eigendom mogen noemen. Dus blijft alles wat we van anderen on der ons hebben, buiten het faillisement. Verder blijven er buiten beddegoed, wat beroepsgereedschappen, de levensmid delen die we nog in huis hebben, een deel van (of ook al) onze inkomsten uit arbeid, en meer van dat soort zaken. Bij de nadering van een faillisement wil de betrokkene nogal eens een schen king doen of op een andere wijze royaal zijn. Dergelijke bewijzen van edelmoedigheid op kosten van de schuldeisers worden op verzoek van de curator nietig (on geldig) verklaard, zodat de zaken die daarmee gemoeid waren, alsnog in de boedel vallen. Verificatievergadering Zijn alle vorderingen bekend en is de boedel beschreven, dan wordt er een vergadering gehouden, waarin de rech- ter-commissaris als voorzitter optreedt en waarop verder aanwezig zijn de cu rator, de schuldeisers en de failliet zelf. Die vergadering dient om de juistheid van de beweerde vorderingen vast te stellen (te verifiëren) - zij heet daarom verificatievergadering - en bovendien om de rangorde van die vorderingen te be palen. Want niet alle vorderingen staan op één lijn, zij zij'n niet alle concurrent, maar sommige zijn bevoorrecht of pre- De derde dinsdag in september heeft naam gekregen als dag van presentatie van het regeringsprogramma. Uit troonrede, miljoenennota en de daarbij behorende stukken kunnen wfj zien wat een regering in een komend jaar gaat doen. ;enover .al deze bezuinigingen op sociaal Bij de vorming van de nieuwe regering krijgen wij ditmaal vrij gedetailleerd een rgeringsprogramma voor vier jaar ge presenteerd. Men kan daarin lezen dat bestedingsbeperking en versobering in de staatshuishouding heilige woorden zul len worden. Het dikwijls op een breed front aangevallen uitgavenbeleid van de overheid is ditmaal geanalyseerd, al ge beurt zo'n analyse meer politiek dan be drijfseconomisch. Drastische bezuiniging op onderwijs In het algemeen zullen de overheidsuit gaven worden geherwaardeerd. In prin cipe betekent dit dat elke uitgavenpost opnieuw bekeken kan worden. Echter met name de onderwijsuitgaven zullen drastisch worden herzien.De hieraan ver bonden 27 van het nationaal inkomen met een tendens tot stijgen wordt blijk baar toch te gortig gevonden. Vooral het wetenschappelijk onderwijs krijgt de wind van voren. Met snelheid zal gestreefd worden naar vierjarige academische studies met con trole op de studieresultaten. De toevloed van studenten zal worden afgeremd door een drastische verhoging van de college gelden. Dat betekent niet dat er alleen hoger onderwijs is voor degenen die het betalen kunnen. Er zal een ruime voor- schottenregeling komen, maar die zal rentedragend zijn. De uitgaven voor on derzoek zullen meer doelgericht worden. Bij de scholenbouw zal naar versobering worden gestreefd met een duidelijk ak sent op de bouw van semi-permanente gebouwen. Wij moeten afwachten of de hier te ne men maatregelen zoveel kostenbesparing zullen brengen dat de geplande meerkos ten voor werving en opleiding van leer krachten, voor verbetering van kleuter en lager onderwijs en voor de werkende jeugd kunnen worden opgevangen. Per saldo is er dan nog geen uitgavenbeper king, maar het regeringsprogram voorziet voornamelijk in een zodanige uitgaven- verschuiving dat per saldo stijging wordt voorkomen. De staat zal haar risico in het kader van de Veewet beperken. De ruilverkavelingen zullen meer óp de beurs van de betrokkenen gaan drukken. Voorts zal er gestreefd worden naar af schaffing van de premiespaarwet, het geen moet worden toegejuicht. De bevor dering van het spaarloon zal er tegen over staan. Voor inflatiebestrijding kan STEEDS TOT UW DIENST BEUKENLAAN 27 - TEL. 68 Het aardappelverbruik in Nederland per hoofd van de bevolking bedraagt circa 80 kg per jaar. Bovendien was ons land in 1970 de belangrijkste exporteur van aardappelprodukten (waaronder frites, chips en puree) met een uitvoer ter waarde van ongeveer 50 miljoen gulden. derland veroverden zijn de markt pas in het begin der vijftiger jaren. De verkoop van patates frites begon op de kermissen, in onze zuidelijke provin cies en vandaar woei het gebruik over naar de rest van ons land. Zelfs in de kleinste dorpen treffen we tegenwoordig minstens één gelegenheid aan, waar pa tates frites worden gebakken. Patates worden niet alleen verkocht in kraamp jes automatieken, doch ook in snackbars en cafetaria's, wel of niet opgediend met biefstuk, hamburger, lever, appel moes of mayonnaise. Bovendien lenen de patates frites zich voor culinaire verfijning, U kent wel licht de pommes alumettes, gebakken aardappelsprietjes bij een warme maal tijd, die in menig restaurant worden op gediend. Voorts de (rondgestoken) pom mes risolées, zoals de Franse keuken die serveert. Verder de chips als attraktie bij de borrel. Voorgebakken Zo hebben de patates frites in diverse schakeringen zich een vaste plaats op de Nederlandse spijskaart verworven. De consumptie van patates bedraagt thans reeds meer dan 10 van de totale aard appelconsumptie in ons land. Dat houdt in, dat de Nederlanders per jaar onge veer 25.000 ton patates verorberen! En dat alléén buitenshuis. Dientengevolge is ook de handel in voor gebakken patates tot grote bloei geko men. Ook de huisvrouwen profiteren hiervan. Met een frituurpan zijn de voor gebakken patates in een oogwenk rijp voor consumptie. Een groot bedrijf in Woerden heeft nu zelfs al volautomatische bakstraten voor voorgebakken frites geconstrueerd. Aan de ene zijde van deze machine worden de aardappelen erin gedaan. Deze door lopende gehele „staat" van schillen, was sen, snijden, voorbakken en diepvriezen, waarna de frites in de gewenste verpak king uit de machine komen. (Capaciteit 500 tot 3000 kilo frites per uur!). In Montfoort is al een tweede fabriek op gericht! De machines vinden aftrek in de gehele wereld, tot in Cypres, Perzië en Canada toe. Vooral de omzet van patates frites stijgt nog steeds. Het aantal bedrijven in Ne derland, waar patates worden verkocht, loopt tegen de 4500. Bovendien beschik ken duizenden huisvrouwen over een fri tuurpan en behoren zij tot de belang rijkste verbruiksters van voorgebakken patates frites. Ook de chips hebben de laatste jaren enorme opgang gemaakt als een bijna onvermijdelijke verkwikking bij een stevige borrel. Aardappel komt uit Zuid-Amerika Er zijn maar weinig landen waar zoveel aardappelen worden gegeten als Neder land. Toch stammen deze eetbare wor telknollen niet uit ons land. De aardappel heeft een zeer avontuurlijke levensloop achter de rug, waarin ontdekkingsreizi gers, avondturiers en koningen een grote grol hebben gespeeld. Toen Francisco Pizarro in 1533 het In carijk in Peru veroverde, trof hij daar tal van variëteiten van de aardappel aan, die wezen op 'n reeds eeuwenoude ver bouwing. Pas omstreeks 1565 werd de aardappel door een Spaanse admiraal naar zijn vaderland overgebracht Als aanwinst voor de bloementuin! Allengs werd de knol ook als voedsel geapprecieerd, eerst in Italië, later ook in Duitsland, Frankrijk en Engeland. Toch was de aardappel lang een tamelijk exclusief gerecht, alleen betaalbaar voor de hogere standen. Pas ten tijde van de Franse overheersing (1797-1815) werd de aardappel in ons land vrijwel algemeen. Sedertdien is de Nederlandse keuken zonder dit produkt ondenkbaar. Toen in 1845 de aardappelziekte optrad, brak de hongersnood uit en braken er in Den Haag en Leiden opstanden uit. In 1917 herhaalde de aardappeloproer zich in Amsterdam. Eerst op kermissen Als gevolg van de toenemende welvaart is de consumptie van aardappel de laat ste vijfien jaar gedaald. Maar hiertegen over staat een toenmend verbruik van patates frites. Deze in staafjes gesneden en in olie gebakken aardappelen werden reeds vóór de laatste eeuwwisseling in i Frankrijk geconsumeerd, maar in Ne- In de eerste plaats zijn er vorderingen in die zin bevoorrecht dat ze vóór alle anderen vorderingen uit de opbrengst van een bepaald goed zullen worden vol daan (zij zijn zoals dat heet bijzonder preferent). De leverancier van b.v. een onbetaalde piano is bevoorrecht op de opbrengst hiervan. De verhuurder en de verpachter zijn o.a. bevoorrecht op de opbrengst van het meubilair, de oogst en de landbouw werktuigen. Een ieder zal het zonder twijfel niet meer dan billijk vinden, dat iemand die ons goederen heeft geleverd e.d., die nog niet zijn betaald, uit de opbrengst daarvan bij voorrang wordt voldaan. Daarnaast zijn er dan nog schuldeisers wier vordering niet zo zeer verbonden is met' een bepaalde zaak, maar die ten aanzien van de hele boedel zijn bevoor recht. (Algemeen preferent). Hiertoe behoren o.a. de gerechtskosten in verband met het faillissement, belasting schulden, lonen over het lopende en. het vorig jaar, schulden ingevolge leveringen van levensmiddelen gedurende de laatste zes maanden en nog enkele minder vaak voorkomende schulden. Het akkoord Alle hiervoor genoemde aangelegenheden worden op de verificatievergadering uit gebreid besproken. Tevens komt daar aan de orde het akkoord als we dat heb ben aangeboden. Wordt het aangenomen en gehomolo geerd, dan eindigt het faillissement; wordt het verworpen of niet gehomolo geerd, dan gaat het faillissement gewoon verder. Het laatste houdt in dat nu de zaak wordt vereffend, d.i. te gelde wordt ge maakt. Als het merendeel van de schuld eisers dit wenst, kan het bedrijf ook nog worden voortgezet. Voortzetting of gelei delijke opheffing is vaak voordeliger dan een onmiddellijke beëindiging en een daarmee gepaard gaande snelle verkoop. Op die wijze kan het in het gunstigste geval gebeuren dat de schuldeisers vol ledig worden voldaan, en men bovendien een nog werkend bedrijf terugkrijgt. Zo vaak de rechter-commissaris meent dat er voldoende contanten zijn, geeft hij de curator opdracht tot uitdeling over te gaan. Deze maakt dan een uitdelingslij st op, die ter griffie van de rechtbank wordt gedeponeerd, zodat de schuldeisers er kennis van kunnen nemen. Ze kun nen tegen die lijst verzet aantekenen, maar na tien dagen wordt de lijst ver bindend en dan gaat de curator over tot uitdeling. Blijft er na een uitdeling niets meer ter betaling over, dan is die lijst de slotuitdelingslijst en is het faillisse ment geëindigd. Andere mogelijkheden Ook eindigt het faillissement wanneer na een uitdeling iedereen volledig aan zijn trekken is gekomen of er helemaal niets te verdelen valt. In het laatste ge val wordt het faillissement opgeheven wegens gebrek aan baten. Dat iemands faillissement is geëindigd of opgeheven, betekent niet dat er nu een streep is gehaald door alle nog niet betaalde schulden. Zodra er bij hem weer wat te halen valt, kunnen de schuldeisers die niet helemaal zijn vol daan, hem opnieuw aanpakken, uiteraard voorzover ze niet een aangeboden ak koord hebben aanvaard. Een faillissement is zeker een minder prettige aangelegenheid, maar vaak een afdoend middel om van veel narigheid af te komen op kosten van onze schuld eisers. Zeker als het eindigt met een ak koord. lerent. het spaarloon inderdaad effekt sorteren Preferente vorderingen Pp voW(Jende schaal toegepast. Kinderbijslag en A.O.W. Ook in het sociale vlak zal het bezuini- gingskoord worden aangetrokken. De uitvoering van de bijstandswet zal wor den herzien en andere sociale wetten zullen zodanig worden aangepast dat er daar hulp wordt gegeven waar dit wer kelijk nodig is. Hoe dit in de praktijk uitwerkt zullen wij moeten afwachten. Ook in de sfeer vna de ziektekostenverzekering komt er verandering. Het vaak besproken be perkte eigen risico zal worden geïntro duceerd. Daar zal wel flink tegen ge mopperd worden, maar de kogel moet nu door de kostenkerk. Ook de kinderbijslag zal worden aange tast. Om te beginnen geen verhoging van de bijslag meer voor het eerste kind en mogelijk algehele afschaffing van de bij slag voor het eerste kind. In een later stadium zal ook de bijslag voor het tweede kind worden aangetast, Ook te- gebied staan uitgaven-stijgingen te wachten. De optrekking van A.O.W. voor gehuwden tot het minimum-loon staat op het programma, evenals de invoering van een algemene verzekering voor ar beidsongeschiktheid. De vergrijzing van ons volk en de perfektionering van de gezondheidszorg zullen zoveel middelen meer vragen dat de winst aan het ene front door de kostenstijging elders on gedaan wordt gemaakt. De belastingen In het vlak van de belastingen, inko mens- en vermogensverhoudingen heeft de nieuwe regering ook gewijzigde be leidspunten. In het algemeen zal de z.g. profijtgedachte ruim worden toegepast. Dit betekent dat telkens daar heffingen komen waar de burger ergens profijt heeft. Dit betekent een zoveel mogelijke verhoging van allerlei retributies. In de belastingsfeer zal er verhoging ko men bij de successierechten en bij de vermogensbelasting. Men zal belasting heffen op gerealiseerde vermogenswin sten met de daarbij behorende aanpas sing van de inkomensbelasting. Er zullen fiscale faciliteiten komen voor spaarloon. De wiebeltax, zijnde een extra toeslag op de verschillende belastingen, zal ook in 1972 worden geheven. Topsalarissen Topsalarissen en hogere inkomens zul len worden gematigd. Hierover zal over leg gepleegd worden met de organisaties van vrije beroepen en men zal zich be zinnen op een aantal salarissen van de overheid. Voor zover men bedoelt dat men een einde wil maken aan uitwas séri als overmatige wachtgeldregelingen e.d. moet dit worden toegejuicht. Bedoelt men echter dat men het salarisniveau in ambtelijke kringen wil drukken en daar naast het aantal vakatures tot de helft wil terugbrengen dan vrezen wij dat het overheidsapparaat binnen enkele jaren met tweede kwaliteit arbeidskrachten wordt bemand. Het overheidsbedrijf is het grootste in het land. Wil men dat efficiënt laten werken dan zal men be kwame medewerkers moeten aantrekken. Teamgeest noodzakelijk Bij alle vraagtekens die er blijven moet gesteld worden dat het regeerakkoord voor de toekomst is doortrokken van een geest van goede wil om het uitgaven- spook te lijf te gaan. Als deze goede wil wordt gevolgd door goede teamgeest in het kabinet om het program eensgezind uit te voeren dan zal ons volk van dit akkoord profiteren. Als de aanwezige te genstellingen in de nieuwe regering niet worden onderdrukt zal de uitgavenver- schuiving alleen maar tot gevolg hebben dat de stijgingen met spoed tot stand ko men en de bezuinigingen zullen worden uitgesteld of tegengewerkt. In dat geval zal het kabinet geen twee jaar bestaan. Burgemeester en wethouders maken bekend dat de volgende openbare com missievergaderingen zijn vastgesteld: Onderwijscommissie: woensdag, 14 juli a.s., te 16.00 uur. Commissie Openbare Werken: vrijdag, 9 juli a.s., te 16.00 uur. Financiële Commissie: dinsdag, 13 juli a.s., te 15.00 uur. GIDSEN VOOR SCHOOL EN BEROEP „Verder leren" - wegwijzer voor het voortgezet onderwijs ƒ2,40 Schlatmann - „Het studie- en beroepskeuzeschema sinds de mammoet". Oriëntatieboek voor 5e en 6e klas basisonderwijs en onderbouw voortgezet onderwijs 8,90 Schlatmann - „De grote studie en beroepskeuzegids - Allround opleidingsgids 29,95 Wiegersma - „De wereld der be roepen" - De meest complete beroepengids in Nederland, ƒ30,- „Hoger beroepsonderwijs" - Stu diemogelijkheden. 5,40 (Publicatievan Min. van O. èh W.) In voorraad bij BOEKHANDEL BOEKHANDEL "J I G.J. WESSELS SoertmbefBsestraat S3-tel 2419 SOEST Een b(jna onzichtbare glaslljm maakt u door aluin te laten smelten op een ijze ren lepel. Erg smerige handen kunt u schoonma ken met een mengsel van koffiedik en zachte zeep. Daarna behandelt u ze nog eens met de binnenkant van een citroen schil. Voeg eens een mespuntje cacao toe aan uw koffie, u krijgt er een pittige en aparte smaak door. Spiegels moet u niet ophangen daar, waar deze zijn blootgesteld aan zonne stralen. Het kwikzilver kan de stralen niet verdragen, waardoor het glas vlek kerig wordt. Prefereert u harde, maar geen blauwe eieren? Kook de eieren vier minuten en laat ze dan nog een poosje in het wa ter staan. v.b. H. W. VECLÏNGA Begrafenis - Crematie - Transport (Rouwkamer) Steenhoffstraat 1 - Soestdijk Telefoon 2731, b.g.g. 2455. PROEFSCHRIFT. Hoe ontstaan eigen lijk proefschriften? Antwoord: Een proefschrift wordt ook wel een dissertatie genoemd, welk woord afgeleid is van het Latijnse „dissertare", hetgeen betekent uiteenzetten, betogen, redeneren. Het proefschrift is een wetenschappelijke verhandeling, waardoor een doctorandus, dat is degene die het doctoraal examen heeft afgelegd aan een der faculteiten van een universiteit, of een ingenieur, na de promotie, de graad van doctor be haalt. De titel „doctor" is afgeleid van het latijnse „docere", hetgeen betekent onderwijzen. De doctor kan op grond van zijn titel colleges geven aan een bepaalde faculteit van een universiteit of technische hoge school. Deze verscheidenheid houdt in, dat een proefschrift op vele wijzen tot stand kan komen, afhankelijk van de aard van de wetenschap en van de aard van het onderwerp, zodat van het „ont staan" van het proefschrift slechts in het algemeen iets gezegd kan worden. Mocht u er in details meer van willen weten, dan dient u minstens op te geven welke bepaalde wetenschap u op het oog hebt en het vak, waarop de dissertatie be trekking heeft. Het proefschrift van een theoloog komt bijvoorbeeld op geheel andere wijze tot stand dan van een fysicus. Eerstgenoem de bestudeert gewoonlijk een enorm aan tal wetenschappelijke werken, die in ver band staan met zijn gekozen onderwerp, terwijl laatstgenoemde ook wel veel lite ratuur op zijn terrein heeft te door worstelen, maar daarnaast ook veel ex perimenten heeft moeten nemen. Wel kan in het algemeen gezegd worden dat het proefschrift tot stand komt onder leiding van een promotor, de professor, die ook zijn goedkeuring moet hechten aan de dissertatie en aan de verplichte stellingen, die niet op het onderwerp be trekking hebben. PROMOVEREN. Als een doctorandus tot doctor wil promoveren in het Spaans/ Portugees, moet hij dan naast het schrij ven van zijn dissertatie ook nog verta lingen in en uit de vreemde taal als hoofdvak en bijvak maken of blijft het op dat niveau beperkt tot het schrijven van zo'n dissertatie? Antwoord: Het Spaans Portugees Insti tuut van de Rijks universiteit te Utrechfc deelde ons mee, dat een doctorandus iQ het Spaans om te promoveren tot doctor in die taal, buiten het schrijven van zijn dissertatie geen andere proeven van be kwaamheid heeft te verrichten. \V.A. VERZEKERING. - Ik ben w.a. verze kerd. Een kind van 7 jaar beschadigt een bril van een vriendje. Moet je een ge tuige hebben om de schade vergoed te krijgen? Antwoord: Het is natuurlijk prettig om een getuige te hebben maar strikt nood zakelijk is het niet. Voor een vrij ge ringe schade als deze zullen de meeste maatschappijen u geen moeilijkheden veroorzaken.

Soester Courant | 1971 | | pagina 11