Soest toen - Soest nu Vrijdag 2 juli 1971 49e jaargang no. 50 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29a, Soest Tel, 2500 - Postgiro 120150 STANK EN GELUIDSHINDER OP T HART MOET ER GEZAG ZIJN OF NIET Instructiebad schiet uit de grond Wedstrijd om waterpolo kampioenschap van Nederland Franse auto gevonden V.V.V.-nieuws Uitnodiging voor alle Soester kinderen Het oog gericht op chantage op Malta Zonneweringen voor Gemeentewoningen Been gebroken Groot succes voor Muziekvereniging „P.V.O." soesterITourant Abonnement per kwartaal 4,25. Buiten Soest per kwartaal 7,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Een actiegroep, uit de omgeving 't Hart, die langzamerhand s/t jaar bestaat, trekt weer bij de gemeente aan de bel. Een actiegroep dus, omdat er alleen niets te bereiken valt. De zoveelste actiegroep in Soest. Een actiegroep verzamelt handtekenin gen, schrijft brieven, ingezonden stukken, protesteert, gaat desnoods in beroep bij de Kroon. En iedereen vraagt zich af, waarom moet dat nou zo? In een democratisch land met al onze democratische middelen moet dat toch niet nodig zijn. Maar juist onze democratie is dikwijls de oorzaak van veel moeilijkheden. Het is moeilijk te aanvaarden voor velen dat juist onze democratische wetten bepalin gen inhouden, die niet voor allen even prettig zijn. Industrieterrein Zo komt dan bijvoorbeeld een bestem mingsplan tot stand. Volgens onze wetten is een bepaald terrein in de gemeente aangewezen, waarop industrie zich mag en eventueel moet vestigen. De chemi sche fabriek Randstad is een duidelijk voorbeeld van de rx>dzaak van de aan wijzing van zo'n terrein. Randstad hoort niet in een woonwijk thuis, maar, geluk kig voor Randstad, kan hij wel ergens anders zijn bedrijf uitoefenen. Het zou beslist ondemocratisch zijn dat niet toe te staan. Moet dat bedrijf dan naar het industrieterrein en daar de toch bij ieder terrein aanwezige omwonenden hinder veroorzaken? Toen een militair gerechtshof een soldaat die weigerde zijn lange lokken te laten knippen tot zoiets van twee jaar gevan genisstraf veroordeelde werd daar in ons onmilitaire landje heftig over tekeer ge gaan. Het leek ook wel wat overtrokken om een soldaat wegens zijn lange haar dracht tot 'n zo lange detentie te veroorde len. Maar die veroordeling was ook niet om zijn lange haren doch om het wei geren van een dienstbevel uit te voeren. Dat dit bevel betrof het laten knippen van zijn haar had in weze niets met dè veroordeling te maken. Aan een door zijn bevelvoerend officier gegeven op dracht dient een soldaat te voldoen. Als dat principe niet langer gehuldigd wordt, dan is een leger gedoemd om te sterven, zeker als het tegenover een vijand zou komen te staan. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft van een wijze instelling getuigd toen het de straf in hoger beroep verminderde tot het aantal dagen verzwaard arrest dat de knaap toch al had ondergaan. Wijs, omdat de publikaties over de zaak de indruk hadden gewerkt, dat het óm de lange haren ging, terwijl die slechts de aanleiding vormden tot het weigeren van het voldoen aan een bevel, voor elke weigering er uiteraard gestraft moest worden. Als een jongen met een open broep op het appèl was gekomen en geweigerd had die te sluiten, zou een daaruit vol gende veroordeling wellicht geen mens geïnteresseerd hebben. Omdat lang haar dragen al zo ingeburgerd is en gerekend wordt tot iemands persoonlijke levens instelling werd de zaak zo opgeblazen en moest er zo nodig voor die vrijheid van haardracht gepleit worden. Nu mogen we het een zot gezicht vinden als er bij militairen van die lange lok ken onder hun kepi of helm vandaan komen, als die jongens zich daar zelf nu mooi mee vinden en aan die vrouwelijke eigenschap willen toegeven, dan is dat gezicht overigens maar een kwestie van wennen. Wat ons in dit hele probleem meer verontrust is het feit, dat na de ontstane agitatie over deze zaak de mi nister van defensie maar ineens besluit om voor de lange haardracht bij mili tairen toestemming te geven. De V.V.D.M., vereniging van dienstplich tige militairen, begint óver vonnis en haardracht te reklameren en te proteste ren, het wordt er een kwestie met een wat politiek tintje door, en ziedaar, de overheid bezwijkt onmiddellijk en gaat toegeven. Zoals al meer tegenover be paalde pressiegroepen, o.a. van studen ten e.d., gebeurde, al omvatten die pres siegroepen, zoals ook bij de dienstplich tige militairen, slechts een betrekkelijk klein percentage van het geheel. Het is die slapheid in gezagshandhaving, het onder wat politieke pressie toege ven aan geuite eisen of verlangens, die een verontrustende indruk begint te ma ken. Het lijkt of het op demokratische gronden uit ons eigen volk voortkomen de gezag zijn positie niet meer durft te handhaven en liever toegeeft dan te trachten weerstanden te overwinnin en eigen inzichten vast te houden en te ver klaren. Een werkzame maatschappij is ondenkbaar zonder een zeker gezag en gezagshandhaving, van welke politiekr* inslag die maatschappij ook is. Maar juist de demokratische maatschap pij, van wie het daaruit voortkomende gezag het meest natuurlijke en betrouw bare zou moeten lijken, begint steeds meer een bangelijke en wispelturige in druk te wekken. We zijn, uit goed bedoelde demokratische overwegingen, te zachtzinnig in dit op zicht. Er is geen volk, geen grote groep van mensen, die zonder een zeker vorm van gezag kan. Van dat gezag moet kracht uitgaan, dan schikt ieder er zich naar, terwijl men zich anders verloren gaat voelen en niet meer weet wat het beste zal zijn. Wanneer het gezag geen bevel meer kan geven en weet te handhaven, laten we dan „Je maintiendrai" maar helemaal vergeten, Gods water over Gods akker laten komen, onze zelfstandigheid laten aan wie haar grijpen wil en de chaos begroeten als het walhallah. Maar in wezen wil het Nederlandse volk dat niet. Om dat te voorkomen, om de hinder zo veel mogelijk te beperken zijn er weer wetten. De Hinderwet is er één van. Hinderwet Artikel 2 van de Hinderwet zegt: Het is verboden inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken, zonder vergunning op te richten, in werking te brengen, in werking te hou den, uit te breiden of te wijzigen. Een ander artikel geeft het bestuur (B. W.) recht nieuwe voorwaarden op te leggen. Klachten Tot zover is alles geregeld. Toch rijzen in dit geval bij de bewoners van 't Hart vele vragen. Wat is er gedaan door de gemeente sinds zij in kennis gesteld is van de klachten? Waarom hoort men daar niets over? Als een hogere pijp noodzakelijk werd omdat de rook die als brandschoon werd aangemerkt, autolakken aantastte, waar blijft dan nu de neerslag van die rook? Veroorzaakt die nu soms last in de om geving? In eerste instantie werd gezegd, dat deze schadelijke rook veroorzaakt werd door een vergissing die gemaakt werd bij de productie. Als dat zo is, waarom moest dan toch die pijp verhoogd worden? Als van gemeentezijde wordt verklaard, dat alleen „schone" industrie wordt aan getrokken, waarom wordt dan aan een teerfabriek opgelegd dat zij met gesloten deuren moet werken? Als het bedrijf Inter-Tuft per brief van 2 juni '70 wordt aangeschreven om een algehele revisie-vergunning het gehele bedrijf betreffende aan te vragen, welke motieven zijn er hiervoor dan geweest en welke tijdslimiet geldt hiervoor? Wanneer wordt ditzelfde gevraagd aan het bedrijf Lindner? Gemeentenwerken De heer H. Oosterloo van gemeentewer ken kan een gedeelte van deze vragen beantwoorden. Wat de stank betreft is hij ervan over tuigd dat de firma Lindner hiervan 80 en Inter-Tuft 20 voor haar rekening moet nemen. Die stank gaat soms de aanvaardbare normen te buiten. Het on derzoek naar de oorzaak van deze over last is gaande. De geluidshinder wordt door het bedrijf Lindner veroorzaakt. Dat is bekend. Lindner heeft- TNO een opdracht gege ven een en ander te onderzoeken. De heer Oosterloo is er ook van overtuigd, dat het bedrijf daar maatregelen tegen zal nemen. De gemeente controleert regelmatig. Een probleem zal altijd blijven welke graad van luchtvervuiling en geluidshinder, overlast veroorzaakt. Dat ligt voor prac- tisch iedereen verschillend. Bovendien zullen bewoners aan de rand van welk industrie-terrein dan ook, moeilijkheden hiervan ondervinden. We ren van industrie is natuurlijk de oplos sing, maar dat is irrieëel. Bovendien ook een bakker, slager, sigarwinkelier, café of restaurant, ja zelfs een school en ga zo maar door, veroorzaakt voor bepaalde mensen hinder. In de beide genoemde bedrijven wordt op het moment alles gedekt door hinder wetvergunningen, zij het dat de stank een nieuwe oplossing vraagt. Beide bedrijven willen bouwen en uit breiden. Aan beiden zullen eisen gesteld worden om de overlast, zoveel mogelijk te beperken. Wat betreft tijdslimieten is men tolerant. Verbouwingen, uitbreidingen en verbete ringen kosten veel geld. Men gaat niet over een nacht ijs en er is een tijd van voorbereiding nodig. De bedrijven gaan uitbreiden, dat is voor hen een economische noodzaak. Te lang wachten kost ook geld. Dat is dan ook de reden dat wij vertrouwen hebben dat de bestaande overlast, de stank en de geluidshinder t.z.t. tot het verleden zul len gaan behoren. Dit optimistisch geluid kan door de be woners van 't Hart met de nodige scepsis worden ontvangen. De vraag blijft immers bestaan: Wan neer is overlast - overlast? en welke normen worden hiervoor aangelegd en door wie? Hoek Wilhelminalaan-Koninginclaan vijftig jaar geleden Dezelfde plaats nu Ondanks de regendagen, die dankzij de werktent bijna geen verlies aan werk tijd opleveren, vordert de bouw van het instructiebad aan de Waldeck Pyrmont- laan verbazend snel. De bassins zijn al duidelijk zichtbaar en men is reeds begonnen met de opbouw. Er zit duidelijk systeem in het werk dat door 't Sittardse aannemersbedrijf Mar cel Muyres wordt uitgevoerd. Voor de regelmatige voorbijganger lijkt het of het complete bad uit een bouw doos komt, het gaat werkelijk onwaar schijnlijk snel. Toch vragen de zwem- lustigen zich af hoe lang het nog zal du ren voor zij hun eerste duikje in het nieuwe bad kunnen nemen. De belangrijke wedstrijd om het water- polo-kampioenschap 1971 tussen de ze ventallen van Neptunus uit Amersfoort en de Robben uit Hilversum wordt van daag in het Soester Natuurbad ver speeld. De wedstrijd vangt aan om 20.00 uur. Op het Soester Hoogt werd een onbe heerd staande Franse personenauto ge vonden met het kenteken 55-77 E. F. 13. Daar aan de bedrading geknoeid was, heeft de politie het vermoeden dat hier sprake is van diefstal. Interpol heeft de zaak in onderzoek. om zaterdagmiddag naar het Openlucht theater te komen om daar, vanaf half drie, te gaan genieten van een heerlijke en feestelijke kindervoorstelling. Wat gaat er allemaal gebeuren? Ja... moeten we dat eigenlijk verklappen? Het moet toch een verrassing zijn, vinden jullie niet? Aan de ouders van alle Soester kinderen die zomaar voor niks in het Openlucht theater worden ontvangen, willen wij vertellen, dat het gezelschap Coos van de Velde garant is voor een fijne middag en dat V.V.V. Soest dit alles geregeld heeft, zodat u niet bang hoeft te zijn dat een collega van een bekende ratten vanger er met Uw kroost van doorgaat. Wij hopen op een vrolijk zonnetje en dat ook de kinderen hun zonnigste stemming zullen meebrengen. Veel ple zier allemaal! Niet vergeten, dus... om half drie aanwezig zijn in het Open luchttheater! Als het regent dat het giet, wat dan? Dat zal via de radio te horen zijn, Hil versum I om 11.55 uur. Maar we bestel len toch zeker prachtweer! Nu we de mogelijkheid van regen hebben aangestipt, willen wij U wel een tip ge ven voor mogelijk nog druilerige dagen. Hoe kunt V die in de vakantie benutten? Denkt U eens aan het „wassenbeelden spel" Madame Tussaud, dat een „filiaal" in Amsterdam heeft gekregen. De nieu we kleurrijke fol'der, die wij kersvers hiervan kregen, zal U niet doen aarze len onmiddelijk te gaan kijken. Voor kinderen, die al het een en ander van de geschiedenis hebben geleerd, moet dit geweldig zijn. Het is allemaal heus „net echt,,. Neemt U de kans waar om dat mooie 'foldertje even te halen. Wanneer U dan eenmaal in Amsterdam bent, kunt U zich met de hele familie inschepen voor een leuk boottochtje. Het progamma van rederij Koppe ligt ook al op ons kantoor op U te wachten, bovendien kunnen wij voor U boeken met het voordeel, dat U altijd van een plaats verzekerd bent, U heeft eerste keus. Wij wensen U veel genoegen! Malta heeft een nieuwe premier: Dom Mintoff en binnen enkele dagen zijn de ruzies uitgebarsten die men mocht ver wachten. Een Nato-admiraal werd van het eiland verbannen, de gouverneur trad ijlings af, evenals de chef van de politie. Vervolgens gingen boze telegram men naar Londen en het zal niet lang meer duren voordat Mintoff overhoop ligt met de bisschop over het invoeren van het burgerlijk huwelijk. Mintoff was van '55-'58 ook premier en dat was eveneens een rumoerige periode. Hij is geen makkelijk mens, maar men kan hem als verdienste wel aanrekenen dat hij de slaperigheid radikaal van het ei land heeft verdreven. Dat is ook wel goed, want Malta heeft problemen. Vroeger was er een Britse vlootbasis met reperatiewerken enz. Dat was waarvan het eiland voornamelijk leefde. Bij het opheffen van de basis kwam Londen overeen dat het Malta jaarlijks 5 mil joen pond zou betalen in ruil voor enige rechten op het gebied van de defensie. Dit bedrag is maar een druppel op een hete plaat- jaarlijks komt Malta meer dan 10 x dit bedrag tekort. Mintoff is een hard onderhandelaar dat zal Londen merken, en hij heeft enige mogelijkhe den. De Russen zijn inmiddels ook be gonnen hun strijdkrachten in de Mid- delandse Zee op te voeren. Behalve met Egypte hebben zij daarvoor enige kon takten gehad met Tunesië, maar die zijn alweer afgesprongen. Mintoff kan in Lon den dreigen dat hij kontakt opneemt met de Sowjets en van hem is dit geen loos dreigement- hij zal alles doen wat maar goed voor Malta is, zoals hij het ziet. ook al zou het een beetje n0ar chantage ruiken. De regering wordt Lon den misschien te zwaar en dan ziet het er naar uit dat de NATO als geheel diep in de beurs moet tasten om te voorkomen dat de Russen een kans krij gen zich op Malta in te kopen op een strategisch uitstekend punt aan de zuid flank van de NATO. KANTMAN In het blad VOORTVAREND van de vereniging van de bewoners van de Va renstraat 202 t. m. 400 lezen wij dat de gemeente voornemens is bemiddeling te verlenen bij het aanschaffen van zon weringen voor gemeentewoningen. Het voordeel van deze bemiddeling is, dat een zo gunstig mogelijke prijs wordt verkregen. In de brief van gemeente werken wordt er nog op attent gemaakt, dat het verboden is zonder toestemming van burgemeester en wethouders zon neschermen, zonweringen e. d. aan t® brengen tegen de buitengevels van ge meentewoningen. Mede uit welstands overwegingen is dat niet aanvaardbaar. De hoge prijzen welke voor de zonwe ringen gevraagd worden, waren er in eerste instantie de oorzaak van dat de belangstelling hiervoor uiterst gering was. De onderstaande aanschaffings- kosten kunnen voor het jaar 1971 wor den aangehouden: alleen raamkozijn, breedte 328 cm. ƒ461,56, raamkozijn en deurkozijn, breedte 416 cm., 527,82. Extra voor staaldraad windwerk ƒ74,10. De prijzen zijn inclusief B.T.W. en mon- tagekosten De montage zal plaatsvinden tegen het huiskamerraam en deurkozijn op het balcon van de woning. Door toepassing van speciaal gebogen armstangen zal het verkeer op het balcon minimaal worden beperkt. Door ondertekening van een aan elke huurder gezonden inschrijfformulier ver klaart men zich tevens garant vooreen juiste betaling. In de nacht van dinsdag op woensdag reed de heer M. M. (51), uit Baarn.door onbekende oorzaak tegen een verkeers bord voor het Oranje hotel aan de Burg. Grothestraat. Zijn echtgenote, die naast hem zat, brak daarbij haar been. Zij werd met de ziekenauto naar Zonne gloren vervoerd, vanwaar zij, na behan deld te zijn, naar huis werd gebracht. Na op tweede pinksterdag, bij het in ternationale concours van de Nederland se Unie van Muziekverenigingen in Am sterdam, een eerste prijs behaald *e hebben, zijn achttien jeugdleden (w.o. enkele ouderen) van P.V.O. geslaagd voor het Unie-muziekdiploma A. De examens werden afgenomen onder auspiciën van de Regionale Muziekschool Amersfoort, in de dependance van de muziekschool te Soest. Alle geslaagden werden opgeleid door de heren H. Wilderdijk en C. Schrijvers hof. De examencommissie bestond uit de he ren H. Wilderdijk, C. Schrijvershof en G. Ruggenberg. Als gecommiteerde voor de verschillende bonden, die aan dit bonds- examen deelnamen, trad op de heer Joh. K. Pinkse uit Amsterdam. De geslaagden zijn: A. van Velzen. cla- rinet; M. Jaarsveld, Hobo; W. van Gor- kum, clarinet; M. Kooiman, clarinet; P. Tabak, clarinet; I. Leverink, altsaxo- phoon; T. Kooiman, tenorsaxophoon; J. de Jong, trompet; E. Bijl, hoorn en R. Jaarsveld, hoorn; L. Verlaan, trombone; B. Baar en W. Riezebos, bariton; H. Rieze- bos, althoorn; G. Riezebos, cornet, F. Kooiman, trompet en W. Renes. trompet. Zij die interesse hebben, de muziekcursus die in september a.s. weer aanvangt, te volgen als lid van P.V.O.kunnen zich opgeven bij het secretariaat, de heer W. J. Lagemaat, Staringlaan 4 te Soest, te lefoon 02155-8132.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1