198 45 URQUU IN HET ZONNETJE GEZET I ;i!o75 Wif moderne mensen hebben de zon echt niet ontdekt Js "3 O nleenbank 59 69 500 gram 1,39 1,48 75 1EN BRILJANTE ZONNEBRILLEN c c 2 12606 2855 tr. 51B, tel. 4071 ;eot brommers H Verboden voor zonnebaders "D O O N O s caken peg 28 - Soestdijk lefoon 2870 wel van Peugeot) sreen zit u euze uit vele joen spaarders lden. Bij elk en de n over de tr. >68 tel. 4657 tel. 6939 tel. 6748 Genieten van zonlicht en lucht in „Family-look-badkleding" (Tweka badmodel971), Er wordt wel eens gezegd dat wij mensen van de twintigste eeuw de zon hebben ontdekt, dat we ons ervan be wust zijn geworden dat het laten in werken van de zonnestralen op ons lichaam of op delen hiervan dankzij de inwerking van de ultraviolette stra len heilzaam kan zijn voor onze ge zondheid en onze huid. Deze bewering is echter om twee redenen aanvecht baar: reeds tientallen eeuwen geleden maakte de mens dankbaar gebruik van de geneeskracht van lioht en zon, èn het nemen van een zonnebad kan zelfs, bijzonder- schadelijk voor de gezondheid zijn als dit niet met verstand en met Inachtneming van be paalde voorschriften gebeurt. We tullen eerst eens even dieper Ingaan op het feit, dat wij moderne mensen in dit opzicht helemaal niets nieuws" hebben ontdekt. Reeds vier duizend jaar geleden vaardigde de Ba bylonische koning Hammurabi voorschriften uit, waarin de priesteres sen werd bevolen het zonlicht ten be hoeve van zieken aan te wenden. In de grijze Oudheid werd de zon door vele volkeren als een godheid aanbe den en over de gehele wereld verspreid zijn overblijfselen gevonden van aan zonnegoden gewijde ere diensten. AFSTAMMELING VAN DE ZON In Zuid-Amerika was de staatsgodsdienst tijdens de In ca-heerschappij een .zonnecultus", en de koning werd als een God vereerd omdat hij. naar men meende, van de zon zou afstammen. Ook de Egyptena- ren kenden hun zonnegod Re, wiens naam eenvoudig met het teken voor ,,zon" werd aangeduid. Herodotos, die bekend staat als de eerste geschiedschrijver, bezocht in de vijfde eeuw voor Christus o.m. Egypte. In zijn .reisverslag" stelde hij vast „ge troffen te zijn door het in dat land veel gebruikte zonnebad". Hippokrates, bekend als de „vader der geneeskunde", stichtte in zijn tijd het eerste sanatorium met een open galerij op het zuiden. Daar bedreef hij op zuiver wetenschappelijke basis het genezen van bepaalde zieken met ge neeskundig geleide zonltchtbehande- ling. In het jaar 100 v, Chr. schrijft de Griekse wijsgeer Cicero aan Atticus dat ,,in Rome op de daken van da huizen het baden in zonlicht in zwang is gekomen". En in de Romeinse ba dinrichtingen behoorde het nemen van een zonnebad in het daarvoor bestem de solarium tot de afronding van een gezondheidskuur. „DE ZON HARDT TEGEN ZIEKTE" In het jaar 300 n. Chr. geeft de Griekse chirurg Antyllus de volgende beschrijving van een zonnebad: „Ve len stellen zich aan de zon hloot, Inge- zalfd of niet, liggend, zittend, staand of lopend. Bij de nlet-lngezalfden be vordert de matig aangewende zonnehit te het zweten, remt de toename van het lichaamsgewicht, vermindert het vet en versterkt de spieren. De adem wordt er sneller en dieper door en de engborstigen en zij die met stijve nek ken ademhalen, worden erdoor geprik keld. Zij die steeds aan matheid lijden ondervinden er nut van, want zij wor den er sterker door en gehard tegen ziekten. Schadelijk is de zonnehitte op het hoofd." Zo zouden we nog honderden citaten kunnen aanhalen, maar dat zou ons te ver voeren. Bovendien zal het wel dui delijk geworden zijn dat wij, mensen van de twintigste eeuw de zon echt niet hebben ontdekt. Hoogstens zou van een „herontdekking" kunnen wor den gesproken. Want na de zonnecul tus van de Oudheid kwam de duister nis van de Middeleeuwen, toen licht en zon (en hygiëne) geen rol meer mochten spelen. In plaats van „zonne- verheerlijking" kreeg men de tijd van minachting voor licht, lucht en zon; hygiëne en geneeskunde stonden toen dan ook op een bijzonder laag peil. Later kreeg de licht- en zon-therapie weer meer vaste voet, ofschoon het zonnebaden in het begin van onze eeuw toch in de meeste landen nog als „onzedelijk" werd betiteld. Pas in de laatste decennia is het zonnebaden Deze jonge badnlmf draagt een „Count Down" Tweka-combinatie met soft bra. Alleen leverbaar in wit - maten 88Jflf. Prijs 82.50). in het openbaar goed in zwang geko men. De normen „zedelijk" en „onze delijk" hebben andere waarden gekre gen. En ofschoon we het echt niet in alle opzichten eens kunnen zijn met de „ontwaarding van het schaamtege voel", mogen we toch blij zijn dat er een frisse wind door de Calvinistische leefgewoonten is gewaaid. NIET ALTIJD EEN WELDAAD Dat de inwerking van de ultraviolet te stralen niet altijd een weldaad voor het lichaam en de gezondheid bete kent, weten we zo langzamerhand ook allemaal wel. Er wordt genoeg ge- Of we nu veel of weinig zon krij gen in de komende maanden, we zullen onze ogen er tegen moe ten beschermen. Daarom is in de auto, in de tuin en op het strand 'n zonnebril 'n onmisbaar attribuurt. Maar nog belangrijker dan het dragen van een zonnebril is, dat u een goede bril kiest, an ders berokkent u uw ogen meer schade dan goed. Met een „goe de bril" bedoelen we zeker niet in de eerste plaats een flatteren de, ofschoon het ook heel be langrijk is dat u op alle mogelij ke manieren uw uiterlijke aan trekkelijkheden accentueert. U moet er altijd op letten dat de kwaliteit van de glazen aan be paalde eisen voldoet. Vandaar dat u een bril met gepolariseer de lenzen moet kopen. Sinds kort wordt de uit Amerika afkomstige gepatenteerde zonne bril „Aqua Mate" ook in ons land verkocht. Behalve de ge noemde gepolariseerde lenzen, heeft dit onmisbare attribuut nog méér belangrijke eigenschappen. fa Weet u 's morgens al dat u gaat zonnebaden, gebruik dan bij het wassen geen zeep en ook geen alcoholhoudende lotions; fa Voedingscrèmes en dagcrèmes kunnen een (goede) zonnebrandolie of -crème niet vervangen; fa Ga nooit meteen na het eten in de zon liggen; fa Denk erom uw haar door een doekje of sjaaltje te beschermen als u niet wilt dat het uitdroogt; fa Lees zo weinig mogelijk tijdens het zonnebaden. Het felle zonlicht wordt door de bladzijden van uw boek ook nog weerkaatst en Is slecht voor uw ogen; fa Neem nooit een koude douche vlak na het zonnebad; een lauwwarme douche is aan te bevelen; fa Gebruik nooit make-up na een zonnebad; de lippen wat aanzetten kan geen kwaad en verhoogt de frisheid van uw gezicht; fa Ga nooit meteen onder de douche als uw huid geïrriteerd Is door teveel zon; fa Ga na een zonnebad nooit „rustig slapen" wanneer u blaasjesvor ming op uw huid ontdekt roep de huisarts; fa Ga nooit de volgende dag opnieuw in de zon liggen, bIs u er de dag tevoren te lang in hebt gelegen; fa Blijf de eerste dagen van de zonnekuur nooit doodstil op één plaats liggen. Goed in beweging blijven voorkomt vaak narigheid achteraf. Illllllll Illllllll waarschuwd tegen het onverstandig zonnebaden. We weten dat het on verstandig is als men zich op de eerste de beste warme lentedag hals over kop ln een langdurig zonnebad stort. Een lichte zonnebrand is het minst gevaarlijke gevolg van zo'n on doordachte daad. Elk jaar weer op nieuw lopen, honderdduizenden zonaan- bidders een verbranding van de eerste graad op aan het strand, in hun tuin of op het balkonnetje. Maar ook ver brandingen van de tweede graad zijn geen uitzonderingen. Wanneer een groot deel van het li chaam door de inwerking van het ul traviolette licht van de zonnestralen is verbrand, kunnen naast de pijnlijke huidaandoeningen ook koorts, diarree en gebrek aan eetlust optreden. Bij de verbranding onderscheidt men in to taal vier graden: 1ste graad: lichte roodheid, die optreedt 5 tot 8 uur na het zonnebad en na één tot twee da gen weer verdwijnt; 2de graad: rood heid en huidschilferen (vervellen), die na drie dagen verdwijnen en „soms" een bruine verkleuring achterlaten; 3de graad: naast intensieve roodheid geringe zwelling, na een week vervel ling en duidelijke bruine verkleuring; 4de graad: intensieve roodheid en blaarvorming met vocht; na een week duidelijke bruine verkleuring. PANIEKERIG? Het klinkt allemaal niet zo erg alar merend, zoals het hier omschreven staat, maar vergis u niet: het kan zelfs levensgevaarlijk zijn. Bij zonne brand met blaasvorming verdient het in ieder geval altijd aanbeveling de huisarts te waarschuwen. Zelfs de een voudigste graad van verbranding (1ste graad) kan uw leven in gevaar bren gen, wanneer deze zich uitstrekt over meer dan tweederde deel van het li chaam. De verbrande huid kan dan de giftige stoffen niet uit het lichaam verwijderen (uitademen), waarvan een dodelijke bloedvergiftiging het ge volg zou kunnen zijn. Het is zeker onze bedoeling niet u in paniek te brengen of angst aan te ja gen voor alle zonnebaden die u voor deze zomer nog in uw hoofd hebt. We willen u alleen maar wat goede raad geven, opdat u verstandig gaat zonne baden en alleen maar plezier van uw zonaanbidding hebt; opdat u gezonder en charmant-gebruind en zonder zonne brand of zonnesteek de zomer door komt. Elders op deze pagina vindt u een aantal tips die, als u ze ter harte neemt, u ge-zond de komende maan den door helpt. Het is onnodig de loftrompet te steken op de zomerzon. De hele winter kij ken we er verlangend naar uit en elke vakantie valt onherroepelijk in het water als we niet een zekere dosis zonneschijn krijgen toegemeten. Maar zonaanbidders als xve zijn, vergeten we wel eens dat deze warmte- en licht bron ons ook de nodige last kan ver oorzaken. De kleur van onze gordij nen, de vloerbedekkixig en het behang zijn op den duur niet bestand tegen de kracht van de heerseres van ons zon nestelsel. Bovendien kan het zonlicht in de zomermaanden hinderlijk voor de ogen zijn, als het ongehinderd onze woonkamer binnen schijnt. En ook al hebben wij als mensen van de noorde lijke landen veel behoefte aan warmte, er komen élk jaar weer tijden dat we de zon graag buitexvsluiten. We hebben het nu alleen nog maar over de binnenkant van onze woning gehad, maar als we onze gevel versie ren met de juiste markiezen, verfraai en we daarmee tenens de buitenkant. We kunnen als verfraaiing niet overal bakken met viooltjes of geraniums aanbrengen, maar waar dat niet gaat 'kunnen markiezen óók een bijzonder decoratieve functie vervullen. Het kan geen kwaad een beetje aan dit soort gevelromantiek te doen, want we slaan er twee vliegen in één klap mee: we kunnen met markiezen de zonnewarm te uit onze kamers bannen wanneer we dit maar willen èn ze zijn nog de- kor atief ook. Men ziet tegenwoordig opvallend veel markiezen uit draion omdat een dergelijke zonnewering veel voordelen heeft. Ze zijn te krijgen in een uitgebreide reeks kleuren, in effen en gestreept, zodat u uw gevel een heel eigen gezicht kunt geven. Het voordeel van draion markiezen is te vens, dat u ze gerust 's winters kunt laten hangen, omdat ze niet kunnen verrotten noch verschieten. Het ver dient echt aanbeveling er eens over na te denken een dergelijke gezellige efi decoratieve zonnwering te laten aan brengen. Zo blijft hij in water drijven wat tijdens het zeilen een groot voordeel kan zijn!), is vederlicht zodat u er geen nare en ontsie ren de inkepingen van op de neusrug krijgt, en is in drie uit voeringen voor dames en heren verkrijgbaar. Het voorste ge deelte van het montuur met de gepolariseerde lenzen is opklap baar, zoals op de foto duidelijk te zien is. Verschuilt de zon zich even achter de wolken, dan hoeft u de bril niet af te zetten: u klapt het voorste deel alleen maar omhoog en uw zicht is vrij. Er is ook een model in de han del dat over een normale bril gedragen kan worden, een ware uitkomst voor mensen die ge doemd zijn de hele dag een ge wone bril te dragen. En tot slot nog dit: u kunt deze bril ook in de vrijwel onbreekbare uitvoe ring kopen, ideaal voor alle vor men van recreatie. De prijs van deze brillen bedraagt nog geen vijfentwintig gulden. Wij zagen ze onlangs bij een bezoek aan de Hiswa geëxposeerd. V) b, b, IA fa Geniet veilig van de verkwikkende zomerzon: ga nooit zonnen voor dat u zich met een goede lotion, cream lotion of zonnebrandolie hebt In gesmeerd; fa Kies zonnebruinprodukten die niet vet of kleverig aanvoelen, maar verkoelen; fa Kies geen zonnebruinprodukten waarin alcohol is verwerkt; van de meeste crèmes gaat uw gezicht wèl glimmen, maar dit is modern en staat jeugdig; fa Veeg uw huid als ze nat is van transpiratie nooit droog voordat u het zonnebruinprodukt opbrengt; door een vochtige huid wordt de zonne brand beter opgenomen; fa Behandel de gevoelige plaatsen (neus, schouders, schenen) extra zorgvuldig en wees niet te zuinig met het gebruik van het zonnebruin; fa Met één keer invetten per dag bent u er niet. Zodra de huid gespan nen of droog aanvoelt, is het tijd om het zonnebruin weer voor de dag te halen; fa Gebruik de crème of zonnebrandlotion in ieder geval elke keer nadat u in het water bent gedoken; fa Vergeet niet dat u aan zee en op het water sneller verbrandt dan in bossen en hei; fa Houd er rekening mee dat u bij flinke wind niet merkt dat uw huid geïrriteerd raakt. Neemt u niet tijdig maatregelen, dan zit u 's avonds met de narigheid; fa Suntan Lotion (Max Factor) is een uitstekende anti-zormebrand-lotion. Het is als het ware een actief zonnebrandfilter: het filtreert de verbran dende zonnestralen en maakt de huid extra bruin. Royaal aanbrengen is de boodschap I California bronze kost 7,95 en is geschikt voor elke huid; fa Misschien vindt u het prettig bruin op vakantie te gaan. Dat kan ook! Suntan cream lotion (Max Factor) zorgt voor bruin worden zonder ver branden. Het werkt heerlijk verkoelend. U kunt het ook gebruiken vóór het zonnen. U komt dan als „ebbehout" thuis. (Prijs 5,95).

Soester Courant | 1971 | | pagina 7