Soest toen - Soest nu SOEST IN CIJFERS EN GETALLEN VAKBEWEGING BEGINT EUROPESER TE WERKEN S.V.V.-JEUGD GAAT NAAR LUXEMBURG Dinsdag 6 juli 1971 49e jaargang no. 51 Uitgave: Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566 - Postgiro 126156 Gemeenie spaart bomen in plan Klaarwater Vergadering Commissie Openbare Werken Overtreding arbeidswet Hertenbokje doodgereden Orgelbouwfonds Soestdijk gestart Nieuwe straatnamen in Soest Diefstal opgelost agi Subsidies voor verenigingen Geen spreekuur Verhoging marktgeld Het oog gericht op zeven doden in de ruimte Auto over de kop Tentoonstelling Edvard Munch SOESTERöOÓDRANT Abonnement per kwartaal 4,25. Bulten Soest per kwartaal ƒ7,50 Verschijnt Iedere dinsdag en vrijdag Het Economisch-Technologisch Instituut voor Utrecht bracht „de statistiek der gemeente Soest" over het tweede half jaar 1970 uit. Eind 1970 had Soest 37470 inwoners, in het tweede halfjaar kwamen er 789 bij. In dat tweede halfjaar werden iets meer jongens (189) dan meisjes (170) geboren, samen 10 minder dan in het tweede halfjaar van 1969 (359 tegen 369). Er overleden ook meer mannen (88) dan vrouwen (69), 17 meer dan in de gelijke peride van 1969 (157 tegen 140). Er vestigde zich 1892 personen (2540 in *69) en er vertrokken er 1305 (1322 in '69). Binnen de gemeente werd minder ver huisd, 1205 tegen 1392 in 1969. Huwelijken en echtscheidingen Er werden 197 huwelijke gesloten waar van er 121 gevolgd werden door een ker kelijke inzegening. Slechts 15 bruidspa ren gaven de voorkeur aan „kosteloos" trouwen, 109 deden dat tweede klas en 73 eerste klas. In de gelijke periode van 1969 werden 192 huwelijken voltrokken. Bij het „jongste bruidspaar" was de man 20 en vrouw 16 jaar. Het grootste leefstijdsverschil had het bruidspaar, waarvan de man tussen de 40 en 44 jaar was en de vrouw 19. 17 echtscheidingen werden uitgesproken, één echtpaar was nog geen 2 jaar ge trouwd en 4 echtparen hadden lief en leed al 19 jaar en langer gedeeld. Van de zeventien waren er 4 met 3 minder jarige kinderen en 5 met 2 minderjarige kinderen. Woningvoorraad In het tweede halfjaar 1970 kreeg Soest er 299 nieuwe woningen bij; Soestduinen 1, Soest-Zuid 3; Soest 17 en Soesterveen 278. In de Kamerfoeliestraat kwamen in die periode 90 woningen gereed en in de Weegbreestraat 60. 180 van de 299 woningen hebben een huurwaarde van 1500 - 1800 per jaar, 48 een huurwaarde van 1800 - ƒ2100; 51 een huurwaarde van 3000 - 3300 en 2 boven de 3900. De meeste (289 stuks) hebben 5 vertrekken. 260 zijn wo ningwetwoningen. In totaal 39 woningen werden gebouwd zonder rijkssteun. 23 woningen werd afgebroken, waarvan Pas nadat een kwantitatieve en kwalita tieve inventarisatie van de houtopstand in het plan Klaarwater was verricht en pas nadat bepaald was wat van deze houtopstand waardevol was, heeft men wegen geprojecteerd. Alle beplanting Is in kaart gebracht, eiken beuken, berken, kastanjes, es doorns en de gemengde walbeplanting. De niet waardevolle bomen gaan eruit. Ook bij de verkaveling, het indelen in secties voor woningbouw en andere voorzieningen, wordt met deze bomenen andere beplanting rekening gehouden. Practisch alles kan hierdoor blijven staan. De ontsluitingswegen van het gebied zijn inmiddels aangelegd. er één gebouwd werd vóór 1900, 15 vóór 1925 en 7 tussen 1926 en 1950. Het totaal aantal woningen bedroeg per 1 juni 10.614, per 1 januari was dit 10.888. In totaal werden in de maanden juli tot en met december 736 woningzoekenden ingeschreven. 503 vergunningen werden afgegeven. In Soesterberg waren 422 woningzoeken den waarvan 248 bij het Ministerie van Defensie werken. Voor bejaardenwonin gen komen in Soesterberg 63 personen in aanmerking. Arbeidsreserve In december 1970 stonden 62 mannen en 27 vrouwen ingeschreven als arbeidsre serve. Daartegenover stonden in die maand als openstaande aanvragen geno teerd 218 mannen en 93 vrouwen. In Baarn wes deze reserve respectieve lijk 40 en 15, in Amersfoort 247 en 89. Voor de gehele provincie Utrecht waren deze aantallen in de maand december 1901 mannen en 522 vrouwen. Soesterberg In het tweede halfjaar 1970 werden in Soesterberg 46 kinderen geboren, te we ten 26 jongens en 20 meisjes. Er overle den in deze periode 16 mannen en 3 vrouwen. Er vestigde zich 232 personen en er ver trokken er 294. De bevolking nam dus af met 62 personen en bedroeg eind de cember 6.092. 0. de openbare vergadering van de commissie openbare werken, welke op vrijdag 9 juli a.s., te 16.00 uur, ten ge meentehuize zal worden gehouden, zullen de volgende agendapunten aan de orde komen: 1. Beschikbaar stellen krediet voor de aanleg van centrale gasverwarmingsin- stallaties in gemeentelijke woningen. 2. Beschikbaar stellen van een krediet voor het verbeteren van de Praamgracht. 3. Voteren van een krediet voor het bouwrijpmaken van de secties 6 en 9 van het bestemmingsplan „Klaarwater". 4. Eventuele verkeersmaatregelen. 35 mannen waren zondagmorgen aan het betonvlechten bij de nieuwbouw van In- ter-Tuft aan de Industrieweg. De ver gunning voor dit werk ontbrak en de politie zond de mannen dan ook naar huis. De reden voor1 deze verstoring van de zondagsrust lag in het feit dat door re genval het-vlechten niet eerder kon wor den uitgevoerd, terwijl er maandag be ton gestort moest worden. Een in de buurt wonende agent waarschuwde het politiebureau. Zaterdagavond heeft mevrouw v. d. K. met haar auto op de Zoom een jong her tenbokje doodgereden. De auto werd niet beschadigd. De metaalvakbonden uit de zes E.E.G.- landen zijn overigens heel voorzichtig aan bezig min of meer te fuseren. Maar zij presteren daarmee dan toch al heel wat meer dan de politici en hun partij en kunnen opbrengen. De vakbeweging ziet in, dat nu nog wel kollektieve arbeidsovereenkomsten ge sloten kunnen worden per land, maar dat het steeds moeilijker en trouwens ook onrechtvaardiger wordt wanneer der gelijke kontrakten sterk verschillen van land tot land in één gemeenschap. Het verschil in animo om tot bundeling over te gaan tussen hen en de politici heeft er natuurlijk ook mee te maken dat directe arbeidsbelangen op het spel staan. De verbetering van betaling, of verkorting van werkuren, om maar twee voorbeel den te noemen heeft directe konsekwen- ties op de konkurrentiepositie van be drijfstakken, zeker binnen de E.E.G. waar toch al het goederenverkeer nage- In vroeger tijden was er altijd nog.wel noeg ongeremd over de grenzen kan gaan. de faktor invoerrechten die de concu- rentie op een afstand hield als door de stijging van lonen of iets dergelijks de eigen produktie wat duurder werd. Nu of anders toch binnenkort betekent een dergelijke verandering die niet ge paard gaat met soortgelijke in andere E.E.G.-landen dat men de buitenlandse concurrent, een geschenk overhandigt en de eigen arbeidsplek zwakker maakt. Merkwaardigerwijs lopen in dit opzicht de belangen van de werknemers en de werkgevers volkomen parallel. Meer eenheid Waar het op de duur onvermijdelijk naartoe moet is dat de omstandigheden waaronder men werkt en leeft in alle E.E.G.-landen gelijk is, verschillen hierin zou men concurrentievervalsend kunnen noemen. Vanuit Brussel wordt op een zeer voornaam punt hierbij al ren groot deel van de ongelijkheden gladgestreken suksessievelijk. wordt overal een gelijk systeem van omzetbelasting ingevoerd, die in Nederland B.T.W. heet, in Duits land M.W.S., in Frankrijk T.V.A. een systeem dat zes vroegere vervangt. Maar even belangrijk bij de bepaling van het leefklimaat is de sociale wet geving. De moeizame weg die nu be wandeld wordt om via informatie en formatie een regeerakkoord in elkaar te ■■tten, zal in een niet zo verre toekomst versperd zijn. Nu kan gerommeld wor den met allerlei zaken van kinderbijslag tot collegegelden en kleuterschoolgeld, om een miljoentje hier vrij te maken en elders te besteden. Maar het is op lange re termijn bijvoorbeeld ondenkbaar dat een academische studie in Nederland duur zou zijn maar in België gratis, of dat er in het ene land een regeling zou gelden over terugbetaling van studie voorschotten en in een ander niet. Formateurs schijnen het. nu al moeilijk te hebben, die van de toekomst krijgen het nog een stuk moeilijker. „Deze prent bedoelt te zijn een blijvende herinnering van het feit, dat wij met vereende krachten uit onze parochie het orgel in de kerk van Maria Onbevlekt Ontvangen te Soestdijk hebben kunnen restaureren. Moge de muziek uit de orgelpijpen die u kocht opstijgen tot luister van ons al len en tot meerdere glorie van God". Dit is de tekst die op de kaarten staat welke orgelpijpkopers ontvangen. Pastoor H. W. C. van der Vegt kocht vrijdagmid dag de eerste orgelpijp en startte daar mede de actie welke ten doel heeft de R.K. kerk aan het Nieuwerhoekplein aan een gerestaureerd orgel te helpen. Het oude orgel dateert uit 1934, een tweeede deel werd er in 1944 bijge bouwd. Uiteraard beschikte men in de oorlogsjaren niet over materialen van goede kwaliteit, zodat, wil men het or gel behouden, nu tot herstel zal moeten worden overgegaan. Bij de leden van het koor, 38 dames en heren, rijpte het plan de 1200 orgel, pij pen te gaan verkopen. Een aktie-comité, bestaande uit de heren J. A. Schalks, P. J. C. Dijkman, F. J. v. Hulst, H. G. Bud- de en de dirigent van het koor de heer P. L. Zomers is nu doende met behulp van alle koorleden, de pijpen aan de man te brengen. 1200 orgelpijpen a 10,- per stuk. De totale restauratie- en verplaatsings kosten, het orgel wordt vóór in de kerk geplaatst, bedragen ongeveer 17.500, Het bedrag dat na de verkoop van de pijpen nog ontbreekt, wil men bij el kaar zien te krijgen met verschillende acties. Zo denkt het comité aan de ver koop van een grampfoonplaat van het koor. Alles moet vlot gaan, want rond Kerst mis moet volgens de plannen het geres taureerde orgel op zijn nieuwe plaats staan. De opdracht tot restauratie, die door de firma Koppe uit Rotterdam uitgevoerd zal worden, zal overigens al gegeven worden als 1/3 deel van het bedrag bin nen is. Dat kan zeer snel zijn, want vrij dagavond bleken er al een kleine 200 pijpen verkocht te .zijn. Iedere parochiaan van Soestdijk wordt bezocht en krijgt bij deelneming de prent aangeboden. Geld kan ook worden overgemaakt op rekening nummer 24425 bij de Rafffeisenbank te Soest t.n.v. „Or gelfonds Soestdijk"; Het orgel heeft één speeltafel met 2 ma nualen en 20 registers en een voetpedaal dat uitgebreid zal worden van 27 tot 30 tonen. Allepijpen worden bespoten met alu minium brons. Het orgel wordt geheel electrisch aange dreven. Zoals gezegd wordt het voor in de kerk opgebouwd, waarbij het oude hoofdal taar geheel in de bouw wordt opgeno men. Het tabernakel wordt verplaatst naar een van de zij-altaren. Binnenkort zal de doortrekking van de Ossendamweg vanaf de Braamweg naai de Soesterbergsestraat gereed zijn. Het oude stukje Ossendamweg bij de Soes terbergsestraat, gaat op voorstel van de heer H. Peek, Ossendamweg 41, Korte Ossendam heten. Ook in Klaarwater moeten enige straten een naam krijgen. Voorgesteld wordt deze naar verzets strijders te noemen." Gerrit van der Veen straat, de rondweg vanaf de Klaarwa- terweg richting Koningsweg tot het Winkelcentrum. Johannes Poststraat de meest nabij de Koningsweg gelegen weg. De straat vanaf het winkelcentrum tot aan de Beukenlaan krijgt de naam Wi- ardi Beckmanstraat. De straat vanaf Wiardi Beckmanstraat tot aan de eerste bocht krijgt de naam Titus Brandsma- straat. Ook in het Eemgebied wachten enkele wegen op naamgeving. De ont sluiting langs de spoorlijn krijgt de naam van wijlen wethouder Hilhorst, de A. P. Hilhorstweg. De meest zuidelijke aansluitingsweg gaat de Spieker weg he ten (Spieker is afgeleid van „spikkert", waarmede een dam in een weiland werd bedoeld). De weg achter gemeentewer ken, die aansluit op de A. P. Hilhorst weg zal Weideweg genoemd worden. Met de aanhouding van zes koperdieven door de politie van Vianen is ook de diefstal bij Arma N.V. te Soesterberg opgelost. Voor de Officier van Justitie bekenden 3 personen dat zij in april on geveer 800 kg koper messing draaisel hadden meegenomen, wat 1600,— had opgebracht. i HlATP &Ï1 „De eerste pijp", werd gekocht door pas toor v. d. Vegt van de heer Somers. De heren Dijkman en Schalkx kijken nauw lettend toe. De Gospelgroup Soest, de group die reeds voor de N.C.R.V. radio optrad, en die naar inzicht van de gemeente een verrijking van het culturele leven in on ze gemeente betekent, kan rekenen op een subsidie van ƒ500,—, waarmede een gedeelte van de aangeschafte geluids installatie kan worden betaald. Ook de jeugdbiljartvereniging B.I.O.V. te Soesterberg krijgt financiële tegemoet koming. Daartoe zal de begrotingspost voor jeugdzorg met 500,— worden ver hoogd, Burgemeester en wethouders be schikken dan over een bedrag waaruit voor incidentele gevallen de stimulering van jeugdwerk kan worden betaald; De toneelvereniging „Utile Dulci" te Soesterberg moet nog achterstallige huur betalen. Op basis van de verordening regelende de subsidiëring van de kosten, verbonden aan het huren van zalen, zal haar een subsidie van 480,— worden gegeven. Aan belanghebbenden wordt bericht, dat de wethouder van onderwijs, de heer L. J. Dijkstz-a, verhinderd is op vrijdag 9 juli a.s. zijn wekelijks speekuur te houden. De verordening marktgeld heeft een Ko ninklijke goedkeuring, welke loopt tot 1 januari 1972. Op die datum moet een nieuwe verordening rechtskracht ver kregen hebben. De tarieven zijn steeds zodanig vastge steld dat ze de kosten ten behoeve van de markt gemaakt, dekken. In de begro ting van 1971 zijn de kosten geraamd op ƒ6550,—, terwijl de opbrengst ƒ5200,— zal zijn. Voor een aansluitende exploi tatie zal verhoging van de tarieven met eenderde deel noodzakelijk zijn. De dood van drie Russische kosmonau ten bij hun terugkeer uit de ruimte heeft weer even de tanende belangstelling voor de ruimtevaart aangewakkerd. Ten slotte was alles tot dusver zo vlot en ge makkelijk schijnend verlopen dat men was vergeten hoeveel risico's verbonden zijn aan het bereizen van het wereld ruim: dit kan tenslotte slechts met de ingewikkeldste technische apparatuur die bestaat en die ongelooflijk bedrijfszeker moet zijn. In zekere zin is het ook verwonderlijk - en een compliment voor het technisch kunnen in de Ver. Staten en de Sowjet- unie - dat tot dusver slechts één keer een Rus te pletter is gevallen. De drie Amerikanen die in een ruimtecapsule omkwamen kunnen we er al dan niet bij rekenen - dat was een fout met fa tale gevolgen bij een oefening hier op aarde nog. De drie Russen die hun nieuwe duurre- cord (25 Russen in de ruimte) net niet overleefden doen hernieuwd denken of al deze inspanningen nu echt wel ge rechtvaardigd zijn. Wie simpelweg nee wil zeggen op de vraag of de mensheid nu erg veel is opgeschoten met het feit dat al een handjevol mensen en machi nes de maan hebben bezocht, heeft wel gelijk: daarmee is in de V.S. het pro bleem van de negergetto's niet opgelost en de burger in de Sowjet-Unie is daar door niet veel vrijer geworden. Maar we kunnen evengoed stellen dat het hele Apollo-projekt een gigantische oefening is geweest in het opzetten van een onvoorstelbaar ingewikkelde organi satie volgens een zeer strikt tijdschema waarin ruimte gemaakt moest worden voor het bedenken en konstrueren van dingen die niet bestonden - uitvinden onder de druk van een tijdslimiet werd hier voor het eerst toegepast. We kun nen zelfs zeggen dat dit Apollo-projekt het eerste stuk wereldgeschiedenis is dat al vooruit werd geschreven. Het toespitsen van menselijk vernuft en organisatievermogen heeft ook zin voor gebruik op de aardbodem. De manier waarop zowel Amerikanen en Russen de problemen van de ruimtevaart telijf zijn gegaan is ook de manier waarop enorme puzzels die de wereld kent eens opge lost moeten worden. Dat zijn de puzzels van overbevolking, millieuvervuiling in de industrielanden, de ongelijke verdeling van welvaart in de wereld plus nog een aantal meer. Wat daaraan nu nog ge beurt stelt niet veel meer voor dan een lapmiddel. Om de grote euvelen in de wereld uit te roeien is behalve geld - en dat kan er altijd komen - juist het organisatie-ta- lent en de technische inventiviteit nodig die men nu opdoet aan ruimtevaartpro- jekten. Het is een zo groots vooruitzicht dat het verlies van zeven levens be paald niet als een te hoge onkostenreke- ning gezien kan worden. KANTMAN Op de Birktstraat sloeg zaterdagnacht de I9-jarige G. H. met zijn auto over de kop, toen hij, ondanks zijn matige snel heid (80 km), door onbekende oorzaak in de bocht de macht over zijn stuur kwijt raakte. De auto werd rondom flink be schadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. De politie nam het kente kenbewijs in beslag. De jeugdraad van de Soester Volleybal Vereniging, die op 3 september 1970 werd ingesteld om voor de jongeren van de vereniging diverse aktiviteiten te orga niseren, sluit het eerste jaar van haar bestaan af met een geweldig evenement. De organisatoren, mej. A. Majoor, mej. J. Majoor, de heer R. van Hal, de heer F. Dijkman, de heer M. Schalkx en de heer K. Kok, hebben voor de komende week een toernee georganiseerd, waar aan 27 personen zullen deelnemen. Vrijdagmorgen, 9 juli a. s., om kwart over acht, zal een bus van de firma Ten- sen de S.V.V.-jeugd brengen naar Ettel- brück in Luxemburg, waar acht nach ten in een jeugdherberg zullen worden doorgebracht. Het is de opzet om gedurende het ver blijf in het land Luxemburg uit te ko men tegen enkele volleybalverenigingen, die zijn gevestigd in Diekirch, Echter- nach en Luxemburg. Dat het een week zal worden met veel sport en ontspan ning hoeft natuurlijk niet vermeld te worden, want naast de volleybalsport zullen diverse andere sporten zoals da mes-voetbal, basketbal, tennis, handbal, zwemmen, enz. worden beoefend. De dag na aankomst zullen de S.V.V.- jongeren worden ontvangen door de vol leybalvereniging C.H.E.V. uit Diekirch. 's Middags om vier uur zullen enige vol leybalwedstrijden worden gespeeld, waar na men zal worden onthaald op een feestavond in het clubhuis van de vere niging, terwijl tevens een bezoek zal worden gebracht aan een plaatselijke kermis. Op dinsdag 13 juli en woensdag 14 juli zal de groep worden ontvangen door de volleybalvereniging C.A.L.L. uit de hoofd stad Luxemburg. Ook daar zal speciaal voor hun komst een gezellige avond wor den georganiseerd. Op één van de res terende dagen zal een ontmoeting plaats vinden met de volleybalvereniging Ech- ternach. doch dit zal nog afhangen van aldaar te voeren gesprekken. En natuur lijk is een verblijf in Luxemburg niet compleet zonder bierfeest. Immers, in Diekrich staat een bierbrouwerij, die elk jaar weer een groot bierfeest organi seert en waaraan iedereen die maar wil mag deelnemen. En waarom zouden de S.V.V.-ers op dit gebied achterblijven. Verder staat er nog een dagtocht naar bekende toeristische plaatsjes op het pro gamma, terwijl de resterende tijd zal worden doorgebracht met plezier maken. Zo te zien moet dit tournee iets fantas tisch worden, vooral wanneer men be denkt, dat de Jeugdraad vooraf reeds twee bezoeken aan de Luxemburgse ver enigingen heeft gebracht. Het enthousiasme van de Jeugdraad is schijnbaar ook overgeslagen op de ver eniging C.H.E.V. uit Diekrich, want in september a. s. zal reeds een tegenbe zoek worden gebracht. Het staat al vast dat zij meer dan drie dagen in Soest zullen blijven, zodat zij ook kunnen re kenen op een warm onthaal. Om ten slotte het S.V.V.-bezoek nog lang in de herinnering van de Luxemburgse sport- collega's te laten blijven zullen bij de ontmoeting door de S.V.V.-leden speci aal voor dit tournee vervaardigde vaan tjes worden overhandigd. Wij wensen de deelnemers aan deze reis bijzonder veel plezier en prettige dagen toe. In de Zonnehof te Amersfoort worden van 10 juli tot 22 augustus 105 etsen, litho's en houtsneden van de noorse kun stenaar Edvard Munch geexposeerd. Deze tentoonstelling, gesteld onder aus piciën van het kultureel akkoord tussen Nederland en Noorwegen, werd georga niseerd in samenwerking met de neder- Iandse kunststichting. De openingstijden zijn van maandag tot en met zaterdag van 10 tot 17 uur en zondag van 14 tot 17 uur.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1