Soest toen - Soest nu Het oog gericht op Nixon in eigen val V.V.V.-nieuws NIEUWE TROUWZAAL WORDT IN DE WEEK VAN 26 JULI IN GEBRUIK GENOMEN PROGRESSIEVE BEZUINIGING KRUISPUNT GEDEELTELIJK IN GEBRUIK GENOMEN om t w. Jan Paauw snel op „Papendal" Weer reebokje doodgereden Vrijdag 9 juli 1971 49e jaargang no. 52 Uitgave Drukkerij Smit - Soest Bureau voor redactie en administratie: Van Weedestraat 29, Soest Tel. 2566-5154 - Postgiro 126156 Bouw flatgebouw aan Burg. Grothestraat wacht op goedkeuring Ged. Staten Krediet voor gasverwar- mingsinstallaties Natuurwandeling a.s. zondag Gestolen auto in Soest opgespoord Aansluiting via Vondellaan op Birkstraat kwestie van enkele weken Villa Anna-Maria aan de Soesterbergsestraat vyftig jaar geleden. Viëtnam, een zaak die de Amerikanen door de publicatie van het Pentagonrap- port toch al onaangenaam op de maag ligt, is voor president Nixon door eigen toedoening nog moeilijker geworden. Geruime tijd heeft Nixon de kwestie van de Amerikaanse krijgsgevangenen in Noord-Viëtnam naar voren geschoven. Van overleg kon geen sprake zijn zolang die niet vrijgelaten werden. En Hanoi redeneert dat het niet met de V.S. in oorlog was en dus formeel ook geen krijgsgevangenen kon hebben. Noord- Viëtnam heeft Nixon ruimschoots de ge legenheid gegeven goed bij de Amerika nen door te laten dringen dat het laf zou zijn volledig de troepen terug te trekken en die arme gevangen jongens aan hun lot over te laten. Vervolgens kwam Hanoi met een voor stel waarin hun vrijlating werd aange boden. De rest van de voorwaarden is dat de V.S. zich zouden moeten onthou den van zelfs nog zo geringe hulp aan Viëtnam. De meeste Amerikanen hebben dermate tabak van het hele kwalijke avontuur, dat zij het best zullen vinden dit verre volkje verder zijn eigen boontje te laten doppen. Als de eigen mensen maar te rugkomen. En dit maakt het voor Nixon moeilijk om te zeggen dat de voorwaarden onaan vaardbaar zijn. Nixon heeft zich in een positie gemanoeuvreed dat hij eigenlijk nee moet zeggen maar dat tegenover zijn volk niet kan doen. Zijn oplossing zal wel zijn dat hij met een tegenvoorstel komt. Zijn adviseur Kissinger is ijlings naar Saigon gevlogen om daarover met de Zuidviëtnamese regering te overleggen. Dat geeft in ieder geval enig uitstel om geen ja en geen nee te zeggen. Uiteindelijk zal Nixon gedwongen zijn de noord-Viëtnamese voorstellen te ac cepteren alleen kunnen de termen wat eleganter gemaakt worden. Maar met fraaie woorden is een nederlaag wel te camoufleren, maar niet te vermijden. KANTMAN Tijdens de NOS-atletiekwedstrijden op „Papendal" zorgde Jan Paauw voor een Soester succesje. Door het grote aantal deelnemers op de 800 meter, werd Paauw ingedeeld in de derde groep waarin o.a. de Nederlandse jeugdkampioen aan de start kwam. Na een goede race, finishte hij fraai als 2e in de tijd van 1 min. 55.3 sec., waarmede hij zijn persoonlijkre cord met 1.5 sec. naar beneden bracht. Ondanks deze mooie tijd bleef hij toch nog ruim 7 sec. beneden de limiet voor Helsinki, waar de Europese atletiekkam- pioenschappen dit jaar gehouden worden. Op de Zoom werd wederom een ree bokje doodgereden. Ditmaal door een surveillance-auto van de politie, die slechts licht werd beschadigd. We kunnen niet anders zeggen, dan dat het een bijzonder geslaagde kinder voorstelling was in het Openluchttheater vorige zaterdag. Er waren gelukkig heel wat. Soester kinderen gekomen, maar we hadden er eigenlijk nog wel meer ver wacht., omdat er dit maal niets betaald hoefde te worden. V.V.V. Soest dacht namelijk: „nu het helemaal niets kost, komst ieder kind naar het Openlucht theater". Maar stel je voor, er waren kinderen die vonden, dat. als het niets kostte, het ook wel „niks" zou zijn. Wat moet je daar mee beginnen? Die kinde ren bleven dus weg. In elk geval zijn er gelukkig genoeg anderen geweest, die hebben genoten en daartoe behoorden ook enkele ouders, die het gebaar van V.V.V. om nu eens een voorstelling te „schenken" echt hebben gewaardeerd. Nu daar zijn we dan blij om. Ondertussen heeft de Prov. Utrechtse Bond voor Vreemdelingeverkeer ons ver blijd met een aantal vouwblaadjes over diverse mogelijkheden voor de vakantie in de provincie Utrecht. U vindt, gege vens over „Midgetgolf-Banen". „Diverse Sporten", ..Zomertips voor Kinderen" en „Beestjes Kijken". In de combinatie Spakenburg-Bun- schoten-Eemdijk kwam een aardige toe ristengids uit. Wist U. dat U Parachute springen kunt zien op bepaalde avonden in de week? En bezoekt U eens op za terdagmiddag de algemene warenmarkt op het Spuiplein in Spakenburg. En leu ke trip met de logees. U kurit er terecht tussen 14.00 en 19.00 uur. Over de Stads-rondritten in de stad Utrecht verscheen ook een foldertje. Deze zomerritten worden gereden van maandag t.m. vrijdag om 10.30 en 15.00 uur, op zondag (gedurende een korte pe riode) om 15.00 uur. Komt U het fol dertje halen, wanneer U van plan bent een rit mee te maken, want, de volgorde en uitleg van de route staan erin be schreven. Inlichtingen over de Passiespelen in Tegelen willen wij u graag verstrekken. In beperkt aantal hebben wij kaarten voor plaatsreservering ter beschikking. Het. is bekend, dat. deze spelen op hoog peil staan. U hoeft er niet voor naar het buitenland, bovendien kan men ze in Tegelen ieder jaar gaan zien. Dat lukt zelfs niet in Oberammergau. SOESTER OÜRANT Abonnement per kwartaal #1,50. Buiten Soest per kwartaal ƒ8,— Verschijnt iedere dinsdag en vrjjdaf Vrijdag 23 juli is de nieuwe trouwzaal, welke naast het gemeentehuis gebouwd werd, geheel gereed. Op het ogenblik zijn schilders bezig met de afwerking en volgende week zal de firma Middelman de vloerbedekking en de stoffering aan brengen. In de week van de 26ste juli zal de nieuwe zaal dan in gebruik ge nomen kunnen worden. De gehele bouw en afwerking heeft bij na 8 maanden geduurd. Na de raadsver gadering van 19 november 1970, waarin een krediet van ƒ71.000,hiervoor be schikbaar werd gesteld, plaatste de fir ma H. de Groot uit Vroomshoop al vlug het gebouw. De afwerking heeft echter betrekkelijk lang geduurd. Voor de inrichting, waarvoor een bedrag van ƒ24.500,werd uitgetrokken, werd de Soester binnenhuisarchitect Th. Thannhauser ingeschakeld. Het schilderwerk werd geleverd door de firma G. Donker uit Soest, terwijl de electriciteitsvoorzieningen werden uitge voerd onder supervisie van de lever ancier van het lokaal. Naast de grote trouwzaal, waaarin o.m. 34 stoelen voor belangstellenden ge plaatst zullen worden en waar boven dien nog ruimte is voor ongeveer 50 staanplaatsen, is in het gebouw een kamertje voor de ambtenaar van de burgerlijke stand en een toiletvoorzie ning. Het geheel is voorzien van een gasverwarming. Ook wordt nog een geluidsinstallatie aangebracht, waardoor met passende Het zo juist geïstalleerde kabinet Bies heuvel wil voor 1972 een bezuiniging doorvoeren van 900 miljoen. Dat is nog maar een begin want een (nog) geheim rapport van de nu afgetreden minister van financiën Witteveen, zou voor de volgende jaren van de zittingsperiode een nog wat grotere jaarlijkse bezuini ging adviseren. Het is een poging om aan de hollende inflatie nu eindelijk eens een halt toe te roepen, de bankbiljettenpers zich niet dol te laten draaien. Door de Europese organen is trouwens reeds enkele jaren geleden daarop aan gedrongen, maar het kabinet De Jong durfde het niet stringent aan te pakken, met het gevolg dat de financiëel-econo- mische situatie van ons land ieder jaar wat hachelijker werd. De door de informateur Steenkamp inge stelde bezuinigingscommissie Nelissen heeft veel van de adviezen van minister Witteveen overgenomen in de aan de in formateur en zijn gesprekspartners over gelegde nota. Waarop de bezuinigingsmaatregelen zul len neerkomen zal pas tot uiting komen in de begin augustus te verwachten ka binetsverklaring. De nieuwe ministers moeten eerst nagaan op welke posten van hun departementsbegroting zij be- zuiningen kunnen doorvoeren en hoeveel. Inmiddels is al wel uitgelekt dat er op het meest geld uitgevende departement van onderwijs in ieder geval ferm bezui nigd zal moeten worden en college- en schoolgelden flink worden verhoogd. De collegegelden zouden van 200 worden verhoogd tot 1000 gulden. Daar zullen agressieve studentengroepen wel weer hevig over te keer gaan - als ze terug zijn van vakantie - maar voor destudenten maakt het weinig uit of ze nu een beurs van 200 of van 1000 gulden krijgen. De 'beurzen blijven, maar het verhindert misschien wel dat iemand voor 200 gulden per jaar de diverse fa ciliteiten, die de inschrijving aan een universiteit biedt, gaat genieten zonder er tevens voldoende bij te studeren. Ook de C.R.M., en vooral de kunstafde ling daarvan, zal vermoedelijk flink be zuinigd gaan worden op de subsidies. En Drees jr., de grote bezuiniger, zal op. het onder hem ressorterende departement van Waterstaat ongetwijfeld ook diverse plannen gaan remmen en uitstellen. Het zal interessant zijn om in de ko mende maanden eens te noteren welke belangengroepen en organisaties tegen dan openbaar gemaakte bezuinigings plannen van de regering zullen protes teren. En dan eens op te tellen wat toe geven aan de protesten en gestelde eisen zou gaan kosten. Er valt nu reeds te voorspellen dat dit alles bij elkaar eerder tot verhoging van de uitgaven (en dus van de belastingen) zou leiden dan tot enige bezuiniging. Bij het hoger- en lager onderwijs begint men nu reeds te hoop te lopen en te zeggen dat dit en dat toch beslist niet kan en mag. Vele andere groepen zul len volgen. Aan kritiek zal het de nieuwe regering na het openbaar maken van haar plan nen zeker niet ontbreken. De oppositie plakt haar reeds het, etiket „konserva- tief" op, maar diezelfde oppositie zou, aan de regering- zijnde, ook met bezui- niningsmaatregelen moeten komen. De komende tijd zal- nu uitwijzen of we in ons land kunnen spreken van een „loyale oppositie" - zoals bij een demokratie hoort - of van een afbrekende opportu nistische. die het alleen om stemmen winst gaat. Het afnemen van de inflatie vormt in wezen een progressief beleid. Het is het zich los worstelen uit een jaren lang ge volgde gang van zaken, die alleen maar ogenschijnlijk doch niet wezenlijk tot welvaartsverbetering leidde. We moeten eens af van het -idee dat al leen maar steeds perfektionistische ver beteringen en- dus hogere uitgaven als een progressief beleid aangemerkt kun nen worden. Weer zelfverantwoordelijk heid kweken is wel zo gedurfd en pro gressief. Dezelfde piaats, de verzorgingsflat „De Soesterduinen", in 1971. De bouw van een flatgebouw met be- drijfs- en kantoorruimten op het terrein gelegen aan de Burg. Grothestraat hoek Willem de Zwijgerlaan wacht op de be slissing van Gedeputeerde Staten. Dit schrijven Burgemeester en Wethou ders aan de heer H. I. Jorna, die ge vraagd heeft alsnog de vergunning te weigeren. Bezwaren heeft de heer Jorna ook tegen de uitbreiding met een dans ruimte van het café-restaurant van de hr. W. L. Bauer, dat ook aan de Burg. Grothestraat ligt, naast het geplande flatgebouw. Ten aanzien van de bouw van het. flat gebouw, dat door het bouwbedrijf H. W. van Asch N.V. gebouwd zal worden, is aan alle wettelijke voorschriften voldaan en kan alleen door het uitblijven van een goedkeuring van G.S. de bouw vergunning nog niet verleend worden. De uitbreiding van het restaurant ver keert nog in het. stadium dat een beslis sing moet worden genomen op de inge diende bezwaren. Nagegaan wordt of de achterwaartse uitbreiding wel geheel in overeenstemming is met het toekomstige bestemmingsplan. Indieners van be zwaarschriften zullen hierover te zijner- tijd ingelicht worden. muziek de huwelijksplechtigheden kun nen worden opgeluisterd. Nieuwe kamer voor wethouders Na hef in gebruik nemen van de nieuwe trouwzaal zal direct begonnen wor den met de verbouwing van de oude raadszaal tevens trouwzaal. De firma Kondor N.V. uit Amsterdam gaat dit uitvoeren en hoopt er in de maand augustus mee gereed te komen. Door het plaatsen van demontabele scheidingwanden worden in deze ruimte vier kamers geecreërd. Eén grote kamer voor twee wethouders, één kamer voor de gemeentelijke project-coördinator de heer W. Hulsbergen en één kamer voor de collationiste. Een groot probleem vormt daarbij nog de geluidsinstallatie, die noodzakelijk is om de vertrouwelijkheid van gesprekken te kunnen verzekeren. Hieraan wordt gewerkt, o.m. werd advies ingewonnen bij T.N.O. „Er waren middagen dat ik geen drup pel benzine verkocht, dat had ik nog nooit meegemaakt. En het mag dan wei van tijdelijke aard geweest zijn, maar het scheelt me toch wel enige tienduizenden liters". En terwijl hij in gezelschap van de ad judant van politie de heer B. Snijders werkelijk genoot van de aanblik van het passerende verkeer, waarbij de eerste passerende bus van Tensen met de be kende duim omhoog werd begroet, wees hij met een gelukkige glimlach naar een drietal auto's dat bij de pompen op brandstof stond te wachten. „Een situa tie die we maanden hebben gemist". De heer van Asch, die samen met de in specteur van politie de heer Hoogma en enkele functionarissen van gemeente werken, het eerste verkeer met arguso gen volgde, was bijzonder gelukkig met het feit dat het karwei precies op de geplande tijd gereedgekomen was, zodat hij met een gerust geweten op vakantie kon gaan. „Als we terugkomen van vakantie be ginnen we met man en macht aan de tweede fase, de aansluiting van de Von dellaan op de Birktstraat". Wanneer we het zojuist gereedgekomen werk verge lijken met soortgelijke werkzaamheden in onze gemeente, dan mogen we rustig verwachten dat eind augustus begin sep tember het kruispunt in het geheel vol tooid zal zijn. De naam van W. Asch staat daar wel borg voor. Nog steeds bereiken de gemeente ver zoeken van bewoners van gemeentelijke premiewoningen van een centrale gas- verwarmingsinstallatie te voorzien. Daar het op 21 oktober 1970 hiervoor be schikbaar gestelde krediet inmiddels is verbruikt, zal hiervoor wederom een be drag van 24.900,beschikbaar worden gesteld. De Natuurwacht „Eemland" organiseert onder leiding van Dr. W. P. Roelofs, bij redelijk weer, een Natuurwandeling. Vertrek of om 14 uur vanaf de Dodeweg (tussen de begraafplaatsen) in oud Leus den of om 13.30 uur vanaf Garage Ten sen Soest voor degenen, die gezamenlijk per fiets willen gaan naar het beginpunt. De wandeling, die ong. 2Va uur duurt, gaat naar het Muggenwater (waarbij moerasgebied wordt betreden) en naar De Treek. Deelname kosteloos. De borden waren nog niet eens helemaal weggehaald, maar het verkeer nam di rect bezit van het nieuwe gedeelte. Woensdag 30 juni werd in Weesp de au to van de heer S. P. B. gestolen, die hij dinsdag j.1. in Soest zag voorbijkomen, rijdend in de. richting Amsterdam. De gewaarschuwde Soester politie vatte woensdag post bij de stoplichten aan de Vredehofstraat en had succes. Zij kon de auto aanhouden, die bestuurd werd door de 46-jarige E. R. v. d. H. Deze had de wagen geleend van mijnheer v. d. B., die deze gekocht bleek te hebben. Van wie wordt nu uitgezocht. Donderdagmiddag om precies twee uur gaf een schrille fluittoon het moment aan, waarop aan beide afgesloten zijden van de Soesterbergèestraat en de af sluiting ter hoogte van de Braamwegop de Ossendamweg, door personeel van het Soester wegenbouw-en aannemersbedrijf W. van Asch, de hekken werden wegge haald waarmede een eind kwam aan de eerste belangrijke fase van de realise ring van dit nieuwe kruispunt. Met het openstellen van dit gedeelte, komt voor het verkeer een eind aan de verschrik kelijk moeilijke wegomleggingen in de richtingen Soesterberg en Amersfoort, De komende maanden, pas als de aan sluiting met de Birktstraat gereed is, wordt begonnen met het plaatsen van de verkeerslichten, is het voor het verkeer ter plaatse nog wel even goed uitkijken. Maar wanneer de verkeerslichten ge plaatst zullen zijn, de bedradingskokers liggen reeds onder het wegdek, heeft Soest er een veilig kruispunt bij. Natuurlijk zijn de omwonenden al bij zonder gelukkig met het gereedkomen van dit eerste gedeelte van de werk zaamheden, maar de man die het ge reedkomen niet snel genoeg kon gaan, de heer J. Jurriëns, van het gelijknami ge Shell-service-station op de Soester bergsestraat hoek Ossendamweg, was donderdag zonder enige twijfel de ge lukkigste man in de omgeving.

Soester Courant | 1971 | | pagina 1