10x10 ZONNEBRIL EN ZWEMBADSCHIMMEL ZIEKENAUTO Noorderweg 23 OM ..ZUIDWEST" Drukkerij Smit DE KANAALTUNNEL Mykje» VERKEERS- P0LITIEK VAN HUISSTEDEN DOELMATIG ONDERWIJS .GARAGE STAM' U KUNT NIET ALLES WETEN Zonnebrillen zijn ook een mode-verschijnsel Grote sortering auto accessoires i Wash and Shine W. WINKELMAN VERLOOFD, verlovingskaartjes Plannen komen weer uit de ijskast bar gezellig uissteden voor oen nieuwe goede gebruikte RENAULT Stam Renault Krabbels van Knelis Bouw instructiebad vordert snel Telef. Brandweer 3333 Politiebureau 444 4 Vrijdag 9 juli 1971 Mensen met gezonde ogen hebben een zonnebril niet werkelijk nodig, tenzij ze verblijven in een sneeuwlandschap, dat door de zon wordt beschenen. In dat ge val zijn zelfs brilleglazen met een zeer groot absorbtievermogen, namelijk 75 vereist. Het vermogen om lichtstralen te absorberen, loopt bij de zonnebrillen die in de handel zijn, uiteen van 25 °/o tot 85 ®/o. Niet beslist noodzakelijk, maar wel aan genaam voor de ogen, is het dragen van een bril met ongeveer 50 °/o absorbtie, wanneer we ons op het water of aan het strand bevinden: het licht kan daar im mers fel zijn. Het zelfde geldt voor be paalde weersomstandigheden, als het zonlicht de gehele dag, of bij ogenblik ken, scherper is dan gewoonlijk. Voor de rest is het dragen van zonne brillen niet anders dan een kwestie van mode. Gezonde ogen verdragen het schij nen van helder zonlicht op huizen en wegen, op bomen en planten uitste kend. De kleur van de glazen van een zonnebril wordt eveneens bepaald door kosmetisehe of modieuze overwegingen, van geneeskundig standpunt bezien is de kleur van bijzonder weinig betekenis. Combinatie Wie in het dagelijks leven een bril nodig heeft om goed te kunnen zien, kan dit hulpmiddel desgewenst combineren met zonneglazen. Daartoe bestaan twee mo gelijkheden. De eerste, de meest gebrui kelijke en ook de meest eenvoudige, komt er op neer dat men gekleurde „voorhangers" aan de gewone bril be vestigt. Men kan het echter ook duurder maken en gekleurde glazen laten slijpen op de zelfde wijze als dat gebeurt met die van een gewone bril: er worden dan dus holle of bolle lenzen vervaardigd die Wast u zelf uw auto Wij hebben voor u Uw auto schoon en glan zend in een behandeling. SNEL NAAR BEUKENLAAN 27 - TEL. 6835 een donkere tint hebben. Zoals iedereen weet, bestaat er een ta melijk groot verschil ln prijs tussen de diverse soorten gewone zonnebrillen. Kwaliteit en afwerking komen met die prijs meestal overeen. Van groot belang voor de hygiëne van het oog zijn die verschillen echter niet: uw kinderen mogen wat dat betreft met een lorrig brilletje van plastic rondlopen. Alleen bij een wintersportreis moet ook voor de kinderen een behoorlijke bril tot de vereiste uitrustingstukken worden gerekend, want dan moeten ze hem da gelijks dragen. Vanzelfsprekend door ge slepen glazen. Wil men daarvoor de kos ten piet maken, dan is dat gelukkig ook al weer niet erg. Zwembadschimmel De ziekteverwekkende schimmelsoorten groeien het best in een vochtige omge ving. Verbreiding van de besmetting heeft plaats via badplankjes, badborstels en natte vloeren. Bij het badpersoneel en bij zwemleraren kan voetschimmel zelfs als een beroepsziekte worden be schouwd. Op hun beurt vormen deze personen dan zelf weer een bron van infectie voor anderen die op blote voe ten op natte zwembadvloeren lopen. Het zijn niet alleen de gewone open of overdekte zwembaden waar de bedoelde schimmels kunnen woekeren: in strand en bosbaden kan men evenzeer 'n voetmy- cose oplopen. De besmettingskans is o- verigens niet altijd even groot: in de zomermaanden groeit de schimmel we liger dan in koudere jaergetijden. Gewoonlijk begint de huidbesmetting in de plooi tussen vierde en vijfde teen. Vandaar breidt zij zich meestentijds naar de voetzool uit. Naar de nagels Bestaat de aandoening geruime tijd, dan worden niet zelden de nagels van de voeten ook aangetast. Op de duur kan de schimmelinfektie zich dan nog verder uitstrekken. Ze kan overgrijpen op de onderbenen en ook op verdere delen van het lichaam. Het vormt een zeer bij zonder ongerief als de huid en de nagels van de handen ook mee gaan doen. Er komt een akute vorm van deze huid ziekte voor, die met zoveel pijn en last gepaard gaat, dat de patiënt zijn ge wone werkzaamheden niet kan verrich ten. Daarnaast wordt de laatste jaren ook herhaaldelijk een meer langdurige slepende vorm van voetschimmel waar genomen. Volgens recente onderzoekin gen lijdt ongeveer de helft van sommige bevolkingsgroepen aan zulk een mycose. Het laat zich horen dat het hier mensen betreft, die in het dagelijks le ven een tamelijk nauw kontakt met elkander hebben, terwijl zij bovendien vrij regelmatig gebruik van zwem- of andere baden maken, zoals bewoners van internaten of kazernes. Zuid-Afrika heeft geen recht het be wind uit te oefenen in Namibia, dat is het voormalige Duits Zuidwest Afrika, zo luidde de uitspraak van het Interna tionale Hof. Hot moet dit territorium onmiddelijk prijsgeven. Het was slechts een „advies" en Vorster trok er zich niets van aan. De vraag is dan ook le vensgroot: aan wie moet Zuid-Afrika Namibia prijsgeven? In de algemene jacht naar koloniën slaagden in het begin dezer eeuw de Duitsers er op het nippertje in, voor zich een stuk Afrika uit te kerven, dat als Duits Zuidwest Afrika bekend werd. Tijdens Wereldoorlog I had met name de Britse vloot veel last vari het radio station Windhoek, dat de Duitse raiders inlichtingen gaf. Zuid-Afrika, lid van het Gemenebest, besloot mét Engeland de oorlog in te gaan en de Duitsers uit Zuidwest te verdrijven. Dat gaf heel wat ellende, want terwijl Louis Botha, de beroemde bóeren-generaal, toen presi dent, dit besluit nam, verzette zich een minstens even beroemde generaal, Chris- tiaan de Wet, tegen dit bondgenootschap. Zo ontstond de „rebellie van 1916" waar van de gevolgen zich nog doen gevoelen. Vorster en de zijnen zijn de geestelijke nazaten van De Wet en zijn politieke vriend Herzog. Uranium en bosjesmannen Inmiddels bleef Zuid-Afrika in het be zit van Zuidwest en kreeg van de Vol kenbond daarover het mandaat. Veel bijzonders is het niet, dit uitge strekte gebied aan de westkust, omge ven door (Portugees) Angola, Zambia, Rhodesia en Zuid-Afrika. Het is de meest dorre woestijn, maar er worden diaman ten gèvonden, koper en zink en wellicht ook uranium. Amerika en Engeland zijn in die ondernemingen geïnteresseerd. Verliefd. getrouwd. Drukwerk voor leder* gelegenheid, ook voor Uitgebreid* collectie Van Weedestraet 29a - Soest Telefoon 02105-2566-9104 Er wonen nog geen honderdduizend blanken,en nog geen miljoen „inboorlin gen". Onder deze laatsten behoren nog Bosjesmannen, voor een groot deel le vend in het stenen tijdperk en gewapend met pijl en boog. Die inboorlingen hebben over het alge meen niet het minste benul van waarom het gaat. De blanken zouden niet weten wat er moest gebeuren als Zuid-Afrika zich terugtrok. Aan „zelfbestuur" valt eenvoudig niet te denken. Daarom is ook de uitspraak van het Hof een slag inde lucht. Bantoestan Wat Zuid-Afrika in Namibia probeert is een ambitieus apartheids-project van de grond te krijgen. Het wil in dit gebied bewijzen, dat men gelijk heeft met het creëren van de z.g. Bantoestans, de ge bieden waarin de stammen leven en een zekere mate van zelfbestuur hebben. De kansen daarvoor zijn in Namibia beter dan in het eigenlijke Zuid-Afrika, om dat hier de tegenstellingen lang niet zo groot zijn, blank en gekleurd niet met elkaar vermengd zijn en dus die apart heid veel meer kan zijn een bestendigen van de bestaande toestand, in tegenstel- SCHOONHEIDSSALON -Qlliott" Varenstraat 69 Soest Telefoon 4521 Ter kennismaking: Een complete gezichtsbehandeling (massage, epileren, masker, make-up) voor 8,50 (nor male prijs ƒ13,50); En/of een lichaamsmassage voor 13,50 (normale prijs 18,50). Ook behandeling met: Vapoderm en Com-spray. In Londen zijn de plannen voor een tunnel onder het Kanaal nu zover gevorderd, dat de uitvoering van dit gigantische project spoedig officieel zal kunnen begin nen. De Britse spoorwegen hebben zelfs al een dienstregeling uitgedokterd die be hoorlijk konkurrerend werkt tegenover de luchtvaartmaatschappijen en natuur lijk de doodsteek zal zijn voor de scheepvaartlijnen, die diensten tussen het con tinent en Groot Brittanië onderhouden. Opmerkelijke uitspraken Het is overigens niet voor het eerst dat dergelijke plannen - Europa met een tunnel te verbinden met Engeland - ge opperd worden. Niemand minder dan de grote staatsman Winston Churchil sprak eens op boze toon: „Ik aarzel niet te zeggen, dat het besluit om een tunnel onder het Kanaal te graven een zeer slecht besluit is". En met deze woorden torpedeerde hij een plan, dat in de dertiger jaren in het Britse lager huis ter sprake kwam. De toenmalige Engelse premier Baldwin moest het be sluit toen terug nemen. Er zijn meer uit spraken gedaan over de tunnel die van Frankrijk naar de Engelse kust zou lo pen. De Franse maarschalk Foch was eerder van mening, dat wanneer vóór 1914 de tunnel er geweest zou zijn de eerste wereldoorlog minstens bekort, zo helemaal niet uitgebroken zou zijn. Ook Napoleon heeft zijn gedachten laten gaan over een onderwaterverbinding tussen de twee grote Europese mogend heden. „Als de inwoners van Babyion al met droge voeten onder de Eufraat door konden lopen, waarom wij dan niet on der Het Kanaal"? was zijn laconieke vraag. Maar ook in deze tijd worden opmerkelijke dingen gezegd. Een daar van is wel die van onze bloedeigen staatssecretaris van Verkeer en Water staat. Een jaar of drie geleden sprak hij in Rotterdam de historische woorden: „Het moment nadert met rasse schreden, dat het ontbreken van een Kanaaltunnel als een soort achterlijkheid moet worden beschouwd." En daar doen de regeringen van Engeland en Frankrijk het voorlo pig mee doen. Hoop Toen in juli van het vorig jaar de En gelse minister van Buitenlandse Zaken Sir Alex Douglas Home, een bliksem bezoek bracht aan Parijs sprak hij ook over de aanleg vanvan een Kanaaltunnel met zijn Franse collega Schumann. Kort na dit gesprek kwam het bericht, dat drie internationale financiële instellin gen, die tot dan afzonderlijk hadden gedongen naar de bouw van de al zo lang besproken tunnel, samen gingen werken. De centjes zullen dus nu wél goed zitten. Maar de politieke moeilijk heden zijn nog niet opgelost. Toch heeft Loe d'Erlanger, de aktieve president van de sluimerende Channel Tunnel Company, een maatschappij, die al negentig jaar ijvert voor de bouw van een Kanaaltunnel, weer hoop ge kregen. De drie financiële ondernemin gen hebben de Franse en Engelse rege ringen voorstellen gedaan voor de finan- ciëring van dit project. Wanneer deze voorstellen worden aan- Telefoon 02155-8252 Het nieuwe regeerakkoord biedt een veelzijdig overzicht van de te verwach- iing tot Zufd-Afrika,"waar'z'é'töt°aitorlèiten aktiviteiten van de nieuwe regerings- nadelen en onrechmatigheden (voor de gekleurde bevolking) leidt. Zuid-Afrika stopt daar een heleboel geld in en is trots op wat hier is bereikt. De bevolking heeft er ook inderdaad van geprofiteerd. De vraag is alleen wat er gaat gebeuren als hier (dank zij Vorster c.s.) het analfabetisme gaandeweg af neemt. Zal men dan zo tevreden blijven? Frankrijk op mars Al is de uitspraak van het Hof koren op de molen van hen die zich tegen de apartheidspolitiek kanten, ze schieten er niet veel mee op. En de positie van Vor ster is er ook niet door geschaad. Zake lijke en zelfs politieke belangen spelen, soms onder en soms aan de oppervlakte, een grote rol. Nu Engeland zo kwetsbaar is, blijkt Frankrijk het te willen overnemen en komt openlijk het Vorster-regime, zelfs met wapens, te hulp. i Het heeft trouwens blijkbaar nog steeds I sterke invloed in de zelfstandig gewor- i den vroegere Franse koloniën, zoals op j de Afrikaanse Conferentie te Addis Abe ba bleek. De vertegenwoordigers van deze landen waren er niet, toen de conferentie zich tégen Zuid-Amerika uit sprak! Niet zwart-wit De strijd tegen de apartheid, die de sym pathie van zeer velen heeft, heeft na tuurlijk nog een „onderkant". De grote politieke blokken werven om de gunst van Afrika. In deze strijd is Zuid-Afrika een machtig bastion. Men kan lippendienst bewijzen aan het anti-apartheidsstreven, en tege lijk proberen via Zuid-Afrika de invloed van het westen in Afrika te handhaven. Deze politiek brengt Engeland in een moeilijk parket (denk maar aan Rhode sia) maar de Fransen gaan (als eens on der De Gaulle) zonder zich om iemand te bekommeren hun eigen weg. Portugal, dat nolens volens in de Navo moet, wil men de gehele westkunst van het Iberi- sche schiereiland niet blootstellen, blijft in Angola en Mozambique zijn gezag met I geweld handhaven. Ook de kwestie van de apartheid is, al schijnt het zo, geen zwart-wit-kwestie. combinatie. Vanzelfsprekend is daarbij ook de erkeersproblematiek niet verge ten. Wij menen ons te herinneren dat enkele jaren geleden de schrikbarende verkeersonveiligheid werd geweten aan ons onvoldoende bijgehouden wegennet. Daarop is een speciaal fonds ingesteld dat gevoed wordt met geld van de auto mobilisten met het doel het wegennet te moderniseren. In de versoberingsijver van het nieuwe regeerakkoord hebben de vijf partijen de verkeersveiligheid maar gelaten voor wat zij is. Doodleuk wordt nu gesteld dat een aantal wegenbouwwerken en wa terstaatswerken achterwege gelaten moe ten worden. Maar wel moet in het kader van de verkeersproblematiek een alge meen verkeersfonds aanwezig zijn. Daar uit moet dan het openbaar vervoer ge steund worden zogenaamd onder hand having van de noodzakelijke open kon- kurrentieverhoudingen tussen openbaar en particulier goederenvervoer. De laat ste zin zal niemand begrijpen maar dat is vermoedelijk ook de bedoeling. Want men kan geen konkurrentieverhouding open houden als men de ene konkurrent steunt met geld dat men de ander uit de zak klopt. Het is een ondenkbare ontwikkeling dat de uitbouw en verbetering van ons we gennet zou worden vertraagd en ge schaad door steun aan een deel ver ouderd openbaar vervoer. De regering wil niet anders dan dat de met name stijgende tekorten van de Ned. Spoorwe gen door de automobilisten worden be taald terwijl daar nu de staatskas voor moet opdraaien. Hier botsen in het regeringsprogramma duidelijk twee gedachtenlijnen met el kaar. De Tweede Kamer zal straks wel geroepen zijn, dunkt ons, te stellen dat de automobilist in Nederland voldoende belast wordt om een hypermodem we gennet te eisen. Het openbaar vervoer moge een algemeen belang zijn, het hoeft niet in stand te worden gehouden door de automobilist alleen. Politieke belangenbotsing zal wel tot deze elkaar tegensprekende doeleinden hebben geleid. Maar wie praat daarover, ,men is het immers eens? vaard kan de tunnel over een jaar of vijf in gebruik worden genomen. Vandaar, dat de Britse spoorwegen nu zo'n vaart zetten in het ontwerpen van de dienstregeling. Maar de regeringen van beide landen moeten zelf ook wel een beetje vaart zetten om een defini tieve beslissing te nemen. De Franse regering heeft onder president Pompi- dou ai een principieel besluit genomen. Doen. De Engelse regering aarzelt nog steeds. Het „splendid isolation" leeft nog wel heel sterk in Good Old England. Treinen De bedoeling is, dat de treinen met een snelheid van honderdvijftig, sommigen spreken zelfs van een snelheid van tweehonderdvijftig kilometer, de ver binding onderhouden tussen Frankrijk en Engeland. Zij zullen passagiers, goe deren en auto's overbrengen. Op het ogenblik worden de kosten van de aan leg van een dergelijke treintunnel onder Het Kanaal geschat op meer dan twee miljard gulden. Een onvoorstelbaar hoog bedrag, dat niet in een handomdraai op tafel te leggen is. Bovendien zal in Lon den een geheel nieuw station gebouwd moeten worden. Het oude Victoria Street Station is ongeschikt om die nieuwe sneltreinen te ontvangen. Oude geschiedenis Met als plannen voor de aanleg van een Kanaaltunnel is het tot nu toe altijd ge gaan als met de getijbeweging van eb en vloed. Ze gingen op en neer. Omstreeks 1800 werden de eerste serieuze plannen gelanceerd. Napoleon was de man die het naar voren bracht. De gespannen ver houding tussen de Engelse machthebbers en de Franse keizer zorgden voor een ijskast, waarin deze fraaie plannen wor den opgeborgen. Maar toen in 1802 de vrede van Amiens gesloten werd zag het er naar uit, dat Europa een tijd van vredige rust en rustige vrede tegemoet zou gaan. Het was daarom, dat de Frans man Matthieu Favier het Kanaaltunnel plan maar weer uit de ijskast haalde en er een serie eigen ideeën aan toevoegde. Voor de moderne mens van nu lijkt het een belachelijk plan. Want op enkele punten van de onderzeese verbindings gang moesten torenschachten verrijzen die als enorme periscopen boven het wa teroppervlak uit zouden steken. Ze wa ren bedoeld als wisselplaatsen voor de paarden. De dieren konden daar dan een frisse neus halen! De Britten zaten ech ter ook niet stil. Still waters run diep, ofwel: stille waters hebben diepe gron den. Een zeer dubbelzinnig spreekwoord in dit geval. Ze bouwden zonder enige ophef een tunnel onder de Theems. Nog vóór 1850 kwam men ondergronds van de ene oever naar de andere. Koningin Victoria kon trots zijn op haar onderdanen. Maar een echte Kanaaltun nel was er nog niet. Vijf jaar na de Frans-Duitse oorlog werd er weer eens over gepraat. Het ging er zelfs op lijken dat de eerste spade inder daad de grond in zou gaan. Bij Dover werd een proefgat gegraven en premier Gladstone gaf zijn toestemming om een Kanaaltunnel-maatschappij op te rich ten. Vervallen In de krijtrotsen tussen Folkestone en Dover bevindt zich nu al een mensen leeftijd lang een drie kilometer lange, vervallen tunnel. Het is een overblijfsel van een triest bewijs, dat er in de jaren 1880 reeds Britten waren, die aan de ver wezenlijking van een oude wensdroom meenden te kunnen beginnen. Het is een proefwerk geweest waarmee men zijn goede wil wilde tonen. Maar het is ook een bewijs dat men in die goede voornemens is blijven steken. Met iedere meter die vorderde zagen de En gelse militairen hun strategie, die opeen isolering van het continent was gebouwd ondermijnd. En zo is de tunnelingang nog steeds met gras overwoekerd want het Britse militaire denken overwon. Echter: oorlogen komen en oorlogen gaan. Het duurde tot 1957 eer de plan nen weer eens voor de zoveelste maal in discussie worden gebracht. Die dis cussie duurde tien jaar. Maar toen bleek dat alles veel serieuzer aangepakt was dan tot dan toe het geval was geweest. Militaire en politieke problemen zijn te rug gebracht tot het gebruikelijke touw trekken om kleine dingen. Spoorweg Men werd het er over eens, dat het een spoorwegtunnel moest worden omdat een autotunnel veel grotere afmetingen ver eist bij een dezelfde capaciteit. Twee envijftig kilometer lang zal de tunnel worden waarvan zesendertig kilometer onder zee. In Frankrijk begint de tunnel in de buurt van Calais. Door de tunnel zullen drie typen treinen gaan rijden. Reizigerstreinen, goederentreinen en spe ciale autotreinen. De rit zal ongeveer een kleine veertig min. duren. Om de explo- tatiekosten te dekken zal tolgeld gehe ven worden. Wanneer inderdaad in 1978 zoals de plannen thans zijn - de tunnel klaar zou zijn, dan wil men per jaar ongeveer achtentwintig miljoen gulden binnenhalen. De rapporteur van de Fran se regering inzake de Kanaaltunnelplan nen, monsièur Massé, gaat er van uit, dat deze bedragen zeer aantrekkelijk zijn voor een goede financieringsmaatschappij En wanneer we bedenken, dat een drie tal gerenommeerde bankinstellingen in derdaad belangstelling tonen, dan lijkt het erop, dat monsieur Massé gelijk zal krijgen. Toch zal de getijbeweging van eb en vloed nog heel wat keren heen en weer vloeien eer men per trein naar Lon den kan komen via de KanaaltunneL Ook hier is geduld een schone zaak. bU Tien achtereenvolgende weken geven w(| aan tien willekeurige cliënten, die tij dens het winkelen bij ons zijn gefoto grafeerd een waardebon van 10, cadeau. Wij verzoeken de afgebeelde dames deze advertenties uit te knippen en bij ons om te ruilen voor de cadeaubon. In het onderwijs blijft het rommelen en dat is maar goed ook want wij hebben nog lang geen ideaal onderwijssysteem. Zeer jammer is het dat er zo weinig doelmatig gewerkt wordt bij de her- strukturering. Men pakt het volgende plan reeds aan voordat het voorgaande behoorlijk werkt of tot stand is gekomen. De wet op het voortgezet onderwijs is nog lang niet ingevoerd. Het secundair onderwijs moet nu al weer nodig wor den veranderd met inbouw van een middenschool en het tertiair onderwijs onttrekt het hoger beroepsonderwijs aan de W.V.O. Bij het lager onderwijs is men nog niet gereed met de nieuwe wet op het basisonderwijs waarbij het kleu ter- en lager onderwijs zal worden ge ïntegreerd. Op zichzelf een goed gedach te maar wanneer wij nu lezen dat er ook zo dringend Engels in het basisonderwijs moet worden gegeven en daarnaast schei kunde, biologie en natuurkunde deel moeten gaan vormen van het leerplan 1. o. dan moet dit het totale leerplan frustreren. Het invoeren van nieuwe vakken in het lager onderwijs stelt andere eisen aan de inrichting van gebouwen, inventaris en aan de kwaliteit van de leerkrachten. Het omvormen van al deze voorzienin gen kost zoveel tijd en geld dat het op korte termijn niet haalbaar is. Het- ware te wensen dat de nieuwe bewindslieden van onderwijs in de eerste plaats een organisatische knobbel bezitten. Dan zal dit tot gevolg hebben dat de managing van het onderwijs een beter fundament krijgt en dat de kosten in de hand ge houden kunnen worden. Wij pleiten voor een goed onderwijs met een beperkt aantal vakken aan de basis, die gedegen worden gegeven. Alleen daarmee gewapend zal een leerling met kans van slagen het voortgezet onder wijs kunnen veroveren. Idealen moeten ondergeschikt blijven aan de zin voor realiteit. Ook in het on derwijs moet men met beide benen op de grond blijven staan. R4 R6 R8 R10 R12 R16 AUTOMOBIELBEDRIJF Nieuwerhoekplein - Soestdijk Telefoon 02155-8850 of een een veilige combinatie ook voor u! R4 R6 R8 R10 R12 R16 Ajje ut ming vraog dan mok zeige dak aaltied gedaacht hep daat Soesder minse un bietje meer as aore laand- en streek-bewoeners mit beide bene op de grongd staon, maor daor hek ming bar in vurgis. Nog nie zo laang gejeje hek geprebeerd de minse der vaan te ovurtuuge daat die stried om behouwd vaan bome wel waordevol waas, maor ok weer nie aal te veul overdrieve mos worre. Noeng zaal geen mins zun eige daor an store, aal binne der wel dinge gewees, warvaan ik denk daat de betreffende in- staantsjes wel un bietje mit ming denke en schrieve rekening gehouwe hebbe. Maor zongder daat wullie ut messchien wel in de gaote hebben gekrege, zitte wullie ok in Soest midde in un groene trammaelaant Der is un vriejer gewees, die ut kenne- luk bar goed mit de netuur veur hep, die daacht daat in de nieuwe plaane vaan de gemeente de bome ut veld mos- te ruume. En omdaat hie ut daacht, en bie hem denke en doen vlaak bie mekaor leige, istie meteen vaan leer getrokke. De bome moste blieve. En waorom ok nie. Noeng gloof ik daat die vriejer zun eige bar druk maokte om niks, waant der waas geen mins die der an daacht om die bome in ut plaan klaorwaoter om te haakke of zo waat. Ik hep nie zo bar veul vurstaand vaan ut netuurluk evewicht en ik ken der mit Gart nie over praote, waant die hep de kuijerlaate genome en is op vekaan- sie gegaon. Die zouw ut wel effe haorfien uut hebbe kenne leige, waant veuraai in zuk soort dinge staot hie zun maannetje heul best. Maor een ding weet ik wel en daat is, daat as wullie geen bome meer zouwe hebbe, wullie der nie zo best meer veur stongde. Maor zo veer is ut nog laang nie. Ik weet nie of daor cente veur bin ne„ maor messchien ister wel un laan- delukke kemmissie te benoeme, die heul presies uut gaot zeuke en rekene hoeveul bome der in ongs laand motte staon of blieve staon om der vaan vurzekeurd te weze daat wullie en ongs naogeslaagt in leve kenne blieve. Daat liek messchien ovurdreve, maor daormee binne wullie wel effe vaan de naorughied of die vur- oorzaakt wordt deur minse die vingde datter geen boom in ongs laand maag sneuvele veur de woningbouw. Die min se gaon zelluis zoveer, daat zullie vingde daat de bome laangs de kaante vaan de weg motte blieve staon, bome waor al veul minse teuge an gereje binne en waorbie der binne die ut der nie levend hebbe ofgebracht. Zullie noeme ut daan bescharreming vaan de voetgaanger en de fietser. Aster noeng un aksiegroep wordt opge richt vaan hongdebezitturs, die ut mit daat omhaake nie eens binne, daan ken ik der nog wel in komme, waant waor motte die minse naor toe as hullie hongd zun kleine of grote boodschaap mot doen, aster geen bome meer binne. Noeng is daat prebleem netuurluk wel op te losse mit kunstbome. Daat hep ok nog veurdele, waant kunstbome vur- lieze an ut end vaan de zomur hullie blaoje nie en daat betekent weer veul mingder warruk veur de minse vaan de plaansoenedienst. Der is nog een ding waor wullie daan meteen vaan of binne. Daat binne de streke en aore dinge die minse uuthaola die ut in der luu kop kriege as de blaod- jes vaan de bome vaale. Maor zoveer zaal ut wel nie komme, zo- laang as wullie maor vaan die netuurbe- scharremmers vaan de kouwe grongd blieve houwe. Ik laach ming aaltied krom as ik dl* trammelaant lees en hoor. De mins* maoke der eige druk om un paor bome omdaat zullie de netuur zo bar graog gespaord zien, maor ajje an die luu zouw vraoge hoe vaok hep jie aal midde in ut Pijnenburreger bos gestaon, daan kenne zullie die uutstaapjes wel op de vingurs vaan een haand telle en daan magge der nog wel vier vingers vaan geaamputeerd weze ok. De minse schreeuwe maor ovur ut be houwd vaan de mooje netuur, maor ik gloof daat de haardste schreeuwers daat wel doen vaan uut hullie stoel en daan krieg zoon pretest meteen veul mingder glaans. Ik gao paas an de kaant vaan de groep boombewaordurs staon as zullie ut doen vaan binne uut en nie allenug veur de buutekaant. Noeng kejje ok zoveer gaon as die vriejer die vaan de week an de deur kwaam, en vurgulde boomblaoje te koop anbood as paassende herinnering an un boom en blaoderriek vurleje. Zolaang as de voguls nog nie vaan ope- baore twalette in ut parruk gebruuk gaon maoke, en ik neem an daat hullfe instink zu daor toe zou drieve aster, geen of nie genog bome meer binne .zolang zaal ik vaan die bome-trammelaant nie wak- kur leige. De mins is ouwd en wies genog omdaat zelluf wel te begriepe. Zellufs gemeentebestuurders binne in ut jaor 1971 wel zo bie de haand daat zullie nodeloos geen bome en aor groen zaal laote sneuvele. Daor hoeve wullie ongs nog nie mee te bemeuje. Ut maag daan op inspraok en medezeggeschap lieke, ut hep meer weg vaan medeziekersschaap. De vorderingen met de bouw van het instructiebad aan de Waldeck Pyrmont- laan (men ligt 4 weken voor op het schema), zijn zo indrukwekkend, dat ve len het kantoor van de Sportstichting opbellen om informatie omtrent ope ningstijden, zwemlessen, prijzen van a- bonnementskaarten enz. De Sportstichting moet al deze zwem- lustigen nog teleurstellen. Een en ander is nog niet vastgesteld. T. z. t. komen hierover tijdig de nodige mededelingen. Opbellen heeft geen zin. Moet u andijvie een paar dagen bewa ren, wikkel de kroppen dan in een stuk nat papier. Chrysantenstelen moeten gespleten wor den, voordat de bloemen in het water gezet worden. De haren van uw hond zullen mooi glimmen als u ze na 't borstelen afwrijft met een stuk fluweel met de richting van het haar mee. Een andere methode is de luis te be strijden met water waarin groene zeep en spiritus is opgelost. 10 liter water, 1/10 kg groene zeep en 1/10 ltr. spiritus. De bonen worden stuk voor stuk om gebogen in deze oplossing. Stelt u belang in diverse broedtijden? Hier volgen enkelen: Duif 17 tot 20 da gen; kip 20 tot 23 dagen; eend 28 tot 33 dagen; kanarie 14 tot 15 dagen en de ooievaar 23 tot 24 dagen. Veel luchten van kleding is noodzakelijk, omdat een mot hekel heeft aan verplaat sen. Ze worden nl. graag met rust ge laten.

Soester Courant | 1971 | | pagina 5