U KUNT NIET AUTORIJSCHOOL „ENGEL TEDDYNETTE 00K MET EEN GASHAARD IS SCHOORSTEENVEGEN NOODZAKELIJK HET GEVAAR VAN BLIKSEM X1Ë PRPDM ALLES WETEN Zingende dolfijnen in het yè tScheemaker DOLFINARIUM VTB NV UW suca:es IS ONZE RECLAME Burg. Grothestraat 14 Soest - Telefoon 7951 Gemarkeerde wandelroutes in de Soesterbossen Plan Klaarwater wordt bouwrijp gemaakt VAKANTIEGANGERS IN HET ONWEER 300 dagen per jaar bij de keerkringen Officiële bekendmakingen Ruimtelijke ordening Ruimtelijke ordening Dqlfmanum Harder wjjk LOODGIETERS- EN VERWARMINGSBEDRIJF Gas-installaties, waterleiding, sanitair, lood- en zinkwerken. PHILIPS SPECIAALZAAK Van Weedestraat 72 -* Tel. 2792 Ook de wandelaars, de fietsers, de brom mers en de scooterrijders die zich in het open veld bevinden of die zich over lan delijke wegen verplaatsen, moeten zich hoeden voor het gevaar door de blik sem te worden getroffen. Voor hen geldt hetzelfde: dekking zoeken. En mogen we HARDERWIJK - TEL..03410 - 6041 ff M. LOS Van Lenneplaan 47 - Telefoon 6621 Wjj lessen in PEUGEOT 404 - OPEL KADETT - DAF - V.W. 1302 Gedipl. V.A.M.O.R. - M.L. - F.N.O.P. klant uit Amersfoort, die vroeg wat ik nu uitgehaald had. Dat was geen vegen meer _maar_.prutsen,...Nou was ik daar nog helemaal niet geweest, dus ik wist van de prins geen kwaad. Maar er wa ren twee „knechten" van Schlebaumuit Soest aan de deur geweest met de bood schap dat zij kwamen vegen. Maar meer dan met een stok in de pijp rommelen en wat vuil wegzuigen met een oude stofzuiger was het niet geweest. Zij streken de centen op en „Schlebaum" had geveegd. Natuurlijk ga je de eerste keren nog wel naar de politie, maar die kan in zulke gevallen ook niet veel doen. In Soester- berg heb ik meegemaakt dat niemand een fout in de schoorsteen kon vinden, maar de bewoners moesten vluchten als ze de kachel aanmaakten. Men hield bij hoog en bij laag vol dat alles in orde was, maar ik adviseerde die mensen om er niet in te berusten en er werk van te maken. Veel later hoorde ik van iemand die er wat mee te maken had, dat de mensen het slachtoffer geworden waren van een vete tussen een uitvoerder en een metselaar. De metselaar had als re presaille een hoed gemetseld bij het plafond en er een ster ingeknipt. Met het vegen zakte de kogel er wel door en je kon hem rustig ophalen, maar zodra was hij de hoed gepasseerd, dan schoot de hoed terug in zijn oude stand met gevolg dat de mensen, als ze de kachel aanmaakten bijna stikten." Vol trots haalde de heer Schlebaum nog een oud familieportret te voorschijn, waarop zijn vader en grootvader nog in de echte schoorsteenvegers-uitrusting stonden afgebeeld. „Ik heb boven nog zo'n pak en heel af en toe komt iemand het nog wel is vragen, zo in de karna- valstijd". Terwijl niemand aan stoken en kachels denkt is de heer Schlebaum al bezig met de voorbereidingen, voor het komende stookseizoen. Rustig werkt hij zijn oude' adressen op tijd af, totdat de eerste koude avond hem weer een on voorstelbare toevloed van werk oplevert. Kinderwagen speciaalzaak (Naast Braamhage) Gele, blauwe en rode paaltjes geven ook in de Soesterbossen aan hoe u veilig (U komt altijd bij uw beginpunt terug), op- gëveer V/s uur in de Soesterbossen kunt wandelen. In deze gemeentebossen (550 ha) was al wel een aangegeven route, maar die was enigzins in verval. In verband met het toenemend toerisme hebben de Vereni ging De Utrechtse Heuvelrug, waar de gemeente Soest bij aangesloten is, en ook de Natuurwacht Eemland, in sa menwerking met de gemeentelijke plant soenendienst, het initiatief genomen de oude gele route opnieuw te bebakenen en twee nieuwe uit te zetten. De Ver. De Utrechtse Heuvelrug heeft in onze gemeente reeds twee recreatie- punten, één bij de Foekenlaan en één bij het Soester Hoogt aan de Van Weerden Poelmanweg. Deze recreatiepunten heb ben een parkeerplaats, toiletten en er zijn voorzieningen aanwezig voor pick nicken (banken, tafels en papierbakken). Bij deze twee punten beginnen nu ook wandelroutes. De blauwe vanaf de Foe kenlaan, lengte 4V» km en ongeveer V/s uur wandelen en de rode route, uitgezet dooor de Ver. de Heuvelrug, lengte 3]/t km, bij het Soester Hoogt. In samenwerking met de natuurwacht Eemland heeft de gemeente de gele rou te herzien en nieuwe gele paaltjes aangebracht. Ook hier is de lengte onge veer 3V2 km. De gele route begint bij 'de Sparrenlaan, of overal waar u zo'n ge kleurd paaltje aantreft. De Natuurbeschermingswacht Eemland, zoals hij officieel heet, bestaat bijna 40 jaar en is een plaatselijke vereniging die waakt en strijd voor het behoud van de natuur. Ieder weekend zijn de leden van deze natuurwacht actief en patrouileren zij druk in de bossen. Drie ervan zijn onbe zoldigd ambtenaar van de gemeente-po- litie, speciaal belast met het toezicht houden in de gemeentebossen. Ook de bossen achter het ziekenhuis Zonnegloren zijn een veel gezocht wan delgebied. Het uitzetten van een wandelroute stuit hier echter op het probleem van de rui terpaden. Wandelaars en ruiters gaan slecht samen. Een oplossing hiervoor wordt gezocht. Wat de vervuiling betreft van de bossen, die onder beheer van de Heide Mij. staan hoopt en vertrouwt men op de mede werking van de wandelaar. De picknick- plaatsen worden wel schoongehouden. alhoewel ook hier een beroep wordt ge daan op het publiek. Met het uitzetten van deze drie wandel routes hoopt zowel de gemeente als de Ver. de Utrechtse Heuvelrug en de Na tuurwacht de bermtoerist de bossen in te krijgen. Het volgen van de gekleurde paaltjes zal hen dichter bij de natuur brengen en er ongetwijfeld voor zorgen dat dikwijls ongemotiveerde angst voor een bos ver dwijnt. Voor ƒ856.410,-- zal een gedeelte van het plan Klaarwater bouwrijp gemaakt wor den. Het gaat hier om twee delen waarop 238 eengezinswoningen en het wijkwinkel centrum gepland zijn. Bij de winkels komen waarschijnlijk een aantal wo ningen, wellicht voor bejaarden. Van de eengezinswoningen komt een deel in de verhuur- en een ander deel in de premieverkoopsector. 94 van deze wo ningen worden gebouwd door de Stich ting Eigen Woningbezit te Soest, de ove rigen, die in de woningsector vallen, zullen gebouwd worden door de wo ningbouwvereniging Patrimonium. HEVEL RE5VRURRII1 BRR EQUIIVER AMAiÏALAAN 1 "EAARKI OZlS^f-rgii. Terwijl wij dit schrijven zitten we ver van de kachel en met een glas koel ge houden verfrissing in de hand, oog in oog met een echte Soester rookverdrij ver, zoals een schoorsteenveger met een deftig wordt betiteld. „Heel veel mensen denken dat wanneer zij van kolen of oliestook zijn overge schakeld op gasverwarming, ook van hun jaarlijkse zorg, het schoorsteen vegen zijn verlost. Maar die mensen hebben het helemaal mis. Elke schoor steen moet minstens jaarlijks worden schoongemaakt." De heer Schlebaum weet waar hij over spreekt. Hij beheerst het-vak „rookver- drijven", dat van vader op zoon over ging. „Ik heb het vak in de praktijk van mijn vader geleerd en er is niemand meer die mij hoeft te vertellen wat schoorsteen vegen is." Samen met een assistent bekijkt de heer Schlebaum niet alleen Soest vanuit de hoogte. Zijn werkterrein ligt verspreid over het hele Gooi en er zijn zelfs ge groeide relaties die meer dan honderd kilometer van Soest zijn gelegen. „Na mij zal de naam Schlebaum niet langer met schoorsteenvegen verbonden zijn, mijn zoon ziet er niets meer in en ik kan hem in mijn hart geen ongelijk geven. Het is niet alleen een gevaarlijk vak, maar het is nog een rot vak ook. Mijn werk doe ik met genoegen en ik moet wel heel ziek zijn om niet het dak op te gaan. Maar het vak Is onbe- KJ De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan N. Verlaan, Amersfoortsestraat 29, Huis ter Heide, op zijn daartoe gedaan ver zoek op grond van het bepaalde in art. 19 van de Wet op de Ruimtelijke Orde ning, vrijstelling te verlenen van de be palingen van het bestemmingsplan rege lende de bestemming in hoofdzaak van de gronden gelegen ten zuiden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, ten behoe ve van het verbouwen en uitbreiden van een magazijn, op het perceel, gelegen aan Veldm. Montgomeryweg 63, kada straal bekend gemeente Soest, sectie E, nrs. 2728-3039 (beide ged.). Alvorens een definitieve beslissing geno men zal worden, zijn belanghebbenden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze be kendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurendende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie: ter inzage. Soest, 9 juli 1971. De burgemeester van Soest maakt be kend, dat burgemeester en wethouders van zijn gemeente voornemens zijn aan de gemeente Soest, op haar daartoe gedaan verzoek op grond van het bepaalde in artikel 19 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening, vrijstelling te verlenen van de bepalingen van het bestemmingsplan regelende de bestemming in hoofdzaak van gronden, gelegen ten noorden van de spoorlijn Utrecht-Amersfoort, ten be hoeve van de bouw van 160 étage-wo ningen, op het perceel, gelegen nabij de Vrijheidsweg/Beukenlaan, kadastraal be kend gemeente Soest, sectie G, nrs. 4433, 4434. 4428, 5328, 5858, 5859 (allen gedeel telijk). Alvorens een definitieve beslissing geno men zal worden, zijn belanghebbenden bevoegd binnen een termijn van twee weken na de dagtekening van deze be kendmaking hun eventuele bezwaren schriftelijk bij burgemeester en wethou ders, voornoemd, in te dienen. De op het verzoek betrekking hebbende stukken liggen gedurendende diezelfde termijn ter gemeentesecretarie ter inzage. Soest, 9 juli 1971. schermd en als je morgen naar de Ka mer van Koophandel gaat, dan sta je overmorgen als schoorsteenveger inge schreven." De heer Schlebaum levert nog het echte handwerk en is pas tevreden wanneer het karwei naar beroepseer en geweten gebeurd is. „Soms krijg je het gevoel dat er geen schoorstenen meer op de daken staan. Vegen is iets waaraan men sen die centrale verwarming hebben of omgeschakeld zijn op gas, niet meer den ken. Pas als het stoken helemaal niet meer gaat, dan herinneren ze zich de schoorsteenveger. Het is toch logisch dat bij de omschakeling van b.v. kolen op gas er nog roet in de kanalen zit dat los komt. Loszittende specie valt naar beneden en in sommige gevallen zitten er dode vogels en hele nesten in de schoorsteen." De heer Schlebaum kent de gevaren die aan deze nonchalance vast zitten als geen ander. Maar wie kan het de men sen kwalijk nemen dat zij, nu het kwik tot zomerse hoogten stijgt, niet" aan hun schoorsteen denken. Maar juist nu is het de tijd om de schoorsteen te laten vegen en controleren. Als straks, en dat kan al weer over twee maanden zijn, de ka chel zachtjes aan gaat, dan komt het werk in een onvoorstelbare stroom bin nen bij de enige Soesterrookverdrijver. Niet alleen uit Soest, maar ook uit Baarn want daar is de schoorsteenveger al he lemaal verleden tijd. Achter zijn woning staan in een grote ton de bossen takken klaar voor het gebruik. Steeds is er voorraad, die, via een bevriende rent meester, steeds op peil blijft. „Het echte vak sterft uit. Alle broers van mijn vader zaten in hetzelfde vak, maar alleen in Amsterdam is er nog een Schlebaum, en dan houdt het op. Voortzetting van ons bedrijf zit er niet in, er is geen belangstelling meer voor, maar ook de durf ontbreekt. De mensen die ik in dienst heb gehad durfden geen van allen te klimmen. Ik heb er niet een gekend die geen hoogte vrees had. Tot aan de goot gaat het al lemaal goed en ook op platte daken is er geen vuiltje aan de lucht, maar zodra er een rietdak of een hoge schoorsteen in het vizier komt, dan mag de baas het doen omdat hij het altijd gedaan heeft. Met mijn 55 jaar ben ik leniger dan menig jonge kerel. Ik hoef echt niet te gaan trim men. Naast het vegen is de heer Schle baum in veel gevallen ook adviseur, want als geen ander kan hij beoordelen waar de fout zit als een schoorsteen niet of niet voldoende trekt. „De tijd dat je in een schoorsteen een balk tegenkomt, die dwars door een ka nalen loopt is wel voorbij, maar tegen woordig krijg je andere verrassingen. Ik ben eens bij een schoorsteen gehaald, die helemaal niet wilde trekken en dat klopte ook wel, want na openbreken bleek dat de een of andere metselaar zijn laatste specie maar in de pijp had gegooid en daarmede de zaak volledig had afgesloten. Dit zou de dood van mensen tot gevolg kunnen hebben.". In de loop van ons gesprek kwam heel duidelijk naar voren, dat de heer Schle baum zijn zwarte werk met veel liefde doet. „Soms dan zou je de boel er wel bij neer willen gooien. Nog niet zo lang ge leden werd ik opgebeld door een oude Tijdens de vakantie kunnen we op een wel heel andere manier met onweer ge- fronteerd worden, dan we dat in ons da gelijkse doen gewend zijn. Gewoon thuis vertoevend trekken we ons van al dat natuurgeweld -meestal niet .zo bijster veel aan, maar als we in een bos, in het vrije veld of op een kamping door het noodweer worden overvallen, staan we toch wel een beetje vreemd te kijken en begint de angst ons (terecht) te bekrui pen. In Nederland hebben wij met een ge middelde van ongeveer dertig onweers- dagen per jaar te maken. Maar naar het zuiden, in warmere klimaatzones, neemt dit gemiddelde aantal onweersdagen ge leidelijk aan toe: tussen de keerkringen zijn donder en bliksem bijna dagelijkse verschijnselen. Vlak bij de evenaar zijn gebieden waar het gemiddeld meer dan driehonderd dagen per jaar onweert! De kans om door de bliksem te worden getroffen is - statistisch bekeken - bij zonder klein, maar er zijn omstandighe den waardoor die kleine kans aanzien lijk wordt vergroot. Uit onderzoekingen op dit gebied is gebleken dat hengelaars, landbouwers, jagers en toeristen in dit opzicht het grootste gevaar lopen. dan meteen even afrekenen met het fa beltje: „wel schuilen onder een beuk en nooit onder een eik", want alle bomen van enig formaat zijn even gevaarlijk. Bij onweer moeten we niet alleen het water :en het open veld verlaten, we moeten ook het bos zien uit te komen. Hoge bomen bieden geen bescherming tegen de bliksem, integendeel zij worden maar al te vaak door deze elektrische ontladingen getroffenwee degeen die daar gezapig tegenaangerèürid zit te schuilen. Tijdéns een onweer dienen we wel te bedenken, dat alle metalen voorwerpen goedé geleiders van elektriciteit zijn. Daarom moeten we uit de buurt blijven van -prikkeldraad, van metalen omhei ningen, van metalen hekken. Om de zelfde redenen kunnen we ons tijdens een onweer beter kletsnat laten regenen dan dat we een" paraplu met metalen baleinen opsteken. Naar veiliger oorden De vakantieganger dient daarom wel en kele voorzorgsmaatregelen te nemen waardoor eventuele kwade kansen wor den verkleind. Bij onweer moeten de zwemmers het water uit, bij onweer moeten we niet in een zeil- of roeibootje op het water blij ven ronddobberen, bij onweer dient ook de hengelaar, die zich aan de waterkant bevindt, veiliger oorden op te zoeken. Wanneer we ons in een van de hier ge noemde situaties bevinden, is het beslist onverantwoordelijk om zich tijdens een onweer te gedragen alsof er niets aan de hand is. Die veiliger oorden zijn'om te begin nen overal daar te vinden waar we bin nenshuis zijn. Wanneer we ons bij het uitbreken van een onweer overhoopt op grote afstand van het een of andere ge bouw. bevinden, dan kunnen we ook nog dekking zoeken in een droge kuil, een droge bedding van een beek, in een dro ge kleine vallei of in laag kreupelhout. In de bergen kan een overhangend stuk rots, waaronder de grond droog blijft, ook een geschikte schuilplaats bieden. Metalen baleinen Asfaltvlekken kunt u verwijderen met een papje van magnesiumpoeder en te- tra. (Voor een open raam werken). Nylon handschoenen moeten geregeld gespoeld worden. Zonodig een lauw sopje van een goed wasmiddel. Daarna spoe len en hangend of liggend drogen op een niet te warme plaats. Celluloid en hoorn mogen nooit met heet water in aanraking komen, omdat dan de glans verloren gaat. Schrale handen door het wassen of af wassen dienen te worden ingewreven met glycerine en kamferspriritus met een scheut wonderolie. Aluminium ketels worden mooi schoon, Indien u deze poetst met 'n mengsel van gelijke delen sigarenas en zeep. Vegen met de kogel en sparrentakken. In het grootste overdekte Dolfijnen"] I stadion ter wereld met 2.500 zit- I j plaatsen ziet u een unieke show j van zeeleeuwen en dolfijnen in één programma. Tijden: dagelijks 10.00 1 I -11.30- 13.00- 14.30-16.00 en 17.30 I j uur. Zondags niet om 10.00 uur. ONDERWATERPANORAMA met de grootste aquarium glaswand ter wereld: 21 meterlang en bijna 3 meter hoog. J EXPOSITIE WALVISACHTIG EN J I boeiende tentoonstelling over het leven van de 2eezoogdieren. I ROBARIUM I 1 trainingsbassin voor zeeleeuwen i 5 demonstraties per dag.

Soester Courant | 1971 | | pagina 7